MIDDELBIRGSGHE COURANT. Jt 91. Woensdag 18 April 1917. 160' Jaargang. A bon n. prijs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.55," per post 11.75. Advertenties 20 ceoit per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 11.50. DE SCHRÖDERZAAK. Een groep personen, die men kan aanduiden als intellectueelenletterkun digen, kunstenaars en hoogleeraren Jieeitt een verklaring publiek gemaakt waarin ziy- „protesteeren tegen de onver wachte veroordeeling van den heer J. C. Schroder, waarbij de op- legging van drie maanden gevange nisstraf gevolgd is op een in al gemeene termen vervatte meenings- niting vorm en inhoud dicrmcef- ningsuiting geheel daargelaten. Zij adhlen deze toepassing van een wetsartikel, die door twee recli- terlijkc colleges en voorname Ncderlandsche juristen, gewraakt is, te bedenkelijker wijl langs dezen weg onze geheele grondwettelijke drukpersvrijheid, een der voor]- naamsle waarborgen onzer persoon lijke vrijheid, in gevaar kan wor den gebracht." - Het protest komt wat laat, te laat wellicht, want er slaat voor den be klaagde nu niets "meer open dan de kans op cassatie van het laatste vont- nis. Maar de meesten an ons land hebj- ben er na de eerste behandelingen op gerekend dat geen rechtscollege zou aannemen dat iemand door een schëldf- artikcl op Duitschland werkelijk onze' neutraliteit in gevaar zou hebben ge*- bracht. [Bovendien is de zaak vertroebeld door de antipathie die de beklaagde bij zeer velen gewekt had door zijn geschrijf in de Telegraaf, welke anlit- pathie zelfs sterk genoeg was om de ontstemming te onderdrukken, die in een ander geval zeer waarschijnlijk, bij nog veel meerderen dan nu zou zijn gewekt, eerst door de onmiskenf- bare vergissing van de arrestatie en de voorloopige hechtenis, en toen door dat sollen van den beklaagde door 'al lerlei rechtzalen heen, tot hij inderdaad veroordeeld werd. Iedere Nederlander gaat prat op de vrijheid van het woord in zijn land. In de Schröderzaak heeft ieder nu een voorbeeld om te toetsen of zijn liefde voor die meeningsvrijheid ook blijft leven in een geval waarin de geuite meening heel anders is dan die van hem zelf. Terecht wordt door het bovenver meld protest gewezen op het gevaar dat de drukpersvrijheid, een der voor. naamste waarborgen onzer persoon lijke" vrijheid in gevaar kan worden gebracht. Dat gevaar is allesbehalve denkbeel dig. Dezer dagen werd er door den hoefijzer-correspondent in het Hand. nog gewezen op hel in alle crisissen, en ook nu weer in "de Schröderzaak te vinden conflict lusschen het Recht ett Staatsbelang. Dat lijkt ons juist. Het bedenkelijke is o. i. dat dit be grip „staatsbelang" niet vast staat, en afhangt van hel inzicht der steeds wis'- selende regeerders. I Het geraas dn de „Toekomst" tegen iele Entente Leek ons van hetzelfde» gehalte als 't gescheld op Duitschjand in de Telegraaf. Maar dat is een per soonlijk inzicht, en we zouden niet graag op grond van zoo'n inzicht een aandrang uitoefenen tot een gerechte lijke vervolging legen, de Toekomst Toch geloioven we dat zoo'n over weging van „Staatsbelang" wel degelijk bij het instellen der vervolging heeft meegewerkt, en we hebben in de ongcf- lokkige bewoordingen van het requir siloir van den publieken vervolger hij het Hof in Den Haag (jhr. mf. v. d Brandeler) gezien, tol welke politieke overwegingen liet kan leiden als zoo'n élement in een rechts geding wordt toegelaten. Het Hof zelf heeft die overwegingen buiten beschouwing gelaten. Maar het feit blijft bestaan dat liet iemand tot drie maanden gev.