MIDDELBLRGSCHE COllRANT. m 108. Dinsdag 8 Mei 1917. 100» .Jaargang. BÏNHËHLMB. UIT DË PERS FEUIUET01 15© Zoevalk, NEDERLiNÜ en de oorlog. Abonn. prij 3 per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen au Goes f Ï.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per "egel. .Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ■ran 1—7 regels f 1-50. MONOPOLISEERING VERZEKERINGS BEDRIJF. Nadat zooals gemeld, verleden week de installatie plaats had van de commis sie voer voorlichting inzake de voorge nomen rooaoppliseering van het levens- verzekeringsbedrijf werd gister aan het departement van financiën, door den mi nister nir. Treub geïnstalleerd de com missie voor voorlichting omtrent de moei lijkheden welke bij het brengen aan den siaat van net braudverzekeringbedrijf zich zullen voordoen en omtrent de wijze waarop die moeilijkheden zullen kunnen worden overwonnen en de maatregel zal kunnen worden in- en doorgevoerd. De Minister hield daarbij een instal latie-rede, waarin hij o. a. opmerkte dat 't voor de commissie wenschelijk zou zijn om ook de inbraak-verzekering in haar onderzoekingen op te nemen en dat ze on willekeurig ook ,op liet terrein der molesl- verzekering zou komen, niet alleen wat zec-molesl betreft, maar ook wat oorlogs- mólest in het land aangaat. En voorts dal zij ook de kweslie der brandweer zou behandelen. De Soltialencourant. Naar aanleiding van het besluit der Tweede Kamer, de verdere subsidieer ring der „Soldatencouranl" te doen ein digen, verheft zich in ..Het Vaderland" „een slem uit het veldleger". Het vol gende is er aan ontleend. „De waardeering voor ,,De Soldateni- couranl", aldus de lieer Duymaer van Twist,, de vader van deze motie, „is zeer verminderd, wat blijkt uit de da ling van het aantal abonnementen." Maar deze afgevaardigde, die zoo vaak opgekomen is voor de nooden in ons leger, moet zich toch wel deerlijk ver gissen als hij denkt, dat onze soldalen zich abonneeren op een blad dat zij driemaal per week bij de „veldpost" voor 1 cent kunnen koopen. Als Dinsdags, Donderdags en Zater dags bij ons de facteur der compag nie „veldpost" genaamd met een groot pak Soldatenkranten onder den «rm verschijnt, dan is er toch nog heel weinig van verminderen van waardee ring te bemerken. Van alle kanten wor den handen naar hem uilgestoken, waar in een koperen cent is geklemd en in ruil voor dien cent ontvangt men 4 groote pagina's nieuws. „Nieuws", dat wil zeggen dat nieuws, dal men zoo graag leest en herleest als de verve ling dreigt, als de dienst is aïgeloor pen en 't te vroeg is om al te gaan slapen. Geen zware politieke besdiouwinf- gen, geen ïinancieele overzichten be hoeft men er in te zoeken, maar wel een populaire samenvatting van wat er op de fronten gebeurde, de belang?- rijkste oorlogsberichten, e enige ancd- doten uit de oorlogvoerende landen, en Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAËL SABATINI. 109). „Ja", zei Jasper, die achter Sakr- el-Rahr stond. „Hij is verdwenen" „Het is te donker om te zien", zei Vógitello. En toen keerde Asad zich om. „Nu geschoten, of verdronken, hij is weg" zei hij - pn daar was de zaak mee af- geloopen. Sakr-el-Bahr zette den 'kruisboog' we-vr in het rek en kwam langzaam naar hel achterdek toe. In den schemer zag hij Rosamunde's bleek gelaat tegenover zich lusschetide twee donkere gezichten van zijn Nu- biërs. Zij trok zich terug, toen hij naderde en hïj van plan haar zijn nieuws mede te deelen volgde haar in de hut, en