MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dinsdag 19 September. FEUILLETON. JVë 221 t s9e Jaargang 191 6 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. ZU, die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. De Troonrede. Do" zitting der Staten Generaal is .he iden doer H. M. de Koningin geopend imet de volgende troonrede. Mijne Heerenl Ten derden male sedert de rampzalige oorlog uitbrak, die Europa verscheurt, ben ik in uw midden, vervuld door de zorg voor -de hoogste belangen van ons vaderland. Dat voor mijn volk lot dusver de vrede behouden kon blijven, stemt mij tot dankbaarheid. Gelukkig bleven onze be trekkingen met alle mogendheden van vriendschappeiijken aard. Ik zal ook in bet vervolg de plichten nakomen, die een neutrale natie door bet volkenrecht zijn opgelegd. Maar ik ben vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te hand haven. Bij de vervulling van die taak steun ik, behalve op ons goed recht en de eensge zindheid der natie, op onze zee- en land macht, die op alleszins lofwaardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen staande dienstplichtigen door nieuw op geleide manschappen en de daaraan ge paarde belangrijke uitbreiding onzer le vende strijdkrachten, worden geregeld voortgezet. De voorraden wapenen", muni tie en ander 'materiaal worden, ondanks ie overwinnen moeilijkheden, voortdurend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handhaving onzer weerbaarheid, den druk der mo bilisatie te verlichten, wordt door mij opnieuw overwogen. Het economische leven van ons land ondervindt meer en meer-den invloed van de omstandigheden, welke door den oor log zijn in het leven geroepenDe toe stand van land- en tuinbouw is over het geheel nog niet ongunstig. Toch worden de moeilijkheden, bij de uitoefening van deze juist fn de tegenwoordige omstan digheden voor de volkshuishouding zoo belangrijke bedrijven ondervonden, steeds gfooter en is bij énkele onderdeelen reeds een remmende invloed op de pro- ■ductie merkbaar. Op het gebied van handel en nijver heid trachten Zoowel de regeering als de belanghebbenden de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijkheden, die maatregelen, in het buitenland genomen in verband met den oorlogstoestand, voor onzen uitvoerhandel medebrengen. In toenemende mate was de regeering genoodzaakt maatregelen ie nemen in het belang van de volksvoeding, In verband daarmede was beperking van den uitvoer Be Zeevalk, lloman uit hel laatst der 16e eeuw, - naar 't Engelsch van RAFAÉL SABATINÏ. EERSTE DEEL. Sir Olivier Tressilian. HOOFDSTUK I. De Marskramer. Sir Olivier Tressilian zat op zijn gemak in de ruime eetkamer van het mooie huis Pen arrow, dat hij te danken had aan den ondernemingsgeest van zijn vader, be treurde en betreurenswaardige nagedach tenis en aan de bekwaamheid en vinding rijkheid van een Ilaliaanschen architect. Ragnolo genaamd, die een halve eeuw geleden als een der assistenten van den beroemden Torrigiani naar Engeland was gekomen TRI huis, gelegen in zulk een afgele gen hoek van Cornwallis, zoo bijzonder opvallend in zijn Italiaansche sierlijkheid, verdiende, ook wat de geschiedenis van zijn houw betreft, een woord afzonderlijk. De Italiaan Bagnolo, die aan zijn nilste kende kunstenaarstalenten een twistziek, opvliegend karakter paarde, had het on geluk bij een vechtpartij in een herberg in Southwerk een man te dooden. Dien tengevolge vluchtte, hij uit de stad, en rustle in zijn overhaaste vlucht voor de en ingrijpen 'in het himienlandsch econo misch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Neder- landsche havens bleef gering. De groote vrachtvaart leverde bij voortduring gun stige uitkomsten op, terwijl ook de toe