MIDDELRURGSCHE EOI RAM. 92. Donderdag 19 April 1917. 160' Jaargang' Abonn. prijs pqr kwartaal in Mid delburg, en bij (leggenten in Vlissingec en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van T—7 regels f 1.50. MINDER GELUKKIG UITGEDRUKT. Een dezer dagen uitgevaardigde order van den opperbevelhebber inzake het stroapen dopr militairen luidt als volgt: Meermalen bereiken mij tegenwoordig klachten betreffende het stroopen van wild door milifaireu. Niet alleen zijn deze overtredingen in strijd met een goe de krijgstucht, maai- tevens wordt daar door belangrijke schade toegebracht aan de eigenaren en pachters van jachtterrei nen en wordt, waar thans het fokken van wild is aangevangen, de wildstand ernsiig bedreigd, hetgeen met het oog op den tegenwoordigen Voedselnood, moet worden tegengegaan „Ik draag daarom allen autoriteiten van land- en zeemacht op, zoodanige maat regelen te nemen, dat strooperij door militairen niet meer kan voorkomen, ter wijl overtredingen ten strengste belmoren te worden gestraft." Bij het lezen hiervan hebben we ons een oogenblik afgevraagd wat die ver wijzing naar den voedselnood bedoelde. We dachlen onwillekeurig aan de klachten van de boeren uit Brabant en elders, die mei weemoed in 't hart hun jonge graanvelden zien kaal vreten door de suel in getal toenemende hazen en konijnen. Maar daar doelt die order niet op Zc beoogt den wildstand te doen groeien om in den herfst wild te hebben als vleesch. We dachten altijd dat er bij ons meer behoefte aan graan en andere veld vruchten was dan aan vleesch. Nog daar gelaten dat den vorigen herfst hier bijna gfeen hazen te krijgen waren, omdat die voor hooge prijzen naar Duitschland gingen. Het tegengaan van de bedreiging van den wildstand ter wille van de jagers het lijkt ons in dezen tijd wel een van de slechtst gekozen argumenten. BIMMKILASD. DE CRISIS AAN FINANCIËN EINDi FEBRUARI. In een ingezonden stuk in de N. Crt. komt inr A. van Gijn op teglen de door minister Treub in de Eersle Kamer ge geven voorstelling; van bovengenoemde crisis,, nl. dat de post van 80 millioen naar Ide meening van minister van Gijn een stelpost was, en naar de meening der regeering een gelimiteerd crediet. De voorstelling wordt dus gegeven, als of het geschil daarover gelnopen had en niet over de punten in liet interview Ik moet doen opmerken, dat mijn ambtóopvolger niet juist schijnt ingelicht, schrijft tor. van Gijn. Het 80-millioen ontwerp werd bij de indiening bedoeld als stelpost „Ware de opvatting anderzijds ree'ds toen 'geweest, dat) de f 80 millioenpo.st een gelimiteerd crediet en dus een ster; v ke rem was, dan zoude zulks wijl men immers op mijn aanblijven prijs stelde tenminste wel éénmaal duidelijk zijn aan gevoerd tegen de twee k driemaal her haalde schriftelijke opmerking mijner zijds,. dat het getal' f 80 millioen van geen beteekenis was, wijl het in de prak tijk even goed 60 of 120 kon worden. Maar zoo iets is in d.e correspondentie ryet te vinden." ,Vóór mijn ontslagaanvrage ging liet om Idle vraag, of den Minister van Finan ciën invloed toekwam bij uil ga ven, die noch Öoor de betrokken wet noch door den daarvoor regelrnatiglieidshalve te vo- ieeren begroolingspost beperkt werden of konden worden en vooral over de vraag,1 of de minister van Financiën, aW er maar eenmaal een willekeurig bedrag zou zijn gevoteerd, zich bij voorbaat mocht ver binden zooals in easu van hem ge vraagd werd zich neer te zullen leg gen bij de besluiten van den Ministerraad de distributie (en straks ook andere cri- siSuitgaven) betreffende, hoeveel 