MIDDELRURGSCHE COURANT. 93 Maandag 23 April 1917. 160" Jaargang. Abonn. prijs per kwartaal in Mid delburg eu bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.55; per post 11.75. Advertenties 20 cent per >*egel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 11.50. VIER MILLIOEN PROJECTIELEN. Bij liet jongste offensief dier Engelschen in Frankrijk heeft de Engel'sche artillerie volgens verklaring van lord Curzon, vier inillipien projectielen afgevuurd. Is er nog meer noodig om te verkla ren, waarom zoo'n actie niet dadelijk wordt voortgezet? Gpslcld, wat wel liet. geval zai zijn, dat er nog dadelijk vier millioen projectielen gereed staan om in enkele dagen te wor den verschoten, hoe krijg je die dan zoo spoedig weer bij de kanonnen op him nieuwe plaats van actie? Vier millioen! Misschien maakt het meer indruk als we schrijven 1.000 000. De kleine wagentjes van de veldar tillerie bergen, meene'n we, ongeveer 50 projectielen. Dat zou dus aan transport middelen 80.000 van die wagentjes vorde ren, 1 s het allemaal kleine projectielen van het veldgeschut waren. Maar dat is niet zoo. 'Misschien de helft, misschien ook veel meer van die hoe veelheid is van gro.oler kaliber, lot gra naten van manshoogte toe. Vraag eens wat het aan arbeid kost om een tiental reiizen-granaten over het verwoeste slag veld vier K.M. te vervoeren. De honderden kanonnen naar voren te brengjen, 't kost veel moeite, vooral bij de grootc monsters, maai-' omdat ieder kanon zijn eigen bediening heeft, lean het in enkele dagen zijn afgeloopen. Maar dan ook nog vier millioen projec tielen naar de nieuwe batterij-plaatsen te verhuizen, pver een terrein, waar geen wegen meer zijn, dat doe je niet in een paai* klagen. Waarmee we maar zeggen willen dat de moderne óorlog niet beoordeeld kan worden naar begrippen van aanvallen in vroeger tijd, en het transport achter het front blijkbaar niet in zijn ontwikkeling gelijken trod heeft kunnen houden met de uitbreiding der artillerie Misschien rekent iemand later wel eens uit hoeveel zoo'n aanval kost. Is het te veel gerekend voor het afschieten van een kleine granaat vijftien gulden te re kenen, en voor een reuzengranaat zes, zeven honderd gulden? S1NMEIL1IB. KAMERVERKIEZING DEN HELDER. In de Zaterdagmiddag gehoudjen verga dering van de centrale vrijzinnige lties- vèreeniging inliet district Helder is in de vacal,ure-Mr. Th. de Meester voor lid der Tweede Kamer candidaat gestelij de heer P. J. Oud, ontvanger der regi stratie te Ómmen. NEDERLAND EN DE OOBLOO. Een geruststellende verkla ring van President NVilson Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Naar aanleiding van bij het Congres ingediende voorstellen ter beperking van den uitvoer uit de Vereenigde Sta ten, speciaal van voedingsmiddelen en melalen is aan den gezant te Washing ton opgedragen zich van de voorne mens der regeering aldaar te overtui gen. De gezant heeft terzake een on derhoud gehoud met den president der Vereenigde Staten en hem den toe stand hier te lande uiteengezet, als mede de gevolgen, welke een eventueel uitvoerverbod speciaal van voedingsmid delen naar Nederland voor ons zou hebben. De lieer Wilson heeft er op gewezen dat de ingediende voorstellen een uit voerverbod niet voorschreven, maar hem slechts de bevo egd lieid gaven het zoo noodig af te kondigen. De president voegde daaraan toe dat hij slech ts in g eval van uiter- s lc |u o o tl zaak, die hij intusschen niet voorzag, er toe gebracht zou. kunnen