MiDDELBüRGSCHE COURANT. Donderdag 24 Augustus. FEUILIETOH JVs 199 159° Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 3^"' Advertenties vóór één uur tfe bezorgen. BINNENLAND. ENGELAND EN ONZE HANDEL. Wie hebben reeds op beperkte schaal hedenochtend bekend gemaakt lat de visseherijkwestie is opgelost. De vereeruging van reeders van vis- sohersvaartuigen te IJmuiden heeft in haar vergadering aangenomen de voor stellen der Britsche regeering, volgens welke een gedeelte der te IJmuiden aan gevoerde versche viscli door Britsqhe hoo pers in de open markt zal worden ge kocht. De Britsche regeering heelt zich verhonden om de opgebrachte trawlers die in liet Prijzenhof zijn gebracht, on middellijk vrij te laten en de Prij- zenliofprocedure niet door te zetten, zoo dat deze trawlers thans binnen enkele dagen te IJmuiden mogen worden ver wacht. Een en ander werd nog gisteren aan de Britsche regeering medegedeeld. De qnacstie der bemoeilijking van de IJmuidensche Irawlvisscherij van de zijde der Britsche regeering kau hiermede als geregeld en afgedaan worden beschouwd. Wel is waar worden door de boven staande meedeeling niet idle vragen be antwoord. We weten bijv. nog niet in welken vorm dat koopen op de allesbe halve eenvoudige open viscli markt zal ge schieden; ook niet of er eenige vergoe ding wordt gegeven voor de niet geringe schade geleden door het meer dan een maand vasthouden van onze visschers- schepen. Maar de hoofdzaak is dat de kwestie weer geregeld is, en er is aan den anderen kant onmiskenbaar een voordeel voor onze visscherij in gelegen, dat nn niet meer tie Duitsche inkoop-organisatie kans krijgt als eenige groot-kooper op onze markt een macht over dien tak van be staan te verwerven, die vooral op den duur allesbehalve gewenscht zou zijn. Maar die visscherij-kwestie is niet cie eenige die wij 'met Engeland hebben. Toe vallig, of misschien niet toevallig werd gister door een der Engelsche mi nisters uitvoerig uitgeweid over de ver houding van Engeland tol onzen handel. In het Lagerhuis verklaarde lord Ho- bert Cecil omtrent de N. O. T dat er alle reden bestaat om te veronderstellen, dat dal lichaam in het algemeen gunstig werkt Het is niet mogelijk lekkage ge heel te beletten, want de grens tusschén Nederland en Duitschland is vlak, zon der natuurlijke hinderpalen, terwijl aan de eene zijde zeer hooge prijzen le maken zijn en voorraad van goederen aan. de andere zijde le vinden is. Welke voorzorgen er ook genomen worden, de smokkelarij zal nooit geheel en al te beletten zijn. De Engelsche regeering kan de Nederiandsehe regeering niet voor schrijven welke stappen zij moet doen en is dat (ook (niet van plan. Dit is de zaak der Nederiandsehe regeering en ik ir.oet zeggen, zei Cecil, dat haar wetten wel ge schikt zijn om aan de smokkelarij den kop in te drukken Over het algemeen kan gezegd worden, dat de overzeetrust goed werkt. Er is echter een ander punt, Jn de verhouding tot Nederland dat de Engel sche regeering1 groote bezorgdheid heeft gebaard Nederland voert landbouwpro ducten uit en voor den oorlog expor teerde liet een belangrijk deel van zijn Na lang© jaren aj»ar het Engelsen, door U. G. MOBBP.LY 64). Hetty Marshall was het meisje, dat in den regen tegen het hek van het zieken huis had geleund, het meisje met da donkere, verschrikte oogenhet meisje dat hem haar hart had opengelegd en tot wie hij met zulk een strenge open- openhartigheid gesproken had; ja zeker, nn herinner de hij het zich. Hij herin- nerde zich de dankbaarheid, die haar oogen straalde, den glimlach, die plotseling een geheel nieuwe bekoorlijk beid had gegeven aan haar eenigszins nórs'ch gezicht en glimlachend bij die herinnering zei hij tot Hal; ,.Het deed mij .genoegen haar op mijn weg te ontmoeten ,'en in staat te zijn, haar te helpen; 'zij voelde zich eenzaam productie in verschillende