MiDDELBiIRGSCHE COURANT. 139* Jaargang Vrijdag 1 December. Kameroverzicht. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Uit Stad en Provincie. 284. 1916 Deze c»urant versehijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per kwartaal te Middelburg «n voor h«n, die de counwrt bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 sent. Tijdeljjke verhooging der abonnementen met 25 ct. p. kw. wegens oorlogstoeslag. Advertentign S 20 cent per rsgel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andefe familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 «ent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. DE MINISTER-CRISIS We spreken hieronder, in 't Kamer overzicht over de spijtbetuiging van de rechtsclie meerderheid der Eerste Ka mer. Maar met dat al is de oplossing dei- crisis niet gevonden. Gisteren hebben de tegenstemmers geen bemiddelings voorstel geformuleerd, den vorigen dag hebben ze heelemaal niéts gtezegd, en in weerwil van de bewering van den> heer Reekers dat reeds een aanwijzing werd gegeven in het „hoogst belang rijke" voorl. verslag, zal men daarin ver geefs zoeken naar iets anders dan be zwaren tegen alle drie de hoofdpunten, zonder nadere preciseering. In reclitsche bladen kan men nu lezen, dat de Minister dan maar in de Tweede Kamer het amendemmt- Monté-.Verloren over verlaging van hel voorgestelde successie-recht in de rechte lijn had moeten aanvaarden. We komen daarmee op de niet voor de eerste maal gehoorde vraag wie moet er over de bepalingen van een wet beslissen de Tweede Kamer die al leen het recht van amendement heeft of de Eerste Kamer, die door algcheele verwerping van wat haar niet aan staal, tracht een amendeering' op een onder deel af te dwingien? Opmerkelijk is het dat de „Neder- lander' het beleid der reclitsche meer derheid niet kan bewonderen, en de „Standaard" met voldoening erop wijst dat de anti-rev. partij geen verantwoor delijkheid draagt, hoewel beide bladen ernstige bezwaren tegen bet. ontwerp hadden i Een feit is het ook dat de voornaam-t ste stoot is toegebracht door üe katho lieken. Van de 9 anti-rev. leden stemden 3 tegen, liepen er 2 weg, en waren dc andere '4 (o. w. dr. Kuyper) afwezig. Van de 4 chr.-historisclien stemden er 2 tegen en liepen er 2 weg. Maar de 17 katholieken waren er alle 17 en stemden ook allen tegen. Ze schijnen er daar bijzonder veel waarde aan gehecht te hebben op hun post te zijn! 4 1 Wat voor waarde moet men tegenover dit feit hechten aan de spijtbetuigingen van de katholieke leden en van katho lieke bladen over het heengaan van MiJ nister Van Gijtt, van wien ze zeggen dat zo hem juist zoo graag mochten lijden Dat laatste is best mogelijk, maar wat heb je daar aan, als ze doen zoo- als ze gister deden? Van een poging hunnerzijds om de kar weer iil 't spoor te brengen, hoort men niets. Wel van links. Gisteren is er een samenspreking ge- Jioilden tusschen verschillende leden dei- vier groepen van de linkerzijde uit. de Tweede Kamer, ter bespreking van de vraag, welke weg aanbeveling zou ver dienen ter oplossing van de moeilijkhe den, ontstaan door de ministerieelc cri sis aan het (departement van 'financiën Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Als een van de Eerste Kamerleden eens in een Kamerzitting dc termen herhaalde waarmee gisteravond, een, la ken wc zeggen, een groot aantal cou rantenlezers hun verbazing uitten over hok terugkrabbelen van de rechtschfe meerderheid, dan zou hij wellicht nog erger zijn uitgemaakt dan de heei-Nier- slrasz in de Tweede Zoo iets als hier gebeurde zal wel zelden voorgekomen zijn. De Minister verklaarde Woensdag aan het slot van zijn rede uitdrukkelijk dat hij bij ver werping van het wetsontwerp over de wijziging der successiebelasting geen kans zag den financieelen wagen nog langer in het juiste spoor te leiden, en dat hij die taak „dan aan anderen zou moeien overlaten." En nu kwam gister de heer Ree kers (r.