worden Jen uitvoer vaut voe- voedingsmiddelen en metalen bestemd voor Nederland te verbieden, aange zien hij zich volkomen rekenschap gaf van den toestand waarin wij ons thans bevinden, meer in het bijzonder wat betreft onze positie tegenover de oor logvoerenden. De president maakte van de gelegen heid gebruik om onzen gezant zijn al- geheele sympathie voor ons land ken baar te maken. De „Kongsi?» flet Noorscbe Reliefschip „Kongsli" blijkt niet te zijn gezonken na de ont ploffing. Hpt vaartuig, gesleept door een sleepboot en een trawler, is voor den Nieuwen Waterweg aangekomen, en is bij de Seinpaal aan den grond gevaren.. Op het dek zijn verschillende stukken staal en koper gevonden, die doen ver moeden, dat liet schip door een torpedo werd getroffen. Fransche vlieger geland. Men meldt ons uit S. ch o on dij ke; Zondagmiddag 1 uur landdje een Fran sche tweedekker, bemand met een En- gelsch vliegenier, op de hofstede van mej. wed. Dierix, onder deze gemeente,. De Vlieger werd naar O,astburg ge bracht en zal' geïnterneerd worden; de machine werd onder bewaking gesteld van de militairen. Verblij f on tzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan de volgende Belgen; den 27-jarigen E. Michelet, den 22-jarigen A. Franssens, den 32-jarigcn A. V.. allen verblijf hou dende te Nieuw-Namen en den 37-jari,- gen H. Geeraert, wopende le Westdorpe en de volgende Nederlandersden 24- jarigen A. Sclis, den 27-jarigen .1 Rot- thier, den 28-jarigeu J. Govaert, den 31- jarigen V. Kalle en den 28-jarigen P. D. Briquet, allen wonende le Westdorpe. Uitvoerverboden. Bij kon. besLuit is de uitvoer van gips, ruwe tabak en mandenwerk verboden. W, eekbepalingen. Door den Minister van L., N. en PI. is voor de week van 23—28 April de hoe veelheid ter beschikking te stellen volver- sche kipeieren voor iedere 100 uitge voerde vastgesteld op 150, en is de prijs van maïs aan gemeentebesturen voor rui ling teven rogge van den oogst 191G, bepaald op f235 per last vau 2000 K.G of f8.225 per 70 K.G., zoowel te Rotter dam als Amsterdam te ontvangen. De spion nag e aan de telegrafie. De Deutsche Nachrichten Dienst zond ons Nde volgende meedeeling. Kortelings circuleerde in de Neder lands che pers het bericht, dat meer- dere telegrafisten in hechtenis genomen' waren, aangezien zij ten dienste van eene der oorlogvoerende mogendheden, de in Nederland aangeboden cijfer tele grammen van een belligerenten staat ontvreemd hadden. De Tijd wist hieromtrent te vertellen, dal een deel der betrekkingen, ook in verbinding had gestaan met het door den directeur van liet dagblad de Tele graaf opgerichte zoogen. anli-spionnage- bureau. r De Gazette de Hollande sclirijft daar entegen, dat hel misdrijf der Neder- landsche postambtenaren bestond in liet mededeelen van scheepsberichten, en dus ten bate van DuitscMand g<& schiedde. De Deutscher Nachrichten Dienst is echter in staat deze bewering met de. meeste beslistheid tegen te spreken, terwijl bovendien nog de navolgende feiten terzake kunnen worden medege deeld. De Nederlandsclie politie arres teerde aanvankelijk eenige ondergeschik- le postambtenaren. Hierdoor kregen twee hoogere postambtenaren, die even eens in deze aangelegenheid betrokken waren het vermoeden,, dat hun ont maskering eveneens nabij was. Het ge lukte hun echter lijdig naar het bui tenland te vluchten. Het land, waar deze ontrouwe ambtenaren een toevlucht gezocht en gevonden hebben isEn geland. Na deze mededeeüng zal het een