MIDDELBURSSCHE COURANT. 139» Jaargang Dinsdag 10 October. BINNENLAND. FEUILLETON. Dit Stad en Provincie. As 239 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes 11.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Tijdelijke verkonding der abonnementen" met 25 cfc. p. kw. wegens oorlogstoesiag. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. I>E NIEUWE DUITSCHE- DUIKBOOT- ICTÏE. De gisteravond gemelde berichten over het optreden van Duitsche duikbooten tnnbij de Ameriltaanschc ltusl, brengt in eens weer de h ouding van de neu tralen tegenover den handelsoorlog naar voren. Dat er ook een Nederlaudsch schip het slachtoffer van werd n.l. de met regeeringsgraan geladen „Bloirfinersdijk" (de gister vermelde naam Sommelsdijk werd verkeerd aldus per telefoon ver staan) maakt ons direct bij dit geval be trokken. 'Maar na de wijze waarop in den laatsten tijd Duitsche duikbooten optraden tegen Noorschc schepen in de Noordelijke IJszee, kon men er hier op verdacht zijn, dat ook andere neu tralen den invloed van die nieuwe actie weldra zouden ondervinden/ In Noor wegen was daarover reeds een sterke ontstemming ontstaan. Die zal zich nu wel uitbreiden tot ons land, en tot de Vereenigde Stalen zelf, waar men er wel zeer onaangenaam door zal worden getroffen, dat de plotselinge verlevendi ging der, op Amerikaanscheu aandrang aanmerkelijk beperkten duikbootenoor log, nu plaats heeft vlak bij de kust der Amerikanen die daardoor de veiligheid van hun kustvaart verliezen. Een boot met New-jYorksche toeristen die van New Foundland terugkeerden, bleek niet (eens veilig. Hoe de zorgwekkende factoren in deze kwestie zich verder zullen ontwik kelen, hangt echter geheel af van de na-» dere bijzonderheden der torpedeeringten. Een bericht uit New-Vork zegt dat de Duitsche onderzeeërs alle voorschriften der internationale oorlogswetten in acht genomen hebben. Of dat ook gebeurd is bij do vérmelï- |ging van een schip als de „Blommcrsdijk", dat tusschen twee neutrale landen een la ding graan voor een neutrale regeering vervoerde,en dal toch vernield werd, zullen we eerst uit nadere berichten kun nen welen. Het klinkt vreemd. Af aar we willen reeds even in herinne ring brengen dal onze regeering nog nooit tegenover de Duitsche hel recht der Duit sche duikbooten erkend heeft om een neutraal schip lot zinken te brengen, ook al 'is dit met contrabande geladen. Hef dient altijd eerst voor een prijzenhof uit gemaakt ie worden, dat het schip ver beurd verklaard mag worden. In hel Oranjcboek van het vorig najaar heeft zij uitdrukkelijk betoogd dat tiet Volken recht de rechtmatigheid van zoodanige vernietiging nimmer erkend heef!. Zij heeft bij de Duitsche regeering dan ook geprotesteerd tegen de vernietiging van de Maria" en de „Medaa" in 1915, en legen de vernietiging van de „Elsina He- lenc" en de Berkelslroom" in den loop van dit jaar. Dal Je Duitsche regeering in antwoord op. die protesten, volhield dat het doen zinken van neutrale schepen met contra bande wèl veroorloofd is, spreekt wel haast van zelf. Maar daarmee is de kwes tie natuurlijk niet uitgemaakt Het ont breekt op het oogeublik aan een lichaam dat over die beweringen van de twee partijen een uitspraak kan doen. Maar juist zoo'» lichaam, bijv. een Internatio naal Prijzenlnf, bestaal -niet. !De Zeevalk:, 11 oman uit hel laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAÊL SABATINI. Hij erkende ook, dat er ialoesie in hel spel was. Sir Olivier's daden ter zee hadden hem rijkdom verschaft en met dien rijkdom herstelde hij weer het evenwicht der Tressilkuis in die streken, dat. door Rudolf Tressilian zoo ten on der gebracht was, zóó zelfs dat hij dreig de de KilligTcws van Arwenack te over vleugelen. Maar in het uur van reactie ging hij niet zoo ver, om toe te geven, dat. Sir Olivier Tressilian een geschikt echt