stand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscherij gaf gun stige resultaten, doch ondervond in den laatslen tijd ernstige moeilijkheden naar welker oplossing wordt gestreefd. De an dere lakken van visscherij gaven met en kele uitzonderingen ook hetere uitkom sten. De maatregelen tol handhaving van de neutraliteit en lot tempering van de na deelige gevolgen van de crisis voor de economisch zwakkeren blijven bij voort during zeer liooge eischen aan de schat kist stellén Voorshands zal kunnen worden afge wacht in hoeverre de opbrengst der be reids tol stand gekomen buitengewone belastingen in de daardoor ontstane be hoeften voorziet. 'en welsontwerp tol nadere regeling en versterking der inkomsten van het; leeiiingfonds 1911 zal U worden aange- bodeü. De voorstellen tot versterking der mid delen ten einde, afgezien van de uitgaven in verband met den buitengewonen toe stand, het financieelc evenwicht te her stellen zullen uwe aandacht blijven vra gen, evenals die tot verruiming van hét belastinggebied der gemeenten en tot hef fing van opcenten ten behoeve der ge meenten op de belasting' der naamlooze •ennootschappen. Ook in Nederlandsch-Indië wordt veel ongemak ondervonden van de belemme ringen in het overzeesch verkeer als ge volg van den in Europa woedenden oor log. De uilkomsten van handel en schee pt- raart in alle koloniën geven niettemin reden tof tevredenheid. In Suriname mocht zoowel het klein- als het groot-landbouwbedrijf op niet onbevredigendeu uitslag wijzen. De wel dra verwachte voltooiing der havenver- betering op Curasao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolie-voortbrengse len, die aan honderden arbeid zullen ver schaffen, rechtvaardigen de hoop op be tere toekomst. Het stemt mij tot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Nederlnndseh» Indiê door ingezetenen van allerlei land aarden betoogingen zijn gehouden om gehechtheid te betuigen aan het Neder landsch gezag en bereidvaardigheid om daarvoor persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De regeering zal niet nalaten harerzijds datgene te doen wat gedaan kan worden tot versterking der lerende strijdkrachten in Xederlandsch-Indië, en, voor zoover de uiterst bezwarende omstandigheden het gedogen, voortgaan met <ie uitbrei-' ding der vloot en verdere toerusting lot (krachtige verdediging ter zee. De te Tand jong Priok, Socrabaja cn Makassar aange- gelegde havenwerken zullen weldra in gebruik k unnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van uwe toewijding gevolgen van dien manslag niet, voodat hij den versten uithoek van Engeland be reikt had. Onder welke omstandigheden hij den ouden Tressilian leerde bennen, weet ik niet. Maar zeker is het, dal de ontmoeting voor hen beiden juist van pas kwam Rudolf Tressilian, die een diepe neiging schijnt gehad te hebben voor het gezelschap van schurken van allerlei slag, verschafte den vluchteling een on derkomen; en Bagnolo vergold dezen dienst door het aanbad om het vervallen., halC houten huis van Pen arrow weer op te bouwen. Toen hij hel werk op zieh had ;enomcn, deed hij het me! al liet vuur ,an een waren kunstenaar en hij maakte voor zijn beschermer een woning, die een wonder van bevalligheid was in dien ru wen tijd csn dat afgelegen district Onder toezicht van den begaaften architect, den waardigen medewerker van meester Tor rigiani, verrees een fraai huis van twee verdiepingen in zacht vooden baksteen vol licht en zonneschijn, die naar bin nenstroomden door de reusachtige Go- thisclte ramen, die bijna van den grond lot den zolder reikten. De hoofdingang bevond zich in een uitspringenden vleu gel. onder een groot balkon, alles gedekt door een hijzonder sierlijke kroonlijst, die nu gedeeltelijk "in eon" groenen mantel