MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 10 Augustus. binnenland; FEUILLETON. JVs 187 ióte jaargotiy 1818 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën 5 20 cent per regel. Bij abonnement veel lagerGeboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 2^ Advertenties vóór één uur te bezorgen. simerovmictü. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag De Eerste Kamer is gistermiddag kor ten tijd bijeen geweest voor een inlei dende vergadering Slechts enkele klein' ontwerpen werden afgehandeld, entoen ging de Kamer in, de afdeelingen voor het onderzoek van de verschillende nood wetten die nog op afdoening wachten. Vandaag over acht dagen hoopt men zoover te zijn, dat dan de openbare be raadslaging daarover zal kunnen worden begonnen Het vo.orloopig verslag over de ver- dedigingsbelastingen is reeds versche nen. Algemeen was de stemming gunstig Zooals het voorstel nu gewijzigd is, in de Tweede Kamer werd het beschouwd als een compromis tusschen de voor standers van lieffing-in-eehs, en de voor standers van leeningen. DE YOORDEELEN VAN EEN KATHO LIEKE VOETBALCLUB. Zooals de meeste lezers wel zullen we ten is thans in de voetbalwereld hèt on derwevp van belangstelling de vorming van katholieke voetbal vereenigingen, die niet meer te maken willen hebben met den „neutralen" voetbalbond. Ook in onze omgeving wordt daarvojor gewerkt. Daartoe opgeroepen door de Kalh. Voetbalclub S. E. O. L. T, O. kwamen Zondag in hel Patronaatsgebouw te Hulst ongeveer een 200 voetballers bij een met het doel om te geraken tot op. richting van Kath. Voetbalclubs en aan sluiting daarvan bij den Kalh. Voetbal- bond voor Westelijk Noordbrabant. Uit do redevoering die daar gehouden is door den geestelijken adviseur van den Bond, en waarvan we een verslag von den in „Zelandia", bleek opnieuw wat de reden is van dat drijven naar afzon dering. nl. te voorkomen den omgang met niet-katholieken. „In de neutrale vereenigingen loopt het Mis-hooren gevaar en is ook niet te on derschatten het gevaar dat de omgang met andersdenkenden oplevert. De eerw. spreker wees daarbij op het békende gezegde, dal een nolle appel-een geheelie mand appelen kan bederven." De vergelijking had welwillender kun nen zijn Maar wat ons het meest trof in dit verslag was de opsomming van de voor- deelen die de katholieke bond oplevert Allereerst meer wedstrijden en meei kampioenwedstrijden dan bij den nen tralen Bond. yoorls het rekening houden met de kerkelijke voorschriften. Maar dan komt er iets moois Ma lange japen naar t door li. G. MOBJEREZ- o 1 57). „Ze schijnen heel veel voor elkaar ge weest te zijn," zei ze, „en misschien zou een derde persoon al was die derde per soon him eigen dochter het gevoel van volmaakte eenheid verstoord hebben." Joyce koos haar woorden zeer zorgvul dig, maar het hartstochtelijk verlangen de donkere pogen, die de hare ontmoet tendeed haar eigen hart gloeien van ver ontwaardiging legen den man en de vrouw, die in hun zelfzuchtige liefde het geluk van hun kind hadden voronacht zaamd. s,Jc vader heeft je nog innig lief, hij sprak heel tecder en lief over je, toen ik hem zag; hij had je volstrekt niet ver geten." „Hot was moeder die niet van mij hield", antwoordde Hetty dof. „Zij kon nooit velen als vader toonde dal hij mij' liefhad. Zij dacht dat ik mij tusschen hen zou plaatsen, ik weet zeker dat ze dit dacht," herhaalde hel meisje, „en wat mbeder nu zegt is volkomen waar", ging Helly voort, „zij zegt dat wij nooit goed mei elkaar overweg zouden kunnen en ik geloof ook niet dat het gaan zou. Ik denk dat hel nu te laat voor haai' is om De Kath. voetballers kunnen l>If het solliciteeren naar betrekkingen, indien zij zich onberispelijk gedra gen, gemakkelijk een getuigschrift van goed gedrag van den adviseur van hunne