MIDDELBÜR6SCHE COURANT. JVs 193 159" Jaargang iOiO Donderdag 17 Augustus. BINNENLAND. FEUILLETON, Uit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. y Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 eflre regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen ,naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. ONDANKBARE NAIJVER. We hadden tot nu loc tevergeefs ge zocht naar een verklaring door iemand die het welen kon van de zeer omsym- palieke daad der leden van twee der belangrijkste vakbonden in ons land, nl. van den Diamanlbewerkersbond en den Sigareoniakersbond. fn die beide bonden is geprobeerd aan de bezoldigde leiders de rechtspo sitie te geven, die tal van andere bon den reeds lang aan hun voormannen heb ben gegeven. Dit. begrip „rechtspositie" sluit in hoofdzaak in dal niet slechts salaris, vacantie enz. worden geregeld, maar ook dat de personen, die :il hun werktijd geven aan dén zeer veel eischendeh arbeid van him bestuurders- taaie, ook ervan verzekerd zullen zijn dat ze van hun 05ste jaar niet broode loos zullen zijn, ui. a. w. 'dat zij dan ecu pensioen zullen krijgen. Die voorziening is reeds door ver scheidene vakbonden getroffen, en het zou nu ook gebeuren in de twee ge noemde bonden. -Een voorstel ertoe werd goedgekeurd door den Bondsraad,», daarna door de Bondsvergadering, en moest vervolgens worden- onderworpen aan een referendum. En wat gebeurt? In beide bonden werd door de leden het voorstel ver worpen. Men krijgt een onbehaaglijk gevoel, wanneer men ziet hoe hier ar beiders, die toch zeker wel allen zul len meegewerkt hebben voor staatspensi oen, weigeren om een pensioen te ver zekeren aan de mannen- die hun eigen beroep opgaven om zich te wijden aan het bevorderen vim de belangen der leden. En waarom dal. geweigerd, werd? Als iemand het welen kan, dan is het wel de redacteur van „De Vakbeweging", het orgaan van liet Ned. Verbond van Vakveree-nigingen. Welnu, dit blad schrijft „De motieven, welke de leden, der bei de organisaties er toe hebben geleid, zich in meerderheid tegen de regeling der rechtspositie hunner bestuurders te verklaren, kennen wij slechts ten dee- Ic. Uit den aard der zaak hebben zij ze niet op hun stembriefjes vermeld. Wal er echter uitlekt aangaande die motie ven in hel bijzonder de leden van de A N'. D. B. voelen zich geroepen in bladen als „De Courant" en „De Tele graaf' voor de burgerlijke legen stan- himner organisatie de redenen hunner treurige houding te ontwikkelen is weinig geschikt den -onaangenamen in druk, bij gansch de moderne arbei dersbeweging gewekt, te verminderen of weg te nemen Integendeel. Bij een zeer groot deel der tegenstanders voor zoover het tenminste die in den A D.. B betreft schijnt de overweging den doorslag te hebben gegeven- „Wij. hebben geen pensioen, zij zyllen liet Ma lange jaren naar het Engelsch, door li. G M0BEEL7. ook niet hebben." Dit is althans het Icid-motief van tal van ingezonden sttrtt- jos", Het blad bestempelt die motieven al£ „dom en laag-bij-den-grond". En wer kelijk niet ten onrechte' Er wordt nu geprobeerd die beslis singen weer te niet te doen. Hel ont slag door het zeer bekwame bestuur van den Diaman the werker sbond genomen, heeft de bezorgdheid over hetgeen er gebeurd is, nog 'doen toenemen, Misschien lukt het nog de zaak weer in 't rei,ne te brengen. Maar al zou dat ook gebeuren, dan zal dat toch niet kunnen wegnemen den zeer pijnlijken indruk die hier gewekt is door de houding van twee arbeiders groepen. TWEEDE KAMER Staat van oorlogfen'st.aat van bc-t leg. In liet voorloopige verslag omtrent de herziening van de wetten op den stoat van oorlog en. den staat van beleg lezen wij dat vele leden zidh met de indiening van. het ontwerp ingenomen verklaarden Dat sloot echter niet in, dat allen zich met het voorgestelde ten volle