-slraf veroordeelde, otodat hij dingen geschreven had, die gevaarlijk geacht worden voor den staat, een begrip dat zóó moeilijk zuiver blijkt te kunnen worden toegepast, dat Üe rechterlijke colleges geheel uiteen' loopende uitspraken deden. Is dat met een duidelijk bewijs van don gevaarlijken weg dien men met dit rechtsgeding is opgegaan9 [We zijn vast overtuigd dat het ge- Wehrijf van de Telegraaf liet oordeel van een deel van ons volk bedorven, heeft. Maar daartegen bereikt men door een rechtsgeding niets, en ook zelfs dat is geen voldoend motief voor een Inbreuk •p de vrijheid van het woord. DE BEDREIGING UIT AMERIKA. We hebben gisteren onder Laatste Berichten gemeld dat er in de Ver-, eenigde Staten voorstellen aanhangig zijn gemaakt om allen uitvoer naar neu> trale landen te verbieden, zoo daar leans bestaat dat ze naar Duitschland worden doorgevoerd. Op 't eerste hooren zou men kuit- nen zeggen, dat Amerika niet zal doen wat Engeland nooit volledig heeft kun nen doen. - klaar zoo staan de zaken toch niet precies. Engeland heeft zijn rantsoeneering van ons land toegepast allereerst op da goederen die wij uil èndere landen aap- voerden, een kwestie waar de Ver. Staten zicli \yel niet mee zullen in laten, nu Engeland daar al voor zorgt. En wat den aanvoer uit Engeland zelf betreft, die is in zekere mate doorgegaan, maai- voornamelijk omdat Engeland behoefte had/ aan de inruil daarvoor uit ons land naar Engeland vervoerde producten, een overweging die voor de Ver. Staten ten opzichte van ons heel weinig meetelt. De Amerikanen kunnen vrijelijk be1 schikken over de bestemming van him uit voer, Cn als zij aankondigen dat zij dien alleen beschikbaar stellen voor hun bond- genooten van de Entente, hebben we dat te aanvaarden. We hebben trouwens reeds vóór "de tAimenkaansche beslissing tot deelname aan den oorlog gewezen op hetgeen ons in dal opzicht dreigde. Dit ligt ook voor de hand, althans wat graan betreft, want de oogst-vooruitzichten zijn er zoo slecht dal er zelfs heel weinig zal overblijven voor de entente-landen. En bijgevolg hee- lemaal niets voor de neutralen. Het zal een dunne- boterham worden in ons land! Want hu ook Argentinië voor een mislukten oogst staat, waar zullen wij ons graan vandaan halen? ZENDING ONDER DE JODEN. Te Amsterdam is sedert eenigen tijd een „Commissie voor de zending onder de Joden van de Gereformeerde Kerken"; krachti-» aan het werk. Ze heeft dat eerst gedaan door toe zending per post aan Joodsche ingeze tenen vau tractaafjes, een middel waar van do naïeviteif ietwat belachelijk zou zijn, als er ook niet uitdrukkingen in stonden over den Joodschen godsdienst, die beïeedigend voor de Joden waren. Er is daardoor geen geringe verbittering ontslaan onder de Joden, en die Stem ming Kwam tot luidruchtige uiting op een Maandag door de commissie belegde ver gadering, waar dr. J. van Nes van Den Haag zou spreken over het Joodsche en Christen Paaschfeest en waar lal vau Joden waren heengegaan om te protes- teeren. Onder groot rumoer is daar eerst de belofte van debat afgedwongen vóór de spieker kon beginnen. Deze was ge matigd in zijn betoog, maar we kunnen hel al te goed begrijpen dat de aan wezige Joden niets moesten hebben van zijn betoog dal