MIDDELBÜRGSGHE COURANT. 1S9* Jaargang W oensdag 13 September. BINNENLAND. fflt Stad en Provincie. JVÏ 216 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. NEDERLAND EN DE^pORLOG. De vaart op Engeland. De mailboot van de Mij. „Zeeland" is hedenochtend niet vertrokken, in verband met een bericht uil Engeland, dat de boot niet in de Engelsche haven mocht landen. De neutrale scheepvaart op En- geland schijnt weer voor eenigen lijd te zijn stop gezet. Tarwe voor zelfbakkers. De minister van L N. en II. heeft tot de burgemeesters een rondschrijven ge richt, waarin er op gewezen wordt, dal aan landbouwers of anderen, die woon zijn hun eigien tarwebrood te bak ken, een hoeveelheid tarwe kan worden gelaten, noodig voor het bakken van deze broodsoort voor zich en hun gezin Zij zijn. dan van het verkrijgen van brood (meel)kaarten en van rogge om daar van zelf brood te bakken uitgesloten De hoeveelheid tarwe welke hun zal kunnen worden toegewezen bedraagt 1 tot D/2 ILL. per jaar voor ieder ge zinslid boven de twee jaar, welke hoe veelheid is te bepalen in overleg met de Provinciale broodcommissie naar mate van de plaatselijke omstandigheden Groen ten. Naar hel Ilbld. verneemt, zal voor den komenden winter de hoeveelheid jgroenlen welke door bemiddeling van de groenten cenlralc Ier beschikking der gemeente besturen wordt gesteld, veel grooter zijn dan het vorige jaar. Dit is vooral Ie dan ken aan den grooten hoonenoogsl. -o "Uitvoer van gezouten boon-en. De minister vah, L., N. en H. heeft be paald, dat de rijkscommissie van toe-. zicht als bedoeld in art. 6 der statuien van de vereeniging „Groenten-Centrale" van 13 September 1916 af consenten zal kunnen verleenen voor den uitvoer van alle soorten gezouten snijboonen en spersieboonen. De exporteurs zijn ver plicht voor elke 100 vaten, waarvoor zij consent aanvragen, 35 vaten voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te houden en af te leveren Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Crt. no- 214. Uitvoer sjonge hanen. Do Minister van Landbouw heeft, met - wijziging van zijn beschikking van 24 Juli 1916. bepaald, dat het minimumgewicht van levende jonge hanen, waarvoor con sent tot uitvoer lean worden verleend, zeven ons is. - C— Aan den draad. Men schrijft ons uit Clinge: Aan den beruchlen electrischen draad is Maan dag jl. in den „Hedwigpolder" een Duitsch soldaat blijven „hangen", zooals men zegt. De ongelukkige werd aangetroffen met <dc' beide beepe'n op den grond, het boven lijf op de gewone afsluiting, die zonder gevaar is, en met de kin op de doodende geleiding. Hij had het geweer nog lusschen de armen, zoodat naar alle waarschijnlijk heid hij met de ellebogen op hel paaltje naast hem heeft geleund, voorover er af is "geschoven, en met de kill op den geladen draad is terecht gekomen. „Der Ivrieg" heeft weer een leven ge- eischt, maar nam het onverwacht, van een stillen grenswachter. Hoeveel dooden sterft echter niet de officier, die dezer dagen van de grens wacht dezer streek naar het front moest vertrekken; de man heeft van af het ontvangen van hel bericht tot aan zijn vertrek niets gedaan dan geweend! Let terlijk doorweekt van tranen lagen zijn zakdoeken op zijn tafel! De voeding der Duitsche soldaten, ten minste dergenen, die aan ide grens zijn ge plaatst, schijnt bij lange na niet vol doende te zijn. Deze grensmannen vragen tegenwoordig geregeld om vleesch, kaas, boler, vet, en willen deze levensmiddelen zeer duur be talen Ze hebben geld genoeg, maar ver klaren, dat ze aan gene zijde van den draad niets van het verlangde kunnen koopen, omdat het er niet te krijgen is UIT »E PERS. De openbare school Hel „Alg Handelsblad" toont zich niet erg ingenomen met hetgeen de minis ter in zijn memorie van antwoord in zake de grondwetsherziening opmerkt over «lc wijzigingen