MIDDELIUIRGSGIIE COURANT. 122. FEUILLETON. BIlIEILill. Uit Stad en Provincie.. Vrijdag 2S Mei 1917» 160* jaargang AbonH. pïl}* pet kwartaal in Mid delburg en bij" de agenten in Vlissingen -an Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per ^egel Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. WAT ER OVERSCHOOT VOOR DE NIEUWE KAMERS. Hoewel liet Reglement van Orde der Tweede Kamer bepaalt (art. 142) dat „ingeval van ontbinding der Kamer alle Dij haar aanhangige werkzaamheden zijn vervallen", wordt toch stilzwijgend aan genomen, dal de nieuwe Kamer, die ver mot de lijlc één jaar zal leven, zal afwerken wat de ontbonden Kamer heeft achter gelaten. Er zal wel iets op gevonden! worden, om deze, in dit geval weinig practische bepaling, te ontgaan. Behalve natuurlijk voor politieke kwes ties, want die zijn uitdrukkelijk doon toezegging van den minister-president uit gesloten, wat ook vereischt wordt door de vorkiezjngsovereenkomst der partijen. En zoo is het dan ook zeer twijfel achtig or er in die politiek-looze Kamer nog iets gedaan zal worden ter losmaking van de vaslgeloopen verzekeringswetten. Maar aan niet-politieke wetsontwerpen is er altijd bij de Kamer nog zooveel aan-» bangig dat er jaren mee gevuld zouden! kunnen worden in den tijd die naast de Legrootingsbeliandeling beschikbaar is. Ieder jaar worden weer nieuwe wetsont werpen in die wachtkamer opgeborgen. We zijn onlangs door het voorstel van| den heer Schaper om opk de wet tob verleeuing van grond aan landarbeiders, er plotseling weer aan herinnerd, dat dit, nog uit Talma's tijd dateerend wetsont werp. geheel gereed voor openbare be handeling, in die wachtkamer ligt le be schimmelen. Er ligt daar nog veel meer. Maar behalve die heel oude zijn otf thans nog twee belangrijke onderwerpen |uit de nu gesloten parlementaire periode overgebleven. Ten eerste de kwestie van de uitvoer-centrale, en ten tweede die van de drooglegging der Zuiderzee. Over beide ontwerpen wordt de Mem. van Antw van den Minister verwacht. En dan zijn er nog de overgeschoten; belastingvoorstellen, waarvan cr, naar de premier aankondigde, zeker eettige in dit jaar behandeld moeten worden. De lezers zullen wel reeds weten, en althans spoe dig ervaren of reeds ervaren hebben, welke voorstellen uit het waschlijstje van Minister Treub zijn afgehandeld. Er blijven nu nog over de grondbelasting met 'de aanvullende ontwerpen betreffende de waardebepaling van gebouwd en ongebouwd; de cffeclenbelasting; de pensioenbelasting ter dekking van de ouderdomsrente, waarvan in dit jaar ook wel niets zal komen, nu die heek* zaak verboden waar is in dit politiek- looze zittingsjaar; het weergeld; het vloolgeld; de wijziging dér personeele belasting; de belasting op plaatskaarten in treinen! en andere middelen van yervoer; de belasting op de speelkaarten; de nieuwe bepalingen op den waarborg en belasting op gouden- en zilveren1 werken de tabaksaccijns oe voorn amenbelasting. Het is geen opwekkende lectuur. We zullen ons maar troosten met de gedachte, te, dat ze waarschijnlijk niet Mie dadelijk noodig zijn. Ze wr's nog langer, maar Minister Van Gijn heeft de voorstellen lot- verhoiogingj van don accijns op wijn en gedistilleerd ingetrokken. Als we dan nog bedenken dat liet in Nov. '15 ingediend wetsontwerp betref- H© Roman uit het laatst der 10» eeuw, naar 't Engel sell van RAFAÊL SABATINI. - 