van klimop gehuld was. Boven de ge brande roode daklegels verrezen statig stevige schoorsleenen. Maar de roem van Penarrow d. w. z. worden gevraagd. Belangrijke wetsontwer pen zuilen ook in dit zittingsjaar uwe -aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollcn tijd moge bijstaan, de gewone zitting der Staten Generaal geopend o— Weder een troonrede van het begin tot het eind door de sfeer van den oorlogstoestand door-ademd Anders dan verleden jaar, toen de aankondiging van de grondwetsherziening en van de ver zekeringswetten er een politiek element in brachten, dat nu'geheel gemist wordi. Alleen één zin over de versterking der gewone geldmiddelen, en verder alles, alles over den oorlogstoestand. Is het verbeelding dat de woorden over onze internationale positie ditmaal sterker klinken dan de beide vorige ja ren? In 191-1 bevatte de troonrede slechts de constabeering' van liet feit dat de „volstrekte neutraliteit die Nederland in acht neemt en met al zijn krachten zal handhaven", door niemand geschonden was. In 1915 de constateering dat de vaste wil om onze zelfstandigheid te be waren en de plichten der neutraliteit stipt ha te komen, alom „waardeering1 'ond. Ditmaal klinkt het ons forscher toe, wat de Koningin daarover zei. Ook nu weer nakoming van de plichten als neu trale natie „Maar Ik ben vastbesloten, onze onafhankelijkheid/wat nog' iets an ders is dan zelfstandigheid) te verde digen, en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten (e hand haven Is er een aanleiding voor dit nadrukke lijke naar voren brengen van de verde diging onzer onafhankelijkheid? En van de handhaving onzer rechten „tegen over wien het ook zij"? Is er verhand tussclien die kloeke ïlsuiting' en de algehecle afwezigheid van wat ook maar eenigszins aan poli tieke geschillen herinnert? Iedereen wceJt natuurlijk dat er wel degelijk politieke zaken aanhangig zijn ^kiesrecht en on- derwijs"! Het is waar dat een troonrede niet behoeft te herinneren aan wat reeds bekend is Maar hel algeheele zwijgen over die belangrijke onderwerpen, doet vragen of dat met opzet geschiedde Teekenend is het, dat de nieuwe aan kondigingen in deze troonrede in hoofd zaak betreffen de financiën ten opzichte van de crisis uitgaven oorshands afwachten in hoever de reeds tot stand gekomen buitengewone belas tingen daarin voorzien; ten opzichte van de gewone uilgaven nieuwe voorstellen tel versterking' dei- middelen. Dus voorloopig geen vervolg op de erdedigingsb'elasting en de oorlogv winsthelasibig. Maar wel een vervolg op de nieuwe blijvende belastingen: verhooging der suc cessie, de dividend en tantième-belas, ting, de herziening der vermogensbelas ting enz Vermoedelijk zal dat vervolg wel bestaan uit een nieuwe keuze uit den •oorstellen-voorraad dien nu* Treub acllfw ter liet Die aankondiging in de u-oonrede is een waarschuwing dat we onsniet te optimistisch moeien laten stemmen door de cijfers van de opbrengst der rijks middelen over de eerste acht maanden die toevallig dezen zelfden dag ver schenen. een opbrengst van 131 millioen tegen 106 millioen in het vorig jaar, en een raming van 121 millioen Het klinkt hoep vol Maar de troonrede herinnert eraan dat het evenwicht ook in de ge wonc financiën nog altijd niet her steld is De morgen te verwachten mil- lioenen-nola zal daar wel meer over brengen Verder spreekt de troonrede geheel voor zich zelf. De aankondiging dat op nieuw overwogen wordt den druk der mobilisatie te verlichten, zal met vol- voldoening vernomen worden Fn de meedeeling' dat do levende strijdkrach ten in Indiê zullen worden versterk!, cn iner de uitbreiding der vloot zal wor den voortgegaan, is ook niet anders dan verwacht kon worden Mrar als men dan, na gelet te heb ben op die