MIDOELBiiRGSCHE COURANT. 160* Jaargang. 1917 Dinsdag 16 Januari FEUILLETON. lil N M E N L A 0. te 13 Ktoze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per-kwartaal te Middelburg en voor hep, die de coiu-öeÉ bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.80. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Tijdeljjke verhooging der abonnementen met 25 et. p. kw. wegens oorlogstoeslsg. V AdvertentiEn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent Reclames 40 cent per regeL Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. De broodkaarten. Wie zullen ai iel prpbeenen de v.adsels «•p le lossen van speciale gevallen, «fce kle hersens van sommigen pijnigen We zullen bijv. geen antwoord geven *P de vraag hoe het zal moeten gaan mei de militairen met verlof die voor eetiige dagen hun kuchje in den steek laten om thuis hun aandeel in 'l brood be vragen, hoewel op de broodkaart niet op hun eetlust is gerekend. Wp hoorden z ooiels verluiden van een plan om voor de soldaten het verlof- pasje aan ïe vullen met een broodkaart boor zooveel dagten als ze thuis zijn. Eta we vermoeden dat dit wel in orde aal fcomen voor 5 Februari, den fatalen dap waarop het nieuwe stelsel begint. •Wc zullen ook met probeeren een antwoord te geven op de vragen waarom een bakker die zijn beschuit 'ram. een fabriek betrekt, zijn klanten daarvan kan bedienen zonder een brood kaart te eischen; terwijl een bakker die ee zelf bakt, dat niet kan? (hote de bakker aan moet toet dei losse cjoupons door een hotel- ol' restaurant- Ihouder van de broodkaarten yan zijn bezoekers geknipt, en door hem bij den bakker ingeleverd? Immers losse cotU" pons zjjn niet geldig. Op deze vragen zullen hopelijk, mï- mistcrieele antwoorden bijtijds verschii- Maar de minister zal geen antwoord kunnen geven op de vragen van zorg volle huismoeders die niet weten hoe ze nu aan moeien toet de boterhammen van het daghitje, waarvoor z if geen broodkaart mogen aanvragen. Ieder moet die regeling voor zich zelf uil maken. "Wie meent genoeg te hebben, Om pok het innemingsverlangen van zoo'n dagmeisje te kunnen bevredigen, kan baar laten, mee-eten. En anders moet ,opk dat meisje haar broodkaart mee brengten •We zullen ook niet uitmaken hoe medsclien moeten aoen die aan on4 verwachte gasten een twaalfuurtje of een belegde avondboterham willen voor zetten. Wjp zich gastvrij wil blijven foetoonen, moet edelmoedig, maar minder verstandig, zijn eigen rantsoen van do vplgende dagen aan zijn gasten voor zeiten Tenzrf deze met hun broodkaart au den zak op bezoek komen, en zelf dan nog' een extra-broodje laten halen zoolang de winkels nog open zijn. En zpo zullen er nog veel meer moeit Ijjkheden komen. Maar voor 't oogtenblik bbk zullen we ons bepalen lol de al- Igetooene regeling, tot „hetgeenieder een van de broodkaarten weten moet". We hebben met opzet tot nu daarmee Ujcwacht, omdat do kwestie nu eerst l^ocd ieders aandacht vast houdt Voor de eters is het eigtenlijk heel eenvoudig wat ze doen moeten, zelfs HOg eenvoudiger dan vroeger want ze krijgen minder te eten, en als ze den eenen dag' door een extra maagjeukte tóch laten verleiden om meer dan 400 gram brood te eten, dan zullen ze dat de volgende dagen weer op hun knaag tooeten uitzuinigen. Want per week krijgen ze niet meer dan 2 8 K'G. Wal de eters, althans de gezinshoof den, hebben te doen, is allereerst de domicilie-kaarten in te vullen, wat de knersten al wel zullen gtedaan hebben f ja als ze die goed ingevuld hebben don staan daarop alleen personen die bij De Zeevalk, Roman uit hel laatst der 16e eeuw, a*ar 't Engelsch van RAFAÊL SABATINI. 