MIDDELBURGSCHE COURANT. iö9* Jaargang W oeiisdag 9 Augustus. BINNENLAND. FEUILLETON. Uit Stad en Provineie. As 186 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. DROGISTEN EN APOTHEKERS Zooals te verwachten was, vormt hel bovenvermelde onderwerp het hoofddeel van >le opmerkingen in het dezer dagen verschenen voorloopig verslag der Twee1 'de Kalmer nopens de voorgestelde wijzi ging van de wet van 1 Juni 1865, rege lende de uitoefening der artsenijbereid- kunst; Verscheidene leden wezen ér op, dat het voorstel der regeering, terwiji liet de bedoeling moet zijn het publiek Le beveiligen tegen de gevolgen van onkunde en onvoorzichtigheid in den handel van geneesmiddelen en vergiften, blijkens vele daarin opgenomen bepalingen, vooral de strekking heeft de maatschappelijke po sitie van een zekere groep van apothe kers, die een bepaalden vorm van be drijf hebben behouden, zooveel mogelijk tegen concurrentie le beschermen. Dit léidt tot bepalingen, welke ingaan legen de gezonde ontwikkeling van het apothe kersbedrijf en stuurt in een richting, waarbij noch het. publiek, noch ten slot te dat bedrijf is gebaat. Voorts werd opgemerkt, dat reeds de stroom van adressen, waartoe dit wetsontwerp tal rijke categorieën van belanghebbenden aanleiding heeft gegeven, doet zien, dat het door de regeering ingenomen stand punt. aan de verkrijging van een bevredi gende regeling in den weg zal staan. Verscheidene leden stemden voorts nie.t in met het standpunt, door de re geering ingenomen tegenover de vennoot schappelijke apotheken of zgn. cenlraal- apotheken en den filiaalvorm in het be drijf. Door de belemmering van deze be drijfsvormen wordt een nuttige ontwikke ling van het apothekersbedrijf tegenge houden. Vrij algemeen verzocht men dan ook de regeering liet wetsontwerp op dit punt te herzien. Bedenkingen van eenigszins gelijken aard werden aangevoerd tegen de strek king van het wetsontwerp filiaal-apothe ken, zooah deze thans zijn toegelaten, te weren. Ook hier gaat het voorstel der regeering in tegen de ontwikkeling van Shet bedrijf Sn een doelmatig gebleken rich ting. Het bovenstaande gaf sommigen ande ren aanleiding er op te wijzen, dat naar hun inzien van een bijzondere be scherming van den apothekersstand in het wetsontwerp niet kan worden ge sproken. Het is een juist beginsel van het wetsontwerp, dat er regelen behoo- ren te worden gesteld, die bevorderen, dat door het puhliek alleen artsenijen werden gebruikt, welke worden bereid door bevoegde personen, die daarvoor de verantwoordelijkheid kunnen dragen. In- dit beginsel zagen de leden hier aan het woord geen bescherming van den apotheker ssland Deleden, die bescherming van het apothekersbedrijf als voornaamste oog merk der regeering bij deze herziening aanmerkten, waren van gevoelen dat het foutieve van dien opzet zich ook wreekt in de belemmering van het drogislenbe- drijf. Laatstgenoemd bedrijf vervult in het maatschappelijk leven een hoogst nut tige rol. Men dacht hierbij ook aan de nuttige werkzaamheid van het drogisten- bedrijf ten -plaltelande, waar veelal een apotheek ontbreekt. Het heeft zich als geheel vrij bedrijf, zij het niet geheel overeenkomstig de wet van 1865, patwik- keld en is in izijn groei (meer en meer .