ieder wel zonder meer duidelijk zijn, dot welke oorlogvoerende partij de agenten behooren, die de telegram! mendiefstallen bij de Nederlandsche pos terijen hebben betaald. Verstrekking van voedings middelen in hotels, restaurants en koffiehuizen. De minister van L., N. en II, heeft per circulaire tot de gemeentebesturen ten opzichte van bovenstaand onderwerp nog eenige aanvullende mededeelingen ge daan: In de eerste plaats vestig ik, voor zoo veel noodig. uw aandacht op de oneer lijke concurrentie, die zou kunnen ont slaan, wanneer de z.g. gesloten eethui-, zen zich niet houden aan de voorschrif ten betreffende beperking van menu's, zooals deze voor hotels en restaurants zijn gegeven. Ik verzoek u derhalve, voor zooveel noodig, ook maatregelen ten deze te treffen. Voorts vestig ik uw aandacht op de mogelijkheid, dat teneinde aan de beper- kingsvoorscliriften te ontkomen, door het publiek aan restaurateurs opgedragen zal worden maaltijden aan huis le leveren. Het uitoefenen van contróle is in deze ,uil dep aard der zaak zeer moeilijk, docli uwerzijds zou een dringend beroep kun nen worden gedaan op hotelhouders en restaurateurs om zich ook in zulke ge vallen overeenkomstig mijn wenschen Ie gedragen. In de derde plaats deel ik u mede, dat geen uitzondering op de voorschriften inzake beperking van menu's kan wor den toegelaten voor feestelijke gelegen heden, als bruiloften, promoties en der gelijke. Het ontmoet bij *nij verder geen bezwaar dat inplaats van viscli, vlcescb, of omgekeerd, wordt verstrekt. De bepaling, dat fruit niet pis een gnn0 wordt aangemerkt, geldt alleen wanneer versch of -verduurzaamd fruit wordt ver strekt, in hel laatste geval echter zonder toevoeging van eenige meelspijs. Voorzoover het in uw gemeente gebrui kelijk mocht zijn, dat de avondmaaltijd niet de hoofdmaaltijd is, bestaat or teil slotte bij mij geen bezwaar legen, dat iu zooverre van de gegeven bepalingen wordt afgeweken, dat een maaltijd van 3*1* ïmgen verkrijgbaar wordt gesteld lot des namiddags 3 uur en een avondmaal tijd van 2 gangen in den lijd lusschea en 9 uur 'I namiddags. UJT DE PERS De dolle zeehond. Uil het relaas, aan den IJinuidenschen berichtgever aan de „N. CrL." gedaau door de geredde bemanning van de beug sloep „Maassluis 146", Vrijdagochtend voor onze kust door een Duitsche duik boot vernield, ziet men, zoo schrijft dal blad, opnieuw welke „veiligheid" aan on ze vreedzame schepen wordt verzekerd door de verklaring van de Duitsche Re- geering betreffende de grenzen van het als gevaarlijk geproclameerde zeegebied. Veilig verklaard is bij mededeeling van len Duitschen gezant van 31 Januari aan onzen minister van Builenlapdsclie Zaken „een lijn tol 20 zeemijlen afstand langs de Hollandsche kust tot pan het Ter- scheïlingvuurschip". De schipper der „Maassluis 146" zegt even voor de ont moeting met de duikboot peiling geno men en bevonden te hebben dat hij zich op 16 zeemijlen afstand van de kust be vond. I4ij verzekert, dat men, als het niet zoo heiig geweest was, van. de boot, af de torens van Egmond en IJmuiden had kuauen zien. I-lij deelt dit aan den duik bootman mee,'die hem antwoordt, dat hij op 40 zeemijlen afstand van de kust is, een verschil dus van 24 mijten! Een absolute uitspraak is in dezen niet te doen, maar wei staat vast dat liet ver richten van juiste peilingen voor een duikboot zeer vele moeilijkheden ople vert terwijl de schipper van de beugsloep het water nauwkeurig kende. In het ge val van „La Campine", waar het verschil lusschen de opgave van den kapitein van het schip en den duikbootcommandaut véél geringer was, heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam na getui genverhoor en onderzoek vastgesteld dat hel gelijk aan de zijde vau de „Campine" was, waaruit volgt dat deze in het veilig verklaarde gebied is getorpedeerd. Waarschijnlijk mede tengevolge van het enorme verschil lusschen zijn peiling en die van den schipper, schijnt de duik bootman met wien deze sprak, een oogeu- blik geneigd te zijn geweest zich te laten vermurwen. Een kort gesprek met een anderen officier aan boord van de duik boot was echter voldoende om. hem van deze ..zwakheid" Je doen terugkomen. Aan het onschuldig karakter van schip of lading werd niet getwijfeld; hij was vol komen in staat zich daarvan te overtui gen Daarentegen moet bij den duik- booleommandanl wegens het verschil in de opmetingscijfers wèl twijfel gewekt zijn aan de juistheid van zijn plaatsbepa ling. Maar deze twijfel noopte hem zelfs; niet oen oogenblik de toepassing van het „onthoud u" le overwegen. Onzo: is sellers kregen bevel twee Duitsche ma trozen met een bom om hun schip te vernielen, zelf daarheen over en daarna terug te brengen Het is een oorlog zonder pardon en zonder eenige menschelijkheid, die Duitschland in de Noordzee tegen zijn vijanden en tegen de neut raio n( voert. Zij lijkt een troep dolle zeehon den, de duikbootvloot die daar opereert. Dit Stad en Provincie. Ui» Middelbar^. - In allen eenvoud werd heden op de algemeene begraafplaats aan 'den schoot der aarde Loeverlrouwd liet stoffe lijk overschot van wijlen den heermr. Ph. J. Callenfels, in leven oud-rechter bij de rechtbank alhier. Onder de aan wezige belangstellenden waren o.a. de president en de vice-president der recht bank. Aan het graf werd niet gesproken, De zoon van den overledene, de heer II. W. J. Callenfels, dankte de aanwezir gen voor hunne belangstelling. Zaterdagavond is op de boveaizaul van het Hotel du Commerce al li ie voor een bijeenkomst van de afdeeling Walcheren der Ned. Reisvereeniging door den heer A. E. N. Bakker, lid van. het hoofdbestuur, een lezing gehouden over Z. Limburg en het Schwarzwald. De lieer Bakker oogstte veel bijval bij de talrijke aanwezigen in voor zijn onderhoudende voordracht, die met talrijke lichtbeel den werd geïllustreerd. De heer A. C. Hildernisse, voorzitter van de aid. Walcheren, dankte den spreker en wekte de aanwezige niet-leden op om ook eens mee le gaan met een der door de Reisvereeniging uitgeschreven tochten, voornamelijk het vacantie-plan Arnhem en Valkenburg. Met ingang van 1 Juni 1917 is door Burg. en Weth. benoemd tot inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht al ii i e r de heer A. de Po arte te Amster dam. De verkoop van liet „Emmabloem- pje" bracht hier ter stede op f 308-84 ten bate van de bestrijding der tuber culose. o— Uit Vüissingen. Het Duitsche stoomschip „Magda,- lena Fischer" passeerde Zaterdagavond geladen Vlissingen, komende van Ant werpen en gaande naar Zeebrugge. Betreffende dc begrafenis van wijlen: den heer W. H. Martin öp de algemeene begraafplaats te Vlissingen op Za terdagmiddag jl., meldt men ons ter aan vulling van liet Zaterdag onder Laatste Berichten gemelde nog het volgende: De schoul-bij-nacht W. C. Smit zeïde, dal de minister van marine hem verzocht heeft als zijn vertegenwoordiger op te treden. Bij de geheele marine heeft het overlijden van den heer Martin