MIDDELBiSRGSËHE COURANT. Zaterdag 11 November. AS 267 ïös» jaargang 1916 Oeze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Tijdelijke verhooging dor abonnementen inet 25 ct. p. kw. wegens oorlogsroeslag Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters 2n randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. Cammverzi&M. Tweede Kamer. Zililjbig van Vrijdag Er is gestemd Wel nog niet over alle onderdeelen en amendementen van art SO maar dan toch over de meeste Er is nog iets anacrs gedaan dan stemmen Er zijn ook amendementen te ruggetrokken, verscheidene zelfs, naliet advies van den Mini ster die zich duidelijk uitliet We zullen maar ieder onderdeel af zonderlijk afhandelen. De door de sociaal democraten voor gestelde verlaging van de leeft ij ds-, grens van 23 op 21 jaar werd met 54 tegen 23 stemmen verworpen, nadat de Minister er „bezwaar" liegen had gemaakt Daarover werd trouwens niet veel meer gesproken. Uitvoeriger was de Minister over de -s t|e m p l i e li tHkwestie, en het amen dement-Schaper (facultatief-stelling') en dat van den heer Beumer (schrapping; De Minister achtte het kiesrecht een func tie er is dus een rechtsgrond tot dwang Maar bovendien wordt deze gerecht vaardigd, omdat er een eind door wordt g" maakt aan den ongeregelden slemdwang nu door de partijen uitgeoefend En be halve dat stemplicht opvoedend werkt, is hij beslist noodig in verband meit! de invoering van vrouwenkiesrecht. -Vo ders zou voor bedenkelijke politieke overwegingen de deur geopend worden, zoodra men overgaat tot het verleenen van bet kiesrecht aan de vrouw. Resultaat- intrekking van het amen-- dement-Beumer; verwerping van liet1 amendcment-jSchaper met 53 tegen 23 stemmen Vrouwenkiesrecht Het amen- dement-Troelslra tot hel in de grondwet vastleggen van algemeen vrouwenkies recht was reeds ingetrokken na de on- aannemelijk-verlclaring onlangs door den Minister. Er bleven nog over hel amen- detnent-Heeres (schrapping van de woor den „indien en") en het amendemeniL'- Van Nispen (geen vrouwenkiesrecht) De Minister verklaard© ze beide on aannemelijk Het eerste omdat de wet gever vrij moet blijven, en omdat er nu niet beslist wordt over de -vraag of de vrouwen het kiesrecht zullen heb ben En het tweede omdat de voorge stelde bepaling een inbegreerend onder deel uitmaakt van het regeeringsvoorstel Toen trok de heer II eeres zijn amen-1; dement in om te voorkomen dat art. 80 en het algemeen kiesrecht in gevaar worden gebracht; en de heer Van Nis pen deed hetzelfde omdat hij niet wil in gaan tegen heigeen de Minister heeft voorgesteld. Wanbetalers en bedeelden Tegen de amendementen van den heer Sn. Hcnkemans om de wanbetalers in de directe belastingen en de bedeelde arbeidsscliuwen uit te sluiten van het kiesrecht had de Minister bezwaar. Hij vroeg waarom men alleen de wanbetalers van de directe belasting wip de uitsluiten, en niet de smokkelaars, en de wanbetalers van de prov. en gemeen tebelastingen9 En ten opzichte van de uitsluiting der bedeelden wees hij er op, dat zulke personen kiezers zullen blij ven als de armbesturen hen niet opga ven Men brengt daardoor de politóek in de armenzorg De heer Sn Hen kern a ns hield ech ter vol, met 't resultaat dat zijn amen deren ten met 72 tegen 6, en 71 tegen 7 stemmen kelderden Dinsdag voortzetting IR M E W L A M R. „oorlogstijd Herinneringen en indrukken van rar. M- W. F. Treub. De oud-biinisler Freub heeft opge schreven wat hij in de crisis meege maakt heeft, en dat is nu als een lijvig boek van 400 pagina's uitgekomen bij de firma H D. Tjeenk Willink en Zn te Haarlem, en Scheltema en Holkema's Boekhandel, Amsterdam. De schrijver wijst er in een voor woord op dat het boek een zeer per soonlijk karakter heeft Hij vertelt slechts van hetgeen hij heeft meege maakt of van nabij gezien. En over nijli-i tairen zaken zwijgt