vereenïg- den. Wal de Regeering bij dit wetsvoorstel doet, komt, naar eenige leden opmerkten, grootendeels hierop neder, dat zij de thans voor den staat van beleg geldende voorschriften, dikwerf nog ietwat ver scherpt, overbrengt naar den staat van oorlog, zoodat onder de zachtere be naming van „staat van oorlog" dezelfde door de regeeriug zelve onnoodig ge achte scherpe voorschriften van den tc- genwoordigeii staat van beleg zullen gel den Bovendien hoeft, naar de meening dezer leden, de ervaring geleerd, dat waar aan het ïnilitair gezag een her voegdheid wordt toegekend, zij ook pleegt te worden gebruikt. Andere leden kwamelx tegen deze voorstelling van zaken op Naar hnn raeening valt niet te ontkennen, dat voor een groot deel des lands, waarvoor dan met den staat van oorlog zal kun nen worden volstaan, de druk van het militair gezag belangrijk zal verminde ren. Daar moge tegenover staan, <lat staan, dat voor andere deelen de be voegdheden van hel militair gezag zullen toenemen, het staat nog te bezien in hoever daar van die bevoegdheden ge bruik zal Worden gemaakt Bovendien werd ten gunste van' hel ontwerp aan gevoerd dat de voorgestelde regeling de positie van het burgerlijk gezag zal versterken en door betere regeling van de verhouding tusschen burgerlijk en militair gtezag conflicten minder zullen voorkomen Sommigen achten het noodig een van liet normale afwijkend recht voor het geheele land te kunnen vaststellen zon der dit in staat van oorlog or beleg te behoeven te verklaren, waarin volgens anderen door een aanvulling van het wetboek van strafrecht ware ie voor zien. Sommige loden waren van oordeel, (lat het ontwerp in liet 'grootste bezwaar, dat de bestaande regeling van den staat van oorlog en beleg aankleeft, niet voor ziet, n I. dat in de wel. niet duidelijk is aangegeven onder welke omstandighe den er aanleiding is voor de afkondi ging bier van den staat van oorlog, daar van den slaat van "beleg Dit heeft ten gevolge gehad, dat ze de laatste twee jaren herhaaldelijk is ge bruikt voor doeleinden, met de hand having van de veiligheid van den staat sleichts in zeer verwijderd verband inde, o.a. om kra'chtig 'tlegen de smokkelarij' op te treden, de ontvluch ting van geïnterneerden legen te gaan enz Hiervoor behoort de wet afzonder lijke bevoegdheden aan de regeeriug te' 'erleenen, buiten den staat van oorlog of van beleg om. Anderen achten deze zaken in deze niet (wel op hun plaats Eenige leden verklaarden het te be treuren ,dat de regeeriug zich lot een zóó alg'emeene wijziging van de bestaan de Wet lieeft 'gezet- en Zrch niet: heeft be paald tot een voorstel alleen beoogende te voorzien in de moeilijkheden tusschen liet burgerlijk en het militair gezag, wel ke de geldende bepalingen hebben doen doen rijzen. NEDERLAND EN DE OORLOG. - Uitvoer stopgezet, Naar wij uit goede bron vernemen zal de uitvoer van brood naar België de vol gende week geheel worden stopgezet, Vrij ge laten. De visscher E. Rammeloo van P li i- 1 i p p i n e en zijn beide knechts, die dooi de Duitsche overheid te Gent een week lang zijn vastgehouden, zijn in hun woon plaats teruggekeerd. Bij .liet verhoor door den otnderzoelcrcchter bleek, dat de aanhouding berustte op een anoniem schrijven waarin een der knechts, va rende op het motorschip Ph. 88 be schuldigd werd van spionnage Het On derzoek heeft niets bezwarends aan het licht gebracht, waarop dan ook allen werden vrijgelaten De behandeling der aangehoudenen door de Duitsche over heid was streng doch correct. Deze vrij lating lieeft niet alleen vreugde gebracht In dc gezinnen der betrokken personen, dóch ook hij alle mosselhandelaars, voor wie het van groot belang zou zijn, zoo de vaart op Gent. weder opengesteld werd en waartoe ernstige pogingen in het werk gesteld worden. O Post a a n g cliouden, De stoomschepen