Christenen en Joden niet zoo ver van elkaar slaan, en dat zij tot elkaar moesten komen en zich moesten ■c re enigen (natuurlijk als christenen). Rabbijn J. Tal heeft op zeer waardige wijr j protest aangeteckend tegen het streven van de commissie, en hij en nog eenige andere debaters kunnen ervan 'erzeuerd zijn, dat ook huiten deze ver gadering waar het publiek hen luid toejuichte veel niet-Joden zich aan dien belceeringsijver ergeren. Wie Calvinistische bladen leest, kan daar telkens vermaningen in lezen om toch aan den ernst der tijden te denken Maar 't lijkt ons dan toch al erg ontijdig om thans verbittering onder de Joden te wekken door een propaganda dieniet anders dan beïeedigend kim zijn voor een ras. dit dan nog altijd den roem heeft zooveel eeuwen achtereen zich op een hoog godsdienstig peil te hebben ge handhaafd. B 9IIII i £11. GRONDBELASTING- Naar wordt vernomen, moet men aan het departement van financiën bezig zijn aan een ingrijpende omwerking van het indertijd door Mimster Treub ingediende wetsontwerp tot wijziging van de grond-, belasting. Ó.a. zou daaruit vervallen de nelasting van het gebouwd naar de polis- waaroc der brandverzekering. IIUURCOMMISSIEWET. De N. R. Ct. verneemt, dat de Huur- commissiewet vermoedelijk in de tweede helft van Mei in werking zal treden. De algemeene maatregel van bestuur tof uit voering van de wet is reeds bij den Raad van State ingediend. NEDERLAND EN DB OORLOG. Tegen spraak. Naar aanleiding van het ook gister door ons vermelde bericht uit De Telegraaf, als zou er lusschen de Brioche en de Ncderlandsche regeering een overeen komst zjjn getroffen, waarbij onder meer wordt bepaald, dat alle Nederlandsche schepen, komende uit Amerika, geladen met voedsel voor mensch en dier of met kunstmeststoffen, bestemd voor Neder land, van nu afin Halifax zullen worden onderzocht en dan direct naar een Ne derlandsche haven zullen kunnen door- sloomci), zonder verplicht te zijd een EngelSche haven aan te doen, verneemt hel Ned. Gorr. Bur., van de meest be voegde zijde, dat van zoodanige over eenkomst bij onze regeering niets be kend is en dat de Nederlandsche regee ring ook geen overeenkomsten sluit. Wel heeft een week geleden in de Ti mes geslaan dat de Engelsclie regeering besloten heeft onze le Halifax liggende graanschepen toe te staan naai' Neder land te vertrekken zonder een Britsche haven aan vte doen. Maar het Haagsch Correspondenliebureau vernam van welin gelichte zfjde dat hiermede alleen gedoeld wordt op onze schepen, welke met tar we geladen zijn. Immers schepen met mais en ander veevoeder, evenals sche pen welke met kunstmest geladen zijn, konden reeds eerder Halifax verlaten. De export-vennootschap. De door de Regeering in de Eerste' Kamer aangekondigde nieuw op te rich ten naamlooze vennootschap voor den xport van alle door ons land uitgevoerde artikelen, waarvan de statuten thans door een commissie worden ontworpen, zal ook na het sluiten van den vrede tijdelijk in stand worden gehouden, gedurende die. op den oorlog volgende overgangsperi ode. totdat het internationale verkeer; weder eenigszins normaal zal zijn ge worden. De pe trole umschaarschte. Bij voorLduring van de petroleu,m- schanvgchte zal, naar aan de N. R. Ct. ge meld wordt, de geheele dakpannennijver- heid in de Rijnstreek binnen zeer korten tijd stop gezet moeten worden. Meel en bloem voor winkeliers. In de algemeene