bij geheel omdat de lijd daarvoor nog niet gekomen fe In dat voorwoord treft nog deze mee- deeling „Vooral in de eerste maanden van den oorlogstijd had ik het groote voorrecht de waakzaamheid en zorg zaamheid van H M de Koningin voor het Nederlandsche volk van nabij te kunnen waarnemen en daardoor hoog te leeren waardeeren" Hij heeft het boek dan ook opgedragen j,aan onze begaafde Landsvorstin, die zich in moei lijke dagen heeft doen kennen'als een ware Moeder des Vaderlands". In een zestal hoofdstukken worden achtereenvolgens behandeld: de handha ving van 's lands souvereiniteit en neu- trelileit, de levensmiddelenvoorzieningen, voorkomen en lenigen van nood, geld en crediet in den oorlogstijd, het op gang houden der bedrijven, de oorlogs toestand en de schatkist Voorts bespreekt de schrijver in een „nabetrachting" de vraag wat er na den vrede zal moeten geschieden Hoi: onl- warring van den toestand We hebben dit boek eersl lieden ont vangen en lcunnen er dus nog nXet} meer van geven dan een inhoudsover zicht. We zullen lader nog wel gele genheid hebben op het door den, in deze materie zoo hoogst bevoegden schrijver verhaalde, terug 1e komen Alleen willen we er nu reteds aan toe voegen dat bij een vluchtig doorbladeren van hel relaas der gebeurtenissen in de eerste crisisdagen de aandacht gepakt werd door den helderen verteltrant, en de interessante niet bekende bijzonder heden van hetgeen toen in de regeerings- kringen plaats had. DE NEDERLANDSCHE ZAAK. finder dezen verzamelnaam geeft de Vaderlandsche Club bij de firma Van Hol- kema en Warendorf te Amsterdam een serie vlugschriften uit, waarvan de strek king reeds afdoende door dien algemee- nen titel wordt aangegeven. Door een la gen prijs wordt er naar gesVreefd die brochures zoo ruim mogelijk verspreid te krijgen Reeds meldden we onlangs dat in deze serie verschenen was De troonop volging, beschouwingen van prof. rar. D P. D. Fabius. Thans zagen drie nieuwe nummers het licht en wel Grondslagen van nationale politifek, door prof. mr. J H. van Hamel, „een beknopt overzicht van denk beelden omtrent nationale politiek, welke ook in de Vaderlandsche Club gekoesterd Worden". Het socialisme en de vredes beweging, door W II. Vliegen, gevend een overzicht van hetgeen er door de sociaal-democraten op dat gebied gedaan is tot de ineenstorting" van 1914, en welk boekje in deze sefrie vooral zijn be- teekenis krijgt door het hoofdstuk over de nationale zelfstandigheid. .Niettegenstaande al wat de klassen verdeelt, blijft ook de socialistische bewe ging hand in hand met de andere volks klassen pal staan „het vaderland ge trouw" En dit is niet. in strijd met het socialisme, integendeel het is socialistisch gebod", aldus de laatste veelzeggende zinnen van dit hoofdstuk De Schel dek wes tie, door J II. Deibei Wat deze het vorig jaar in de Gids publiceerde, betrof voornamelijk Zeeuw sch-VlaanderetiDat artikel is grootendeels in deze brochure als twee de hoofdstuk opgenomen. Er gaat nu echter aan vooraf een nieuw hoofdstuk over „De kern der kwestie", nl de vraag: of Antwerpen al of niet een oorlogshaven zal zijn, waarbij besproken 'worden de verschil lende tot nu toe aangegeven middelen om tot een oplossing van de zeer inge wikkelde kwestie (e geraken De clusie van den schrijver is in 't kort deze dat die middelen (irüeraa'ionali- scering van de W Schelde, of veran dering ran het karakter van die rider door een der oevers aan den verdedi ger van Antwerpen toe te wijzen), niet tot het beoogde doel zullen leiden, en voor ons land zeer bedenkelijke gevolgen zullen hebben Afstand van Z Vlaanderen zou slechts de overtuiging vestigen dat men er daarmee niet is, en dat ook de andere oever erbij zou moeten iets wat zeker wel geen Nederlander als een gewensclite oplossing zal aanvaar den Hot betoog in het tweede deèl ove do sterke