ingezonden Hededeelingen. VICTORIA-WATER fT TH OBERLAIINSTEIN HOOFOKAHTOOR AMSTERDAM IfevJ "kelen. Thans kan bereikt worden, dat orde in den chaos wordt geschapen en een goede centrale leiding tot een mach tige organisatie kan voeren (applaus.) De gelegenheid voor algemeeue be schouwingen over de concept-statuten werd vervolgens geboden. De heer P. Lindenbergh uit We- meldinge bracht hulde aan het Ned. Landbouwcomité, dat deze zaak ter band heeft genomen. Samenwerking over het geheele land ïs dringend noodzakelijk. Iedere provincie heeft haai* eigen ka- raKter en daarom zal ook Zeeland over defce concept-statuten "anders oordeelen dan vele andere provincies. Deze statuten vragen hier en daar kleine verbeterin gen. doch over het algemeen zal men er zich wel mee kunnen vereenigen. Ieder een zal ten slotte wat water in zijn wijn moeten doen. De rechtsvorm is evenwel de hoofdzaak en dan vraagt men zich in Zeeland af waarom men nu niet dadelijk tracht te komeu tot een coöp. vereeniging volgens de wel van 1876. Een gebouw aan de buitenzijde te veranderen is steeds gemakkelijk, niet echter een verandering van fundamenten. Deze moeten van den aanvang af goed zijn en daarom is het noodig, dat van nu af aan de rechtsvorm van 1876 wordt gevolgd. Tevens is men van meening, dat zoo doende terecht het Ned. Landbouwcomité wordt buitengesloten. Slechts zij die de zdken drijven moeten ze ook beheeren. De aanmerkingen welke thans worden gemaakt, sluiten evenwel een nadere be spreking in geenendecle uit. Een afgevaardigde van Walcheren deelde mede, dat de coöp. aankoopsver. „Walcheren" eveneens de voorkeur geeft aan den rechtsvorm van 1876. De heer C. Blom van Haamstede wil de de wijzigingen door de practijk doen uitwijzen. De voorzitter herinnerde er aan, dat in Utrecht alle opmerkingen uitvoe- rig besproken zullen worden. Eerst daar na worden de concept-statuten vastge steld. De heer Hanken gaf eveneens de voorkeur aan den rechtsvorm van 1876, doch wees er op, dat in geval hiertoe overgegaan zou worden, dc 800 afnemen de vereenigingen tot een honderdtal zou den teruggebracht worden, welke cööp. zouden worden aangesloten. Waarschijn lijk zouden ook de boerenbonden dan niet willenr medewerken. Gaat men dus door op geheel coöp. trrondslag, dan krijgt men niet een groot centraal li chaam voor geheel Nederland, doch een onbeteekenende organisatie. De heer De Ruyter de Wildt wees er op,- dat in het Weekblad voor den, Christelijken Boerenbond juist een plei dooi voor een rechtsvorm op den grond slag van 1876 wordt gehouden De heer Jacobs vreesde, dat er een misverstand bestaat. De boerenbonden willen zich, naar spreker geloofde, wel aansluiten. Waarom is thans de rechts vorm van 1$55 gekozen? Alle leden van hel C. B. zijn toch groote voorstanders van coöperatie en men stuurt daarop steeds aan bij het vormen van afdee- lingen. Het bestuur van het C. B. is er van overtuigd, dat de coöp. vorm voor den landbouw de goede is. Maar van alle landbouwvereenigingen zijn helaas nog maar weinigen op coöp. grondslag geor ganiseerd. Bij hel opmaken der concept- statuten moest dus wel de rechtsvorm van 1855 gevolgd worden, wilde men talrijke vereenigingen niet als nuttelooze ballast overboord gooien. De commissie koos dus den vorm van de groote meer derheid der afnemende vereenigingen. Zoo werd voldaan aan de opdracht het C. B, in een anderen vorm te gieten maar tevens het bestaande te behouden. Er kan dan ook niets tegen zijn, het idee van