genoot voor Rosamunde Godolphin was Zij en haar broeder waren door hun overleden vader onder zijn zorg gesteld en hij had zich waardig van zijn voog dijschap gekweten tot den tijd dalPie- ter meerderjarig was geworden. Zijn ge bogenheid voor Rosamunde was leeder Dat het gebeurde met de „Blommers- dijk" ons berooft van een voorraad graait dien wij noode missen, en dat het verlies van het schip weer onze scheépsruimte ermindert, zijn bij-omstandigheden, die de zaak voor ons nog onaangenamer ma ken. "Maar behalve dat alles rijst de vraag of die-hernieuwde actie opzettelijk in1 den nieuwen vorm geschiedt, en wat voor be doeling Duitschland heeft met iets waar van zij kan Weten dat het de neutralen slerk zal ontstemmen. Die vraag kon wel eens de ernstigste van 'ffile zijn. I)E KONINGIN OVER DE DIENST WEIGERING. Naar de „Telegr." meedeelt schreef een jong decoratieschilder te -Hilversum, de lieer J flagemeijer, die als landslonn- pliehtige van de jaarklasse 1910 begin October onder de wapenen-moet komen, dd. 27 Aug. een brief aan de Koningin, waarin hij Hare Majesteit vroeg hem voor te lichten bij de oplossing van een moei lijke gewetensvraag. Hij schreef dal twee figuren voor zijn geest slaan de Christus, die hem geoiedl zijn naasten lief te heb ben, en Hare Majesteit, die van hem ergt. dat hij zich in den wapenhandel zal oefenen en op bevel moorden zal op groote schaal. Hij herinnerde voorts aan lief woord, door de Koningin over de wereld geslingerd..Christ avant tout" (Christus vóór alles). De heer Hagemeijer ontving daarop het olgende schrijven: Den heer J. HAGEMEIJER te Hilversum. Naar aanleiding van uw schrijven van den 27cn Aug. j 1 gericht tol Hare Majes teit de Koningin, ben ik gemachtigd u enkele woorden le antwoorden. Bij eenig nadenken moet het u duide lijk zijn, dat „dienslweigeren' onder wei- ken vorm en om welkereden ook, nooit de goedkeuring van het Hoo-fd van den Staat kan hebben en dal het Hoofd van den Slaat voor „dienslweige ren" nooit verzachtende omstandigheden kan vinden. Do door u aangehaalde woorden „Christ avant fout" zijn niet door H, Af. de Koningin uitgesproken of .,de wereld in- geslingerd", zooals n zegtmaar deze woorden werden door Hare Majesteit neergeschreven op een portret, dat H. M. schonk aan de Argentijnsche dame, die een reproductie van hel fraaie Christus beeld uit de Andes aan bel Vredespaleis ten geschenke gaf. Dus een geheel par ticuliere handeling. Mijns inziens is er volstrekt geen tegenstrijdigheid in* deze woorden en het zich gereedmaken om zoouoodig de zijnen en huis en hof te kunnen ver dedigen. Integendeel. Mij dunkt dat men van het hegin af tot het einde uit de Bij- belsclie geschiedenis moet leeren hoe -de mees! heilige plicht van den man is om rouw en kinderen, huis en haard te ver dedigen, zooals zelfs elk dier is aangc boren door hel hem door God gegeven instinct. De gchcele natuur is daarop gegrond. Laai' mij u een werkelijk goeden raad -en, jonge- man! Laat u niet afleiden door theatrale w-oorden en gedachten; heb vertrouwen in hen die u hebben te leiden, al kunt gij net niet begrijpen; denk u rustig en kalm in, in den plicht, dien niet alleen de regeering, maar de geheele na als van een minnaar, maar getemperd door een zuiver vaderlijk gevoel Hij aanbad liaar bijna en toen hij alles ge zegd liad, toen hij zijn. geest gezuig verd had van p.Ile oneerlijke vooroor- deelcn, vond hij nog zeer veel af te keuren in Olivier Tressilian, en hfeï denkbeeld dat hij Rosamunde's echtge noot zou worden, stond hem tegen In de eerste plaats dal slechte bloed der Tressilians befaamd slecht en nooit sterker voor den dag gekomen dan bij wijlen Rudolf Tressilian Het was on mogelijk, dat Olivier er niet door bevlekt zou zijn: Sir Jólin kon dit dan ook wel bemerken Hij had de traditioneele ou- stm'migheid d»er Tressilians Hij was