URANT. Zaterdag 18 November. Ji 273 JaapgsEg 1916 Deze courant verschijnt da ge-lij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Tgdelijke verhoogiag der abonnementen met 26 ct. p. kvr. wegens oorlogstoeslag. Advertentfén h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1>—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Oroote letters en randen naar de plaats die zjj innemen. 29$*- Advertenties vóór één uur te bezorgen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladsn. EERSTE BLAD. iamerovsmcM. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. la hek tweede olad van dit nummer kam men de volledige verontschuldiging vinden, die de heer Nierstrasz heeft aangeboden voor zijn onhebbelijken uit val En ook het wrange standje dat rïfi-. aister Cort van der Linde daarna nog meende te moeten geven. Maarin de zaak die de aanleiding tot alles was, n.l het voorstel tol het geven van presentiegeld, heeft de meer derheid der Kamer in den geest van den heer Nierstrasz gehandeld- lielvoor- ■sttsk-Rujtigers om dit presentiegeld te schrappen is aangenomen met 50 tegen 28 steramen. Het geven van preseniie-geld was voorgesteld oorspronkelijk door de com missie van rapporteurs van wien de Minister het overnam als een middel tot bestrijding van het absenteïsme En daar wilde de meerderheid der Kamer aiet aan De Kamerleden wisten zelf te goed dat het" nutteloos is om altijd ta de Kamer te zitten luisteren. Niet ken onrechte zei de heer Lobman dak de Kamerleden hun tijd zoo nuttig mogelijk moeten besleden. En andereu wezen er op dat men door zoo'n maat regel toch niet het beoogde doel zou bereiken, omdat de leden dan een voudig bij den aanvang de prcsenlie-- lijak zouden teekenen zonaer de zit ting verder hij te wonen Dat het presentie-jgeld vernederend zon zijn, werd op vermakelijke manier bestreden door den heer Schaper. Maar met dat al is er nu niets ge- bemrd om het absenteïsme to bestrij den Want contender voorstel van den heer Rutgers in die richting is gestrand Hij wilde het zg quorum afschafr frn, n.l. den eisch dat de Katner niet vergaderen kan als niet de helft plus één der leden de presentielijst gletee- kead hebben. De heer Lobman wees vu verband hiermee op het Engelsche Lagerhuis dat slechts voor besluiten 4e aanwezigheid van de meerderheid Tordert, niel voor het openen van een vergadering. Maar het voorstel bleek onvoldragen De Minister wees er b.v. - op daii het niet alles regelt, tniet name niel hel dndersclieid tusschen stemming over wet ten en over de gewone orde van werk zaamheden. Een poging om die zaak nog eens naar de commissie van rap porteurs te verwijzen stuitte af op het verzet van den Minister die dat min der gewenscht achtte in het stadium waarin het werk nu was D« heer Rutgers trok toen zijn amendement in daar de gevolgen daar van moeilijk (e overzien waren bij de snelle wijze van behandelen in ieder geval is nu overgebleven on tangen omen de verhooging van de «chadeloosstelliug van de Tweede Ka merleden van f 2000 op f 3000, benevens vergoeding van reiskosten en toezegging van een pensioen voor ieder zittings jaar tot een maximum van F 2000 Maar dat pensioen geldt alleen voor de „aftredende" leden In het voor stel werd gesproken van „afgetreden" leden Deze terugwerkende kracht is er echter op voorstel van de commissie van rapporteurs aan ontnomen Bij een volgend artikel, belreffeiide het verlies van het lidmaatschap door het aannemen van een bezoldigd staats ambt, is door een aantal leden getracht om die bepaling te verscherpen door niet alleen te spreken van staats-ambt, maar van een „uit de kas van het rijk, provincie of gemeente bezoldigd ambt, hem door of vanwege de Kroon opge dragen." 