116). Een uur lang bleef hij liggen, waar hij gevallen was, hij meende alleen te zijn; en tijd en plaats konden ongetwijfeld bijdrage n tot wijsgeerige bespiegeling over zijn toestand. Hij vond, dat hij, alles wel beschouwd, weinig reden lot zelf verwijt had Zoo hij kwaad had gedaan, liad hij ook duchlig geboet. Men kon dauwclijks beweren, dat liij zijn trouwe Muzelmansche volgelingen verraden bad, en indien al, dan dient er bijgevoegd te worden, dat hij zelf den prijs voor dat verlaad betaald had. Rosamimde was vei lig, Lionel zou zijn verdiende loon krij gen en wat hem zelf betrof, daar hij ui zoo goed als dood was. was het niet da moeile waard aan zichzelf te denken. Het moet hem een zekere voldoening ge geven hebben te denken, dat hij zijn leven zoo goed mogelijk gebruikt had. fende de financiëele verhouding tusschen, Rijk en Gemeenten nog onafgedaan is dal men nog altijd in afwachting is van een nader voorstel inzake de Djambi- exploitatic; dat voorstellen voor vloot- aanbouw ook wel in de neutrale zond zullen liggen, dan lieeft men een agen da bijeen, die de Kamer slechts met moeite in één jaar zal kunnen afwerken. DE CRISIS AAN OORLOG. Naai- aanleiding van het gister door ons vermelde bericht uit dó Maasbode, n.l. dat de luitenant-kolonel van den generalen staf J L. ten Bosch, in-, spec leur dei e Ijappen te Rotterdam, werkzaam gesteld is aan het ministerie van Oorlog als adviseur van den mif nisler van Marine, ad interim van Oor log, m e<n functie sllaande bqyen'die van de andere ambtenaren van liet departement schrijft de N. Crt.- Dit is een gansch buitengewone po sitie, een soort van onderminister, fei telijk \oor een tijdlang aan het hoofd van een departement gesteld, zonder minisierieele verai) twoordelijkheid. In onze staatsinrichting kwam, voor zoover wij weten iets dergelijks nog niet voor, behalve onder dr. Kuyper, aan Buitenlandsche Zaken, toen de lieer Melvil van Lijnden minister was en de heer Van Weckherlin „adviseur." Deze aanwijzing bevestigt onze vrees, dat de vaca/LUre aan Oorlog langen lijd onvervuld zal blijven. Wij zouden dit ten zeerste betreuren. Vooreerst' omdat waargenomen werk noodzakelijk bij eigen werk moet achterstaan. Ten tweede om den slechten indruk dien het in het leger maakt, dat naar het oordeel van de Kroon in deze dagen de arbeid aan en van de gewichtig ste aller departementen geruimen tijd wel zoo wat aan den gang schijnt te kunnen worden gehouden Wij blijven op een spoedige beëin diging van deze portefeuille-crisis aan-t dringen." Daarentegen lezen we in het heden middag door ons ontvangen ochtendblad van het Vaderland", dat het bericht bij navraag gebleken is onjuist te zijn. DE IIUURCOMMISSIE. De koninklijke besluiten ter uitvoering van de Huurcommisisiewet zullen, naar ons uit goede bron werd medegedeeld, uiterlijk in de eerste dagen van «Juni verschijnen, zoodat dan de samenstel ling der huur commissies onmiddellijk kan volgen. (Het Volk). DE ZEGELWET. Door den Minister van Financiën zijn- voor toepassing der op 1 Juni 1917 in werking tredende Zegelwet 1917 aan de met de uilvoering 'dier wet belaste amb tenaren verschillende voorschriften gegef ven. Hun is opgedragen om het publiek bij de naleving der wet zooveel mogelijk bef- hulpznam te zijn door het verstrekken van gevraagde inlichtingen enz., doch tevens om met gestrengheid op te treden, waar ontduiking blijkt