-k, beweren, dat hij hel be sluit van den minister om niet verder mei de Kamer samen te werken met verwondering gehoord had, daar hij in de (discussie geen reden kon zien Voor 's ministers houding. Neen, in d© dis cussie niet, want die was er niet Maar in de stemming ook njet? Er was, zei dc heer Reekers verder, geen enkel woord gezegd dat in de ver sie Verte kon doen blijken dat in het v'otum een wdn trouwen moet worden ge zien. De verwerping ging niet princi pieel tegen de successie-wet, maar tegen deze sucoessiei-wet. De Kamer bedoel de niet het geld te weigeren. En ook de lieer van den Berg a r.) beweerd© 'dat er een misverstand was. De minister zag een gebrek aan verrtouwen, terwijl ©r alleen een ver schil van inzicht was_over een econoi- mische kwestie. Alsof het een debating club was Is dat nu werkelijk senatoren-wijsheid' Als het niet zoo onparlementair was zou men als aan tic Icaart-tafel kunnen vragen Wc spelen toch niet met naai meisjes? Zouden de politieke heeren der Eerst© Kamer werkelijk uicl begrepen hebben dat een Minister die dringend zegt geld noo-:lie te hebben, millioenen, en zonjder die millioenen niet te kunne», regeeren, Jat zoo'n Minister niet aanblijft als hem die millioenen niet gegeven wor den? Het ging niet om deze successie wet. Ja, maar om welke dan? Er was geen andere aan de orde. .Ta, zeide de heer Reekers, ware in het ontwerp niet betrokken de recht© lijn en waren er meer waarborgen, dat de schenkingen niet zullen onderworpen zijn aan het wisselend inzicht van opvol gende ministers, dan zou hij verder geen jozwaar hebben. F.n de heer Van den Berg lichtte zijn meening nog 'toe met de meedeeling dal zijn „onoverkomelijke" bezwaren be troffen de belasting van schenkingen en die van levensverzekeringen. We zouden willen vragen wat er dan nog van het heelc ontwerp overblijft: dc rechte lijn, de schenkingen, cn de le vensverzekeringen, dat zijn juist de-drie pmilen waarover het voorstel liep. De heer Van Nierop VJ.T sprak er naar aanleiding der aangeboden excuses, dan ook zijn verbazing over uit dat men den vorigen dag de bezwaren niet krach tig geuit had. Dien dag zweeg men, en nu gaat men spreken. Thans zegt men dat men vertrouwen stelt in den Minis ter, maar die zal toch zijn millioenen uoodis hebben, en er is niet duidelijk gemaakt hoe men anders do acht mil- liocn zal krijgen. Op dat laatste punt ging de heer S1 o r k (1.) verder. Hij 'die zelf vóór stemde) probeerde voor de Kamer een houding te vinden die het den Minister mogelijk maakt aan te blijven; en be toogde. dat de Kamer gisteren is over vallen Wenschl men echter dat de Mi nister blijft, dan dient er meer gezegd te worden dan de beide sprekers van rechts' hadden gedaan. Aan hun verklaringen heeft de Minister niet veel. Maar dc rechterzijde ging daar niet op in. De heer Reekei's en v. <1. Berg zeiden beiden verontwaardigd dal er van excuses geen sprake was. En tegen den heer Van Kol die beweerd had dat men in deze Kamer steeds tegenstand zal Mn den als men de rijken gaat treffen ontkenden ze beiden dat er oolc maar ecni:-e bedoeling was de rijken te be- voordeelen. Zou ooit iemand in de Kamer den moed hebben te verklaren dat hij wel die bedoeling heeft? Ten opzichte van de bemiddelings poging van den heer Stork zei de heer Reekers dat hij niei in eens kon preciseeren. Werd de rechte lijn onge moeid gelaten en kwam er meer zeker heid omtrent de beslissingen i.z. vrij stelling van schenkingen, dan zou spreker geen bezwaar hebben en vele van zijn vrienden misschien ook niet. En toen.? Ja, toen is dc