vormen nam' diverse landen. De export naar En geland maakte voor den oorlog ongetwij feld een groot 'deel daarvan uit en is '.hans belangrijk verminderd. De Nederlanders zijn een handelsvolk, zij kunnen in Duitschland veel hooger prijzen maken, dan in Engeland en de an dere Ententelandenzoodat zij aan die landen niet verkobpen. Van Engelsch standpunt uit, zei lord Cecil, is dit geen bevredigende toestand, fu het begin van dit jaar kreeg Eügeland bijna niets van den geheelen uitvoer van Nederland. Dit is een vraagstuk, dat zeker niet gemakkelijk op le lossen is. Lord Cecil con het Huis niet precies alles meedee- len, wat de regeering in dit opzicht ge daan had, maar kon wel zeggen, dat/ dc toestand in den laatsten tijd veel beter is en dat er speciaal in de laatste weken een besliste verbetering viel te con.sta te eren. Hij hoopte dat deze in cle toe komst zou blijven aanhouden eft dat En geland niet meer te klagen zou hebben, rekening houdende met den toestand van voor den oorlog. Lord Cecil kon niet zeggen, dat En geland volkomen tevreden zou zijn, want dat zou het niet zijn zoolang'er nog een korreltje voedsel van Nederland naar Duitschland gaat. De Engelsche regeering moet dit zeer moeilijke onderwerp van alle kanten be kijken. Zij heeft getracht de hoeveelheid ■isch die van Noorwegen en Nederland naar Duitschland gaat, te verminderen en is van meening, dat de te dezen op zichte genomen maatregelen over het. algemeen een bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. Wat in deze verklaring het meest (reft is de stelling; „van Engelsch stand punt uit is liet geen bevredigende toe stand", dat Duitschland hooge re prijzen besteedt dan Engeland, en de Nederland- landsche producten dus niet meer naar Engeland gaan maar naar Duitschland. In gewone omstandigheden zou de eenige logische opmerking zijn, dat Engeland dan ook maar méér moet geven als het wil omkeeren. Maar Engeland pro beert eerst iets anders, een dwangmid-» del. Met de visscherij is dat nfet gelukt Met dc landbouwproducten schijnt En geland echter nog steeds te trachten ons te willen dwingen naar Engeland te sturen tegen lageren prijs wat het zelf tegen hoogeren zou kunnen koopen als het dat wilde. ,,De Nederlanders zijn een han deldrijvend volk", zei lord Cecil vergoe lijkend, Maar Engeland toont zich in deze zaak een koopman van een slechten kant; veel vragen, weinig betalen en dan nog dwingen op den koop toe Lord Cecil heeft niet meegedeeld wÜt de Engelsche regeering gedaan heeft om den toestand te verbeteren. Maar het spreekt vanzelf (dat wij onmid dellijk denken aan het vasthouden van de schepen die ons voor onze eigen be hoeften moeten voorzien van graan We weten officieel niet of dat ermee in ver band staat We weten alleen, dat die sche pen nu al (weken en weken worden opg houden, en dat de gevolgen daarvan zéér ernstig kunnen worden voor de voeding ons volk in den toch al somber dreigenden winter. Van NederlandscU standpunt is diè toe stand hoogst onbevredigend en verlaten in Londen. Is dat een vrien din van u?" „Zij zal mijn vrouw worden," luidde het korte antwoord, „maar eerst moei ik werk vinden en een nieuw leven be ginnen" En toen vertelde Hal zijn ge schiedenis, voortgeholpen door Bramp ton's kalme belangstellende en verstan dige vragen. Misschien las de dokter met zijn menschenkennismeer 'tusschén de regels dan de jonge man besefte jen in minder dan een. half uur had Bramp ton een goed overzicht van Hal's moei lijkheden en. bezwaren. „Ja", zei hij vriendelijk, toen de jeug dige stem zweeg, „u moet een nieuw le ven beginnen en 'goed voor u zelf kun nen zorgen voordat ge het leven een vrouw op uw verantwoording neemt, daar hebt u volkomen gelijk aan W; heeft juffrouw Marshall zelf besloten te doen „Zij heeft alles bepraat met juffrouw Dane en deze raadt haar aan zich toe te