MIDDELBüRGSCHE COURANT. JV° 268 159* Jaargang 1916 Maandag 13 November. BINNENLAND. FEUILLETON. De Zeevalk, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de couiö/d bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 eent. Tijdelijke verhooging der abonnementen met 25 ct. p. kw. wegens oorlogstoeslag. Advertentïèn k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten én Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 eent Reclames 40 cent per regel Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. VERZWARING VAX l)EN BELASTING DRUK. Zooals niet anders te verwachten was, is de Minister van Financiën gekomen met nieuwe Voorstellen ter voorziening in de steeds voortdurende crisis-uitga ven. Deze nieuwe voorstellen slaan ge heel naast die welke nog zijn overge bleven van mr. Treub's verzameling be lasting-Ontwerpen betreffende de blij vende heffingen Ze betreffen dan ook alleen een herziening en versterking van de heffing van opcenten ten behoeve van het leeningfonds 1914. Maar de toelichting van het voorstel geeft levens een overzicht van den stand der crïsis-financiën Het eigenlijke voorstel dat de Minister nu doel., bedoelt ervoor te zorgen dat naast de leening-1914 ooit de leening- 1916 binnen een beperkt aantal jaren geheel zal zijn afgelost. Daartoe wil hij het leeningsfonds 1914 belasten met do uitgaven die de leening 1916 voors hands jaarlijks eiseht. Hij voegt daarbij tevens een voorstel tot herziening, door van de crisis-op een ten vrij te stellen de aanslagen in de personeele belasting van de lagere huur waarden, en ze op de helft te brengen voor de dan daarop volgende rubriek (in Amsterdam b.v. beneden f 250 huur geen opcenten; en van f 250—f 500voor de helft). Maar net daartoe geleden verlies en de- kosten van de leening 1916 wil dè Minister vinden door: verhoioging der opcenten op luxe-ob jecten bij uitnemendheid, t. w. paarden en motorrijtuigen van 20 op 100; verhooging der opcenten op de ver mogens- en op de inkomstenbelasting voor physieke personen van 33 op 10. Hij meent deze verhooging niet tot de rechtspersonen le moeien uitbreiden, omdat het in zijn voornemen ligt om, na de totstandkoming van de afzonder lijke dividend- en tanlièmehplasting, op deze belasting de heffing van 33 op centen over ie brengen, waardoor de rechtspersonen meer dan thans aan het leeningsfonds zullen moeten bijdragen. Voorts moet er rekening gehouden wor den met het voorstel om op de be lasting van naamiooze vennootschappen opcenten te heffen ten behoeve van de gemeenten. Voorgesteld wordt de gelieele ppcen- tenJieffing vast te zetten tot en met liet jaar 1933 (voor sommige belastingen 1 Mei 1934). Geschiedt zulks, dan zal, indien de raming der inkomsten niet te genvalt, ook de leening 1916 aan het einde van 1933 geheel afgelost zijn. Indien de crisis-uitgaven ten gevolge van de Distributiewet eenerzijds en de inkrimping van sommige andere uitgaven anderzijds, niet boven f 25 milliocnper maand stijgen en de Oorlogswinstbelas- ling -werkelijk over de jaren 1914, 1915 en 1916, zooals door zeer velen waarschijnlijk wordt geacht, ten behoe ve van het rijk niet minder opbrengt dan f 100 millioen, dan kan de dek king der crisis-uitgaven, na de totstand koming van liet onderhavige wetsont werp, vermoedelijk tot 1 Februari 1917 geacht worden geregeld te zijn. Brengt, de Oorlogswinstbelasting over 1914—,1916' minder op dan f 120 mil lioen óf duimt, zooals wel te verwach ten is, de crisis langer, dan zuilen ver dere voorstellen noodig zijn, welke als dan voor zoover thans te .oordcelen -is, zullen hebben te bestaan in: a. verlenging van den heffingstermijn van de verdedigingsbelasting mei een jaar*; b. zoodanige verdere versterking van de inkomsten van, het leeningsfonds 1911, dat de rente en aflossing vim een lee ning van ten minste f 110 