gelastte Abiad licht te bren gen. Toen dit aangestoken was, kek,n zij elkander aan en hij zag haar dit-pe ontroering en raadde er de oorzaak Van. Plotseling viel zij uit: „Beest Duivel I" hijgde zij. „God zal je straffen. Ik zal iederen. adenv- locht gebruiken om Hem te smecken je te straffen, zooals je het verdient Moordenaar. Hond En ik, arme on- <ooozele, geloofde je valsche woon- dan die heerlijke binnenlandsche bes- richten over een inbraak, een moord, een smokkelzaak of een fenomenale oorlogswinst. En bovendien nog dekosL lelijke moppentrommel en de pandoer- praatjes, die menig dispuut uitlokten, Lerwijl niemand tevergeefs aanklopt bij de redactie als hij een vraag op zijn hart heeft over verlof, trouwen, uni form of overplaatsing. Men zie slechts de kolommen Vragenrubiïek, wie zal nu al die weetgierigen en naar verlof snakkenden helpen aan raad en ant woord De kapitein, de luitenant, de sergeant-majoor En wie zal de ver velende wachturen helpen bekorten, als DeSoldatenoóurant niet meer gelezen en beduimeld - kan worden Of zullen de 33 leden der Tweede Kamer, die dit alles meenden In 't vervolg aan de soldalen te kunnen onthouden, nu als intellectueele voorlichting liet veldleger gaan rondreizen In de Nieuwe Crl komt de te luit. Van Diepenbrugge met een gelijksoortige opmerking. Speciaal aan die troepen, die nu al bijna 3 jaar in de kleinste plaatsen, gehuchten posten, enz. hun plicht moe. ten doen, zonder eenige afleiding in hun vrije uren, mogen wij geen enkel genoegen, dat hun gegeven kón wor den, ontnemen. En dat wós d© S, C voor hen, waar lectuur, zoo dchaarscli is. Hadden alle heeren die hun mach tig1 vóór (voor de motie D. v. T.) op die vergadering uitspraken, slechts in stede van 3 jaar, eens 3 maanden ja 3 weken aan de grens „gezeten", ik geloof niet dat de heer D v. T. één steun had gevonden Beide schrijvers dringen er op aan (door particulieren steun liet voortbestaan van de Solda'encourant mogelijk te maken De dienst op Engeland. Ook hedenmorgen is de mailboot niet uit Vlissingen naar Engeland ver trokken. Zulks ingevolge een uit Enge land ontvangen telegram, dat de zee te Soulhwold nog zoo bewogen is, dat over neming van passagiers op de open kust niet mogelijk is. Zoodra de toestand be ter wordt, zal dit worden bericht. Deze gang van zaken is wel een af doend bewijs voor 't geen trouwens voor ieder deskundige van te voren duidelijk was. dal Soulhwold absoluut onbruik haar is voor een eenigszins geregelden mail- en passagiersdienst. Blijven dus de betrokkenen prijs stellen op het behoud van een neutralen dienst tusschen Ne derland en Engeland, dan zal liet stand punt opgegeven moeten worden, dat men dien wenscht naar een open kustplaats waarvan men vooruit weet, dat de on bruikbaarheid vaststaat. Ter zee. De sloomtreiler Perseus", die zoo als wij onlangs meldden, een blijkbaar door een bomaanval ernstig beschadigd houtschip op sleeptouw had genomen, is te IJmuiden binnengekomen zonder bark. Ter hoogte van de Duitsche Bocht ont moette men Duitsche strijdkrachten, die zoowel op den Ireiler als op de hark hel vuur openden. De bemanning van den Ireiler kapte daarop onmiddellijk den sleeptros en keerde naar IJmuiden terug Bij net op sleep nemen van de hark had de bemanning van den treiter een den. Ik dacht, dat jc oprecht waart in je berouw over het kwaad, dat je me gedaan hebt, Maar nu heb je me geloond „Iloe heb ik u gekwetst door het geen ik Lionel gedaan heb viel hij in, eenigszigs verbaasd