6 in geheel Twenthe. Bovendien bestaan er nog 8 spinnerijen waaraan weverijen zijn verbonden, doch die leveren thans niets of bijna niets aan anderen. Het aan tal weverijen in Twenthe bedraagt daar entegen circa -10, waaronder zeer groote, De weverijen betrokken steeds enorm veel garens uit Engeland. In 1915 wer- der uit Engeland naar Nederland circa 60 000.000 Eng. lbs. katoenen garens ver zonden in 1916 circa 68.000,000 en was dit enkel voor verbruik in Nederland. De aanvoer bedraagt dus gemiddeld 1,308,000 lbs per week of circa 600.000 K.G. en waar deze aanvoer tengevolge van het steeds verminderd aantal in de Vaart zijnde schepen reeds sedert maanden sterk verminderd is en thans bijna geheel heeft opgehouden, behoeft het geen be toog dat de voorraden bij de weverijen geheel zijn uitgeput. De gevolgen zijn dan ook niet uitge bleven De weverijen, waaraan geen spin nerijen zijn verbonden, hebben reeds een groet aantal weefgetouwen buiten werking moeten stellen, terwijl zij met de overige slechts 3040 uren per week werken Enkele weverijen hebben reeds geheel moeten stoppen en dit aantal zal heel spoedig grooler worden,, als de regeering niet vlug, krachtdadig ingrijpt, door het uitzenden van schepen naar Huil en Goo- le om de vele duizenden kisten garens, die in de havens en bij de spinners in Lancashire voor de Twentsche fabrieken gereed liggen, te halen Ongetwijfeld heeft de regeering de macht daartoe, nu de Tweede Kamer de Scheepvorderings- wet zoodanig gewijzigd heeft, dat sche pen ook voor de behoeften der nijverheid gevordero kunnen worden. Wei zitten do Twentsche wevers met stil en is door hen reeds veel in 't werk gesteld om hun zoozeer benoodigde ga rens te verkrijgen, doch dit heeft nog geen resultaten gehad. Het is zeer te be treuren. dal do belangen der verschillen de industrieelen in dezen zoozeer uiteen- loopen De spinners hebben er wel belang bij, dal zij hun katoen krijgen, terwijl' hun eigenbelang niet den aanvoer van garens uit Engeland zal bevorderen Het Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van L N en II. gevraagd of de minister bijzondere maatregelen heeft ge troffen en bevorderd, waardoor de moei lijkheden voor de Twentsche nijverheid kurnen worden verminderd zoodat, zoo wel door het verstrekken van steun als door hel verschaffen van passenden pro- ductieven arbeid, de nood kan worden gelenigd. De glasindustrie. Men schrijft uil Schiedam aan Het Volk: De glasindustrie zinkt al meer en meer ineen door gebrek aan verscheping. Na <le fabrieken van Melchers en ,,De Ba- laaf". is n,u,ook de glasfabriek „De Sckie" te Schiedam Zaterdag geheel stop gezet, waardoor wederom ruim honderd man werkloos werden, t Ziet er vooral in dit bedrijf zeer somber uil, daar als de vu ren eenmaal uil zijn, het bedrijf voorloo- pig niet hervat kan worden. Uit Stad Bil Provineie. Uit Middelburg De heer J C. Boone, thans klerlc- telegrafist bij de .S.S. alhier is bel- noemd lot adjunct-commies. De tramdienst op Vlissingen heeft gisteravond stagnatie ondervonden door dal een oude derde klasse wagen bij den wissel te Souburg uit de rails was geraakthet duurde een paar uur eer het verkeer weer geregeld was. Tot dien lijd hadden de passagiers bij liet wissel moeten overstappen. llit Vlissingen. De mailboot ..Zeeland" is heden morgen van V i i s s i n g e n naar South- wokl vertrokken en wordt hedenavond of morgenochtend te Vlissingen terug verwacht Door de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is aan de fabriek ,,dc Schel de" tie bouw opgedragen van nog een tweede mailboot type „Prinses Juliana" waardoor met de eerst bestelde boot, liet aantal scbroefbooien weder op 't vroeger cijfer komt. De „Prinses Juliana" en de „Mecklenburg" gingen beide in Februari 1916 verloren, de maatschappij hield