NEIIEN INBOEDEL Tafelzilver Advertentiêii„ JACQ. FRANK, dwongen worden Dat schijnen de Diut- schers Wel in te zien, daar zij reeds krachtige tegenaanvallen deden Deze had den echter Nveinig succes. Het is echter de vraag of de Franschen in staal zullen zón spoedig genoeg hun aanval voort te zetten en van het behaalde succes ge bruik te maken, Een rusteloos vastha ken aan den wijkenden vijand, zooals de Duilschcrs dat loonden in Servië en Roe menie schijnen zij, noch de Engelschen te kunnen; op hel gebied van den slag bij Atrcchl is ï-eeds weer heel wat kost baren tijd verloren gegaan en ook tus- schen Soissons en Reims' bleef, gisteren althans, de door de Duilschers verwach te hernieuwde algemeene aanval der Fran schen uit. Omtrent de gisteren door de Franschen officieel gemelde voordeelen ontleenen wij aan hel Ilavascomnienlaiair nog de volgen de bijzonderheden „De Franschen vielen even na acht uur aan, na een dubbel spervuur van 75 m M en zware kanon nen De Duilschers waren op hun hoede en trachtten de Franschen te stuiten. De kracht van de laatste veegde hen ech ter vóór negenen weg. De gevangenen werden bij honderden geleld De heele eerste stelling, bestaande uit vijf schansji- nies, is totaal bemachtigd, ook de hoog vlakte van Craonne. Tegen den middag namen de troepen, na even te hebben uitgeblazen, weer de wapens op. Ze drongen op verscheidene punten in de tweede linie door. 's Mid dags voerde de vijand, vooral tusschen Craonne en Juvincourt, tegenbewegingen uit in de tweede linie, waar hoopen Duit- scliers sneuvelden. De vijand verdedigt met sterke reserves Craonne hardnekkig De Franschen rukten ten W. en ten O. daarvan de stad voorbij. De opmarsch is vooral tusschen Craonne en Berry-au- Bac van belang. Zuidelijk van Juvincourt zijn de Franschen meester in de eerste en tweede stellingen. Tusschen Berry-au- Bac en Loivre zijn wij overal over het kanaal. Tusschen Loivre en Courcy staan wij aan den kant daarvan De Franschen staan daarmee in de Streek die recht streeks toegang heeft tot de sterke hoog te yan Brimont, van waaruit de Duit schers Reims bombardeeren. Wij hebben de bekende stelling, die in het begin van den loorlög verloren ging en welke we in den slag aan de Marne niet konden ne men, al ver achter den rug. Op enkele punten bedraagt die afstand vier tot vijf KM." Omtrent de aanvallen tusschen Reims en Aubérive vindt men behalve in het hedenmorgen gebullelineerde telegram nog nadere bijzonderheden in het latere Fransche legerbericht, dat onder de Laat st© Berichten is opgenomen Het Duit- sche avondbericht meldde, dat er aan weerszijden van Aubérive nog heftig werd gestreden. Voorts zij er op gewezen, dat blijkens liet laatste Fransche bericht ook Russen'aan den strijd deelnemen. De EngelScheu maakten een kleine vooruitgang bij Epehy, waai- zij de Tom- hoi shoe ve namen. Omtrent den strijd bij Lens wordt de verovering dier stad nog niet beves tigd. Volgens Engelsche berichten doet de Duitscher wanhopige pogingen om die stad te behouden, tot zijn achter waarts gelegen verdedigingswerken ge reed zullen zijn. Het geschut, dat ach ter den beruchten heuvel 70, ten O van Loos is opgesteld,, helpt hem daar bij om de Engelschen aan de Noord westzijde der stad op een afstand te houden. Niettemin staan zij aan den rand der stad. Bij Lie vin, de voorstad van Lens, die zich reeds in Engelsche handen bevindt, treft men steenkoolmijnen aan, wier productie men in Frankrijk opper best kan gebruiken. De directie heéjt gezegd, dal de mijnen zeker onder wa ter staan, maar hel is ook mogelijk, dat (zij zijn ingestort. In