over zooveel hdfligheid. „Mij gekwetst riep zij, en zij werd weer koud en kalm door veracht.ng. „Ik dank God, dat gö niet bij machte zijl, mij te kwetsen. En ik dank u, dat gc mij genezen hebt vim mijn dwaze verkeerde mcening omtrent u, mijn geloof in uw berouwvolle bewe ring, dal het uw doel was, mij te red den. Ik zou geen redding willen aan nemen uit de hand van een moorde naar Ik zal er ook geen gele genheid toe hebben. Veeleer" g'ng zij voort, „zult ge mij opofferen aan uw eigen lage bedoelingen, welke die ook zijn mogen. Maar ilc zal u dwars hoor men, de Hemel lielpe mij'. Wees zeker, dal ik daar voor moed genoog zaj hebben." En sidderend, kreunend, be dekte zij haar gelaat en stond duize lend voor hem. Hij keek toe met een zwakken, bitr teren glimlach; hij begreep haar stem ming even goed als hij haar duistere bedreiging van hem le dwarsboomen begrepen heb." „Ik kwam", zei hij bedaard, „om u de verzekering' le brengen, dat hij veilig "weg is, en om u te zeggen met welke boodschap ik hem gezonden heb Iets dwingends in zijn stem, derusr tflge zekerheid, waarmede hij sprak, bezoek aan boord van de zinkende bark gebracht en vastgesteld, dat alle proviand en alle koperwerk waren weggenomen. Men meldt uil IJmuiden aan deN.R.C. Gisterenavond passeerde te IJmuiden do logger MA 20, die rapporteerde, dat hij aan boord had de ongedeerde vol ledige bomanniug, in totaal 32 menschcn, van de stoombeugers Martha Maria VL 199, en van de Prins Hendrik der Ne derlanden VL 195, beide van de ree der ij A. Hoogendijk Jz. te Vlaardingen. Dezé^ioombeugecs zijn volgens rapport van den logger tot zinken gebracht. Gisterenavond laat werden de schip breukelingen te Hoek van Holland var- wacht. De directie van de Visscherij-Mant- sehappij „Poseidon" te Vlaardingen heeft telegrafisch bericht ontvangen, dal de logger VL 98 Poseidon I ter hoogte van de Doggersbank getorpedeerd is. Nader verneemt het blad, dat" de op varenden van de VL 98, die op het licht schip Doggersbank-Noord zijn aangeko men, de geheele bemanning uitmaakten van genoemd vaartuig, dal iu de No.ord- zee tot zinken is gébracht? Verwacht wordt, dat in deze maand do stoomschepen „Koningin der Neder landen en „Riouw" van de Mij. Neder land en „Ophir" van den Rolt. Lloyd via hel Panamakanaal naar Ned.-Indië zullen vertrekken. Dank zij den geslaagden onderhande lingen, schijnt nu, aldus het „Hbld ook eenige opleving in onze uitgaande vaart te zullen komen,.althans naar vèv~ luidt zal 15 Mei het stoomschip „Noor- dam" der Holland—Amerika Lijn mot passagiers vertrekken, terwijl ook de pas sagiers van het s.s. „Koningin der Neder landen" van de Stoomvaart-Mij. Neder land aanzegging hebben gekregen zich gereed te houden omstreeks 12 dezer Verder zou ook het s.s. „Ophir" van den Rellerdamschen LLoyd, dat reeds zoo lang volbeladen te wachten ligt, de reis naar Indiê via hel Panamakanaal aan vaarden. In verband met het feit, dat bij herha ling verschil van meening blijkt voor te komen tüsschen de gezagvoerders onzer visschersvloot en de kapiteins der duik- booten over de vraag of men zich al dan. niet in de vrije vaargeul bevindt, hebben de vereenigde gezagvoerders te Rotter dam reeds bij herhaling bij den minister aangedrongen op het bebakenen van een deel dier geul van onze territoriale grens af. De gezagvoerders meencn, dat wan neer om de vijf mijl roode boeien wor den verankerd, verschil van gevoelen uit gesloten zal zijn. De „Neptunus. Onze correspondent te Zierikze-e deed