Amsleldijk en Maart tensdijk, van New-York onderweg haar Rotterdam, hebben de post le Kirkwall moeten lossen; het stoomschip Menado, op de reis van Batavia naar Rotterdam, heeft den 6dcn dezer de mail te Fal mouth moeten ontschepen. o 62\ ..11c had u niet moeten lasting vallen, dokier", begon Lancing, maar Brampton legde vriendschappelijk -de hand op zijn schouder. „Ik neb graag dat je altijd bij m'ij komt nis je raad noodig hebt. Ik zie jullie allen graag komen en ik ben altijd blij als ik de zaken bepraten lean en doen wat in mijn vermogen is", zei hij, „denk nooit cif» t je mij last veroorzaakt. De za ken van mijn vrienden veroorzaken mij nooit last, ik wou alleen maar dat ik er iets op kon vinden om je er uil le hel pen Maar wat lean ik zeggen? Je zit op het oor en blik in een nauw hoekje, waar je je moeilijk uit kunt redden. Toon je een man en cloe je plicht, dat zijn de twee eenige mógelijkhedener is niets anders aan te doen." Een vluchtig glimlachje vloog Over Lancing's gezicht. Die twee korte zin netjes-waren zoo karakteristiek voor den chirurg; de jonge man begreep dadelijk dat Brampton zelf gehandeld zou heb ben volgens den raad dien hij gaf. als hij moeilijkheden ondervond in zijn eigen leven „Toon je een man en doe je plicht." Die woorden weerklonken in dc ooren van den jongén inwonen'den gcnleesheer, toen hij van 'L huig van zijn chef naar het ziekenhuis terugkeerde en gedurende hel werk dat Iiij dien namiddag ie doen bad, ormden zij steeds den achtergrond van al zijn gedachten en daden. Zou hij een laatste beroep doen op Dulcie? Óf zon hij stilletjes berusten in den wensch dien Zij in liaar brief had uit- icdrukl en niet trachten haar weer te zien1' Deze twee vragen dwarrelden dóór zijn hoofd en vermengden zich met Brampton's laatste woorden. Indien haar besluit onherroepelijk was, dan zou het haar slechts verdriet doen en veront rusten als hij bij liaar aandrong er nog eons over na Le deuken en diL zou niet wezen zich een man looncn en zijn plichi doen. En aan den anderen leant indien,- Dulcie een fout beging en hij was in zijn liarl overtuigd dal zij dit deed, was het clan niet zijn plicht ben beiden te be vrijde» van de gevolgen van die fout? Hij wist zeker, dat zij hem liefhad. Hij was even zeicer dat een verkeerde opvatting van plicht haar aandreef Le handelen in tegenspraak met haar hart, en zeker kon hij met de groote liefde die hij voor haar koesterde haar aan hel verstand brengen, dat ha'ar opvatting van plicht niet de rech te was. Het was stellig zijn taak haar te vu-hinderen den laatsten en onherroepe lijken stap te doen én de vrouw van een ander te worden. En toch, moest hij dat probeeren en trachten liaar van besluit te doen veranderen'' Terwijl deze strijd werd eestreden in Lancing's ziel. streed de man, die hem verlaten had, oen niet minder zwaven strijd. Nadat Lancin? ver trokken was, bleeT Brampton nog eenige minuien doodstil zitten, met de oogen -esligd op het Leiegram -dat 'aij in de hand had, en zijn gezicht zeer ernstig en somber. Tracey's vrouw vroeg of hij dadelijk bij haar man wou komen; het dringende telegram noemde het een kwestie van leven en dood, het vr-ouwlje met de ern stige oogen, dat met -James Douglas ge trouwd was. blijkbaar niets wetende van zijn verleden, vroeg aan den vijand van haar man hem fcr hulp te snellen Maar het inwilligen van liaar verzoek was na tuurlijk onmogelijk, buiten kwestie. Hij moest dadelijk (elegrafeeren lat hij zelf niet komen kon; dat hij met genoegen een plaatsvervanger zou zenden. Het zou zeer gemakkelijk zijn eeri ander te vinden die gaan wou; verscheidene van zijn col iega'f zouden dol blij zijn met zulk een gelukje een millionair te mogen behan delen. maar zelf gaan dat kon hij niet doen dat was onmogelijk. Den voriigen koer, toen ze om hem gezonden hadden, was