of wordt vermoed. Boë- ten wegens hel niet voldoen der verschul digde rechten zullen noch geheel, noch gedeeltelijk worden kwijtgescholden, ten zij wordt aangetoond, dat de overtreding le goeder trouw is fbegaan. Onbekendheid met de bepalingen dier wet kan niet nis verontschuldiging «wor den aangenomen ten aanzien van perso nen van wie, mei het oog op hun betrek king, beroep of bedrijf, mag worden ver{- Vervvoest was het al sedert lang. Zeker, zonder dien uoodloltigen tocht, om zijn wraak le koelen, had hij langen tijd kunL nen voortgaan als zceroover oorlog te voeren, had Juj zelfs kunnen opklimmen tot de hooge Muzelmansche waardigheid van Dey van Algiers fon een vazal Van den Groolen Turk kunnen worden. Maar voor iemand, die als Christen ©delman gebaren was, zou h,et toch een onwaardige m£$- nier zijn geweest om zijn dagen le eindi gen Het was beter zooals het nu was. Eer licht geritsel in de ondoordringbare duisternis van zijn gevangenis leidde djen loop van zijn gedachten af Een rat, dacht bij en hij ging recht op zitten en klapte met zijn muilen op den grond, om het walgelijke dier weg te jagen. In plaats daarvan klonk een stem in het donker. „Wie is daar?" Hij schrikte even, daar hij zeker meende, alleen te zijn. „Wie is daar?" herhaalde de stem, en voegde er klagend bij„Wat is dit voor een zwarte hel? Waar ben ik?" En nu herkende hij de stem van .Tasf per Leigh, cn hij was verwonderd, dat dlje laatste zijner recrulen in de gelederen van Mchamed zijn gevangenis anet hem deelde „Je hent in hot voorschip van de Zilf wacht en geêisclit, dat zij bekend zijn met de verplichtingen, welke de Zegelwet hun, oplegt Verder is o. a de aandacht djer ambtej- naren gevestigd op de bepaling van art 20 volgens welke iedere houder van een niet behoorlijk gezegeld stuk, die zelf geen overtreding heeft begaan, dit kan laten zegelen tegen voldoening van het verschuldigd recht, doch zonder betaling van boete. terwijl1 hij in veel gevallen zelfs verplicht is het stuk ter zegë'Iing aan te bieden, op straffe van aansprakelijk!- heiti voor de -vorbeurde boete. DE GEMENGD VRÏJZ. KIES- VEREENIGINGEN. De Centrale Lib. Kiesvereeniging te Ridderkerk besloot tot alle gemengde vrijf zinnigc kiesverenigingen in het land een uitnoodiging te richten om zich niet bij een aer groepen aan te sluiten, docli te blijven centrale vrijzinnige organisatie, die plaats biedt aan allen, die lot de vrijzinnig gen gerekend willen worden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De voedernood onder de paarden Het Nationaal Paarden steuncomité, van welks voorgenomen oprichting wij onlangs melding maakten, heeft zich thans defini tief geconstitueerd. Centrale keukens. Men schrijft uit Utrecht aan liet Volk; Het gaat niet goed in de laatste dagen met de keukens. Gisteren zijn van de 110 Liter er nog over geble ven, terwijl in den beginne 500 liler niet genoeg was. Het schijnt, dat nu de jonge groenten te bekomen zijn, men deze verkiest boven de soep en den stamppot die nog met de oude, slech te regeeringsaardappelen wordt be reid. Bovendien schijnt men het onaan- aam te vinden, dat er kaas of erwten door de stamppot worden ge werkt, ter verkrijging van een voldoend eiwitgehalte. Bovendien moeten de kooj- pers een gedeelte van hun levensmid delenbons inleveren, hetgeen hun be let nog een ander gerecht (bijv. rijst) ter aanvulling' van de voor arbeiders niet al te groote boterham 'te berei den. Hoe 't zij, de proef dreigt op die wijze te mislukken. Uit Middelburg. - In verband met de te verwachten drukte naar aanleiding van de komende feestdagen, zal het plaatskaartenbureau op het station alhier Zaterdag en de beide Pinksterdagen den geheelen dag geL opend zijn. Ook de loketten voor het goederenvervoer zijn op genoemde data den geheelen dag open. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie (kantoor no. 1) en der successierechten te Middel burg, A. G. Faber, ontvanger der re gistratie voor de burgerlijke akten en der successierechten aldaar; en tolont vanger der registratie (kantoor no. 2) en der domeinen le Middelburg, M. A. Schouten, ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en domeinen al daar. - Na een desbetreffend verzoek der afdeeling Middelburg van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, is door de directie der Vitrite Works den werklieden ter kennis gebracht, dat het loonverlies veren Reiger", zei hij, „maar hoe je hier gekomen bent, is meer dan ik kan beant woorden." ,(Wie zijt gij?" vroeg de stem. „In Barbarye ben ik bekend geweest als Saku-el-Bahr." „Sir Olivier. „Ik vermoed, dat ze mij nu zoo zullen noemen. Hot is misschien maar goed, dat ik op zee zal begraven worden, anders moesten deze christen heeren zich nog kwellen, welk opschrift zij op mijn graft steen moesten zetten Maar jij hoe kom jij hier' Mijn afspraak inet Sir Jolm was. dal niemand zou worden lastig geval len, en ik Iran mij niet voorstellen, dat John meineedig is «e\yèest." „Daarvan weet Je niets, daar ik niet eens wist, waar ik was, voordat gij het mij verleide Ik werd in het gevecht be£ wusteloos geslagen, nadat ik uw lieven broiücr met mijn zwaard doorstokten had. Dal is al wat ik weet. Sir Olivier hield den adem .iu. „Wat zeg je? Heb je Lionel gedood'" <,Ik gelooi jict wel", was het koele antwoord „Ik heb ten minste een paar voet staal in hem gejaagd hèt was in de "hitte van het gevecht, toen de Engelschen het eerst aan boord van het tengevolge der Pinksterdagen zal worden vergoed. Dinsdag a.fS29 Mei, zal 'te half drie n.m in de Concert- en Gehoorzaal' een lezing worden gehouden door Père Raimond, oud-officier van het Fransclie le„er. De opbrengst komt ten goede van het werk Santé a lenfance. Uit Walcheren. Aan J Rolh, gemeenteveldwachter te Koudckerke, is een pensioen ver leend, van f 259 Op het eerste Zuiderstrand ie Weslkapelle is het lijk aangespoeld van een manspersoon, vermoedelijk een zeemati. Hel verkeerde reeds in verren slaat van ontbinding. Hel is op de be graafplaats ter aarde besteld. In de Woensdag le N. en Slfc. Joosland gehouden jaarvergaderingen van de navolgende polders werden de hieronder verraeLde bedéagen vastger steld Johacnapolder Rekening f 95.00- on tv., en f 87,08 urfcgj.begrooting f 85.205dijkgeschot f 2.40. Nieu,werkerkpolder. Rek. f, 335.39 onlv. en f 1120.80 uitg.be'greoüng! f 426 945; dijkgeschot f 3. Suzannapolder. Rek. f 1824v295, ontv. en f 11.20.80 ui[tg begrooting f 1S22.795; dijkgeschot f 14. Middelburgschepolder Rekening f 802 22 onlv en f731175 „tfg be- grooling f914.676; dijkgeschot f 3 (75 c. hooger). Molenpolder Rekening f 51.16 ontv. en f 43 40s uitg.; begrootingjf 15.736; dijixgeschot f 1.60 Mortierepolder. Rekening f 136.415 onlv.. f 148.556 uitg'., begrooüng f 131. dijkgeschot f 2.65, (15 cent