((et- gemoet gekomen aan de maatschappelij ke eischen en behoeften. Verscheidene leden verklaarden zich voor een stelisel, waarin ieder te goe der naam en faam beleend staande win kelier vergunning kan verkrijgen tot ver koop van zekere geneesmiddelen. Aldus zou de positie van den adsistent niet ten nadeele van het drogistenbedrijf bijzon der worden bevoordeeld. Teneinde te doen blijken, hoe gunstig de positie van den adsistent afslreekt te genover die van den apotheker, wees men er 'nog op, dat terwijl deze onder strenge controle velerlei bepalingen moe ten naleven, de apothekers-adsistenl vrij wel allerlei geneesmiddelen, waaronder ook vergiften, zal kunnen verkoopen. Wat de regeling betreffende den groot handel aangaat, werd betwijfeld, voor eerst of zij noodzakelijk is, nu toch de memorie van toelichting erkent, dat de groothandel hier te lande tot dtisverre niet tot bijzondere ldachten aanleiding heeft gegeven, en in de tweede plaats of de voorgestelde beperkingen vaneeni- ge beteekenis zullen zijn. Bij de laatste opmerking sloten zich eenige leden aan, die het consequent achtten naast tien kelinhandel ook d^n groothandel aan voorschriften te onderwerpen. zoo opgeloopem Van veel invloed op de 'markt zal dus tiet invoerverbod wel niet zijn, te meer niet daar Oostenrijk- Hongarije, Denemarken, Zweden en Noor- wegen kunnen blijven koopen." Daarentegen schrijft hel Fin. W. v. d. Fondsenli o.a. ,Naar door ons ingewonnen informa- tiën is Duitschlaud inderdaad voor vele maanden van fabak voorzien, zoodat de gedachte aan een schijnbeweging om de tabaksprijzen te drukken en daarna de grenzen weer te openen) weinig grond vindt Integendeel is men in bevoegde kringen van meening, dat het invoerver bod ernstig bedoeld is en weldra door een algemeene inventarisatie der in Duitsch- land voorhanden tabaksvoorraden zal wor den gevolgd Wat de Sumalra-maatschappijen be treft, heeft het verbod voorshands alleen invloed op den verkoop van de restanten der weinige nog niét uitverkochte maat schappijen NEDERLAND EN DE OORLOG. De tabaksaanvoer in Duitseh- land verboden. Een Wolffbericlit heeft gemeld, dal van 7 Augustus af de invoer van ruwe ta bak en tabaksfabrikaten in Duitscbland verboden is, wat door verschillende tele grammen, van particuliere zijde hier te lande ontvangen, bevestigd wordt. Veel indruk heeft het echter in de tabakswereld niet gemaakt, zegt hel ITand. „De Sumatra-oogst is op een tweetal inschrijvingen na geheel verkocht en ook van de Java-productie" aldus een ta baksman wien' hel blad naar de beteeke nis van den maatregel vroeg „is zoo goed als niets meer over. De maatregel zal dus voornamelijk invloed hebben op den aanvoer van Amerikaansche tabakken Maar die aanvoel' werd toch al moeilijker door de hooge vrachten en hel herhaal delijk requireeren van scheepsruiïnledoor de Nederlandsclie regeering. Bovendien is het niet waarschijnlijk, dat het invoerverbod op den duur zal blijven gehandhaafd. Het wordt n.u verdedigd met een beroep op de groote hoeveelhe den. welke in het Duitsche rijk aanwezig zijn. Maar ik geloof, dat al zeer spoedig zal blijken, dat die voorraden niet zoo groot rijn, anders waren de prijzen niet Uitvoerver boden. Bij Kon. be# is de uitvoer van hout verboden. o- De cocos-induslrie. Naar de Tel. verneemt, ondervindt evenals de jute- ook de cocosindustrie, moeilijkheden, doordat Engeland sedert Maart geen planlenvezels meer doorlaat. Eenige fabrieken werken reeds met ver minderde kracht. o .Zeppelins. Men seint van Schiermonnikoog Gistermiddag werd ten Noorden van het eiland kanongebulder gehoord. Acht Zeppelins en een watervliegtuig passeer den Westwaarts. Fm van Ameland wordt gemeld- 9 Zeppelins passeerden hier zooeven, koersende om de West. Ma lange jaren naar het Engelscb, dow li. G. MOBERI.Y 56) HOOFDSTUK XX. Een n i e H w e Hetty. „Het is mijn gewoonte niet ongelijk te erkennen, maar ik geloof