onderdeelen, weer het ge- heele stulc door leest, dan ireft toch weer de zorg die uit alle zinnen spreekt Het is een stuk uit ernstige tijden-en omstandigheden geboren ■an 't nieuwe Penarrow, gesproten uitliet vruchtbare brein van Bagnolo - was de tuin. ontslaan uit de verwarde wildernis om hel oude huis, die de hoogten hoven Penarrow bedekt had. Bij het werk van Bagnolo hadden tijd en natuur het hunne gevoegd. Bagnolo had die mooie gras perken ontworpen, de prachtige balustra des langs de drie terrassen mei hun fraaie verbindingstrappen gebouwd; hij had zelf het plan van de fontein gemaakt, n met eigen hand den granieten faun ge houwen, die er de hoofdfiguur van was, cn de twaalf andere beelden van nimfen -boschgoden in marmer, die lusschen hel donkere groen schitterden. Maar tijd en natuur hadden de grasvelden lot c'en ftuweelen kleed, de mooie patinheggen dikker gemaakt, en de zwarte populieren doen groeien, die het Italiaansche voor komen van dit domein in Cornwalis vol tooiden. Sir Olivier zat op zijn gemak dit alles te bekijken, zooals het zich voor hem vertoonde in de zachte Sepltemberzon, en hij vond hel leven en alles, wat hij zag, goed en aangenaam -Nu is er nooit iemand geweest, die zoo over het leven dacht, zonder een onmiddellijke oorzaak voor zijn optimisme, behalve die van zijn omgeving Sir Olivier had verschei dene redenen De eerste - ofschoon hij die misschien zelf niet in de verte ver moedde was, dat hij jong, rijk en ge zond was, de tweede, dat hij roem en mffSVlUWB. STAAT VAN OORLOG EN BF.LEG EN DE PERS Het Weekblad van het Recht, dat in een hoofdartikel onlangs een oc- toog leverde in volmaakt denzelfden gjeest als het adres door het dage- lijksch bèstuur van den Nederlandschen Journalistenkring aan de Tweede Ka mer, vestigt thans de aandacht op dit adres, dat, naar men weet, de Tweede Kamer dringend verzoekt haar toestem ming niet te willen verleenen tot eenige beperking oer vrijheid van drukpers, zonder de daarvoor aan 1e voeren re denen gïondig te hebben onderzocht •Voorts dringt helt adres er op aan, dat in elk geval het voorgestelde art 18 D wordt aangevuld in dien zin, dal de beperkende bepalingen van het militaire gezag geen voorschriften mot- gen inhouden, waarbij hei verschijnen of verspreiden van dagbladen of ande periodiek uilgegeven drukwerken aan voorafgaand verlof van dat gezag wordt gebonden Het W v li. R. tee kent daarbij aan Aan art 20, het nieuwe art 18 D inhoudende, Werden in het V. V slechts vier regels gewijd. Iels meer wordt gezegd omtrent art 16, waarin is opgenomen de gewijzigde tekst van art 18 oud Beide beschouwingen ma ken niet den indruk, dat de zoo hoogst belangrijke vraag van de vrijheid der drukpers in de AFdeelingen die belang stelling heeft getrokken, waarop zij aan spraak mag maken Het adres van d?u eer behaald had, zoowel in de „Spanish Mam als bij de verwoesting van de onoverwinnelijke vloot en dat hij daarom op zijn vijf-eni-twintigS'te jaar door Ko ningin Elisabeth tol ridder geslagen was; de derde en laatste grond voor zijn prettige stemming en ik heb dezen r het laatst bewaard, omdat ik dil de beste plaats vind voor de belangrijk ste oorzaak was God Amor, die dit maal zeer goedgunstig was en de zaken zoo had ingericht, dat zijn hoFmaken aan Rosamunde Godolphin een gélukkig verloop had Sir Olivier zat dus op zijn gemak in zijn gr ooien gebeeldhouwde^ stoel, zijn buis los, zijn lange beenen uitgestrekt, een peinzende glimlach om de vaste lippen, die nu nog slechts door een klein zwart snorretje bedekt waren Het was middag en hij had juist gegeten, zooi- als de schalen, het aangesneden vleesch en de half leege flesch naast hem, toon den Hij trok nadenkend aan een lango pijp want hij had deze nieuwe