MIDDEL6ÜRGSCHE COURANT. Vrijdag 17 November. M 272 489* Jaargang 1916 Oeze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1,30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Tijdelijk» verhooging der abonnementen met 25 cfc. p. kvr. vregeue torlojfStoeslag AdvertentiËn k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters sn randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. SaineroYeraciit. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag Birr wat een plotselinge nettigheid na dc kalmte van de voorafgaande dagen Dat enze brave Kamer zóó op de Fransclie zou gaan lijken, dat de zitting onder groot rumoer zou worden ge schorst. wie zou dat hebben gedacht? Het was de heer Nierslrasz die dat op zijn geweien had door een bui tengewoon scherpe redevoering over de voorgestelde verhooging der schadeloos stelling aan de Kamerleden tot f 3000 benevens f 5 presentiegeld en vergoe ding der reiskosten, en een pensioen van f 10G voor ieder zittingsjaar het bijzonder dat presentie-geld kod het bij den beer Nierslrasz gedaan Venijnig ging hij er tegen te keer, en scmaniigc van zijn opmerkingen verdie nen zeker wel te worden overdaclilt, bijv of men de Kamerleden wit opslui ten i» een politieke atmosfeer in plaats van beu in hel werkelijke leven te laten. Eo wij zeil' kunnen ook zeker instem men met zijn bewering dat de nu aan hangige politieke zaken evenals zooveel «oudere, niet de belangstelling hebben van „de mannen die voor het dagelijksch brood werken" De Kamerleden die hun werkzaamheden en hoofdbestaan buiten de Kamer hebben, voelen den pols van bet volksleven, en welen dat men daar belangstelling heeft voor andere dingen, bijv. de verdediging van Indië, de droog legging der Zuiderzee Dat zijn opmerkingen die veel waars niboaden, maar ze werden gezegd op den hooghartige» boon die aan den heer Nierstrasz eigen is. en die telkens tieitige interrupties uitlokte van den drom Kamerleden welke zich om den spreker verzameld had De voorzitter sprak als zijn mee^ uing uit dat er geen verband beslaat fcusschen hel artikel en deze beschou wingen. Als iemand als zedemeester zou moeien optreden zou oat de voorzitter moeien zijn en niet de spreker De heer Nierstrasz Er is wel verband Men lean beter werken buiten «ie Kamer, dan hier te luisteren non-- derd dagen lang naar politiek en an dere wijsheid. Dat gaat de inspanning van een normaal menscli te boven Bij de regeling van werkzaamheden wordt er met naar gevraagd, of een Kamer lid nog iets anders te doen heeft De Kamer legt eenvoudig beslag op zijh lEjd Sr daartegenover laat de minister mei hanfaie gebaar enkele rijksdaalders val len m de hand van het Kamerlid, dat de kiezers zand in de oogen strooi? en. aijn mandaat beschouwt als middel van bestaan, een opvatting, die spr al- lerverdcrfelijksl acht (luid rumoer; Dit voorstel mag niet worden aangeno men Benoemt een Kamer van mannen van zaken, en die zal heel wat nuttiger kunnen werken Spr zal stemmen voor bet amendement van den heer Rutgers Het slot van de rede ging echter ge heel verloven onder het geweldig rumoer dat ontslaan was ,na die opmerking over de „enkele rijksdaalders" Me» zag toen verschillende Kamerle den, en ook Minister Gort van der Linden naar den spreker toegaan Wat de minister met verontwaardigde en teormge houding tot den heer Nier strasz zei, kon men niet verstaan Wel hoorde men den heer Lohman tot den heer Nierstrasz roepen ,,Dat is eene gteineene rede die u daar gehou den hebt" En boven alies uit klonk de stem van den heer Duvmaer „Het is schandeschande! (en tot den voorzit ter/ De Minister wordt bcleedigd. I moet voor den Minister opkomen De voorzitter hamerde ten sprak maar men verstond licm met meer Want het rumoer werd nog luider toen de heer Troclstra, bleek van woede den heer Nierstrasz toebeet „Er uit' Er uil met jou' Durf jij over idea listische