vereenigiiflg krijgen, dat eén voordeel is en dat de neutrale vereenigingen onmogelijk geven kun nen. Als dat niet trekt, trekt niemendal! Voetbalspelen'' en dan nog een getui genis bij sollicitaties. Neen, daar hebben de neutrale bonden nooit aan gedacht. (Een later ontvangen ingezonden stuk over dit onderwerp moest worden aan gehouden lot een volgend nummer'). NEDERLAND EN DE OORLOG. Engeland en onze visscherij. Volgens de N. K. Ct. zal waarschijnlijk in het begin der volgende week de com missie uil de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche hariugvissclierij opnieuw naar Londen vertrekken om de onder handelingen met dc Engelsche autoritei ten voort te zetten en de belangen van de Nederlandsche visscherij te behartigen. De Reedersvereeuiging te Vlaardingen heeft bepaald, dat een wekelijksche uit- keering zal plaats hebben aan de familie betrekkingen van de naar Britsclie havens opgebrachte visschers, ingaande met den dag, dal ze werden opgebracht en eindi gende op den dag van terugkomst in Ne derland. Deze uilkeering is vastgesteld op f 14 voor een matroos, f 21 voor een schipper en voor de overige schepelin gen naar verhouding. Over de behandeling onzer visschers, of ze gevangen worden gehóuden, dan wel zekere vrijheid van beweging genie ten enz., wordt niets vernomen. Evenmin zijn er nadere berichten, hoe het met hun voeding slaat, die, gelijk gemeld werd, zooveel te wenschen over liet, dat de Ned. consul-generaal te Lerwick ver zocht. geld aan de visschers te zenden, opdat ze zich van voldoende levensmid delen zouden kunnen voorzien. De censuur zal aan het ontbreken van al' deze details wellicht niet vreemd zijn. H a r i n g b o n d Het denkbeeld om den haringhandel gedurende de crisis te centraliseeren in een zoogen aamden Haringband, lieeft in de ledenvergadering van de Reedersvereeniging slechts weinig hu stemming verworven, zoodat aan de Vis- scherijvereeniging bericht is, dat de ree- ders niet in liet plan zullen treden Landbouwproducten. Naar aanleiding van een bericht in ,het Centrum," betreffende den uitvoer van landbouwproducten naar Engeland, kan het Haagsch Correspondentiebureau met zekerheid mededeelen dat er geen sprake is, dat van onze regeering een regeling zon te verwachten zijn om het eventueel prijsverschil tusschen den te beginnen mij lief te hebben en ik zou oca tegenover haar nooit het zelfde ge voel kunnen he'bben als andere dochters voor hun moeder. Het geeft een gevoel van groote eenzaamheid." Joyce kreeg op dal oogenblilc diep me. delijden mei hel jonge meisje. De kalmte, waarmee Hetty feilen liad aangewezen, die haar onbetwistbaar schenen, kaar. blincieliuvs aannemen van een toestand, dien zij inzag dal onvermijdelijk was, trof de oudere vrouw en bewees haar dal onder de onstuimigheid van haar aard, die n,og zoo weinig in evenwicht was, bronnen van kracht verborgen la gen. „Lieve", zei ze inet haar hand op Het ty's schouder- en ze trachtte haar woor den zeer zorgvuldig te kiezen; ,,'net is eenzaam voor je, dat begrijp ik best Maar soms hebben de edelste menscbcn op de wereld geleerd groot te worden in eenzaamheid eil ik geloof dat jij aanleg hebt om groot te worden." ,.Ik?' De donkere oogen, waarmee zij Joyce oprecht aanzag, waren vol verba zing. „Ja, jij." Joyce glimlachte. „Hel wilde, onbeteugelde van je aard is slechts dc benedenzijde vau grootheid. Leer je ge brek aan evenwichtbeteugelen; tem je bandeloos karaklei', zooals je een weer spannig paard temmen zou, maak hel lol je dienaar en niet tot je meester en je karakter zal groot worden." „Ik zie niet in dat er iels groots in mij is of dal ik ooit sterk van karakter zou kunnen worden", antwoordde Hetty ne- marktlprijs van die producten op de Engelsche markt voor rekening van den staal te ueinen. —o Een nobel aanbod