toen slechts een schroefbool de „Oranje Nassau", over. Verder heeft de maatschappij nog de raderbooten „Koningin Regentes", „Prins Hendrik" en „Zeeland"; de raderboot ^Koningin Wiliielmina" is in Juli 1916 ook vergaan. De verceniging „Vlissingen Voor uit" is voornemens in Augustus een huisvlijt tentoonstelling te houden. De seinhuiswachler der Staatssó spoor P. LooiscMc Vlissin gen her dacht heden den dag waarop hij vóór 40 jaren bij de S S. in dienst trad De directie der S S. schenkt alleen aan 25- jarige ambtsvervulling aandacht, doch het gezamenlijk personeel van 't station te Vlissingen meende dezen dag niet) onopgemerkt te moeten laten voorhijb gaan. Den jubilaris werden 's morgens door eene commissie "uit alle rangen van het personeel te zijner huize te Souburg oemge passende cadeaus aan geboden. Later op den dag kwam een groot gedeelte van het spoorwegper soneel den jubilaris hunne gelukwen- schen aanbieden. -o Uit Zuid-Bevelaad. Heden is te Goes op 54-jarigen leeftijd overleden de heer A. F. Lason- der, arts en gedurende 26 jaar gemeente geneesheer aldaar. De sleepboot Anna lis teHans- w eert met aanzienlijke machine schade aangekomen. De boot wordt naar de werf gesleept. Uit Noord-Beveland. Dinsdagavond werd liet lijkje van het vijfjarig zoontje van G. F te Col ijus- plaat Dij laag water in de haven aldaar gevonden tusschen een motorschuit en den Kaaimuur. Daar het ventje reeds ie 6 uur vermist werd, is het zeer waar schijnlijk, dat het toen ree<ls bij boog water spelende in bet water is gevallen en bij ebbe bekneld is geraakt, zoodat het niet de haven is uitgedreven. Uit Scho u wen-Dui veland. In de op Dinsdag te Brouworsj- h ja ven gehouden vergadering van den polder Borrenbrood werd de aanbeveling opgemaakt voor een gezworene, wegens periodieke aftreding van den heer N. v. d. Klooster. Deze werd daarop weer no. 1 geplaatst, zoomede de heeren N W van de Putte en G. M. v. d. BijL Het dijlcge- schol werd op f 35 per H A. gebracht, terwijl een buitengewoon geschot van f 5.20 per H A. zal worden geheven. Uit Tholen. Te Stavenisse is Dinsdag een vergadering gehouden van de commis- sionairsvereeniging „Eendracht maakt macht", onder voorzitterschap van den! heer J. W. Elenbaas. Deze stelde voor 1 leden Le kiezen uit de verecniging als lid van den Raad van Toezicht, die samen met het bestuur der aardappclhandelaars- vereen'ging ,,Ons Belang" zullen hebben toe te zien of de comm. vereeniging voor al liaar leden werken zal. Het bestuur bestaat uit ,J W. Elenbaas en J A Scherpenisse te St. Annaland, M Heijhoer te Oud-Vosscmeer, A. Janse le Tholen, A. van As te Scherpenisse, Marts. Hoek te St. Maartensdijk, P. v. d Berg te Slavenisse en de raad van toezicht uit J. Bevelander te Oud-Vossemeer, C. van As te Scherpenisse, L. Scherpenisse le SI. Maartensdijk en A. v. d. Kleijn to Stavenis-e. Doe het bestuur van "Ons Belang", dat van „Eendracht maakt macht" en de commissie van toezicht zal au worden vastgesteld, welke klasse ieder commis sionair in zijn gemeente krijgt, want daar de handelaars in klassen zijn verdeeld, is het de bedoeling zulks ook te doen met de commissionairs Vioorls werd nog me degedeeld, dat alleen die commissio nairs in aanmerking komen, die reeds vóór 1 Aug. 1914 als zoodanig werkzaam waren, iets wat door allen goedgevonden werd Mei dank voor de goede orde sloot de voorzitter de vergadering, na een waardeerend woord gericht te hebben lot de commissionairs Polderman en Blok, die van Z. en N. Beveland derwaarts geko men waren om deze vergadering bij te wonen, aangezien ook dóór stemmen op gaan om een commissionairs-vereeniging op le richten. i o Uit Zee uwsch-Vlaanderen O. D. Dinsdag werd gekozen tot lid der Kamer van Koophandel je Neuzen de heer A. de Vrieze met 41 van de 60 uitgebrachte