LAATSTE BEBJGBTEü J H Cornelisse en L. v a. Jagt van lerseke, L. J- Oudema van Baarland en F Mampaly van Hansweerl. Voor enkele vakken is toegelaten ïot de le klasse J. Duvekot. De lessen zijn heden begonnen met 161 leerlingen. De le, 2e, 3e en le klasse zijn gesplitst. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier werd heden aanbesteed het lossen en leggen van gewapend be tonplaten met bijkomende werkzaamhe den ter verbetering van de ooordvoor- ziening van het kanaal door Walcheren, •het maken en plaatsen van gewapend belonpalen in de paalrijen en het lossen en vervoeren en leggen van gewapend betonplaten en strooken met bijkomende werkzaamheden langs den zeemuur te Vlissingen ,behoorende bot de zee- en oever werken in Zeeland, in tv/ee per- ceelen Raming perceel I f 1490, perceel il f 1870. Inschrijvers waren voor het eerst# perceel de hoeren P. Dekker 'e Vec-re f 1680. W. Anker, Vlissingen, f 1630. H. J, Keulcmans, Middelburg f 1188; II. Jansen Jz Middelburg, f 1183 en K. Faasse Ivz Westkapelle, f 1286 Tweede perceel de boeien W Anker, f 2598 en H J Keulemans, f 2347. Een biljet werd van onwaarde ver klaard, omdat dit voor beide perceelan gold, terwijl de voorwaarden van aanbe stedingen beslist voor ieder perceel een afzonderlijke gezegeld biljet voorschrij ven. V BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter algemeene ke dat hellen op de lijst, bedoeld bij artikel 2, sub c der Armenwet, zijn geplaatst a. de vereeniging „Reisbelang' b de Vereeniging Onderlinge Vrou wenbescherming."' Middelburg, den 5 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P DUMON TAK, Voorzitter W A J. SNOUCK HURGRONJE Secretaris. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Hedenmiddag kwam de raad onzer ge meente bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig waren 16- leden. Afwezig de lieer Boudewijnse met kennisgeving Ingekomen stukken. Mededeeling werd gedaan van de vol geïnde ingekomen stukkeu een adres van den Nationalen Bond van gemeente-ambtenaren, waarin deze ver zoekt ten eerste spoedig algehcele herziie ning van de salarissen der ambtenaren in behandeling te nemen en in afwachting daarvan reeds vervroegde periodieke of tusschentijdsclie verhóoging toe te ken nen; ten tweede om. iudien reeds bij den raad plannen aanhangig zijn, die verbe tering beoogen te brengen, daarbij met de geuite wenschen rekeniug le houden Dit zal worden gevoegd bij de stuk ken betreffende de salarisregeling Het bekende adres van de Ned. Ver eeniging van Vakbonden met de op 1 Juni aangenomen resolutie, waarin verhoogin; der salarissen van hel lager personee in overheidsdienst urgent wordt ver klaard. Een adres van 14 bewoners van den Vecrschen weg. waarin gevraagd wordt voor den a s. winter eenige straatlantaarns op dim weg aan te brengen zulks in vernand met de vele bewoners van dien weg en hel vrij drukke verkeer. In handen van B. «n W. ter afdoening. Een adres van 20 bewoners van de Zusterstraat om meer siphons in de straat aan te brengen op hel riool; nu zijn slechts twee in die straat en dii is bi' stortregens niet voldoende, waarbij de bewoners er aan blool slaan dal hef vva ter in hiui woningen dringt hetgeen hen niet alleen onheil, maar ook schade be rokkent. In' handen van B. en W ter afdoeniug. He' reeds vroeger vermelde adres van den Christelijken Bestuurdersbond. waar in wordt aangedrongen op het ook dezen winter verstrekken van goedkoop? oojces. In handen van B en W. om advies. F.en adres van den Middelburgschen bestuurdersbond waarin gewezen wordt op hel aandeel, dal de gemeente zal moe ten bijdragen voor de levensmiddelen, verband met de nieuwe distributiewet op de oelangrijke uitbreiding van de be mo.