dit gevalt zou het zeer lang duren voor hét be drijf kan worden hervat, vooral daar aan de noodige machines en trans portmiddelen gebrek is. Generaal Mpude meldt uit Mesopotaf- nië, dat de Engelschen den 16en in een nachtelijken marsch langs den rech teroever van den Tigris zijn opgerukt tot 2400 meter van de stelling, die het 18e Turksche legerkorps innam tot dekking van het station Islaboela, aan den spoorweg Bagdad—Amara. Van de overige fronten is er geen nieuws van beteekenis. Maandag slechts 125 000 xnan bedroeg, zooals gemeld wordt, lean men aan de be weging niet le veel beteekenis hechten. In Oostenrijk Wij schreven gisteren, dat ook Duitsch- lancl's bondgen'ootcn met binnenlandsche moeilijkheden te kampen hebben; daaron der is Oostenrijk in de eerste- plaats te noemen, dat nog altijd de handen vol heeft aan het nationrüUeitenvraagstuk. Nu wondt weer gemeld, dat de ministers Baernreither en Urban zijn afgetreden. De Duitsclxe partijkringen schrijven hun aftreding toe aan het feit, dat de Rijks- aad in Mei zal worden bijeengeroepen, maai- dat de regeeriug met het oog op de builenlandsche gebeurtenissen het niet gcwenscht acht, door een wijziging van het reglement van orde van den Rijksraad eu aanzien van de nationale vcu'h i'lin gen in Bohemen en de vaststelling van een staalstaal de voorwaarden voor de bijeenroeping van den Rijksraad te ver vullen, die de Duilsche burgerlijke par tijen voor hun toestemming om deel uit te maken van het nieuwe kabinet min de twee ministers hebben gesteld. Zoo bleef den ministers dus niets anders over dan heen te gaan en kan men verwachten, dat de Rijksraad zoo hij in Mei werke lijk hijeen komt, weer heftige tooneelen zal opleveren. Geen verkiezingen in Engeland, liet Engelsche Lagerhui^ heeft het wetsontwerp waarbij het leven van het parlement tot 30 Nov, wordt vérlengd, met 286 tegen 52 stemmen aangenomen De verwachting van sommigen, dat er spoedig algémcene verkiezingen zonden worden gehouden is dus niet verwezen- lijlcl Wellicht zal echter de Iersche kwes tie, die nog steeds om oplossing vraagt, straks nog roet in het eten gooien. Veel haast om tot een vergelijk te komen schijnt de regeeriug te dien opzichte niet le hebben. De staking te Berlijn Ten aanzien van de staking te Ber lijn wil Wolff het doen voorkomen of deze al aan het verloopen is. De eischen der stakers waren twoeledig le waarborgen dat het verminderde broodrantsoen behoorljjlc door vleesch en aardappelen zal worden vervangen en 2e algemeen kiesrecht in Pruisen. Over den eersten eisch heeft een af vaardiging met den burgemeester van Berlijn en Michaelis, den Pruisischcn slaalscommissaris van volksvoeding, over legd en dezen hebben de verklaring afgelegd, dat gezorgd zal worden voor voldoende vervanging van hel brood. Waar gisteren de extra( en goedkoope; portie vleesch overal in voldoende male is verstrekt, zullen de arbeiders op dit punt wel gerustgesteld wezen. Of hel ook zoo gemakkelijk zal zijn hen ten opzichte van het kiesrecht tevreden te «ellen, staat pog te bezien. Volgens de „Vorwarts" zou ook de Uil Rusland. De resolutie, die liet Congres der ra den van arbeiders en soldalen uit geheel Rusland over zijn houding tegenover de voorloopige regeering heeft aangenomen, luidt woordelijk: le, De voorloopige regeering, die zich tijdens de omwenteling in, overeenstem ming met den Petrograder raad van ar beiders en soldaten liceft gevormd, heeft haai" program openbaar gemaald. Het congres constateert, dat dit program in beginsel' de eischen der Russisjche demo cratie bevat en dal de voorloopige regee ring loldusver de aangegane verplichtin gen trouw is nagekomen 2c. Het congres doet een beroep op de geheele Russische revolutkmnaire de mocratie, om zich le scharen aan de zijde van den raad van arbeiders en sol dalen, die het middelpunt is der georga niseerde democratische krachten, welke in samenwerking mei de andere vooruit* strevende krachten in slaat zijn elke po ging lot een tegen-omwenteling te verhin deren en de resultaten der omwenteling te bevestigen. 