MIDDELBÜRGSGHE COURANT. Dinsdag 3 October. FEUIllETOH. M 233 159* Jaargang ïtiifc Deze courant verschijnt dage4ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de counwrt bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Tijdelijke verhooging der abonnementen met 25 cfc. p. kw. wegens oorlogstoeslag Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. ■lp1 Advertenties vóór éèn uur te bezorgen. 8INNEMIANB. TWEEDE KAMER De Koloniale Raad en de ver kiesbaarheid der vrouw De Minister van Koloniën heeft bij nadere nota van wijziging voorgesteld in art 133 van het Regeermgsreglemeni tnsschen de woorden „zijn" en .,inge-' tenen", van liet eerste lid in te voegen he'. woord „mannelijke Voorts is aan artikel 2 als tweede zinsnede toegevoegd „Het woord „man nelijke" in het eerste lid van artikel 133 vervalt, zoodra in Nederland vrou wen verkiesbaar worden lot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Ter toelichting van deze wijzigingen herinnert de minister aan zijn .bereid- Verklaring m de vergadering van de vergadering van de Tweède Kamér van 29 September j l om in het wets voorstel zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de verkiezing of benoe ming van de vrouw tot lid van den Ko-< lóhi'alen Raad eerst dan mogelijk wordt, wanneer hier te lande de verkiesbaar-^ lieid van de vrouwen tot lid van de SiaJ ten-Generaal in de wet zal zijn opge nomen, DE LIBERALE UNIE EX HET ONDER ARTIKEL. Met 39 tegen 20 stemmen heelt de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van de Liberale Unie de motie van Amsterdam, (gesteund dopjr Rot terdam en eenige andere afdeelingeni verworpen waarin werd aangedron gen op niet-aanvaarding van het re- geeringsvoorstel inzake art 192 der Grondwet en waarin werd g|evraagd handhaving van de alinea betreffende het overval van overheidswege geven van voldoende openbaar lager onderwijs, en gelijke eischen van deugdelijkheid voor beide takken van onderwijs En toen werd met 52 tegen 7 stem men de motie van het hoofdbestuur aangenomen ,die na diverse wijzigingen te hebben ondergaan als volgt luidt „De Lib. Unie, euz. in aanmerking nemende de groote be langen, welke voor het Nederlandsche volk betrokken zijn bij het tot stand komen van de voorgestelde grondwets herziening; in aanmerking nemende, dat de ïi-, nancieele gelijkstelling Van openbaar la ger onderwijs en bijzonder onderwijs aannemelijk moet worden geacht, mits de eischeü. van deugdelijkheid aan het bijzonder onderwijs te stellen, met in achtneming van de vrijheid van richting van dit onderwijs, van gelijke 'kracht en van dezelfde waarde zijn als die voor het openbaar lager' onderwijs en dat de belangen van de openbare school, die onverzwakt moeten worden gehand haafd,, genoegzaam kunnen worden be schermd op voorwaarde dat de regeling bij de wet, ter uitvoering van het voor gestelde in art. 192, op doeltreffende wijze geschiedt; spreekt den wensch uil dat het voor gestelde art. 192 G. W waarnoodig ge wijzigd worde aangenomen." De discussies werden ingeleid door de heeren Eerdmans- diei tegen, en De Mees ter die vóór de aanvaarding van hef regeeringsvoorslel pleitte. De eerste betoogde dat liet openbaar 13e Zeevalk, Roman uil hel laatst der 16c eeuw, naar 't Engelsch van RAFAEL SABATINI. .Dit alles was mij gezegd", ging zij vooit tlsof hij nietgesproken had, „en ik' weijerde dit alles te gelooven, omdat ik n mijn hart gegeven had. En toch en toch. waarvan hebt ge vandaag blijk gegeven?' „Van verdraagzaamheid," zei hij kortaf. „Verdraagzaamheid herhaalde zij, en Haar l'ppen trokken zich samen lot een glimlach van vermoeiden spot. „Je houdt j no zeker voor den gek'" Hij begon uit te leggen. Ik neb je gezegd, wat Sir John gedaan had. Ik heb je gezegd, dat ik weet, dat Sir John het grootste deel er van, zalmen