coöperatie, waarvoor allen voe Jen, tijdelijk terzijde te stellen. Plaatsgebrek dwingt ons het verslag hier af te breken; de rest in ons volgend nummer. We herhalen hier nu nog wat we reeds in een deel der oplage van ons vorig nummer konden melden, dat de op de vergadering aanwezige landbouworganisa ties in beginsel besloten mee te gaan met de vorming van een vroot centraal bu reau; en dat als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aange wezen de heeren C. Blom, Haamstede, voorzitter van de A. H. V., P. S. van Jole, voorzitter van den Boerenbond, en P. Lindenbergh, vertegenwoordiger dar Z. L. M. een doorbraak langs dezen weg behoe ven de Duitschers zeker niet bang te wezen, maar In het afknabbelen, lang zaam doch gestadig, zit toch een bewijs voor een, zij hel dan ook geringe, pver- inacht, die de entente op liet Westelijk deel van het front heeft gekregen Ook bij Verdun blijkt die 'meerderheid; liet zijn daar thans voordurend de Franschen, die de gevechten leiden Blijkens de jongste berichten hebben de Franschen thans het geheele dorp Maurepas in bezit, waarvan zij: gisteren de laatste huizen, met de daarbij aan sluitende loopgraven over een diepte van 200 M. hebben genomen. Ten Zuiden van Thiepval kwamen de Engelschen over een breedte van 400 M. 300 M. vooruit Op liet Oostelijk front heerscht nu al eenige dagen een betrekkelijke rust. De Russen schijnen van hun aanval len een beetje te moeten uitblazen en in dien tijd trachten de Duitschers hun stellingen te verbeteren, waartoe zij nu-* eens hier, dan daar kleine aanvallen doen. Alleen aan de Stochod, daar wRarde Russen zich op den Westelijken oever bevinden wordt nog voortdurend ge streden. Nadat de eerste pogingen der Duitschers om de Russen te verdrijven mislukt waren, hebben deze getracht hun stellingen uit te breiden, wat even/.eör faalde. Daarop is nu weer een Duitsche aanval bij Tioboly,/ gevolgd, die ook weer is afgeslagen. De Italianen deden eenige aan vallen in het gebied van de Fassaner Alpen, een moeilijk toegankelijk berg gebied. Volgens de Oostenrijkers waren hun aanvallen vruchteloos, doch zij zelve maken gewag van de verovering van een hoogte 2354 ten Z. van de Cima di Cece en van eenige loopgraven. Op den Balkan blijven de Boelga ren terrein winnen in het Westen, welke terreinwinst door hen natuurlijk wordt opgehemeld en door de weerpartij wordt Voorgesteld als van geen beteêkenis. Vol gens de Fransche lezing was het gebied ten W. van het Ostrowomeer aangewezen Om bij een aanval ontruimd te worden, Waarom hel. dan bezet was, deelt men daarbij niet mede. Over de houding van het Grieksche volk verspreiden Engelsche en Fransche berichtgevers eigenaardige verhalen. Het heet, dat de "militaire commandant van Seres, de belangrijkste stad in het Stroemadal, ten Oosten dier rivier aan den spoorweg, iïi strijd met zijn orders dc stad wil verdedigen legen de Boel- garen en daartoe vrijwilligers onder de burgerij heeft aangeworven. Van Boel- gaarschen kant worden deze en der gelijke verhalen gewraakt en heet het dat de Boelgaren als bevrijders worden ingehaald door de bevolking, die liet Fransche schrikbewind beu 'is. Dat dit op zijn minst genomen een zeer groote* overdrijving is, zal ieder toegeven, die weet hoe gehaat de Boelgaren bij de Grieken zijn. De Turken hebben iii de streek van het Wanlneer thans bij Mosoel ge ducht Mop gehad. De Russen hebben nl. bij het dorp Rajat de vierde Turksche divisie verslagen en er twee regimenten