ingci- voerde gewoonte van tabak rooken aan» genomen en droomde van zijn meisje, en hij was ridderlijk dankbaar, dat de fortuin hem zoo gunstig was geweest, dat hij zijn Rosamunde een titel en De oude naam van de Noordkust van Zuid-Amerika, tusschen den mond van de Orinoco en de landengte van Panama. Journalistenkring dringt aau op nauw gezet onderzoek Indien de Regeering onverhoopt art 18 I). "faocht handhaven, mag zeker zoodanig onderzoek wel met allen aandrang worden gevorderd Voor hen, die de vrijheid lieffiebben, war© laksheid ernstig plichtsverzuim De Rijksmiddelen in 1916 Dc opbrengst der rijksmiddelen (hoofd-om en opcenten) over de maand Aug. 1916 be- d'oeg f 18.943.486,715 tegen I 12.521.601,78s Aug 1915. Het één-twaalfde der raming over het geheele jaar 1916 bedraagt f 15.248.416,58. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de eerste acht maanden van 1916, vergeleken met die over de eerste acht m-ianden v&u 1915. MiJd-ton. 1916 1915. 5-nodbi last. t 11.538.919 f 10 960.526 Personeel 8.80o.892 8 564.127 Inkomstenb 24 623 150 1 022,123 BedrpfsbeJ. 9.387 882 Vermog.bol. 1.223.441 4.686.576 Mjjnrecbt. 19.895 3.873 Invoerrecht 11.760.408 9 841 709 Forinant/eg 17.673 15.887 er *2 090.738 16 562 805 Whn 751.689 856 122 dietilicerd 17,147.914 15.568 277 Zont 1 491.685 1 442.077 Bier er Asjjn 1.103 505 1.0*6.458 Geslacht 6.186 099 5.258.850 Gond. silver 405 149 267.372 Essaailoon 389 409 Zi gelrecbten 5 107.120 3 495 462 Regis'ratier 6.381.698 3.269.048 Hypotheehr. 648.287 804.106 Successor. 12,325.132 12 139.272 Domeinen 1 511.964 583 f.01 Staatsloterij 436.210 448 838 Jacht, viescb 170 023 140 665 Loodsgelden 561 517 782.874 Totoa'. t 134.308.! 08 f 106.628 851 De opcenten, geheven ten bate san het Leeningkmds 1914, gaven over Aug. 1916 de volgende opbrengst Grondbelajtirig 112.379.82; Porsoneele belasting 277 548.76 inkomstenbelasting f 277.978.61; verniogensbel. f 14 356.70; suikeraccijns f 608.365,04wijuaccijns 4.53163s; accijns op binnen- en buiten- l»nd«cb gedistilleerd f 243.778.04zegel recht van bui tenia a dsche effect, 11.135 625; registratierechten f 75.646,785hypotheek rechten f 8.564,85 totaal der opbrengst l 634 267,865 De opbrengst over de eersle 8 muarcen van 1916 is 9 055.966,94s. VROUWENKIESRECHT. Ter gelegenheid van de opening der Stalen Generaal werd heden door eenige dames aan II. M. de Koningin een bloem stuk aangeboden in vrouwenkiesrechl- kleuren; geel en wit. Bij liet bloemstuk was het volgende schrijven gevoegd „Bij de opening van dit voor de vrouwen van Nederland zoo gewichtig parlementsjaar, eenigen roem in den schoot kon wer pen Sir Olivier was slim van aard en ook iemand met vrij aanzienlijke geleerd heid Toch schijnen noch zijn natuur lijk verstand, noch zijn aangéleerde ken nis hem geleerd te hebben, dat van alle goden, die het lot der menschen bestu ren, er geen spotzieker en ondeugender is dan juist deze Ainor, tot wiens eer hij nu als 't ware den wierook van zijn pijp brandde De ouden wisten, dat deze onschuldig uitziende knaap een wreede, booze schelm was, en zij" wan trouwden hem Sir Olivier kende dit staaltje van oude wijsheid niet, of hij sloeg er geen acht op Hij zou het door bittere ervaring loeren, en j'uist terwijl zijn lichte oogen glimlachten over den zonneschijn op hel terras, viel er een schaduw over hij dacht toen weinig dat deze een symbool was van de scha duw, die over den zonneschijn van zijti leven viel. Achter die schaduw kwam de per soon groot en kleurig onder een groe ten, zwarten Spaanschen hoed, versierd met bloedroode vederen Een langen, met linten omwonden stok zwaaiende gjng de gedaante langs de ramen, even kalm voortschrijdende als het noodlo! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1