onderwijs door dat artikel zal worden teruggedrongen, eerst bij 't lager, latei- bij 'l middelbaar en ho,oger onderwijs, dat het peil van hel onderwijs er met door zal stijgen; dat de pacificatie niet te verwachten is; dat het voorstel de bestaande lijn afbreekt, en in l bijzon der voor een vrijzinnige leiding van 1 lands zaken nadeelig, zal zijn- De. tweede daarentegen meende dat liet voorstel moest 'worden aangeno- rfien lo. omdat hel aan de openbare la gere school de plaats verzekert, die haar in een land als het onze toekomt; 2o omdat hel voor hel lager onder wijs de firiancieele rechtsgelijkheid brengt, welke eisch des tijds is gevvor den; 3o. omdat het de oorzaak van den politieken schoolstrijd wegnemende, daar mede de beletselen opheft welke reeds sedert jaren blijken te heslaan tegen verschillende dringend noodige verbe teringen van ons onderwijs, door het uitblijven van welke verbeteringen dit onderwijs achterlijk is geworden Bij de verdere besprekingen kwamen de heeren Otto (Amsterdam^ Ilibma (Lei den), en S:mil (Botterdam) het beloog van den heer Eerdmans steunen, terwijl de Kamerleden De Jong en Van Raalte, en Ar J H Gunning Wz het voorstel ■an hel hoofdbestuur steunden. DE S. D A P EN DE ONDERWIJS KWESTIE. Het Partij-bestuur van de S. D A P. lieeft besloten-geen partij-congres bijeen roenen vóór de algemeene beschou wingen over de grondwetsherziening, maar zich te bepalen tot het bijeenroepen 'an den Partijraad. 1 De dislcussies over art. 192 zouden zich op een partijcongres moeten bepalen lot de interpretatie van de Groninger motie in verband met het voorgestelde grond wetsartikel 192, m. a. w. lol de vraag, of en i'i hoeverre de medewerlang der partij aan de totstandkoming van dit ar tikel afhankelijk dient te worden gesteld van een andere formuleering der waar borgen in déze motie geëischl. Hel Partijbestuur is er niet van over tuigd, dal hieromtrent een diepgaand meeniugsverschil tusschen de Partij en haar vertegenwoordigers in de Kommissie voor de Grondwetsherziening beslaat, en is daarom niet er toe geneigd geweest, de Partij in de gelegenheid te stellen zich op een lcongres uit te spreken. VIT »E PEItS De toekomst der con- c en tra tie. ïi de Vrijz. Democraat, van 23 Sept sprak v, R. de meening uit da,t dC con centratie als één man zal optrekken voor do grondwetsherziening. Naar aanleiding daarvan schrijft nu do Unie-liberale „Vaderlander": „Wij meencn, dat die onderstelling le haastig wordt geuit; dat ze geen reke ning houdt met art 192 der Grondwet. Aan art 80 -zijn natuurlijk alle partijen dor concentratie gebonden, maar tegen over art 192 slaan ze vrij Waar nu do loop der omstandigheden ons ge bracht heeft bi den toestand' dal zón- dei' de wijziging van art. 192 ook van de wijziging van art.' 80 niets komt. is het 'geval lang niet zoo gemakkelijk als die alle mijn eer raken, reeds lang ge daan heeft. Toch leed ik in stille en erachting. Was dat toonen. dat ik licht tot onmegdoogondheid geprikkeld werd? Wal was hel anders dan verdraagzaam heid9 Als hij echter zijn lage marskra- mors-wroic zoo ver voert, dat hij tracht mijn bron van levensgeluk le sloppen, en je broeder uitzendt om mij le beleedigen, hen ik nog verdraagzaam genoeg, om te erkennen, dat je broeder niet meer dan een werktuig is, en ik ga-rin eens naar de hand die hem bestuurde. Omdat ik je genegenheid voor Sir John kende, ver droog ik van hem, wat geen man van eer in Engeland van hem zou verdragen hebben.' Toen ztende, dat zij nog zijn blik ont week, dél zij nog in die verstijfde bon ding ?at van schrik, toen zij hojbrde, dal de man, dien zij liefhad, zijn handen had bevlekt met het - bloed van oen ander, dien zij ook liefhad, werd zijn pleidooi warmer. Hij wierp zich op zijn knieën naast haar stoel en nam in zijn