leg'gen op alle huishoudelijke bezighe den die op een boerenhoeve vereisfoht worden zoodat zij mij helpen kan als ik. eens een farm kreeg. Ik wou naar DE DISTRIBUTIE-WET. De wet van 19 Aug. '16 tot vaststelling van bepalingen inhet belang van de volksvoeding en van een doelmatige dis- "ributie is opgenomeh in Stbl. 416 en in de Staatscourant van gisteren. Zij treedt in werking op den dag van afkondiging, dat is dus 23 Aug., gisteren. NEDERLAND EN DE OORLOG. De aardappelverordening in Zeeland ingetrokken. „Overwegende dat de omstandigheden die, aanleiding hebben gegeven lot het verbieden van het vervoer uit Zeeland an aardappelen, hebben opgehouden le bestaan", heeft de commandant van de stelling van de Monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) de boven bedoelde verordening ingetrokken. 'Ziceuwsch comité voor kin de» r en uit N; Frankrijk. Onder verwijzing naar liet voorloopig bericht in ons nummer van Dinsdag, kun nen we meedeelen dat tot leden van het bestuur van het „Zeeuwsche- comité voor huisvesting van kinderen uit Noord Frank rijk" in de heaen le Domburg gehouden vergadering zijn gekozen mevr Vaan dragerv d. Griend, mevr Van Voort- huijsen—Von Stein Callenfels en de hee- ren mr. J F. van Deinse, P J Elout, E. "NV. Hendrikse, mr. J. J Ileijse en K Mqzger. Van de gr en s. De Duitstekers zijn volop aan het oogsten van de granen, die tusschén de eerste en tweede draden der versper zijn gegroeid. Vooral (tarwe en •gerst, was liiertusschen gegroeidAUetj dioen ze bijna zelf. Zij hebben een. dorschniachine gerequireerd, die zij" zelf bedienen. Het graan wordt verzonden naar de depots te Gent. De aardappelen tusschén de draden betee'kenen niet veel, daar ze allen door de ziekte aangetast zijn Op sommige plaatsen doen de Duit- schers weer opeischingen van koper en zink, dat naar het gemeentehuis moet gebracht worden. Nabij Clinge werd een Duitsch sol daat getroffen door een kogel, toen het geneer onverwachts a/ging. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Dit Stan en Provincie. We ontvingen uil verschillend^ plaatsen aankondigingen van feeslelijk heden, op touw gezel legen Ivoninginm dag. Vooral in tal van gemeenten waar ;arnizoen is gelegen nemen de militairen jverig deel aan de voorbereidingen. We kunnen er echter niet aan denken al die programma's reeds van le voren te mel den en moeten ons dus tot deze alge- meene meedeeling bepalen. Uit Middelburg. Wij vestigen de aandacht op de bekendmaking elders nu. dil nummer, waarin wordt meegedeeld, dat Donderdag 31 Aug. van 10% tot 5 en van 6% tot 9 uur gelegenheid zal gegeven worden tot inwisseling en verkrijging van brood kaarten voor de maand September. Canada gaan en daar mijn leven begin- 'U, als Hetty alles goed wist van zulk werk, dan zou zij een prachtige hulp zijn Juffrouw Dane raadde haar aan alles te leeren wat zij maar kon Die juffrouw Dane is er een uit duizend," voegde hij er beschroomd bij. „Dat schijnt een zeer merkwaardig vrouw te zijn juffrouw Marshall heeft mij ook over haar gesproken Het is zeker een goede vrouw en haai- invloed is onberekenbaar". Brampton sprak pein zend en een oogenblik kwam een ge zicht hem voor oogen -dat nooit langen tijd uit zijn gedachten was, het gezicht van een jong meisje met stralend grijze oogen en een kroon van zonnig haar. Joyce zooals ze. was in de dagen van haar jeugd, Joyce met Iiaar lief gezicht en niet. minder lief gemoed. Zij was al tijd voor hem het ideaal geweest van de vrouw, zij was nog zijn ideaal van 'de vrouw maar hij zette de gedachte van zich af en met een blik op de pendule op den schoorsteenmantel schoof hij zijn stoel achteruit „Beste jonge" man", zei hij vrien delijk en nog altijd zonder een zweem - Zooals wij reeds vroeger meedeelden al Dinsdag 29 Aug., den laatsten dag van den etalage wedstrijd door „Middelburg Vooruit" in den