distributierïgeling van brood, bloem en meel, wordt wel gespro ken Van de bloem- en meelvoorzienüig ten behoeve van brood- en besehuilfabrikan- ten, doch niet van winkeliers. Er is een groote categorie (grutters en kruideniers) die tot heden een vrij grooten winkel- verkoop van tarwebloem had. Deze win keliers nu zouden, daar de meelfabri kanten niet anders mogen afleveren dan tegen door de gemeentebesturen af te geven bestelkaarten, welke dezen op hun ne beurt, ingevolge de ministerieele voor schriften weer niet anders mogen ver strekken dan tegen inlevering van opplak- bladen, waarop de bons gehecht zijn, ten slotte in het geheel g£en bloem kunnen betrekken, tenzij dan de enkele partij tjes Amerïkaansch Patentmeel die hier en daar nog in handen van handelaars zijnmaar die, bij gebrek aan maximum prijs, tot fabelachtige prijzen aan den man gebracht worden Thans is van de zijde van het Centraal- Broodkantoor in Den Haag, in verband met een desbetreffende vraag heslist, dat winkeliers, die hunnen voorraad op den destijds vaslgcstelden datum behoorlijk hebben verantwoord, en de toenmaals aanwezige bloem niet anders dan tegen deaian de W-broodkaarten gjehechte bons voor tarwebloem verkocht hebben, nu ook in aanmerking kunnen komen, voor de verstrekking van tarwebloem door tus- schenkomst der gemeentebesturen in ver houding tot de door hen in te leveren bons. Nederlandsche kinderen uit Duits cll'lan d. Door bemiddeling van pater Servatius, behoorende tot de Carmelietenorde te Boxmeer, zijn reexls ruim 900 kinderen van Nederlanders i n Duitschland in den omtrek van Boxmeer over de grenzen gekomen cn onder dak gebracht in de dorpen in 't land van Cuyk Hooischaarschte. Onder meer tengevolge van den langen winter heerscht in vele streken groot gebrek aan hooi. In verband hiermede zijn in West-Friesland de hooiprijzen be langrijk gestegen, zoodal men reeds f 50 per 1000 KG. besteedt. Fruit. De N. R. Ct. meldt, dat in een verga dering, de vorige week door de groep veilingsvereenigingen gehouden, besloten werd om aan alle veilingen 1 pet. extra veilingskosten te heffen voor dekking van het risico, dat exporteurs zouden loopen wanner eventueel de Z. E. G. in gebreke zou blijven, b.v. door oorlogstoestand, de door exporteurs gekochte waren te be telen. Wordt geen schade geleden, dan zijn de veilingen vrij 'ten opzichte van dit reservefonds. Tc Tiel zullen de vei; Iingen dit-weder aan de leden uitkeeren De Israëlieten en de levens middelenvoorziening. De Minister van L. N. en H. heeft den' burgemeesters medegedeeld, «lat hij beo reid is met betrekking tof de vleesch- vrorzïening der Joodsche bevolking bij zondere maatregelen te nemen, Uit Stad git Proïineie. Uit Middelbarg. - Blijkens het jaarverslag van den Middelburgschen Bestuurdersbond blijft de vakbeweging in deze stad zich in op gaande lijn voortijewegen. Het ledental steeg van 297 tot <187, dus met 190. Er vormden zich Iwee nieuwe afdeelingen, nl. een voor Spoor- en Tramwegpersoneel, die 21 leden telt, en een voor Transportarbeiders met 10 leden Maar bovendien steeg het ledental van de meeste andere afdeelingen. Di. van de Fabrieksarbeiders zelfs met 109 (van 19 op 128); die van de Metealbe- werkers sleeg van 31 tot 52; die van de Typografen van 18 op 25; die van gemeentewerklieden van 23 op 39; die van de Bakkersgezellen van 9 op 18, en die- van de Handels- en Kantoorbedienden van 