MIDDELEÜRGSCHE COURANT. Dinsdag 24 October. JVs 231 139* Jaargang i9ie Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Tijdelijke verhooging der abonnementen met 25 ct. p. kw. wegens oorlogstoeslag. Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND, Uitvoerverbod. Bij Kon. Besluit is de uitvoer van mat werk voor verpakking verboden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „F or tuna" gezonken Gelijk wij gisterenavond per bulletin bekend maakten is blijkens een Lloyds- bericht hel Nederlandsche stoomschip „Fortuna" gezonken Tien overlevenden zijn in den nacht van Zaterdag op Zon dag door een patrouille-vaarjluig aan land gebracht. Men vreest, dat de gezag voerder en 15 !man verdronken zijn De „Fortuna' groot 1251 ton bruto, behoorde aan de koninlcl. Nederl. Sfo.om. Mij. te Amsterdam en was 20 dezer van Rotterdam naar Cardiff vertrokken Het schip voer in ballast om in Engeland kolen te laden De directie heeft eveneens bericht ontvangen, dal hel stoomschip in de buurt van Newhaven door een torpedo of mijn tot zinken is gebracht. De namen der geredden zijn- de le stuurman Moerdijk, de 2e stuurman A. Verwayen, de 3e stuurman J. Ribbens, de leerling G. IIoogenkamp, de boots man P. Bjoevenquist, de bediende G Hart, de liergaslen P de Beer en P. Klop, de matroos J. Bakker en de stoI- ker S. Piek Onder de vermoedelijke slachtoffers van de ramp van de „Fortuna" bevindt zich ook de 19-jarige eenige zoon van de familie K. alhier De opstand in Rawas is geheel ge broken; er bevinden zich daar geen on tevredenen meer Alle leiders en opstan delingen zijn gevangengenomen Volgens berichten .uit de Tabirstreek begmt de bevolking in de doesoens Se- ling en .Kapoek terug te keerende hoofden melden zich De Zeppelin. Een overdreven verhaal De Dordtsche Get. schrijft over de boni, die een Zeppelin bij Hoog-Blókland zou hebben geworpen Het schijnt, dat de berichtgever lich telijk onder den indruk van het gebeur de is geweest en daardoor de zaken wat overdreven heeft. Toen wij althans hedenmiddag een on derzoek ter plaatse instelden, hebben we niets kunnen vinden van ontwor telde boomen, vernielde wegen en der gelijke oorlogsgruwelen. liet eenige, wat van dit incident nog zichtbaar was, waren een plakkaat mod der, welke uit de sloot gebaggerd was, een strookje weg van D/a M. lang en J/3 M. breed, dat uit los pas geworpen grint bestond en een boomwaarvan een reepje bast ter lengte van een dertig centimeter was afgescheurd. Het is dan ook hoogst onwaarschijn lijk, dat hier een bom haar moorddadig werk heeft verricht. Wat er van overgebleven was, is he- dentnorgen door don garuizoens- eu den groeps-coïnmandant alsmtede den inspec teur van politie en eenige officieren per auto uit IIoog-Blokland gehaald en in Gorculm door de militaire autoriteiten opgeborgen en ofschoon men ons uit een oogpunt van militair belang hel overschot niet kon laten zien, hebben wij toch ongeveer het signalement kun nen vaststellen dit is: een soort bak van alluminium, ongeveer een halve me ter in doorsnede en voorzien van ko peren kraantjes. Nog afgezien van het resultaat der exptoisie, is ook deze beschrijving op een bom niet van toepassing en ver moedelijk is hier dan ook een benzine- bus neergevallen en is door den schok de benzine ontploft met het gevolg, dat er een gat van een 35 c M. diep en D/2 M lang in den weg geslagen werd cp de stukken wijd en zijd vlogen, waarhij één ervan de Iwomontvelling veroorzaakt heeft. Dat de benzinebus' zoo onverwacht naar lagere sferen gedaald is, zou mis schien te verklaren zijn, doordat de Zeppelin plotseling overgeheld lieeft. Ooggetuigen toch hebben gezien, dat het luchtschip eerst snel lager kwam om dan plotseling stijl omhoog le varen. Het scheen, alsof er iets aan het