1-Iet werd er niel bij gezegd, maar het was duidelijk, dat men dacht aan d- bekende benoeming van den heer Schim van <ter Loeff in de Levensmiddelencom- missie, waarover eerst onzekerheid be stond. Maar de lieer Limburg bestreed de doeltreffendheid vdn zoo'n waarborg tegen de afhankelijkheid en de M i- uister wees op 't gevaar dat een be noeming een middel kan worden om iemand oen tijdlang, uil de Kamer te hto.Udea. De BjjksmldileleBt ïm 191C De opbrengst der rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1916 be droeg f 13.543.542,57 tegen f 15.283.759,57 in Oct. 1915. Het één-twaalfde der raming over het geheele jaar 1916 bedraagt f 15.248.416,58, Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de eerste tien maanden van 1916, vergeleken met die over de eerste tien maanden van 1915. Middelen. 1916 1915. Grouibelast. f 12.884.958 f 12 419.088 Personeel 10.470.036 >10.050.719 Inkomatenb 27.162.262 2 572.042 Bedrgfabei. - 9.659 711 Vermog bol. 2.278.327 5.849.121 Mjjnrecbt. 65.344 11.922 Invoerrecht. 14.398.977 12.303 754 Fomaatieg. 21.486 19.648 Suiker 24 942 531 20.856.414 Wjja 1.117.432 1.224 609 Gedistilleerd 21.576.786 20.251 027 Zont 1827.294 1.781.095 en Asps 1.392 448 1.336.346 Geslacht 7.7^7.581 6.700.911 Goud, zilver 521.905 362.670 Eaiaailoon 520 502 Zagelruofaten '3.317.824 4.795.952 Registratuur 8.305.038 4.41 V.217 Hypotheokr 835.895 411.648 Succeesisr. 15.636.808 15.571.224 Domeinen 1.912,883 775 0-32 Stn&tBloterfi 620.535 633.968 Jacht, vissch.189.088 159.449 Loodsgelden 714.144 969.124 Met 43 tegen 17 stemmen werd daar op het amendement verworpen De Kamer is nu klaar met de ldes- rechtartikelen. De eindstemming zal op een nader te bepalen dag plaats heb ben. Het onderwijsartikel is nu aan |d|e beurt. Totaa'.. 1 160.939.929 f 133.136 215 De opcenten, geheven ten bate van het Leeningfonds 1914, gaven over Oct. 1916 de navolgende opbrengst Grondbelasting/ 168.518.96Personeels belasting f 183.315.77 inkomstenbelasting f 515.701.65 vermogensbel. f 287.171.61 suikeraccijns 140.342,§0wijnaccijns 5.265.65 accijns op binnen- en buiten- landecb gedistilleerd f 221.617.01 zegel recht vanbuitenlandsche effect, ƒ24.071,50 registratierechten 107.201,065; hypotheek rechten 9.818,70 totaal der opbrengst f 1.663.024,715. De opbrerigst over de eerste 10 maanden van 1916 is 22.331.560,16*. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bietenzaad en s uiker-uit v'o e r. Lenige weken geleden maakte he'O Hand. melding van de moeilijkheden, welke zich voordoen bij het verkrij gen van zaad uit Duilschland, voor de teelt onzer suikerbieten, in het vol gende seizoen. Indien dit zaad ter winning waarvan een speciale teelt van twee jaar noodig is ons ontbouj- den wordt, zal het onmogelijk zijn bie* ten le verbouwen. Teneinde ons in dit opzicht onafhan kelijk te maliën van Duiilischland is men nu, zoo schrijft het blad thans, oclc in ons land bezig het bielenzaad te telen, terwijl getracht zal worden een zoo groot mogelijke hoeveelheid uil Amerika te betrekken. liet is hekend, dat onze jaarlijks sche suikerproductie ongeveer hvee maal grooter is dan de binncnlandsche be hoefte Om nu in ieder geval verze}- kerd te zijn, dat zich - ook wanneer het volgende jaar om zoo le zeggen geen bieten verbouwd kunnen worden geen gebrek aan suiker in ons land zal voordoen, is besloten geen uitvoer van suiker tpe le slaan, zoo lang men niel de garantie heeft van een! bietenoog'&t. Deze zij het. misschien tijdelijke stopzetting' van den uitvoer beieckenl voor de suikerfabrikanten een enorm verlies. Het is toch een feit, dat bij den prijs, die aan de bietenhouwers voor hun product betaald is, dc ver koop van de suiker voor het binnenland slechts verlies oplevert De suikervereeniging en de eenige weken geleden benoemde rijks com missie van toezicht trachten alsnog' een oplossing te vinden voor al deze moei lijkheden. De suikerfabrikanteu hebben de laat ste jaren zeer groote winsten behaald dat maakt een dergelijken toestand voor onze suikerindustrie echter