MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 139° jaargang i9ie Woensdag 16 Augustus. 1NNENLANË. FEUILLETON. Uit Stad en Provincie. të 192 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post 11.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. JUT" Advertenties vóór één uur fe bezorgen. EEN ONBILLIJKE VOORSTELLING VAN ZAKEN. In de Vliss Crt van gisterenavond werd in een ingezonden stuk, ondertee kend „Parras', ten betooge dat niet al leen de Zeeland" maar ook het perso neel van de „Zeeland" getroffen wordt, o. a. het volgende opgemerkt: Het personeel dier maatschappij dat na 'l vergaan der twee eerste booten uit de vaart genomen werd, werd alzoo dadelijk in loon aan merkelijk gekort. Dit was erg', maar wat veell zwaarder is, 'I personeel dat nu na t vergaan der derde boot niet meer durft varen wordt ontslagen. De machinisten die niet meer durven varen, zijn heden ontslagen met een maand gage! t Overige mindere personeel, dat niet durft varen, is ontslagen tegen 15 September a s. Wat ik nu 't treurigst vind, is dat onder dat personeel mensohen zijn met 20 of meer dienstjaren, mensclien boven de d5 en 50 jaar! Zullen deze wel ander werk kun nen vinden Het jongere personeel, och dat zal wel gaan' Maar voor juist deze mensclieu, die de Mij. reeds zoo vele jaren dienden ziet 't er >liep treurig uit! Waarschijnlijk bedoelt „Porras" het goed. Zijn woord van meewarigheid met personen, die werkeloos worden omdat zij door een begrijpelijke bezorgdheid niet varen willen, zal bij velen instem ming vinden. Maar de wijze waarop hij' deze kwestie voorstelt is ons inziens onjuist, en werpt een on billijken schijn op de Maatschappij. Wanneer iemand om welke reden dan ook weigert het werk te doen waarvoor hij bij een maatschappij in dienst is, kan men niet de maatschappij verantwoordelijk stellen als dan het dienstverband beëindigd wordt. Dat is in dit geval te duidelijker als men de kwestie stelt zooals zij zicli hier in de praktijk voor doet, n 1 dat men niet iemand- op een schee psrol kan monsteren, als hij dat zelf weigert Maar afgezien van de formeele kwes tie kan men aan de maatschappij „Zee land locli werkelijk niet den eisch stel len, dat zij, behalve het personeel dat wel werkt, en dus de zaken helpt voortzetten, ook nog biet personeel in dienst houdt, dat niet mee werkt en dus de anderen voor zich zou laten werken. Een deel van het nu ontslagen personeel was reeds gedeeltelijk na de vorige rampen in dienst gehouden, hoewel er eigenlijk geen werk meer voor hen was. Maar het is op den duur öiet' vol te houden éllen in dienst te houden terwijl slechts onkelen varen Er is nu met de bovenbedoelde ma chinisten en minder-personeel hetzelfde Ma "lange jaren naar het Engelsch, door li G. MOBEBLY. 61). „Hel is voor jou alles nieuw", zei Hal «n zijn stem was merkwaardig zacht ge worden in zijn begeerte zijn gezellin tot bedaren le brengen, „maar hij heeft nl tijd haal legen mij gekoesterd. Ik denk omdat il< soms mijn best deed mijn moe der voor hem le beschermen. Hij was -een booze geest tegenover liaar; li ij heeft een wreeden aard en moest dien legen iemand koelen, eerst tegen haar. tater tegen mij. Het is al een heele tijd, dat hij mij tol mikpunt genomen heeft, maar nu is het uil." Hij sprak kalm, bijna.onge welig, maar -er was geen gemis aan be slistheid in zijn stem. „Ik ben bij hem gebleven, omdat mijn moeder hem heeft lief gehad. Ik dacht da! liet misschien langzamerhand beter zou gann, maar hel is niet beter gewor den, integendeel, hoe langer hoe slech ter. En nu „Nu", vroeg Tletly verlangend toen hij zweeg. „Nu ga ik nooit meer naar huis; ik keer in 't 'geheel niet meer naar de hoeve .terug. Van dit oogenblik af aan zal ik gebeurd, wat reeds te