hartstochtelijk en driftig en voor liet zeeroovershandwerk had de natuur hem het best uitgerust Hij was ruw en heerschzuchtig, boos over aanmerkin gen, en geneigd de gevoelens van ancie- Ven mer voeten te treden Was dit, zoo vroeg hij zichzelf in volle eerlijkheid af, een echtgenoot voor RosamundeKon hij haar geluk aan de zorg van zulk een man toevertrouwen? Zeker niet. .Toen hij dus hersteld was, ging hij met tuur, uw eigen mannelijk gevoel, u op legt, om gereed te zijn de uwen te kun uen verdedigen. En klamp u daaraan alleen^nst. Doe uw plicht en tracht Christus te dienen door in uwe naaste omgeving steeds zooveel mogelijk liefde, toewijding en zelfopoffering te betrachten; maar niet door theatrale woorden of daden. Nogmaals, (uister naar mijn raad. Er is ge*en tegenstrijdigheid. riv, j De Particuliere Secretaris van II. M- de Koningin VAN GEEN. Dat, blijkens hetgeen de Telegr "ver der meedeelt, de h;er Hagemeijer door dit schrijven niet overtuigd is, zij slechts aangestipt. NEDERLAND EN DE OORLOG. Ernstige bedreiging van onze scheepsbouw en metaal industrie Gisteravond deelde het ..Hand." 'hei volgende mee - Sedert oenige weken dreigt onzen Ne- derlamlschen scheepsbouw een ernstig gevaar. Het is bekend, dat de productie van de Duitsche walswerken den laatsten lijd zeer was gedaald Veel wordt gewerkt .oor den munitie-aanmaak, terwijl boven dien het -aantal werklieden in deze in dustrie belangrijk daalde. Het gevolg is geweest, 'lal onze seheepsbouwwerven den laatsten lijd uit Duitschland zoogoed als geen profielslua! en spanten hebben ontvangen. De toestand is thans apio ge worden, dat, komt cr niet spoedig wijzi ging len goede, de kans beslaat, dat onze seheepsbouwwerven, hoezeer zij ook als 'l ware met werk overladen zijn, een ge deelte van lnrn werklieden zullen moeten ontslaan. Men zal natuurlijk overal zoo lang mogelijk aan don arbeid blijven plaatijzer wordt betrekkelijk nog in ruime hoeveelheid gezonden." Maar liet geuren aan profielsUal en spanten Wordt hier en daar reeds nijpend. Zoo vernamen wij, dat op de Ned. Scheepsbouwmaatschappij jin Juli van het vorige jaar reeds de kiel is gelegd van een nieuwe vrachtboot, de Jolian de Wil'Maar de moeite die men heeft om materiaal te verkrijgen, is oor zaak geweest, dal men tot dusver de werkzaamheden niet heeft voortgezet. De schepen die thans op stapel slaan zooals men weet bouwt de Ned. Scheeps bouwmaatschappij voor de Regeering vier lorpedobooten en een kruiser zullen weliielu mei hel aanwezige materiaal afgemaakt kunnen-worden, maar komt er niet spoedig wijziging in den toestand, dan zal het om zoo te zeggen ondoenlijk zijn het bedrijf in zijn tegenwoordige» om vang voort te zetten. Hel Hand. zegt hieraan nog te leunnen toevoegen, dal óver deze aangelegenheid reeds besprekingen gevoerd zijn lusschdi hel bestuur van de „Vereeniging van Melaalinduslrieelen' en een vertegen woordiger van do Duitsche regeering. D" bedoeling schijnt tc zijn voor ons land een distribuliebureau op te riehtep. Dit op zich zelf beteekenl echter reeds onafhankelijk van de voorwaarden die ge steld zullen worden een belemmering van de volle ontplooiing onzer scheeps bouwindustrie. De N. Cr(. zegt dal dit bericht aanvul ling behoefi, in zoover niet alleen onze scheepsbouw-industrie maar onze gof- haar spreken,-zooals hij zijn plicht achtte en Pieler hem verzocht had. Doch de 'ooroordeelcn kennende, die hij gehad had, droeg hij zorg zijn redenen eer te onderschatten dan te overschatten. „Maar, Sir* John", zei zij, „als ieder meïiseh veroordeeld moet worden voor zonden zijner voorvaderenzullen maar zeer weinigen aan veroordcelin; ontsnappen, en waar zult ge een echtge noot voor mij vinden, die uw goedkeuring wegdraagt „Zijn vaderbegon Sir John) Spreek mij niet van zijn vader, maar van hem zelf." viel zij in de rede. Hij werd ongeduldig