N 124. Dinsdag 29 Mei 1917. 130* Jaargang middelburgs™ coirwt. A b o n n. prija per kwartaal in Mid delburg en bij ae agenten in Ylissingen en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. DE RAMP IN DE VENEN. Wij ontvingen den volgenden oproep van het een traajl-provinciaal comité tot hulpverleening bij rampen van algemeej- nen aard in de provincie Drenthe, waar1- vm de commissarisder Koningin rnr. J. Linthorst Iloman voorzitter is; .,De bliaden hebben bereids uitvoerig melding gemaakt van de groote ramp. welke Drenthe heeft getroffen. Alleen in Odoorn zijn reeds i 19 gezinl- nen daldoos. Ook in Emmen zijn velen van have en huis beroofd, waarvan het aantal nog niet bekend is. Met aandran, doen wij een beroep op de particuliere weldadigheid. Gelden kunnen worden gezonden aan den secretaris;-penningmeester J. M van Kuyk, commies, chef der 2e afdeeling ter prov. griffie van Drenthe te Assen" B! MN EN LAND. VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Officieel. liet ministerie van Buitenl. Zaken deelt het volgende mede: Nadat in den nacht van 7 op 8 Mei 1.1. boven Deventer een Zeppelin was waar genomen, heeft de Nederl.Regeering bij de Duitsche regeering ernstig doen pro testeeren legen deze nieuwe schennis! van het Nederlandsehe luchtgebied. De D,uilsche regeering heeft thans haar diep leedwezen en dut van den chef van den Generalen staf der Duitsche strijdkrach ten, over dit betreurenswaardig incident doen betuigen Hel gebeurde wordt toegeschreven aan het feit dut liet luchtschip ziju koers was kwijt geraakt ten gevolge van een zware wolldaag en andere atmosferische in vloeden. Aan de betuiging van leedwezen werd de mededeeling toegevoegd dat de Dutische Regeering alle mogelijke maat regelen neemt om dergelijke incidenten le voorkomen en z>ch voortdurend beijvert om dc moeilijkheden welke aan de vol making der luchtvaart nog steeds in den weg staan te overwinnen Zij heeft zich desgelijks verontschuldigd bij de vroe gere opeenvolgende gevallen van schen ding van het Nederlandsehe luchtgebied door Duitsche luchtschepen of vliegtuigen laatstelijk bij dat van 3 Mei j.I., toen een, luchtschip zich boven Delfzijl bewoog. EEN SCHEEPVAARTWEG NAAR TWENTE. De Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 3 Maart 1914, met de opdracht te onderzoeken, welk tracé uit een tech nisch en economisch oogpunt liet meest in aanmerking komt voor een kanaal tot verbinding van Twenthe met de scheepvaartwegen in Nederland, heeft haar verslag aan don Minister van wa'- terstaat aangeboden. Zij spreekt zich uil voor een tracé, daL uitgaat van den Boven Bijn tusf- schen Lobith en Pannerden Dit tracé gaal in Noordelijke en Noord-Oostelijke richting langs Zevenaar, Keppel, Vor- FEUSLLETOa. 13© Zeevalk, Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAÈL SABATINI. 118). Om de waarheid te zeggen was die vroegere edelman uit Cornwallis moei lijk in hem te herkennen, zooals hij daar zat, nog gekleed in zijn kaftan van zil verlaken over de witte tunica en een tul band van dezelfde stof, gevouwen om het stalen hoofddeksel, dat in dén piek eindigde. Langzaam liet hij zijn bruine ges pierde boenen slingeren, die van de knie tot den enkel bloot waren, de on doorgrondelijke kalmte van den fatalist lag op zijn donker valkengelaat met de lichte oogen en den zwarten, gespleten baard; en die ruwe zeelieden, die daar bijeen waren, om hem uit te jouwen en te bespotten, werden stil door de onver schrokkenheid en kalmte van zijn hou ding in het aangezicht van den dood Zoo liet oponthoud hem pijnigde, liet hij hel niet blijken. Mochten zijn harde, lichte oogen her- en derwaarts dwalen, was het niet tot een ijdel onderzoek Hij zocht Rosamunde, in de hoop een laatsten Dlik met haai- te wisselen, voor den en Lochem naar Goor, vanwaar een tak Noordwaarts gaat naar Almelo en de andere Oostwaarts naar Hengelo, Enschede, en Oldenzaal. Zoo'n kanaal zou van den Rijn tot Almelo over een lengte van 80 