55). zon, die mij verwarmt begroette Fenzileh hem en uit lange ervaring wist hij dat hoe liever de namen wa ren, die zij hem gaf, des lo kwaadaar diger haar stemming was, „weegt mijn raad zoo weinig bij u, dat hij slechts is als stof op uw schoenen?" „Nog minder", zei Asad, zonder zijn igewone toegevendheid over haar vrij heid van spreken. „Dfat fc' anderdaad de waarheid!", riep zij uit, haar hoofd buigend, terwijl acb- 'ter haar het mooie gtelaat van haar zoon stomber opdook. „Dat is het," stemde Asad toe „Bij het aanbreken van den dag, Marzak, jghat ge op het galjoen van Sakr-ete hem nachlverbhjf hebben en geen aifilb" ren. En de kinderen beneden een jaar ook niet Ze zullen nu van hun bakker of in plaatsen waar het anders gebeurt, van de wijkmeesters of van hel raadhuis hun broodkaarten krijgen ,vier tegelijk voor iederen persoon, iedere kaart gel dig voor een week, te beginnen Maandag 5 Februari Aan den rftud van die kaarten zit-# ten coupons aan de bruuibroodkaarten 7 coupons ieder van 400 gram, aan de witbroodkaarten ben van 50 gram, vijff van 100, vier van 200, eü vier van 250 •gram. En nu heeft de eter 'niet anders te doen dan zoo'n coupon ie laten afscheu ren dóór een bakker, die niet dezelfde behoeft te zijn als die welke hem de broodkaart bezorgde Ecu de bakker geeft hem daarvoor dan brood. Natuurlijk tegen betaling de brood kaart geeft alleen reclil op tiet mogen-' koopen van 't brood; met op 'l brood zelf. De prijs van 't brumbrood blijft voorloopig 12 cent; die van "t witbrood zooveel als hij nu is. Dal de bruinbroodkaarlen zooveel een- ouoiger zijn dan de witbroodkaarten is begrijpelijk. Er is maar één soort bruin brooo. en er zijn veel soorten wit brood bovendien geldt de wittebrood- kaart ook voor beschuit en zoet rog gebrood Althans voor zoover de beschuit onverpakt is. De verpakte is vrij. Waarom deze regeling zoo is, kunnen we slechts vermoeden, nl. zorg voor werkeloosheid aan de fabrieken Maar in ieder gev.il is zoo. Hei bruinbrooil is bovendien ecu dis tributieartikel1, d. w. z. de regeering en de gemeente betalen een bijslag in den prijs, zopdat dat brood voor den eter jocdk.ooper is. Vandaar dan ook dal de bruinoroodkaart alleen geldig is in de gemeente waai- zij is afgegeven, 'behal ve daar waar het koopen van brnin- brced in naburige gemeenten gebrui kelijk is, en voorts voor schippers). Maar met de witbroodkaarI reist ge letterlijk het heele land door, en het zelfs een dringende raad niet zonder broodkaart op reis te gaan. Want .m- ders krijgt ge geen brood! We hadden het hierboven al over onverwachte gas ten En ook hij die in restaurant of ho tel komt, kan daar geen brood krijgen, zonder dat hij zijn broodkaart aan den ^Icellner heeft gepresenteerd, die hem een kleine coupon afscheurt voor ecu kadetje, of een dikkere coupon vam en stapeltje sneedjes. Atleen voor vreemdelingen, d. z. men- schen uit het buitenland, kunnen de hotelhouders dagkaarten krijgen. Volgens de N Crt. is een nadere rege ling voor hel hotel- en restaurantbedrijf in overweging Maar dan nog iets. wie aan 100 gram per dag niet genoeg heeft, kan bij het gemeentebestuur; een aanvul lingskaart vragen. Het gemeentebe stuur heeft dan te beoordeelen of de hoeveelheid werkelijk niet voldoende is in verhand met den aard dier werk zaamheden en zijn normale wijze van voeoing." En als het zoo is dan krijgt hij een aanvullingskaart met twee cou pons (voorloopig elk van 100 gram), die samen voor één week gelden. Maar... onze regeering leent geen „lekkeren honger." Aanvullingskaarten betreffen alleen bruinbrood. Zün de vier weken van de eerste Bahr "naar zee onder zijn leiding en kunt ge de bekwaamheid en dapper heid nastreven, die hem het hechtste bolwerk van den Islato, het zwaard van Allah gemaakt hebben." Maar Marzak voelde, dal in deze zaak zijn moeder ondersteund moest worden terwijl zijn afschuw van dien gelukzoeker, die de plaats dreigde in tc nemen die hem van rechtswege toe kwam, hem tot krankzinnige waagstuk ken aanspoorde. „Als ik naar zee ga met dien Chris tenhond," antwoordde