niet minder ongewenscht Uitvoei Zuurkool. De Minister van L„ N. en H. heeft bepaald, dat de Rijkscommissie van toe zicht, als bedoeld in art. 6 der Statuien van de vereeniging „Groenlencentrale' van 18 November 1916 af, consenten zal kunnen verleenen voor den uitvoer van zuurkool. De desbetreffende regeling is in haar geheel opgenomen in de St.crt. No. 271. o Een Nederlandsche spion Te Bonn is een jong Hollander we géns spionnage in hechtenis genomen Hij was daar sedert een half jaar voor zijn studie en bekende van een firma te Rotterdam aanzienlijke geldsommen te hebben ontvangen tot het verrichten van spionnage-diensten. UIT DE PERS De Koningin Regentes. De N Rolt. Crt leidt uit liet gebeur de met die „Koningin Regentes" af dat het voorshands niet in de bedoeling der Duitsche autoriteiten ligt, deze boot, die geen lading vervoerde, dus zeker ook geen contrabande, aan hare bestemming terug te geven Het schip schijnt, niet slechts, gelijk aanvankelijk werd ver moed, ter onderzoek opgebracht, doch in beslag genomen te zijn. Omtrent de reden van deze handel wijze verkeeren wij volmaakt in het duister Onder deze omstandigheden Snoe ten wij melding maken van "en gerucht, dat ons dezer dagen bereikte, doch dat wij, aangezien het ons volstrekt ongeloof waardig leek, tot nu toe niet verder meenden te moeten verspreiden. Gelijk men weet, zijn in de Koningin Regentes, evenals in de andere booten van de Maatschappij Zeeland, ledige vaten ge stuwd. Deze vaten zijn daarin gebracht, nadat aan enkele schepen der Maat schappij een zeeongeval was overkomen Zij dienen, om, in geval de schepen op een mijn loopen, liet drijfvermogen van de schepen te verhoogen, en zijn dus als niets anders te beschouwen, dan als een deel van het schip, waarop, door de goede zorgen der maatschappij aldus het leven der opvarenden beier verze kerd is, dan anders het geval zoude zijn. Nu behooren echter volgens de laatste wijziging van do Duitsche Prisenordnung vaten tot de absolute contrabande. En aehier nu het gerUcht, waarop wij bo ven "zinspeeldende Uuilsche autoritei ten zouden de aanwezigheid van deze vaten willen aangrijpen, om het schip voor den prijsrechter le bréngen. Klinkt hel niet verbijsterend? De vaten, waar het om gaat, zijn reeds maanden lang in de booten gestuwd Zij komen daar niet uit. Er is geen oogen- blik aan gedacht, ze in Engeland le lossen De schepen varen onveranderlijk ermee heen en weer. Nimmer is daarop aanmerking gemaakt, en, wat meer zegt, er is eenigen tijd geleden een aldus met ledige vaten volgesluwd schip van dezelfde Mij. naar Zeebrugge opgebracht on na en kele uren, gelijk het behoorde, weer vrijgelaten- Zou men dan nu de aanwe zigheid van deze vaten, waarvan nooit een geheim is gemaakt, als voorwendsël willen gebruiken, om het schip in besla; te nemen? Dit zou zoo vierkant in strijd zijn inet jde regelen van de goede trouw, die zelfs nog in een oorlog worden in acht igenojnen, dal wij ook thans nog aan het gerucht geen geloof kunnen slaan. Wij vertrouwen dan ook, dal, nu wij daartoe de gelegenheid openen, een on omwonden logenstraffing van dit gerucht ons weldra bereiken zal Doch wat is dan de reden van de opbrenging van de Koningin Regentes naar Oostende? IIcl lijkt ons niet minder gewenscht, dat ook daaromtrent duide lijke inlichtingen zullen worden ver schaft De nieuwe, phase, waar het ge val van. de Koningin Regentes door de overbrenging naar Oostende in is geko men, heeft natuurlijkerwijs de ongerust heid hier te lande verhoogd en men verlangt tc weten te lcomcn, of daarvoor grond is Dc Koningin Regentes heeft verscheidene dagen te Zeebrugge gele gen: er is niet overijld gehandeld; er is lijd tot onderzoek te over geweest; men moet dus een bepaalde, welover wogen reden hebben om te handelen gelijk men nu doet Dan ïe hel citch van goede nabuurschap, dezelfde goede na