hooger) Uit Zuid-Beveland. Woensdag vergaderden de ingelan den -van den Van Cilterspolder te Bors- s e 1 c. Vastgesteld werden de rekening met f 721.027b ontv en f444.40 uiig, en de begrooting met een eindcijfer van f 823 41Va- Het dijkgeschot werd bepaald op f 4 per H.A. De vergadering besloot', den Zuid- Kraaijerischen dijk, voor zoover deze in den Van Cilterspolder ligt, te doen be- grinten en daarvoor een leening aan le gaan van f 3000, af te lossen in 20 jaar. In de vergadering van den polder Bors- sele werd tot aczworene van dien polder ;ekozen de heer Jan Boonman. Een voorstel van het bestuur om alle polder- vegen, die nog niet verhard zijn, te doen begrinlen, werd met 21 tegen 16 stemmen verworpen Het genoemde voorstel te- oogde voor die begrmting een geldlee- ning aan te gaan van f 40 000, af te lossen in 3 jaren. Daardoor zouden dan de in gelanden gedurende 3 jaren per II A f 13 meer aan lasten moeten Detalen dan thans. Donderdag vergaderden le s-Gra- venpolder ingelanden van de polders Oosler- en Middel Zwake. De rekening van Ooster-Zwake werd goedgekeurd in ontvang op f 393.83s en in uitgaaf op f 224.04s; de begrooling op f 465 85 en de polderlasten vastgesteld1 op f 3 per H.A. De rekening van Middel-Zwake werd goedgekeurd in ontvang op f 1188 50, in uitgaaf op f 896.17s; de begrooting op f 3684.50. en de polderlasten bepaald op f 3.50 per H-A. Benoemd werd tot gezworen in de 'acaluie J. de Pree, de heer Jobs. do< Dreu en herbenoemd werd als gezwo ren de heer A. Goeuse. In de raadsvergadering van Krui- ningen werd Donderdag het nieuwbe noemde raadslid A. Dek geïnstalleerd. Een. ingekomen adres van het Oosten van Z -Beveland afd. van den Ned. Boud van Onderwijzers werd lerzij gelegd tot be handeling iu een volgende vergadering. Opnieuw werd vastgesteld, na een klei ne wijziging aangebracht te hebben, de verordening op de heffing vau hel be- graafrecht. Op voorstel van B, en W stelt de Raad vast de belooning van den directeur, personeol en vertegenwoordiger t© Hans- weercl van het dislributiebureau respec tievelijk op f 90, f 55 cn f 15 per maand. De raad besluit verder op voorstel van 13 en W. tot aanbrengen van wijzigingen in de begrootingen van 1916 en 1917. Donderdag werd in een vergadering van liet waterschap K r u i n i n g e n de rekening vastgesteld op f 27.413.6S6 onlv. f 27.059.225 uitg., de begrooting op een bedrag van f 30.9 45,056 met een onvoor zien van f 2747.25s. Tol ontvanger-griffier van den polder werd benoemd de lieer J. van Dijk, waar nemend griffier, mede-candidaal was de lieer M. Kole Jz. Op de aanbeveling van gezworene van het waterschap was lc candidaat de heer C. Kostense Mz. Hel dijkgeschot bleef bepaald op f 13.50 Aan aen polderopzichter werd eene verhooging van jaarwedde toegekend van f 150. D Uit Tholen. Op de vergadering van ingelanden van het waterschap „Poortvliet", welke Dinsdag j.l. in hel gemeentehuis te Poortvliet werd gehoudenwaren in personen of door een gevolmachtigde tegenwoordig 60 ingelanden, gerechtigd tol het uitbrengen van 96 stemmen. Voorgelezen werd o. m. een missive van den Directeur van het hoofdbe stuur der posterijen meldende, dat in geval van watersnood de lelegraaf-kan- toren op het verzoek van de polder besturen langer zullen kunnen won den opengesteld. Uil hel proces-verbaal van opname der kas van den ontvanger-griffier op 9 Maart 1917 bleek, dat