zaken spreken, jij die alleen opkomt voor de kapitalistische belangen. Je hebf ons allemaal heleedigd! Eruit!" Hij scheen den heer Nierslrasz 'die uiterlijk zijn kalmte behield) te wil'en aanvliegen Zijn partijgenooten hielden hem tegen Maar telkens vloog de heer Troelstra die doodsbleek was, en wild met zijn armen zwaaide weer op En plotseling schenen zijn krachten hem te zullen begeven. Hij had tie veel zij» zenuwen gevergd en de heer Duys riep luid „Als Troelstr» er wat van ïrïJgH zotten we bet joo w«Q inpepSre»'" Op dat oogfenblik schorste de v o o r- z'itter de vergadering, wat heel wijs was. Een half uur later werd zij her opend. De heer Nierstrasz was er niet, en ook de heer Troelstra niet We lazen in het Hand. dal laatstgenoemde zonder verdere gebeurtenissen naar zijh huis is gewandeld. De voorzitter nam het woord, en wees er op dat hij herhaaldelijk reed den heer Nierslrasz lot dé orde had geroepen, maar dat hel slot van diens rede op de voorzitltersplaats niet ver staanbaar was Hij had nu uil het ste nografisch verslag gelezen wat de spre. ker zei over de rijksdaalders en den afge vaardigde die liever zijn kiezers zand in de oogen strooit en ziel» vastklemt aan zijn mandaat als een middel van bestaan Deze woorden achtte de voorzitter zóó ergerlijk, dat indien hij ze had verstaan, hij niet alleen den afgevaardigde lot de orde zou hebben geroepen, maar onmid dellijk aan de Kamer zou hebben voorge steld, hem het woord te ontnemen 'Zeer juist 1) Intusschen, dit is geschied En nu lieei't de afgevaardigde wel hel woord gevraagd om zijn bedoeling beter te verduidelijken, maar de "voorzitter meende dat de heer Nierstrasz beter doet, nader te overwegen wat hij tegenover den minister en de Ka mer heeft misdreven en wal hij morgen doen kan Hij slool daarom de vergadering en ver daagde de beraadslaguigen tol hedenoch tend half twaalf. We weten niet wat de heer Nierslrasz als nadere toelichting tot zijn woorden zal meedeelen We gjelooven dal de kweit-j sende termen over Kamerleden die zich ter wille van een paar rijksdaalders aan hun mandaat vastklemmen en hun kiezers zand in de oogen strooien, door hem wel verzacht zullen worden. Maar dat zijn opmerkingten tot zulk een heftigheid aanleiding gaven is alleen ■crklaarbaar, als men hoort dat het in 't bijzonder de minachtende, honende toon was, die de Kamerleden opzweepte Want de inhoud van de rede, hel be toog van de verwijdering tusschen de Ka merleden en het maatschappelijk leven, de wenschelijkheid om hen ook eens bui ten de politieke atmosfeer der Kamer te brengen, wat men zeker niet verkrijgt door presentie-geld, dat alles Is door anderen ook gezegd, zonder zooveel ver ontwaardiging uit te Lokken En we durven voorspellen dat daarover nog wel meer gezegd zal worden, vooral in de wereld van zakenmannen, waartoe ook de lieer Nierstrasz behoort Want daar voelt men, sterker dan ergens an ders, do tegenstelling tusschen bet werk waarmee de Kamer zich bezig houdt en de onderwerpen van actueel belang in maatschappij en Volk ÜINEILAI1. VOORTZETTING VAN DEN STRIJD. Het Bestuur van de Vereen voor Vrou wenkiesrecht zond ons het volgende pro test ter puhliceering „Namens duizenden en duizenden in den lande protesieercn wij tegen de be slissing aoor de Tweede Kamer genohien bij aanneming van art. 80, zoioals dat thans ten opzichte van liet Vrouwenkies recht luidt Innig verontwaardigd gevoelen wij ons, dat hierbij de belangen van alle wouwen zijn opgeofferd aan die van een klein procent der mannen De stroom van mooie woorden, waar mee liet belang van Vrouwenkiesreclil voor den Staal door den Minister en vele Kamerleden werd aangetoond, zijn ijdele klanken gebleken Onbegrijpelijk is het, wgflr men erkend beeft dal Vrouwenkiesrecht in den geest van onzen tijd ligt, dat liet ook in ons land komen moet en spoedig komen zal, mén den moed heeft