hij heesch, „dan zal hij zijn waar hij thuis behoort - op de rociersbank." „Wat?" Het was een woedend! brullen. Asad keerde zich plotseling naar zijn zoon, en zijn gezicht dat op eens donkerrood werd, kreeg zulk een wreede en slechte uitdrukking, dal het samenspannende tweetal er door ver schrikt werd. „Bij den baard van den Profeet! Wat zijn dat voor woorden tol taij Hij trad op Marzak toe. totdat Fen- vier broodkaarten om. dan kan men een nieuw stel krijgen, mits men de ei'de broodkaarten inlevert, onverschil lig of uaaraan nog ongebruikte cou pons zitten En wie wil, kan dan zijn menu wijzigen door voor zijn gezin bijv, inplaats van drie witte en een bruin, twee witte en twee bruine le vragen. En dan gaal het weer zoo verder. Maar er zijn een paar rubrieken ouder de eters voor wie de regeling anders is. In de eerste plaats de landbou wers aan wie tarwe of rogge ter be schikking is gelaten voor het zelf bakken van brood. .Aan hen worden g!een broodkaarten uitgereikt. Bij een .gisteren vermelde miuisterice- lc beschikking is de hoeveelheid die aan hen wordt gelaten, gesteld op 1.Va H.L. per persoon ouder dan één jaar. Dat komt. zegt de Minister, overeen met een broodrantsoen van 2 8 K.G. per week. Wcnschen ze toch eeji broodkaart te ontvangen, dan kunnen ze die aan vragen, maar dau moeten ze voor iede re kaart alsnog 8,4 H.L. rogge, of tarwe inleveren En dan in de tweede plaats zijn er menschen, die niet zelf rogge of tar we hebben, maar die zelf bakken. Die personen zullen slechts gewone broodkaarten kunnen krijgen. Ze zullen echter wel bevinden, dat op de wilbroodkaart ieder der twee coupons of bons voor 200 grain brood kunnen worden gebruikt om inplaals van dut brood een portie van 125 gram bloem te koopen, dus in 't geheel 250 gram per week per kaart. Zijn cr dus vier per sonen in een geidn, dan kan 't gezin in 't geheel 1000 gram bloem per week koopen Dat is natuurlijk niet voldoende om in de behoefte van het gezin aan brood te voorzien Maar iedere huismoeder die wel eens pannekocken wil bakken, of die sloor een ander doel bloem noodig heeft, mag wel onthouden dal ze na 5 Febr. bloem alléén kan krijgen op die twee coupons van haar broodkaart De bloem- handel toch zal geheel worden stop gezel. Ten slotte de bakkers. De plakkers zullen ze niet wel spoe dig noemen, want die veel geplaag de» krijgen een administratie, waarvan vroeger niet gedroomd hebben en waarbij ze zullen denken aan de dagen san hun jeugd toen ze nog een plak boek hadden. Hun rol in deze regeling is deze ze verkoopen alleen tegen coupons of bons, en deze leveren ze wekelyks in om een nieuwen voorraad bloem en meel te kunnen krijgen. Ze moeten die bons opplakken, en ontvangen daarvopr opptakbladeu, en wel vijf verschillende soorten, nl één soort voor bruinbroodc'iupons, en vier soorten Voor wiltebroodcoupons (volgens die hier boven vermelde bedragen). Op ieder blad is plaats voor een Jola.il bedrag aan coupons Van 10 KG., en als de bakker die bladen inlevert, moet hij er een verzamelstaat bij doen, wskroip de ingeleverde bladen vermeld slaan Hoeveel toeel de bakker weer zal ontvangen, weet hij niet vooruil. Dat zal wel van den voorraad afhangen Er is althans met een onheilspellende reserve door den Minister van L N. en II vastgesteld, dal door hem bepaald zal worden de verhouding van het gewicht dat de ingeleverde bons vertegenwoordi gen en het gewicht van de nieuwe grond stoffen dat naar aanleiding van die inle vering zal kunnen worden verstrekt De bestelling van nieuwe grondstoffen geschiedt door de gemeentebesturen „En onze taartjes dan? zullen de dames vragen. Daarvoor wordt nog een kans >,egevcu Beschuit-, biscuit-, en koekfabrikanten, koek- en banketbakkers kunnen nl. op daarloe (bij het iCenl raai Broodkanloor taan le vragen bestclkaarten aflevering te hun nen behoeve vragen van