tuin van het Schuttershof een concert van het Mïddelburgsch Mu ziekkorps worden aangeboden aan haar leden, donateurs en begunstigers. De pau zen tusschén de muziekstukken zullen worden aangevuld door bioscopisclie voor stellingen in twee afdeelingen. Tijdens dit concert zullen bovendien door het bestuur van Handelsbelang de prijzen worden uitgereikt aan de prijs- 'nners van den etalagewedstrijd. En voorts zal, afgescheiden van dil concert, te 9.15 een muzikale omgang met fakkellicht door de stad plaats hebben De avond zal worden besloten met een concert van het Middelburgsch muziek korps op de Groote Markt. Door den voorzitter en liet bestuur van „Middelburg Vooruit" zijn nog geld prijzen beschikbaar gesteld voor de étala ges die de vijf hoogste prijzen in den etalagewedstrijd van „Handelsbelang' zullen verwerven. - Moest verleden week Woensdag het concert in den buitentuin worden uitge teld. gisteren kon het onder begunstiging an heerlijk zomerweder plaats hebben. De tuin was vrij goed bezet, al was er lang niet zooveel publiek als bij liet con cert op 2 Augustus tijdens liet concours hippique. Het Middelburgsch muziek korps voerde een negental van zijn beste nummers uit. - Hedenavond zal 'de muziek van de hier -gelegen compagnie wielrijders we derom van 8—10 uur een concert geven in de tent op de Markt, In de Lange Noordstraal heeft gis terenavond een botsing van twee auto's plaats gehad met ernstige materieele schade als gevolg. De auto van jhr. P. J. Boogaerl, be gluurd door den chauffeur iyortekaas, die alleen in de auto zat, kwam uil de Lange Lombardstraat rijden, terwijl op hetzelfde oogenblik een auto van den heer Wijlenburg, bestuurd door den chauffeur Sloof mans en waarin verder nog de chauf feurs Van Hamme en Reinhout hadden. >laats genomen, door de Noordstraal! cwam rijden. Beide auto's moesten naar de Markt en reden dus in dezelfde rich ting; beide bestuurders verzekeren sig nalen le hebben gegeven. Wat de juiste oorzaak is, is niet makkelijk te zeggen, naar vast slaat, dat de auto van den heer Wijl en burg van achter tegen die van den heer Boogaerl aanreed, waardoor het benzinereservoir met 90 liter benzine werd stuk gereden en de benzine er uil spoot Deze benzine kwam terecht o. a. op de lantaarns van de achterste auto en de 'lom sloeg er in. In een oogwenk deelde de vlam zich mede aan de overige benzine op de auto ■n op straat, waardoor lioog opslaande lammen ontstonden. De aulo van den heer Wijlenburg is voor het grootste deel verbrand en er is niet veel meer over dan een „wrak". De auto van den heer Boogaert is minder ernstig gehavend; al leen hef achterst! deel van die auto is ■erbrand. Maar de schade bleef niet beperkt (of de beide' auto's: het winkelhuis van van haastigheid in zijn stem, „het spijt mij dat ik niet langer met u praten kan Maar ik heb een afspraak buiten de stad en het is lijd voor den trein Ik wil graag over alles nadenken watf u mij verteld hebt, zou u dan morgen nog eens terug willen komen, dan kunnen wij er verder over pratenen zullen trachten iels geschikts te bedenken voor uw toekomst Maar hebt u wel iemand ■aar u van nacht 'kunt logeeren?" Hal zei dat hij van plan was zijn intrek te nemen bij een gewezen boerenknecht van hen, die getrouwd was ei) zich te Lon den gevestigd had en hij nam bij den uit gang afscheid' van den dokier met oen gevoel, evenals Hetty gehad had, dat deze man was als een sterke toren van hulpe als wat waren de woorden ook weer die bij hem opkwamen, waar van daan of waarom wist hij niet als „een zware rotssteen in een dorstig land". Ja. zoo iels was dr. Brampton, dacht hij, een zware rotssteen, zeer zwaar, zeer stevig, zeer betrouwbaar, een onfeilbare vriend. (Wordt rervoAgdh den heer C. van der Ifleijn heeft veel geleden. De winkelruit sprong en ook een glazen piaat in de fraaie wedstrijd-, étalage, waardoor