hij -onverhoeds overvallen. Hij had niet geweien wie de patiënt was dien hij moest opereeren voordal het te laat was; toen het oogen- Een Duitsche In koopcentra Ie van tabak. Men schrijft aan het Hbld.: Naar met nadruk in Duitsche han delskringen verzekerd wordt, zal de Duitsche regeeriug' spoedig andore maat regelen treffen, in zake het verbod van invoer op tabak en tabaksfabrikaten. Na gepleegd -overleg met belanghebbenden in Duitsehland, zal spoedig in Nedcr- cen inkoopcentrale voor Iret monopoli-» ■erend inkoopen van tabak voor Duitsehland besteand geslicht worden' Op deze wijze hoopt Duitsehland de ta bak ten onzent veel goedlcooper in te koopen, dan voorheen in den vrijen han del geschiedde. Wat de Ka t wij ker s uil Enge 1 a:i i. schrij ven. ITet N v. d D. schrijft Uit Grangemouth in Schotland heb ben eenige Katwijlcsche' vis,sellers, die daar geïnterneerd zijn, aan hun familie in Katwijk brieven geschreven, welke ons door een ingezetene van deze vis- sclierplaats welwillend ter inzage ver strekt werden Onze visschers hebben het daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brie- en aan vrouw en kinderen blijkt. Zi; mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën inslaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen Bij het lezen van brieven komt men tot de con clusie, dat onze Kalwijkcvs liever in ruw en 7waar weder in do open zee zijn, dan in Engeland in een veilige haven, waar zij naar familie en vaderland vor- langten Schipper Jan Plug, van de „IJ. M. 295", schrijft o.a.: hef volgende uit Grangemouth, dato 9 Aug „Wij hebben eerst 17 dagen in Leith gelegen en toen zij'nj we gesleept naar hier, maar het is overal niets gedaan hoor Wij liggen hier met z'n 21 vaar tuigen, maar wij mogen den wal niijfc op, alleen op den kant slaan, meer niet Als je wat noodig hebt, dan halen de soldalen het voor je. Hel is een Zuinige boel aan boord Het. is vandaag -al negen weken en je begrijpt wel, dat het hier dun gaat worden; geen suiker meer, alles is op Het is iodcren dag boonen soep. M'ij verdienen geen cent en dan zitten wij hier met die kostelijke 18 last haring; die gaat ook hard achteruit Wij zouden nel nog een nachtje visschen, weken, en wie. weet hoe lang. Weel wel. dat ik zoo mager als een konijn zai zijn. als ik thuis kom." Het hangt me hier al lang de keel uit Ms het n(og een dag of acht is, zeg je vooruit, maar het is vandaag al drie weken, en "wie weet hoe. lang Een matroos schrijft om. aap zijn trouw, dat hij nieuwsgierig is, of zijn zoon ookc ppgebi'aclit is en gaat dan voort „Ik lig hier voor onbepaalden tijd Ik hoor, dat de vrouwen op Schevenin- gen f 9 per week krijgen. Ik zal dus maar hopen, dat u ook wat krijg! IJ; wensch dat u niet zoo kniest als ik Uit een brief van schipper Gijs van den Oever nemen wij hei volgende' over „Toen kwamen er twee oorlogssche pen hij ons, en er werd geschoten, dat wij stoppen moesten en direct de Teel inhalen. Een der schepen sleepte ier visschersboolen achter elkaar naar Engeland lederen dag lig ik nu maar uit tc kijken, of er uitkomst komtWij mogen niet aan den wal komen Wij lig gen wel aan den kant vast." Over de grens gekomen Te Glane, gem. Losser, zijn Dinsdag over de grens gekomen twee Belgische krijgsgevangenen, ontvlucht uit Münster- lager II Tc De Lutte bij Oldenzaal kwamen Dinsdagmorgen over de grens twee En* gelsche krijgsgevangenen. Beiden wareif ontvlucht uit Bexlen-Listrup bij Salzber- gen. Te Winterswijk zijn Dinsdag twee ontvluchte Frans (he krijgsgevangenen aangekomen, die in den nacht van 25 op 26 Juli uit Meschede ontvlucht en dus 20 dagen onderweg geweest waren. Van een hunner was het reeds de derde maal dat hij de poging waagde. In de -grensplaats Oeding nabij Win terswijk zijn Dinsdag vier ontvluchte Franschen en een Duitsch deserteur aan gekomen. Ge