K.M. slechts één pand behoeven te beslaan. De zijtak Oostwaarts zou 4 panden ver- cischen, Het voedingswater komt uit den Rijn. De kosten van dit kanaal, berekend voor schepen van 600 Ion laadvermo gen worden op 23.4 millioen geraamd. AI.G NED WERKLIEDENVERBOND. Gedurende de beide Pinksterdagen is te Utrecht de jaarlijksche vergadering van liet Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verhond gehouden. F.en voorstel van het Centraal bestuur luidende „De bondsvergadering drage, het centraal bestuur op, het daarheen te leiden, dal zoo spoedig mogelijk worden ter hand. genomen: ten eerste het lig gende wetsontwerp grond aan landar- arbeiooi s met verschaffing van bedrijfs kapitaal. en ten tweede ter handneming van liet wetsontwerp Landarbeiderswet met dien verstande, dat dit ontwerp wor de uitgebreid met de overgangsbepaling dal binnen afzienbarcu tijd de 10-urendag ook in het landbouwbedrijf regel zal zijn" werd in eenige bespreking aangenomen. Besloten word aan het Kamerlid Mar- cliant een Iclegram le zenden, waarin, hem hulde wordt gebracht voor zijn houding len opzichte van de oproeping der landslormers. Aangenomen werd een door het Ka merlid Koster, ingediende motie, luidende „Hel verbond dringt er bij de regeering en volksvertegenwoordiging op aan, dat rekening houdende met de noodzakelijk heid van landsverdediging, door oen volksleger de persoonlijke lasten der bur gers voor leger en vloot zooveel mogelijk worden beperkt". Tol lid van het centraal bestuur voor hel district Zuidelijk Zuid-Holland en Zee land werd herkozen de heer J. F. v. d. Vueht. Bij de regecring zal worden aangedron gen op .instelling van een Ministerie van Arbeid en een van Onderwijs. VRIJE SOC. EN ANARCHISTEN. Beide Pinksterdagen is er in ,,Con'- cordia" le Amsterdam een conferentie gehouden van vrije socialistische en anarchistische vercenigingen en groepen in Nederland. Op deze bijeenkomst werd een mof- lie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat door eiken anarchist en antiPmililarist er naar ge streefd moet worden, de propaganda voor de dienstweigering en voor de weigering van den arbeid in de munitie*- fabrieken met alle middelen fe be vorderen. Nog werd een 'motie aangenomen, waarin geprotesteerd wórdt tegen een wijziging van de Grondwet, waarbij men wettelijk wordt verplicht, rechtstreeks deel te nemen aan verkiezingen of stemmingen voor bestuurslichamen in den staait. NEDERLAND EN DE OORLOG. Onze graanaanvoer. Talrijke schepen, geladen met graan voor de regeering. zijn weder den Wa terweg binnengekomen. dat zij hem op zijn laatste vreteselyke! reis zonden. Maar Rosamunde was niet le' zien. Zij was op dat oogenblik in de kajuit. Zij was daar reeds een uur lang en aan haar was het oponthoud te wijten. 'HOOFDSTUK XXIV. De Rechters. Daar er geen vrouw aanwezig was, aan 'wier zorgen Rosamunde kon wor den toevertrouwd, hadden Lord Henry, Sir John en Meeste- Tobias, de scheeps dokter, haar zoo goed mogelijk geholpen, toen zij versuft en half bewusteloos aan boord van de „Zilveren Reiger" gebracht was. Tobias had de eenvoudige opwekkings middelen, waarover hij beschikte, toe gepast, en na haar zoo gemakkelijk mo gelij'. neergelegd le hebben op een rust bank in de ruime hul op het achterdek, liad hij gezegd, dat men haar nu de rust moest gunnen, die zij zoo dringend noo dig had. Hij had den commandant ep den koninklijken commissaris naar buii ten gezonden en was zelf naar benede22 gegaan voor een nog dringender geval, dat zijn zorgen vereischte dat van Lionel Tressilian, die bewusteloos van de galjas gebracht was met nog vier ge wonden van het scheepsvolk van de „Zil veren Reiger". Bij liet aanbreken van den dag was Sir John beneden gekomen, om naar De „Zeeland", Het vertrek van de mailboot „Zeeland" uit V1 i s s i n g e naanvankelijk bepaald op heden (Dinsdag) is veranderd; de boot zal nu waarschijnlijk a s. Donderdag naar Southwold gaan. i S m o k k e 1 a r ij. Door de