-iingen van het gemeentebestuur het Delang van de geheele burgerij dal meer in het geding zal worden gebracht Om d'e redenen komt het adressant hoogst gewenschl voor, dat de distributieregeüng in handen wordt gesteld van een eoraniis sie uil de burgerij en verzoekt hij den rand daarom tot benoeming van een com missie voor de leven uniddeienvoorzienin, over le gaan, Ook dringt deze bond op weder ver strekken van goedkobpe cokes aan In handen van B en W. ;>m advft- Een schrijven van den gemeenlesccr tnris, jhr. mr dr. W A. J. Snouck Uur gronje. waarin hij mededeelt, dal hij mot voorkennis van B en W door hel be stuur Ier vereeniging Ambachlsschool benoemd is tot secretaris-penningmeester van qi" vereeniging en dat hij in verband met zijn instructie verzoekt hem voor de aanvaarding van die betrekking verlof geven. Dit verzoek wordt ingewilligd. Ten slotte werd overgelegd de gemeen tebegrooting voor 1917, aanwijzend in ontvang en uitgaaf een totaal bedrag van "681.784,325 met een post voor onvoor zien van f 7263,07. De post hoofdelijke •inslag is uitgetrokken op f 192.000, te gen f 182.000 voor 1916. De begrooting voor de gasfabriek wijst aan een eindcijfer van f 287.542,92s met een goed slot van f 1840.34s die van de duinwaterleiding een eindcijfer van £63.318,16 met een kwaad slot van f 11.442,475, en die van het eleetrisch bedrijf mei een eindcijfer an f53.119,50 en ecu goed slot ran 2855,195. Nog was ingekomen een adres van de brandstof handelaren, waarin zij hun be langen bepleiten bij de distributie van goedkoope cokes. Het zal worden behan deld met de verzoeken van de bestuur dersbonden Aan de ®rde is (hans de benoemin, an een onderwijzeres aan school J. waarvoor de voordracht bestond uit de dames S. P. van Iloute le Middelburg, A. P. Steijn te Breskens cn J. H. \V Ga brielse te Middelburg. Benoemd wordt mej van Iloute met 9 stemmen tegen 6 oj) mej. Steijn en 1 op mej. Gabriëlse. Aan de iapothecares der Godshuizen wordt een vaste aanstelling verleend Op voorstel van B. en W. werd over eenkomslig het desbetreffend verzoek aan den lieer M. G. Boassou eervol ontslag erleend als lid der schaltingscommissie ingesteld bij artikel 58 der wel op de inkomstenbelasting. B en W_ stelden voor mej de wed. S. de Nooijer Bosdijk wederom voor een jaar te benoemen lot concierge van het gymnasium. De heer G r a t a m a kan zich hierme de niet vereenigingen, daar de verorde ning bedoeld een mannelijken concierge en de verordening moet gehandhaafd worden, want er wordt gesproken van dezen beambte Verleden jaar is spr ui! medelijden mede gegaan me! het voor stel, maar mej. De Nooijer heeft tijd ge had om naar iels anders uit te zien Dc voorzitter zegt, dat men z voorstellen het woordje Le verander. .dezen of deze maar mej De Nooijer doet haar werk goed en spr. handhaaft het voorstel. Het wordt aangenomen met 16 tegen 1 stem, die van den heer Gratama Ter goedkeuring werd den raad voor gelegd de begrooting voor de godshuizen 1917, in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aanwijzend van f 82.768.33 De commissie vaif financiën had geen be zwaar tegen de begrooting. De begroofing wordt goedgekeurd Goedgekeurd werd de rekening der. Godshuizen over 1915, aanwijzend een ontvangst van f89.172,04 en uitgaaf van f91.723.005, alzoo een kwaad slol van f2550.965- Eveneens werd goedgekeurd de be grooling voor den armenraad met een eindcijfer van f 326.57. Vervolgens kwam ter tafel de begr ling van