dat ik verkeerd tegenover je gehandeld heb," zei me vrouw Marshall op haar gewonen ruwen loon; de woorden werden er uit ges too ten, merkwaardig kortaf, maar de nieuwe verteederde Hetty, die mét beschaamde oogen naast hel bed stond en op haar moeder neerzag, scheen le begrijpen wat de spreekster trachtte uit te drukken. „Het spijt mij dat ik u zoo ongerust ge maakt heb, ik had niet weg moeten göan," antwoordde zij, „maar „Ik weet het wel," viel haar moeder haar scherp in de rede, „je vondl het leven hier onverdragelijlc. Je dacht dat je het niet langer kon uithouden en je ver beeldde je een heel nieuw leven voor je zelf te kunnen verzinnen als je heen ging. Wat was je van plan in Londen te gaan doen?" „Ik dacht dat ik er werk zou kunnen vinden. Ik wist dal andere meisjes werk ten en dat wou ik ook probeeren." Hetty liet het hoofd zinken. „Ik wist niet dat Londen zoo groot en zoo afschuwelijk was. Ik had nooit gedacht dat het zulk een vreeselijke stad zou, wezen. Ik ging heen omdat omdat ik wal anders ver-' langde." Zij hief het hoofd op en keek de kamer rond, plotseling haar adem in- houdende, „maar het spijt mij," zei ze eindelijk met doffe stem. Over mevrouw Marshalls koud gelaat kwam even een waas van ongewone aan doening, die even spoedig verdween als ze gekomen was en haar stem had niets van de gewone strengheid verloren toen ze zei. ,Hel spijt mij ook dat ik gedeeltelijk de oorzaait geweest ben dat je weg wou kropen van buis. Als ik verkeerd gedaan heb dan spijt het mij, en op veel pimten ben ik bereid te erkennen dat ik ongelijk gehad heb. Maai* ik geloof niet dat ik er veel can doen kan, ik loin mij zelf niet behcerschen en evenmin geloof ik dal jij er veel aan doen kunt. Jij en ik verschil len te veel van elkaar om werkelijk goed met elkaar op le schieten. Zij sprak op een vreemden loon alsof het builen haar omging, maar weder scheen Hetty haar te begrijpen. ,Ja, dat zijn wij," antwoordde zij. „Het is mijn gewoonte- niet er om heen te draaien." mompelde- mevrouw Mar shall. „Al ben ik niets anders, ik ben ten minste openhartig en oprecht en het dient speelgoederen, houtwerken, manden, hor slehverk, enz. De tentoonstelling zal iederen dag ge opend zijn van 12 lot 6 uur. Kaarten zijn le verkrijgen bij Home Beige, Badhuis straat 87, bureau de Henseignements, station Slrandhotel Vlissingen; firma Den Boer, boekhandel te Middelburg, en bij' de „Society of Friends", Zwarleweg 20, Den Haag. - De hoogaarts VI. 15, schipper Schroevers, is thans hier teruggekeerd. Hel schip was door een -Engelschen tor pedojager naai* Calais opgebracht cm voor de opvarenden onbekende redenen. De visch mocht voor eigen rekening in Frankrijk worden verkocht. Uit Middelburg. Door de politie alhier is gisteren aangehouden G. S., die niet minder dan 24 'dagen hechtenis moest ondergaan, hem bij verschillende vonnissen van. de kan tonrechters le Mdidelburg, Goes en Neu zen opgelegd. Hij werd naai' het huis van bewaring overgebracht. Uit Vlissingen. In hel Slrandhotel le Vlissingen wordt van Maandag 21 lol Donderdag 24 Augustus door „The Society of Friends", welke vereeniging te 's-Gravenhage geves tigd is, een tentoonstelling en verkooping gehouden van werken van de Belgische vluchtelingen. Dit werk is vervaardigd door ongeschoolde arbeiders te Vlissin gen, Amersfoort en Gouda en in de vluchtoorden te Ede, Nunspeet en t'den, onder toezicht van „The Society of Friends" en bestaat uit voorwerpen van zeer uileenloopendèn aard, als leant- en haakwerken, tapijten, matten, pantoffels, nergens Loe de waarheid le verbloemen en te