MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaterdag 4 Novembe OENLAN0. Dil Stad en Pmincie. lageraaseB iensititeiistiüs. Weer naar scbool toe. Jé 261 jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Teestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Tijdelijke verhooging der abonnementen nut 25 et. p. bw. wegens oórlogstoeslag. Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een4 per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Dit nummer bestaat uit TWEE blade a EERSTE BLAD. EEN TOEKOMSTVRAAG In het katholieke weekblad .Van on zen Tijd" is de vorige week door den hAer A J M Stumpff, lid van de Reken kamer een vraag gesteld, die alle aan dacht verdient. Hij wees er op. in verband met den! naderenden stembusstrijd van 1917. dat er reden lot ongerustheid is over de vraag of van rechts wel dezelfde onzij digheid zal worden bewaard, die nu de regeering heeft gehandhaafd in overeen stemming met den wensch van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk, Sedert geruimen tijd, schrijft de heer Stumpff. zijn van rechts stemmen ver nomen die ondubbelzinnig hun voorkeur uitspreken voor de Duitschers Dr Kuvper steekt zijn voorkeur niet onder stoelen of banken. En spreekt men met katho lieke geestelijken, dan zijn er zeker drfa van de vier pro-Duitsch. Ze kijken zich docd op| de anti-clericale richting in Frankrijk, en een groot deel der katho lieke pers volgt hen hierin na. De heer Stumpff zegt dit ter sprake te brengen omdat het thans nog tijd is, van rechts door een gezaghebbend geluid to doen verklaren, dat eon coalitie-* ministerie de Diiitenlandsche politiek niet op andere banen zal voeren, dan zij nju js Nederland wil onafhankelijk blijven, wil hel blijven van Engeland, van Franje- rijk, maar ook van Duilschland. Blijft dit geluid uit, of klinkt het te onbestemd, ja. dan zou het wel kunnen gebeuren aat een deel der rechtsche kiezers dit maal links zou stemmen. Staatsraad Slruycken, die zooals men weet ook R Katholiek is, merkte bij dftt artikel op, dal het „teekenend is voor d.' gemoedsstemming van niet weinigen -onder de kiezers der rechterzijde, die zich gewoonlijk van openbare deelneming aan de politiek onthouden". Aan den anderen kant is door de Standaard" verontwaardigd de bewe ring als onjuist afgewezen een verkla ring welke echter niet zoo dadelijk iedereen zal overtuigen, die zich nog her innert hoe eigenaardig dr. Kuyper in een Duitsch interview den partij-strijd in Ne derland te pas bracht bij de verklaring •san'de anti-Duitsche stemming hier Ie- lande. Van links is in de „Vaderlander", het orgaan der Liberale Unie, nog iels an ders aan deze opmerkingen vastgehaakt, ril rtc conclusie dal, hoe de uitslag van ae verkiezingen ook zal zijn, het minis terie, dat sinds 1 Aug1 'M met de lejding onzer internationale politiek is belast, moei aanblijven als ministerie van natio nale defensie. Dil betoog lijkt ons niet sterk. Ook al is loevallig hel huidig kabinet extra parlementair, hel is geen kabinet uit hlle partijen We gelooven dat het beter is de kwes tie niel door zulke opmerkingen te ver troebelen, maar heel scherp te letten op hetgeen er verder van rechts naar aan leiding van de beschouwingen van den heer Stumpff wordt gezegd. Wij zonden hel zeer bedenkelijk vin den wanneer bij de verkieziDgen vau 17 ook maar in eenig opzicht hel pro- dit bf pro-dat een openlijk erkende factor werd, of zelfs maar een invloed achter de schermen uitoefende. NEDERLAND EN DE OORLOG. Van de grens. Voor het eerst sedert Augustus 1914 zou de burgemeester van IJ z e n d ij k e de vreemdelingenwet toepassen. Zooals reeds in dit blad vermeld is, kwamen de vorige week in een onbewaakt oogenblik twee jongens van 12 en 14 jaar, die voor de Duitschers op grond tusschen tien doodenden draad werkten, over dien oragd, de grens over naar Nederland Op verzoek van de ouders dier kinde ren, welk verzoek door den Duilschen! militairen autoriteit te Watervliet in han den kwaru-van