het burgerlijk armbestuur, welke als eindcijfer aanwijst f 47.627.255 en eei poM voor onvoorzien van f 840.256. Deze begrooting wordt ook goedge kcurd. De gemcenterekening over 1915 werd 'oorloopig vastgesteld in ontvangst op f693.527.98 en in uitgaaf op f 681.188.15f alzoo een goed slot van f 12 339,825. Goedgekeurd werd te beschikken den post voor onvoorziene uitgaven lot een bedrag van f 15 015 Vastgesteld werd het eerste suppleloire kohier van den H. O op f 2341,14' en van het schoolgeld van de lagere scholen op f247,56. Hierna ging de vergadering over ineen met gesloten deuren, die bij het ter perse gaan van ons blad nog voortduurde. DE ONLUSTEN IN NED.-IN1DIÊ WELTEVREDEN, 6 Sept (Tel.) Heden zijn te Batavia de eerste berichten gepu bliceerd over een treffen tusschen de opstandelingen (Sarekat Islammer, enon- ze troepen. Den tweeden September de den de opstandelingen een Jievigen aanval op het front be Moeara Tebo. Na vechten, waarvan nog geen bijzonderhe den gemeld worden, zijn de opstandelin gen teruggeslagen, 20 gesneuvelden ach terlatend. Dii laatste was ons al bekend uit de officieelc berichten.; BEf'RSBFRfCHT AMSTERDAM, 2 15 u. 5 o/o Nederland 103i/621/2 o/o" NederI. VV. Schuld öl" 3 0/0 do Certif. 74" Kon Petrol Aand 499. Gecons Holl 182; Pcrlak 19-Amsterd rubber 191 NederI do 67%. Ned Amerik. vaart 119. Nieuwe do 408. Kou Holl Lloyd 1881/2, Kon. Ne. Stcomb Mij. 226 Prolongatie 1% -o/o Anaconda 177; Steels 98'/..- 100, willig. Denver 15. Erie 38%: Miss Kan sa Taxas 6' Car Foundry 661/0 Hide Le, tb er 57",Common Marine 53- 55, stij gendePrefered do 1243/.J126. Cert Obl do 1021/2: Maxwell 32' j. Lappen do 86; Cigars 50 Studebaker 130 STAATSLOTERIJ, w 3d ,;i» Trekking van heden Woensdag. Priji ;an f 1500 >0. 14781 1000 11734 400 19291 200 9106 100 5515 6886 7694 11325 12434 18820 0 FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS. 5 Sept 11 u. 's av. Onze voor- uilgang aan de Somme wordt voortgezet, waarbij wij belangrijke voordeelen behaal den Noordelijk van de rivier zijn onze stellingen aangesloten door het veroveren an Ornicourt. Verscheidene Duitséhe te genaanvallen Zuidelijk van de Somme. zijn onder zware verliezen afgeslagen Aan het Somme-front hebben wij ser dert 3 September 6650 gevangenen g? maakt en 36 kanonnen, w o. 2ö zware, veroverd Wij hebben Noordelijk van de Somme, nadat wij een schitterende actie hadden uitgevoerd ten Oosten van Le Forest, terrein gewonnen eai den Westelijken rand an het Auherlu-bosch bereikt De hospitaal-lioevc werd slormender hand door ons genomen, benevens het ReineItebosch, en een (leef van hei Mar riëresbosch. Wij hebben N O. van Cléry het eind van de heuvelrij bézet, waarover de weg •an Bouchavnes naar Cléry loopt, DE WEERSTANDSKRACHT VAN DUITSCHLAND. BERLIJN. 6 Sept. Gisterenavond had een conferentie plaats van de partijleiders bij den Rijkskanselier in verband met de a.s bijeenkomst van den Rijksdag. De Rijkskanselier deelde mede, dat Hindenburg en Ludendorf te kennen had den gegeven, dat de algemeene militaire toestand goed is en dat er geen sprake is van een verhooging van de ouderdo,ras grens voor den militairen dienst. Ook ten aanzien van de 5e oorlogs- leeiïing wordt vast op succes gerekend, HET GEBEURDE MET DE ,,DESTERRO" STOCKHOLM, 6 Sept. Het Zweedscke lolegraafagentschap deelt mede, dat vol gens een telegram van net Zweedsche gezantschap te Pelrograd, de Russische icgeering een tegemoetkomend antwoord heeft gegeven op hel protest van Zweden inzakf» de inbeslagneming van het Duit- schc s.s. „Desterro" in de Zweedsche territoriale wateren. EEN