van omsingeld en gevangen genomen een regiment is geheel, met den bevelheb ber en. de staf, in handen der Russen gevallen. Zij hebben kanonnen, machi-' negeweren en vele andere zegeteekenen buitgemaakt. Het blijkt dat de verklaringen, van de leiders der oppositie in de Ilongaarsche Kamer, dat zij bedanken als vertrou wensmannen, de inleiding zijn geweest tot een parlementairen strijd, zooals men ter nauwernood in vredestijd zou verwach ten. De oppositie voert n.l. letterlijk ob structie. Over de oorzaken daarvan loo- pen verschillende geruchten, waarvan een is, dat de oppositie verstoord is-, dat de pogingen om een coalitiekabinet te vormen, mislukt zijn. BÜITEILAND. SE BGRLB6. De Toestand. De aanvallen der geallieerden op h front aan de Som me volgen elkaar met steeds kleiner tusschenpoozen op. Er gaat bijna geen dag meer voorbij, dat niet ergens op een deel van dijt front ,een aanval wordt gedaan en eeni ge terreinwinst wordt behaald. Wel pleegt déze niet groot te zijn en voof De ,,De utschland." In Duitschland komt aan het gejuich over de „Deutschland" geen eind. De keizer zond een jubeltelegram en liet heet, dat er heden te Bremen groote feesten zouden zijn, waaraan ook vorste lijke personen zullen deelnemen. De pers wijst er op, dat van de 4200 zeemijlen* die de „Deutschland" op de terugreis* heeft afgelegd, 4100 zijn bevaren aan de oppervlakte. Dat is nu het beeld van Engeland's behcerschen der zee*, zegt men dan, doch men vergeet er bij op te merken, dat het feit, dat men tot ban de Isduikb.ooten zijn toevlucht moest ne men, bewijist dat Engeland's heerschappij vrijwel afdoende is. Over de „Bremen" ordt, zooals wij gisteren al schreven, gezwegen. Als dat schip werkelijk even na de „Deutschland" is uitgevaren, mag men veilig aannemen dat het op den bo dem der zee rust, maar wellicht heeft het ee'rst veel later de reis aangevangen of heeft men eerst gewacht' hoe het experiment met de „Deutschland" zou ai'loopen. Is de Bremen werkelijk ver gaan, dan zou de Duitsche pers goed doen een minderhoogen toon aan te slaan, want- in dat geval is met die eene gelukte réis van- kapitein König' schip voor de bruikbaarheid van duikboot als handelsschip nog iets be wezen. De lading van de „Deutschland" stond uit nikkel en gummi en een post „waar de Engelschen nu eens met hun vingers af hadden moeten blijven." laadruimte van de „Deutschland" beslaat 750 ton. Op reis heeft men veel zwaar weer gehad, waarvan het dek eenigszins gele den had. Overigens heeft het schip zich uitstekend gehouden. Uit Boekarest. Hel Berliner Tageblalt bevat een te legram van een bijzonderen correspon dent te Boekarest, die daar de stem-/ ming schildert, Nog steeds stroomt het leven luid en lawaaierig door de straten, maar het is niei meer zoo doelloos, zoo on schuldig ol' zelfs zoo opgewekt als het deze genotzuchtige slad anders is len geheime wil geeft nu den stroom een bepaalde richting. Een zeker iets dat men vroeger niet kende, oefent op alles zijn invloed uit Men gaat niet meer genoegelijk uitrijden op den groe nen straatweg* naar Ivissilew om blikken groeten ie wisselen, maai* men maalcf half ernstige, half schertsend be doelde afscheidsbezoeken Men koopt niet wat men moois in de winkels! ziet, maar stevige en praclische din gen, zooals beenwindsels en rijschoe- veldflesschen en wollen dekens. Tn dit uur van afscheid nemen kom! een soort familieleven aan de opper- lakte van liet leven te "Boekarest ook aan tal van andere dingen