lucht schip onklaar was geworden, het was onzeker in zijn bewegingen en bleef lang op verschillende plaatsen hangen, alsof hel niet tegen den wind in kon komen. Wanneer men de tijden, waarop het schip gezien is, vergelijkt men de af standen tusschen de waarnemingspunten, blijkt ook wel, dat het luchtschip zeer langzaam gevaren heeft. Het spreekt, dat het gebeurde in om liggende plaatsen veel consternatie te weeggebracht heeft, doch uit boven- taande moge dan blijken, dat het zoö'r "vaart niet geloopen heeft. Uit Middelburg. Wij herinneren eraan, dat morgen avond om 8 uur in „De Vergenoeging" een lezing over volksvoeding zal worden gehouden, welke in hel bijzonder leer zaam zal ziju voor vrouwen uil de arbei dersklasse enz. De enlréeprijs is 10 ets., doch lot een beperkt aantal zijn gratig kaarten verkrijgbaar morgenmiddag tu^- penen 2 en ,3 tuur aam,het prov. inlichtingt- bureau hoek St. Piéter- en Spanjaard straat. Ter eere van het 50-jarig bestaan van het Gasthuis op het Noordplein al- -, waarover men in het bijvoegsel meerdere bijzonderheden zal aantreffen, ■appert heden de vaderlandsche drie kleur van het geslicht. In het bedoelde artikel zijn een paar zinstorende zetfouten blijven staan De Ge alinea in de tweede kolom moet luiden als volgt: .,In zijne rode merkte de heer Rek ker nog op, dat i-eeds in 1559 de grond, waar thans het gasthuis op staal, Voor de slichting van een huis van liefdadig heid wera aangewezen en de steenen van Middelburg's oude veste gegeven werden om daarmede de fundamenten te UIT OOST-INDIË De onlusten 111 Djar Officieel - wordt gemeld: ibi. Dit Stad en Proïineie. dtn menscheu met een belastbaar inko men van f 350—f 400 reeds mee te laten bet/don in het aldus ontstane tekort. llebben B. en W. gemeend, in verband met de hooge prijzen voor noodzakelijk levensonderhoud, de laagste klasse Le moeien ontheffen, juist door deze om standigheden, mecnen wij, gaat het niet aan beneden een belastbaar inkomen van f 1000 reeds een vrij zwaren last op de toch reeds te zwaar drukkende belasting le loggen. Wijzigt men het voorstel van B. en W zooals door ons wordt aangegeven, dan bereikt men, dat bovengenoemde inko mens niel of zeer matig worden verhoogd. Onderstaande voorbeelden mogen lot slaving van een eu ander dienen. Dc eerste Kofom geeft aan wal thans betaald wordt: de tweede wal volgens ons voorstel zou worden betaald en de oer de wat volgens B en W' zou moeten geheven worden. Voorstel. Voorslel 'vlasse. Thans. Soc. Dem B. en W. 1 0 70 niets niets 2 2.24 niels niets 3 3 92 niets f 1.20 4 5.74 f 3.31 3.68 5 7.70 5.61 - 6.24 6 9.77 7.99 8.88 7 - 11.95® - 10.44 - 11 60 8 - 11.25 - 12.96 - 11.40 9 - 16.66 15.55 - 17.26 10 - 19.15 - 18.21 - 20.19 15 - 32.83 - 32.61 - 35.79 20 - 48.21® - 48.81 - 52.83 21 - 61.46 - 63.07 - 67.32 32 - 89.33® - 95.04 - 98.28® 38 110.35® 122.01 120.345 12 - 129.58 - 148.75 - 146.68 80 - 633.58 - 863.56 806.40 102 - 1095.58 - 1608.32 1509.84 131 1704.58 - 2361.74 - 2201.76 In de oude 20e klasse dus een kleine Een 30 regels verder staal „eenkrach tig beslaan"; dit. moet zijn „krachtig be- t u u r." 0 Uit Vlissingen. Tengevolge van het faillissemenl van den heer Duij'm. te Vlissingen is er een vacature ontstaan in liet Ille district aldaar voor den gemeenteraad Door de Soc.