groote ontroering gewekt. Met bewondering werd opgezien tegen dit leven vol krachts- bnlwikkeling. De marine heeft daarvan ook veel geprofileerd. Namens een nit- gebreiaen kring kan spr. verzekeren, dat de naam Martin nog lang zal voortleven.. De tweede spr. was de heer Van Raal- te, van wiens woorden wij reeds melding maakten. De heer mr. F. J. Sprenger sprak na mens het college van commissarissen der Maatschappij en herinnerde er aan, dat de lieer Martin, vanaf de oprichting dei- Fabriek daaraan verbonden is geweest en deze een groot deel van haar bloei aan hem te danken heeft. De heer R. A. van Sandick, regeerings- commissaris bij de maatschappij, wees cr op. dat de overledene, ofschoon geon Nederlander van geboorte, toch een open oog had voor de belangen van zijn aan genomen vaderland. Hij bezocht geen tecfmische hoogeschool, maar was inge nieur bij intuïtie. Spr. roemde den over ledene als de eerste ingenieur en con structeur van dezen tijd. 'Zelfs op zijn ziekned sprak hij nog mede over nieuwe constructies. Spr. is overtuigd, dat de naam Martin niet vergelen zal worden, zoolang er in Nederland nog schepen worden gebouwd. De laatste spreker was de heer J. Huzer, baas op de werf der Maatschappij, die den overledene herdacht namens de bazen, die onder hem hebben gewerkt. Een zoon van den betreurden diode dankte voor de bij zijn uitvaart betoonde belangstelling. Gisteren kwamen honderden naar den doodenakker om den bloemenschat in! genschouw te nemen, die op het graf' der familie Martin lag. Wij merkten er thans nog kransen op van andere groe pen van personeel der maatschappij, van de directeuren van den Rotterdamschen Lloyd van de Belgische Vereeui'ging Troost in Nood" enz. Uit Walcheren. Zaterdag is op het Zuiderstrand te Westkapelle aangespoeld een bak, inhoudende 2 zoogenaamde aïvuurpisto- len. Deze bussen zijn gevuld met pikrine zuur, welke iu de torpedo worden ge schroefd om deze tot ontploffing te^ doen brengen. De bus werd voorloopig gedeponeerd op het militaire bureau. Zondag is ze overgebracht naar Vlissingen, alwaar ze in handen gesteld is van de marine-auto- x-ileiten. - - In de Zaterdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van West- ka p e 11 c werd o. m. besloteneen gra- tificatie le verleenen aan den gemeente- bode van f 25 voor meerdere werkzaam heden over 1916; een tijdelijk onderwij ze» op te roepen, ter vervanging van den heer W. ITeijt, die eerstdaags onder de wapenen moet; een leening aan le gaan an f 700 a I 800, len einde voorzien te zijn van kasgeld. Op voorstel van Burg. en Weth. werd ook beslöten de opbrengst van de ge meente vronen over 1917 te verhoogen met f 200. Een verzoek van den grafdelver H. ilendrikse om verhooging van jaarwedde werd met algemeene stemmen van de hand gewezen. Besloten werd ook nog, om de bewei ding van de gemeentevronen niet aan te doen vangen vóór 10 Mei. Daarna werd het kohier van denhoof- delijken omslag over 1917 vastgesteld. Uil Zuid-Efereïantl Benoemd tot ambtenaar ter ge meente-secretarie Van Kttpelle (Z.B.) en tevens tot directeur van het levens- middelenbedrijf aldaar de heer Wl F. van Riet, thans In gelijke betrekking alhier werkzaam. De douane-beambten te II a n s- weert hebben op dc sleepboot „Cor", kapitein Noels, een groote partij Bukvet (100 K.G.) in beslag genomen, bestemd om naar Antwerpen le worden uitge voerd. De boot is aangehouden. De ma chinist is naar Middelburg overgebracht. De kapitein heeft zich aan een verhoor