MIDDELBURGSCHE COURANT. 199* Jaargang 14 Augustus. IINNENLIN11. FEUILLETON, Uit Stad en Provincie. M 190 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van I7 regels f 1.50 elke regel nteer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats'die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. DE NEDERLANDSCHE ANTILLEN De „Köln. Ztjg." veraam uit Washington dat bi <le Vei'. Staten het gerucht gaal, dat de AinerikaanSche regeering de Ne- der loadsche regeering heeft gepolst, of zij bereid zou zijn tot den verkoop van het eiland Curacao. De Nederlandsche gezant te Washing» ton ontkent echter de juistheid, van dat bericht. NEDERLAND EN DE OORLOG. De havens voor aardappelen- uitvoer uit Zeeland. Op grond van de overweging dat het wenschelijk is het aantal „geoorloofde havens" voor het vervoer uit Zeeland van aardappelen uit te breiden, heeft de commandant van Zeeland bij verordening van 12 Aug. bepaald: dat in de bekende verordening van 6 April 1916 betreffende hel vervoer uit Zeeland- vanaardappelen, in |rt. 6, lid 4 (aanwijzende de havens waar de inta- ding voor het vervoer alleen veroorloofd isi), achter de daar reeds genoemde plaatsen ook nog worden toegevoegd - St. Maartensdijk, Oud V-ossemeer, St. Annaland, Sclierpenisse, Zuid' 'Kraaijert (gem. 's-H. Arendskerke), Wolphaarlsdijk, Krabbendijke, Kamperland, Burghsluis, Nieuwerkerk (Sch. ei'. D Axeisch-Sas- sing, Margariete (gem. Zaamslag). De aanhouding van Philippiner vis s che r s. Omtrent het reeds vernielde aanhou den van ©en mtosselvisseher uit Philip- pine lezen we nog Sa de „Telegr." Toen de vissclierssloep van Rarnme- loot-de Mey, thuisbehoorende le Phili- pine, die mosselen naar Gent had ge bracht, de vorigie week naar Nederland wilde, terugkecren, sprongen le Selzaele onmiddellijk twee Duitsche geheime agen ten aan boord. De schipper en beide knechts werden gevangengenomen en naar Gent gebracht, onder verdenking brieven vervoerd of spinage uitgeoefend te hebben. Ramtaeloot was blijkbaar door deze behandeling zeer verrast, want nooit heeft tmen iets tegen hem kunnen aan voeren. Reeds drie dagen ligt het vaartuig nu te Selzaete. De Duitschers breken het geheel uit. Geen plekje wordt bij onder zoek overgeslagen; kabels pluizen ze uit en de staaldraden worden geboord, alles in de hoop iets bezwarends te ontdekken, De schipper moet uit Gent overkomen om' behulpzaam te zijn bij het dem'ontee- ren van den mlotor Men beeft! niets ge vonden. De gcheele zaak moet op praat- jes berusten. OndertuSschen blijven deze drie Ne derlanders opgesloten. Zaterdag kwam de broer van den aangehouden schipper met zijn sloep uit Gent terug. De vrouw en familieleden van den gevangene vroegen Ma lange jaren uaar net Engel sch. door Jj, G MOBÜBI.7 60). „Je zou geen driftbuien hebben als je met mij trouwde." antwoordde Hal, vol vertrouwen, „je zou beter worden en nooit eenige reden hebben om uil je hu- tmteur te geraken, en liet zou mij miel kun nen schelen of je hoos werd, ik zou je kunnen helpen je drift te overwinnen." Hetty schudde 'l hoofd. Met een ver standiger wijsheid dan die van den jon gen man aan haar zijde, begreep zij dat haar "besluit het rechte was. „Neen, ill moet mijn vreeselijk slecht humeur overwinnen, voordat ik met je trouw", zei ze met merkwaardige ver zekerdheid. „en er is nog iets anders waai- ik lover denken moet. Je vader heeft heitel aan mij, wal zal hij zeggen ais bij hoort, dat je met mij trouwen wilt 9" Hal's gezicht betrok. .,Er zijn veel dingen waarover mijn vader en ik niet hetzelfde den leen. Op menig punt stemmen wij niet overeen/' iei hij, „ik ben van plan heen le gaan, want ik lean liet leven met hem hier niet langer uithouden. Het is niet nóodig te Iwislen over dingen waar liever niet over getwist moest worden, maar er komt natuurlijk haastig naar nieuws en schipper wist zelfs niet waar zijn broer opgesloten was. Men kan zich dus de- angst van de familieleden voorsteden. De aangehouden visschers werden bij hun verblijf te Gent reeds zeer slren^ bewaakt. Soldaten begeleidden ze aan wal en hielden de wacht bij het schip, Vervalschte consenten. Zaterdag is, naar de „Tel." meldt, le Laren (N.