tarwebloem, tar wemeel, rogge enz. Altijd mits cr voldoende voorraad is. Want uitdrukkelijk wordt in de regeling liet voorbehoud gemaakt zoowel bij deze bestellingen als bij die voor brood dat het C. B. K bevoegd is bij onvoldoenden voorraad bestellingen geheel of gedeelte lijk onuitgevoerd te laten. We zullen maar hopen, dal het nooit zoover komt Maar een verwijzing naai* die bepaling is toch wel noodig om toch maar ^oed in gedachten te doen houden, dal <l|e heele regeling haar bestaansreden heeft in schaarschte Men raoppere niet over liet kleine rant soen, over de beperking, over den dwang, den rompslomp Wie even nadenkt zal begrijpen dal bij beperkten voorraad liet noodig is allen gelijkelijk te bedoelen naar een krap berekenden grondslag. De broodkaarten zijn niet de schuld van de beperking, ze zijn alleen noodig om de beperking niet nog veel erger te dóen worden, door onwillekeurige verkwisting en door te groot gebruik bij sommigen, wellicht niet eens altijd voor voeding van menschen, - wal ook al weer, niet le veel verwondering moet wekken nu het voed sel voor dieren vaak duurder is dan d!al voor den mcnsch Maar juist omdat schaarschte de aan leiding is lot deze regeling ten sloitle een gjoede raad als gte aan het brood rantsoen niet genoeg hebt, vult dal dan op andere wijze aan, ook al moet ge met uw gewoonten breken' Dal zal merugteen moeten leeren, want onze voedings-manieren zijn in veel opzichten niet berekend op goed en Loch goedkoop. Eu daarom wallen we nog eens wijzen op een hoekje dat we ook reeds in ons nummer van 30 Dcc. bespraken, en dal door de onlangs opgetreden Nutscommissie voor volkslectuur is uil- gegeven onder den titel „Wat zullen wij eten? (Goede voeding in dure tij den" Mej. Martinc Wittop Koning, de schrijfster van liet m 1911 door de Maatschappij lot Nul van t Algemeen in duizenden exemplaren verspreid boekje „Goede en goedkoope maaltij den" werd door de Nutscommissie be reid gevonden, hel geschriftje samen te stellen. Dit hoekje is in den boekhandtel verkrijgbaar a 10 cenL Maar in de eerste plaats zullen de departementsbesturen van htel Nut hel wel lol hun taak rekenen ,om zooveel mogelijk den verkoop van die boekjes te bevorderen "4 zij door bektend le maken waai' ze verkrijgbaar worden geslelo, 't zij door er op andere wijze propaganda voor te maken. zïleh in plotselingten schrik tusschen lien kwam en hem aanzag, als een leeuwin, die haar welp verdedigt Maar de Dev, woedend over hel gebrek aan gehoorzaamheid hij zijn zoon, vertoornd zoowel tegen "den zoon als legen de moeder, die hij wist dat litem opstookte, gjreep haar met zijn gespierde, oude handen, en wierp haar woedend op zijde, zoodal zij struikelde en hij'gtend in de kussens van haar divan viel „De vloek van Allah kome op je!" schreeuwde hijen Marzak deinsde voor hem terug. „Heeft die verwaande helleveeg, die je baarde, je geleerd, Voor mij' le staan en mij tc zeggen, wat je wel en wal je met wilt doen? Bij den Koran! Al tc lang heb ik haar slechte, vreemde ma nieren gpduld, en nu schijnt het dat ze jou geleerd heeft haar na te volgen, en hoe je je eigen vader moet trotseeren Morgten ga je naar zee met Sakr-el'.- Bahr. Ik heb hel gezegd. Nog één woord, en je gaat aan boord van zijn galjoen, zooals je izeidet. dat liet met hem gaan zbu 'op <le roeiersbank, om jtehoorzaamheid le leeren onder de zweep van een slavendrijver". Verschrikt stond Marzak stil, hij duiff- nauwelijks ademhalen. Nooit in zijn leven liad hij zijn vader in zulk een verheven toorn gezien. Toch scliecn die Fenzileh geen vrees Sn te boezemen, die lieks, wier tong niet bol zwijgen was te brengen, zelfs met door de bedreiging met roede en zweep. „Ik zal Allah bidden, uw ziel hel 'gezicht terug tc geven, vader van Mar zak," hijgde zij, ,,om u le leeren onder scheid te maken tusschen lien, die u liefhebben