commies-soldaten te P h lip pine werd Zondag j.I. een uitge weken Belg aangehouden, die poogde, een hoeveelheid smokkelwaar, waar onder ongeveer twee honderd stukken harde zeep, over de grens te brengen. Uitgewezen. De commandant der stelling van de monden der Maas .en der Schelde heeft hel verblijf ontzegd aan den 53-jarigen winkelier E Maas le Graauw "te den, 33-jarigen Belgischen arbeider F. van Lno te Philippine, beiden wegens het be trokken zijn bij den smokkelhandel. —o— De „Westland" op een mijn geloopen. Het stoomschip „Weslland" van de Scheepvaart- en Steenkolenmaafschappij, is Zaterdagmorgen op weg van Londen naar Havre, bij den mond van de Theems op een mijn geloopen en gezonken Van de bemannijig die gered is, zijn vier man licht, twee zwaargewond. De „WesL>°nd" raat 12S3 bruto regis ter ton. 0 De stoomtreiler „Simon" Bij de directie van de maatschappij Hock van Holland is bericht ingekomen, dat de stoomlreiler „Simon H. v. H. 2", die 30 April van IJmuiden ter visscherij vertrok en waarvan men nog de hoop koesterde, dat hij zou opgebracht zijn, zich niet in een Duitsche haven bevindt, liet schip moet dus als verloten be schouwd worden, waarbij 12 Hollandsche visscher'ieden zijn opgekomen. o Hu ure om missie wet. Het Slbl. no. 445 bevat een Kon. be sluit van den 26sten Mei 1917, totvast- slelling van het tijdstip van r'nwerking- treding van de Huurcommissiewel. Deze wet treedt in werking met in-« gang van 1 Juni 1917 Melk. De Mmister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft met ingang van 26 Mei 1917 den prijs van mduslriemelk vastgesteld op ten hoogste 11 cent per liter af boerderij. Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald, dat het verbod van aflevering en vervoer van aardappelen, bedoeld sub II art. 1/4. van zijn beschikking van 22 Februari 1917, directie van den landbouw, houdende een dislribulieregeling ten aanzien van aard appelen, niet van toepassing is op nieuwe aardappelen van den oogst 1917. Gezouten varkensvleesch. De regeering heeft aan „Van Staa.v's Baconfactory" le Assen opgedragen 400.000 K. G. varken svleesch in te zou ten. Reeds 2000 varkens zijn geslacht; deze weojt zullen er 5000 geslacht worden. We ekbe palingen. Door dec Mim'sfer van L., N. en H. is voorde week van 28 Mei—2 Juni de hoe veelheid ter beschikking te stellen volver- sche lap- of eendeieren voor iedere 100 uit gevoerde vastgesteld op 60, en is de prijs ün maïs aan gemeentebesturen voor rui ling teuen rogge van den oogst 1916, zijn gewonden vriend te hooren Hij vond den dokter geknield bij Lionel. Toen bij binnentrad, boog Tobias op zijde, doopte zijn handen in een metalen kom. die op den grond stond, en stond op, om ze aan een handdoek af te dropen. ,Ik kan niet meer doen. Sir John", mompelde hij op moedeloozen loon. „Hij is verloren." „Dood, wil je zeggen?" riep Sir John verschrikt. De dokter legde den handdoek neer en sloeg langzaam de opgeslagen mouwen van zijn zwart wambuis naar bensden. „Bijna dood", antwoordde hij. „Het is een wonder, dat er nog een sprank leven is in een lichaam met zoo'n wond er in. Hij verbloedt inwendig, en zijn pols wordt steeds zwakker. Zoo zal het doorgaan tot hij onmerkbaar inslaapt. Gij kunt hem wel als dood beschouwen, Sir John." HJij hield op. „Een zacht, pijnloos einde", voegde bij er hij, en hij zuchtte ambts halve, zijn bleek, geschoren gelaat stond behoorlijk ernstig, zulke tooneelen kwa men dikwijls voor in zijn leven. „Van de vier anderen", ging hij voort, „is Blair dood; de andere drie zullen herstellen." Maar Sir John lette niet veel er op, hoe het met de anderen ging Hij werd geheel beheerscht door zijn verdriet en teleurstelling, dat alle hoop voor zijn vriend verloren was. bepaald op 1235 per last van 2000 K G of f8.22* per 70 K.G., zoowel te Rotter dam als Amsterdam te ontvangen. UIT OOST-INDIK Dc regeering heeft ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving op lief eilajnd Bali f,20.000 ter beschikking van den resident van Bali en Lombok gesteld. Het aantal opstandelingen, dat bij den opstand in Djamhi gedood werd s in het geheel meer dan 1000. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - De levcnsmiddelenconraiissie uit den Middelburgschen Besluurdersbond en de coöperatie de Vooruit noemt in een om zendbrief de prijsopdrijving der melk tot 13 een len ongemotiveerd en wekt den burgers van Middelburg op om te weige- ■en meer dan 11 cent per liter te betalen „Zoo nr\'dig en mogelijk" zal tot vol ledige inlichting van het publiek een openbare vergadering worden belegd. - Er zijn meerdere personen, did thans turven inslaan voor den komenden winter, in de veronderstelling, dat die voorraad niet van invloed zal zijn op de le ontvangen hoeveelheid steenkool Er zij daarom nog eens met nadruk op ge wezen, dat turf ook wel degelijk onder de door het rijk gedistribueerde artikelen behoort en dat bij hel distribueeren van steenkoo' wel degelijk rekening gehou den wordt met eventueel betrokken turf. Gisterenmorgen werd in de sociëteit „de Vergenoeging" de jaarvergadering gehouden van de muzielcvereeniging .Houthandel Walcheren De voorzitter herinnerde eraan, dat de vcreeniging thans 4 jaar beslaat, en dat zij moeilijke lijden heeft doorgemaakt; hij bracht dank aan den financiëelen steun der directeuren van den Hout handel, die o.a. gratis een repetitielokaal met verlichting voor de vereeniging be schikbaar stellen; verder aan den onbe kenden schenker der uniformpetten; aan de echlgenooten van de directeuren, die verleden week een prachtig vaandel aan boden. Voorts bracht spr. hulde aan den lieer J K. C. Mantz, die de eerste drie jaar directeur was van het gezelschap en aan den legenwoordigen directeur, den lieer A. J F. den Boer, voor hun toewijding en ijver aan het korps besteed. In hel afgeloopen jaar werden 20 nieuwe muziekstukken aangeschaft. Uil liet jaarverslag van den secretaris bleek, dal het aantal werkende leden in het verecnigingsjaar 1916—1917 daalde van 27 tot 25. Het aantal donateurs steeg van 121 met f 174,35 bijdrage tol 135 mei f 187,40. De heer C. van der Weel werd gekozen tot bestuurslid. Getracht zal worden leerlingen te krij gen, teneinde een viertal niet gebruikte instrumenten te bezetten. - Voor een goed bezetten tuin gaf gisterenavond het muziekgezelschap „de rereenigde werklieden van den houthan del Walcheren" een concert in het Schut tershof. Do ten gehoore gebrachte num mers bewezen dat er het laatste jaar hard gestudeerd en de leiding in goedje handen is. De bezoekers 'hadden gelegenheid hel „En zal hij zelfs niet eens meer lot bewustzijn komen?" vroeg hij dringend, hoewel hij reeds antwoord ontvangen had. Zooals ik zei, gij kimt hem al reeds voor dood rekenen, Sir John. Mijn kunde vermag hier niet meer." Sir John liet het hoofd zinken, zijn gelaal was vertrokken en ernstig. „Mijn rechtspraak ook niet", voegde hij ei4 somber bij. „Hoewel ik hem wreken zal. krijg ik mij22 vriend er niet door te- Ili.j keek den dokter aan. „Wraak is de ledigde van alle spotternij, die het leven uitmaakt." „Uw laak, Sir John", antwoordde de dokter, „is er een van het recht, niet van wraak." „Een spitsvondigheid, anders niet." Ilij ging naar Lionel en keek neer op he£ bleeke, mooie gezicht, waar de donkere schaduw van den dood reeds overheen gleed „Als hij maar spreken kon in het belang van die gerechtigheid, lie staat te gebeuren! Als zij maar do getuigenis van zijn eigen woorden konden hooren, zoo mij ooit gevraagd werd de ophanging van Olivier Tressilian te rechtvaardigen. „Daar zal zeker geen sprake meer van zijn", zei de dokier. „De getuigenis van Jonkvrouwe Rosamunde alleen moet voldoende zijn, als die zelfs nog ver-* eischt wordt." „Ja! Zijn misdaden tegen God en de, tSöÊRrf* nieuwe vaandel der vereeniging te be wonderen; het is een werkelijk mooi vaandel, met het wapen van Walcheren! er op, terwijl boven op den stok een! vergulde molen slaat, een nabootsing van den windmolen, waarmede de heer .Al berts zijn bedrijf begon. De heer J. Casetta étaleeri in zijn werkplaats op den hoek van de Varkensj- markt en -de Koestraat een aantal' srlikeb len om te demonstreeren wat hij op 'hei- gebied van ingelegde mozaik vloeren enz. leveren kan. O. a. zagen wij een' fraaie gangtrap van enkele treden met een imilalielooper; vloerhoeken, fuinver!