-Democratische Raads fractie is als amendement op liet voorstel van B. en W., betreffende de heffing ecnor plaatselijke directe belasting naar het inkomen een tabel van heffing ingai- diend alsmede het voorstel om aan het slot van art. 20 la lezen inplaals van. 17.10 f20.40 Het vermoedelijk vermenigvuldigingst- cijfqr berekenen de' voorstellers op 1,44. Voorts 0111 de bepaling op le nemen, dal de eerste klasse niel kan worden geheven dan na afzonderlijk raadsbe sluit. In de loclichting wordt het volgende opgemerkt I11 de laatste raadszitting werd door onze fractie bezwaar gemaakt legen de wijze van heffing van den H. O. Dit be}- zwaar vond niet zijn oorzaak in hel door B. en W opnieuw vastgestelde bedrag, dal afgetrokken kan worden voor nood zakelijk levensonderhoud. Iloewel door ons onmiddellijk de opmerking moei wor den gemaakt, dal een bedrag van f 500 voor gehuwden voor noodzakelijk le vensonderhoud te weinig is, meenen wij thans niel verder te mogen gaan, vooral niet, omdat nog altijd liet kiesrecht ge koppeld is aan het belastingbiljet en er door liet voorstel van B. en W- toch al oen aanmerkelijk deel hél kiesrecht voor den raad zal verliezen Toch mecnen wij ook op dal punt het voorstel van B. en W. niet geheel onge wijzigd le mogen laten, vandaar ons twee de amendement om de eerslé klasse niet le heffen. Alle berekeningen,*dio er toe geleid hebben de door ons ontvangen tabel vast le stellen, zijn gegrond op de uitkomsten over 1914, het laatste normale belasting jaar Door verhooging van het percentage, gelieven van de toeneming, kan met een vermenigvuldiging van 1,44 worden vol slaan Het gevolg hiervan is, dat ons bezwaar legen het voorstel, van B. en W. vrijwel vervalt. Juichen wij eenerzijds het voorstel van B. en W toe om zijn hoogeren aftrek1 noodzakelijk levensonderhoud enz. stijging bij ons voorstel, doch aanmerke lijk minder dan bij B. en "W. In de 35c klasse valt de kruissing tusschen het voorstel van B en WL eai hel door ons ingediende voorstel, om langzaam te stij gen, zoodat bij een belastbaar inkomen van f 2100 pas een stijging van f 2 wordt wrki egeu. Te Vlissingen is opgericht een af- deeling van den R K Bond van schoen en lederbewerkers. De heer H van der Horst machinist 1c klasse bij- de S S te Vlissingen herdacht gisteren onder de gebruikef- lijke belangstelling zijn 25 jarige diens|t- 'ervulling Uit Walcheren. Zaterdagavond werdeu in liet café „de Roode Leeuw" te Zou te lande door eenige militairen voordrachten en goocheltoeren ten beste gegeven, die ze-er n den smaak van het publiek vielen. De zaal was goed bezet. Uit Zuid-B eve laid. De vorige week is men begonnen met de uitzetting der spoorlijn in Zuid- Beveland Aangevangen is niet de Zuid-lijn in 'de ■ichling Goes—'s H. Arendskerke - o Uit T h 01 e n. In de gisteren gehouden raadsver gadering van. Tholcn was de heer Quist afwezig. Aan den onderwijzer En gelvaart werd toegestaan een verbinte nis te sluiten als reserve sérg'-majoor administrateur Daar de inning der school gelden van de bewaarschool moeilijklid- den opleverde werd dit aan het hoofd opgedragen Besloten word geen subsidie te verleenen aan de R K Handelsschool le Bergen op Zoom Met 6 legen 3 slem- men (de lieeren v. Vredenburch, Waf- gemaker en Wagtlio) werd besloten bel salaris van den ge meen leon t vanger met f 50 te verhoogen. De heer W Moelker onthield zich van stemming. Voor het sluiten ecner geldleening ten behoeve "der gasfabriek kwam ook een aanbieding in vandetThoolschebank, die aanbood tol en met f 100 000 voor 991/2 tegen een rente van IVj °/o De lee'iing zal in 't geheel f90.000 moeien bedragen. De heer De Jong vooropstellende, dat hij niet tegen een geldleening leu be, hóeve der gasfabriek is, meende dat men het oog moet houden op de af lossingen Ook de heer Van Hiele zeide niet tegen de leening le zijn, doch wilde er op wijzen, dat het zeer nuttig is in dien de gascommissie bij uit te voeren werk de terzake deskundige raadsleden eens om inlichtingen vroeg dan zou ze ker bij de laatst gehouden aanbesteding anderzijds kunnen wij geen vrijheid vin- wel jjeld 'gespaard zijn gebleven De heer De Jong zeide ook te heb ben vernomen, dat bij den bouw der tcerpul is gebleken, dat deze zwak was ontworpen, zoodat