Naar de ,,Frkf. Ztg'.verneemt, heeft de koopman Fr. Kzich bereid ver klaard 50 gezonde Duitsche kinderen, die versterking noödig hebben, een maand in een Hollaudsche badplaats of op hel platteland ie doen vertoeven, Reeds zijn 25 jongens en 25 meisjes van soldatengezinuen uitgezocht om de reis naar Holland te ondernemen. Uitvoerverboden Bij K B is ingetrokken de tijdelijke opheffing van hef verbod van uitvoer van ammonium carbonaal, toegestaan bij het K. B van 21 Aug 1914 o Kalk. Nu de uitvoer van Duitsche kalk we derom is toegestaan, is het raadzaam, thans zooveel mogelijk kalk in voorraad te nemen, daar tegen het eind van deze maand waarschijnlijk in Duitschland groote behoefte aan dit artikel zal ont staan, en daardoor hier dan allicht moeilijk, of in het geheel geen kluitkali» te verkrijgen zalzijn. Ergerlijke behandeling in D ui tscliland. De heer 'W. den' :Dulk, eigenaar van den stoomlogger Sch. 103, die, gelijk men zich zal' herinneren, door een Duitsclien onderzeeër in den grond werd gehoord, meldt aan de N. R. Ct., dat de kapitein, de 2de machinist en een matroos van dezen logger, die door de duikboot zijn medegenomen naar Duitschland, zich voor een krijgsraad zullen moeten verant woorden, wegens verdenking van poging tot rammen vau den onderzeeër. Naar aanleiding van dit geval schreef de heer Den Duik nog, dat, (wij iiebben reeds meer staaltjes hiervan opgenomen) hel vaak voorkomt, dal Nederlanders, zon der te welen waarom, in Duitschland worden opgepakt, terwijl men dan in maanden niet meer van hen lioort. Ais voorbeeld noemde, gemelde heer het volgende geval, hetwelk, als het juist is weergegeven, zeker hoogst ergerlijk is. Zekere Van Gelder ging geregeld naar Duitschland. Op 3 November 1915 werd hij te Elten plotseling gevangen genomen. Hij werd te Emmerik in de gevangenis gesloten, waar hij aauvankelijk eenige vrijheid genoot Nadat van uit den Haag en door onzen gezant te Berlijn moeite was gedaan, om den heer van 'Gelder zijn vrijheid terug te geven, werd hij begin van dit jaar naar Duisburg overge bracht, waar een veel strenger gevan- gemisregiem op hem werd toegepast, dat .te schandelijker voor hem is, daar liij een zwakke gezondheid heeft. Verster kende middelen en geneesmiddelen, hem uit ons land toegezonden, werden hem dikwijls onthouden Oolc werd hij aan al derig, „maar ik kan misschien probeeren beier te worden dan ik tot nu toe geweest ben, als u mij helpen wilt en als ik Mr. Brampion ooit terug zie en hij mij ook helpen wil. Maar groot dat lean ik nooit worden". Hetty's pas verworven nederig heid gaï haar een zekere zachtheid, die Joyce iets ongedacht bekoorlijks in haar deed ontdenken, en nn haar donkere oogen ernstig en vriendelijk keken had den zij een onmiskenbare schoonheid. „Maar zou ik niet weg kunnen gaan en werken? Ilc heb behoefte iets anders te doen dan hier te (blijven en nutteloos te wezen. Kan ik niet leeren mijn eigen brood te verdienen? En is er soms iets dat ik voor vader zou kunnen doen? U zcgl dat hij ten onrechte beschuldigd werd, zou ik niets kunnen doen om die onrechtvaardigheid te bewijzen' Hel toch niet eerlijk dal hij in de gevangenis zit als dat niet zoo wezen moest; dal is niet eerlijk." Lhen nadat. Helly deze woorden had uitgesproken weerklonken zij nog in het hoofd van Joyce eu haar eigen hart her haalde die woorden. Het was niet eer lijk dat Eric Raeburn dc schuld betaal de van een anders zonde,- er moest iets gedaan worden om die onbillijkheid te bewijzen. En weder trad de vraag op den voorgrond in haar gedachten - zou zij kunnen helpen? Zou haar invloed van eenig nut. zijn? En zoo ja, moest zij dien iuvloed dan niet gebruiken' Het gelaat van James Douglas, zooals zij hem den laatsten keer gezien had, kwam haar voortdurend in de gedacli- lerlei kleine plagerijen