historische banden tusschcn Z Vlaanderen en Nederland, on over de stemming der bevolking hebben we reeds vroeger beknopt weergegeven nederlaSd en de oorlog De „Koningin Regentes" Hedenmorgen had de direclie der Maatschappij Zeeland nog geen nadere berichten over de opgebrachte mailboot. Zij is van nieening, dal de boot gisteren eerst te ongeveer vier uur te Zteebrugge is kunnen zijn en er geenf lijd overbleef voor nauwkeurig onderzoek, om giste reu nog le vertrekken. Daar beslist geen contra'/.inde aan boord is, vertrouwt de direclie, dat de boot zal worden losge laten, al is het ook, nadat de onderdanen van aan Duilschl-and vijandelijke stalen van boord zijn gehaald. De aanhouding had gistermorgen '-om streeks 11 uur door torpedobooten plaats ongeveer ter hoogte van den Noordhin- der. Onder de 93 passagiers waren weder ©en aantal Belgen. Naar alle waarschijn lijkheid waren ook aan boord Godfrey, de „dames-artist" van de „Timbertown Follies", en de Belgische kunstschilder van Steenacker uit Middelburg. Door het Suez-kauaai. Volgens „Schullevaer" zullen, te be ginnen met liet s.s. „Kawi", van den Riott Lloyd, hetwelk 17 Nov van Rot terdam naar Java vertrekt, alle schepen weder via het Suez-kanaal naar Iiwüë varen. De „Blommersdijk". Van de schepelingen van liet getorpe deerde stoomschip „Blommersdijk", die gisteren mei hel stoomschip „Rijn dam" zijn aangekomen, heeft de Tele graaf (lc volgende bijzonderheden ver nomen De „Blommersdijk' was geladen met 6000 ton regeeringsgraon en 400 ton aari'de N O T. geconsigneerd s tukgoed. waaron der auto-onderdeelen, op Zaterdag 7 Oc tober van New-York vertrokken. Op Zondag 8 October voer men tegen 5 uur in den namiddag voorbij het Nantucketvuurschip Door praaien ver nam men. dat zich aan boord van het vuurschip de bemanning van drie Emgel- sclie schepen bevonden, welke vaartui gen door de U 53 in den grond waven geboord. Tegelijkertijd kreeg men een duikboot in liet ziclit, die een waar schuwingsschot loste en het sein gaf: boot uitlaten en de papieren toonen De eerste stuurman J Klaasse, verge zeld van den bootsman en vier ma trozen, roeiden met een van de twee sloepen, die de „Blommersdijk" aan boord had, naar den onderzeeër. De duikboot droeg geen kenteeken. Even later heeft men vernomen, dat het de U 53 geweest was. De eerste stuurman Klaasse begaf zich aan boord van den onderzeeër Naar men later van den heer Klaasse vernam, waren de Duilschers zeer korlaf. De duikbootcom- mandant zag de papieren in en nauwe lijks had hij als route vermeld gezien New-York—Rotterdam via Kirkwall, of hij zeide, dat de „Blommersdijk" getorpe deerd zou worden De heer Klaasse wees er op, dat het hier een neutraal schip gold, met graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering, doch de duikbootcommandant zeide, dat de „Blom mersdijk" ecu Engelsche haven zou aan doen en hij ieder schip, dat naar een Engelsche haven ging, moest torpedee- ren Hij handelde volgens instructies De heer Klaasse kreeg zelfs geen gelegen heid weer naar boord terug Le gaan Van den onderzeeër werd naar de „Blommersdijk" geseind „Zoo spoedig mogelijk het schip verlaten Dit ver wekte aan boord cenige consternatie Oir middellijk werd de laatste sloep gereed gemaakt en zoo spoedig mogelijk ver lieten de overigen, een 36 opvarenden, met den kapitein de „Blommersdijk Men bevond zich toen op ongeveer 3 mijl van het Nantucket vuurschip. Hot was prachtig weer, de zee was zeer kalm, zoodat het verblijf in de overvolle boot geen bezwaren opleverde Er wa ren 11 Amcrikaansche torpedojagers in de buurt, zoodat al zeer spoedig de scliipbroukelcn werden opgepikt Een kwartier nadat de „Blommersdijk" ver- laten was, nam de groote Amcrikaan- sclie torpedojager Bentam hen op Zij werden daar zeer vriendelijk ontvangen Men voorzag hen van' al het benoodigde ten bracht hen