voren geschiedde met een aantal stokers, voor wiif^de maatschappij geen werk meer had Zij hebben een kaart gekregen van „tijdelijk ■ontslag" niet van definitief ontslag zoo als men uit het stuk van „Parras" zou opmaken Zij blijven 'bv. ook in het pen sioenfonds der- Maatschappij. Van die sto kers zijn velen-in Rotterdam weer aan 't werk gekomen. Van de nu ontslagenen zullen de meesten dat ook wel probeeren Maar zoodi'a de „Zeeland" weer meer werkgelegenheid heeft, zuilen ook die tij delijk ontslagenen naarmate er meer plaat sen aan boord beschikbaar komen, op nieuw bij de maatschappij kunnen terug lcecren. Ons dunkt dat door deze uiteenzetting vftn de verhoudingen een juisteren lcijk op de zaken wordt gegeven dan door het stuk van, Parras NEDERLAND EN DE OORLOG. Ver valse hing van uitvoer c o. n - senten. Omtrent de aanhouding van F F V. ordl neg gemeld De aanhouding is- geschied op verdri- king, dat hij zich te 's-Gravenhage zou hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften betreffende uitvoer-oon- senlen voor margarine Een zekere Heinrich Metz, koopman le Rotterdam, die" als agent optrad voor zekeren Brenner te Gelsenkirchen, wilde nl. een partij van ongeveer 100 000 K.G. margarine naar Duitscliland doen {uitvoeren, door bemiddeling van de Rliein Transport Gcsellschaft te Rotler- uam Hij deed hiervoor een consent koo- pen door zekeren J. M„ die dit weder van ecu tusschenpcrsoon kreeg. Dit con sent droeg de onderteekening Janssen ten ITope onder welken naam V. zich soms aanmeldde De Duitscher moet hiervoor een bedrag hebben betaald van ten minste f 25 000. De knoeierij is aan het licht gekomen dank zij de nasporingen van den heer Westerouen van Meesteren, hoofdinspec teur bij de afd Verbruiks loezich t op oliën, vetten en oliehoudende noten van de N. O T. Omstreeks de helft der vori ge maand was hij op het spoor geko men van een aantal personen, welke zich leenden tot frauduleuzeu uitvoer an margarine De voortzetting dezer on derzoekingen deed hem ontdekken, dat een zeer groote partij margarine te Rot terdam voor uitvoer gereed lag; een ge deelte daarvan, ongeveer 32.000 K.G., was reeds geladen op de Rheniis If, maar dank zij het ingrijpen van den heer Van Meeleren is het vervoer daar van onmogelijk gemaakt Toen de heer Van Meeleren alle bewijzen betreffende deze zaak in handen had, met inbegrip van liet valsche stuk dat hij met den heer De Villeneuve, hoofdinspecteur der N. O T. had weten los te krijgen, heeft hij voor ongeveer 14 dagen een aanklacht bij de justitie le 's-Gravenhage ingediend mijn leven zelf aanpakken. Niet dal ik nog weel waar ik naai' toe zal gaan en wal ik doen zal", voegde hij er bij met plotselinge verwarring in oogen en slem, „maar ik moot en wil iets uit- oeren." „Ga naar dókler Brampton', riep Heltv uil, terwijl de toorn wegstierf van haar gezicht, en een straal vtui liclil de woedende uitdrukking van haar oogen ivervina, „liij is de man die altijd gereed is iedereen le helpen en hij helpt op de beste wijze. Hij zal naar je luisteren en alles voor je doen wat liij kan, dat weet ik zeker. Hij wordt niet ongeduldig en doet niet of hij haast heeft of je weg wenschle. Hij hoort alles aan wat je hem te zeggen hebt en schijnt alles le begrijpen. Ik heb no,oit iemand ontmoet die je zoo gauw begrijpt, behalve juf frouw Dane. O, Ilal. ga naar dokter Brampton, ik weel zeker, hij zal je zeg gen wat hel beste en het verstandigste is dat je doen kunt!" HOOFDSTUK XXII. Brampton's b e s I i s s-i n g. „Dit is bet einde, begrijpt u mijn heer." Tom L.ancing overhandigde Christoffel Biamplon een brief en bleef stil bij de tafel slaan voor zijn chef, terwijl de chi rurg de weinige woerden las 44 Jererniahstreet Maryiebone. ..Waarde