onderworpen Als voorbeeld noemde men, dat hem hetgeen hem uit Holland werd toege zonden, op Zaterdag werd gegeven, hij moest dan voor ontvangst teekenen, doch daar de heer van Gelder Israëliet is, moest hij daartegen bezwaar maken; hij kreeg dan het toegezondene niet Eind Maavl sLond de heer van Gelder terecht en werd vrijgesproken. Niettemin kwam er aan zijn gevangenschap geen eind. De militaire autoriteiten veroorloof den dit niet! Kort geleden ontving nu de familie van den heer van Gelder, die steeds poogt hem versterkende voedingsmidde len, waaraan hij wegens zijn gezond- toestand bepaald behoefte heeft, ledoen toekomen zonder dat zij hem evenwel geregeld bereiken zoo'n pakje met voedingsmiddelen terug, voorzien van een daarop door de postadministratie geplaat ste aanteekening „Entlassen De familie dacht niet anders, dan dal de heer van Gelder nu vrij was en spoe dig terug zoude komen, lot haar thans gebleken is, dat de keer van GeLder wel uit de gevangenis is ontslagen, doch het interaceringskamp te Havelberg verder wordt gevangen gehouden Eenige reden voor al deze willekeur bestaat niet Noch dc familie van den heer van Gelder, noch deze zelf kun nen gissen, waarom hij zulk een grieven de behandeling -ondergaat Alvorens een definitief oordeel over dergelijke gevallen te vormen, zou men natuurlijk ook de tegenpartij moeten Iioo- ren. UIT OOST-INDIE T j ip t o Mangoenkoesom'o Daar de resident van Seinarang, gelijk wij onlangs meldden, gedreigd had dr. Tjipto Mangoekoesonio ie zullen inter neeren, in verhand met diens ongeoor loofd optreden legen hel Nederlandsch gezag, heeft naar aan de Tel. wordt geseind Tjipto hel voornemen te ken nen gegeven, zich eenige jaren uit het partijleven terug te trekken, ten einde zich op den landbouw te gaan toeleggen. UIT DE PERS Duurzame vrede Prof nu*. C. van Vollenhoven schrijft in de Gids over den toestand van 't oogenblik op wereldgebied, over den duurzamen vrede, die iedere week juist zeven dagen achteruit schijnt te wijken De bestaansvoorwaarde voor een duur zamen vrede komt echter nader en wint aan teekening. Zoo kan de hoop blijven leven. Van Vollenhoven betreurt het zeer, dat Grolius' goede leer elke oorlog, die niet uiisluileud in dienst staal van een geschonden" recht, is een misdaad, heeft moeten wijken voor het sophisiue ten, de woorden die hij gesproken had weerklonken in haar ooren Haar ont moeting met hem was een zoo zonder linge gebeurtenis geweest dat het eer der in een roman scheen thuis te hoo- ren dan in het dagelijksch leven want zoo toevallig mogelijk was hij 's morgens vroeg op het kantoor gekomen dat zij dagelijks moest schoonmaken en op knappen voor de komst van den eigenaar zij huiverde nog wanneer zij zich liet vuur herinnerde dat in zijn oogen schit terde, de opgewondenheid, die in zijn stem had getrild loen hij haar aan dc groote schrijftafel op hel kantoor had zien staan, met haar stofdoek in de hand, zij had het hoofd met verba zing opgeheven bij de komst van zulk een vroeglijdigen bezoeker Op het eerste oogenblilc toen zij hem herkende, was zij verlamd van schrik, en een over weldigend gevoel van afkeer en vrees was in haar opgekomen toen zij den man weder in het aangezicht zag die haai* leven bedorven en haar geluk vernietigd had Zij Was zich zelf be ginnen te beschouwen als zoo afgcf lobd en oud van gebrek en verdriet en van den aïmattenden strijd om het bestaan dat er niets Icon zijn over bleven van de vroegere jeugdige schoon heid, die Douglas bekoord had, maai de vurige gloed in zijn oogen hielp haai* uit die dwaling en zij begreep dat niettegenstaande alles wat zij had uil- gestaan ze nog steeds een zeer aantrek kelijke vrouw was, ten minste voor de zen man, die haar eerst aan haar lot van Vattel, Vallei erkent de juistheid van Grolius' leer maar