merkt men dat dit leven toch eigenlijk nog meer diepte had dan men lol he den dacht. Bij Capse zitten nog steëdS genoeg jonge 'mensehen, politici en studenten, vrijwilligers en reserve-öfft- cieren in de nieuwe, blauwgroene uni formen, die zij juist hebben aangetrok ken. Maar ook liier, zooals overal, ver gezellen duizend zorgen de uittrekkende soldaten Het Is alles nog geen echte !rnst, maar het is ook niet meer al leen scherts. Uit tallooze kleine steenl- liegint zich hef mozaïk van een tot den oorlog gereed land te vormen Aan de onbeduidendste dingen kan men het merken. De zomergasten keeren rug, omdat hun de huizen voor den neus worden gesloten, het kleingeld, zilver en nikkel, verdwijnt uit hel. keer, urenlang staan de menschen voor de Nationale Bank te wachten op het wisselen van papiergeld, omdat de re geering niet genoeij munt heeft. De tram- maatschappij zoekt vrouwen die zoo noo dig het werk van de mannen unnen overnemen. Nog bevat de urn van liet noodlot van Roemenië alle loten, alle moge lijkheden, maai* men begint al te reke nen. 70 Kilometer zijn het tot Roesjt- sjjoek, 150 tot Predel, weinig meer lot in liet dal van de Olt. Van drie kan ten tegelijk zou men reeds in de eerste seconde .van den oorlog het gedonder van de kanonnen te Boekarest lioo- ren Nog steeds gaat het leven hier zijn genollievenden gang. Maar menigeen gaat reeds met een eenigszins onbeha gelijk gevoel uit wandelen onder de iniarejis van Boekarest, die sedert eeni- gen tijd donkerblauwe schermen dragen tegen de spiedende oogen der Zeppe lins Men mag aannemen, dat ook Bratianu op het oogenblik niet geheel vrij van zorgen is Men meent thans vaak dat hij bevel gegeven heeft tot de groot, troepenconcentraties als vergoeding voor de munitie die de Entente geleverd heeft In dit land van compensaties is tenslotte alles mogelijk „Gij levert mij granaten en kanonnen en ik houd u daarvoor zooveel honderdduizend Bul garen, Turken, Hon^faren, Oostenrij <evs Duitschers vast?' Bratianu is een wijs en in alle - kunsten der Oostersch? diplomatie ervaren man Ik stel voor, dat het hem nu toch een beetje bang te moede is Hij zit met de en tente en met de centrale mogendheden aan één tafel en speelt hoog spel om Roemenië Hij laat de Russen in zijn kaart zien en gelooft hooge troeven te hebben, maai* hij heeft het spel toch niet volkomen in handen Gods woord als ongehoorzaamheid aan! Zijn Wil". Er is ja dez<m oorlog, zoo teekent het N v d. D hierbij aan, al heel wat geschermd met den naam van het Opperwezen, inaar nog zelden zoo bru- als door dezen dienaar van het Evangelie Een bewijs te meer van-den waanzin, die in deze schrikkelijke oor logstijden de geesten der menschen be nevelt. BEKNOPTE HEDEDEELINGEN. De Deeusclie Antillen. In een comité-vergadering heeft het. Landsling met 39 tegen 7 stemmen en 3 onthoudingen het wetsontwerp lol ver koop der Antillen verworpen. Maandag komt het voorstel in openbare behan deling. iRitezonilsis St«küeo Ingezonden Stukken worden in geeD geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur, Gisteravond omstreeks hall' acht was ik getuige van een groote nalatigheid van een chauffeur, om vooral bij hoeken van straten geen signaal te geven. Het gebeurde op den hoek St. Pieler slraat—Korte Delft. Fr kwam een auto, waarin gezeten waren drie officieren, uil de Lauge Delft, en juist kwam er een fou ragewagen uit de Sl. Picterslraalslechts door het plotseling inhouden der paarden kon de voerman een botsing