zij zalen in haar icamer boven de rivier, ..Daar kom ik ook aan", antwoordde hij. een beetje knorrig, want door die onderbrekingen, die hem bij de zaak zelf hielden, verloor hij zijn beste argu menten „Hoe het zij, laat hef voldoende zijn, dat hij veel van zijns vaders slechte hoedanigheden geërfd heeft, zooais wij uil zijn handelingen zien; dat hij nog geen andere meer geërfd heeft, kan alleen de toekomst ons leeren." „Met andere woorden," spotte zij, boe- li eele metaalindustrie (machine fabrieken, consh'uciic-werkplaatsen grolt* smederijen enz.) haar aanvoer van grond stoffen uit Duitschland v r ij w e 1 geheel pie t ophouden. Van 7 Oct af toch is in effect getreJ den een uitvoerverbod uit Duitschland van ijzer, ijzorsamenstellingen en daaruit vervaardigde artikelen Dat staat in ver band mot een inventarisatie van de in Duilschland aanwezige voorraden en van de iegerbelioefte De Vereen, van Melaalindustrieelen heeft geenerlei besprekingen over een distributiebureau gehad met eenig verte genwoordiger van de Duitsche regeering Voor zulk een bespreking zou trouwens g'eenerlei aanleiding hebben bestaan, aangezien het niet de Duitsche, maar de Nederfandschc' regeering is van wie de instelling van distributie-bureau van ijzer en staal moet uitgaan. Visehvoorziening van Enge land. In verband met de steeds grooter wor dende hoeveelheid -visrb, welke de Engel schc handelaren .te IJmuiden opkoopen, en de minder goede gelegenheid lot ver scheping, is de Britsche stoomkorder H 1321 Eastward van de Great Northern S.S Fishing Cy. Lid te Hull, 1e IJnniiden in de Visscher shaven aangekomen om een volle lading visch in te nemen. Deze border is van zeer groote afme tingen en behalve op groote lading levens op snel loopen ingericht, dus in tiet bij zonder aangewezen voor dit vervoer. Naar men verneemt, zal het vervoer verder hoofdzakelijk met dit soort sche pen geschieden. Uitvoer jonge hanen De vorige week werden over "Dl- denzaal circa 96.000 jonge hanen naar Duitschland uit gevoerd. Het Kamerlid Schaper te B e r lij n. Naar de ,,Avp." verneemt, is liet Ka merlid Schaper te Berlijn geweest en heeft hij er een onderhoud gehad met onzen gezant om de vrijlating van den heer Barcnds le Delfzijl, die verdacht wordt van Spionage en le Berlijn gevan gen zit, te bewerken. De gezant ver zekerde, dat alles gedaan wordt om de zaak lol opheldering te brengen. Uit Middelburg. Evenals in tal van plaatsen zal ook de vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging, behoudens nadere goedkeuring van de militaire overheid, op Maandag 16 Oc tober, dus aan den vooravond van de openbare behandeling van de Grondwets herziening in de Tweede Kamer, eene openbare vergadering beleggen, met het onderwerp „Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, vastgelegd in de Grondwet De namen der sprekers zullen later worden bekend gemaakt De ver gadering heeft plaats op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging. - Uit Vlissingen. De gisteren gehouden collecte voor het Vlissingsch Steuncomité heeft f416.1? opgëbraclit Uit Walcheren. Te O o s I- en W e s t-S o u burg igl opgericht een afdeeling van den Chris- tolijken Metaalbewerkersbond in Neder land. Het oesluur beslaat uit L. Da- vidse. M. A van de Putte, A. David- se, P Suurmond en J Davidse. Uit Z uid-Be veland. Gisteren hield de Vereeniging voor Algemecne Wetenschappelijke Belangen te Goes hare jaarlijksche algemecne vergadering, onder te*'ding van den lieer L. van Bruggen, die bij de opening den vertrokken hoer I. G. J. Kakebeeke lier- dacht, mede oprichter der vereeniging en in de Laatste jaren voorzitter. De vereeniging telde in hel afgeloopen dienstjaar 109 leuen, welk getal thans nog met enkelen is vermeerderd; vijf le zingen werden gehouden. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 2.96',(>. In plaats van den heer Kalcebeeka werd als voorzitter gekozen de heer L. van Bruggen en als bestuurslid de heer C. Stevens; de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T Y van den Broek, wed vervuld door de lienoemiug van dr I.' Mol Voor den aanstaanden winter is reeds voor dc vijf of zes le hou den lezingen van drie sprekers toezegging verkregen. Bij de rondvraag werden eeni- ge punten in hel belang der vereeniging besproken o a. de herdenking van haar weldra 12»/®-Jarig bestaan. Door de jonge doch Iers vereeniging Arbeid Adelt" le Wolphaartsdijk werd op 6 en 7 October eeu bazaar ge houden (en bate van de ziekenvoeding en wijkverpleging. Niettegenstaande het slechte weer mocht de bazaar zich in een druk bezoek verheugen. Het grootste deel der goederen, alle van eigen maaksel, werd verkocht. De over geblevene worden in den loop der maand verloot- Ook Van de grabbelton werd een druk gebruik gemaakt. Te W o 1 f a a r t s d ij k geraakte Maandag jl oen 1-jarig dochtertje van een schipper, welke met zijn vaartuig in de haven lag om bieten in te ne men, te water. Door liet luid om hulp roepen der moeder, schoten verschei dene personen ioe en mocht het aan een hunner gelukken de kleine op het 'droge te brengen, die er met den schrik en een nat pak af kwam. Een zoontje van den herbergier de J le Scliore had hel ongeluk in de diepe „Vale" le vallen. Een toegeschoten buurman smaakte hel genoegen liet jon- getje van een anders wissen dood te redden. Uit Schouwen-D ui ve 1 and - Maandagnamiddag heeft een Belg, die met een zoon en een dochter van den landbouwer A. S. 1e Haamstede, bij wien hij inwonende was, op het land bezig 'was suikerbieten te rooien, de docln (er verscheidene steken toegebracht met een mes, waardoor de "dood spoedig in trad De zoon, tor hulp willende snellen, bekwam nog eenige wonden aan de hand De dader meldde zich inmiddels vrijwillg aan bij den burgemeester te Noordwelle die hem terstond liet overbrengen naar Zierikzee Omirenl de oorzaak van dezen moord verkeerl men nog in bet duister. wel toch zeer ernstig, „ik moet wachten toldal hij -.an ouderdom sterff, om zeker Le zijn, dat ."lij uicI zulke zonden heeft, welke hem ongeschikt maken voor echt genoot .Neen, neen," riep hij uit. „Goede liemcl, waf ben je onredelijk!" „Ge zijt zelf onredelijk. Sir .Toliu. Ik her er slechts de afspiegeling van." Hij draaide in zijn stoel heen en weer en gromde Het zij zoo", snauwde hij ,AVe zullen dan alleen relrenen met de hoedanigheden, die hij reeds" toont te hebben En Sir .Tolin somde ze op. „Maar dit is alleen uw oordcel over hem niet anders dan wal gij over hem denkt." „Het 's, zooals de wereld over hem dcnkl." „Maar ik trouw niet iemand om het geen anderen van hem vinden, maar wat ik. zelf van hem vind. En in mijn oog belastert ge hem. Ik ontdek die hoe danigheden niet in Sir Olivier." ..Opdat zulk een ontdekking je bespaard zou blijven, smeek ik je hem niet te trouwen." „Toch zri ik, vóór ik hem trouw, zulk een ontdekking niet doen; en totdat ik die doe. zal iic steeds voortgaan hem hef le hebben en te wenschen met hem te trouwen. Moet ik mijn geheele leven zoo doormengen?" Zij lachte, en ging naast hem staan. Zij sloeg een arm om zijn nek. zooals zij bij haar vader kion gedaan henben. zooals zij in de laatste tien jaren telkens gewoon was geweest te doen waardoor hij zich vrij oud had gevoeld. Met haai* hand streek zij verzijn voorhoofd. „Wal leelijkc rimpels van boosheid", riep zij uit. ,,Ge zijt door de slimheid van een vrouw in de war gebracht en dal vindt ge niet prettig." „Ik ben in de war gebracht door do koppigheid van een vrouw, door de vast beslotenheid van een vrouw, om niet te willen zien." „Ge hebt me niets te laten zien. Sir John." „Niels? Is alles, wat ik gezegd heb niets?" (Wordt vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1