een Woonhuis BRANDHOUT. BUITENLAND. AdvertentiêiL TE KOOP DRAAGBAAR SPOOR. DE OORLOG. De Toestand. Omtrent het hevige schieten, dat hier gisterenmiddag en avond en den geheelen ïijacht door gehoord is, kunnen vrij' geen opheldering geven, 's Avonds waren aan den zoom van de stad weder lichtkogetë en hopg in de lucht springende granaten iwaar te nemen in de richting van de Belgischp grens. Ditmaal kwam hel i,vuurwerk" voor zoover wij het waar konden nemen niet uit Zeebrugge, doch uit meer landwaarts gelegen richting Het vermoeden ligt dus voor de hand, dal er weer vliegeraanvallen op Belgische ste den hebben plaats gehad. liet voortdu rende kanongebulder komt vermoedelijk echter van hel Fransche front, waar de artillerie nog1 altijd 'krachtig "het woord voert, bovenal op het fronldeel, dat door de Engelsclien bezet is. Groote actie had er nog steeds op geen der fronten plaats. Het is alleen op merkelijk, dat het initiatief tot den aanval in het Westen thans weer geheel bij1 de Öuitschers schijnt te berusten en dat op liet Italiaansche front ook de Oosten- rijlcsche aanvallen talrijker zijn dan de Italiaansche liet aantal gevangenen, dat ■de Oostenrijkers ten N. van Görz maakten steeg tot 600, waar de Italianen er 82 tegenover zetten. Bovendien maakten de Oostenrijkers "350 gevangenen op den Faili Ilrib. Volgens hun berekening be dragen de Italiaansche verliezen in den laatsten Isonzoslag, „naar matige schat ting", 180 000 man. Wij hechten aan der gelijke schattingen echter weinig waar de. In China is voor de hoeveelste maal reeds na den val van de dynastie de revolutie weer in vollen gang1. De mi litaire partij, die zich. in het conflict tussclien den president en den minis ter-president over de oorlogverklariug aan Duitschland, bij den laalslen heeft aan gesloten, heeft een vporloopige regec- rinig gevormd. Heï heet, dat deze de telegraaf en tele^- foon in lianden heeft, zoodat de presiden- teele regeering geïsoleerd is. Ouderge woonte huist de kern van de opslandspar- tij in Zuid-Rusland, terwijl het Noorden de regeering trouw bleef, zonder haar echlei krachtig te steunen. Als Japan niet ingrijpt, zullen de opstandelingen wel meester worden, daar zij over de gpoot]s>© militaire macht beschikken. Een merkwaardig teeken. Te Leeds as Zóndag een bijeenkomst gehouden van 1100 socialisten, die de leuze der Russische broeders „vrede zonder inlijving en oorlogsvergoeding" overnamen en beslolen een Engelsche raad van arbeiders- en soldalenafge- vaardigden te stichten. Smillie, voorzit ter van het mijnwerkersverbond presi deerde en bekende figuren als Macdof- nald, Snowden, Jowelt, Buxton, Mast singham waren aanwezig. De uitvoerige commissie van den raad van arbeiders en soldalen te Pclrograd' had hel volgende telegram gezonden „de uilvoei-ende commie zendt haar broedergroet aan de. conferentie van socialisten en werklieden-organisatie te Londen en hoopt vertegenwoordigers van deze conferentie zoowel den 15en als den 30en Juli le Stockholm te ont moeten, welke stad de commissie het best geschikt acht voor een' conferentie. De agenda daarvoor is nog niet vast gesteld, inaoi zal u later worden ge seind." De vergadering had veel tegenstand ondervonden, ©a. bij liet zoeken naar een vergaderlokaal. De voorzitter sprak daarover zijn leedwezen uit en ver klaarde er bij, dat het doel niet was te spreken over verraad (treason), maar over rede (reason). Besloten werd het volgende telegram naar Petrograd te zenden. „De