groote, gespierde handen de tengere vingers, die de "geachte schrijver het voorstelt Gold hel hier een ondergeschikt punt, dan stond de zaak anders Maar de liesjirij- ders van art. 192 hebben de zaak zoió boog opgezet, dat van de qualificatie „ondergescliikt punt" geen sprake kan zijn, daargelaten, of een zoo ingrijpende wijziging van onze onderwijsverhoudin- gen als Thans wordt voorgesteld, ooil als zoodanig zou kunnen worden beti teld En nu zien wij geen moeilijkheid voor de concentratie, als het verzei te gen art 192 zich in elke vrijzinnige fractie tot een paar enkelingen bepaal- de Maar zoodra ééne van de drie par tijen als partij met het oog op art 192 haar „non po.ssumus" zou uitspreken, als. om den waren toestand goed on der de oogen te zien, de lieer De Beaufort in zijne partij alleen mocht blijven staan, en erger' nog, zich daarom in 1917 niet meer herkiesbaar zou stel len, dan komen wij niet alleen tot een alleronmogelijkste)) politieken to - stand, maar dan zal de concentratie vanzelf reeds bij de eerste lezing van de grondwetsherziening gedaan zijn Dan zullen, daar niemand ooit aan de lo gische consequentie van zijne politieke gedragslijn ■uitkwam, de Vrije Libera len positie moeten nemen tegenover al len, die hunne stem aan art 192 ga ven, onverschillig of deze Links of Rechts gezeten zijn." Toevallig wordt de kwestie ook aange roerd in liet jongste nummer van de vrij- libera.g „Fakkel". De schrijver van een artikel in dat blad over de vraag „Een compromis mogelijk?" zet uiteen op welken voet een samengaan met de vrij liberalen over art. 192 mogelijk zou zijn. Hij antwoordt daar op m 'l verwijzing naar de voorstellen van li' t hoofdbestuur van de" vrij-libera len .lal zij bereid zijn de financiêelc gelijkstelling in de Grondwet vast te leg gen, mits waarborgen voor niet-klalcke- looze opheffing van openbare scholen en eisclien van gelijkwaardigheid der beide Lakken van onderwijs mede in ar'. 192 worden opgenomen. En gelet op de uitlating van den heer Lobman, dat hij ook gelijkwaardigheid der eischen noodig acht opdat de bijzondere school niet als minderwaardig wordt gemeden, acht „De Fakkel" de mogelijkheid van een geluk kig eind volstrekt niet uitgesloten. „Maar dan zal het noodig zijn dat men links als politieken eisch ziet al lereerst een samengaan van de 'geheelo linkerzijde te bereiken. Zonder dat achten wij een compromis niet denk baar, e n blijven wij groole moeilijkhe den voor de Vrijzinnige partijen in de toekomst verwachten Als het reegis straks in dé Tweede Kamer ma-el. worden een vechten van de rechterzijde met een aeel van de linkerzijde, onder aanvoering van Mi nister Gort van der Linden, '.tegen dat stuk van links dal oude en gé-' liefde liberale leuzen nog maar niclj plotseling 'wil los laten, als, gelijk in de Memorie van Antwoord der Regie ring, de bezwaren van deze laatstcn. die toch op het liberaal verleden van een halve eeuw hebben te wijzen, voor biets worden geteld, hunne bezorgde woorden met een knip voor don neus vorden beantwoord dan begrijpen wij niel hoe in 1917 van een samen optrekken van de linkerzijde, van de vrijzinnigensprake zal kunnen zijn (We willen er hierbij nog op wijzen dat zij hem lusteloos overliet. Rose", riejï, hij. en zijn diepe stem trilde, „zet alles, wat je gehoord hebt, uit je hoofd. Denk nu alleen aan heigeen gebeurd is. Ver onderstel, dat mijn broeder Lipnel bij je kwam. en dat, gesteund door - zekere male van macht en gezag, hij je bezwoer, nooit met'mij te. trouwen, zwoer, dat hij dit huwelijk zou beletten, omdat hij je ziilk een vrouw achtte, die. mijn naam niel met eer zou kunnen dragen en veronderstel, dat hij bij dit alles een be-' lecdijft'g voegde aan de nagedachtenis van jc gestorven vader, welk antwoord zou je hem geven? Spreek, Rose! Wees ec-rlijk