Zondagmiddag tusschen 1 en 2 uur nm. een brief aan ons op de post met een uitvoerig verslag van 'l geeu een der opvarenden van de „Neplimus" hem mee deelde over het vernielen van dat schip. De brief heeft echter lot hedenochtend werk gehad om in'ons bezit te komen, zoodat zijn werk groolendeels vergeefs was, daar de meeste bijzonderheden gis teren reeds uit andere bron werden; overgenomen. AVe ontleenen er nu nog het volgende aan. Toen de bemanning bij den onderzeeër was gekomen en op de voorplecht stond, drongen haar hem weer aan te zien. „Ik bedoel Lionel natuurlijk" zei hij an antwoord op haar vragenden blik. Dat tooneel tusschen ons de slag de bezwijming en de rest was ailes komediespel, Evenzoo het schie ten later. Mijn uitdaging van Marzak was een list, om tijd le winnen om schieten te voorkomen, totdat Liofc- nel's hoofd in de duisternis zoo on duidelijk was geworden, dal niemand zeggen kon of hel er nog was of niet. Mijn pijl ging ver van hem van daan, zooals mijn bedoeling was. Hij zwemt om de Kaap niet mijn bood schap aan Sir John K illigrew, Hij was vroeger een flink zwemmer en zal hel doel gemakkelijk bereiken. Dat kwam ik u vertellen. Langen tijd bleef zij hem sprakeloos aanstaren „Spreekt ge de waarheid'" vroeg zij eindelijk op zachten toon. Hij haalde de schouders op. „Wat zou ik met een leugen bei-eiken'" Zij zonk plotseling op den divan neer; hel was bijna, of zij krachteloos instortte; en even plotseling begon zij zacht te weenen ,E» en ik geloofde dat ge dat ge ...Tuist", viel hij haar boos in de rede. ,Ge hebt altijd het beste van mij ge loofd." Daarop keerde hij zich om en ging snel heen. HOOFDSTUK XXI. Moriturus Hïj verliet haar met een hart vol bitter- ging een officier met nog enkele man schappen in hun boot naar het schip. Ze haalden de Hollandsche vlag neer en brachten mede wat van hun gading was, als octant, kijker, zwarte zak met ons onbekenden inhoud, proviand, w..>. vaat je haring, 2 zijden spek, alsmede de olie- jas van den kapitein. Intu scheu was de roeiboot lek gesla gen; 't Witter stond tot aan de doften. Een der matrozen werd aangewezen 't water uit te hoozen. Toen dit niet doenlijk bleek werd nog twee man gelast te helpen. Aangezien er ccliler maar een hoosvat was, kreeg de bemanning nog drie blikken bussen, de eenige goedheid der Duitschers, mérk- le de verteller sarcastisch op. De kapitein vroeg nog aan den com mandant om hun in 't gezicht van dc Noordbinder le brengen, wal geweigerd werd, daar kon hij zich niet mede op houden 't was „Krieg". Over de behan deling door de Duitschers waren zij dan OiOk slecht te spreken. Daarna, aldus vervolgde de zegsman van onzen correspondent, zetten wij koers naar de Iiollandsche kust, afgaan de op zon en peilingen. Aclit en twintig uren, (een eeuw voor hen die het u maakten en dan met een lekke boot) heb ben wc daarover gedaan en dan soms was 't weer ruw. Geen schip kwam in hel gezicht, zoodat wij op eigen kracht waren aangewezen. Zeilen en roeien was het eenige. Achttien uren hebben wij dan ook op de riemen gezeten. Gelukkig dat voor wat brood was gezorgd in de boot en waarlijk wij hebben het profijt ervan mogen hebben. Het was steeds scheppen om de boot ledig Le houden; intusschen Waren wij al spoedig nat. Later gelukte hel ons de boot dicht te maken. Zoo zijn wij dan Zaterdagnamiddag 2 uur 20 te AVestenscliouwen aangekomen, gelukkig zonder dat iemaud letsel heeft bekomen. Ge kon hel de menschen aanzien dal ze veel doorslaan hadden, aldus