gemist om bij de ze Grondwetsherziening, nu de juiste tijd voor ons land daar was, liet kiesrecht den vrouwen te verleenen Door deze inconsequentie der Tweede Kamer worden de vrouwen nu genood zaakt den strijd in liet land te hervatten, den strijd die zwaarder en bitterder zal zijn dan te voren. De vrouwen zullen llians het Binnen liet verlaten, omdat daar voor haar vcorloopig niefs meer te wachten is Doch laten de mannen niet mcenen dat zij met de aanneming van artikel 80, de rroawe» trcit zwijye® faebbe» gebracht. De agitatie voor Vrouwenkiesrecht zal niet eindigen alvorens hel algemeen vrou wenkiesrecht in «le Grondwet is vastge legd NEDERLAND EN DE OORLOG. Schieten op IJmuider t rei Iers. De berichtgever te IJmuiden van het Handelsblad deelt in verband met het bericht uit de N 11 Ct. over liet schie- ten op IJmuider treiters de volgende bij zonderheden mede, uit den mond van een der opvarenden van den stoomkorder IJM 136 „Clasina Nulher vernomen Dit vaartuig en de stoonikordcr IJM. 164 „Thor" waren beide er waren geen andere stoomkorders in de nabij heid thuisstoomende, toen Woensdag middag omstreeks 12 uur een Duilsche duikboot, waarvan men de merken niet kon opnemen, naderde en op eenigen afstand voor den boeg van den stoom korder „Thor", welk vaartuig het eerst varende was, terwijl de „Clasina Nu lher" eenige tientallen meters achter aan kwam, enkel-- kanonschoten afvuur de, waarschijnlijk om de schepen te doen stoppen, teneinde te kunnen waarnemen met welke vaartuigen men te doen had Volgens de geschriften, die' de schippers van sloomkorders allen indertijd gekre gen hebben, begaf men zich van de „Thor" in de seheepsboot om de scheepspapieren aan den Duitschen com mandant te tooaeai, en. roeide zoo spoe dig mogelijk in dc richting van de duik boot. Deze wachtte echter de komst van scheepsbo.pt niet af en dook onder Dit voorval had plaats op 15 mijlen afstand van de kust, op de hoogte van Texel, dus in geen geval binnen de ter ritoriale wateren. De sloomkorders aan vaardden na deze gebeurtenis onmid dellijk de thuisreis en ontmoetten ruim een kwartier later eenige Nederlandi- sclie torpedobooten Dat er Nederland- schc oorlogsschepen waren op de plaats van de aanhouding, is dus onjuist. Duitschland en Nederland. De Köln Ztg. verneemt uit Berlijn Duitschland heeft op eten voorstel van Nederlandsche zijde een commissie naar Holland gezonden, om de wenschen van Duitschland en Nederland met e lkaar in overeenstemming te brengen. De on derhandelingen hebben tot een uitkomst die Duitschland bevredigt, geleid. De brandstorvoorziening De Minister van Landbouw heeft op vragen van het Kamerlid Heercs mede gedeeld, dat van hem geen maatregelen op grond der Distributie wel 1916 te verwachten zijn ter zake van de voor ziening van brandstoffen builen die, welke hij reeds heeft genomen ten aan zien van turf. roene erwten en bruine slam- b ooic ii De Minister van L N en H heeft bepaald, dat onder toezicht van de Rijkscommissie van Toezicht op de Peul vruchten vereeniging, aan deze vereeniging wordt opgedragen, door lussehenkotnst van de leden der vereeniging van han delaren in Peulvruchten, voor rekening van hel rijk de voor dc distributie be- noodigde groene erwten en bruine stam- booncn aan te koopen. Voor de verdere bijzonderheden verwijzen wij belangheb benden naar de St. cl no. 270. UIT OOST-INDIÊ Opruiend geschrijf. De correspondent van het Hdbl. te Soe- rabaja seint, dat de officier wan justitie bij den raad van justitie te Batavia ver oordeeling lot 2 jaar gevangenisstraf heeft geèischt tegen den Japanschen journa list Alinami Deze is de schrijver van in de „Pertimbangan"oen Bandoengscli blad, verschenen artikelen, waarin pro paganda werd gemaakt voor Japan tegen de Nederlandscli Indische 'regeering en o a was gezegd, dat de inlanders inge val van opstand op Java zeker konden