RGSCHE COURANT. te 31. 160' Jaargang. 1917 Dinsdag 6 Februari» ilMHEtfLAMD. dit Stad en Provincie. Üeze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de eouriwt •ezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent TptiHyk* ve*hoo«rag der abonuampntsn met 25 ct. p. kw. wegens oorlogstoosh Advertentiën k 20 cent per reget Bij abonnement veel lager. Ceboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent Reclames 40 cent per regel Groot* lettere en randeis naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. «til nummer behoort een Bijvoegsel. Een Bond van neutralen. hi de tweede oplage van dus vorig «Manier konden we een antwoord publi ceren op de vraag wat bedoelde presi- «ient Wilson met zijn meedeeling als vast staande aan te nemen „dat alle neutrale regeeringen denzelfden slap zullen nemen «Sb Amerika"? Het hl ij Kt dat hij eerst den slap heeft jedaan, 'Cn toen aan de neutralen een ■pta heeft gezonden verzoekend, zijn pro test tegen het ingrijpen tegen den neutra- ten zeehandel te steunen. Deze stap, zoo v werd er aan toegevoegd, is een voorbe reiding tot het plan om geraeenschappe- Èfk werkzaam te zijn voor het bespóedi- jgen van den vrede en het beschermen va» de rechten der neutralen. Dat zou dus worden de reeds zoo vaak besproken „Bond van neutralen". En onze regeering slaat nu voor de vraag of zij daaraan zal meedoen. We hebben in onze vaderland'che ge schiedenis droeve herinneringen aan zoo'n Mond van neutralen. Er is al meer op gewezen dat toen in 1780 tijdens den Amerikaanschen oorlog onze Republiek aich wilde aansluiten bij het door Catlia- adna van Rusland met Zweden en Dene marken gesloten Verbond van gewapende ■eutraliteit, 't welk het handhaven van bet recht der onzijdige vlag beoogde, dat toen Engeland daarin aanleiding v)ond ons den oorlog te verklaren. En als we de omstandigheden van 't «ogenblik nagaan, dan is iets dergelijks zeker niet uitgesloten. Een bond van neutralen die voor zijn rechten wil opkomen, moot natuurlijk iets meer doen dan protesteeren Hij moet «ok handelend optreden, dreigend, boy cottend, of hoe dan ook. En wanneer Duitschland zich dan verzef tegen zoo'n optreden, dan komt de (eerste mep hoogst waarschijnlijk terecht ,op den neutrale die het dichtst bij zit, dat is Nederland, ïa niet op het verre Amerika. Bovendien is de positie reeds onzuiver geworden, door dat de Vereenigde Sta len thans, na het afbreken dér diploma tieke betrekkingen, niet moer als een ge wone neutraal te beschouwen zijn. Wie «ich nu bij Wilson aansluit, plaatst zich tij dezelfde positie. Er zijn overwegingen van zeer nuch- teren aard, die doen betwijfelen of het Amerikaansche volk even enthousiast den -4tap van president Wilson zou toejuichen wanneer het in dezelfde omstandigheden verhouding zoo vlak naast Duitschland woonde als wij. Tot nu toe heeft onze regeering zich wijselijk onthouden van alle oondgenoot- «chappen, die ons door handelingen, waar- lover wij zelf niet alleen te beslissen heb ben, zouden kunnen brengen in groote moeilijkheden oie wij wel zelf zouden moeten uitvechten. De leer van kracht door eigen zelf standigheid, of als men anders wildoor isolement, lijkt tot nu toe nog voor ons verreweg de beste. En we schamen (ons er aiets voor, dat hel voornamelijk redenen van eigenbelang zijn, die ons dat doen •eggen. In dezen oorlog is het waarlijk ■iet aan óns klein neutraal volk, ora ons te vermelen lot een ingrijping in het be laag van de menschheid BS HERSTELLING DER V 69. Van de scheepswerf fa Wed. J L. Ceuvel te Amsterdam zijn gistermorgen te IJmuiden aangekomen een bedrijfs leider en 28 werklieden ora de noor flige herstellingen te doen aan de Duit- ache torpedo boot V 69. De N. R. Ct. vcr- aeeml dat nacht en dag zal worden doorgewerkt om de torpedoboot ten spoedigste zeewaardig te maken. Slechts 1de noodigste