genoemden burgemeester, zou hij gisteren dc jongens door den ge meenteveldwachler laten terug bezorgen aan de ouders, waarvoor hij machtiging had gevraagd aan dean procureur-generaal, en verzocht had aan de Duilschers om de ouders aan den draad te laten ko-men. Toer. de jongens aan de .grens kwamen en de Duitsche soldaten zagen, begon nen rij zoo te huilen, dat de ouders be sloten de kinderen maar in Holland te laten. Deze zijn nu weder ieder bij een landbouwer gebracht, waar zij in dienst zijn als koewachter tegen een toon van f 10 in de maand benevens kost en in woning. o- Weer bruinbrood Volgens de Maasbode is binnen enkele dagen weder le wachten een verbod tot bereiding van wittebrood. u Onderzoek graan bed r ij f De minister van L H en N.heeft ingesteld een commjs^ie, raan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gestie in haar vollen omvang' van hel sinds den aanvang der crisis gevoerde graanbedrijf en hem ver slag uit te brengen van de uitkomsten, waartoe het door haar ingestelde onder zoek heeft geleid In deze commissie zijn benoemd tol leden de heeren S P. van Eeg'hen, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken, te Ami- sterdam. E P de Monchy Rz., voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken, te Rotterdam en F. G. Waller, directeur der gist- en spiritus fabriek te Delft tol secretaris de heer mr. F. \V. J. A. del Campo 'genaamd Camp, rechtsge leerd directeur der 's Gravenhaagschfl Hypotheekbank, le 's Gravenhage. Slct —o•- Commissie van toezicht De minister van L N. en H heeft, naar de Nieuwe Crt verneemt aan de leden der Tweede Kamer een circulaire gericht Waarin hij er op wijst, dat zijn standpunt steeds was en nu nog is, dat het aanbeveling verdient, dat Kamer leden deelnemen aan het werk der com missies van toezicht op de uilvoerverw eenigingen en leveusmiddelendistribuhc. Daardoor kunnen zij zich overtuigen van den loop der dingen bij die commissies en zich een goed denkbeeld vormen omj- trent de controle op uitvoer en distri butie in ''t algemeen De minister zegt, dat juist van Kaf- mcrleden met grond mag worden aan genomen, dat zij staan boven de par tijen, die bij uitvoer en distributie zijn betrokken. In verband met deze opvatting vraagt minister Posthuma den Kamerleden, of zij bereid zijn, deel uit te maken van bestaande of nieuw le vormen commist- sies van dezen aard o Ge/) pende brieven. Wolff seint uit Berlijn. In den Rijksdag antwoordde de direc teur van het departement van buitenland- scbs zaken Johannes opeen vraag van den afgevaardigde Müller (Meiningen) In ver schillende gevallen stond op brieven uit Neaerland naar Duitschland de opmer king ..opened bij censor". Op een door ions aan de Nederlandsche regeering ge daan verzoek om een onderzoek in le stellen, luidde het antwoord ,,De ope ning dier brieven kon op Nederlandseh bied niet plaats hebben, en kon slechts ontslaan zijn door verkeerde sorteering. Die mededeeling was voor ons overlui- ,end. Wij hebben geen reden aan te nemen, dal de Nederlandsche regeering een foul beging. Naast verkeer de sorteering staan wel is waar gevallen, waar hel mogelijk is, dal Fugelsche spionnen door diefstal, or ontrouw van een ambtenaar, kennis kregen van brieven; maar ook hierbij is niel aan le nemen, dat van de zijde der Neaerlandsche regeering fouten zijn voor gekomen. Uit Middelburg In de gisterenavond in het militair tehuis gehouden vergadering van de af- oeel>r.g M i d d .0.1 b u r g van den Volks bond. vereeniging legen drankmisbruik, werd behandeld het voorstel van het; bestuur inzake een te houden huisvlijl- tenloonstelling. De bedoeling van hel bestuur is, de tentoonstelling op ruimer schaal tedoen plaats hebben dan die van een paar jaar geleden. Toen was de kvyaliteil voldoeude, maar de kwantiteit niet. Zoo'n tentoonstelling zal veel geld kosten, maar zij zal toch ook balen af werpen. Zij zal zoo iets moeien zijn als die welke in 1909 gehouden is. Ze zal \erschiUonde