'millioe- non het ook gjolid hebben kermis genomen ,daar als reu gel de aanvraag van gelden voor tracte- meuten van ambtenaren dient uit te gaan van de regeering. De ajlesbe- heerschende vraag is welk standpunt de regeering tegenover dat voorstel zal innemen. Hebben de voorstellers zich daarvan verzekerd? Welke reden, zoo vroeg men, hebj- ben de voorstellers om aan te ne men, dat de regeering ten opzich te van verbetering der onderwij zersh salarissen thans van houding is ver'r anderd? Achten zij het mogelijk, dat de „persoonsverwisseling" aan het der parlement van financiën haar invloed heeft doen gelden en heeft wellicht hei feit, dat de heer Treub, een der sprekers op de op 18 November 1918 gehouden salarismeetüig te 's-Graven-1 hago, wederom als minister van finan!- ciên is opgetreden, steun verleend aan de onderstelling, dat de regeering, in strijd met kort geleden afgelegde veiv klaringen, welwillend tegenover het voor. stel zou staan? Een zoodanige houding zou toch door de'voorstellers bezwaar- lijk van de regeering worden verwacht. Zij zou van zwakheid getuigen en bo vendien de vraag doen rijzen, waarom de regeering zelf niet het voorstel doet van welks wenschelijkheid nadere over weging baar zou hebben overtuigd. Al deze beschouwingen wekten naj- tuurlijk ook bij „Vele leden" tegen spraak. Toen de regeering bleef wei geren aan de wenschen gehoor te ge ven lag' hel li. i. voor die hand dat uit de Kamer een voorstel in" die richting zou komen. Men erkende dezerzijds, dat niet ten onrechte van voldoening aan bij de stembus van 1913 gedane beloften is aagd; echter kan aan het doen van dergelijke toezeggingen bezwaarlijk een argument tegen het voorstel wor den ontleend. Van stembuspolitiek in verkeerden zin kan bij dit voorstel geen sprake zijn. De hier aan het woord zijnde leden deelden overigens geenszins de overtui ging dat de regeering zich tegen het voorstel zal verzetten, en sommigen hunner beriepen zich hierbij op de houding Van den heer Treub op boven bedoelde te 's Gravenhage gehouden sa- larismeeting. Zjjn wederintreden in het kabinet kan met eenigen grond doen verwachten, dat eene andere opvatting in den ministerraad verdediging vindt dan die welke te voren ifit zorg voor 's: rijks financiën werd gehuldigd. Men kwam er tegen op, reeds vooraf eene regeering zwak te noemen, die bij verL nieuwde overweging in haar houding wijziging zou brengen. Ontvluchte Belgen. Dinsdagnacht werd.de bakker A. S. te Schore gewekt door een 17tal jonge mannen, Belgische vluchtelingen, die op de een of andere wijze hoe wilden ze niet zeggen het bezette gebied van België waren ontvlucht. Uitgehongerd en verkleumd van koude kwamen ze aan een goed adres een bakker te recht. Nadat ze zich wat gewarmd en gespijzigd iiad-ien, vertrokken ze naar den landbouwer B., waar ze l»et verdere gedeelte van den nacht in de schuur doorbrachten. Gisterenmorgen zijn ze met den eer sten trein vertrokken om dienst te ne men in het Belgische leger. Verschrik kelijke verhalen werden gedaan over den toestand in België. Onder de vluchtelin gen bevonden zich twee burgemeesters, een notaris en een advokaiat. Uit Stad en Frovinele. VERIIOOGING DER ONDERWIJZERS- SALARISSEN. Het afdeelingsverslag der Tweede Ka mer ïs verschenen over het voorstel van de leiders der vier linker Ka merfracties om de wettelijke minima Ider onderwijzers-salarissen met f 100 Je verboogen, en. aan de- gemeenteraden op te dragen de jaarwedden van hoof den en onderwijzers1 dor o. 1. scholen vóór 1 Jan. 1918 opnieuw te regelen. Zooals na de opmerkingen in de rechtsehe bladen te verwachten was, verklaarden „vele leden" met weinig, ingenomenheid van dit wetsontwerp te Uit Middelburg. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik is liicr heden alleen merkbaar aan liet uitsteken der vlag van dë opent bare gebouwen en een enkele particuliere woning. Door Burg. en Weth. is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1917 eervol ontslag verleend aan den heer .G J. Boogaarl, als secretaris van het bestuur over de brandweer. Zaterdag a s., den 'v21sten dezer, zal hier ter slede de Emmablocm voricocht worden, ten bate van de tuber- culose-bestrijding. Padvinders en padvind- slcrs en enkele Belgische jonge dames hebben zich welwillend belast met den verkoop, die naar we hopen een flink be drag zal opbrengen. Wie wil weten wat mei dal geld zal gebeuren, leze het, toe- vallig in dit nummer opgenomen, verslag van de Prov. Z. Vereen, tol bestrijding van Tuberculose. De kolenschaarschle had van mor gen tot gevolg, dal vele kinderen van de openbare school E zelf hunbrandi- stof in emmers, manden -enz. mede brachten naar school lerwijl de firma Alberts gezorgd had voor krullen om de kachels aan te maken. Wij keeren zoo zachljes aan terug naar den „goef- den ouden tijd" toen de particuliere eigenaren van scholen, liet medebren gen van stooksel verplichtend stelden. Op den hoek van de St. Pieter straat en de Giststraat werd hedenmor gen een gaspijp van een straatlantaarn stuk gereden. Spoedig was een fitter van de gasfabriek aanwezig om verder gasverlies, in dezen tijd ongewenschter dan ooit te voren. Door een agent van politie werd gisteren aan een kapitein gelast de «Ekuitsche vlag, die van zijn schip woei le strijken, daar het doen wapperen van vlaggen van vreemde nationaliteit verboden is door den commandant van Zeeland. Aan het bevel werd onmid dellijk gevolg gegeven. De heer P. Baren (sen uit Middel- burg, thans te 's-Gravenhage, is door den Min. van Waterstaat benoemd tot op- zichter bij de werken voor den bouw van een schutsluis te IJmuiden. Uit Wlissingen. Uit Rotterdam kwam heden het overlijdensbericht van den, daar ter ver pleging opgenomen, heer William Hamilton Martin, hoofdingenieur van de Kon. Mij. „De Schelde" teVlissingen. - 1 De heer Martin, die 66 jaar oud is .ge worden, was een welbekende figuur in onze omgeving, iemand van wien iedereen wist te zeggen, dat hij een man vau groote bekwaamheid was. De Maatsch. „De Schelde" heeft veel aan hem te danken. Van de oprichting der Maatschappij in 1875 af, is hij aau haar verbonden geweest. Hij stond aan het hoofd der machine-afdeeling, en daar heeft hij zich doen kennen als een baan breker, die door zijn voortvarendheid en zijn helder inzicht in technische kwesties steeds anderen vóór was. De regeering heeft zijn verdiensten erkend door hem te benoemen tot ridder in den Ncderlandsclien Leeuw. Gisterenavond is het Duitsche"Stoom schip „Magdalena Fischer"" weder van Zcebr.ugge ledigscheeps over de W, Schelde naar Antwerpen vertrokken -et- Uit Walcheren. Te Domburg worden in den laat- sten tijd voortdurend kleine en groolere diefstallen gepleegd. Zondagavond is in de woning van J. M-, terwijl deze met zijn echtgenoote afwezig was, ingebroken. De dief, die zich door het openschuïveh van een raam toegang heeft verschaft, nam uit een lessenaar, die in een kabinet gesioten was, ruim 20 gulden mee. Uit een door de beide veldwachters ingesteld onderzoek bleek, dat een te Domburg in garnizoen liggend militair de dader is- en dat deze des Vrijdags vooraf, toen het echtpaar ter bruiloft was, ook reeds een bezoek aan die woning had gebracht. De dief werd tot bekentenis gebracht en nog eenig vermist geld in beslag ge nomen, waarna proces-verbaal is op gemaakt. Uit Zuid-Beveland. B. en W. van Goes hebben den Raad een, uitgebreide wijziging der bouwver ordening, ingevolge art. 1 der Woning- ivët voorgesteld. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Goes van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en be drijven om regeling van den rechtstoe stand en omzetting van den. verleenden duurleloeslag in loonsverhooging, deeleu B. en W-. den Raad mede, dat zij in het algemeen een regeling van den rechtstoe stand niet verwerpelijk en een eisch van dezen tijd achten, doch zij zouden het zeer gewenscht vinden, te trachten een zoodanige regeling niet alleen voor de werklieden in openbare diensten en be drijven aan te bieden, doch v,oor alle ge meente-ambtenaren. Zij zullen zich gaar ne beijveren, dienaangaande de noodige gegevens le verzamelen. Wat de omzet ting van duurtetoeslag in loonsverhooging aangaat, geven B. eu Wl als o,ok hun mee ning weer het dienaangaande onlangs ge schrevene door den oud-minister Coliju Zij oordeelen dat het niet wenschelijk i§, de thans verleende duurtetoeslagen in loonsverhooging om te zetten. Als het juist is wat adressanten aanvoeren, dal de koopkracht van het loon met 30—35 pCt. is gedaald, dan geldt dit bovendien voor alle gemeente-ambtenaren en niet voor een bepaalde categorie- Van werk lieden. B- en Wk meenen, dat alvorens op het verzoek in le gaan afgewacht dient te worden wat de komende tijden zullen brengen. Naai aanleiding van een verzoek van het uu v oerend comité der commissie Van toezicht op de distributie van levens middelen om speciaal voor de arbeidende klasse dé prijzen van aardappelen en rijst te verlagen, stellen B. en W. voor, hierop, gelet op een ingewonnen advies van den Minister van L. N. en H., afwij zend le beschikken B. en W. bieden den Boud een verorde Uit Noord-Be v« land. - Dinsdagavond hield jhr. -R. d. Muralt in de „Stadswijnkelder" te Kortgene voor een tamelijk gevulde zaal een rede over Evenredige Verte genwoordiging en Partijkeus. Aan liet slot van zijn rede wekte spreker de aanwezigen op om toe te treden tot 'de Liberale Urne, doch met drang werd door spreker aangeraden toch vooral tot één der drie vrijzinr nige fracties toe te treden, daar het bij de E. V. beslist noodzakelijk is tot een partij te behooren, en niet alleen lid ie zijn van den vrijzinnigen Bond Zeeland, hoezeer spreker ook het werk van dien bond waardeert. Door den voorzitter, den heer Swen- ne, Wissekepke, werd de spreker be dankt en werd er nogmaals op gewe zen, dat weliswaar de vrijzinnige hond een veld is voor alle vrijzinnigen, doeh dat het in liet vervolg ook noodig zal rijn tot een partij toe te treden. ning op hel financieel beheer van het leveusmiddelenhedrijf aan. B. en W. stellen den raad voor, <le gemeente Goes te doen loetreden tot do subsidieregeling bedoeld in liet werlse- looslicidsbesluit 1917, teneinde aldus mede Le werken tot het verleenen van blijvenden steun ten behoeve van werke- loozenkassen. - Bij kon. besluit is aan J. A. Th. van Dijk, te Goes op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als landmeter van het ka daster. Terwijl j^ij den landbouwer J. N. te Jleer Arendskerke Woensdag middag een knechtje aan het werk was in een paardenstal, heeft hij daar waar schijnlijk een slag van een paard gekre gen. Een zoon van den landbouwer vond hem daar met een bloedende