grootste conferentie van socia listen, arbeiders en demokratische li chamen, sedert menschenleeflijd in En geland gehouden, heeft vandaag besto ten Ruslands verklaring' omitrent de buitenlandsche politiek en het oorlogs doel te steunen en zichzelf verbonden om door middel van den pas opgerich- ten raad van arbeiders eö soldaten, voor een onverwijlden demokralischcn vrede tc werken. De conferentie heeft :uw telegram van gelukwensch meidank. baarheid cn geestdrift ontvangen." De „Timos" is over deze vergadering niet al te best le spreken, maar moet toch erkennen, dat zij als belooging ongetwijfeld succes had. Wat de samen stelling aangaat, schrijft het biad, deed ze denken aan de gewone jaarverga dering der arbeiderspartij, terwijl het politieke karakter meer op den voor grond trad doordat dichte gelederen der afgevaardigden van vakverenigin gen ontbraken. Ongeveer 1150 men,- schen woonden ze in naam als af gevaardigde bij, maar in menig geval zonder aanstelling of lastgeving door dc lichamen, die zij' naar het heette vertegenwoordigden. Van het heele aan tal kwamen 209 uil de handelsraden en plaatselijke afdeelingcn der arbeids party, 371 uit vakvereenigingsbesluren en -afdeejingen, 294 uit de onafhan kelijke arbeidsparty, 88 uit de Brib- sclie socialistische partij, 54 uit vrouj- wenvereenigingen en het overschot uit verschillende lichamen, o.a. den naliov- nalen raad voor de burgerlijke vrijhei den en den bond voor demolcratisch toezicht. Wij zouden zoo zeggen, dal zij dus een belangrijk deel der Britsche ar beiders vertegenwoordigde en dat zij een merkwaardig teeken. is van den geest, die ook in Engeland dagelijks sterker wordt en een redelijken vrede verlangt. Zoo gaan wij den ^goeden kant op. Overigens gelooven wij met de „Ti mes", dat de politieke invloed vaneen Engelsclien raad van arbeiders- en werkhedenafgevaardigden niel te duch ten is. Nieuwe „sehuld"-bewijzeu. De „Nordd. AUg. Ztg." heeft weer eens eei. nieuw be wijs" opgedoken om de „schuld' ider Fransche politiek aan den huidigen oorlog aan te toonen. Het is een bericht van den vóór eenige maanden ge storven Russischen gezant te Londen, graaf Benckendorff, aan Sasonof. In het berichi, dat 'tijdens de Balkanconferenüe te Londen werd opgesteld en wel op een tijdstip, toen nog niet onvoorwaarde- lijk Vaststond, of het zou lukken den vrede le bewaren en dat in den oor- spronkelijken Franschen tekst in vertaling openbaar wordt gemaakt, staat ©- a Als men het er al over eens was, dat de Engelsche ondersteuning louter van dipLmaüéken aard zou zijn van Fran sche zijde is een dergelijk voorbehoud in elk geval niet onder woorden gebracht. Integendeel, wanneer ik mij Cambon's gesprekken met mij' en de tusschen ons gewisselde woorden vóór den geest roep, en bovendien denk aan de houding van Poincaré, dan rijst in imij de gedachte, die met de overtuiging overeenkomt, dat van alle mogendheden Frankrijk de eenige is, die, om niet te zeggen, den oorlog heeft gcwenscht, hem toch zonder innige spijt zou zien aankomen Maar hoe dan ook, niets heeft mij getoond, dat Frankrijk er metterdaad toe bijdraagt om in,den geest van een vergelijk te werken. En een vergelijk heeft nog niet veel te bedui den, want aan gene zijde van een verge lijk ligt de oorlog. N,a deze inleidende woorden gaat de gezant ertoe over, de houding der rijken op zicli zelf ter conferentie te schetsen en hun politieke oogmerken bloot te leg gen Alles bij elkaar genomen, laat Cam- bon een