herstellingen zullen ger ««bieden. Er werd ons gevraagd of die bool «tan weer vrijgelaten kon worden. "We meenen van wel. In het Kon. besl. van 30 Juli '14 waarbij het aan oorlogschepen van de vreemde mogendheden niet geoorloofd werd verklaard zich van uil zee in de Wederlandsche territoriale wateren te begeven, werd daarbij o. a. uitzondering gemaakt voor „gevallen van nood, zee gevaar of averij." Maar zoodra deze (•orzaken ophouden te bestaan moeten de schepen weg. Dat is ook in overeenstemming met brt. 17 van het verdrag nopens do rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van een zeeoor log. luidend: „In de onzijdige havens en redden kunnen oorlogschepen van een oorlog voerende hun averijen slechts in zoo ver herstellen, als voor de ^veiligheid en de vaart onmisbaar is, en niet op eènigerlei wijze hun strijdkracht ver sterken. De onzijdige overheid stelt den aard vast der te verichten herstellingen die zoo snel mogelijk moeten worden uitgevoerd!" NEDERLAND EN DE OORLDG. EEN REGEERINGSVERKLARING. Bij den aanvang der Tweede Kamer vergadering van lieden heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voor zitter van den Ministerraad, de volgeude verklaring afgelegd Ernstige gebeurtenissen houden de regeering bezig. Het is op het oogenblik nog onmogelijk medcdeelingen te doen. De regeering zal niet verzuimen de Kamer alle inlichtingen te geven, zoodra dit in 's lands belang oerbaar is. Er is geen reden tot bijzondere ongerustheid". fl De vaargeul. De „N. Crt." heeft iets naders verno men over de onderscheiding, die in het bericht over de verlegging van de vaar geul werd gemaakt, tussclien de relatieve zekerheid, da', in dit geval geen Neder- landsche schepen zonder waarschuwing 7.ouden worden vernield, die na 5 Fe bruari zou bestaan en de absolute ze kerheid na 6 Maart. De duikbooten waren op 't oogenblik n die toezegging, zoo hoorde 'l blad van Duitsche zijde, reeds weg. Zij hebben orders op een bepaald um van den nacht boven te komen en te luisteren naar draadlooze oifiers. JTun draadloozc "in stallatie is evenwel niet sterk genoeg win bericht van ontvangst der instructies te kunnen geven. Daarom is de Duitsche regeeriug lot tijd en wijle elke duikboot eenmaal op haar station zal zijn terugge keerd, in hel onzekere of de ordp~ is opgevangen, maar die onzekerheid poogt zij te verminderen, door de order eenige malen te herhalen. In verband daarmede vernam het blad ook maar eenioc verantwoordelijkheid aanvaardt het daarvoor niet -- dat sche pen, die vóór 30 Januari uil Amerika, zijn vertrokken en die wellicht niet Al door het draadiooze station van Nauen voor onze reeders uitgezonden berich ten hebben opgcangen, geen gevaar loo- pen als zij een Engelscbe haven aandoen. Een uitlating van Zimmermann. De Berlijnsche correspondent van het Holl Nb. seint aan de N. Ct. - Zaterdag had ik gelegenheid een kort onderhoud met den staatssecretaris van Buiteniandsche Zaken, den heer Zim mermann, te hebben, waarin ik eenige nadere inlichtingen vroeg omtrent de nieuwste maatregelen inzake den Duit- schen duikbootoorlog. De minister vestigde in de eerste plaats met nadruk de aandacht op het feit, dat reeds bij de afkondiging van de gevaarlijke zóne op 1 Februari bjj de Duitsche regeering' het besluit vast stond om, hoewel men alle principieele bepalingen van de nieuwe wijze van oorlogvoeren ter zee volstrekt wilhand- liaven, den neutralen staten in sommi ge particuliere wenschen, die hun le vensbelangen raken, zooveel mogelijk te gemoet te komen. De minister zeide verder, dat hij met voldoening ervan kennis liad genomen, dat een gedeelte van de Nederlandschc pers dp onmid dellijke bereidvaardigheid in dezen zin van de Duitsche regeering wat betreft den passagiersdienst op Engeland, kustvisscherij en vooral het vrijlaten van c en ongevaarlijke zóne voor