millioen ten laste van dal fonds kunnen'worden ge bracht, waartoe een som van pl.m. f 4.5 millioen vereischt zal zijn. Met de opbrengst van de Oorlogs winstbelasting over 1917, die naar het zich laat aanzien, veel geringer zal zijn dan die over de voorafgaande jaren, zal aldus vermoedelijk een bedrag beschik baar komen, dat tot den len Augustus 1917 voldoende zal zijn. Omtrent de wij ze waarop de inkomsten van het lee ningfonds in dat geval nader te ver- hoogen zullen zijn, meent de Miuister thans nog geen plannen te moeten, ont wikkelen. KAMERVERKIEZINGEN. Ter verkiezing: van een lid der Twee de Kamer in het kiesdistricL Haarlem mermeer, tey voorziening' in de vacatfure, ontstaan door de verkiezing van den heer Van Wichen tot lid van de Eer ste Kamer, is de canüidaatstelluig be paald op Dinsdag 21 November, de eventuoele stemming op Vrijdag 1 De cember en de evenlueele herstemming op Vrijdag 15 December Ter verkiezing van een lid der Tweer de Kamer in het kiesdistrict Hel, ter voorziening in de vacature onllfstaan door het overlijden van den heer Ty- deman, is de eandidaatstolling bepaald op Dinsdag 28 November en de even lueele stemming en herstemming op resp. 7 en 14 December. INDISCH COMITÉ V I) BONI) In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van het Indisch Comité van den Vrijzinnig-Democratischen Bond wa ren. aanwezig de Kamerleden Marchant en Koster, zoomede mevr. Cohen StuarV— Abendanon In het. bestuur werden nog gëkoi-1 zen de lieer Blok, gep. assisletif-nesi," den', en mevr. Cohen SL'uart. Verder werd besloten, dal in den loop van deze maand een koloniaal! bijblad bij „De Vrijzipnigi-Detnocraat" zal verschijnen. (n Indische bladen zullen cenigp ar tikelen worden geplaatst over de In dische politiek van den Vrijziiniigj-Def- mocralischcn Bond. De Indische begrooting zal aan liet oordeel van verschillende leden van het Comité worden onderworpen, waar na een verslag van de gevoerde Be schouwingen zal worden opgemaakt DE FROV. STOOMBOOTDIEXST. Men schrijft ons uit .Vlissingen: Herhaaldelijk worden klachten ver nomen over de slechte verbinding met Zeeuwscli-Vlaandei-en, meermalen is het echter duidelijk, dat de wegneming dei- bezwaren niet wel doenlijk is. Maar dat Roman uit hel laatst der 16e eeuw, "naar 't Engelsch van RAFAÊL SABATINI, 25). Intusschen moest Lionel doen, alsof hij at, ofschoon het eten hem in de keel bleef steken. Hij deed wat eten op zijn bord en dronk gulzig een. glas wijn. Toen veinsde hij ook onrust en ging naar Nikolaas- Zoo brachten zij do,a lan gen nacht «tor, wachtende op de terug komst van hem, van wien Lionel wist, dat hij niet meer zou lerugkeeven Toen het ochtend werd, wekten zij de be dienden, en zonden hen uit, om den omtrek af te zoeken en het nieuws van Sir Olivior's verdwijning le verspreiden. Lionel zelf reed naar Arwenack, om Sir John te vragen, of hij iets van de zaalx wist. Sir John keek ontsteld, maar zwoer dadelijk, dat hij Sir Olivier in dagen wil nog niet zeggen, dat men door zeer onbegrijpelijke handelingen die bezwa- ren moe toerei-geren. Van zulk een handeling waren wij Zaterdagmiddag getuigen. De taaiste boot naar Terneuzen en ook die naar Bres- kens vertrekt volgens de dienstregeling le 3 43. De trein uil Holland komt to Vlissingen volgens de dienstregeling te 3.36,!tjerwijl volgens de dienstregeling van de provinciale .stoombootdienslen de boo ten kunnen wachten zoolang de omstan digheden dit toelaten Nu was Zater dag de voortrein van den trein van 3.36 reeds binnen toen de boo ton het sein gaven, dat de passagiers aan boord kon den komen; de trein zelf was echter nog niet binnen, en er werden twee klerken van den stoombool'diensl op het perron gezet om te zien of de trein Spoedig binnenkwam Toén de treint in 't zicht kwam, spoedde zich een der klerken naar de ponton om den