mijnheel' Lancingr ,,lk geloof dal ik u dadelijk moei schrij ven om u te zeggen dat de man met tegen den vervaardiger van het valsche consent. Eigenaardig is in deze, dat uitvocr- consenten voor margarine eigenlijk niet beslaan, aangezien slechts een viertal fa- brikanten bier i te lande, 'welke van de N1 O T g|een grondstoffen voor hun bedrijf betrekken, liet reclit hebben om onder bepaalde strenge voorwaarden uitsluitend uit inlandsche grondstoffen bereide mar garine op gelei-biljet naar Duitscliland uit te voeren, terwijl alle overige mar garine onder de N. O T.-bepalingen valt, er. uitvoer daarvan dus is uitgesloten Een ander geval inzake valsche con senten betreft de aanhouding van ze keren J. Sch die ook eenig|en tijd werkzaam is geweest aan Holdert's an- tie smokkelbureau, maar die zelf ook op groote schaal smokkelde. De politie hield hem in het oog. Einde Juli kwam hij bij een sigaren-, handelaar te Amsterdam, wien hij tol 31 .Tuli f 30 ter leen vroeg en daar voor in onderpand gaf een uitvoerconsent voor 500 vaten lijnolie De winkelier meende voldoende ge dekt le zijn en voldeed aan het yerzoek Toen Sch. 31 Juli niets van zich liet hooren en de daarop volgende da ten evenmin, ging de winkelier op on derzoek uit en bleek hem dat hel uil- voerconsent een valsch stuk was waarop de handteekening van een ambtenaar ge zet; de verlooding was geschied met een tang, waarvan de nummer niet overeen stemde met dal van bedoelden ambtenaar. Sch. is toen gearresteerd UIT OOST-INDIE. De laatste onafhankelijke lands Ir eken op Sumatra. Naar de officiëele berichten meldden is dooii dc Regeering goedgekeurd en bekrachtigd dc door den soetau van Bila afgelegde nieuwe korte verklaring naar aanleiding van de vergrooting van zijn landschap met de landstreken Keradjaan na Senibiian en Keradjaan na Sepoeloeh, federaties resp. van negen en tien land schapjes. Daarmede is, zoo zegt de Loc.", een einde gemaakt aan het bestaan van de laatste z.g. „onafhankelijke" landschap pen op 't eiland Sumatra. „Onafhanke lijk" le verstaan in diem zin, dat die Ke radjaan. hoewel beboerende tot de in- •loedsfeer van Bila, niettemin het gezag ran den soeian nimmer hadden willen er kennen, terwijl ook verder de verhouding van die landschappen lot het gouverne- inent r,p geenerlei wijze was geregeld. Uit Middelburg. - De beer J. van Schaik. schilder bij de gemeen te fabricage alhier, kwam als zoodanig op 16 Augustus 1891 in ge meentedienst en herdenkt alzoo heden den dag waarop hij 25 jaar in dienst is. wien ik verloofd hen mij niet wil ont slaan van de belofte die ik hem gedaan heb. Ilij wil mij de vrijheid niet terug geven. Ik begrijp dat het eenige wat ik er aan doen kan en rn'ag, is met hem te trouwen en mijn belofte houden. Wees zoo goed niet bij mij te komen of te trachten mij van besluit te doen veran deren. Ik wou liever dat u dat niet deed. En vergeef mij als '1 u blieft dal ik u verdriet heb gedaan? Uw oprecht toegenegene, D. Graham." „Die vent moet een schavuit wezen," riep Brampton opgewonden uit, toen hij dit eenvoudige, jongemeisjesbriefje gele zen had. „Het is niet in mijn hoofd op gekomen dat één man eeu vrouw aan haar woord zou wilton houden als zij hel terug wou hebben. Ik dacht dat hij haar dadelijk van haar belofte zou ont slaan." „U beoordeelde hem naar wat u zelf gedaan zou hebben dokter antwoordde Lancing, en de genegenheid die hij voor den geneesheer koesterde, blonk in zijn oogen „De man is, zooals u zegt, een schavuit, een gemeene ploert, iemand dien men graag cle trap zou willen af gooien. En ik ben machteloos om iets te doen." Zijn slem begaf hem en Brampton zag naar hem op, met een oneindig me degevoel in zijn oogen. „Het is een ellendige tijd voor je, beste jongen", zei hij