voorkomen, ■n na dit gebeurde zou men zoo denken, dat de chauffeur wal voorzichtiger geworden, maar neen hoor. Even later draaide de auto vanuit de Giststraat de St. Pieterslraat in, wederom zonder eenig geluid te geven. Daar ik niet kon nalaten hierover'aan den chauffeur mijn afkeu- te kennen te geven en hem er op wees dat hij verplicht was, vooral om) de hoekeu der straten signaal te geven, zult u niet willen gelooven wal mij toen over kwam. De officieren wezen met den vinger eenige malen naar him voorhoofd, hier mede blijkbaar te kenned gevende dat ife gek was. 411 Hoe vindt u zop'n optreden? En wat dat niet-geven van een signaal betreft, kan onze politie hier niet legen optreden? Of mag dat alles zoo maar. Als fietsrijder ben ik verplicht om te hellen, om ongelukken le voorkomen; een auto heeft dit schijnbaar niet te doen. - tenminste /ze geven hieraan zelden gevolg en rennen, maar voort. Met dank voor de plaatsing, THERMOMETER EN VERWACHTING. 25 Augnstns. Thermometer Alhier 8 o. vm. 68 gr., t"2 n. 75 gr., 3 u. 76 gr. Telegrafische mededeel'.ug van het Kon. Urteorologiech institun' 'o De Bilt volgem waarnemingen van beden ochtend Hoogste barometerstand 760 in Zuid-Duitschland. Laagste 748 6 te Stockholm. V erwaehting tol den avono' van 26 Aug., zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring waarschijnlijk emrele regen buien met kans op onweer zeilde temperat. 413e STAATSLOTERIJ Is klasse, 4e lijst. Trekking van Donderdag 23 Augustus. Prijs van 1000 No. 3882 10952 PRIJZEN VAN 45. 1904 3302 3304 6376 7228 7246 7286 18781 Getrouwd: A. HEIJBOER Leeraar aan het Gymnasium te Dordrecht Dordrecht, Prmeenhage. A. WEHRMEIJER 23 Aug. 1916. G e t r Dordrecht, M. G. VERHEY Scheik.-Ing. en J. F. NEUMEYER. 25 Aug. 1916. Sloten (N. H.) die mede namens wederzijdsche iamilie bun hartelijker) dank betuigen voor de belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. BURGERLIJKE STAND. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droeiheid, na een lang durig doch geduldig Jijden, onze ge liefde Man en Vader, de Heer CORNEUS JOHANNES ADRIAANSE in den ouderdom van ruim 61 jaar. Wed. C. J. ADRIAANSE— Jois'GEPIER. A. S. DE RIJCKE. W. J. DE RIJCKE. Middelburg, 24 Augustus 1916. Algemeene kennisgeving. Middelburg. Van 24 en 25 Aug. Ondertrouwd: J. C. P Jansen Verplanke, jm. 27 j., en J. H. Klaassen, jd,. 30 j. - Getrouwd: A. Puijpe, jm. 24 j., en S. de Yoogjd, jd. 22 j Bevallen J J Moerland, geb W-Jsl- dorp, z J. A. Cappon, geb. Geijp, i Overleden: A M. Kenniphaas, vrouw van F. Damen, 81 j.;C. J. Adriaanse, man van M Jongepier, 61 j. Zierikzee. Van 16—24 Aug. Bevallen. G. Berre- voets, g^b. Hanse, d M. L. de Smid|t, geb. v. Dieremdonck, d.; A. Schultv, geb. Kraak, d.; J. C. Hart, geb. v. Westen, d.; M Leeman, geb. Wieser, z.; C. H. Veersema, geb. Ochtman, d C. Kra keel, geb. Gillesse, z. Overleden- D. Waling, wed, van P. Sies, 95 j.L Schults, d. 13 m.; J. C. Plating, ongeh. z. 57 j. MARKTBERICHTEN. Een onverzoenlijke preek. De ..Times" vestigt de aandacht op n bericht in de Weener, „Arbeiter Zeitung", dat gewag heeft gemaakt van een te Hamburg gehouden preek een Evangelisch predikant, Ebert ge naamd Daarin werd o a. gezegd: On gelukkig genoeg zijn er nog Duitschers. die zich angstig afvragen of de oorlog ons ook misschien onze kostbard t pen in neutrale havens zou kunnen kos Wanneer er sprake is van Gods •deel kent Gods woord geen mede- doogen Ons volk is op den verkeer weg, wanneer het thans goud' bruggen