3e. Het congres is overtuigd van de noodzakelijkheid van een bestendig poli tiek toezicht, van de noozakelijklieid, in vloed te oefenen op de voorloopige re- gceying, om deze tot de krachtigstebe strijding van de anti-revolutionnaire krach ten aan te sporen, en verder van noodzakelijkheid om daarop te werken teneinde le verkrijgen, dat het heele leven van Rusland in democratische banen ordt geleid en een gemeenschappelijke vrede voorbereid zonder gebiedsuitbrei ding en oorlogsschattingen, maar op den grondslag van een vrije nationale ont wikkeling van alle volken 4e. Het congres wijst weliswaar de ver antwoordelijkheid, voor de werkzaamheid der voorloopige reg'eering, in haai* geheel genomen, af, doch eischt van de demo cratie dat die baar ondersteune in zoo- ze de uitkomsten der revolutie tracht te bevestigen en haar builenlandsche po litiek niet laat steunen op het streven naar gebiedsvermcerdering. 5e Het Congres noodigt de ï-evolu- tionnaire democratie van Rusland met aandrang juit, zich om den arbeiders- en soldalenraad te scliaren en zich klaar te houden om elke poging der regeering stellig af te wijzen, als deze met de demo cratie in tegenspraak zou willen komen of de aangegane verplichtingen niet uit voeren. De vncsol'utie is naar men weet een stemmig aangenomen. Erg aangenaam voor de voorloopige regeering klinkt zij niet; zoo ongeveer als een waanschuwinj bedenk, dal je slechts bestaat bij onze gratie en onzen zin hebt te doen! Voor dc democratische vredesvrienden zal hel een genoegdoening zijn om nog eens te vernemen, dal het machtige lichaam van den raad van gcenerlei gebiedsvermeer- dcring weten wil. Aan Duitschland is het levens een waarschuwing, dat de raad ach Ier de regeering staat, waar het op de vraag van öorlog of vrede aankomt. Op de Oostenrijksche vredesverlok- kingen is natuurlijk "n deze resolutie die reeds eenige dagen oud is, nog geen antwoord gegeven, wij weten nog steeds niet hoe de leidende Russische kring' zich daar tegenover verhouden zullen Dat as weer een handige zet tegert- over Pruisen, dat (het nog bezette) Koerland en Estland tot zich wilde trekken, onder het motief, dat de be^ tvolkmg er voor een groot deel uit Duitschers bestaal, die gaarne van het Slavische regiem bevrijd zouden worden. Naai* de Roeskojc Slowe meldt zal eerlang een onderzoek worden ingesteld naar de schuld van grootvorst Nikoi- taas (toen opperbevelhebber; aan de nederlaag der Russen bij de Masoeri- sche meren. De voorloopige Russische regeering heeft zich onbevoegd verklaard om den voormaligen tsaar loe te staan zich (tyuptcnslands te begeven. Zij is van oordeel dat de nationale vergadering daarover zal moeten beslissen. e Oostenrijksche Vredespo- gji n gen De „Manchester Guardian" verneemt uiL Londen, dat er goede reden is om aan te fWmcn, dot Oostenrijk tegelijk met zijn verklaring in dé pers een formeel aanbod aan Rusland door be middeling van een onzijdige rnogend/- heid, vermoedelijk Nederland, heeft ge daan. De correspondent van de „Kölni- sche Zeitung" te VVeenen is gemach tigd om te constaleeren, dal aan de bedoelde verklaringen geen vrede**-' voorstellen