de verbinding van Nederland met de we reldzee «op de juiste waarde heeft we ten te schatten. De heer Zimmermann sprak de hoop uit, dat de regeling van verdere details bij wederzijdschen goeden wil, even bevredigend zal gaan, doch Rat aan den andpren kant de bekende nuchtere en klare zin van de Nederlanders bij dp beoordeeling van Duitschlands optreden voldoende onpartijdigheid zal weten te "bewaren om in te zien, dat als antwoord van Duitschland op de afwijzing van het vredesaanbod en den onverholen wil van den vijand, om Duitschland te ver nietigen, slechts zulke maatregelen kunr niiCi dienen, als than van de zijde van Duitschland om een spoedig en beslis send einde van den oorlog met de wapenen te bereiken Ten slotte merkte de minister nog op, dat men toch ook in "Nederland ua de bijna onverdr3gelyke chicanes cn den bijna onverdragelijken druk, djen men zoolang op economisch gebied van de zijde van Engeland heeft moeten verduren, naar een spoedig einde van den oorlog moet verlangen en men daarom alle daartoe van Duitsche zijde toegepaste middelen moet billijken De N. Ct. voegt hieraan toe: Het verdient stellig waardeering, dat, zooals de staatssecretaris van Buiten iandsche Zaken doet uitkomen, van Duitsche zijde pogingen worden gedaan om aan de enkele wenschen van onzij- digen tegmoct te komen Het feit, dat daaraan onder deze omstandigheden wordt gedacht, is stellig niet zonder bctcekenis. Ook hetgeen is gemeld over de bijzondere maatregelen, die worden overwogen om de transportmoeilijkhe den, die aan den kolentoevoer uit Duitschland in den weg staan te doen verdwijnen verdient in dit verban cj de aaudachl. Daar in Frankfort a. d. M en in München uit gebrek aan ko len scholen worden gesloten, is er ook alle redenen aan te nemen, dat transportmoeilijkheden de werkelijke oor zaak zijn van dit kwaad en dat Duitsch land dus recht heeft op erkentelijkheid onzerzijds daarvoor. Maar die erkenning kunnen wij moei lijk neerschrijven zonder daarbij den wensch uit te spreken, dat het siot,- zinnetje ware weggebleven. Stellig, de neutralen verlangen naar een spoedig einde van den oorlog, maar hoe sterk dal verlangen ook zij, dat bewijst niet dal men daarom alle middelen goed keurt, die daartoe kunnen leiden, en van Nederlanders te verwachten, <tat zij den ongebreidelden dnikbootoorlog zullen goedkeuren; dat moest ook in het hoofd van een Duitsch minister niet kunnen opkomen. o De steenkolen schaar scKtcf. Naar aan de N. R, Crt;. gemeld wordt is Duitschland bereid ,iu den vervolge elke maand 320.000 ton steenkool te leveren indien Nederland zelf voor het vervoer zorg wil dragen De invoer in Duitschland. Naar men ons uit Den Haag meldt is hier te lande bericht ontvangen, dat Duitschland van den 16en dezer af een algemeen invoerverbod zal uilvaardigen. Geen neutrale schepen uit Engeland. Bij het Departement van Buiteniand sche Zaken is van onzen gezant te Londen bericht ingekomen dat geen en kel neutraal schip in Engeland' uitge klaard kan worden. De „Gamma". Ilet Ned Con-. Bureau meldt: Bij navraag aan het departement van buiteniandsche zaken is ons gebleken, dat er bericht is ingekomen dat het Nederlandschc stoomschip „Gamma" van vrachtvaartmaatschappij „Bothnia" eerst beschoten is, en daarna met bom- tot zinken is gebracht. Onze Minister van Buiteniandsche Zaken heeft zich dadelijk om inlichtingen ge wend tot de Duitsche regeering. o— Van welke schepen? De Rotlerdamsche Lloyd heeft draad loos bericht ontvangen van den gezagvoer der van het stoomschip Samarinda, dat hij' op zee 179 man aan boord heeft opge nomen van verschillende gezonken sche pen en dat hij naar Vigo gaal, omido schip breukelingen te landen. Radicaal. B en W van den Haag stellen den raad voor de prijzen van gas en electricited voor de eerste 60 °/o van het normale ge bruik een geringe verhooging