SUPER-ZEPPELIN. LONDEN, 6 Sept. De „Times"' ver neemt uit Lausanne, dat een super-Zep pelin van een nieuw type niet 4 gondels, lang 790 voel, een proeftocht deed horen he' meer van Konstanz. UIT HET HONGAARSCHE HUIS VAN' AFGEVAARDIGDEN. BOEDAPEST, 6 Sept. De zitting van September van hel Hongaarsche Huis van Afgevaardigden was zeer rumoerig Toen de minister-president binnen kwam, riepen de leden van de Carolvi- partij „Aftreden! De overige fractie der oppositie bleef rustig. De geheele regeeringspariij beant woordde hel geroep door als één man op le fstaan <en Wen 'minister-president een geestdriftige ovatie te brengen. Toen de minister-president het woord nam, werd hij verscheidene keere. onderbroken. De voorzitter was genoodzaakt, ver scheidene afgevaardigden tot de orde te roepen; daarop bleef het nogal rustig. De minister-president zei, dat hij slecht» een korte verklaring in verhand met de Roemeensche oorlogsverklaring had af te leggen Hij zette, uiteen, dat de handelwijze van Roemenië geen voorbeeld in de wereldgeschiedenis kent. „Ik vertrouw er op", zoo zeide Tisza, ,dat wij dezen oorlog op alle strijd|to neelen zullen winnen. Op ons' rust de heilige plicht de kracht van het Hon gaarsche volk op waardige wijze te ver tolken en de eenheid van- onze natie die in dezen oorlog strijdt voor haar voort bestaan, onwrikbaar te handhaven" Een afgevaardigde Roeineen verklaar de namens de Hongaarsche Roemenen, dat de oorlogsverklaring de Hongaar sche Roemenen met smart vervulde Hun trouw zal niet aan het wankelen worden gebracht DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. HAMBURG, 6 Sept. Uit Weenen wordl aan hel Hamburger Fremdenblatl ge scir.d Er worden voorbereidingen voor de bijeenroeping vautfeeu nieuwen kroon raad te Athene getroffen, ten einde ove dc laatste gewichtiger beslissingen te be raadslagen. De gezanten van de Quadruple En tente nemen aan den kroonraad deel doch niet Venizelos. VERKOOPJN'GFN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Piaats. Voorwerpen. Inform 7 Sept. Notarishuis. Touwwerk, 12 Sept. Veere. Inspan, 12 Sept. Vlissingen, Huizen. 21 Sept. Groede. Bouwland. 21 Sept. Middelburg. Huizen, 27 Sept Abeele, Inspan, 27 Sept. Middelburg. Heerenhuis, 17 Oei. Vrouwepolder, Inspan, Verhulst. Rlaupot ten Cate. Paap Beuningh Verhuist. Blaupi ten Ca'e Loeff. Verhuist. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG Men verzoekt ons mee te Jeelen, dal het avondfeest van „Middelburg Vooruit hedenavond zeker dfljorgaat MARKTBERICHT Vlissingen, 5 Sept. Boter f 0.85 per kilo Eieren f 1.10 per 13 stuks, ZEEUWSCHE LANDBOUWMAAT- SCHAPP1J. Hedenmiddag werd te Goes in de so ciëteit V. O. V., onder voorzitterschap van den heer J. H O. Dominicus een hoofd- bestuui'svcrg. gehouden van de Z. L. M. Uit de discussies bleek, dat nog nieit algemeen begrepen was, hoeveel hooi de kapitein-intendant als norm den landbou wers zou willen overlaten. De voorzitter meende te kunnen ver zekeren, dat voortaan krachtens artikel 32 en niet meer krachtens artikel 33 zal gevorderd worden. Van den prijs van f 60 zal in de toe komst wel geen sprake zijn. De prijs zal nu door bemiddeling van den commissa ris der Koningin worden vastgesteld. De heer Hanken meende te kunnen zekeren, dat de kapitein zijn voorstel in zake do te behouden hoeveelheid had goedgekeurd. De heer van Westen wees op de onbil lijkheid dat van Schouwen 2 pCl. cn van de andere deelen van Zeeland slechts 1 pCt wordt genomen De voorzitter deelde mede, dat de broodC/Ommissie voorloopig overleg met dc Z. L M. niet noodig achtte. Dc