beraadslaging gesloten en is de Kamer tot nadere bijeenroel- ping uiteengegaan Wat kon ze anders doen in deze zaak? Ze had immers geen belastingvoorstel te behandelen, want een debat over een wetsontwerp zonder minister, is een Voorstelling van de Hamlet" zonder den Prins van Deneraarken Ett die Minister was van zijn plaats gestooten. Het is een erbarmelijk figuur dat de Eerste Kamer geslagen heeft. Aproposmen spreekt wel eens van de Eerste Kamer als een bolwerk tegen overijlde besluiten Zou de Tweede Ka mer ooit zoo overijld een Minister heli- ben omvergekegeld als hier dë Eerste1" krijgsvolk dwaler. Dat spreekt wel van sameuroUing aan boord or in een maririe- inrichting, maar niet over andere vormen van samenrotting. En de gebeurtenisseri te Soerabaja hebben geleerd dat die óók mogelijk zijn. Vandaar een aanvullings- voorslel. Het lag echter voor de hand dat we- Igens de aanleiding tot dit voorstel de soc. democraten de actie van den Matrozen- hond in 't geding zouden brengen. Maar al werd geenszins erkend dat alle zaken te Soerabaja in orde waren, de meerder heid der Kamer vond in deze tijden die relletjes alles behalve verdedigbaar. Na verwerping van een amendement werd liet ontwerp aangenomen met 10 stemmen tegeu 11 (aie der soalisten). Vandaag de additioneele artikelen der Grondwet. DE ONDERWIJSWET De regeering heeft de additioneele ar tikelen nog1 aangevuld met de bepaling dat binnen drie jaar na afkondiging der Grondwetswijziging voorstellen moeten worden gedaan tot uitvoering der on-< derwijsbepalingen van art. 192. DE ZAAK-WOLZAK. De Raad van State, afdeeling voor de geschillen vau bestuur, heeft beslissing genomen in de zaak-Wolzak, en heeft erklaard, dat G. Wolzak Gz. niet heeft opgehouaen lid te zijn van den Raad der gemeente Renkum, door het feil, dat hij deel uitmaak,' .van den vrijwilligen landstorm. Overwogen werd, dat Art. 23 der ge meentewet uitsluitend geldt ten aanzien van hem, die, nadat hij hei lidmaatschap "in den Raad heeft aanvaard, komt te 'erkceren in een der toestanden in, dat wetsartikel bedoeld, wat ten aanzien van den appellant niet het geval is, nu hij de verbintenis heeft aangegaan vóór dat hij opnieuw als raadslid was toegelaten en opgetreden. Tweede Kamer Zitting van Donderdag. Geen hoogc politiek, maar eenige op rif- doening wachtende klejne ontwerpen'. Een daarvan leidde tot een tamelijk uitvoerig debat, nl. dat tot aanvulling ▼on het Crimineel wetboek voor het erleend dan lot en met iiet exploitatie jaar, waarin sedert het sluiten van den vrede tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk één jaar zal zijn verstreken. UIT OOST-INDIE D j am b i. Bij het departement van koloniën is ontvangen hel volgende bericht van deii gouverneur-generaal van Nederl.-Indië: In de Batang Asaislreek is de politieke toestand gunstig; te Sarolangoen hebben zich gemeld Rio Depati van Lidoeng met zijn zoon en het hoofd van den kampong Ladang Pandjang. Raden Ach- mau gaf zich met vijf volgelingen van Raden Praboe over. De bevolking leverde Pangglima Tengah en drie volgelingen van Reteh uil. Te Ban'gbo werd de ver- zelleider Djibali alias Raden Achmad, gevanjen genomen. (St.ct.). KIJK MOEDER ALS DE TONG BESLA GEN IS, LAAT HET DAN „CALIFIG" CALIFORNISCHE VIJGENSTR00P GEBRUIKEN OM DE INGEWAN DEN TE REINIGEN. Moeder, Uw kind is niet uit den aard knorrig en kiegel. Kijk eens ot de tong beslagen is, want dit is een onmiskenbaar teeken dat de kleine, teergevoelige maag, le»er en ingewanden van Uw kind onmid dellijk Uwe aandacht vereischen. Wanneer kinderen knorrig,lusteloos, bleek, koortsig of verkouden zijn, wanneer zij last hebben van keelpijn, wanneer de adem der kinderen kwalijk riekt, of wanneer zij niet NEDERLAND EN DE OORLOG. De ,,Zeeland"-dienst. Gemeld