afdeelingen bevallen als houtwerk, carlonnage, ijzerwerk, hand werken en diversen. Ook nijverheidsman nen zullen kunnen inzenden, maar slechls beperkt. De leden van de afdeeling zullen worden opgeroepen aan hel welslagen der tentoonstelling 'mede te wecken Hierna werd over dit voorslel gediscus sieerd en werd nog bepaald, -lat _voor vakmenschen een andere afdeeling" zal worden gemaakt dan voor werkelijk le ken, en dat er ook voor de militairen een afzonderlijke afdeeling, zal zijn Personen ook van builen Middelburg zullen kun nen inzenden, terwijl de zedelijke steun van de afdeelingen Vlissingen en) Dom burg zal worden gevraagd. Ton slotte werd met algemeene stem men Ivoslotcn de tentoonstelling in. de Iweede helft van April te doen plaats hebben en het bestuur te machtigen alle uoodige maatregelen hiermede in verband tie nemen. Zooals uit bovenstaande blijkt is de af deeling heel wal van plan en voor de liefhebbers van huisvlijt, de echte knut selaars. is er van den winter zeker wal te doen door een fraai stuk voor de ten toonstelling in elkaar te zetten De gisteren hier aangekomen Bel gische kinderen zijn allen gezond bevon den, zoodat geen bezwaar beslond ze in hc-l Weeshuis op te nemen. -Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van koperen kranen en coiu- positiepijpen van in aanbouw zijnde wo ningen. Door een 15-jarigen jongen werd een koperen staaf van 35 c.M. lengte en 5 K'.G gewicht op hel politiebureau ge deponeerd welke vermoedelijk ook vau diefstal afkomstig is. Uil Vlissingen. - Met hel gisterenavond te V1 i s- singen gearriveerde s.s. „Prins Hen drik kwam o a aan een zoon van den loodsschipper Vader aldaar, die geva ren heeft als tweede steward op hel Noorsche schip „Sola", dat van Ncw- Yorlc naar Havre onderweg met een la ding rubber, ijzerstaai, ijzeren staven en meer contrabande Maandagmorgen halfzcs op 95 mijl van de Scilly-eilanden door twee Duilsche duikboolen is aan gehouden De bemanning kreeg een half uur omweg te roeien, waarna het schip werd getorpedeerd De eerste boot kwam na 45 uur, de tweede waarin jfader zat 11a 57 uur in Engeland aan Telkens sloegen zeeén over en men sliep zoo goed en kwaad als liet ging, liggend in het water De jongen heeft aan oolc nog steeds hevige krampen over het gehecle lichaam en is veel magerder geworden Dezer dagen voldeed een le V1 i s- singen verblijvende Belg de rekening van een lijkdienanr, die met de begrafenis van een zijner verwanten was belast ge weest. De nota bedroeg f 300. Toen de lijkdienaar. thuis gekomen, het ontvangen bankbiljet nauwkeurig bezag, bleek hem, al hij niet een biljet van f 300, doch van t' 1000 nad gekregen. Hij begaf zich on middellijk naar de woning van den, bij vergissing, zoo royalen heer, en maakte hem op zijn abuis allent, -waarna het bil jet van f 1000 voor een van f 300 werd verwisseld. De heer achtte het echter niet noodig den reeds hoog bejaarden lijkdienaar, die zeer goed een exlra'tje) 7 u hebben kunnen gebruiken, voor ziine eerlijkheid te beloonen. - Binnen een 14 dagen worden, te Vlissingen een 700-tal Engelsche ge ïnterneerde burgers uit Duitschland ver wacht. Daai- er slechts een 70-tal tegelijk met de mnilbool mede kunnen, worden er maatregelen voorbereid, de mannen hier onder dak te brengen. Uit Walcheren - De Domburgschc muziekver- eenigSng „Apollo" had, voordat de uni taire overheid zulks niel langer toeliet, de beleefdheid, nu en dan op hare coït eer ten in de muziektent ook de Belgische volksliederen te doen hooren tere ge noegen van de talrijke uitgewekenen, die zich voor kort of lang in Domburg hebben gevestigd. Vrijdagavond ontvingen bestuur en leden van „Apollo" bezoek van cenigie Belgische heeren, die hun na enkele har telijke woorden een verrassing aanboden en den directeur e-en fraaien palmtak, vastgehouden door linten in de Holland1- sclic en Belgische kleuren De directeur van „Apollo' dankte in een toespraak en de heeren bleven een tijdje de gasten van de vereeniging