wond aan het hoofd, die door den dokter gehecht moest worden. - De benoemde brandstofcommissie voor Waarde bestaat uit de volgende heeren: J. J- Mol, G. van Harn en M. de Leeuw. Te Waarde zijn in beslag geno men ongeveer 110 H.L. Eigenheimers. Ze waren ingeladen in een scheepje, waarmee ze verder vervoerd moesten orden. Uil CE hol en. Te O u d-V ossemeer bestaat de kolen Commissie uit de heeren W H. van" Gorsel, wethouder, voorzitter; G. W. J. de Graaff, A. J. Gelok, J. L. Eindhout en F. H. Verhees; er zouden deze. wéék circa 400 H.L. aankomen. Het wordt tijd, want sedert 14 dagen is er niet meer te beKomen. Besmettelijk© ai Bk ten. In de week van tl- -17 April zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zee land ter kennis van den centralen ge zondheidsraad gekomen Typhus2 gevallen te Groede. Roodvonk een geval te Goes, Haamr stede, Middelburg, Stavenisse en Zuid- zande. Diphfceritis 2 gevallen le Groede, 1 te Kruiningen, 5 te Middelburg, 1 te Schore en 1 le Zierikzee. PROVINCIALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Aan het gisteren in de reeds kort ver melde vergadering van bovengenoemde vereeniging uitgebracht jaarverslag ont- lcenen wij hel volgende: Het aantal leden (aangesloten vereeni- gingen) vermeerderde met twee en wel de R. K. Zeeuws cl)-Vlaamsche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en het Groene Kruis te IJzendijke Het totaal aantal leden is#13. Herinnerd wordt aan de tentoonstel ling van het tubcrculosemuseum te Mid delburg van 9 tol 13 Mei; geconstateerd ondt, dat stellig vele bezoekers wel van een en ander met belongs lelling hebben kennis genomen. En zeker zijn velen overtuigd geworden van het goed recht van de wijze van bestrijding der tubercu lose, zooals de vereetoging dit doet, maar onder de medici en andere vooraan staande personen heeft het toch niet uitgewerkt, wat het bestuur gehoopt had: een krachtigen stoot tot het oprich ten van een vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Middelburg of een reorganisatie van hel Groene Kruis. Aan den cursus voor a.s. huisbe zoeksters, gegeven door den secretaris, namen aanvankelijk 6 dames deel, twee "Vielen later af, de andere vier verkregen allen een diploma Waar twee barer zich niet houden of zullen houden aan de mondelinge loeze^ging minstens twee jaar na het behalen van het diploma in Zee land te blijven werken, zullen er in het, vervolg goede maatregelen moeten wor den getroffen, zoodat een snel vertrek niet meer mogelijk is zonder terugbeta ling van de onkosten door de provinciale vereeniging gemaakt. Het gebruik van den onlsmettingsoven te Vhssingen is eerst in Februari 1917 definitief geregeld. De uiteenzetting van de verdere regeling blijft dus voorbehou den tot het volgende jaarverslag De propaganda was weder voorname lijk het werk vgn de provinciale huisbe- zoekstcr, uit wier jaarverslag de secre taris een en ander overneemt. Uit dit uittreksel-blijkt, dat de huisbezoekster een of meermalen bezoek bracht in 23 ver schillende gemeenten met o a. de vol gende resultaten: de wijkverpleging Ka- pelle-Biezelinge kwam tot stand en kon in 1917 met een wijkverpleegsler-enque- trico gaan werkenhel Groene Kruis te Arnemuiden besloot de tuberculosebestrij ding in hare statuten op te nemenVeere hoopt in vereeniging met Vrouwepolder en Gapinge het voorbeeld van Kapelle— Biezelinge te volgen; in Ierseke is de voorbereiding ver gevorderd, lerwijl ook Kloetinge in samenwerking met 's-Gra- venpoldier en 's Heer Abtskerke in dit jaar met een wijkzusler-h ui sbezoekster hoopt