wordt, dat de vrijlating van de Koningin Regentes" een spoedige her vattin? van den dienst doet verwachten. De natum 15 December wordt genoemd, doch wij kunnen na informatie meedee- len, dat nog niets definitief is vastgesteld. Bij de „Zeeland" is ook nog geen of ficieel bericht omtrent dc vrijlating der mailboot ingekomen. Verbod van uitvoer van ge zouten'en gedroogde groenten. Het St.bl. no. 520 bevat een Kon. Besluit, houdende wijziging van het ver bod van uitvoer van zuurkool en van alle groenten, in gezouten of gedroogden toestand of op andere wijze verduur zaamd, welke in verschen toestand niet mogen worden uitgevoerd Thans is de uitvoer van alle groen ten in gezouten of gedroogden toestand of op andere wijze verduurzaamd, ver boden. Eieren De Minister van L., N. en H. heeft bepaald, 'dat, met ingang van t Decem ber, de maximum-kicinhandelprijs van vcrsche kipeieren, ingevolge art 2 dev Dislribuliewet 1916, zal bedragen f0.ll per stuk, en dat de maximumgrossiers1 prijs van kalkeieren, ingevolge art. f der gemelde wet, zal bedragen f 0 06 per stuk fcn dc maximumkleinliandelprijs F 0 07 per stuk. Buitengewone rijksbijdrage voor woningbouw. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de Ged. Staten, den gemeentebesturen doen rriedle- deelen dal de regeering bereid is tot toe kenning van een tijdelijke buitengewone bijdrage, voor zooveel die noodig blijkt ten bcloope van ten hoogste de helft van hel verschil tusschen de annuïteit, welke de gemeente over het voor den bouw van w-ningen verleende voorschot moet beta len en de annuïteit, welke de gemeentie zou hebben te betalen, indien het voor schot tegen gelijken rentevoet ware ver leend voor den bouw met materialen, ver kregen legen de vóór den oorlogstoestand geldende prijzen. Die buitengewone bij drage zal voor geen langeren lijd worden IS UW KIND KNORRIG OF KOORTSIG ONTWAAKT slapen, eten ot zich op natuur lijke wijze gedra gen, of lijden aan maagpijn ofdiar- rhee, vergeet er dan niet aan, dat etne zachtaardi ge reiniging der ngewanden al tijd de allereer ste behandeling dient te zijn wel ke in toepassing moet worden gebracht. Er bestaat niets dat vergeleken kan wor den met «Califig," Californische Vijgen- stroop, voor de ongesteldheden van kinde ren laat ze een theelepeltje 6rvan innemen en binnen een paar uren zullen al de ver bruikte stoffen, verzuurde gal en gistend voedsel, welke zich in óe ingewanden verzameld hebben, uit het lichaam verwjjderd zijn, en zult gij weder eon gezond, dartel kind hebben. Alle kinderen honden veel van dit onechadelijk, welsmakend «vruch ten laxeer-middel" en het blijft nimmer in gebreke om eene volmaakte reiniging der ngewanden tot stand te brengen. Vraag Uw Apotheker om een origineels fiesch «Califig" Californische Vijgen stroop, waarop de volledige gebruiksaanwijzing voor zuigelingen, kindoren Vc-n eiken leeftijd en volwassenen, duidelijk is afgedrukt. Ver krijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Piijs f 1.25 per fiesch. Uit Middelburg. Gisterenmiddag reed een met strew beladen militaire proviandwagen van de Heerenstraat de Lange Delft in en reed de lantaarn af, -die bij liet magazijn „De Ooievaar" buiten hangt. Dc vraag is ze ker gewettigd, waarom die vol geladen wagens steeds dc nauwe Heerenslvaat cn niet -de veel ruimere St. Janstraat nemen. Uit Z uid-B e veiand. De commissie die op uitnoodiging van de Vereeniging van. Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Bevel and zich belastte met het ont werpen eener regeling voor de uitvoe ring der Distributiewet 1916 door de gezamenlijke gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland, heeft als het resultaat van haar ar beid een Ontwerpveror dening met Toelichtingfen aan de ge meente-besturen gezonden. Het onvermijdelijke overleg met den Minister van L.. N. en H. heeft veel op onthoud veroorzaakt, tot leedwezen dei- commissie. Diens opmerkingen hebben zich be perkt tot enkele verduidelijkingen in de artt. 7 en 8 en tot den meer ingrijpen den eiscli om bepalingen op te nemen, welke een controle op de grootte der door consumenten ingeslagen hoeveelhe den mogelijk maken. Als gevolg daarvan is nu ingevoegd een 2de alinea in art. 9, luidende „De wjnkeliers zijn bovendien ver plicht om nauwkeurig aanleekening te houden van de namen der gezinnen aan wie winkelwaren, vallende onder de Dis tributiewet 1916, worden verkocht, met vermelding van de woonplaatsen, hoe veelheden en dagteekening, een en an der volgens regelen door de gemeente besturen te stellen." De commissie had de winkeliers gaar ne gespaard gezien voor dezen admi nistratieven arbeid en 'deze kon voor de kostenverdeeling ontgaan zijn gewor den bij aanneming van het door haar aan bevolen stelsel van verdéeling naar het zielental der samenwerkende gemeenten Maar het gewicht van dc controle op den inslag van goederen kan bjj een mogelijke schaarschte inderdaad niet worden ontkend en trouwens is het voorschrift van den Minister gebiedend. Als een voordeel van de voorgeschre ven controle mag worden aangemerkt 'de gelegenheid die men krijgt om voor het geval niet alle Gemeentebesturen van Zuid- en Noord-Beveland zich aanf- sluitcn door dc bedoelde aantee1- kening te kunnen eonstaleeren, welke bewoners van riïet-aangesloten gemeen ten distributie-artikelen in de wel-aangef- sloten gemeenten hebben gekocht om uit dien hoofde dc daarop vallende kosten op de buitenstaande gemeenten te kun nen verhalen. Volgens den Minister behoort de vast stelling der verordening bij de Colleges van B en W. Verzocht werd om vóór 6 December de beslissing, hetzij tot deelneming aan de combinatie, hetzij tot met-deelneming, te willen beleend maken aan het College van Burgemeester en Wethouders van Goes. Uit Noord-BevelanJ. Gisteren had een ruim 70-jarig ingezetene van Colijnsplaat het on geluk bij het verlaten van een visch- schuit te water te geraken Gelukkig was spoedig hulp aanwezig, zoodat hij betrekkelijk gauw ophet droge was gfeholpen. Geen wonder evenwel dat dit koude bad om dezen tijd van hel jaar geneeskundige hulp noodig maakte, o Uit Schouwen-Duiveland De vliegmachine, welke te Zie- rikzee Dinsdagvoormiddag een noodlan ding deed, steeg Doiulerdagnamiddjag weer op, nagestaard door velen o Uit Tholen'. Te O ud-Vossemeer werd bij een rijwielhersteller een fiets ontvreemd, natuurlijk een in uitstekende conditie; een oud rijwiel werd eenige dagen la ter onbeheerd aan den Hikschen dijk gevonden Kenleekencn daaraan brachten de politie op het spoor en in een na burige gemeente werd het gestolen rij wiel teruggevonden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Aangesteld tot wachtmeester der kof- ninklijke marechaussé bij de le divisie, de marechaussé© c. Deurloo, geboren te Poortvliet In de gisteravond gehouden raads vergadering te Th o 1 en werd aan mej. Poulusse, gemeente vroed vrouw, eervol ontslag verleend, wegens benoeming aan het gemeenteziekenhuis te 's Gravenluig© Met hel oog op de aanschrijving van den Minister van Binnenl Zaken betref fende beperking van gasverbruik werd besloten een verordening in het leven te roepen, verbiedende het branden van gaslicht in winkels na 8 uur 's avonds, terwijl ook het verbruik in hotels enz. beperkt zal worden. Tevens is de prijs van het gas gebracht op 12 cent per kub. M. Ook de straatverlichting wordt tot op de helft beperkt. Besmettelijke ziekten. Van 22—28 Nov. zijn de navolgende besmettelijke ziekten uit Zeeland ter

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1