vertrouwen tot zekere hoogte op de gewapende medewerking van En geland doorschemeren. Of dat slaat op overeenkomsten, die hij geheim moet hou den of voortspruit uit maatregelen der Engelsche vloot, die gelijk Winston Chur chill nog gisteren herhaalde, volkomen slagwaardig en volkomen gemobiliseerd is, weliswaar zonder uiterlijk misbaar, maar toch in dier voege, dal voor de ad miraliteit een omvangrijke taak daarmee verbonden is, ik weet liet niet. De toe stand, voor zoover ik die zou nagaan, schijnt mij zoo, dal alle mogendheden er te goeder trouw op uit zijn den vrede se bewaren, maar van alle zou Frankrijk zich naar verhouding het makkelijkst bij de gedachte aan oorlog neerleggen. Het bouwt op zijn leger, de oude, gistende woede is weer opgedoken. Frankrijk zou uitstekend kunnen aannemen, dat de om standigheden nu gunstiger zullen zijn dan later. Eenerzijds verschaft deze stemming van Frankrijk een waarborg, maai- aan den anderen kant mag het niet voorko men, dal de oorlog uitbreekt ter wille belangen, die meer Fransch dan RuiSr sisch zijn, vooral niet in omstandigheden, die gunstiger voor Frankrijk dan voor, Rusland zouden kunnen zijn. Er. daarmee is dan volgens de Nord- deutsche een hernieuwd bewijs van Frankrijk's schuld aan den oorlog ge geven. ten en kon niet op het dek komen. Een torpedo zou beide booten hebben vernietigd. De machines van beide scheepjes werkten en zoo kwamen, zij langszij te liggen. De bakboordschroef van den "Engelschman beukte het diep- leroer voor van den Duitscher, zon der dit echter te beschadigen. Tenslotte kwamen de booten van elkaar los en toen zij vijftig meter uitellcaar waren doo.k de Engelschman en verdween aldus iut dc oogen van zijn tegenstander, die even eens weer onder water was gegaan, om zijn vijand aan te vallen. De Duit- schc duikboot heeft bij 'dit. avontuur geen schade opgeloopcn, hoe het den Engelschman vergaan is weel men niet werden voor kolenvervoer, zijn naar men aan de N. R. G. meldt, onlangs in het 'Kanaal getorpedeerd. Wolff meldt officieel Op deWesL kust van Ierland en voor den Weste lijken ingang van liet Kanaal zijn 18.000 ton bruto in den grond geboord. Van de vernietigde s,toomi en zeilschepen kon de lading niet worden vastgesteld, aangezien de schepen uit konvooien werden weggeschoten. Naar de „Roesskaja Wolja" mede deelt, heeft Kerenski voor alle militaire bedrijven in Rusland den achturigen werkdag ingevoerd. VERKOOP IN GEN' EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inform. 7 Juni. 't Zand. Hofstedey Paap. 8 Juni. Grijpskerke, Hofstede met Bauw- en Weiland, Blanpot ten Gate. Ec,n strijd onder waiter. In de Duitsche bladen leest men tlians hel relaas van een botsing van twee duikbooten ouder water. Nu wordt niet meer alleen te land en te water en in de lucht en zooals hel oolc reeds voorgekomen is tusschen duikbooten en luchtvaartuigen gevoch ten, men beleeft niet alleen meer dat zoo groote tegenstellingen als zeilschc1 pen en Zeppelins met elkaar in con flict komen, maar nu is er zelfs de laatste mogelijkheid bij gekomen, een „handgemeen" tusschen twee duikboof- len onder water. Den 1 Oden April deed een der Duitsche duikbooten bij een onderneming in liet Kanaal een vaart onder water. Alen ont dekte aan het opwellen van het water, dat een andere duikboot in de nabij heid op den bodem moest liggen. Dit ook werkelijk hel geval. Een En gelsche duikboot, die daar lag, had de Duitsche reeds gehoord en maakte toe bereidselen om( naar