onze correspondent. Oververmoeid zagen zij er uit. Na verhoor in het hotel Va, Opepn door den militairen commandant van Schouwen en Duiveland stelde deze zich in verbinding met de directie der Balavierlijn, ten einde de bemanning van kleederen enz. te voorzien, daar zij be rooid, doornat waren, ja sommigen niet anders gekleed waren dan met een ketel pak over het naaide lijf. Geïnterneerd. De regeering heeft uitgemaakt, dat de Duitsche matroos, die zich aan boord be vond van den stoomtreiler Koningin Em ma Sch. 417, welk vaartuig oij liet op brengen naai* Einden, nabijTerschelling gestrand, zal worden geïnterneerd. .ng'ewenschte vreemde lingen. Uil een verhaal in de N. R. Cl blijkt welk een overlast men daar heeft van dc vele over onze grens uitgeweken vreemdelingen Er zijn daar - behalve de honder den uil krijgsgevangenschap ontvluchte Russische soldaten ongeveer 1200 Poolsclie en Russische burgers, te Schie dam zjjn er een 6 800 gehuisvest. Door de stremming in de scheepvaart kunnen ze. niet weg, en aldoor komen er meer aan, soms twintig op éón dag. Bij aankomst worden ze op hel onl- sïneltingvaartuig in de Parkhaven me disch onderzocht en ontsmet. Het Rusr heid, haar in diep berouw achterlatend. 'I Gevoel van deze haai' laatste onbillijk heid tegenover hem overstelpte haar zoo. dat hel de maatstaf werd, waarmede zij' al 'l andere onrecht afmat, dat hij door haar geleden had Misschien had zij door haar overspanning geen goeden kijk op de zaak en overdreef zij, totdat het haar scheen, dat al het leed en kwaad, waar van in dit verhaal gesproken wordt, het onmiddellijk gevolg was van haar eigen ontrouw. Daar alle oprecht berouw van zelf ge volgd wordt door den vurigen wen sch, om goed te maken, was dit ook met haar het geval. Was hij naar niet zoo spoedig heengegaan, dan zou 'hij haar op haar knieën gezien hebben, sineekend om ver giffenis voor al het onrecht dat haar ge dachten hem gedaan hadden en ton volle, haar eigen onwaardigheid en laagheid erkennend. Maar daar zijn rechtvaardige toorn hem uit haar tegenwoordigheid verdreven liad, kon zij' slechts over alles zitten peinzen en de woorden overden ken, waarin zij haar pleidooi om verge- ing kleeden zou, als liij weer terugkwam Maar de uren gingen voorbij en er was niets van hem te zien. En toen kwam bijna met een schok van angst de ge dachte bij haar op, dat binnenkort het schip van Sir John Killegrew hen mis schien zou aanvallen In haar afgetrok kenheid had zij nauwelijks hieraan ge dacht Nu die gedachte bij haar opkwam, gold haar zorg alleen dc gevolgen er van voor Sir Olivier Zou er gevochten worden en zou hij misschien omkomen in dien strij'd, hetzij door de handen dier sisch consulaat zorgt voor hun onder houd. f De menschen belioorcn over T alM gemcen lol de laagste standen, en er blijken zóór ongcwcnschle elementen te zitten. Geld krijgen zij niet van hel consulaat, eu uu trachten velen zich dat te verschaffen door diefstal en zak kenrollen. Onder elkaar hebben ze veel vechtpartijen waarbij het mes een groor te rol speelt. In den laalsten tijd zijn ze ook lastig tegenover hun eigen consulaat, daar zevan de revolutie in Rusland gehoord hebben, en nu geld vragen. Degenen die op diefstal etc. betrapt worden, zijn nu afgezonderd op een tjalk bij liet bureau van de rivierpo litie in de Parkhaven. Het schijnt dat liet plan om een af zonderlijk leamp voor allen in le rich ten, vooralsnog afgestuit is op finan cieel© bezwaren. Behalve die Russische en Poolsche