voor je zelf en voor mij. Stel je zelf in mijn plaals en zeg oprecht, of je me nog kunt veroordeelen voor het geen ik gedaan heb. Zeg of het veel ver schilt van hetgeen gij zondt willen doen in zulk een geval, als ik daar noemde. Haar oogen keken onderzoekend naar zijn opgeheven gelaat, waarvan iedere lijn lol haar pleitte en om onpartijdig oor deel vroeg. Haar gelaat werd droevig en daarna bijna streng. Zij legde haar han- de raptic der Liberale Unie ook spreekt van aanvaarding van art. 192 „waar noo dig gewijzigd"). VACATI BE-Mr. SCHIM V AN DER LOEFF. Men meldt uit Dordrecht De Liberale Kiesvereèniging heeiT Maandagavond besloten in de vacature- Schim van der LoeFf voor hel lidmaat schap van de Tweede Kamer caudidaat te stellen het oud-Kamerlid inr. II Ph. de Kanter. DE SCHRIJFWIJZE DER NEDER. LANDSCIIE TAAL s De Staatscommissie inzake de keuze van de schrijfwijze der Nederlandsche laai, is Zaterdagmiddag in het gebouw van het ministerie van Biunenlandschc Zaken, krachleus machtiging van Z. Exc den Minister van Staal, Minister van Binnenlandsche Zaken, door den voor zitter dier commissie, prof. Kluyver, ge ïnstalleerd. HET BEHOUD VAN BOSSCHEN Op. de bekende vragen van het Ka merlid Gerhard heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende antwoord ingezonden 1 Ondergeteekeiide is van oordeel, dat' bij hel behoud van uitgestrekte bos- schen gewichtige belangen, zoowel van kli'matologischen als van economiscbcn en hygiënischen aard, zijn betrokken 2. In hoever tot bescherming dier belangen wettelijke maatregelen kunnen worden in hel leven geroepen, zal wor den overwogen bij het samenstellen van. een onfwerp-Boschwef, dal bij het de partement van ondergeteekende in be- 'erking is. Intu^schcn wordt de aanleg en de instandhouding van bosch, mede door aankoop van .belangrijke complexen beboschlen of wocslen grond, door het Slaa l s bos cl rbedryf krachtig bevorderd Ondergeteekende is bereid er toe 'me de te werken, dat in deze richting worde voortgegaan en 'daarbij, voorzoo- veel zulks wenschelijk mocht blijken, worde samengewerkt met andere licha- mën van algemeen nut, die' een gelijk doel beoogén DE NIEUWE DUITSCIIE GEZANT Als opvolger van den heer Von Kühl- manu is tot Duitsch gezant in Den Haag benoemd dr. Rosen, die naar het, Berl Tageblatt verzekert, in de politieke ge schiedenis der laatsje 15 jaren een ge wichtige rol heeft gespeeld. Hij stamt uit een oude familie, waaruit tal van hekwalme personen zijn voortgesproten. Hij is in den Orient geboren, alwaar zijn vader, Georg Rosen, Duitsch con sul was. In 1905 ging hij als buiten gewoon gezant naar Abcssymië bij koning Mcnelik. daarna was hij gezant in Tan en in de maanden voor de Algeei- rds-conferenlie werd hij naar Parijs ge zonden om met den gewezen Fran- sclien gouverneur-,generaal van Algiers, Reboil, hij zeer moeilijke onderhandelin gen de grondstellingen voor de confe rentie le bepalen Tn 1908 werd hij gezant in Teheran; in 1910 gezant le Rookarest en twee jaar later te Lissabon. den cv zijn schouders en keek hem diep in de oogen. „Zweer je me, Olivier, dat het alles is zooals je me gezegd hebt dat je er niets hebt bijgevoegd, niets aan hebt veranderd, om het verhaal gunstiger voor jc zelf te maken?" ..Heb je zulke eeden van mij noodig?" vroeg hij en zij zag dat droefheid zich over zijn gelaat verspreidde „Als dal zoo was zou ik je niet li fh"bbcn, Olivier. Maar in dit uur heb ik je eigen verzekering noodig Wil je niet edelmoedig zijn- en geduld met me hebben, mij versterken om alles te kunnen weerstaan wat later gezegd kan wmd-m ..Zoo waar God mijn getuige is, ik heb je in alles de waarheid gezegd", ant woordde hij plechtig. Zij liet liet hoofd op zijn schouders zinken Zij weende zacht, 'van streek door de inspanning, door alles wat