boven le komen. De Duitsche boot voer tegen de Engel, stehe aan en bleef met haar boeg daarin vastzitten De Engelschman blies zijn waterlauks leeg en kwam daardoor naar boven, waarbij hij de Duitsche meesleepte. Nu dreven beide boven wa ter in elkaar verward. De Duitscher lag mei zijn boeg tegen den toren van den Engèlschman, waarop hij onduidelijk het cijfer 55 of 35 kon lezen. De En-< gelsehman had ook tusschen zijn achter dek en zijn netwegschuiver de Engel sche oorlogsvlag slaan. Zoo lagen beide booten met alle wapenen voorzien, el kaar door de periscoop te "begluren, zonder dat zij iets konden doen. De bemanning zat in de booten opgeslo(- Oorlogs varia. De bijz. oorrespondent van de „Times" vertelt eenige merkwaardige bijzonderhe den omtrent den strijd om Rocux. „In de omgeving van Roeux duurt d© strijd bijna onafgebroken op beide oe- "fefrs van de Scarpe Aan een der aanval len ging een artillerievuur vooraf, zoo hevig als de Duitschers nóch aan de Somf- me, noch in den slag van Atrecht hebben ontwikkeld. Onmiddellijk na liet bombardement ging de vijand tot den aanvial over in drie koïonnes, n.l. een langs den zoom van de Scarpe in bef Zuiden; de tweede tus schen hel dorp Roeux en 'de chemische fabriek, en de derde Noordelijk langs den spoorweg Atreclit-Douai De beide eerste aanvallen nnsilukten volicómen. De derde, of Noordelijke, slaagde er echter in onze linie langs cn voorbij den spoorweg te doorbreken. Spoedig was de vijand, zooals reeds be kend is, weder teruggeslagen. Maar er gebeurden merkwaardige dingen in "de duisternis en de verwarring, toen Duit sche troepenmassa's in onze stellingen waren gedrongen en achter de eerste li nie waren gekomen. Hetis altijd (moeilijk, gedurende een a.cf tie de verbuidingen le handhaven en de eerste aanduiding, die de officieren van een naburig Schotscli bataljon omtrent den doorbraak der stelling "kregen, was toen de bataljonscommandant uit zijn on- dergrondsch kwartier kwam en zag, dat hel land achter hem vol Duitschers was, die zich nog steeds verder van hem ver wijderden Hij verzamelde alle mannen die hij vinden kon, schildwachten, op passers, loopers, klerken van het hoofd kwartier en dergefijken en begon den vijand na le zetten. De Duitschers dron gen in een kort stuk loopgraaf door, waar het zoo merkwaardig bijeengeraapte commando lien overviel, er twintig *looa- ae en veertig man gevangen nam. Maar in al die gevechten, vooral bij aanvallen in de schemering of in het donker, komen de ongeloofelijke gebeur tenissen voor. Eens hadden onze manschappen vlak ten N Van (de (Scarpe stormenderhand een positie genomen, vanwaar zij voor de eer ste maal een loopgraaf aan den Zuidelij ken oever der rivier konden overzien en enfilccren. Onze mannen zagen flauwtjes dat de loopgraaf vol Duitschers was en beschoten die met de machinegeweren De Duitschers schenen echter aan hun vuur niet de minste aandacht te wijden en pas toen het daglicht sterker werd ont dekten wij7 dat de mannen, die zich in de loopgraaf hadden bevonden, reeds dood waren In dezelfde operatie kwamen een oo- genblik, terwijl onze mannen Noordelijk van de rivier opruklen, een aantal Duit schers uil het Roeuxbosch in Oostelijke richting langs den waterkant aanhollen Zij stelden zich zoodoende bloot aan liet uur onzer machinegeweren die aan rlen Zuidelijken oever waren opgesteld en voor welke zij oen gemakkelijk doelwit vormden, idaar zij langs een muur liepen, die hen den terugtocht afsneed. Onlangs kwam een afdeeling van de Kentsche troepen. 