zijn van den steun van Japan Do uitspraak is bepaald öp 22 dezer. Ut Stad 8B ProïfMe. Uit Middelburg. - Gisterenavond hield de Christelijke Bcstuurdersbond een huishoudelijke ver gadering in liet Militair Tehuis alhier. Al spreker trad op de lieer B. Kruae met het onderwerp ,,De tevensmiddelen voorziening voor o*s" Spreker begon met te zeggen, dat wij recht hebben op ons dagelijksch brood. Daar God de Schepper is van hemel en aarde, gelooven wij dat gezorgd moet woraen dat alle inenschen behoorlijk wor den gevoed. Hierin heeft een elk kunnen voorzien, totdat in J911 de vreeselijke oorlog uit brak. Daardoor werd het noodzakelijk dax in korten tijd verschillende wetten werden saarogesleld in verband met den economisehen Loestand. Spreker bracht hukte aan Minister Treub voor alles wat hij heeft ten uitvoer gebracht. Maar al lereerst behoort hulde 1e worden ge bracht aan H. M de Koningin, die ge- tooud beefl den nood van haar volk te begrijpen, o. a. door het initiatief te ne men voor de oprichting van het Natio naal Steuncomité, waarvan hier ook zoo- velen hebben genoten M at betreft dc levensmiddelen voorzie ning is spreker dankbaar voor hetgeen tot nu toe door de regeering werd ge daan, maar in geen geval voldaan De bruinbroodregeling kwam velen ten goede, maar spreker vraagt waarom ook niet getracht is witbrood tegen goedkoo- pen prijs beschikbaar te stelten Verschil lende artikelen welke gedistribueerd wor den, zijn slecht; zoo is de Normaal Mar garine abnormale margarine; er moet worden aangedrongen op het geven van, betere kwaliteiten. Dat hel voor de over heid niet altijd makkelijk is in alles goed le voorzien, wil spr. echter niet ontken nen. Maar daarom is hel nuttig dat op alle plaatsen levensmiddelencomniissies worden gevormd, die den burgemeester op verschillende dingen wijzen en mede werken om het knoeien bijna onmogelijk "e maken. Als zeer gewenschl voor een goede contröle noemde spreker hel boiuicn- stelsel. Er wordt veel gedaan maar er moet nog veel meor geschieden, wil de arbeider zich zelf behoorlijk kunnen Kiecaen en voeden, want de loonsverhoo- Hing heeft geen gelijken tred gehouden mat de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften. Spreker wekte allen op het hunne te doen, opdat wij ook hier nlfe artikelen krijgen welke van regee- ringswege worden verschaft en sprak uen wenscli uit, dat B. en W'. spoedig mogen besluiten een levensmiddelencom missie samen te stellen. Bij Kon. besluh van 3 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren eerepenning voor menschlie- nd hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift toegekend aam D. L. Rijnsberg. milicien-korporaal bij de 3e Cie. wiel rijders alhier, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van het dok „Prins Hendrik" alhier op 21 Aug. jl. Dinsdag a.s zal in het Schutters hof alhier een variété- en cabaretavond worden gegeven, waar in zullen optreden Louise Fleuron, Lucien en Maupie Staal u Uit Walcheren Het gister gemelde treurige onge- •al betreffende een jonge ongehuwde moeder, blijkt ons niet onder de gemeen te Veere te zijn geschied, maar onder Vrouwepolder Het kind is gister overleden Uit Zuid-Beveiaad. - Aan den heer mr. H C J Zaaijer te Goes is met ingang van 15 Nov jl eervol ontslag verteend als correspon dent der Intercommunale Arbeidsbemid deling te Goes en met ingang van dien datum als zoodanig aangesteld de heer F G C Rothuizen, gemeente-lxouwmeester aldaar Door den heer II Drorikers te Goes is met ingang van 1 Januari a.s eervol ontslag aangevraagd als ontvanger van die gemeente - Donderdagavond is S e h ore voor het eerst officieel door gas verlicht ge weest Hier en daar in een winkel kon men aan liet witte licht zien, dat de petroleum afgedaan had I-Jet gemeente huis was eveneens schillerend verlicht, terwijl één straatlantaarn als het ware demonstreerde, dat