heer Kielstra lichtte dit toe; in de toe-komst houdt de commissie zich v»or samenwerking" aanbevolen De heer Stevens wees er op, dat uit den Haag nog geen voldoende instructies zijn ontvangen. Het is daarom niet moge lijk ide burgemeesters k>p hunne vragen af doende te antwoorden De heer Stevens beloofde na een uit voerige 'discussie spoedig hulp De circulaire gaat naar de burgemees ters en de bemiddelingsbureaus. Besloten werd het Zeeuwsche Land bouwblad een post later te verzenden, teneinde een en ander daarin nog te kun nen opnemen. De voorzitter deelde mede, dat het dagelijksch bestuur den Minister telegra fisch verzocht heeft een spoedige rege ling ran de zaaigranen vast te stellen Daarna kwam het voorstel van den heer van Dixhoorn in behandeling om drie tiende van het bouwland te be houden voor de verbouwing van volksvoe dingsgewassen Het vond geen ondersteuning. Een voorstel van d^n heer Welleman om te trachten de regeering te doen me- dedeelen, dat ons land tot volgend jaar nog op eigen productie is aangewezen en te bepalen, dal het voiksvoedsel even goed zal betaald worden als de speciale handelsgewassen, vond ingang Wij komen nader op de vergadering terug. Benoemd tot ad sisten t der posterijen' ten postkantore alhier de brievenbesteller; H. Sam te Nijmegen. - Verplaatst met ingang van 16 Sep tember a.s. de adsistent der posterijen N- de Pagter van Middelburg naar Vllssin- Verplaatst met ingang van 16 Sept de adsistent der posterijen H. Vos, an Vlissingen naar 's Graveohage UIT HET DUITSCHE LEGERBERICHT. De heete strijd ten Noorden van de Somme fasschen le Forest en de rivier en ten Z van de rivier op het 20 K.M breede front van Barleus tot ten Z. van Chillv duurt voort Dit dorp ging verloren. In liet Oosten werd de vijand weerver dreven uit het terrein, dat hij ten Z. O van Brzezany gewonnen had Op het Balkanfront werd hel brugge hoofd van Dutrikan bestormd cn de stad Dobric genomen. VAN HET BOELGAARSCH-ROEMEEN SCHE FRONT Uit Boekarest wordt officieel melding gemaakl van voor de Roemeniêrs gunstig verloopen gevechten aan de grens van de Dobroedsja. DE ZEPPELINAANVAL OP ENGELAND, In een der Oostelijke graafschappen heeft men een belangrijk deel van een Zeppelin gevonden, waaruit men opmaakt, dal er een tweede luchtschip zwaar be schadizd is. De luitenant vlieger W Robinson, door wiens toedoen de brandende Zeppelin neergeschoten, heefl het Victoriakruis ge kregen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 5 en 6 Sept Ondertrouwd, H Brouwer, jm 21 j., met C M. ICooman, jd. 23 j., C P Pieiers, jui 32 j., met L. W Davidse, jd. 28 j Bevallen J E. H Heijsc, gel). Tak, J J van der Horst, geb Goeman, d M Rooze, geb. Kesteloo, z BRIEFWISSELING. Onderwijzer, alhier Hoewel wij met uw klacht instemmen, kunnen wij deze niet in den door u gekozen vorm ons blad opnemen SCHEEPSBERICHTEN Gisterenavond is te Middelburg aan gekomen jie Nederlandsche motorschoe- ne,r „Johanna Mariamet een lading ge zaagde planken voor de naamiooze ven nootschap Houthandel, voorheen O Al berts Lzn. Có POST- EN TELEGRAFIE. LANDBOUW. De St. Crt. no. 208 beval de sta tuten der veiliugsvereeuiging „Goes en omstreken" te Goes. Zij heeft ten doel hel bevorderen van deo handel in ooft, tuin- en landbouw voortbrengselen, bene vens geconserveerde groenten in blik, eieren, wild, gevogelte, honing, druiven, bloemen, schelpdieren, zuidvruchten, enz. Zij tracht haar doel te bereiken zonder oogmerk van winstbejag door het ten behoeve en voor rekening van de indi- vidueeie leden der vereeniging veilen van bovengenoemde producten De