de allereerste die beoordeelen mag of inderdaad een recht geschonden is en of er dus in derdaad voor oorlogsverklaring lenncn zijn, is de souvereiue staat zelf die de wapens opneemt Daardoor is de kunstgreep gelukt, is opeens hef pad geëffend voor eiken oorlog, welken ook. Of de burgers van een overvallen; land ook schuimen van woede -, o! den neu tralen hel bloed naar het hoofd stijgt van verontwaardiging, voor het volken recht is alle oorlog voortaan in. orde: een logische deductie immers uit der staten souvereiniteit! De diplomatie poogde de fout weer te herstellen en op de tweede Vredes conferentie (1907) werd een zwakke poging gedaan, waarna welsprekender werk volgde dan de overeenkomst door de Bryan-traclalen in 1913. Edoch, de ze gebieds-ententes werden zorgviddig gehoekt in de buurt van de garantie- verdragon en netjes opgeborgen, maar er kwam niets aan het oppervlak De oorlog van 1914 heeft dat laatste in zicht voltooid t Is thans voor nie mand meer te loochenen Dc heer Van Vollenhoven eindigt met deze woorden .- De wijze, waarop de Duitsche rijks kanselier in 1915 en 1916 tot driemaal toe dc zelfgenoegzaamheid van eenonaan lastbaar sterk cn in zijn oorlogsverkla ringen en expansiebegeerten geheel vrij Duitsche rijk bepleit heeft voor nu en vooi* de toekomst, is een zoo getrouwe reproductie van. het volkenrecht vau nog pas tien jaar geleden, maar is tevens zóó onverzoenlijke tegenspraak met het belang der gansche wereld Oos tenrijk en Turkije en Boelgarije iriclüis'. dat ook in centrale landen menig burger zal inzien, dat het toch waar lijk naar dit recept niet gaat. Zoolang niet vaststaat, dat alle staten, over en weer hun vermeend recht van vrije misdaad afzweren, is bouwerij aan een hersteld Europa en aan een betere we reld ijdel Japan een ge vaar voor onze Oost? Een minder pessimistische beschou wing dan men veelal over dit onderwerp Jcan lezen, wordt door P A. Roeper Bosch in liet Augustus-numiner van de Gids gegeven over bovenstaande vraag. Van een vreedzame verdringing acht schr. het gevaar niet groot: op econo misch gebied behoeft Oud-IIolland geen stap terug te wijken. Wanneer er werkelijk voor ons gevaar dreigt moet dit beslaan in wapengeweld, dat het gevolg zou zijn van de in Japan tol agressie drijvende krachten vaneco- nomischen, ethischen en incidenteelen aard. Onder de. factoren van ecouimischen aard neemt de overbevolking van Japan een eerste plaats in. Maar de lage loon- had overgelaten Gedurende deze wei nige korte minuten dat hij met haar ge sproken had, besefte zij zelfs meer dan dat; hij hiaakte het haai* duidelijk dat tev- wiji in Vroeger jaren haar jeugdige schoonheid haar eenige bekoorlijkheid had uitgemaakt, haar 'geheel ontwikkelde róuwelijklieid niet alleen haar oude aan trekkelijkheid had verlevendigd, maar die honderdmaal had verhoogd ,Je kon mij vrij wel om je vinger winden toen ik je voor liet eerst leerde kennen daar ginds in het dennenbosch bij het mijnwerkerskamp", zei hij met een vurigheid üi zijn stem, die slechts het vuur dat uit zijn oogen straalde evenaarde, „nu zou je weer met mij kunnen doen wat je wilde Wat je mij wou vragen, ik zou liet je geven," al was hei. de helft van mijn koninkrijk, zooals, uien zegt Er is niets dat ik niet voor jo zou willen doen, besef je dal wel?" Op dat oogenblik besefte zij alleen een alles overweldigende be geerte van hem af te komen Zij had geen andere gedachte dan hoe zij een einde zou maken aan dit ongewenschte onderhoud; in haar hoofd vormden zich reeds vluchtige plannen om te belet ten elkaar ooit weer te ontmoeten Maar. zij had gelachen om zijn woorden een verachtelijk lachje, dat zij niet onder drukken kon, een lachje dat hem deed naderen met nog vuriger Betuigingen op de lippen (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1