16 op 25, De sehildersafdeeling daal de van 58 op 53; die van de timmerlieden van 98 op 96; die van de meubelmakers van 21 op 20 De afdeeling van bouwvak arbeiders, welke slechts 4 leden telde, is opgeheven. In het jaarverslag wordt er o. a. aan herinnerd, dat door den M. B. B. in over leg met de S. D. A. P. besloten is het Volksgebouw in exploitatie over te ne men van de coöperatie „De Vooruit". Door de Centrale Commissie voor ar beidersontwikkeling werden drie alge meene cursussen van één avond gebon den en voorts een doorloopende cursus van den heer W. S. Unger over Staat huishoudkunde en een door den heer A C. de Baare in rekenen en Nederland sche taal. Laatstgenoemde cursus moest wegens omstandigheden half December beëindigd worden. - -Nu de openbare leeszaal gesloten is wegens den brandsloffennood, wil men toch. de getrouwe lezers van de biblio theek in de gelegenheid stellen boeken te halen of te ruilen. Daarvoor zal iederen avond van 7—8 gelegenheid worden ge geven. Dinsdagavond werd te Mid dj el- burg opgericht een afdeeling der „Ge reformeerde Vereeniging voor Drankbe strijding1", met aanvankelijk 11 leden. Het bestuur bestaat voorloopig uit de heeren P. Dijkhuis (voorz.) en K. A. de Booij, (secr-penningm. De heeren I. Jongepier en P. Uijt- hoven keurmeesters van vee en vleesch alhier, zijn Maandag beêedigd als on bezoldigd gemeente-veldwachter, waar door zij meer zelfstandig handelend kun nen optreden. Uit 'VlisBingen, De gemeenteraad van Vlissingen houdt Donderdag a.s., des mid|dags 3 uur, een spoedvergadering Behalve ingekomen stukken slaat op de agenda als eenig le behandelen punt een nader schrijven van Burg. cn Weth. in zake de verhuring van hel sportterrein aan den Koudekerk sclien weg, aan de voetbalcombinalie „Vlissingen." Uit Walcheren. Maandag en Dinsdagavond (16 en 17) word in de groote zaal van het badhotel le Domburg voor de militairen een uit voering gegeven door „het militair too-, neel". Beide keeren was de zaal te klein om al de belangstellenden te bevatten De liederen, voordrachten en toQneelstukkeii worden uitmuntend uitgevoerd. Luitenant' Smit dankte de uitvoerders voor liet groote genot, dat ze aan him wapen broeders gebracht hadden. Gisterenmorgen werd bij den ge meen te veld wacli ter te Serooskerke (W aangifte gedaan van inbraak met diefstal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, waarin tijdens de mobili satie het 'Chr. militair tehuis gevestigd, is. Bij onderzoek bleek dal de dief of dieven door middel van een raam op le schuiven zich toegang hadden verschaft, en uit de toonbanklade welke met twee sloten dicht was, een kistje met een be drag van ongeveer f 120 hadden ont vreemd. De sloten waren met geweld opengebroken, wat aan beide zichtbaar is. Het onderzoek wordt met grooten "ijver gedaan, doch lot heden heeft het nog geen resultaat opgeleverd. Door den gemeente-veldwachter Seijs werden foto's gemaakt van vingerdruk ken die aan het opengeschoven raam opgemerkt werden. Het |gelld dat vermist wordt is hfefc eigen dom van het Chr. Militair Ttehuis Uit Z uid-Be velandL Te 'sHeer Arendskerke be slaat de kolencommissie uit de heeren jhr. U. E. Lcwe van Neyenslein, bur gemeester, voorzitter, A Zandee te 'S H, HendrikskinderenW Goedbloed, Nieuw- dorp, Chr. Nijsse en II. de Jonge te 's H. Arendskerke. Uit Noord-Be re tand. Door B. en W. vau Colijnsplaat is de bouw van een woning