en de zelfzuchtigten, die uw vertrouwen misbruiken" „"Wat?" raasde hij, „bon je nog niet klaar?" „Dat zal ik niet zijn, voordat ik tot izwijgen gebracht beh door den dood, omdat ik u uit groote liefde raad gegeven heb, o liclit van mijn arme „Houd dien toon vol ze» hij, met En hel hoofdbestuur van het Nut heeft zich bovendien tol de gemeente besturen gewend met de vraag tot een ruime verspreiding' mee te werken. Ver scheidene gemeentebesturen hebben daar reeds toe besloten. Het leek ons wenschelijk, in vel band met bet broodrantsoen, dit nog eens in herinnering le brengen. ARBEIDSDWANG VOOR SCHEPELINGEN. Hel atdeeliiigsverslag der Tweede Ka mer is verschenen betreffende de aanvul ling van hel ontwerp Scheepvorderings- wet met bepalingen om zeevarenden le dwingen dienst te doen op door den Slaat gevorderde schepen. Er werd ui de afdeelingcn gewezen op de groote bezwaren. De ongeneigd heid om op schepen dienst te doen, be hoeft to deze tijden waarin de zeeschepen aan zulke groote gevaren blootstaan, waarlijK niet alleen voort le sprui ten uit den onwil om zekere arbeidsvoor waarden le aanvaarden Wie aan de zee vaart deelneemt waagt tegenwoordig zijn leven liet is wel eeii buitensporige be voegdheid der overheid, iemand, 'daartoe te kunnen dwingen. Intusschen, zoo algemeen als deze mee ning was, was ook de opvatting, dat, in dien mei liet oog op de voorziening van ons land van levensmiddelen en grond stoffen deze bevoegdheid voor do regee- ring onmisbaar is, zelfs over de zeer groo te bezwaren, moet worden heengestapt en de verlangde macht, onder zoo deugdelijk mogelijke waarborgen met betrekking tot haar aanwending aan de regeering met mag worden onthouden Nadat gevraagd was of do zaken inder daad zoo staan, werden cenige beschou wingen aan de thans geëindigde machi- nistenstalcing gewijd en een volledig re laas gevraagd van hetgeen heeft plaats gevonden en in het bijzonder van de be moeiingen der regeering ten aanzien van hel oonflict, welk relaas zich ook moet .uitstrekken tot het gebeurde na de in diening van de nota van Wijzigingen Voorts werd er op aangedrongen de wet ook van .toepassing le verklaren op schepen die krachtens vrijwillig aange gane overeenkomst bevracht zijn door de regeering NEDERLAND EN DE OORLOG. Van de grens. In den nacht van Zaterdag op Zon dag neeft zich nabij Bioucliautsche ha ven weer een drama afgespeeld. Een Belg. afkomstig van Barneveld, wilde de grens oversteken Mij gebruikte daar toe een ladder, toebehoorende aan een in de nabijheid wonenden Belgischen landoouwer, de R. genaamd. Een in de buurt patrouilleerende Duilsche grens? wacht iieeft geschoten, waardoor dei Belg getroffen werd. Ö.ok een Duitsch soldaat werd gedood. Of deze ook wilde vluchten of wel, dat hier aan een on geluk moet gedacht worden, blijft in het duister. Bovenbedoelde .landbouwer de R., zijn zoon en een dienstknecht zijn in ver hand met deze zaak -aangehouden en naar Ertvelde gebracht. ingehouden drift, „en dal zal spoedig •©beuren „Ik geef er toet om, als maar hel sluwe masker van het gezicht van dien Sakr-ei-Bahr gescheurd wordt. Moge Al lah zijn beenderen breken' Wat is dat met die slaven van hem - die twee uit Engeland, o Asad? Men heeft mij gezegd, dat de eene een vrouw is, lang en van die blanke schoonheid, die de gave is van Eblis aan de vrouwen In het Noorden Welke bedoeling' heeft hij met liaar - dat hij haai* met op de markt verlopnen wilde zooals de wet voorschrijft, maar dat hij tersluiks hier komt om u le vragten ,de wet voor hem te overtreden? Och, ik praat te vergeefs. Ik heb u erger dingen laten zien. om zijn lagte ontrouw te bewijzen, en toch vleit gij hem, terwijl gij uw eigen zoon uw tanden laat zien." Hij trad op haar toe, boog zich. gt-eep haar bij den pols, en lichtte haar op. (Wpridt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1