directeur mede te deelen, dat de trein aankwam Niettegenstaande dit. bericht, gaf de directe,m- order le vertrekken en juist kwamen de eerste passagiers van den trein op de ponten toen de booten afvoeren Zij konden die nakij ken. De reizigers voor Terneuzen Icon den met eenige e\U-akosten over Vlake en Hansweert met den nieuwen dienst IlansweertTerneuzen nog huiswaarts, maar die voor Brcskcns moesten in Vlissingen overnachten of de dure reis maken met een' motorboot van particu lieren, die een reis maakte voor de on vrijwillige achterblijvers. Dit laatste deden enkele militairen, die mét verlof gingen en niet gaarne een deel daarvan wilden verliezen. Men schrijft ons uit Hoedekeiis- kerke: De nieuw geopende provinciale sloombootdienst op de Wcsler-Scheble, lijn Terneuzen—HoedekeuskerUe -Hans- weert, is voor deze gemeente en om geving niet anders dan een groote te leurstelling'. Reeds was uw berichtgever bekend, dat door mannen uit de practijk liet cordeel was uitgesproken dat de plaats waar de nieuwe steiger gebouwd is, met hel ojg op den zwaren stroom, die daar ter plaali.se loopt, niet zeer gie- lukkig werd gekozen We hadden ons dan ook al voorbereid - op eenigen te genspoed, ineer speciaal wanneer hij harden Oostenwind de boot niet zou kunnen aanleggen. Dat de dienst echter zou uitgevoerd 'worden als thans geschiedt, dat hadden ij echter niet kunnen denken. Niet alleen blijkt, dal bij een eenigs- zins harden wind, niet kan worden aan gelegd, maar ook bij gewoon laagwater is men blijkbaar niet in staat, de boot aan den steiger Le meeren, zoodal van een geregelden dienst eenvoudig geen sprake meer is. Te hopen is het, dat de autoriteiten, met het toezicht op den dienst belast, niet zullen talmen om in te grijpen, teneinde nog te voorkomen, dat-een werk hetgeen de provincie ruim f 25 000 heeft gekost vrijwel waardeloos wordt. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Koningin Regentes Tot hedenmorgen (toe is de directie der Zeeland nog steeds zonder bericht om trent de mailboot. „Koningin Regentes die Vrijdagmorgen naar Zeebrugge werd opgebracht Dit is te meer te verwonderen daar de „Prins Hendrik", die op Zater dag 23 September werd opgebracht, reeds na een paar uur weder vertrekken Icon De „Prins Hendrik" is hedenmorgen te half zeven van Vlissingen naar Enge land vertrokken. Naar wij vernemen heeft de aanhou ding niet plaats gehad bij den Xoiord- Hinoer zooals eerst gemeld werd, doch bij de Schouwenbank. Uit Vlissingen wordt nog aan De Tel. gemeld, dat bij de aanhouding van de „Koningin Regentes" Nederlandsche mari ne-vaartuigen aanwezig waren De be spreking tusschen de Nederlandsche ma rine-autoriteit, den schout-bij-nacht van Vlissingen (die zich volgens hier loo- pende geruchten aan boord van een dezer vaartuigen bevond), en den duik boot-commandant duurden ongeveer twee uur. Er werd menigmaal draadloos ge seind. Ten slotte bracht de onderzee- er de mailboot op, doch onder protest van Nederlandsche zijde. De Batavier II Volgens de Telegr. heeft de Duitse he overheid omtrent de nog altijd te Zee- brugge vastgehouden Batavier II aan onze regeering in antwoord op gedane vragen meegedeeld dal over het lot van het vaar tuig door een scheidsgerecht zal worden beslist, en dat hel schip niet zal worden losgelaten tijdens de procedure niet gezien had. Hij was vriendelijk te gen den jongen, van wien hij hield, zooals iedereen deed. De jongen was zoo zacht en vriendelijk in zijn. manie ren, zoo geheel verschillend van zijn hecrschzuchtigen broeder, dat zijn deug den aoor de tegenstelling des le sterker uitkwamen. ,11c vind het natuurlijk, dat je naar mij komt," zei Sir John. „Maar op mijn woord, ik weet er uiels van. Het is mijn gewoonte niet, mijn vijanden in, het don- leer- aan le vallen.'7 „Natuurlijk, natuurlijk, Sir John, ik had het