10 man sterk, op oen begroeid heuveltje een duizend meter voor hel Engelsche front midden in het ijandeüjke gebied terecht Zij hadden een machinegeweer bij zich en besloten hun leven zoo (duur (mogelijk le Verkoopen en zooveel schade aan te richten als hun mogelijk was. Blijkbaar begreep de vijand den toestand niet, zoodat het troepje niet aangevallen werd, en zich tot "ilen avond handhaafde; toen besloten de man nen zich een weg naar de Engelsche li nie te banen. Hiertoe moesten zij door twee dicht bezette Duitsche loopgraven heen. Het gelukte hun onopgemerkt tol bij de eerste te komen. Toen echter werden zij aangeroepen dooi- een Duifsch officier en twee oppassers Als antwoord doodden zij de drie Duitschers en on middellijk daarop begon een hevig ge vecht. De overmacht was zoo groot, dat de Engelsclien zoo snel mogelijk voort- renden tot zij aan de voorste Duitsche loopgraaf kwamen, die gelukkig diep was en smal, zoodat zij er overheen konden; springen. Ook nu bevonden Zij zich nog onder het bereik der Duitsche geweren, mam- ten slotte slaagde toch de helft van het groepje erin, de Engelsche linie te bereiken. Eerst kwamen twee officieren en 13 man ongedeerd aan, later ook nog de overigen, die zich gewond voortsleept ten. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 13de Lijst. Trekking van Maandag 4 Juni. f 1500 15284. f 1000: 15038. 15097 f 100 1564 6047. 7950. 14302. f 200 2599. 8737 9827. f 100 1271. 1360. 4986. 6477 6669 7241 7443. 1213 7. 13132. 13922. 13987 15423. 16672. 17890 19099. 19815. 20517. PRIJZEN VAN f 70. 907 6241 6253 6257 NIETEN. 941 3952 6294 13724 14297 944 3992 12391 14243 14854 3648 3993 13710 1428(5 16479 3946 5320 13713 14293 16646 THERMOMETER EN .VERWACHTING. 5 Juni. Thermometer al nier 8 u. vni. 63 12 u. 67 gr., 3 n 75 gr. Telegrafische inededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgens i waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 770 in Z.-O.-Duitscblurd. Laagste 755.5 te Haparanda. V e r -.v a c h t i ng tot den avond van 6 Juni, zwakke tot matige veranderlijke wind licht tot half bewolktwaarschijnlijk droog wen-, behoudens kans op onwesr; aanvankelijk nog warm. Woensdag Donderdag Vrijdag Zondag Maandag Dinsdag KORTE OORLOGSBERICHTEN De groote raderbooten Groningen en Holland van den veerdienst Enk- huizen-Stavoren, die verleden jaar naar Frankrijk zijn overgebracht en gebruikt 8 Juni hopen onze geliefde Ouders, LEIN FRANCKE en MARIA DE KOK, hunne 25-JARIGE ECI1TVEREENIGING le herdenken. Hunne dankbare kinderen. Middelburg, Seisweg, 5 Juni 1917 Getrouwd: 51». J. C. ZIMMERMANN en NELLY MELSE. De Heer en Mevrouw ZIMMERMANN - MEI. SE zeggen dank, mede namens de wederzijdscho familie, voor de vele blijken belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Rijswijk (Z.-H.), 5 Juni 17. Voor alle blijken van deelneming, ge durende de ziekte en na het overlijden onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, NEELTJE HUGENSE, ont vangen, betuigen wij onzen liarlelijken dank. Uit aller naam, J. KWiEKKEBOOM. Aagtekerke, Juni 1917. HOOG WATER, üf liifliage H, 6 Juni n.m 10 11 12 417 5.05 5 57 6.31 9 27 De door deu Rechter-Gommissaris goedgekeurde eenige uitdcelingslijst in het faillissement van WILHELMUS KAREL KOEVOETS, van beroep koopman, wo nende te Goes, is op heden door den curator ter Griffie der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg en in afschrift ter Griffie van