deze later veranderd moest worden, bij voorkomende gelef jenheid zou het zijn nut kunnen lieb- >en eerst rekening te houden met het geen gedaan moet worden. De leening voor de gasfabriek lokte nog veel discussie uit, die lenslotle ont aardde in een heftige polemiek tus schen spr en den heer Van Vreden burch; eerstgenoemde vond het nood zakelijk, dat de leden van den raad in alle opzichten worden ingelicht en wees op een minder juiste balans. Op magazijngoederen eu verkochte fittings- artikelen bleek een lekort te zijn. Eenige leden der gascommissie lichtten dit toe, waaruil bleek, dat er muntmet- ters zijn geplaatst zonder dal hiervan aangeteekeniiig is gehouden, waardoor dit verlies gereduceerd werd. De heer Van Vredenburch wensclite voortaan den heer De Jong niet meer.le antwoorden indien hij onvoorbereid met dergelijke dingen komt, spr. verklaarde zich ten allen tijde bereid als commis sielid alle mogelijke inlichtingen te ver strekken. De voorzitter sloot lenslotle de dis- cussiên en stelde aan de orde de be noeming van jejen adimnistraleuirboekj- liouder aan de gasfabriek Met alg. stemmen werd de eenige sollicitant, de heer D Schot, als zoodanig benoemd Inzake de bekende missive van den minister van binnenl zaken betreffende het sluiten van de drankgelegenheden bij demobilisatie, werd besloten op voor stel van den voorzitter een verordening te maken, die dan eventueel kau wor den toegepast Bij de rondvraag wees de heer De Jong op den afloop van de kermis en meende, dat men niel beter kan doen if.n deze af te schaffen; ocik de heer 'an Iliele was dezelfde meening toe gedaan, temeer daar hij overtuigt was dat minstens "A der inwoners zulks weu,- schen Oolc drong hij er bij den voorzitiler op aan, om met de Kerstdagen geen ver gunning tol liet maken van muziek in de herbergen te geven. De heer van Vredenburch wil moti veering waarom hij er tegen stemde den gemeente-ontvanger verhooging van trac- tement toe le kennen. Van zeer betrouwt- bare zijde vernam spreker ongelooflijke staalitjes van onbeholpenheid over dien ambtenaar, staaltjes die meer dan erg zijn en spreker zag een dergelijk ambte naar liever gaan dan blijven Daarna sluiting der vergadering en ging de raad over in een zitting met gesloten deuren Tot organist bij de Ned. Herv Kerk te Borssele is benoemd de heer ,1. Blok Jr. Uit Schouwe n-D uiveland - Zondag woeien van verscheidene schepen in de Iramhaven aan liet Zij- pe te B r u i 11 i s s e de vlaggen halfstok. Schipper Hanse, die in de bieten campagne de bieten vervoert, welke aan gebracht worden met de tram en naar Dintel moeien, was de haven binnenge komen met het lijkje van zijn 14-jarig dochtertje, dat bij Dintel overboord ge vallen en, hoewel dadelijk opgehaald, reeds verdronken was. Het meisje lcwam j>as van de school te Nieuwerkerk en had nog maar een paar reisjes meegevaren Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W D. Maandag vergaderde de raad d|er ge meente S c h o o n d ij lc ewaarbij de lieer P. Rissceuw afwezig was Een ingekomen verzoek van de af- deeling Oostburg van den Bond van Xed. Oud. om salaris verhooging vooi1 de on derwijzers werd gerenvoveerd naar B. en \V. om advies. Vastgesteld werd, dat op de dagen der demobilisatie herbergen èn bierhui zen zullen gesloten zijn Tot onderwijzer bij het herhalings- onderwijs werd mede benoemd de beer ,T. Rasting. Met ingang van 1 November a s werd de stroomprijs der electrische centrale van 30 op 40 cent vastgesteld, als ge- rolg Van Ale duurdere prijzen van lcolen (ein olie. De verordening op de heffing van den hoofdelijkcn omslag werd zoo gewijzigd, dat het maximum op f 7500 werd ge bracht Voor 1917 werd de hoofdelijke omslag vastgesteld op f 7000. Dc begroeting voor 1917 werd vastge steld op een bedrdg van f 22609.16®, met een post voor onvoorzien van f986 455. Aan Burg. en Wcth. werd een, blanco crediet verleend inzake uitvoering van de distributievrel KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Schilder ij ententoonstelling te Vlissingen. Gelijk wij reeds met een enkel woord meldden, is te Vlissingen in heit Concertgebouw weder een schilderijen?