deze gemeente voor taan zal baden in „een zee van licht" Donderdagavond had hel dagelijksch bestuur van S chore zich met het jacht gezelschap „Zeelandia" in de raadzaal ver- eenigd, om de zetels voor de raadzaal, geschonken door gemeld jachtgezelschap, m ontvangst te aetnen Bij kon besluit van 3 November 1916 no. 54 is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren eerepenninjg voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. C. Rinders schipper te Ellewouts- dijk, wegens de door hem met levens- gevaar verrichte redding van een kind Ui, het water vfan den Trekvliel tie1 's-Gravenhage, op 7 September 1916. Bij Kon. besluit van 3 dezer is' goedgekeurd, dat J Ermerins, burge meester der gemeente Baarland, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Donderdagavond vergaderde in ee* spoedeischende vergadering de raad djer gemeente Kruiningen onder voorzit terschap van den heer Elsraan Tegea- woordig waren 9 leden De voorzitter deelde o a mede, dat eene wijziging in de hegrooling over 1916 door Ged Sta ten is goedgekeurd, evenals het plan tol aangaan van een geldleening door do gemeente Door B es W. is een ■ordening op het beheer der levens middelen in de gemeente ontworpen e» 'asfgesteld, die aan de raadsleden zal worden uitgereikt Vervolgens werd de heer J N Elen- baas benoemd tol secretaris en amb tenaar van den Burg Stand in de ge meente Kruiningen Uit Tbolen. - Benoemd lot agent van politie le Rotterdam met ingang van 24 dezer, A de Wilde van Poortvliet. Uil Zeeuwseh-VlaaDiier' D W D In de gister gehouden buitengewone vergaoering van den Isabellapolder lie noorden Aardenburg werd in d® plaats van den heer P. B Wijffels, die als zoodanig bedankte, tot dijkgraaf be- noemö M. B. Buijsse, gezworene, en tot gezworene A. E de Bruyckere. Tot ontvanger-griffier werd in de plaats van wijlen den heer mr. A. A. J. v a. Broecke benoemd de heer G. P H Wijffels, gemeente-ontvanger ran Aar denburg. Sedert eenigen tijd liep het gerucht, dat massa's koeien bij Ee de e» Meers hoofde over de grens werden gesmokkeld Ofschoon het niet twijfelach tig was, dat die verhaten sterk over dreven waren, hielden onze commieze* een oogje in. 't zeil en 't mocht giste ren 2 soldaat-commiezen gelukken, be slag te leggen op 5 koeien, die men trachtte in den Oosthoek de grens over te smokkelen BEVOLKING. In de eerste helft van de niaaad Nor rember zijn in de gemeente GOES Ingekomen K Houtennan, oakkcr, uil Kapelle, Zrsierstraat A 90, J. de Munck, huis knecht, Middelburg, Nieuwstraat D 218; A I. Lamain, bakkersknecht. Seroos- Ic -rite (W.), Korte Kerkstraat A 114, J D. Timmermans, schoenmaker, Kloe tinge, Nieuwstraat D 198; M. Meeuwse, machinist, Vlissingen. C. Eversdijkslraat D 200 c. Vertrokken A. M. van Zweden, fruittelersknecht, naar N en St. Joosland; M M Barlelse, «vntoorbediendeRotterdam, J. J P. Mos, waschmeester, Alkmaar; Chr. Zondee, comroieur, Broek op Langendijlc, I). J Zsnaec, bakkersknecht, WemeldingC; K. Le Cointre, drukker. Driebergen DE BEMANNING VAN DE „KONINGIN REGENTES TEHUIS. Men schrijft ons uil V lissin gen Nadat gisteren eerst de verblijdende tijding, dal de mailboot was losgelaten spoedig gevolgd werd door een tegen spraak, en bleek, dal zij naar Oostende was gebracht, en men de hoop op spoe- digen terugkeer der bemanning ook reeds had opgegeven, kwam gisterenavond laat plotseling bericht, dat de mannen onder weg waren en met den laatsten trein kon den worden verwacht. Daar dit aangename bericht niet meer aan familie of vrienden bekend werd, waren er geen belangstellenden, toen de trein met drie kwartier vertraging te ongeveer 12 uur binnenreed in het stalia», Fr kwamen 35 leden der bemanning aan. terwijl reeds 14 van hen in Middel burg, hun woonplaats, waren uitgestapt. De geheele bemanning bestond mei den.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1