o Uit Zuid-Be vel'and. In een door slechts weinig leden bezochle vergadering van ..Handelsbelan gen te Goes hield gisteravond de heer Dc Buisonjé van Amsterdam een rede over Bedrijfsreclame, toegelicht door een gro;4 aantal lichtbeelden van adverten tie-kolommen, étalages en reclames op muurvlakten. •J it Zeeuwtc li-V. laaader a w Vrijdagmiddag half vier stond le Groede de wagen bespannen mei 2 paarden van den landbouwer B aldaar in de Schoolstraat stil, terwijl de bestuur der R zijn zoontje wilde opladen, loen plotseling de paarden schrokken en op hol sloegen De bestuurder kwam onder de wielen, terwijl het jongetje onzacht met de slraatsfeenen in aanraking kwam Na door den inmiddels ontboden genees heer te zijn verbonden werden vader en zoon naar bius vervoerd. Gelukkig hadden geen verdere ongelukken plaats, hoe wel de hollende paarden door de juist uit school komende kinderen galoppeerden De paarden werden in de Brouwerijstraat door een militair tol slaan gebracht (Raadgevingen aan de ouders). Men zegt terecht dat de gestadige ont wikkeling der geestvermogens even nut tig is als dïe der spieren Zij Heeft zelfs volgens (een beroemd geneesheer, dit Voordeel op den spierarbeid dat „het geen de hersenen hebben verkregen, in zijne voornaamste kenmerken bewaard wordt zoolang hel zenuwweefsel gezond blijft Het is van groot belang hieraan te denken op het oogenblik dal de jonge lieden weer aan hunne studies gaan Op dat dezen die, men motet dit niet vergeten reeds zijn blootgesteld aan de vermoeienissen der lichaamsvorming, den zwaren arbeid dien hunne hersenen hebben te verduren, kunnen verdragen, is het noodzakelijk mei zorg te letten op den goeden staat van hun zenuwweef sel, dat wil zeggen van hun zenuwstelsel Een te groole geesleswerkzaamheid is een oorzaak van min of meer ergs ze nuwverslapping die zeer nadeeliige gCp volgen voor den algemeene» gezondheids toestand kan hebben Men kan dus den ouders met gte- noeg aanraden hunne kinderen, niet al leen wanneer zij bij dezen teeicenen van vermoeienis waarnemen, maar ook regelmatig gedurende hel schooljaar eemge doosjes Pink Pillen le doen ne men, die, door hunne merkwaardige, versterkende eigenschappen, de geesles werkzaamheid altijd op het zelfde pijl zullen houden, de zenuwverslapping 'er genhouden of voorkomen en m enkele dagen alle gevoel van vermoeienis doen verdwijnen Dc Pink Pillen zijn zoowel een mach tig versterkingsmiddel voor de zenuwen als bijzonder heilzaam voor allen <lie veel met hel hoofd werken Een kuur met de Pink Pillen de dagelijks ver kregen resultaten bewijzen het is de krachlig'ste geneeswijze voor hen die overwerkt, vermoeid of verzwakt zijn De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1 76 pier doos. en f 9 j>er zes doozen bij hel Hoofddepöt der Pink Pillen Da- costakad© 15 Amsterdam Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K157, Middelburg, S A Luilwieler, A. C. Beniest. Vlissingen. Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken GEMEENTE-SALARISSEN TE VLIS SINGEN Door B en AV van Vlissingen is een omvangrijk voorstel aan don raad voorge legd betreffende de verhooging van 'sala rissen, waarover in dat college was ge sproken, vóór de verschillende desbetref fende adressen inkwamen De meerderheid van B en \V is van meening da! dc minder gunstige finan- cieolc toestand niet mag weerhouden om die verbeteringen in de positie der ge meente-ambtenaren en -werklieden aan te brengen, die inderdaad noodzakelijk blij ken te zijn. In aanmerking nu genomen den hoo- gen levonss audaard en den zwaren lie lastingdruk aldaar, ook afgezien van de tegenwoordige tijdsomstandigheden vc-rcischeu verschillende salarissen, die hier Ihans door het personeel in dienst der gemeente genoten worden, naar de meening van de meerderheid van het college te worden herzien, waarhij dan op 1 Jan '17 de dunrletoeslag zou op houden De voorgestelde salaris verhoogingen la ten wij hier, althans de belangrijkste, volgen Voor de hoofden van scholen wordt, voorgesteld i' 1400 tol. f 1900 (thans f 1300-f 1800' mot verhoogingen om de vier jaar (nu 5 jaar Voor de onderwijzers wordt liet mi nimum gebracht op f 650. en verder voor wal betreft het jaar 1917 voor meer dan een dienstjaar f 700, 2 4 dienstjaren f 750: 1 6 f 800; 6 8 f 850, 8 10 f 900 10 12 f 950: 12 14 f 1000, 14- 16 f 1050; 16 18 f 1100en meer jaren f 1200 Voor hei jaar 1918 worden deze cijfers van af 4— 6 dienst jaren verhoogd en voor dien termijn gebracht op f 850 en vervol'/ens 6 8 f 900. 