buurschap, waarop men zich in het ge val van de Tubantia beriep, dat wij ook hier te lande die reden zullen vernemen Kouijü handen, Weeks nagels. Dat zijn met de bleekheid van gezicht en een gevoel vau algemeene afmatting en zwakte de eerste teekenen der bloedarmoede bij diegenen wier ver zwakt en versleten bloed onmachtig is geworden om aan de verschillende oiy ganen het-iioodige te leveren voor hunne regelmatige werking Tal van personen vooral vrouwen hebben geregeld koude handen. Zeer dikwijls zelfs heb ben de nagels in plaats van de natuur lijke tint een bleeko onaangename kleur Terzelfde tijd heeft men een gevoel van. verstijving in de vingers Die koude handen, die bleeke nagels, die ver stijving der vingers zijn de zekere leeke,- ncn van een slechten bloedsomloop, slaat wel acht op die teekenen. Gij zijt reeds bloedarm, past op, dat gij het nog niet meer wordt Uw bloed heeft een kraclitdadigen hersteller noodig, die het zijn zuiverheid en rijkdom zal terugf- geven De Pink Pillen zijn de herstel lers van het bloed en der zenuwkrach ten bij uitstek. Bijna iederen dag kunt gij in de bladen de voorheelden lezen der door die pillen bewerkte genezin gen, die hunne bijzondere hoedanighe den bewijzen als bloedhersteller en ze- nuwenopwekker. De Pmk Pillen zijn het allervoor naamste middel tegen alle aandoeningen, die haar oorsprong hebben in een ver arming van het bloed of in een Ver zwakking van het zenuwstelsel: bloedar moede, neurasthenie, zenuwziekten, rheumaliek, maagpijnen hartkloppingen, gebrek aan eetlust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 175 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepêt der Pink Pillen, Ds- costakade 15 Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K157, Middelburg, S. A. Luitwieler, A. C. Beniest, Vlissingen. Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken. dit Stad en ProvlEGie. Uit Middelburg. - In de gisteravond gehouden Ali gemeene vergadering der vereeniging „Handelsbelang" werden caudidaat gesteld voor de verkiezing van leden "van de Kamer van koophandel en fa brieken op Dinsdag a s. de periodiek aftredende leden de heeren: H. Boasson, G. Boudewijnse, C. M. Ghijsen, C. Schulte en A J Verhage, terwijl in de plaats van den heer W J. Sprenger, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht tc komen, tol candidaat werd gekozen de heer mr. J A. Fokker, agent van de crediet- vereeniging. Donderdag a.s. zal hier een z.g. Klompjesdag worden gehouden, d. w. z dai op straat kleine dasspeldjes met een aardig klompje van zilverachtig melaal zullen worden verkocht, waarvan de op brengst is bestemd voor de M i d d e I- burgsche arme kinderen die behoef te hebben aan klompen. Wie wel eens gehoord heeft van de enorme prijsstijging van klompen, zal er wel van overtuigd zijn dat een dergelijke hnlpverleening allesbehalve overbodig is. Eu voor hen die daaraan twijfelen, kun nen we verzekeren dat er werkelijk groo- te behoefte aan is. We hebben hierboven het woord Mid- aeiourgsche gespatieerd doen zetten. Er is nu zooveel voor andere kinderen ge daan, dat er werkelijk wel reden voor is om ook eens in 't bijzonder aan de be hoefte van de eigen kinderen le denken1 En in dat verhand is er een sympathiek element in dezen klompjesdag gebracht, de metalen klompjes zullen te koop wor den aangeboden doorde hier ter slede vertoevende Belgische kinderen, die op die wijze hun erkentelijkheid toonen voor heigeen voor hen gedaan is. De minimum-prijs van een klomp speldje is een dubbellje. Maar dat is al leen de grens naar beneden. De aanschaf fingsprijs van die speldjes is veel hooger dan bijv die der „bloempjes". En de verwachting is dat de meeste lcoopers meer, en zelfs veel meer dan dien mini mumprijs zullen besteden. Bij het dalen van het kwik in den thermometer gaan veler gedachten uit naar, hel ijsvermaak en zal als van zelf me nigeen zieli herinneren, dat er sedert! eenigen lijd te Middelburg een ijs- vereeniging bestaal, waarvoor nu de tijd aanbreekt teekenen van leven te geven, Doel zij dal ook? Zeer zeker. Wij kunnen naaromlrent toch mededeelen. 