het Kantongerecht tej Goes nedergelegd, om aldaar gedurende tien dagen te liggen ter kostelooze in zage van de schuldeischers Mr. II. C. J. GROOT, Curator. Middelburg, 2 Juni 1917 MARKTBERICHTEN. Op de gisterenavond gehouden veiling der veilingsvereeniging „Walcheren" wer den de volgende prijzen besteed: Aardbeien 175 cl., aardappelen (mui zen) 25—31 cl., (poters) 20 cl. per X.G.; bloemkool 18—22 ct., kropsla 1—5 ct komkommers 15—16% ct., alles per stuk spinazie 68—81 ct zuring 19—25 ct. dunsel 22 ct, andijvie (moskrul) 19—44 ct., alles per ben, molsla 60—61 ct, pos telein 32—60 ct. beide per mandje; peen 171/2 ct., prei 61/2 ct-, rliabarber 7—12 ct., radijs 3 cl., rammenas '1% ct., krop sla I»/?—2 clselderie 8—10 et., pieter selie 3 ct., uien 5—7 ct., alles per bos. Vlissingen, 5 Juni. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling wer den de volgende prijzen besleed: Kropverdunsel 13—20 c., zuring 13—30 c„ spinazie 67—89 c., alles per mand posleleijn 4176 c kervel 10 c., snijsla sla 16 e., peterselie 40—45 c., alles per kleine mand; aardbeien 44—75% c kruis bessen IO1/2—II1/2 c., beide per kop; raap stelen 1—U/2 e., prei 8 c., uien 01/2—8 c. selderie 8%— 11 c., peen 14i/5—17 c. radijk 3— 4 c, kervel 1—R/2 c., ramenas 2»/e c., rhabarber S5—12& c., alles per bos; kropsla U/a—3Va c„ bloemkool 135— 245 komkommers 19 c., alles per stuk, kroten 2% c., poters 14»/2—26 c., aard appelen 431/2—44 c., alles per K.G. Goes, 5 Juni Wegens weinig aanvoer werd geen beursnoleering opgemaakt. Goes, 5 Juni. Opgaat dar •uu.rktoo'nm" 'loter t 1.80 a l 0.00 por kilo.; part 10. Eieren f 8.40. Do aanvoer v*,or do eiorenvciling dt Jerknfdeeling Zmd-Beveland van de V P. A ••adrceg 14450 eluks. De prfie *ae t 8 50 tol f 0.per 100 stuks. Rotterdam, 5 Juni. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd - paarden, veulen, 2500 vette runderen, 291 vett kalver., 691 nuchtere dito, 00 varkens, 188 biggen, 000 aohape lammeren, bokken. Deprpzen ware"-, runderen 134—100, vette kalveren 140—85, nuchtere dito 8-16.- varkens 000—00, licht soort 00—00, biggen 412, schapen 0000, lammeren 0000 00—00, melkkoeien. Boter. Aangeroerd 7 8ste tonnen, 16de tonnen en 186 stukken. De prjjzen waren le qual 1 f 2e qual. f f en voor de stukken f 0.a f Eieren. Aangevoerd 000000 Reg. en 40233 V. P. N. De prjjzen waren Reg. k'peieren f 0.00 f 0 00, eend 10.00—10.ganzen 10f0 kalkoenen f 0.00— f 0.00;kalkeien-n kip 100.0- feend f 0.00-f 0.00 VP.N. Kip f860—9.45. Eenden f 9.00-9.21 ganzen f 20.—f kalkoen f 4.— a f .- parelhoendera f 12. Ai*, tïrdam, 5 Juni. Aardappelen: Fr. blauwe 3 45. Fr. Red Star 1 3.45. Fr. de Wet 3.45. Aanvoer 2 ladingen. ZIJN A1XËËN VEBKBIJG- BAAB BIJ BE GEMEENTE. ERBAE - SCHOEN CftEME IS OVËBAL¥EBBBRIJGBAAB. Te koop circa 100 wagons (ook per wagon) er best en harshoudend DENNEN HOUT, waaronder zeer zwaar. Levering franco op wagon Tilburg. Adres G H. VERTREGT, Middelburg. 9taande te Middelburg, bevattende beneden 2 kamers en suite, uitgebouwde keuken, boven 3 kamers zolder en dienstbodekamer. Boven dien ruimen luebtigen kelder en kleinen tuin. Gas en waterleiding. Te bevragen bij den heer G. VALK, Tim merman, Lombardstr. C 72. 19000 Meter spoor 70 eld., 7 Ko rails een biel per Meter, te leveren 4000 M. direct en verder 5000 M. per week voor 1 3.25 per Meter en 70 Kipkarren f90 per stuk aangeboden. Adres met franco brieven onder letters K. M. V., Bur. van dit blad.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 3