8-10 f 950; 10 12 f 1000, 12- 14 f 1050. 1 1-16 f 1100; 16 18 f 1100 f 1200 en meer dan 18 f 1300. Voor het jaar 1920 en volgende ver anderen de laatste cijfers als volgt 6 - 8 jaar f 1000. 8 10 f 1100; li) 12 f 1200, 12-14 jaar 1' 1300, 14 161 1400 en boven 16 jaar 1' 1500. Ten aanzien van de agenten van politie wordt overeenkomstig Ih'un verzoek voor gesteld het klassestelsel af te schaffen en alleen te hebben agenten en hoofd agenten: ook wordt voorgesteld hun loon per week le bepalen en wel op f 15 f 18 voor een agent en f 19f 21 voor een hoofdagent met tweejaarlijksche ver hoogingen van f 0 50 per week De toe lage voor hel diploma blijft gehandhaafd en wordt bepaald op f 0 50 per week ''thans f 25 per jaar- Het korps in specteurs wordt veranderd; thans bestaat hel uit een inspecteur en twee adjunct inspecteurs. Het voorslel luidt een hoofd inspecteur mei een jaarwedde van 1 1600 tot f 1900. oen inspecteur eerste klasse f 1200—f 1500 en een tweede klasse f 1100 f 1400. mei tweejaarlijk sche verboogingen van f 100 Ten aanzien van de secretarie-ambte naren wordt hel volgende salaris voor gesteld hoofdcommies f 1700—f2200, (thans f 1500 f 1700 commies-redac- leurl 1500 f 2000 (f1200- f 1600 .com mies f 1200—f 1700, adjunct-commies 1 900—f 1200 (f 800 f 1000 kl rk eer ste klasse f 700 f 900 f 600- f 800 klerk tweede klasse f 550 f 700 (f 100 i 600 eerste bode-schrijver f 850— f 1000 f 700 f850, tweede bede schrij ver (f 550- f 700 Wegens hel bezit van en diploma of akte ran bekwaamheid stellen B en AA' voor f 50 per jaartoe te kennen. Voor de commiezen der plaatselijke belasting wordt een verhoogiug voorge steld van f 50, zeodat de hoofdcommies zal verdienen f 650 f 775 en de com miezen f 600—f 750 Het salaris van den ambtenaar bij de comptabiliteit wordt voorgesteld op f 700 f 1000 (thans f 600—f 800) en die- van de ambtenaren ten kantore van den ge meente-ontvanger voor den commies f 1000-f 1300 f 1000-1 1200, eerste klerk f 500-f 700 f 100—f 6( 0 tweede klerk f 150 -f 500 ff 150—t 400 A'erdcr wordt voor den gemeenle- bouwmeester een verhooging \oorgesleld van het maximum en wel van f 2500 op f 2750 en le bepalen, dat het maximum kan worden bereikt door middel van acht tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 en vervolgens één tweejaarlijksche ver hooging van f 150 A'erdcr wordt voorgesteld Jn te stel len de betrekking van hoofdopzichter bij de gemeentewerken en tie jaarwedde, aan die betrekking verbonden, te bepa len op f 1500—f 1700, vorder die van ae opzichters te bepalen van f 1000 lot f 1500 («hans f 800 f 1400 A'erdcr voor den klerk hij de ge meentewerken f 800—f 1000 B en AA7 stellen voor den opzichter P A Jongepier te benoemen tol hoofd opzichter Nog wordt voorgesteld de opzichter bij den gemeen!e-reinigingsdienst le. bezoldi gen met f 1000 thans f832 den keur meester van vee en viseti f 1100 (f 1000 don knecht ten raadhuize f 450 (T425^ den concierge van de II B S. f 650 f 600 de plantsoenwachters f 350 (f 300 Voor de werklieden bij de afd openb werken wordt voorgesteld, tim merlieden f 0 26 (23 ctmetselaars 26 ct. (24); stueadoor 26 24; grafdelvers 23 (f 600 per jaar); voerman 22 ongeveer f 600 per jaar); riolist 22 (17); arbei ders 20 (17 Verder voor de werklieden bij den gemeente-reinigingsdienst per week, tonnen mannen en Icarrenvoerders f 13.20 (f 11); rioolreiniger f 12.60

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1