St. Ct. no. 208 beval dc statu ten oer Landbouwvereeniging „Landbouw belang" te Kerkwerve. Zij heeft ten doel de wetenschappelijke en practische ontwikkeling van den landbouw en de veeteelt le Kerkwerve en omstreken He- bevorderen. Door («en Minister van L. N. en H. zijn bepalingen vastgesteld, waarbij, in verband met art. 6 der Distributiewet, het bedrijf van verduurzamen van groen ten wordt geregeld. Deze bepalingen zijn in haar geheel op genomen in de St. Ct. no. 208 H 00 i'dbesl u urs vergadering der Z. L. M Gistermorgen werd le Goes in de socië teit „V. O V.", onder voorzitterschap van den heer J. H O. Dominicus, een hoofdbesluursvergadoring gehouden der Z. L. M„ waarvan wij gisteren onder de .Nagekomen Berichten" nog met èen enkel woord gewag maakten. Op een vraag van den heer Van Wes ten, die er op wees dat men in de vo rige vergadering met den kapitein, be last met de hooivordering in Zeeland, niet lot een definitieve afspraak was ge komen welke hoeveelheden voor -het eigen bedrijf als norm konden worden rast gesteld, deelde de voorzitter mede, dat de later gepubliceerde cijfers, te we len 1500 K.G. hooi per stuk vee, 10 K.G per paard per' dag, 5 K.G. voor een jong paard en 1 K.G. voer een jong rund z. i. wel als vaststaande mogen worden aangenomen. De beer Stevens meende eveneens, dal men deze cijfers wel als grondslag kan nexhen. tenzij natuyrlijk het Rijk la ter eenbelangrijk grootere hoeveelheid hooi mocht blijken noodig te hebben. De heer Van Westen zou zich. ten einde zekerheid over de cijfers le ver krijgen, met den hooi-kapilein in ver binding willen stellen. De heer Stevens ontried dit en deed tevens eenige mededeelingen inzake het opsporen van die landbouwers, die nog recht hebben op teruggave der korting. Een korte discussie ontspon zich ver volgens over de vraag welke lioeveel- heden hooi de Kapitein den landbouwers definitief voor eigen bedrijf denkt le laten. De voorzitter meende te kunnen verzekeren* dat voortaan krachtens art. 32 en niet meer krachtens art. 33 /al ge vorderd worden. Van een prijs van f60 zal in de toe komst wel geen sprake meer kunnen zijn. De prijs zal nu door bemiddeling van den Commissaris der Koningin vastgesteld worden. De heer Kielstra wees er op, dat de prijs, door den kapitein voor het vervoer van liet hooi vastgesteld, niet juist geacht moei worden. De voorzitter meende dit, met hef oog op de inkwartieringswet, eveneens te kunnen constateeren. De heer Stevens deelde mede, dat volgens door hem ingewonnen inlichlin gen eerder van een prijs van f 6 per 1000 K.G. mag gesproken worden Inmiddels kan dit nader onderz^ht worden. De voorzitter achtte het weasche lijk met den kapitein hierover in nadere discussie le treden. De heer Hanken meende le kunnen verzekeren, dal de kapitciu de door hem aangegeven hoeveelheden heMt goed gekeurd. De heer Van Westen wees nog op de ♦onbillijkheid, dat van Schouwen 2 pet. en van de andere deelen van Zee Land slechts 1 pet. wordl genomen. Ook deze kwestie zou ouder de oógen van de; betrokken autoriteiten gebracht kunnen worden. D'e voorzitter deelde mede, dat de Jïroodeommissie voorloopig overleg met de Z. L. M. niel noodig acht. De heer Kielstra lichtte dit toe. en wees er op, dat dit overleg door den voor zitter (ra secretaris der betrokken com missie op het oogenblik ontijdig werd geacht. Hem was medegedeeld, lat over leg zou gepleegd worden met de pi. bc- middelingsbureaux inzake de aan den landbouwer le/laten hoeveelheden. In de toekomst hield de commissie zich even-

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2