ook niet verondersteld," antwoordde de bedroefde Lionel. „Vergeef ngs, dat ik u zulk een ongepaste vraag kwam deen. Zet het op rekening van mijn on rust. Ik ben al deze maanden na het gebeurde in Godolphin Park niet meer dezelfde geweest. De zaak hefeft mij unücrmijndi Het is een verschrikkelijke last te weten, dat je eigen broeder of schoon ik God dank, dat hij maar mijn stiefbroeder is, schuldig is aan zoo'n lage daad." „Wat?" riep Killigrew verbaasd, „dat zeg jij? Je gelooft dat zelf?" Iaonel keek verlegen, hetgeien Sir John geheel verkeerd begrejep en len gunste van den jongen man verklaarde. En zoo werd in dit oogenblik het zaad gezaaid van de vriendschap tusschen deze Iwce mannen, welke nog aangekweekt werd door hel medelijden van Sir John, dat iemand, die zoo zacht, eerlijk en oprecht was, zoo'n schurk van een broeder had. .Ja ja", zei hij, en hij zuchtte. „Je weet, dal we iederen dag een bevel van de Koningin verwachten aan den rechter, om het onderzoek in te stellen dat zij lot nu toe geweigerd hebben in. de zaalc van uwSir Olivier." Hij fronste naden kend het voorhoofd. „Geloof je, dat Sir Olivier hiervan wist?" Lionel zag dadelijk, wat de ander b« doelde. „Dat weet ik," antwoordde hij. ..,Ik zelf vertelde het hem. Maar waarom vraagt ge dal?" „Ilelpt het ons niet om misschien de verdwijning van Sir Olivier te begrij pen en te verklaren' Goede hemjelf hij zou natuurlijk dwaas zijn geweest hier te De Belgische schippers te Zie rik zee. Mei 1915 werden verscheiden Belgische visschers met gezin, en hun lot woning strekkende vaartuigen, verwezen naar Ziterik zee. Nu November 1916 lig gen er nog een vijftig schepen, meest af komstig ui,t Heijst, onkelen uit Zccf- bruggc Voor den dageiijkscheii toeschou wer vooral, gaan die schepen in het al gemeen een droevigen aanblik opleve- en. Het proces van verval zal bij enke len reeds snel voltooid zijn, en geen wonder. Als men bedenkt dat er vaartuii gen zijn waaraan sedert den oorlog nieljk is gebem-d, steeds in een binnenhaven lig gende aan weer en wind en wat dies metor zij ten prooi. Zeilen, die werden gebruikt, des zomers voor beschutting van de zon, op andere jaargetijden voor regen enz hebben lang weerstand geboden. Thans hangt als symboot van verval hier en Jaar nog een stuk verrot zeil aan dito (rouwen Met enkelen gtial het be ier Haar eigenaars zijn in den tijd •an vischvangst gelukkig geweest, heb ben geld verdiend, en braken geen roei en zwaard of verloren geen netlen, zij toch voeren wel bij de lioogc prijzen voor hun vangst Zijn er visschers, die nog niet één keer uitgevaren zijn om verschillende redendes le treuriger is het voor hen die dit wel deden en moes ten slaken daar het noodige begon te ontbreken voor welks aankoop of aan maak geen kapitaal aanwezig is, en al- zoo mede alleen aangewezen zijn van „den steun" te leven, en voorts van erk, dat er gelukkig meestal nogal in rervloed is, hetzij bij den landbouwer of in industrie Dank zij de inspanning van het hoofd der gemeente, Levens voorzitter van het visscherijbestuur, trekken toch nog een aantal Belgen ter vischvangst uit. Zij hebben hun domicilie te dier slede, hun schutten dcagen de letters dier stad en het nummer, waardoor de vloot belangrijk is uitgebreid. In tegenstelling van het vorige jaar wagen clie 'visschers zich niet ver meer, blijven' meestal on der de kust, wat een gevolg is van het opbrengen naar Zeebrugge van de schuit „Z.Z. 20" vroeger Belgisch, in Augus tus jl waarvan de bemanning' evenals van andere schepen tot hun meerdere veiligheid in het bezit waren gesteld van Hollandsehe papieren Niettegenstaande, er een massa houten huizen voor hen zijn gebouwd, aange zien, en vooral voor de groote gezinhen, de behuizing aan boord lulerst gebrek kig is, zijn er toch nog die het wonen aan boord verkiezen ten 'einde