'lat de vereeniging de beschikking beeft ver kregen over het gedeelte vest tusscheo de Noordpoort en de Koepoort en zoo- dra het nu maar hard genoeg wil vrie zen, zullen de goede zorgen der vereeni ging zich daarover uitstrekken. Zij zal zorgen vioor hel geheele onderhoud van de baan met baanvegers, lenleniers en alles wat er bij behoort. Ook kojnt er voor de kleine beginners een aparte; kinder baan. Het ligt in de bedoeling een van de eerste dagen, dat de baan geopend zal zijn voor de leden wedstrijden in het hardrijden te organiseeren cn bij langer ijsvermaak wellicht nog andere feesten. Dal zal echter veel afhangen van den toestand der kas. Waar de vesten openbaar moeten zijn zullen niet-leden niet van de baanv kunnen, worden geweerd. Zij zullen daar dus wel mogen rijden, maar moeten baaugeld betalen gelijk op de andere vesten. De leden en donateurs zijn natuurlijk daarvan vrijgesteld. liet spreekt van zelf, dat het bestuur gaarue zou zien dal ieder schaatsen rijdend Middelburger lid of donateur werd. Zoo geheel onmogelijk zou dat nu niel zijn. waar de minimum-contributie voor een lid 25 cent is en voor eett donateur één gulden Hoe meer leden, des le meer geld en dt-s te meer kan de vereeniging doen. Men kan zich als lid of donateur op geven bij den secretaris den heer I. P. J de Groot, Spaujaardstraal alhier. Nu de winter dit jaar zoo vroeg en zoo plotseling zijn intrede heeft g&j daan, herinneren wij nog eens aan de bepaling van de politieverordening, waar bij het bij vorst verboden is aan de straatzijde le schuren, dweilen of op andere wijze met water te werken, en aan die, waarbij men bij gladheid ver plicht is des morgens voor half negen en des middags tusschen vier en vijf voor ieder perceel asch of zand te strooien. Ook herinneren wij aan de wensche- lijkheid van het afsluiten der water leiding gedurende den nacht om on gelukken te voorkomen. In dc afgeloopen week werden door de keurmeesters alhier afge keurd twee koeien, twee kalveren, een varken benevens organen van verschil lende slachtdieren. Een koe cu Iietj varken zijn opgezonden ter sterilisa tie, terwijl het overige onder toezicht der polide is begraven Vau een boot komende yan Rot terdam naar -hier. die na een paar dagfen naar Vlissingen doorging, zijn een paar balen rijst ontvreemd, waar de diefstal plaats had is niet bekend U.it Walcheren. Ons bericht over het treurig ongeval van de ongehuwde moeder verdient in sommige punten een verbetering. Men deelde ons nader mee dat de ongeluk kige. die op een hofstede onder Vrou wepolder diende, den vorigen dag, Diusaag nog bij haar ouders in Seroos- kerkc is geweest. Den volgenden ochtend heeft zij op de hofstede waar zij dien de, eerst n«g gewoon gewerkt. Zij gal' geen gevolg aan den raad om naar bod le gaan. De bevalling heeft plaats gehad op een oogenblilc toen zij alleen was. Het kind heeft zij toen onder den bakoven gestopt, en daarna heeft zij zich verdronken in een sloot niet ver van de hofstede. Nog een treffende bijzonderheid is dat zij wel kon (rouwen maar niet wilde. In de Vrijdaghnddag te Rit them gehouden gemeenteraadsvergadering werd een schrijven van de distriotsarbeids-' beurs om een geldelijke bijdrage voor kennisgeving aangenomen. De raad Keur de goed den aankoop van het huis van C Koppejan, tegenover het gemeente-; huis voor f 875 Dit huis zal ingericht! worden voor de telefoon Besloten werd een geldleening aan t© gaan van f 1500 tegen 41/2 °/o met een jaarlijksclie aflossing van f 100. Op de begrooling 1916 cn 1917 werd een post gebracht, voortvloeiende uit de distribu tie we< 1

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1