* tentoonstelling geopend, die lol en met Zondag as toegankelijk zal zijn van 10—121/2 en 21/2—5 uur, en wij kunnen een' ieder, die een reeks fleurige en aangename kleurenindrukken wil meder nemen, een bezoek ten zeerste aanbeve len Het lioogsl staal zonder eenlgen twij fel wel het werk van mevr J 11 en- drickx van Antwerpen, van welkekun> stenaresse wij op vorige exposities reeds een enkel doekje zagen, doch waarvan wij nog nimmer hel genoegen hadden een meer uitgebreide verzameling on der de oogen te krijgen. Wij wezen er bij een vroegere gele genheid reeds op, dat het werk van deze dame een geprononceerd modern barakter bezit, in dien z.in, dat het haar minder te doen is om haar onderwerp in details uit le beelden, dan wel om den algemeenen indruk weer te geven Zij heeft deze taak op een bewonde" enswaardige wijze volbrachtmen kan niet anders zeggen dan dat haar bloer men-st ille ven s een verrukkelijk samen spel zijn van vleKken kleur De tinteu zijn alle hartstochtelijk, frisoh aange durfd en krachtig gepenseeld Ziet b v. hoe haar violette bloemen heerlijk con- trasleeren tegen een fraai geschalceer- den orailje-roodcn achtergrondEn hoe arentegen weer haar stuk ..viooltjes'" geheel is opgebouwd in een uitsluitend diep paarsen toon, zonder zulk een geaccentueerde tegenstelling, doch niet temin van een diepe kracht. L. Bron geeft goede, soms mei kleur opgewerkte, teekeningen, en schilde rijtjes, gewoonlijk aan het buitenleven gewijd, van welke laatste wij 110 3 .Witte eenden' noemen, en no. 15 Vrouwtje aan de wasch" met eén goed geslaagd lichteffect op de muren eener boerenwoning Ook de nos. 2, „Kager- meer", 12 „Winddag", 19 „Boerderij', 21 „Bij den plas' en meer andere zijn te prijzen. L He ij mans werkt veel met grij zen, hij heeft zich zeker geen gemak kelijke taak uitgezocht met het weer den van lichteffecten op hel water, doch bij sommige is hij goed geslaagd Men zie bv. no. 44, dat zeer goed den indruk weergeeft van liet grillig licht en schaduwspel, dat men in Vlissingen bij buiig weer zoo uitstekend waar kau nemen Van J Kruidenier konden ons dc landschappen, ondanks goede kwa liteiten, niet bekoren, behalve no 58 „Onweer op de Veluwe", dal wel (rootsch is, en het „Maanlandschap", h zijn figuren schijiit deze schilder ons overigens het best geslaagd te zijn. No 56, liet „Meisjeskopje en no 63 „Prietje" zijn bepaald mooi geleekcnd ONDERWIJS Voor vrije- en ordeoefeningen zijn te Rotterdam geslaagd de dames N. ,T de Vos van Westkapelle, G F. Happee van Middelburg en W. Westveer van Koude- kerke t Zand) Tot 1 Oct jl was voor het te bouwen Nederlandsch Kinderherstellings oord to Nunspeot ingekomen een bedrag van f 112865 465; onder de verantwoor de laatst ingekomen bedragen behoort ook f 87 45 van hoefjesverkoop te DoTn b urg. In de gister gehouden 'ledenverga dering van de vereeniging „De Ambachts school te Goes waren 9 bestuursleden en 1 gewoon lid aanwezig. De begrooting voor 1917 word in ont vang 011 uitgaaf vastgesteld op f 12225 50. liet bestuur word gemachtigd plannen te beramen tot uitbreiding van de am bachtsschool Hel aantal leerlingen (neemt toe en verschillende lokalen zijn te klein geworden. Het lid, de heer Oosterbaan, vroeg of aan de ambachtsschool ook gelegenheid gegeten zou kunnen worden ohi onder richt te ontvangen in typografisch tee-

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1