stemmen. Hiermede is de Kamer na vele stemmingen weer voltallig. Bij de Dinsdag te Hulst gehouden stemming voor een lid van den gemeen teraad vacature-II. II. M. Wauters) waren uitgebracht 103 stemmen. Van onwaarde 15. Geidig 388. Hiervan verkregen dc liceren J. B. de Boy 74, G. Vogelvanger 157 en I» O. Wilkiug 157. Herstemming tussciien de heeren Vogelvanger en Wil kin». In de Dinsdag in „Het Gulden Vlies;' te Axel gehouden vergadering van stem bevoegde ingelanden van den polder „Beooslenblij Benoorden" werd als ge zworene gekozen de heer G. C. vani Fraaijenhove, in de plaats van den heer P. van Fraaijenhove, dip niet meer in aanmerking wenschle le komen Hel dijk- geschot werd vastgesteld op f 7, f 6, f 5, f 4, f 3, f 2 en f 1 per II A., alzoo ver deeld over zeven klassen. In totaal be droeg bel dijkgeschot f 6469.18; het werd verhoogd met 25 procent. Dc inkomsten over hel afgeloopsn jaar 1916/1917 be droegen f 6706.44 en de uilgaven f 6852.13®alzoo een nadeelig slot van f 145.695. De post onvoorziene uitgaven werd sastgesteld op f 110.975. Bij de Dinsdag te IJ z e n d ij k c ge houden stemming voor een lid van den raad (vacalure-Calon) is gekozen de heer P. B van der Weijdc niet 211 stemmen Legen i4G op den heer H P.'dc Smet. Er waren 368 stemmen uitgebracht, waarvan 11 van onwaarde. Het aantal kie zers bedraagt 161. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd hedenmorgen aanbesteed hel bou wen van oen enkele en een dubbele wo ning voor personeel vuu de Rijkselectri- eiteilswcrken te Hansweert, behoorende tot de werken van den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid- Bevcland le Hansweert en te Wemel- dinge. Raming f 21.500. Inschrijvers de heeren: A. Oosters te Willemstad, f 34 800, firma gebrs. Voer man, Zeist, f 34.200; J. de Bourgraaf, Wcnieldinge, f 33.800; H. Kosten Cz„ Wemelaiuge, f 33.500; M. Alewijn, Waar de, 1' 33.100; J J. Dronkers Pz„ Ka- pellc, f 32.8S5. Al deze inschrijvershad- aen zoowel voor het gebruik van binnen landse!. als buitenlandseli materiaal voor genoemde sommen ingeschreven. Van on waarde werden verklaard een biljet met een som van f 32800, waarop stond „onder voorwaarde", terwijl de schrijver niet verder was gekomen en een ad f 32.720, daar deze inschrijver alleen had gemeld het gebruik van buiten landseli gezaagd hout en binnenlandsche steen. Door het bestuur der waterkeering van «en Calam. „Anna Frisopolder" is gisteren le Wds.seakerke aanbesteed het verbeteren en onderhouden der \va- lerkeerende werken aan genoemden pol der voor den dienst 1917—1918. Ingeschreven werd als volgt: Joh. Elenbaas. St. Annaland, f 3210; W. L. Klos, Scherpenisse, f 3170; A. van Hee, Camperland, f 2275. De raming was f 2235.12. AFLOOP VERKOOPING. Door notaris I C. Vethacke te Vlis singen werden gisterenavond in de Oude Vriendschap" aldaar in het openbaar ver kocht le een koffiehuis, gelegen Achter de dc Kerk no. 1, groot 45 c.A., aan den heer G. J Mommaas, voor 1' 1844; '2e. een huis met tuin, gelegen aan de Dok- ksde no. 35, groot 1 A. 48 c.A., aan den lieer J. A. van Beers, voor f 4855. Het derde perceel, een huis aan de Bouwen Ewoulstraat, werd niét gegund. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis dat: de Minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien artikel 8, 3de lid, der Distributieve! 