-H dooidrie rechercheurs uit Amsterdam iemand gevangen genomen, verdacht van namaak van consenten ten bedrage van duizenden guldens. Rij het zien der rechercheurs vluchtte V„ doch werd door schoten in die lucht tot over gave gedwongen. Per auto is hij naar Am sterdam vervoerd. Het „Hand." vernam, dat de man, die te Blaricum woont, voor pen bedrag van ongeveer f 35.000 aan vervalschte con senten aan den man heeft gébracht. De man is gearresteerd op verzoek van de Haagsche justitie, en terstond na aan komst te Amsterdam naar Den'Haag op gezonden. Uitvoer van Boonen. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat uitvoer van 1 je paalde partijen van alle soorten van sa ij hoon en, van spersieboone n en van Hein rich's R i e s e n b o o n e li alleen mag geschie den op vertoon van consenten* afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht, be doeld in art. 6 der statuten van de Ver- eeniging Groenten-Centrale en wanneer die producten onder ambtelijk toezicht ten uitvoer ingeladen worden op door den Minister voor uitvoer van groenten reeds aangewezen of alsnog aan te wij zen plaatsen. Vloorfcs is door den Minister aan de e/porteurs de verplichting opgelegd om voor elke honderd kilogram van dó ver schillende soorten boonen waarvoor zij consent tol uitvoer aanvragen, 35 KG ter beschikking te stellen voor het bin- nenlandsch gebruik, etri wel tegen den prijs van 6 cent voor uitbloeiende preftik-. boonen; 9 cent voor gewone stoksnrjboo- nen; 8 cent voor enkele spersieboonen met draad; 11 cent voor enkele spersiei- boonen zonder draad; 6 cent voor dub bele spersieboonen, en 6 cent voor Hein- ricli'S Riesenboonen, alles per kilogram. o Week be palingen. V.oor de week van 13—19 Aug. is door den Minister van L., N. en H. de hoeveelheid ter beschikking te stel len yolverschc kip- en eendeieren van iedere 100 uitgjevoerd vastgesteld op 50; de prijs van A'mërikaansche mixed maïs aan gemeentebesturen voor ruiling tegen rogge bepaald op f 225 per last van 2000 K.G of f7.87i/2 per 70 K.G., uitsluitend te Amsterdam te ontvangen, en is' bepaald dat voor 50 pCt. der boterproiducten certificaten van uitvoer zullen worden verleend, en 50 pCt. voor het binnent- landsch verbruik beschikbaar moet wor den gesteld. o Tegen het smokkelen. Het schijnt dal men van overheidswege thans nog krachtiger maatregelen zal gaan nemen ter bestrijding van liet smokkelen langs de grens in de gemeénLe Kerke- rade. Aan den zoogenaamden „neutralen weg" bij de llolz, wordt nl. op het Ne- derlandsche gedeelte een afrastering van ijzergaas aangebracht, waardoor daar tor plaatse elke verbinding met personen op het Duitseh gebied onmogelijk zal zijn. Ook wordt het corps soldaat-commiezen nog met 'n vijftigtal manschappen ver sterkt. („L. K."). Een Nederlander veroordeeld. De .,i\*. Till). Ct." meldt, dat de fieer Louis Keyzer, zoon van apotheker Key- zer te Tilburg, die reeds 1 jaren te Brussel woonde, waar hij zich ophield om een zaak over (e nemen, 11 Maart j.I door de Duitschers gearresteerd is, van welk feit de familie te Tilburg een dag( of tien later kemiis kreeg. De heer Keyzer werd aangehouden als verdacht van spionage en naar Bergen vervoerd,; waai' hij vernam, dat zijn arrestatie had' plaats gehad ,,op grond van een ano- iiiemeu brief hij de pommandanlur fe« Bergen binnengekomen". Na. hier drie maanden in voorloopige hechtenis le hebben gezeten, werd zijn' zaak venvezen naai' de rechtbank fe Brussel, waar deze op 21 Juli j 1 in be handeling werd genomen De lieer Key zer werd