over hel dienst jaar 1916 17 was ontvangen f 48 152.13 en uitgegeven f37.796,1172 Uit het door hel bestuur opgemaak te verslag van den toestand des polders over het afgeloopen dienstjaar, bleek dat de toestand voor het walerscliap over genoemd jaar gunstig was. De volgende rekeningen werden vast gesteld 0 Zes groote Polders" ontvangsten f 32267.12, uitgaven f 28854 01; „Waf terschap Poortvliet" ontvangsten waren f 2462 32 uitgaven f 1953.37; „Smalrij" ontvangsten f 74.4 26, uitgaven f 55.82; „Baasdijk" ontvangsten f 12.59, uitgaven f 40.42; „Pluigat" ontvangsten f 82.161, uilgaven f 44.11„Stichting Stoomgef maal" ontvangsten f 4782.68, uitgaven f 1000; Exploitatie stoomgemaal, ontf vangsten f 9307,38y2, uitgaven f9166,75 Vervolgens werd overgegaan tot liet opmaken der begrootingen van de ver schillende polders voor het dienstjaar 1917/18 Uit de ramingen blijkt, dat het dijkgeschot en de "bijdragen voor het stoomgemaal op dezelfde bedragen bepaald zijn als het vorig' jaar. De voorzitter deelde mede, dat hij' volgens de bepalingen van art. 26 van het regelement voor de calamiteuze waf lerschappen in Zeeland met ingang van November 1917 moet aftreden als lid van den dijkraad van liet calamiteuse waterschap ..Scherpenisse" Uil de daarop gehouden stemming bleek, dat de heer J. van Gorsel is herbenoemd met 90 stemmen tegen 6 stemmen welke van onwaarde zijn. Nu werd overgegaan tot liet uitloten eener obligatie groot f 500 van de in 1916 gesloten geldleening van f 15000, galjoen sprongen; Jonker Lionel was voor aar. de laatste plaats, waar ik hem ge zocht zou hebben Er ontstond een langdurige stille. Eindelijk sprak Sir Olivier met zachte slem: „Je gaaft hem niet meer dan hij zocht. Je hebt gelijk, I.eigli; vooraan as de laatste plaats voor hem, tenzij hij mei opzei het staal zoclit, om aan den strop te ontkomen. Zoo is het ze ker het bestel God geve hem rust!" ^Gelooft ge in God?" vroeg de zon dige schipper ongerust. „Zij namen je zeker daarom ge vangen", ging Sir Olivier voori; tjoi zich zelf sprekend, Daar zij niets wis ten misschien van zijn daden, en hem een heilige en martelaar vonden, be sloten zij hem op jou te wreken en sleepten je daarom hier heen. Hij zucht-» te. „Wel Leigh, daar je weet, dat je een schurk bent, heb je zeker je le venlang je nek voorbereid voor een strop, dit is dus geen verrassing voor je." De schipper "bewoog zich onrustig en steunde. „'Heer, wat doet mijn hoofd pijn1" klaagde hij. „Daar hebben ze een uitstekend midf- del voor", troostte Sir Olivier hem „En je zult in beter gezelschap hangen dan je verdient, want ik word mor gen ook opgehangen. Je hebt liet even zeer verdiend als ik Leigh. Toch spijt hel me voor je het spijt me, dat je moet lijden, waar 'ik het niet be doeld had." Leigh snikte cn was een poos stil. Toen herhaalde hij zijn vroegere vraag. „Gelooft ge in God, Sir Olivier?" „Er is geen God dan God, en Mop hamed is zijn Profeet," was het ant woord, en uit den loon kon Leigh niet opmaken of hij spotte of niét. „Dat is een heidensch geloof', zei hij met vrees en afkeer „,Nu, het is een geloof, waar menf schen naar leven. Zij doen, zooals zij prediken, en. dat is meer dan gezegd kan worden van eenig christen, dien ik ooit ontmoet heb." ^Hoe kunt ge zoo 'aan den voor avond van den dood spreken?" riep Leigh. (Wiordt vervoIgdX

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1