1916; heeft goedgevon den vast je stellen voor regeerings Java- en Siamrijst (alle andere soorten dan voorloop Rangoon en of Basseni- rijst) een maximum-groothandelprijs van f 15 per 100 KG., een maximumtusl- schenhandelprijs van f 46 per 100 K.G. en een maximuni-kfteinhandelprijs van 28 c„ per V® K.G. Middelburg, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. De Burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de minister van landbouw, nijver heid en handel, gezien artikel 8 der distributie wel 1916. Heeft goedgevonden vast te stellen de navolgende dislribujieregeling voor lijnzaad. Art. I. Het is verboden lijlizaad te vervoeren, le verkoopen of af te lei- veren. Art. II Van het verbod in artikel I gesteld kan dispensatie worden ver»- leend door de rijkscommissie van toe zicht op de vlasyereeniging gevestigd Korte Voorhout 13, 's-Gravenliage, welke commissie" aan deze dispensatie voor-o waarden kan verbinden Middelburg, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. LAATSTE BERICHTEN, GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de hedenmiddag gehouden raadsver gadering waren afwezig de heeren Gra- tama en ZijTstra met kennisgeving en de heeren van der Harst, Bolle en van Teij- lingen. Dc voorzitter deelt mee, dat van Ged. Stalen een schrijven is ontvangen, waarin er nog eens uitdrukkelijk op gewe zen wordt, dat het nog niet vastnaai, dal de kosten van de distributie gedekt zullen moeten worden uit den hoofdei omslag. Hierop gaat de vergadering over in een met gesloten deuren. Bij de heropening zijn ook de heeren van der Harst en van Teijlingen aan wezig. f Besloten wordt in het vonnis aan gaande het rechtsgeding met» Souburg te berusten. 1 Bij de hierop volgende rondvraag wijst de heer Ondeyd ijk erop, da'c er bijna de helft minder varkensvlcesch in de gemeente wordt gedistribueerd dan het vorig jaar. Terwijl in sommige plaatsen het aantal aangevoerde varkens is toegenomen, ;s het hier verminderd. De voorzitter antwoordt hierop dat "de .opmerking' juist is, doch dal daarin geen verandering kan worden gebracht daar hier het rantsoen ver strekt wordt. Er kan in buitengewone gevallen daarvan door het varkensdistrt- butiekanlioor worden afgeweken, z oct al s o, a. voor Vlissingen geschiedt. B. en W. hadden zulks ook verzocht voor Middelburg doch hun verzoek werd niet ingewilligd. Zij zullen nu echter opf- nieuw stappen doen Ilel zijn echter in het algemeen alleen groote garnizoensplaatsen die meer krij gen. UIT MIDDELBURG. In de Sociëteit „Sint Joris" alhier had hedenmiddag de algemeene verga/ dering plaats van de Verecniging tot Bevordering der Belangen van den Dienstbaren stand. Alvorens tot de ge wone werkzaamheden over te gaan werden bij monde van den voorzitler, den heer ds. H. Jonker, de getuigschriften en belooningen uitgereikt aan de volgen'- de dienstboden, wegens langdurige eer lijke en trouwe dienstbetrachtmg. Aan Maatje Tramper en Piietcrnella Bosschaert werd het getuigschrift uitge reikt voor 20-jarigen dienst in een ge zin, terwijl dat voor 10-jarigen dienst in een gezin werd overhandigd aan Adriana Roose, Elisabeth Blaas, Marie Fiegen, Pauline Moeliker, Maalje Dekker, Jaoo,- mina Diermanse, Maatje Blaas en He lena Flipse. Ook werd een diploma voor 10-jarige getrouwe dienstvervulling uitgereikt aan Adriana B'iek, die gedurende 10 jaar aan Let hoofd staat van het Tnagazijn van de verecniging „Het Groene Kruis" Op een en ander komen wij' morgen terug. GEDESERTEERD Een 18-jarig Duitsch soldaat, afkom stig van Darmstadt, die Dinsdag nabij Koewacht aan de electrische grensaf- sluiling werkzaamheden verrichtte, maak te van een oogeublik dat er geen/ stroom op aen draad was, gebruik, en, poetste de plaat. Hij kwam in uniform op Nederlandsch grondgebied en werd door altiaar dienstdoende ambtenaren naar Axel gebracht om te worden gein- terncerd. De jonge man had reeds twee broers aan hel front door den dood verloren. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer Voortgezet wordt de behandeling van de interpellatie-Mar- chant De heer Mar chant acht het antwoord van de regeering bedenkelijk en onbe vredigend. Het heeft spreker bevestigd in zijn opvatting, dat de regeering wel bewust het conflict met de Kamer heeft bestendigd. In normale tijden zou de Kamer, genoodzaakt zijn haar positie ou der alle omstandigheden te handliaven. De poluiekc omstandigheden maken ach ter oeperking tot een protest noodzake lijk Het bukken voor deze noodza kelijkheid is echter het eenige motief voor spr. en zijn politieke vrienden om geen uitspraak der Kamer uit te lokken. DE. BRANDSTOFFENSCHAARSCHTE. De Minister van L„ N. en II. wijst de burgemeesters op de noodzakelijkheid van de grootste zuinigheid met brandstoffen en in verband daarmee op het verbruik van gas en electriciteit. Besparing kan alleen verkregen wor den door aan heil, die op gas koken, ge durende de zomermaanden geen vaste brandstof te verstrekken; door liet ver bruik van gas voor verlichting tot het uiterste le beperken en ^oor gedurende! Juni èn Juli bijkans geheel en in Air* gustus en September in zeer sterke ma te dit gebruik stop te zetten. GRAANAANVOER. De minister van landbouw heeft) krachtens <fe Schepenvorderingswet te legrafisch 22 schepen gerequireerd om in ballast uit le varen ten einde via Halifax in de Vereenigde Staten graan voor de Regeering le gaan halen. Deze schepen kunnen tezamen ongeveer hon derdduizend ton graan vervoeren. OPGEBRACHT EN WEER VRIJ GELATEN. De stoomtrawler „Batavier II" is he- der uit "Wilhelmshafen te IJmuideu aan gekomen Hot vaartuig was 7 Mei floor een Duitsche duikboot in het vrije gebied aangehouden en door een prijsbemaa- ning en ouder geleide van Lwee duikboo- ten, naar Wilhelmshafen opgebracht. De vangst werd te Wilhelmshafen verkocht. De bemanning, uit 11 koppen bestaan de, werd bij aankomst in genoemde Duitsche haven van boord gehaaid en in een kazerne opgesloten. Jl. Zondag Ivr«o? men toestemming te vertrekken. Onder commando van Duitsche marine- schepelingen ging de tocht van Wilhelms hafen naar Helgoland, waar -men anke ren moest lot den volgenden dag lwee Duitsche marine-vaartuigen met den slcomtrawlcr naar Ameland koers zetten en vervolgens het schip vrij lieten gaan. Door de schepelingen werd geklaagd over de geringe voedselvoorziening in Duiischland. NED. TJALK TOT ZINKEN GEBRACHT. De Nederlandsche Zee tjalk „Voor waarts' met een lading hout, van Zweden naar Rotterdam, is Zondag door een Duit sche- duikboot door middel van bommen tol zinken gebracht De 4 opvarenden zijn gered door een botter DE VEENBRAND IN DRENHTE. De Koningin en ,de Prins zullen he denavond naar Drenthe vertrekken ten einde morgen den geheelen dag te kun nen wijden aan een bezoek aan de door den veenbrand geteisterde streken. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vielen prij zen op de navolgende nummers: f 50.000: 1421. f 1000: 3558 19895 20711 f 400 20 120. f 200: 706 3582 17476 f 100 975 1065 2082 2794 4066 5820 6168 8562 10696 10902 11446 11757. BEURSBERICHT AMSTERDAM, 2.20 u. 5 o;0 Nederl. 101(4: 2i/® °/o Nederl. W. Schuld 61(4; 3 o/o do. Oblig. 731/23 0/0 do. Certif. 731/4. Kon. Petrol. Aand 510; Gccons. HoLl. 170; Perlak 69, Zuid PerZak 60%; Am. rubber 241; Nederl. do 99(4; Ned. Amerik. vaarl 357; Nieuwe do. 352; Kon. Hall. Lloyd 176, Kon. Ned. Sloomb. Mij. 228. Prolongatie. 2(4 Anaconda 167; Steels 118(4; Denver 12; Erie 25(4; Miss, Kansas Texas 7, Car Foundry 72; Hide Leather 60; Com mon Marine 31. Prefered do. 84(4; Mort. Coll. Obi. 6 o/0 88; Maxwell Land. Gr. C. v A 383/,Maxwell Land C v. Inc. Bonds 48, Cigars 10y2; Sli(- debaker 87; Union Pacific C. v. A., 137. DL MINISTER-CRISIS IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 23 Mei. Het Verluidt, dat ide minister-president, graaf Tisza, voorstel len heeft ingediend betreffende de kies- rechthervorming. De koning lieeft de be slissing hierover voorbehouden. Van de ze beslissing zal hel afhangen of hel kabi net aanblijft Er had een ininisteriecle bijeenkomst plaats, waarbij alle