voor den vijand 'wil gaan hou- God heeft ons het zwaard der? gerechtigheid in de vuist gedrukt en wij zien geen enkel teeken, dat Hij zou gelasten het zwaard neer te leggen Daarom moeten wij niet zwak of moe deloos worden Indien wij niet Gods slew en Zijne wegen erkennen, zou een slappe en onvoldoende vrede als een oordeel over ons komen Alle mid delen om den vijand te verslaan heeft God in onze handen' gesteld. Wij heb ben duikbooten genoeg om Engeland in weinige maanden tot onderwerping te brengen; wij hebben Zeppelins ge noeg om liet hóovaatdigste volk ter* wereld te overwinnen entoch sparen wij den vijand nog. God heeft ons den sciiitterendslen aanvoerder van deze tij den gegeven en/ onze vijanden noemen hem den „schrik der Russen", maar nog altijd wachten wij om nieuwe sla gen aan de Russen toe le brengen bit verkeerde ontzien van den vijand wordt rechtstreeks gebrandmerkt dooi Goes, 24 Aug. Veilvereeu Zuid-Beve land. Veiling van afval en minderwaardig fruit. Afval appels 79 ctafval peren 3 S ct.. The Queen 18—24 ct., zoete rib- beling 6—11 ct., Clapp's favoriet le soort 28—30 cl., 2e soort 14—18 ct., 3e soort 5—7 ct., jutten 2e soort 20—25 ct., 3e soort 10—12 cl., "beurre d'amanlis le soort 21 ct., 2e soort 13—14 ct., alles per K.G.; konijnen f 1,50 per stuk, jonge hamen 20—30 ct. per stuk. Roode eier- pruim 18 ct. per ILG.witte wijnpruim 41 ct. per K.G. Zierikzee, 24 Aug. Koolzaad 2 gulden lager, f 37—f 38; karwei onveranderd, f 32—f 34. •i* Ambteki-aw. 23Aug. Aardappelen: Andijber Muizen (groot) 3.50 a 3.60. Andijber Muizen (klein) 2.80 a ƒ3 Andijker blauwe 4 80 a f 5. Andijker bonte f 20 a f 0. Flakkeesche Eigenh. 3.80 a f 4. Friescbe borgers 1 3 60 a f 3 70. Hillg. Eigenheimers f 3.60 a t 5. IJpolder borgers f 3.20 a i 3.60. Zeenwgche bonte f 4 80 a f 0. Zeenwsebe eigenheimers 3.50 a 3.70. Aanvoer 7 ladingen Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag. Donderdag Vrjjdag HOOG WATER- Mlis*inget> 26 Aug. n 27 28 29 30 31 1 Sept. 1216 12 61 121 149 220 2.52 3 25 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, in haren Hoere en Heiland, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. LYDDIA BaüRDOLF, geb. QUI8T, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Rotterdam C. J. BAURDOLF. T. C. BAURDOLF—DE Regt. Oost-Souburg J. G. CONTANT. B. CONTANTBalrdolf. Scbeveningen J. BAÜRDOLF. C. BAURDOLFHoogerheide. Veere J. BAURDOLF. Veere, 24 Aug. 1916. Heden overleed na een korte onge steldheid in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam onze gelieide Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. DINA VAN FLIERENBURG, Wed. van den Heer J. B. KUYPER, in den ouderdom van 54 jaar. Amsterdam M. C. VAN BEKKUM—Kcyfjer. R. H. VAN BEKKUM en Kinderen. Scheveningen B. J. P. W. KUYPER. Amsterdam L. J. A. KUYPER en Verlooide. Middelburg C. A. L. KUYPER. 24 Augustus 1916. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling op 15 dezer betuigen wij onzen hartelijken dank. D. DE VISSER S. DE VISSER—Vadie. N. St. Joosland, Augs. 1916. J. KREUPELINB-BRIftKMAN, LANGE \OOKDSTKAAT, bericht haar geachte clientèle dat. haar zaak tot Woensdag den 30 Aug. GESLOTEN is. TE KOOP bet WOONHUIS, wijk B no. 22, met ERF en GROND, aan den Veerschen Weg, te Veere, ter grootle van 40 aren bewoond door en in gebruik bij den Heer F. STOF FELS. Annvaard'mg 1 October 1916. Inlichtingen worden verstrekt ten kan tore van Notaris STEUVE te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 3