voor den concierge aan den Noordelijken gevel van hel gemeentehuis aldaar opgedragen aan den heer M. Haringman, den laag- slen inschrijver. Vit Schoöwan-DüiyaUnd Aan A. Quist, stoker der gemeente gasfabriek te Zierikzee is een pen sioen verleend van f 275 - Maandagnacht geraakte het Lem mers jacht Bru. 33 onder de gording in de haven tc Bruinis se, waardoor het zoodanig gehavend werd, dat dfe schade wel een paar honderd gulden bedraagt- U»t 1 h o 1 o n. In het eiland Tholen is men, thans in verschillende gemeenten bezig om gegevens te verzamelen om personen, die gebrek aan een tvoning hebben, te helpen. De secretaris der Gezondheids commissie heeft een oproep geplaatst, waarbij ieder ingezetene van het eiland Tholen, die behoefte heeft aan zulk een woning, verzocht wordt dat cum de com missie mede te deelen. Nït Zeeuwsch-Viaanderen O. D. - Dinsdagavond bracht hel muziekgc*- zeïschap „De Vereemgde Werklieden" te Neuzen, onder veler belangstelling een serenade aan haren eere-voorzitter, den heer J. de Feijter, ter gelegenheid van zijn verkiezing lot lid van den gemeentel- raad, op jl. Vrijdag. -In verband met de tijdsomstandigheden, gebrek aan pelro<- lemn, konden de voor zulke gelegenheden tradilioneele fakkels niet worden gebruikt cn moesten de muzikanten voor hetgeen ze bliezen al spoedig op hun geheugen vertrouwen, daar van muzieklezen geen sprake meer kon zijn. Uit ZeEawscb-Vl«antfer»n W. DL - Door Gedeputeerde Slaten is de verkiezing voor een lid der Staten in hef kiesdistrict Sluis, door het bedanken van den heer Dikkenberg als zoodanig, bepaald op 8 Mei a s. en zoo noodig de stemming en herstemming respectievelijk op 22 Mei en 5 Juni da.v. BEVOLKING. In de eerste helft van April zijn in d* gemeente GOES Ingekomen G. E. Kronenberg, onder-direct, ecnes N. V., uit Amsterdam, Kloetingsche straat weg 81, L. J. de Wit, zonder beroep, Hilversum, C. Eversdijkstr. D 206; F. Hazen, metselaar, Ossendrecht, Kreukel- markt 143; J. Bierling, onderwijzer, Kat wijk, Stationsweg 35; J. Ea. Heins, zonder beroep Kruiningen, Oude Vischmarkt 66. Vertrokken J. Crucq bakkersknecht, naar 's-Heer Arendskerke; M. Langemaire, boeren knecht Haarlemmermeer; W. J. M. de Poorter, kantoorbediende, Amsterdam; M. de Dreu, veldarbcider, Leiden; I. C. H van den Berg, kastelein, Domburg; A. C. van der Kooi, stuurman, Rotterdam; P. Filius bakkersknecht, Kortgene; J. Rosier. klerk hoofdbesl. posterijen, 's-Gravenhage. KERKNIEUWS. Nbö Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland: A. H. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. Aangenomen naar Purmerend- ds. J. B. Th. Hugenhollz te Vledder; naar Has selt: ds. A. Luteijn te IJsselmondo. Bedankt voor Óldeberkoop: ds. J. G. van Loenen le Oldeholtwoldevoor Ze venbergen ds. L. J. van Leeuwen fe Lisse; voor Hattum :ds. G. Venema ia Koudum. Gere!,. Kerken, Beroepen te Hendrik-Ido-Ambaclitd». S. Idema te Workum; te Appelscha: ds. R. J. Aalbcrts te Baambrugge; te Wer kendam (A)ds. A Brouwer Jzn. 1e Zwartsluis. Aangenomen. Naar Kommerzijl. ds. M. P. Pel te Eestrum. Dhr, Geref. KorlL (Beroepen te Harlingen: ds J. de Bruin fe Broek op Laugendijk. ONDERWIJS. Bij kon. besluit is met ingang van 1 September aan den heer A. Pi cn of, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend rdi leeraar nan de Rqk» Hoogere Burjjs»- school «IbieCL

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1