verdedigd door een advocaat pit Bergen, maar veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf, wegens liet verleenen van hulp bij Spionage. NA deze uitspraak van liet vonnis is de heer Keyzer naar Dui/sehlatzd vervoerd, om aUlaai' in een van de gevangenissen le worden opgesloten. Het ministerie van builenlandsche za ken in Den Ilaag en de Nederlandsche gezant te Brussel hebben zich met de zaak bemoeid, hoewel tot heden zonder bevredigend resultaat. een tijd dat als je je liever niet door pik laat ^besmetten. je uit den weg moet gaan." Hoe jong Hetty ook was, hij had genoeg gehoord van de zeer ongunslige reputa tie van den ouden Fenwich, om' te be grijpen, dal zijn zoon zich niet op die ma nier zou hebben uitgelaten zonder er goede en geldige redenen voor te hebben, en ze zei kalm niets anders dan dit ,Dus je bent van plan om hier voor goed van daan te gaan? Wou je mij dat ver tellen 9" ,,Ik ben van plan hier voor goed van daan te gaan," luidde het besliste ant woord, „als ik maar wist wal het beste was," voegde hij er bij mei jeugdigen ernst, „ia had wel Lust naar Cnhada te gaan en daar van voren af aan te beging nen en dit hatelijke leventje van hier te vergelen. Als moeder nog leefde zou al les heel anders geweest zijn. 'Zij hield mijn vader in loom, het was een goede vrouw, ze zou mij geholpen hebben en hom op liet rechte pad hebben gehou den. Hij heeft nooit recht van mij ge houden, soms denk ik dat hij mij niet zien lean. Hel leven met hem is onver- dragelijk geworden.' „Is liet heusch waar?" Een spottende slem viel den jongen man in do rede; Hal en Hetty waren te zeer verdiept ge weest in hun gesprek om le letten op het geluid van naderende voetstappen; nu keken zij op met verschrikte oogen en zagen den ouden Fenwich voor zich staan, met eetn vuurrood gelaat, schil inventaris, een reddingvlotje en eenige zwemgordels van de „Lasso". LIT OOST-INDIK Een onbe trouwbaar am b ten a a B. B. Dé Nederlander Schmüliing, die Le Hongkong betrapt werd op liet overbren gen van brieven van den Duitschem con sul-generaal Helfferich naar den Duit- ischen minister van Koloniën, is de -resident Schmüliing van Reboemen, die met zijn. echtgenoot© met een speci ale permissie en aanbevelingsbrieven via Japan en Siberië repatrieerde. De „Deli Crt" leekent bij dit bericht o. m. aan „Het is niet goed begrijpelijk, dat een Indisch bestuursambtenaar zich leen/ tot een dergelijk verraad, door zich onder de- dekking van zijn aanbevelingen te belasten mei de overbrenging van brieven, die ook gevaarlijk zouden kun nen zijn voor een eigen Nederiaïidsch koloniaal bezit, en die in elk geval daar mee onze regeering de klad aanwrijft van tegen de geallieerden samen te zwe ren." De landvoogd moet zich hebben uitge laten, dat liij zeer gegriefd is door het gedrag van Schmüliing, wijl hij dezen nog speciale aanbevelingen had mee ge-' geven. Schmüliing is te Hongkong gestraft met 200 dollar boete. Torpedojager gezonken. Het gisteren te Hoek van Holland binnengekomen Engelsehe stoomschip „Grenadier" van New Castle rapporteert, dat gistermorgen te 8 urn* op S mijlen bewesten het/lichtschip „Maas" een bet convooi begeleidende torpedojager op een mijn is geloopen. De equipage werd werd door drie booten van een anderen torpedojager gered. De torpedojager is gezonken. Vermoedelijk is het giezonken schip de Engelsche torpedojager „Lasso", waar van, blijkens een ander bericht, een sloep le Hoek van Holland is aange bracht. Zeven mijl builen het lichtschip zit een wrak, waarvan twee masten boven water uit steken. De torpedoboot G. 15 heeft in l.lmui- den aangebracht een scheepsgoot met terende, vertoornde oogen en een uit drukking van wraakzuchtigcn haat. ..Zoo, is heL leven met mij zoo onver- dragelijk"'" vroeg hij mot bitter, sarcasme „hel is wel aardig dat te hooren zeggen door je eenigen