van artikel '192 en over de verhoiuliifg tussehen openbare en bijzondere school Het blad schrijft o „Wij missen in het betoog van den minister elke uiting, die loont dat. de minister begrijpt, dat de openbare school er ook is niet als „propaganda middel" voor één overtuiging, maar om de minderheden gelegenheid te geven ander on denvijs dan propagandistisch confessioneel onderwijs van één bepaal de richting te genieten. Een bescher ming van de njinderheden Wij missen in hel betoóg van den minister eenige uiting waaruit blijkt, dat de minister in ziet, dat er nog eeuig gradueel ver schil is, of men zijn kind wel moet' laten leeren een geloof, dat men ver keerd acht, oi niet (op school) moet laten leeren het geloof dat men goed acht W-ij missen in het betoog van den minister elke uitspraak waaruit blijkt dat, hoezeer mén ook de "billijkheid erkent'om, waar de behoefte aan der gelijke scholen groot genoeg is, de kosten van liet bijzonder onderwijs ge heel door den Slaat te doen dragen, toch de openbare school eeu kostelijk goed is, dat niet gemist kan worden in ons land, dat verdedigd en gehand haafd moet worden. „Wij missen in de regeeringsnota elk woord, dal ons kan doen inzien dat de minister, die volgens de tegenwoor dige Grondwet zijn voortdurende zorg aan het openbaar onderwijs moet wij den, dal onderwijs lief heeft en er de beleekenis van begrijpt „En dit brengt ons dadelijk op ons hoofdbezwaar tegen de negativileit van den inhoud van hel ministerieele be toog „Van vele zijden, ook door ons, is er j gewezen, dat er zulk een nauw, zulk een onverbreekbaar verband is tiis- schen de wijziging van artikel 192 en de wijziging van de wel op het L O Wij hebben in ons blad aangetoond, dat de Wijziging van de L. O. wet, door de commissie voorgesteld, in de praetijk moeilijk uitvoerbaar zou zijn. Door an deren is er op gewezen, dat thans een tijdelijke kerkelijke meerderheid dc gelegenheid zal krijgen de L. O.-wet zoo te wijzigeq, dat feitelijk de open bare school vernietigd wordt en te veel kinderen in het land voor de keus ge steld worden, hetzij in strijd met. de wet geen onderwijs te ontvangen, het zij in strijd met het gieweten der "ouders confessioneel onderwijs le ondergaan ,A1 die zorgen raken den minister niet. Deze Memorie van Antwoord zou bijna door mr Heemskerk geschreven kunnen zijn, al zou deze- hét natuurlijk in anderen vorm gezegd hebben Men lette op de schijnbaar welwillend on verschillige positie tegenover-, de open bare school aangenomen, de verdacht making Van de motieven der voorstan ders der openbare scliool, het huppe len om de argumenten der tegenstan ders „Wij aarzelen te zeggen, dat de be langen van het openbaar onderwijs bij de- zon minister in veilige handen zijn." Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is dc ope- r.iug van de tweede zitting der Stalen van Zeeland in 1916 vastgesteld op Dins dag 28 November ,a.s. des namiddags le 71,2 uur. - De firma E. Helder Zoon éla- leerde reeds gisterenavond een zestal' groote photo's van H. M. -de Koningin tij dens de inspectie op het Molenwater; de uitstekend gelijkende portretten zullen zeker koopers trekken, Tijdens de inspectie op hel Molen water is gisteren van éen dame een por- temonnaic uil eeu handtaschje gerold. Alhier is gisteren uit de vestibule van liet stadluiis een rijwiel verdwenen, dat vermoedelijk ontvreemd is ——o Uit Vlissingen. Voor het examen politic-diploma is geslaagd de heer A. Goethart ie V1 i s- Singen o Uit Walcheren Hedenmorgen sloeg een span paar den die op de boerderij van der Boedjc met den wagen aan het fourageeren wa ren, op hol. Bij de buitenplaats liep een der paarden met den kop hel ijzeren hek uit den grond en stortte dood neder hel andere paard bleef ongedeerd. Heden herdenkt de heer J. A. Geldof le Veere den dag dat