eenvoudig, „en er over praten maakt de zaak niet beter. Ik kan Hedenmorgen werd hij aan de stads- schuur toegesproken door den lieer P. C. de Does, hoofdopzichter van dezen tak van dienst, die hem namens den gemeenle- bouwmeesler, die afwezig is, en liet ver dere personeel met dit jubileum geluk wenschle. Namens burgemeester en wet houders overhandigde de heer De Does den jubilaris een enveloppe met inhoud licm ook de gelukwensclien van dit col lege aanbiedend - Naar wij vernemen zal hel'muziek korps van de militaire wielrijders mor gen (Donderdag) avo.ul van 8 tot 10 uur oen uitvoering geven ja de teut op de Markt. Het programma voor dit concert luidt ais volgt- Souvenir de Leeuwarden, Marche; La Dame de Coeur, ouverture; Salut au Dra- peau, marche; Wonnetraum, valse; Beek- sclie Festivalmarsch; De Eendracht, Pas •edouble; La Speranza, Fantasie Caprice; Lentezang, Pas redouble; La Reconnais sance, FantaisieLe Joyeus Fanfari.ste, Pas redouble. Uit Vlissingen. - Men meldt ons uil Vlissingen, dat met de „Prins Hendrik", die beden- morgen 6 uur naar Engeland vertrok, tachtig passagiers medegingen. - De mailboot „Koningin Regentes" van de „Zeeland" verlrok hedenmorgen naar Rotterdam om te dokken en o. a. door 'iet innemen van vaten gereed te worden gemaakt voor het in dienst komen in plaats van de verongelukte „Koningin Wilhelmina", Gisteren zijii te V1 i s s i nge n in de Aagje Dekenslr. bij den Koningsweg twee automobielen met elkaar in botsing ge komen. De eone, een militaire vrachtau to, bleef onbeschadigd, de tweede, een, automobiel van den heer Wijtenburg te Middelburg, waarin gezeten was een familie uit Breda, viel om. De in zittenden hadden veel moeite om zich uit de auto te werken Gelukkig was| slechts een hunner licht aan het gelaat gewond. De auto was zwaar bescliadigd - Bij Kon. besluit van 12 Aug is in gevolge de weduwenwet voor de gemeen teambtenaren een pensioen van i' III toegekend aan P. Huibreglse, wed D Sanderse vasten arbeider tc Vlissin gen Uit Zuid-Beveland. Te Heinkenszaud vergaderde Dinsdagavond de raad der gemeente. Af wezig met kennisgeving de heer ,T. Boon man. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten in betrekking tot liet kohier II. O. 1916—1917 Wijziging moei voor zoover plaats hebben dat het maximum bedrag wordt verhoogd of 't kohier moet worden herzien. Met algemeene stemmen werd besloten om het maximum van, f 6000 tot f 7000 le verhoogen en de begrooting 1917 naar dit bedrag tc wijzi- alleen zeggen. Wees een man en dóe niets dat jc liefde onwaardig is, tenge volge van deze teleurstelling. Juffrouw Graham is waard dal men haar liefheeft; toon dal.Je waard bent haar lief te hebben.' „Zij is waard dat men haar liefheeft", herhaalde de jonge man niet vaste slem, ,ik zat mij trachten te herinneren wal u zegt. Een man te zijn is soms moeilijk, niet waar?" ,Zcer moeilijk." Christoffels glimlach bracht vertroosting, „maar het is het eenige wat ge doen kunt. "Geef je met hart en ziel aan je werk, zelfs met nog meer hart en ziel dan je reeds doel en dal egt veelik weet welk een onver moeide kerel je bent. Werken en hoven al werken voor anderen, is het eenige hulpmiddel legen den bijna vernietigen den slag dien je gekregen hebt. Ik weet zeker dat je hel met mij eens bent „Ja, ik ben hel met u eens". Lancing trachtte Brampton's glimlach le beant woorden, maar het gelukte niet al te best. „ik beloof u dat ik geen domheden zal begaan. Maar het beneemt je wel eenigs- zins den nioed". ..Dat weet ik, dat weel ik". De stem van den geneesheer was vol sympathie, ..wij hebben allemaal moeilijke lijden ge had. Maar we worden er beter van en meer geschikt voor ons werk in de we reld ten minste zoo moet liét wezen", voegde hij er bij met zijn vroolijk lachje. ..Ik ben niet de man om te denken dat de Op een ingekomen schrijven der be woners- der varkenshoek zal in een vol gende vergadering een besluit worden genomen. In de Maandagavond le s-Graven pol der gehouden raadszitting werd de emecnlerekening dienst 1915 aaügebo den in ontvangst op 1 11.625.16'/- in uil gaaf op f 11.647.59. De rekening over 1915 van het burgerlijk armbestuur werd vo orloopig vastgesteld rael een goed slot van f 2580. 