zoon. Zooals je zooeven zoo duidelijk gezegd heb, je hebt het geneesmiddel geheel in je eigen hand. Te kunt gaan en het zal tnij veel genoegen doen als je zoo spoedig mlogelijk heen gaat. Je bent veel te veel de zoon van je moeder |Otu in paijn smaak te vallen ran dat ben je altijd geweest, zij was zuik een wonderbare heilige en jij schijnt in haar voclslappen le treden", de spot in zijn stem deed Hetty huiveren en deed Hal opspringen met een uilroep van onder drukte woede. „O, hel is totaal onnoodig den held te spelen", zei Fenwich lachendeen zachte, boosaardige lach; „je moeder heefl mij lot tranen toe verveeld met haar kermende en weeklagende goed heid, zij is uit een Psalmenzingend ge slacht en kon die smet nooit kwijtraken. Ik heb vroomheid nooit kunnen uitstaan en zij was er geheel van doortrokken. Vermoedelijk heeft zij die liefhebberij aan jou overgedragen. Zij heeft mij, zoo hing ze leefde, het leven tot een last ge man bi en jij ,,lk ben er trotsch op haar zoon te zijn", viel Hal hem in de rede en zijn toorn was ten top gestegen; „zij was het zachtste wezen dat ooit geleefd heen, de beste vrouw die ik ooit heb gekend en u hebt haar ten grave doen dalen Uit Middelbufg. Door den secretaris van de gym- jiastiek- en scli erlmvereeniging „Media- burgum' is een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin ontvangen voor de op 4 September te houden wedstrijden ter gelegenheid van de gewestelijke uit kering en de herdenking van het 25-, jarig bestaan van „Medioburgum - Het Middelburgsch Muziekkorps geeft wederom een muziekuitvoering op het Molenwater op Vrijdag 18 Aug. a s. des avonds ten 8 uur. Nu het vaeantie is, meent een deel der schooljeugd zich niet beter te kun nen vermaken, dan aan de boorden van het kanaal krabben te vangen, en hier mede te spelen. Dit „spelen ontaardt gewoonlijk in het uittrekken van de scha ren en de poolen dezer dieren. De aldus mishandelde krabben worden dan vaak, weer in het water geworpen of dood getrapt. Zou de politie in deze niet kunnen| optreden, of, beter nog, zouden de ouders, en wanneer de vacantie voorbij is, de onderwijzers, de kinderen niet kunnen wijzen op het wreede en weer zinwekkende van dit „vermaak?" Hedennacht werd bij de politie aan gifte gedaan, dat een drietal militairen Zooals ik reeds zei, als ik u te voel san haar herinner, dan kan ik u best van mijn t egenwoordigheid ontslaan „Hoe gauwer hoe liever" zei Fen wich met een spoltenden lach, „en zal deze jonge dame je vergezellen? Alles welbeschouwd, haar zachtheid van ka rakter is in vele opzichten niet 'Jé vergelijken met die van je moeder; Ik zou je raden je niet te bemoeien met haar en haar familie. Zij is een helleveeg, beste jongen Hal sprong overeind met een woestcn kreet, maar de oudere man was hera te vlug af Hij hief het handvatsel van een zware rijzweep op die hij in de hand had en bracht een lievigen slag toe ai. den jongen man, die als een steen neerstortte op de heideplanten aan Het ty's voeten terwijl Fenwich terugwan delde naar der straatweg Iletty lichtte I-Ial's hoofd op en legde liet op haar schoot, met bezorgde oogen zag ze.hem aan. De bleeke kleur van den bewusteloozen man verschrikte haar; de vrecselijke gedachte, dat hij dood zou wezen .deed haar hart bon zen; met bevende vingers raakte zij zijn wang aan en een snik van angst kwam uit haar keel Of het de aanraking was van haar hand of het geluid van haar snikken dat hem deed ontwaken, hij opende de oogen. „Het is niets", zei hij flauw, „ik geloof niet dat ik gekwetst hen het verdoofde mij een oogen blik. Komaan binnengedrongen waren in de woning van de zusters F., twee bekende straat types, wonende aan den Noordweg en dam- den boel kort en klein hadden ge slagen Direct begaven twee agenten zich naar bedoelde woning, maar de mi litairen waren reeds verdwenen Eender wouwen verklaarde, dal