onttrokken door onverwacht per fiets le vluchten. Toen de commies te Hanswee rt den. nachtdienst Zaterdag deed, hoorde hij een plons in de voorhaven. Met behulp vaa' een roeiboot werd een schipper op gehaald, die reeds bewusteloos was. Ge lukkig kon de man weer worden bijge bracht. Uit S eken wcu-Qn j^eiaud. Bij de Vrijdag te Bruin is se ge houden verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 375 stemmen, waarvan van onwaarde 8. Van dc overigen kregen respectievelijk de heeren C. J. Hanse, anti-rev. 134, J. Goudzwaard, candidaat dpi* lib. kiCsver. 72 en M. K. Krepel, vrije lib. candidaat, 161 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Ilanse en Krepel'. KERKNIEUWS. Ned Herv, Kerk. Beroepen le Mastenbroek: S. Ronner te Waddinxveen. Aangenomen naar Johaumsburg Z.- A.): A. J. Barger le Boveu-Smilde. Bedankt voor DuurswoudeN. O. v. Leeuwen le Murmenvoudevoor Hoeve laken P. Kuijlman te Lunteren; voor Schoonhoven dr. K, J. van den Berg le Pulten. KUNST EN WETENSCHAPPEN - Tegen Zondagmiddag 20 Mei staat den muziekliefhebbers te* Middel burg een genot van bijzonderen aard te wachten; een uitvoering van de Ma- drigaalvcrceniging te Amsterdam. Nu door de lichlbesparing de Zang- vereeniging T. O. U. en de Vereen, v. Inslr. Muziek geen repetities kunnen houden, en dus niet in staat zijn een uitvoering met eigen krachten te geven hebben zij voor liun laatste concert de handen ineen geslagen en aan hun leden het bovenvermeld malinee aan geboden. Wat we van de Madrigaalvere-eniginjg lazen en hoorden doet ons zeer groote verwachtingen van die uitvoering koes teren. Onder leiding van Sem Dresden moet dit kleine koor van zangers en zangeressen liet gebracht hebben tot een buitengewone volmaaktheid. Men kan geen verslag van een uil voering van dit kunstenaars-koor opnemen, of men leest uitingen van geestdriftige bewon dering. - Te 's-Gravenhage is Zaterdag in de za len van 't schilderkundig genootschap „Pul- chri Studio geopend een tentoonstelling van werken van den kunstschilder Bos boom, ler herdenking van diens hon derdsten geboortedag Bij de openings plechtigheid voerden het woord burge meester Van Karnebeck en de kunst- scliilder Ter Meulen en prof. Martin, resp. eerevoorzilter en voorzitter der Iierdenkingscommissie. De tentoonstelling omvat 220 werken, bijeengebracht uit de collecties der Koningin, mu?ea enz. Ook werd heden onthuld de gedenksteen in den gevel van het huis, waar Bosboom geboren werd. ONDERWIJS. Zaterdag werden alhier voior het acte-examen lager onderwijs 8 vrouwe lijke candidalen geëxamineerd, vim wie 3 werden afgewezen. Geslaagd zijn de dames J. J. van de Linde, Goes; P. M. Risseeuw, Sluiskil; J. S. Rissjeeuw, Hein- kenszand; A. C. Roseudaal, Groede en M. K, Zuidwcg, Krabbendijke. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de afdeeling „Go es" van liCt Nederlandsch onderwijzers Genoot schap werd een ingekomen verzoekt medegedeeld van de afdeeling Schagen om bij de aanstaande verkiezingen van leden der Tweede Kamer candidaten te stellen en zich niet neer te leggen bij de herkiezing zonder stemming der tegenwoordig zittende leden, omdat deze niet genoeg hebben medegewerkt voor de verbetering van "hetsalaris der on derwijzers. De afdeeling Goes wenschlo dit voorstel niet te steunen. Aan een verzoek om subsidie voor hel dr. Bosrfonds kon de afdeeling mei het oog op do kas niet voldoen. Het jaarverslag meldde, dat de aïU

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1