liij vijftig jaar de betrekking van gemeente-secretaris der gemeente Vrouwepolder heeft ver vuld. De heer Gcldof die gisteren zijn 81en jaardag mocht beleven, geniet nog steeds een goede gezondheid. Mogen de restende levensjaren hem de.ze blijven schenken. Aan J, Verton, klokkenist te Se- ooskerke (W.) is bij kon. besluit een pensioen verleend van f 17. o Uit Zuid-Beveland. De Minister van Binnenl. Zaken heeft voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer ,der Slaten-Generaal de gemeente Goes verdeeld in twee stem- districten als volgt- stemdislricl I, omvatlende de wijken A lol en met U; sleiudislrict II, omvattende de wijken E tol en met H; n bepaald, dat het hoofdslembureau zitting zal houden in hel stemdistrict I. o Uit Tholen. - Men meldt ons uit hel eiland] Tholen: De kwestie „woonwagens is in de laatste zitting van den raad der ge meente Oud Vossemeer even onder de oogen gezien en zooals wij gemeld heb- hebben zal men beproeven door sa menwerking met al de gemeenten in hel eiland het kwaad te voorkomen van hét telkens terugkeeren der woonwagens mei dc respectieve bedelaarsfamilie Niet alleen dat het lijdelijk verblijftdier woon wagens last veroorzaakt, maai- de dorps bewoners hebben feitelijk van het be delen ook veel hinder. Aan de overzijde der Eendracht heeft men ook bepalingen in het. leven ge roepen, waarbij hei verboden wordt dat dergelijke wagens overblijven en nu wordt het eiland telkens met een in vasie bedreigd. In de eerstvolgende verga dering der vereeniging van bui'gemées- ters enz. in het eiland zal men trachten een verordening te ontwerpen, waarbij de bewoners van Tholen zullen gebaat 'zijn. o Uit Schouwe n-D u 1 v e 1 a n rt. Aan J. van der Krelce, gemeente secretaris le Zonnemaire, is bij kou. besluit een pensioen toegekend van f 175. De gereformeerde gemeente van Oosterland heeft hel zoogenaamde ,Hooge Huis" met omliggende wonin gen gekocht. De bedoeling is om die'gc- jouwen (e sloopen en dan een k.°rk met pastorie te bouwen Ongeveer 8 gezinnen zijn daardoor genoodzaakt te verhuizen. De „dijksche" kerk komt daardoor te vervallen wat voor de leden een groot gemak zal zijn, daar die circa een kwartier van de kom van het dorp is gelegen. v Zeeuwseh-Vlaanderen W D - Dinsdagmiddag kwam de heer JL Groosman te IJ z e n d ij lc e van den Schoondijksclien weg de gemeente per stoomfiels binnen. Bij het zwenken bleek hij zijn draai niet goed te nemen en reed tegen een hekwerk op. Hij stortte van zijn machine en bleef bewusteloos liggen. He- ig bloedend in hel gelaal en geschramd op andere plaatsen, werd hij bij een na- Jjijwouend familielid ingedragen. De bij geroepen geneesheer constateerde echter geen breuken. IIET KONINKLIJK BEZOEK. Te Vlissingen meerde de „Balder" gisterenmiddag legen zes uur weder aan de ponton en begaf H. M. de Koningin zicli onmiddellijk door de koninklijke wachtkamer naar hel perron, waar zij in den trein stapte die spoedig daarop naar Middelburg vertrok. Alhier kwam de treiu legen kwart over zes aan het station en werd op een zij spoor tussehen hel station en de Hooge Brug j?reden, waar hij lot hedenmorgen bleef slaan, bewaakt door militairen cn rijkspolitie. Velen gingen nog een kijkje nemen bij den trein, maar de hsop dat II. M. zich nog eens aan de Middelburgers zou ver- loonen werd niet verwezenlijkt. Over jlcn inspectietocht die H. M. gis teren maakte door "Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, bereiken ons nog de volgende berichten. Te Breskens. Omstreeks kwart voor drie kwam I-Ir. Ms. mijnlegger-„Balder" op de Haven, waar de Koningin op de ponion ontvan gen werd door de militaire overheid. Da delijk werden de opgestelde troepen ge inspcclcerd, waarna U. M. met gevolg in drie .auto's naai- Nieuwesluis reed om na een half uur weer langs denzelfden weg naar Brcskens le komen, waar men weer langs de Lroepen reed, om vervol gens verder Zeeuwsch-VIaanderen in te aan. Omstreeks 5 yur 15 staple II M weer aan boord van hel stoomschip „Bal- der". doch ongeveer 1000 M. builen de lianen is zij per sloep overgegaan op oen lorpedoboot, die haar verder naar Vlis singen voerde. 