de soldaten haar hebben mishandeld, waardoor zij een wondje aan haar gelaat had en dat zij bovendien een kwartje en een paar ko-< peren krullen hadden medegenomen. De politie stelt een verder onderzoek in. Gisteren ontmoetten wij hier een tweetal mannen, geboren Nederlanders, die vroeger in Fransclien krijgsdienst dienst zijn geweest, de een, een 68-jari- ge, gedurende ongeveer 10 jaar, de an- idere had o.a een expeditie van ander half jaarinaar Tonkin mede gemaald. Ver leden jaar waren de beide mannen met een schip le Antwerpen aangekomen^ zij waren in de veronderstelling van daar hel westelijk front te kunnen berei ken Daar zij echter nog in het bezit waren van Fransche papieren, werden zij „eingesperrt" en na een paar weken met 40-tal Belgen, die weigerden voor de Duitschers te werken naar de gevange nis te Munster overgebracht, waar zij rijf maanden doorbrachten. Aanvanke lijk werd hun werk in de gevangenis op gedragen als het schoonmaken der cel len enz maar later werden zij bij ge- bij gebrek aan werkraeliten gebezigd als straatireinigers in de stad zelve Eerst stonden zij daarbij onder streng toezicht, maar dit verslapte langzamer hand, tot dat zij eindelijk soms een uur alleen werden gelaten. Vain zulk een ge legenheid maakten de mannen gebruik ojn er van door te gaan Eerst ver dwaalden zij, maar door de inlichting,vu van een bij de grens wonenden smok kelaar kwamen zij bij Swalme over de grens Het laatst waren zij te Breda door het Belgische comité voortgeholpen naar hier, en hun doel was ren bezoek bij den Fransclien consul te Vlissingen, daar him wensch is in Frankrijk te ko men als drager bij het Roode Kruis Hel was de mannen aan le zien, dat zij .veel doorgemaakt hadden Verhoord zijn zij nooit. Uit Vlissingen. Zooals gemeld, zal a s. Woensdag de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" haar dienst hervatten op Engeland. Als dan zal de „Prins Hendrik", die na het vergaan van de „.Mecklenburg" met de Koningin Wilhclmina" den dienst onder hield, naar Engeland vertrekken. Als de „Prins Hendrik'" gaat opleggen, komt de Koningin Regentes" in de vaart, die daarvoor Ihans in gereedheid wordt ge bracht De „Koningin Wilholmina", de „Prins Hendrik" en de „Koningin Regen tes" zijn de dagbooten, die vóór den oor log voeren, toen de „Prinses Juliana", de „Mecklenburg" en de thans nog over gebleven „Oranje Nassau" in den nacht dienst voorzagen. lieve, kijk zoo verschrikt niet, misschien had hij op die manier wel van mij af willen komen, maai' hel is niet gelukt", hij glimlachte zoo bitter, dat hel meisje handen wrong van nlaclitelooze woede. Zij zag spierwit van verontwaardiging, oogen schoten vuur, zij beefde van het hoofd tot de voeten, de spotlach van den ouden' Fenwich weerklonk haar nog in de looren, de verbijsterde uitdrukking iop Ilal's gezicht toen hij voor het eerst de oo^en had opgeslagen, maakte' haar nog ongerust. „liet is niets, Hetty", herhaalde liij, terwijl hij zich optrok en een zittende hou ding aannam en haar handen va tie. „Ik wou dat hij hel niet gedaan had in jouw tegenwoordigheid, het maakt mij razend' een donkere blos steeg op lot zijn voor hoofd toe, maar het is niet voor hef eerst dat hij mij doel voelen hoe vree selijk sterk hij is. Ilc geloof dat hij! kracht genoeg hoeft 'om een os dood te slaan. Kijk zoo niet, lieve", giug hij voort, ter wijl hij zijn oogen met joiigeiisachliga tecderheid op iiet bleeke gezicht van het meisje liet ruslen, „hel was schan delijk, het was hatelijk, maar het was nyu do eerste keer dat hij mij schande lijk behandelde Hij heeft mij wel eens meer afgeranseld." „Ik zou heïn wel willen doodén". Die woorden kwamen ademloos uit tusschen' Hetty's op elkaar geklemde tanden, haar, oogen schoten vuur als die van een Mild dier. (Wordt vervolgd V

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1