bedekken als je weet dat het zoo is. Wij zouden altijd onaangenaamheden hebben, jij en ik, al zijn wij moeder en dochter. -Wij hebben niets gemeen, wij zien alle dingen verschillend in, wij ko men in niets met elkaar overeen en wij kunnen niet beweren dat wij ooit veel van elkaar gehouden hebben. Waar dient liet voor le beweren wat niet waar is? Wij moesten liever openhartig tegen el- aar zijn." „Ja, veel1 liever," mompelde Hetty, toen mevrouw Marshall op antwoord scheen le wachten. „Ik heb nooit echt van iemand gehou den, behalve van je vader. Misschien heb ik hem tot een afgod gemaakt en daarom werd hij van mij weggenomen." Mevrouw Marshall zei de laatste woorden peinzend de bitterheid van dit geloof beantwoordde aan de wrangheid van haar karakter, „men mag niet behouden iels waar men zijn hart le veel op gezet heeft." „Bleef er dan in 't geheel geen liefde meer over voor mij?" vroeg Hetty en haar stem beefde van een ernst, die haar tot nu vreemd was geweest, terwijl1 de zelfde ernst zich in haar oogen vertoonde. „Ik. behoorde u beiden toe, aan vader en aan u, kon u niet van mij houden even goed als van hem, daar ik zrjn dochter toch ook was? En toen hij stierf Lon ik zijn liefde toen .niet een weinig vergoed hebben?" Uit Walcheren De bezoekers van liet badpaviljoen te Domburg zullen tevreden zijn, dat de stoffige weg van de Noonidstraal tot aan het vlakke gedeelte tusschen de so ciëteit en "den zeekant beltlinkerd is. Er begonnen zich in het puin van den ondergrond ook lcelijke putten te vertoonen. In het najaar worden daar de on bestrate wogen met schelpen bestrooid, die echter den' volgenden zomer tot kalkstof vertmalen zijn. Dit stof is in den drogen, tijd een ware plaag voor de wandelaars om niet te spreken van den llast dien de aanwonenden door wind en auto's ondervinden O-- Uit Zuid-Beveland Aan A. Verburg, wed M. Slimmen, hoofdagent van politie te Goes, is een pensioen van f 324 verleend. Dat hel reizigersverkeer aan het slation Vlake verbazend toeneemt kan blijken uit het volgende: De maandonlvangslen voor reizigers- vervoer iicdroegen kort geleden nog maar ruim f 4000, doch in Juli 1.1. ruim f 8000. In de op 8 Augustus j.l. gehouden vergadering van ingelanden van den Schengepolder werden op den staal van aanbeveling voor de benoeming an, een gezworene ter voorziening in de vacature tengevolge het eervol ontslag, verleend aan den heer J. L. de Jager, geplaatst de hceren A. J. de Jager, J. do Jager Gz. en L. de Jager, allen wo nende te Wolfaartsdijk Ter voorziening in de vacature, ont slaan wegens periodieke aftreding op 1 Augustus j.!.v van den heer N- de Kater, gezworene van den polder, werden op den staat van aanneveling geplaatst de heeren N. de Kaler, L. de Jager Gz. en J. Kodde, allen wonende le Wolfaarlsdijk. In de Maandagnamiddag gehouden zitting van den raad van Hoedekems- kerke waren alle leden tegenwoor dig. De gemeenterekening 1915 werd voorloopjg vastgesteld in ontvang op een bedrag van f 16101 52 en uitgaaf ad f 15915.806. De gemeente begrooting 1917 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf tol een „Niemand kon hem voor mij vergoe den." riep mevrouw Marshall heftig uit, „hij was de heele wereld voor mij. Maar waarom zou ik zeggen hij was, hij is het nog. Ik kan je nu dc waarheid wel vertellen. Ik heb je in de meening gebracht, dat je vader dood was, maar dat is niet waar. Hij is niet dood, hij leeft nog en en ik leaner niet meer over sprekenZij zweeg eensklaps en uitgieput zflg zij op naar Hetty's ver schrikt en verbaasd gezicht „Vraag het aan juffrouw