te doen ondergaan, het gebruik daarboven wordt met 100 o/ó belast, terwijl behoudens bijzondere gevallen bij een gebruik van meer dan 75 o/b van het normale, de toe voer zal worden afgesneden. Na 7 uur 's avonds zullen de winkels geen gas of clectrisch licht, doch ook geen petroleum mogen branden - Doordal het treinverkeer tusschen de stations Rotterdam D. P. en B. was stopgezet, wegens het scheuren van ijze ren kolommen van het spoorwegviaduct, kwam de laatste trein van de richting Rotterdam te Middelburg even voor 3 uur aan, dus met bijna 4 uren ver traging. JQ Dit Middelburg. \\'ij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende bekendmaking van den burgemeester betreffende de open stelling van hel brooddistributiekantoor ajlhier. - De vergaderzaal van den Polder Walcheren in het Polderhuis in de Abdij alhier, is evenals telken jare enkele dagen in d© maand Februari, weder herschapen in tentoonstellingzaal. Er zijn daar wederom geëtaleerd de talrijke geschenken, die bestemd zijn voor de in onze stad reeds zooveel tientallen jaren bestaande „Loterij van Vrouwelijke handwerken". De zaal biedt die dagen steeds een frischen, aangenamen aanblik. Ook nu weder, dank zij de deskundige schikking der verschillende voorwerpen is de eer ste indruk bij het binnentreden der zaal reeds een hoogst aangename. En deze aangename indruk wordt nog verhoogd, als men de voorwerpen nauwkeuriger beschouwt. Ten eerste noemen wij de vele fraaie kleedjes, tlieewarmers, kussens! enz., de eigenlijke vrouwenhandwerken dus, waar onder ook een eerste plaats innemen een beschilderd kleedje en een dito ka- lenderschild. Maar zooals steeds zijn er oct een zeer groot aantal voorwer pen, die niet onder de genoemde ru;- briek vallen. Hiervan dienen zeker ver melding een drietal prijzen uit legaten. En wel een antiek blad uit het legaat mejuffrouw Van den Thoorn; zilveren kandelaars uit hel legaat Caland en een anlieke stoel uit het legaat Leenhouls. Verder noemen wij de vele artikelen van porcelein en zilver, kalenders, boe ken, platen en etsen. Ieder voorwerp, ja ieder vertegen1- "wordigd soort van artikel te ver melden, zou ons veel te ver voerea. "Wij twijfelen er niet aan of uit het bovenstaande zullen onze lezers en nog meer onze lezeressen, de overtuiging hebben gekregen, dat de tentoonstelling een bezoek ten volle waard is, en liet nemen van een lot zeker niet giindrr Voor hen, die na het bekijken van het geëtaleerde een poosje wil'en rusten is er in de zaal achter de tentoonstel ling een gezellige theesalon ingericht'. - Nadat nu reeds een paar maal een buis van de waterleiding het liad begeven, is gisteren tengevolge van de vorst een lek ontstaan in de gasleiding in de Stationstraat. Den geheeïen avond was men nog bezig met het op graven der leiding, hetgeen in den zoo bijzonder harden grond een buitengef- woon moeilijk werk is, terwijl de sner pende koude het werken nog onaange- genamer maakt. Uil Vlissinfe». Men schrijft ons uit Vlissingen. Het verbod om 's avonds na zes uur in winkels gas- of eleclriseh licht te branden, heeft velen neringdoenden doen besluiten hun zaken op dal uur geheel voor het publiek te sluiten. Zij zijn daar toe gekomen doordat hun de middelen ontbraken om met ander "kunstlicht de noodige verlichting aan te hrengen, maar ook omdat pelroieum ook slechts in ge ringe hoeveelheid aanwezig is en de min der bedeelden onder de bevolking door algeheei gemis aan deze brandstof te veel gedupeerd zouden worden. Niet alie winkeliers zijn hiertoe kunnen besluiten, zoodal men gisterenavond ver schillende zaken heel spaarzaam met en kele kaarsen, een ganglampje, een sche merlamp of ook nog wel door een flinke hanglamp zag verlicht. De nieuwsgier" gen, die zich tusschen zes1 en zevenen van dezen middclecuwschon toestand eens op de hoogte wilden stellen, ble ken