bur gers zijn er in Rotterdam een 100-tal Duitsche deserteurs. Onder dezen zijn een aantal vakmen- schen, die werk vinden, maar de mis dadigheid onder de overigen is, naar men aan de N. R. Crt. te bovoegder plaatse heeft verzekerd, naar verhou ding van het aantal nog grooter dan onder de Polen en Russen. De Duitsche desertours houden zich voornamelijk in de groote steden van ons land op, en te Rotterdam komen zij de politie 'telkenmale om nachtverblijf verzoeken. Zooals men weet, wordt er voor hen een kamp in gereedheid gebracht le Brunsum in Limburg, zoodat weldra de gelegenheid zal geopend worden, hen, die niet in staat zijn in hun on derhoud le voorzien, naar dat kamp te zenden. ('Daarentegen schrijft men uit Alkmaar aan hel Hand. dat thans definitiefis be1- paald dat er in Bergen op een stuk wei land vlak bij hel Russische ge denk toeken een speciaal kamp voor Duitsche deser teurs zal worden gesticht.' O- Smokkelaars. Van Vrijdag- óp Zaterdagnacht werden door de kommiezen te Rilland in den Hogerwaartpolder weder een aantal smok kelaars ontdekt. Een gedeelte van hen wisl te ontkomen, doch twee werden aangehouden en tevens ook een groote partij vet. De twee verdachten E S. en E. v D. genaamd, beiden uit Zeeuwsch- Vlaandercn afkomstig, waren door den commandant van Zeeland uitgezet en mochten aus hier niet komen. Bij da over brenging naar het arrcslaulcnlolcaal wist een van hen nog te ontsnappen, doch werd door een schildwacht aangehouden. Beiden werden naar Middelburg gebracht Het mocht de politie te IJ z e n d ij k e de vorige week gelukken de hand te leg gen op eenige smokkelaars, die al lang ouder verdenking stonden. Bij een po ging lot uitvoer van 85 K.G. zeep_werden gesnapt éón bewoner van TJzendijke en 2 Belgen. Ook werd nog aangehouden een grensbewoner met een hoeveelheid cacao. Bij een ander vond men een te groote hoeveelheid koffiebonnen, die dan ook iu beslag werden genomen. Onze scheepvaart. Alen verwacht, dat de Nederland sche stoomscncpen, die nog in Engeland lig gen en den lslen Mei niet vertrokken zijn omdat de ladingen nog niet waren, Engelschen of der zeeroovers, die hij om harcntwil'e had verraden, misschien zonder ooit haar bekentenis van berouw te hooren, zonder die woorden van ver giffenis te spreken, waarnaar haar zieL zoo dorstte Het liep ongeveer tegen middernacht, toen zij, niet langer in staat de onzeker heid te verduren, opstond en zachtjes naai- den ingang liep. Heel stil lichtte zij het gordijn op en toen zij oen stap vooruit deed, struikelde zij bijna over een lichaam, dal voor den drempel lag. Zij trad verschrikt terug, bulcte zich toen, om te kijken en bij de zwakke stralen van de lantaarns aapt den lioofdmast en de leuning van hst achterdek, herkende zij Sir Olivier en zag zij. dal hij sliep Zij" lette niet op de twee Nubiërs, die onbe weeglijk' als standbeelden de wacht hiel den Zij boog zich over hem heen, eu vie! toen zachtjes op haar knieën naast hem neer. Er stonden tranen in haar oogen, tranen, die haar werden afgeperst door een bredere ontroering van verba zing en dankbaarheid over zooveel trouw. Zij wist niet, dat hij den vorigen n-fht ook zoo geslapen had. Maar he, was haar genoeg, hem nu hier te vinden. Het trof haar zonderling en hep, dat deze man, dien zij altijd gewantrouwd leni verkeerd beoordeeld had, zelf als hij sliep, van zijn lichaam een oni maakte voor haar meerdere veiligheid en bescherming. (JWtordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1