voge 1 te, Bij Kon Besl van 11 Aug. is de uit voer van ganzen en kalkoenen, zoowel levend als geslacht, met uitzondering van ongeplukte wilde ganzen verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. UIT OOST-INDIE. Onrust op A t j e h De Tel. verneemt uit Weltevreden Eep bende Atjehers- trachtte zich meester te maken van het tiende mili taire bivouac. Sergeant Otten en twee marechaussees wei-den gewond. Naeen hevig gevecht nam dc bende de vlucht, met achterlating van twee dooden. blik van opheldering kwam, ging zijn taak zijn krachten haast te boven; hel was haasi meer dan men van een menscli lean verwachten. Maar hem te vragen nog eens le gaan, da', was te veel. Hij zou stellig telegrafce- ren en weigeren. Hij duwde het dunne rose papier van zicli aL haalde uit een vakje een tele gramformulier en schreef met zijn dui delijke hand „Mevrouw Tracey, Adders h un Grange, Nelherby." Toen wachtte hij. legde zijn pen neer, nam het rose papiertje op met het bericht, geschreven in hel ronde, rechte handschrift van den lelegranfbeambte. Hij herlas ieder woord, abof iedere lettergreep niet reeds in zijn geheugen was gegrift, toen vouwde hij het papier met vaste hand in kleine, steeds kleiner vierkantjes, met samen getrokken wenkbrauwen in gedachten verdiept. Trachten zich zelf te overreden, dat hij volmaakt goed een plaatsvervanger naar Addersham kon zenden, was een dwaasheid eti dat wist hij. Mevrouw Tracey had om hem gezonden, omdat hij speciale studie gemaakt had van de ziekte waaraan Tracey lijdende was; zij hadden hem n-oodig en niemand an ders - omdat het bekend was dat hij de ceriïge man in heel Londen was, aie in zulk een geval lot een operatie w overgaan en nog minder zou een ander een tweede operatie durven wagen, wan neer een instorting mocht plaats hebben. Uit Middelburg. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de bekendmaking elders in dit blad van B. en W., waarin deze meedee- len. dat de herziene lijst voor 'de inkwar tiering van 16 lot 30 Augustus a.s ter inzage ligt en dat bezwaren tot I I dagen na dien termijn bij B. en W. kunnen, wor den ingediend. - Hedennacht is door een gebrek aan de waterleiding een overstrooming ont staan ten huize van den heer T. "op de Lange Burg, alhier. Hel water stroom de van de eerste verdieping in den win kel en veroorzaakte daar aan de goede ren, o. a. aan die in beide étalages, vrij groote schade. Hel was maar al le waarschijnlijk, .dat er een instorting had plaats gehad cn in zulk een geval kon er geen twijfel aan zijn, dal ze hem noodig hadden en niemand anders. Zijn geweten gerust stellen mot dc verzekering, dat Colling- wood of Baiiies het evengoed konden doen. was èn zijn geweten èn zich zelf misleiden Hij wist dal het niet waar was. Geen van die twee chirurgen zou het even goed kunnen, geen van beiden zou het krachtige middel aanpakken dal zijn yroolere durf hem zon doen wagen. Zij hadden geweigerd de eerste operatie tc doen ze zouden zeker weigeren nu tc operoeren. Hij moest óf zijn alles over weldigenden afkeer overwinnen en Tra cey weef Ie hulp snellen; of hij moest weigeren en den millionair aan zijn lot overlaten. Nu, laat hem maar aan zijn lol over. W-el ja, laat den kerel maar aan zijn lot over! Die gedachte was nauwe lijks bij hem opgekomen of hij verwierp haar w"der als een onmenscheliike, on waardige gedachte, en zachtere herinne ringen vervingen haar. Hel ernstige ge zichtje van de vrouw van den millimiair; vertoonde zich voor zijn verbeelding. Hij zag haar oogen weder even angstig sir.ee- lcend als haar stem hij hoorde haai mat aandrang vragen, haar echtgenoot voor haar le redden. Hij hoorde nog de woorden die zij gesproken had. toen zij" hem met haar peinzende oogen zoo smoekend had aangezien. (Wordt vervolgd:.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1