van de voorloopige Russï- sche regeering ten grondslag liggen. ,De uitingen hebben alleen ten doel om de openbare meening in Rusland op nieuw en nadrukkelijkkelijk den e mati gen wil tot den vrede van de twee centrale mogendheden kenbaar te ma ken en haar den gelijken aard van de vredesdoeleinden van de voorloopigle' Russische regeering en van de cenlra- len onder het oog te brengen, waar door het tijdstip gekomen lijkt om liet bloedvergieten van weerskanten le sta ken en over vrede te spreken. Zij willen de elementen in Rusland, die voor het herstel van de vreedzame betrekkingen met de cenlralen pleiten, in hun opvatting sterken en hen in staat stellen hun strijd tegen de oorlogs zuchtige van Rusland en de ophitsingsL pogingen van de diplomatie en de pers der entente met succes voort le zetten." Naar verluidt wi! de Russische regeé- ring aan Estland zelfbestuur schenken. Zij heeft in dien zin een dekreet uil gevaardigd, waarhij voorloopig zelfbe- "•ncc'i naar een s roedi en vrede een der j stuur voor het goevcruemenl Estland, oorzaken van dc staking zijn. met inbegrip van Dorpat, Fellin, Per- Als het waar is, dat het aantal staken nau en het Oesel wordt ingevoerd. De slag aan den Yser Men zond ons een goed geïllustreerd boekje van de plechtige herdenking (op 29 October 1916 te Havre) van de twee de verjaring van den slag aan den Yser, waarin nog eens duidelijk naar voren ge bracht wordl welk een scliilterend hel denfeit het standhouden der Belgen op het laatste hoekje van hun gebied in den 14-daagschen slag in het najaar van 1914 is geweest en welk een groote gevolgen dit heeft gehad op het verdere verloop van $en oorlog KOBTE OuIOOGSBERICHTEN. Onze nikkelen stuivers, schrijft men van de grens aan de N. R. C., worden in Duitschland thans gaarne opgekocht voor het zesvoudige van hun waarde. Ook aluminiumr-medailles vinden er grage koopers. Deze voor werpen van een paar cent worden grif betaald met 50 pfg. en meer. Er moet aan de grens dagelijks heel wat ver handeld worden. Von Bissing, de Duitsche gouver- ir-generaal van België is weer ziek. Von Zwehl, de gouverneur van Anti- werpen, vervangt hem voorloopig. De N. R. Crt, heeft Caesar's Bellum Gallicum opgeslagen en gelezen, dat het terrein, waar de Franschen llians aim val len, hetzelfde is waar de Belgen Caesar trachtten te stuiten. Bij' Berry-au-Bac had Caesar een hruggehoofd ingericht. Even ten Noorden daarvan versloeg hij! de Bel gen. In dien slag hadden op de plaats, waar thans Juviacourt ligt, dat gisteren door de Franschen genoemd werd, rui tergevechten plaats. Er schijnen nu •werkelijk Portn- geesche troepen aan het Westelijk front le zijn aangekomen. Zij zijn echter nog niet Voldoende ajfgericht om in het vuur gebracht te worden. Toen de stad Reims de vorige week op last van de Fransche over heid ontruimd werd en de inwoners de stad moesten verlaten met uitzondering vim ben, dié door hun functie verplicht waren te blijven, heeft het daar verschij nend dagblad, l'Eclaireur de l'Est, dat ondanks hel bombardement, den gehee. len oorlog door was blijven verschijnen, zijn publicatie moeten schorsen, omdat het niet langer beschikte over de ma- tericele middelen, die voor het verschij nen van een courant onmisbaar zijn. In haar laatste nummer schrijft de Eclaireur o. m.De Eclaireur, die deze verschrikkelijke periode van ëén- en-derlig maanden nimmer Opgehouden heeft in onze stad, in het centrum van Reims, te verschijnen, zal de pu<- blicalie hervallen, zoodra de omstandig heden het zullen toelaten. Die datum dien wij binnenkort verwachten, zal de dag zijn van de bevrijding onzer Istad, van onze overwinning op een schandelijken vijand. Tot spoedig! Leve Reims! Leve de vrijheid, die over het ccsarisme zegeviert. N R. C - Wolff meldt herhaaldelijk, dat de geallieerden Sl.