- sieringen enz Een en ander is keurig geschikt en trok dan ook gedurende de Pinksterdagen de aandacht der voorbijgangers. Zij, lie iets! in dit werk te verrichten hebben, zullen zeker dit adres niet vergeten. - Door den keurmeester van visch enj schaaldieren alhier zijn Zaterdagavond 120 kisten met Hollandsche waar afge keurd. die afkomstig waren uit Enkhui zen De visch is onder toezicht van dq politie vcor het gebruik 9ngcschikt ge4 maakt. - Zaterdagavond sloeg op de Kadei een paard, gespannen voor een rijtuigje, op hol en rende door de St Janstraat naar de Langedelft, waar het tot staan werd gebracht. Zaterdagavond werden naar den wachtpost op het stadhuis gebracht een man, die te veel aan Bacchus had ge offerd en een in 'zijn gezelschap verloe-i ende man en vrouw, die een rüit ver nielden in een wpning waar men hel) edele dri;ta' niet wilde binnen laten Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een weide van een landbouwer van twee paarden de staarten werden afge sneden, terwijl twee koeien, werden uit gemolken. Uit Vlissiagen. In de jongste vergadering van de Vrij zinnig-Democratische Kiesvereeniging is besloten aan de kiesvercenigingen van andere richting te berichten, dat de ver eeniging niet wenscht deel te nemen aan hel voorgestelde accoord om de perio dieke gemeenteraadsverkiezingen bij en kele candidaatstelling te doen afIoopen De vereeniging zal in het eerste district behalve den heer dr. A Slaverman, diet aftreedt, ook den heer J. G. van Niflrikl stellen en in het tweede district alleen, den heer Van Niftrik In het derde dis trict zal de vereeniging geen eandidatert stellen; in dit district treden alleen soci aal-democraten af. - Gisterenmiddag is een loezoekster van hel strand te V1 i s s i n g e n aan het hoofd getroffen do ar den scherpen kant van een ijzeren schopje, dat door een kind werd weggeworpen. Er ontstond' een bloedende hoofdwond, die eerst Ier plaatse behandeld werd, waarna de hulp ingeroepen werd van een geneesheer. Naar verluidt was het schopje diep in hel hoofd gedrongen, zoodat de herse nen geraakt waren Uit Walcheren. - In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van het Centraal Vrijzinnig Pro paganda Comité op Walcheren is be sloten aan de aangesloten kiesvercenigin gen en groepen lo adresseer en, den hear mr F. E;. van Raalte op 5 Juni a.s. we derom candidaat le stellen voor do Tweede Kamer. menschen zijn te groot, om iemand ooit reden te geven aan mijn goed recht tel twijfelen, dat ik korte metten met hem gemaakt heb." Er werd aan de deur geklopt en Sir John's lijfknecht kwam binnen met dei boodschap, dat Jonkvrouwe Rosamunde hem dringend wenschte le spreken. „Zij zal verlangend zijn naar bericht van hem", besloot Sir John, en hij steun de. „Mijn God! Hoe moet ik het haan zeggen? Haar in hetzelfde oogenblik van haar bevrijding met zulk nieuws te moe ten verpletteren! Was er ooit wreeder ironie?" Hij keerde zich om en liepj naar de deur. Daar hield hij stil. „Gij zult tot het einde bij hem blijven?" be val hij den dokter op vragenden loon., Tobias boog. NatuurlijkSir John". En hij voegde er bij: „Het zal niet langj duren." Sir John wierp nog een blik op Lionel een nlik tot afscheid. „God geve hem! rust"., zei hij beesch én ging heen. In het middenschip stond hij even stilj wendde zich tot eenige matrozen en ge lastte hun een strop over de ra te wer pen en den renegaat Olivier Tressilian uit zijn gevangenis te halen. Tóen ging hij met iangzamen, zwaren stap en nog bezwaarder hart naar hef achterdek. Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1