le gaan werken. Te Souburg en Ritthem wordt het huisbezoek waargeno men door de huisbezoekster uit Vlissin- gen. Het Wit Gele Kruis voor Hulst en omstreken vroeg de practisclie opleiding voor haar huisbezoekster aan; door deze actie zal een groot deel van Zeeuwsch- Vlaanderen worden bewerkt. Meende men aanvankelijk, dat de tu- berculose-bestrijding op het platteland in Zeeland onoverkomelijke bezwaren had, gelukkig blijkt liet dat dit, al brengt zij haar eigenaardige moeilijkheden mede, niet geheel1 juist is. Na enkele gevallen uit de praktijk te liebhcn medegedeeld, wordt huldp ge bracht aan mejuffrouw van den Broeke die in haar sanatorium „Zonneveld" te Oostkapelle voor de vereeniging een vr# bed reserveerde, waarvan reeds een pa tientje uit Ylissingen en een uit Tholen profiteerden. De voorzitter wees nog naar aanleiding van het verslag er op, dal lhans 13 ver- eenigingen zijn aangesloten, die 26 ge meenten met ongeveer 75000 inwoners omvatten, een mooi cijfer, maar lang niet voldoende. Vooral betreurde hij dat van dé steden alleen Vlissingen is aangesjlo- ten; hij hoopte dat men nu niet meer {.al vechten over de wijze van bestrijding, maar eerst zich zal aansluiten. In de vereeniging kan men dan samen den bes ten weg trachten te vinden. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, den heer Notenboom, welke aanwijst een goed slot van f 317.07i/s. Aan de orde kwam een voorstel om samenwerking te zoeken met het centraal genootschap voor kinder vacantie- en her stellingskolonies. De heer Cammaert is een vijand van deze instellingen, omdat hij meent, dat van overheidswege meer gedaan moet worden voor de volksgezondheid. Er moet een actie van alle daarvoor in aanmer king komende vereenigingen bij de re- gecring gevoerd worden om desnoods 3 of 1 millioen voor dit doel uil le geven, die zeker beter besteed zullen zijd, dan de milliarden voor den oorlog. Iedere gemeente moet een woningvereeniging krijgen, enz. De voorzitter geeft dit toe, maar wijst er op hoe langzaam al zulke zaken tot stand komen, gezien o. a. de goede re geling van de krankzinnigenverpleging. Be ter wat dan niets De heer Cammaert legt zich uit ge brek aan beter hierbij neer en zal mede werken om in zijn streek aanraking met de katholieke herstellingsoorden te krif" n. I J Nog werd besloten de Groene. Kruisvereenigingen en de gemeentera den er nog eens op le wijzen, wat de ge meentebesturen aan de hand van de Wo ningwet kunnen bereiken. Dit jaar zal de Emmabloem verkocht worden te Middelburg, Goes, Rrabben- dijke, Kloetinge en Ierseke. Bi; de rondvraag bepleitte de beer Cammaert met klem het verplichtend stel len" van onderwijs in de hygiëne en de wering van aan tuberculose lijdende on derwijzers, die moeien worden ontslagen met behoud van salaris. Deze kwestie zal later nog in het be stuur worden behandeld. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING EN PARTIJKEUS. Voor de Centrale Vrijzinnige Kïesver- ecniging le Hulst trad Zondagavond in „de Graanbeurs" aldaar als spreker op de heer Herman Snijders le Middel burg, met bovenstaand onderwerp. Na door den heer Poppe te zijn inge leid, begint spreker met zijn uiteenzetting omlrent-d5. V. Ilij doet daarbij op zeer duidelijke wijze uitkomen wat E. V. is, hoe onder E. V. zal worden gestemd en wijst levens op het nut van E. V- in varband met het feit dat stemmen, die vroeger van geen belang war en, thans ten vol lp tot haar recht komen. Van het grootste helauc is het daarom, zegt spreker, dat

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1