-Quentin beschieten belangrijke kunstwerken beschadigen. den anderen kant wordt opgemerkt dat weliswaar St.-Quenlin beschoten wordt, maai" dat dc ergste verwoes tingen door de Duitschers zelf zijn aangericht. Op een vergadering van de Onaf hankelijke Arbeiderspartij le Leeds is van verschillende zijden de verwachting uit gesproken, dal Engeland spoedig vooreen hongersnood zou staan. Vooral' het kin derleven a chile men bedreigd. Ecd vrouw Ndecd het voorslel om het gebruik van v oedingswancn voor het vervaardigen ao geestrijke dranken tijdens den oor log te ^verbieden. Zwitserland heeft het nog erger met de deserteurs le stellen dan wij. Volgens de officieusc „Rund" zijn er op 't oógen- blik reeds 18,000, meerendeels Italianen. En nog altijd komen er meer. De Zwitsersclie regeering beklaagt zich bitter over de hooge onkosten, waarop zij gejaagd wordt door hel toezicht op dit engewenscht clement, en wegens liet onderhoud in de gevangenissen en straf kolonies, van dié vele misdadigers, die men er onder vindt. Volgens een Havas-bencht uit Ma drid heeft Spanje met Engeland een overeenkomst gesloten, waarbij Spanje zich verbindt erts aan Engeland te te- veren, waarvoor hel maandelijks 100,000 ton steenkool uit Engeland zal krijgen. Een telegram van Havas uit Brazilië meldt, dat marine-afdeelingen onder toe juichingen van het volk, bezit hebben ge nomen van de -Duitsche schepen, die in de baai van Rio de Janeiro lagen Uit een officieel onderzoek bleek, dat de ma chines door middel van zwavelzuur be dorven waren. In andere havens van Rio worden geen bijzondere voorvallen naai" aanleiding van de bezetting van de Duitsche schepeii gemeld. De eenige liaven, aangaande wel ke men, wat de inbeslagneming betreft in ongerustheid verkeert, is Pernambuco, waar groole Duitsche schepen liggen, met name de Blücljer, die de Duilschers on bruikbaar hebben gemaakt. Een sterke divisie houdt daar toezicht op de inbe slagneming. Te Santos hebben de Duilschers ook hun schepen onklaar gemaakt. De doua ne-ambtenaren hebben daar dezer dagen zeelieden van de geinterneerde schepen verrast, die onderdeden van de machines meenamen. Carranza, de president van Mexico, heeft het nieuwe Mexicaansche congres geopend. In zijn Boodschap kondigde hij de strenge en volstrekte neutraliteit van Mexico in den wereldoorlog aan. Veel riendschap voor de Unie kunnen Carran za en de Mexicanen natuurlijk niet heb ben Maar op actieve deelneming door Mexico aan den oorlog bestaat voorals nog weinig waarschijnlijkheid Zierikzee, 17 April. Op de centrale veiling voor Schouwen-Duiveland en St. Phiüpsland deden groote ajuin f 5,30— 6 70 f 11.25—f 13.25; kleine dito f 1.— 7 25. f3.30—f7.25; peen voor het btii- teuland f 18.60—f 17.59 per 1000 K.G knolrapen voor de drogerijen f 30—f 33 per 1000 K.G. Oostbükg, 18 April. Ter graar.markt van •den was wegens regeeringsmaatregelen geen handel. Amsterdam, 18 April. Op d- ven ra - rit werden aangev. 