leden van hel kabinet tegenwoordig waren. Graaf Tisza heeft zich per nachttrein naai- Weenen begeven BERLIJN, 23 Mei. De Boedapester bla den melden, dat graaf Tisza ia een au diëntie bij den keizer en vergadering van den Ministerraad besloten heeft het ont slag van het kabinet m ie dienen,., - Algemeen wordt aangenomen, dat de vroegere Minister van Landbouw Beta Se- reng Tisza's opvolger wordt. De „Vossi- sche Zeilung" noemt als opvolger graal' Cizliy. AMERIKANEN IN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 23 Mei. Het Staats- departement heeft door bemiddeling van Spanje bij Duitsclilaad geprotesteerd te gen het vasthouden van Amerikanen. Het heeft besliste inlichtingen, dat Ame rikanen in Duiischland worden vastge houden en vraagt duidelijke verklarin gen betreffende Duitschland's houding over hun vertrek. VERSCHILLENDE BERICHTEN - Friesland heeft zijn eerste socialis tische burgemeester, nl. J. Kolk, thans se'crelaris van Idaarderadeel, die lot bur-' gemecster van Aengwierden is benoemd. De gemeenteraad lelt onder zijn 11 leden 6 socialisten. TIET DRAMA OP DEN AMSTEL. Wij hebben gisleren melding gemaakt van het vinden der lijken van twee veld wachters en een geboeiden persoon bij Ouderkerk a d Amslel. Blijkens de ge vonden voetslappen in het edand, bij bet- welt-- het drama zich heeft afgespeeld, heeft daar een worsteling plaats gehad; vermoedelijk hebben de politiebeambten hier vau hun arrestant verzet ondervon den toen zij hem in hun boot. wilden: brengen Ongeveer vijf minuten dichter bij Ou derkerk werd tegen twaalf uur 'het lijk van den aangehoudene opgehaald, de han den geboeid De huurder van de opslag plaats, die zich op het eiland bevindt, de heer De Jong, die uit Amsterdam ont boden was, herkende onmiddellijk in den drenkeling een wegens diefslal ontslagen knecht Naai' alle waarschijnlijkheid is nog een vierde persoon bij |dit tragisch voorval omL gekomen. DE VEENBRAND IN DRENTHE. Uit de nader ingekomen berichten blijkt dal de brand den omvang van een groo te ramp heeft aangenomen Te Val'ther- mond alleen hebben niet minder dan 20 personen den dood in de vlammen gevon den, daac zijn 70 huizen verbrand Een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip bewoonde, kwam1 geheel m de vlammen om. Vlak in de na bijheid werden nog 3 slachtoffers gevon den. Van een gezin, bestaande uit 5 per sonen, werden 2 kinderen gedood, terwijl de man en vrouw beiden zware brand wonden opliepen. De brand woedt met zulk een hevig heid, dal de vlammen zich niet alleen tot de he» beperken, maar over de kanaleD heen vliegen. Vandaar dat er ook schepen verbranden. Verscheidene personen, die vluchtten voor de vlammen, tegen wier snelheid ze niet loopen konden, zijn in een kanaal gesprongen. Sommigen hebben hierdoor het leven gered, anderen zijn verdronken of door den rook gestikt. Een' landbouwer, vluchtend met twee kleine, kinderen, zag zich genoodzaakt zijn lwee kleinen achter le laten of anders met hen te verbranden. Afschuwelijke tooueelen moeten zich daar hebben afgespeeld Dc oorzaak van den brand schijnt te' moeten worden gezocht in liet spatten van vuurvonken uit de plaggenlocomobiel van een turfmachino, waardoor door de droogte van de veenoppervlakte en den sterken wind hel vuur buiteugewoon snel' om zich Ween greep, Behalve huizen, schuren en schepen zijn zeer groot o hoeveelheden turf een prooi der vlammen geworden. In verband mei de brandstoffonschaarschle voorden komenden winter is dit laatste feit van niet geringe beleekenis. De directeur van de Rijks-Kolendistribulie, onder wiens res(- sort d e ranlsioeneering van turf valt, is naar de bedreigde streek vertrokken, evenals d e Commissaris der Koningin. Mi litairen trachten het vuur te sluiten.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2