naar Newport News. De Duitschers hadden aanvankelijk ge probeerd de „Blommersdijk" tot zinken te brengen door bommen in ruim I te plaatsen, doch dat lukte niet Tegen 8 uur in den avond werd toen een torpe do op de „Blommersdijk" afgevuurd, waarna het vaartuig langzaam aonk. Op bet laatst sloeg de „Blommersdijk" voor over In dezen stand is liet schip eenige dagen gebleven, want, naar de opvaren den later vernamen, was een sleepboot in de buurt geweest, om te zien of de .Blommersdijk" nog te redden was Maar dat bleek niet mogelijk Van Newport News ging de bemanning naar New-York, waar de kapitein en de officieren in liet Hoboken-hotel, de min dere schepelingen in het Zeemanshuis werden ondergebracht Daar ontving ieder der manschappen 5 dollar, om zich van kleederen te voorzien en werden zij hijzonder voorkomend en vriendelijk be handeld Na een verblijf van twaalf dagen in het Zeemanshuis, kon men zich insche pen aan boord der Rijndam, die de man nen veilig te Rotterdam aan wal zette. IJzer en st aal, De Minister van L„ N en H. heeft de Burgemeesters uitgenoodigd hem een op gave te <loeu van de in hunne gemeenten aanwezige voorraden bewerkt en onbe werkt ijzer en staal, opdat de Minister •en overzicht kunne krijgen van de 'lier le lande aanwezige hoeveelheden. o (Verbod van verkoop van con senten. .Aangezien blijkbaar bij vele belangheb benden de meening bestaal, dat uit- voerconsenten, welke len name van een bepaald persoon verleend zijn, zoo noodig nog weer verhandeld mogen worden, zoodat de uitvoer van bedoelde goede ren plaats vindt door een ander dan den- geen op wiens naam liet consent oor spronkelijk verleend was, komt het den Minister van L N. en H wenschelijlc voor ter algemcene kennis le brengen, dat elke verkoop van een consent door den oorspronkelijken houder, tenzij zulks in de betrokken uitvoerregeling speciaal mocht zijn geoorloofd, len gevolge zal hebben het intrekken van het verhan delde consent en eventueel een schor sing van den exporteur als zoodanig '3 - Uitvoer landbouwproducten. Reuter seint uit Londen, dat een over- eenkomsl is gesloten tussclien de Brit- sche regeering en het Nederlandsche Landbouw-Exportbureau, waarvan mr. Linthorst Homan voorzitter is. Deze overeenkomst, enkele dagen ge leden le Londen geleekend, verzekert aan Engeland regclmatigen, sterk ver- groeten, toevoer van Nederlandsche land bouwproducten. Gehoopt wordt, dal de h andel tusschen Nederland en Groot- Britlanje ten minste tot den vroegeren omvang zal worden gebracht. De Nederlanders hebben hun levendi- gen '.vensch te kennen gegeven om tien volle de Waardevolle markt le. behou den, die zij vóór den oorlog in dit land vo, r hun producten hadden. Dit heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot het slui ten ran de nieuwe overeenkomst. De langdurige onderhandelingen, welke aan de overeenkomst zijn voorafgegaan, zijn op de meesl vriendscluippelijkje wijze gevoerd, hoewel enkele van dtej micoMijkste quaeslies eerst op het laatste ogenblik tot een oplossing kwamen. o Pluimvee. De St ct. ran gisteren bevat een wij ziging van art. 5 van het „Pluimveebeshtil 1916". Aardappelen. De Minister van L„ N en II heeft bepaald sub B van de beschikking van 30 Sept. jl. wordt gelezen als volgt Hel vermalen of verwerken van geel- n witvleezige aardappelen is verboden, met uitzondering van die partijen, welke blijkens een verklaring, af te geven door of vanwege de Aardappelvcrecniging, \rvr de consumtie ongeschikt zijn. (Stct.). Met etetöte jaargetijde voer de riienmatiekiydsrs. Niet zonder een gerechtvaardigde vrees zien de rheumatieklijders liet re genachtige jaargetijde naderen. Hunne pijnen, die de mooie dagen nagenoeg hadden doen verdwijnen, ontwaken plotseling onder den invloed der voch tigheid Hunne arme gewrichten doen, waiH neer men ze in beweging brengt. Icnar- singen