'an 10' uur 's morgens al' kwamen er reeds vreemdelingen om de komst van II. M. af te wachten. Hel was zeer druk in de plaats. Uil alle huizen woei de drie kleur. Des uyonds deed het muziekgezelschap „Uil hel volk—Voor het volk" een muzi kale wandeling, wat veel volk op de been bracht. Te IJ zen dijk e. Hel bezoek van II. M. aan IJzendijke heeft uit den aard der zaak niet lang ge duurd. Even vóór 4 uur Icwamen de auto's de plaats ingereden, heel langzaam, om bij de Markt te stoppen. De lieer Neeléson, burgemeester, begroette II. M., waarna de auto's zich weer in beweging zotten cu om de Marlet heen draaiende, de gemeente verlieten. Er werd druk ge vlagd en er was veel volk op de been, dal de Koningin hartelijk top juichte. Te O o s l bur g. Gisterenmiddag omstreeks kwart over vier kwam de- Koningin te O o s l b u r g aan, waar zij een troepcninspeclie hield. Op de Markt stond een talrijk publiek cn de kinderen der openbare, der R.-K. en der ehr. school met hun onderwijzers op- geste'd. Voor het gemeentehuis hielden de Irie auto's stil, waar II. M. door den burg -meeste!- werd toegesproken. Daarna reed men onder luide hoera's van het publiek naar de Zuidzandsche straat, waa*- de troepen geïnspecteerd werden. Hier staple II. M. even uit. Xa de. inspec tie reed li. M. naar Zuidzande om zoo naar Breskens terug te keeren. Naar Z. Vlaanderen O. D. Hedenmorgen te ruim acht uur reed de Koninklijke trein weder voor het per ron en namen de autoriteiten, die gis teren dien tocht medemaalften, in den trein plaats om ook lieden II. M. te ver gezellen. Ook was de burgemeester aan hef station, die door de Koningin werd begroet en aan wien zij mededeelde in den trein goed te hebben gerust Trou wens, het valt ieder op, dal de Koningin er zéér gezond uitziet. Te 8.27 kwam de Koninklijke trein te Vlissingen aan, waar de commandant van Walcheren, de garnizoenscommandant en de burgemeester van Vlissingen ter be groeiing aanwezig waren Aan de ponion lag ditmaal de pantser- boot „Briniogemeerd, waarmede II M. de reis naar Terneuzen zou maken De Koningin begroette eerst den commandant ■n ook den zeeloods R Zorgdrager, die de drie rampen met de mailboot der Zeeland medemaakte en die op verzoek an II' M. aan boord was. Onder liet gejoel der schepelingen der andere oorlogsvaartuigen stevende de „Brinio' de haven uit II M. stond op de commandobrug cn dankle vriendelijk 'ooir de haar gebrachte hulde. Te Neu?on Het bericht dat Hare Majesteit de Ko ningin, Zeeland, en meer in het bij zonder ook Oostelijk Zeeuwsch-Vlaad deren met een bezoek zofu, vereeren, werd. te Neuzen j 1. Zaterdag met bijzondere belangstelling vernomen Het maakte het onderwerp uit van veler gesprekken en wekte, hoe meer de dag daarvoor be stemd naderde, steeds grootere geest drift, al was het dan ook, dat uit de nadere gegevens daaromirent vermeld bleek, dat het van zeer korten duur zou zijn. Reeds Dinsdag begonnen verschillen de ingezetenen de vlag uit. te steken en zag men in de straten ook enkele versierde étalages, terwijl des avonds op straat een ongewone gezellige druk te heerschte. Woensdagmorgen was de stad geheel in vlaggcntooi en zag men algemeen de Rationale kleuren dragen; terwijl de kinderen met oranje getooid reeds vroeg rond liepen. De scholen gaven dezen dag vacantie. Toen te ongeveer half tien ure de „Brinio" op de haven kwam was daar een talrijke menigte aanwezig I Aan de aanlegplaats werd H M. ver welkomd door den burgemeester, den heer J Huizinga. H M. reed alsnu met Haar