zij' in stilte geleden had sedert hij gekomen was, om haar het hof fe maken „Dan", zei zij, „geloof ik, dat ge goed NEDERLAND EN DE OORLOG. Bes tr ij ding smokkel- liandel enz. De St. Crt- no 231 beval do statuten- der Vereehiging ter bevordering van dèn geregelder! handel en ter bestrijding van den fnuduleuzen uitvoer in de provincie Noord-Brabant en Z e e I a n d, gevestigd le 's-IJerlogenboscJi. Zij pilt zich ten doel- den geregelden aanvoer van goederen en daardoor den geregelden handel in de provinciën Noord- brabanl en Zeeland le bevorderen; tegen te gaan/dat artikelen, onder verband der N O T ingevoerd, daarvan worden vrij gemaakt en uitgevoerd. Zij tracht ham- doel 'e bereiken door het oprichten van een dislribuliebureau van die artikelen, ten opzichte van welke de noodzakelijk heid op den voorgrond treedt en door het nemen van alle maatregelen die kun- ncr. spekken om diL doel le bereiken. Lid van de vereeniging 'kan worden ieder koopman of fabrikantgevestigdin een der provinciën Noordbrabant of Zeeland. Van de grens. Tc SI Laurejjns zijn thans alle materialen aangevoerd tol het maken van beton Verondersteld wordt. Jat beton platen gemaakt zullen worden om daarop kanonnen" te plaatsen. D.: brooduilvoer naar de Belgische grensgemeenten zal lieden, Diusdag, weer aan van.ten. Ter controle zijn de gemeente besturen, die brood krijgen, verplicht béftodkaarten uit te geven. o Smokkelen. Men schrijft ons uil Aardenburg: Onze soldaat-commiezen hebben Zon dagavond weer een goeden slag geslagen. Onder den rook van Aardenburg ontdek ten ze een paai* personen die in de rich ting van Ecde trokken. Zich gesnapt ziende «ingen deze er van door, doch nadat de ambtenaren een paar maal op hen «evuurd hadden lieten ze de smok kelwaar vallen. In beslag kon dan ook genomen worden een groote partij koffie benevens een partij kaarsen. Dezer dagen werd door de activiteit van den commies-dienstgeleider le Bres ken s oMt nog de hand gelegd op iemand uit Vlissingen, die bij visitatie om zijn lichaam een breeden gordel bleek te heb ben, waarin zich 70 stukjes zeep bevon den. Het verdacht dik zijn van den aan gehoudene had argwaan gewekt o Vergunning tot terugkeer. Tan d-* volgende personen, destijds uit gezet uil het in staat van beleg verklaar de ue-O'cd van Zeeland, is vergunning ver leend terug te keeren onder voorwaarde, dal de belanghebbende zelfs den schijn heeft te vermijden van ongeoorloofde han delingen le verrichten, op straffe van anders opnieuw en in dit geval on herroepelijk le worden uitgezet: D. de Schepper, Koewacht; C. M. Markusse, Axel; C. Allonsihs, Overslag; A. de Vreeze, M. de Vleeschhouwer, C. M. Moelaert, A. Vcnnema, F. E. M. van Iloornevester, allen te Eede. Distributie van graan en meel. De Minister van L N. en II heeft be paald, dat wegens het vervallen van de wolstandsgrens bruinbrood voortaan voor ieder, doch uitsluitend op broodkaar ten, verkrijgbaar zal zijn gehandeld hebt. Ik geloof met je, dat geen man van eer anders kon gehandeld hebben. Ik moet je gelooven, Olivier, wanl ueed ik dal niet, dan kon ik in niets gelooven en op niets hopen. Ge zijl als een vuur, dat zich meester gemaakl heeft, van bet beste deel van mij, en het alles tol asch verteerd heeft, opdat je het in je hart zoudl kunnen houden. Ik ben tevreden, zoo ge waar zijt." „Ik zal ailijd waar zijn, lieveling", fluisterde hij vurig. „Zou ik anders kun nen zijn, daar gij gezonden zijt om mïf dal !e maken?" Zij keek hem weer aan, en nu glim lachte zij ernslig door hóar tranen. ..En zui je Pieter verdragen?" smeekt^ zij hem. Hij zal geen macht hebben om mij boos te maken", antwoordde hij. ..Dat zwoer ik ook. Weel je, dal hij me van daag zelfs sloeg?" Sloeg hij je? Dal heb je me niet ge zegd!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1