211 vette kalveren le kwaL 1.58—t 0.00, 2e f 1.45—t 0;00, 3b f 1.10— f Ö.0000 melk- en kalfkociati 000000 350 nuchtere kalveren, 10-16; 00 scha pen 0000 000 lammeren 0000268 volte varkens. Geen handel. BEKNOPTE MRWEPEELINGEN. Tc Boston is op 82-jarigen leef tijd overleden de oud-minister van Bui tenlandsclie Zaken der Unie Richard Olney. Als zoodanig zond hij onder het presidentschap van Cleveland de heken- de nota aan Engeland, dat de Ver. Star ten getrouw aan de "Monroeleer geen gewelddadig o ptreden tegen Venezuela zouden dulden. Dank zij het toegeven Salisbury werd toen een oorlog tusschen beide Engelsch sprekende vol ken voorloomen. Telegrammen. Het onderstaande is hedenmorgen door ons gebulletineerd IIET FRANSCHE SUCCES BIJ REIMS. PARIJS, 17 April. (Off.) Dc Franschen breidden hun aanvallen uit lot ten Oos ten jvian Reims en vielen de Dipt schors tusschen Prunay en den weg van St. Hi- laire naar SoupLet aan. Niettegenstaande dc hevige regen- en sneeuwbuien en hef- tigen tegenstand van den vijand namen de Franschen met onweerstaanbaar élan op een front van 15 K.M. de gjeheele Duit" sclie stelling. Ten Z. van Moronvilliers viel de eer ste stelling en veroverden de Franschen over een front van 11 K M. een linie krachtig versterkte heuvels van den Mt Camillet tot ten Oosten van Audraincourt. Meer naar hel Óósten namen zij het dorp en den wachtpost Aubérive over een front van 3KM De Franschen stuitten tegenaanvallen der Duilschers op den Mt. Carnillet en maakten op dit deel van het front meer dan 2500 gevangenen. 41Se STAATSLOTEKIJ. e klasse, 2e Lijst. Trokking van Dinsdag 17 April. f1000 6162 f 400: 11811 12514 f 200. 3386 4193 f 100: 4206 18616 18767 20648 PRIJZEN VAN 30. 914 3962 5355 5400 14257 928 3995 5370 6220 14300 3662 4017 5377 6325 16459 3684 5323 5394 6834 THERMOMETER EN VERWACHTING. 18 April. T he r mometor sluier 8 n. vra. 37 gr., 12 u. 42 gr., 3 u 41 gr. Telegrafische msdedeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens Je waarnemingt-n van heden ochtend Hoogste barometerstand 765 iu Zuid-Daitscbland. Laagste 744.5 te Hapnranda Verwachting tot den avond van 19 April, zwakke tot matige, later wellicht a nemende winden uit Westelijke of Zuide lijke richtingenmeest zwaar bewolktwaar schijnlijk sneeuw of regen; Zelfde temperatuur HOOG WATER. UZleaingcn. Donderdag. 19 April n.m. 12.44 V.'ijdug 20 1.30 Zaterdag 21 2.07 Zondag 22 2 48 Maandag .23 3.31 DmBdag 24 414 Woensdag25 4 58 Heden ontvingen wij nit Djember (N.I.) het, droevig bericht van het overlijden van onzen jongsten Klein- I zoon, BART. Ds. N M. DE LIGT. A. DE LIGT—van Eïk. Middelburg, 17 April 1917. Voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden an mijnen gelie den Broeder, den Heer P. G. DE JAGER ondervonden, betuigt de ondergetetkende zijnen hartelijke» dank. J. J DE JAGER. Middelburg, 18 April 1917. Voor de bewijzen van deelneming, ont vangen bij bet overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer GABRIËL BOLIER Gzn., betuigen wij onzen hartelijken dank. P. L BOLIER. c. e. 0. M. BOLIER. c. s. Veere, Wt-sikapeile, 17 April 1917. MARKTBERICHTFN Vlissïngen, 17 April Boter f 1.10 per halve K.G.; eieren fl per 13 stuks. Goes, 17 April. Op de groote veiling der \eilingsvereeniging „Goes en Om streken" deden: uien voor over zee f 13.20—f 17 90; uien voor over land f 24.40—f 34.50; pickles voor over zee f 12: pickles voor over land f23; kool rapen voor de drogerij f3.10—f3 60. koolrapen voor export f 2.40—f 3.40, alles per 100 K.G. Op de kleine veiling deden court pen- du f51, zure bellefleur f35—f5!Gel- dersche bellefleur f38—f42; Meigroen f 15; diverse appels f41; uien 1170 f 11; koolrapen f 1.70, alles per 100 K.G prei tO. 15 ,per bos. in groote ïenze voorbanden. Zie de Etalage bij Hofjowelier. NOTARISHUIS. >e nota is H R. STRUVE is voornemens t» verkoopen Woensdag S5 Klei a». n r t«- advertaeren Zit d- 'ijk* goederen kunnen worden b«- e Kfgd. De TazatearH Vendam* esters DE GROOT HONDIUS

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 3