gevolg per a uto langs de Sassche poort, Weslkolkslraai, Nieuwstraat e-n Noord- straat door de Kerkstraat naar de Markt, waar de militairen cn de vrij willige landstormers stonden opgesteld, en het muziekgezelschap de Vereenigde Werklieden hef Wilhelmus speelde Naar Sluiskil Na .de inspectie reed H M. langs de Heerengracht, in afwijking met het oorspronkelijk plan) door de Nieuwev diepstraat en Dijkslraat de Sassche poort uil langs het kanaal naar Sluiskil, al waar eveneens druk werd gevlagd Bij de kolensilo der cokosfabriek waren de kinderen der openbare en bijzondere school opgesteld, die II M. hartelijk toe juichten. Te Axel Kort daarop was nu Axel's grondgebied bereikt. Langs de oude volksbuurt reed II M. dit stadje binnen, om op de Markt, waar Zij voor het stadhuis werd verwel komd door den burgemeester, den lieer L.'J den Hollander, inspectie te houden over de militairen Ook in Axel was de vlaggcntooi algemeen. Langs den Buthdijk •aren bij de maréchausséeknzernc de kinderen vah de bewaarschool opgesteld, terwijl die van de openbare en bijzondere scholen langs den Kinderdijk hoe toe passelijk, die naam "stonden geschaard, en H M. die op Haar tocht naar Hulst passeerde, luide toejuichten Te Hulst en terug. In Hulst Werd IJ M verwelkomd door den burgtemeester, den heer F van Wacs- berghe, en werd, na een Inspectie van de daar aanwezige militairen, de reis voortgezet, eersl langs den Prov weg naar Walsoorden en vervolgens over Stop peldijk veer, Zaamslagveer naar Zaam- slag, waar bij het gemeen tel mis even werd getoefd, en. de burgemeester, de heer Joli de-Feijter ter begroeting van H. M. de Koningin aanwezig was Ook de bewoners van Zaamslag, die in grooten getale op het dorpsplein aanwezig waren, hadden door hel uitsteken 'der vlaggen blijk gegeven, het Koninklijk bezoek op hoogen prijs te stellen Door den Ternouzensclien straatweg werd de reis voortgezet naar Neuzen Bij de grens werd de Koninklijke stoei opge wacht door den burgemeester, die per auto voorreed Aan de Axelsche s'raal, voor het binnenkomen der stad, stonden de bonderden leerlingen der openbare en bijzondere scholen, onder leiding van hunne onderwijzers geschaard, die niet moe werden II M loe te juichen, waar voor Zij vriendelijk neigend dankte. Vervolgens reed de stoet door de slad naar de aanlegplaats in de nieuwe haven. Tegen een uur wordt H. M. te Vlissingen terugverwacht om alsdan in den trein de lunch te gebruiken en hedenmiddag een revue over de oorlogsschepen te houden. Do - koninklijke trein zou hedenavond 5.50 uur uit Vlissingen vertrekken en irdl via Delft, oni 8.18 vanavond in Den Haag verwacht. Hel is zeker wel aardig er eens aan te herinneren, dat het juist 9 jaar ge leden is, dal II M. dc Koningin met Prins Hendrik aan de verschillende dce- len van onze provincie een officieel bezoek bracht Op Donderdag 12 Sep tember 1907 kwamen zij te Middelburg en bezochten dien dag ook Vlissingen Op 13 September kregen Schouwen en Zuid Beveland een bezoek, terwijl op Zaterdag 14 September de beide Vlann- derens het vorstelijk echtpaar in hun midden zagen FLOR ALIA Gisterenavond had in de kleine Schut- icrshofzaal de prijsuitreiking plaats vian de prijzen, die door de inzenders op Flo- ralia met hun bloemen waren verdiend. Dc heer L. K van der Harst J.Jz. beetle de aanwezige inzenders welkom! eg wees er nog eens op, wat Floral ia in de gezinnen beteekent Kon „l'It het Volk—Voor het Volk" in 1914 en 1915 Floralia door verschillende omstandighe den niet doen doorgaan, in 1916 besloot het bestuur, zij het. ook niet met alge- ïneene stemmentoch weer haar ten toonstelling te houden, al duurden de ongunstige tijdsomstandigheden dan ook nog voort. De deelname was dit jaar niet wat zij vroeger placht te zijn. Na een

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1