huif schuit, voor zooveel dat nog opgaat, te onderhouden Een aanlig gezicht leveren die goed ingerichte huizen op en vormen als 'ti ware een straat „de Belgische" zooals zij genoemd wordt Geheel onmogelijk is het niet dat, zoo niet vele, dan toch enkele visschers, die reeds in het bezit van eon flink huis geholpen zijn, voor goed te Zierikzee blijven Moge er spoedig een goede verbe- ring komen Over de grens gekomen. Te Doetinchem zijn gisteren in eikaars gezelschap twee Russen en een Duitsch» deserteur aangekomen. Uitvoer van k o cj e n. De Minister van L.. N. en H heeft toestemming verleend voor den uitvoer van hoogdrachtige koeien naar Spanje. De verzending zal deze week plaats hebben. o Uitvoerverboden. Dij Kon. Besluit is de nïtvoer verbo den van reukstoffen en specerijen. Koolrapen en paardepceji. De Minister van L„ N. en H. brengS tei kennis, dal met het oog op de heeri scivmae schaarschte aan veevoeder gefen vergunning zal worden gegeven voor den1 uitvoer van koolrapen en paardepeen. Hel is noodig dat de geheeJe oogst dezer gewassen in het binnenland wordt ver bruikt, daar in geen geval van uitvoer sproke kan zijn Zuidvruchten. Het „Ilbid." maakt gewag' van ernstige verwikkelingen over den invoer van ver- scbe en gedroogde zuidvruchten. Op dit oogenblik geeft de N. O. T. daarvoor geen enkel consent af. De goedenejn, waarvan de consignatie aan de N. O. T. wel x-eeds was toegestaan, werden in En geland gelost of zelfs, wanneer ze Inci te lande reeds waren aangekomen, nood zaakte de Engetsciie regeering de N. O. T. ze terug le zenden naar Engeland, tin ze daar voor het Prijzenhof le bren gen. De Engelsche regeering heeft ten slotte drie booten aangehouden en etl alle zuidvruchten uitgehaald. De stoomvaartmaatschappijen weigeren voorloiopig zuidvruchten te vervoeren. Omtrent de oorzaak van hel optreden van Engeland meldt het blad, dat van dio zijde de eisch is - gesteld, dal eerst de' grenzen voor den uitvoer van liet Nederlandsche fruit moeten worden ge sloten. De Engelsche regeering betoogt blijven, nu hij dit wist, waut buiten twij fel vftu hij opgehangen zijn, als hij ge bleven 'was tot de boden der Koningin kwamen." .Mijn God!" zei Lionel verschrikt., „U u denkt dus, dat bij,gevlucht is?" Sir John haalde de schouders op. „Wat kan men anders denken?" Lionel liet het hoofd hangen. „Ja, wat anders?" zei hij, en nam afscheid als :en overspannen man, wat hij ook wer kelijk was. Hij had er nooit aan gedacht, dat zoo'n klaarblijkelijke gcvolglrekking uil zijn werk zon. voortkomen, waardoor liet gebeurde zoo volkomen verklaard word, en alle twijfel daaromtrent -verd opgeheven. Hij keerde naar Penarrow terug en \erleide Nicolaas, wat Sir John vermoedde en wat hij zelf vreesde, dat de ware reden moest zijh van de verdwijning van Sir Olivier. De knecht was echter niet zoo gemakkelijk le overtuigen. „Maar gelooft u, dat hij het gedann heeft?" riep Nicolaas uit „Gelooft u het, Jonker Lionel?" Er klonk vei-vrijfr. bijna afschuw in de stem van den knecht'. „God helpe me^ wat kan ik andera gelooven, nu hij gevlucht is?" Nikolaas kwam met saam geknepen ïip*- pen op hem af. Hij legde zijn beenig^ ingers op den arm van den jongen man. ,IIij is niet gevlucht, Jonker Lionel," zei hij met grimmigen nadruk. „Hij vreest God noch duivel en als hij Jon ker Godolphin gedood had, zou hij het nooit ontkend hebben Geloof Sir .Tolin Killigrew niet. Sir John haal/te hem altijd." Maai* in den gfeheelen omtrek was de tiienaar de eenige die er zoo over dacht. Zoo er ergens aan Sir Olivier's schuld 'getwijfeld was, verdween die twijfel nu door zijn, vlucht, voordat de vei-wachte bevelen van de Koningin ge komen waren. Later op dien dag kwam kapjtjeitx Leigh tiaar Penarrow en vroeg naar Sir Olivier. (Wordt vervolgd,.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1