liooren die van hevige pijnen vergezeld gaan. De rheumahok treft zon der ouderscheid de jongen en de ouden, maar zij valt bij voorkeur de verzwakte en overwerkte personen aan, en in hel algemeen hen wier bloed, om de een of andere reden, verarmd en met urine zuur beladen is De eerste voorzorgsmaatregel der rheumatieklijders en van hen die voor rheumatiek vatbaar zijn, dat wil zoggen de overwerktende vermoeiden, de bloedarmen en alle zwakken in liet algemeen, moet zijn hun bloed te zui veren en te verijken Een kuur mei de Pink Pillen is hen daarom bijzonder aanbevolen De Pink Pillen zijn in dei- daad onvergelijkelijk als herstellings middel van het bloed Door hun ge- bruilc hebben tal van rhotimalieklijders hunne pijnen volmaakt zien verdwijnen Het is natuurlijk noodzakelijk de behan-- deling met volharding ie volgen Op die voorwaarde geven de Pink Pillen altijd de gunstigste resultaten De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1 75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Da- cos takade 15 Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luitwieler, A. C. Beniest, Vlissingen. Gebr Mulder, Goes, en in alle goede apothake® Bit Stafl en PrtrcMe. - Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op patrijzen dit jaar bepaald op Zaterdag 18 November a.s met zons ondergang. O 1 Uit Middelburg. Hedenmorgen ontstond op den Dam a 1 n i e r een verzakking in de straat. Het bleek, dal door een lek in de waterleiding hel zand was weggespoeld en de steene.il geen steun meer hadden. Bij de onveilige plaats wiord een politiepost geplaatst, terwijl de gemeentefabricage en die di lemnea lesDiejliajea. recleur der waterleiding mei het ge beurde in kennis werden gesteld. De inzameling 1e Middelburg van geld voor het „Tehuis der Weezeu" op Donderdag jl. heeft opgebracht de som ■an f 356.775. o Uit Walcheren. - Het. kinderkoor „De Kleine Westkap- iclaars" heeft de West kap peLsche burgerij en militairen weer eens een mondvollen en prettigen avond bereid. Grootendeels ook al tengevolge der ge drukte tijden hebben deze kleinen zich gedurende de laatste hvee jaren niet meer doen hooven Thans heeft de heer Houtekamer uit de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school weer een nieuw kin derkoor opgericht, waarmee hij Woens dag-, Donderdag- en Vrijdagavond telkens or een volle zaal is opgetreden. Hel groepje kleinen op het podium, voor op geschaard de meisjes met de Zondagsche, helderwitte mutsjes, de mooi geplooide beukjes en de zwarte schortjes, maalde zeker op het. publiek een vriendelijken indruk En de moe dertjes, die den eersten avond aanwe zig waren, mochten met recht een wei- nigje trols hun meisjes aankijken. Ze kwamen keurig voor het voetlicht, Hot 13-tal liedjes, dat ten gehoore werd gebracht, werd! heel aardig en bef gezongen Ieder nummer oogstte een har telijk applaus Vooral het laatste nummer Klets— Kluis, dat zich bij uitstek leende, om op ..zijn Weslkappcls" te zingen, ver wierf natuurlijk een daverend applaus. Bovendien vroegen nog 8 meisjes en 2 jongens de aandacht van het publiek •oor het spelen .van een 5-tal aardige comedic-stukjes De rillen kenden zij uitstekend, terwijl ze deze vlot en met groote vrijmoedigheid speelden. De hoeren Heyt en de Rruijne zorgden ook mede, om de stemming bij het pu bliek er in te houden, door bel geven van een paar aardige voordrachten. Een verrassing had de heer Houte kamer het publiek nog bereid in de pauzen, in den Vorm van een tombola' wat bij bet uitreiken v an de prijzen meermalen aanleiding gaf lot groote vroolijkheid onder de aanwezigen De burgemeester, die met zijn eclit- genoote den tweeden avond aanwezig was. dankte den lieer Houtekamer voor de uitstekende voorbereiding, waardoor bij in staat was 'aan de burgerij en mi-

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1