48; de begroeting van dat1 middel voor 1917 geraamd op f 7432.11. Op de voordracht voor het college van zetters werden geplaatst de heeren S. Paul en W. Westveer, aftredenden, en Joh. de Koster en C. Felius. Aan den gemeenteveldwachter werd een duurletoeslag verleend van f 25. De le Haus weert gezonken sleepboot „Nova Cura" is gisteren door den hok „Adelaar' van den lieer Van den Tak gelicht. Dn lijken van den veronge. lukten kapitein en diens zoon zijn niet in de boot gevonden. o- Uit Tholen. - In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van St. Maar tensdijk werd mededceling gedaan dal was ingekomen van t waterleiding- comité een bedrag van f 404 10. zijnde een terugbetaling van de kosten van on derzoek naar de mogelijkheid eenerwa- terleidiug De begrooting voor' den dienst 1917 werd aangeboden tot een bedrag in ont vang en uitgaaf van f27.969,16; de be- greeting voor den Weezen armen tot een bedrag van 1 11.381.811- Van het goed slot dienst 1914 werd f 2000 overgebracht op den dienst 1916 lol dekking van de aunuïleilsuitgaveu voor de leening van den woningbouw. Tot inner der huur van de gemeente woningen werd opnieuw benoemd niet 1 stemmen dc beer C. J. Sonke; op den heer M. v- Gorsel waren 2 stemmen uil gebraent en op den heer Ch. Kauffman 1 slem Deze benoeming, welke vroeger voor 3 jaar gold, is thans voor onbepaal- den tijd geschied. Van hel dagel. bestuur was feen voorstel tol veruooging van den hoofdei, omslag met T 1000. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Rijnberg en Quakkelaar. De heer Groenewege vroeg nog of liet perceel weiland, vroeger in gebruik bij den heer C. Groene wege door de wed. Groene wege nog gekocht kan worden. Na veel discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten lot verkoop. Over den te betalen koopprijs zal in een volgende vergadering beslist worden. Tot slot zij nog vermeld, dat van den heer Sneep, ingenieur, bericht was inge komen, dat hij zijn rapport betreffende controle der rekening eener te bouwen gasfabriek nog niet gereed Iiad. liefde voor een vrouw slechts bijzaak in hel leven is en beschouwd moet wor den ais iets dal minderwaardig is dan zijn werk. Ik geloof dat er niets is daj hem meer kan helpen en aansporen dan de liefde vau een vrouw die de vriendin ou kameraad van den man is zoowel als zijn geliefde. Maai* ofschoon je dat groote geluk verloren hebt, bedenk dal je nog heel veel hebt overgehouden, Alle menschen wachten op je hulp en liefde; een geheele wereld van mannen cn vrouwen, die je smeeken voor hen te werken." ,Ik", begon Lancing, maar hij werd gestoord door het dienstmeisje, dat bin non kwam mei een telegram voor haar meester; Brampton scheurde het open en las het volgende „Wees zoo goed da delijk mijn man te komen bezoeken o.p Addersham Grange. Zeer ongerust over hom. U moet komen. Kwestie vau leven en dood. Mildred Tracey." „Hel spijt mij zeer, dat ik een eind moet maken aan ons gesprek", zei Bramp ton, zijn oogen opslaande van het tele gram en Lancing aanziende, „maar ik moet dadelijk aan deze roepstem gehoor gevenik ben bang dat ik de treinen moet nazien en zoo spoedig mogelijk naar het landgoed vertrekken, en ik moet eerst nog heel wat afdoen." /Wordt vervolgd1

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1