hel daarop staande viel en enkele voorwerpen werden ver nield. Hel huis werd van buiten erg ge bladderd. Dit was ook ten deele hel geval met cle pastorie van de R, K. gemeente en met hel woonhuis van mejuffrouw Geijsen. Bovendien was de hardsleenen paal op cle stoep van de pastorie doormidden gereden en hel trotlair van den winkel van den heer Van der Kleijn beschadigd. De in de auto's zittende personen wis ten bij lijds daaruit te komen. De politie, bijgestaan door enkele mi litairen en burgers, biuschte den brand mmers water en drie minimaxen, terwijl later ook nog een deel van de brandweer ter plaatse verscheen. Heden trok de plaats van het ongeluk veel belangstelling. Hedennacht werd de politie nog tweemaal ter assistentie geroepen. Een- al door een vrouw die me', haar kin deren op straal was gevlucht, omdat een man de ruilen in haar woning dreigde te vernielen. De man, die onder den invloed 'an drank verkeerde, werd naar het po litiebureau overgebracht. De iwecde maal was het door de la kende straattypes, de zusters F., aan den Noordweg wonende, die weder kwamen klagen, dat militairen bij hen binnen wilden dringen. Bij de komst der politie waren de militairen verdwenen. Als een voorbeeld van het gevaar erbonden aan het niet-waarschuwen van auto-bestuurders op hoeken van straten meldt men ons dal gisterenmiddag half 5 een auto kwam gereden uil de Reiger- straal en zonder eenig signaal te geven de Langedelfl indraaide. Uit de Nicuwslraat kwam een sleperswagen, en 'l gevolg was dal de auto het paard raakte. Slechts door onmiddellijk remmen van den auto bestuurder en doordat er niet de minste muziek in het paard zal, werd op dat zeer drukke verkeerspunt een groot on geluk voorkomen. -o Uit Vlissingen. De heer Duïjni' heeft in een lang ingezonden stuk in de plaatselijke bladen te V lissin gen geantwoord op de pu blicatie van de Levensmiddelencommis sie inzake het door hem verzonden telé- gram aan den Minister van Landbouw. Hij wijst er daarin op dat hij 10 Aug. van den heer Lacrnoes vernam dat op de veiling op verzoek dér bandelaren de maximumprijzen van peen niet, zouden gehandhaafd worden, en deelt het schrij ven mee daarover door hem aan den burgemeester verzonden. Terwijl er direct werd Voldaan aan de vraag van enkele handelaars, en een ge motiveerd schrijven van een lid der le- 'ensniiddelenc.ommissie als „scheurpa pier" misschien ter zijde werd gelegd, méénde hij, dat hij al liet recht had om het bewuste telegram als lid der le- 'onsmïddelcncommissie aan den minister te verzenden. Hij erkent in de commissie-vergadering eersl de bekende belofte te hebben af gelegd, maar zegt dat er aan 't einde der vergadering, voor hem „zulke merk waardige rapporten voor den dag kwamen van den commissaris van politie, waar jc geheel door en in de regels de slap heid der levensmiddeleucommissie kon lezen, da( waren voor mij overtuigende bewijzen, dat ik het telegram geen mi nuut te vroeg had verzonden." Den volgenden dag' heeft hij een brief geschreven aan. den secretaris der com missie, waarin hij naar den commissaris van politic verwijst voor het verkrijgen van een overtuigend bewijs; en waarin hij verklaarde, te meer daar hij met dc samenstelling dezer commissie zich beslist niet lean vereenigen, dat hij liet vastberaden besluit had genomen om geen woord terug te nemen van hel door helm! gepubliceerde telegram Ingevolge ide verordening van den commandant in Zeeland zijn te'V lis- sin gen 400 postduiven ingeschreven Tot stuurman bij den Prov Stoom- booldienst op de Weslerscbelde is be noemd de dekknecht D. Duurinck. —o Uit Walcheren. Domburg en zijn loge's hebben Woensdag 23 den heelen dag feest ge vierd. Hiertoe in staat gesteld door belangrijke giften van badgasten en in gezetenen kon de feestcommissie ecu

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1