lang niet allen k&opcrs, zoodat wij niet twijfelen of het voorbeeld van zes uur sluiten zal nog wel door anderen gevolgd worden. Wel gaan er stemmen op om voor den Zaterdag een uitzondering te maken en tot 8 uur de gelegenheid open te stollen in goed verlichte winkels de klanten te bedienen. De politie heeft zich op de hoogte gesteld van de wijze, waarop de café's e» sociëteiten verliJit worden en behoudens enkele wijzigingen, konden de getroffe» maatregelen haar goedkeuring wegdra gen. Of het de gezelligheid verhoog©» zal betwijfelen wij zeer Betrekkelijk vroeg "in den avond vws het duidelijk merkbaar, dal de gasdruk verminaerd werd, zoodat ook in de huis- kanier aan den nieuwen maatregel her innerd werd. Naar wij vernamen kan op de gas fabriek tol half Maart de kolenvoorraad strekken. Binnen dat tijdstip moet dus de voorraad aangevuld kunnen worden, andersWe willen hopen, dat de verscherpte duiiibootbepalingen en da strenge aanhoudende vorst de genome» maatregelen niet belemmeren. De Directeur-Generaal der Staats spoor heeft o. m. eene loffelijke ver melding wegens betoonde eerlijkheid toegekend aan den lioofdconducleur der S.S. I. Notebaard te Vlissingen De heer G. J. Beerendsen sta tionschef te Vlissingen gaat -op I Maart as. den dienst der Staatsspoor met pensioen verlaten. De heer P Westra thans adjunct- Stationschef te Rosendaal is met ar ,ang van 1 Mei a.s benoemd tot sta tionschef in diens plaats. Uit Walch»r«a Te laat voor ons vorig nummer ont vingen wij gister het bericht dat "s mid dags te Veere in tegenwoordig heid van het militair e n hurgerlijk hoofd der gemeente, wethouders, ge meenteraadsleden, gemeeutc-ambtenare» en vertegenwoordigers van verschillende instellingen, het stoffelijk overschot va» wijlen den heer J. A. Geldof, gemeente secretaris van Vecro en Vrouwevolder, op „Zandijk" ter aarde v.'erd besteld. De burgemeester bracht aan de groeve hulde aan de verdiensten van den over ledene. Nadat nog dr. Weijland prcdikani der Herv. gemeente, een toepasselijk woord had gesproken, dankte ten slotte de oudste zoon voor de bewezen eer. Uit Zui d-Beveland. Gisterenavond is op eenvoudig© wijze zuster J Kielen geïnstalleerd als wijkzuster voor K a pel le— B ie ze. ljikige Ze werd toegesproken aoor den voorzitter den heer A. Ganseman. ds Schmidt en dr. Pfeiffer. - Zaterdag is er een request ge stuurd naar den minister van landbouw met verzoek medewerking te willen ver- leenen, om ook te Kap el le distribute van levensmiddelen te krijgen - Zaterdag kreeg te Ierseke ©ea klein kind door kokende thee ernstige brandwonden aan de beentjes en het onderlijf De moeder was zoo onnaden kend de wonden met groene zeep in te smeren waardoor de kleine de hevigste fijnen moest lijden. Toen werd de dokier te hulp geroepen die -zoo goed mogelijk de zeep verder onschadelijk maakte. Uit Neor d-B eveland. Tot gezworene van den Mariapoï- der (Noord-Beveland) is benoemd dit heer M. M. Schippers te Wasset- kerke. Uit Z.-V!»andar«n O. D. Tot gezworene van den Lijndeo- polder is benoemd de heer J de Fes ter te Zaamslag. I>E VORST. Het toeval bracht ons gistermiddag op den- boulevard le Vlissingen, juist tegen den tijd dat de provinciale booten naax Breskens en Neuzen zouden vertrekken. Wc hebben met eenige spanning afge wacht of we de booten uit de haven zouden zien komen Het was een prachtig gezicht, dat brecde rustige water, nu wit gevlekt door de snel met de eb naar zee drijvende reusachtige ijsvlakten, vol witte oneffen heden, die schitterden in de zon. En naar hel Westen, op zee weerkaatsten die eigenaardige blanke ijsvlakten de zonne stralen als paarlemoer. Maar die mooie aanblik deed toch ook de vraag opkomen, wat er van de verbin ding met Zecawsch-Vlaanderen moet wor den, als de ijsgang nog zwaarder wordt,

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1