Dane, zij zal jc alles"er- tellen, zij kent de waarheid, ik heb het haar verleid, en indien iemand ons allen helpen kan, dan is zij hel; hel is een goede vrouw" De verbazing die Hetty op het punt was onder woorden te brengen, hield zij in toen zij zag hoe een Vale tint zich op haar moeders gezicht ver toonde en terwijl alles ronddwarrelde in haar hoofd en met een gevoel of zij een. benauwde nachtmerrie had, liep he jonge meisje haastig naar de leerkamer waar Joyce een verscheurd tafelkleed zat te stoppen „Wat kan moeder bedoelen?" riep HetJ- ty uit op haar oude, onstuimige manier ze zegt dat u mij alles vertellen zult; ze Izegt dat mijn vader leeft, Waar is hij Is hel waar dat hij leeft? Waarom maakte ze mij dan wijs dat hij dood was Ik be grijp er niets van. Het is net een droom Is moeder niet goed bij het hoofd Zij kan de waarheid niet spreken.' bedrag 'van If 3 7314.696, met posten van onvoorziene uitgaven ad f 409.12V De voordracht voor twee leden van hel college van zetters werd opgemaakt en bestaat uit de heeren B. Timmerman, W. C Groenowege (aftr), L. Peeters en v. d Linde. Uil Schouwe n-D u i v e 1 a n d Mevrouw de Wed. Baron Alex. Schiinmelpenninck van der Oye. wier zoon ambachtsheer van Ooslerland is, heeft aan die gemeente een prac.litigen wandelziekenwagen cadeau gegeven, be stemd voor zieken en hulpbehoevende ouden van dagen. Enkelen hebben er reeds gebruik van gemaakt en waren over het ritje ten zeerste tevreden. Wie van dal wagentje, dat gratis beschikbaar is, wil profileeren, vervoege zich ter pas torie op het dorp. Uit Tholen. De heer J. van Iiiele van Oud- Vos s e to e e r, werkzaam te Maassluis bij de gemeentewerken, is benoemd tot hoofdopzichter der gemeentewerken te Uit Zeeuw sch-Vlaand'eren O D. In de Dinsdag gehouden raadszitting te Zaamslag werd overgelegd de re kening over 1935, ten bedrage in ont-' vangst van f 61.207,79 en in uitgaaf van f62.3 91,66 Onder de tegenvallers die tot dit kwaad slot aanleiding gaven, be hoort ook die voor de militie-, landweer- en 1 a n d storm vergo eriingendie werden toegekend door den burgemeester tot een bedrag van f29.336,84 en door den Minis ter slechts goedgekeurd tot een bedrag van 1'28.886,29 De begroeiing voor 1917 werd aange boden op een eindcijfer van f 73.426,73ft met een sluitpost van f 3109.435. De hoof delijke omslag voor dit jaar op f 11.000 eraamd, is uitgetrokken voor 17 op f 13.500. De vroeger meermalen aangevochten bepalingen der politieverordening waar bij verordend werd dat de herbergen des Zondags moeten gesloten zijn van 9—11 en van 2—1 uur zijn in deze vergadering op voorstel van B. en W. ingetrokken met 8 legen 2 stemmen. Een adres van her hergiers waarbij dit verzocht werd, met hel oog op hel rijden van de tram, was uitgesteld lot deze in exploitatie zou zijn en men ervaring had. De tram heeft nu eert paar Zondagen gereden en B. en Wi. hebben thans reeds ingezien, dat de be paling niet is te handhaven waar dc tram bovendien een wisselpunt is en rei zigers somtijds lang moeten wachten. Men die toch niet in de open lucht laten slaan en hun beletten in een café een onderkomen te zoeken. Het lid de heer Faas was hel met die intrekking heelemaal niet eens; hij ziet daarin zedelijk verval. Voor hen die tot hun schande den Sabbath ontheiligen door modeloos op reis le gaan, voelt bij niets- wanneer het voor hem eens drin gend noadig zou zijn dat hij 's Zondags op reis ging, zou hij zijn toevlucht toch nog niet zoeken in een herberg. Zeer zacht, zeer omzichtig vertelde Joyce de heele tragische geschiedenis aan het jonge meisje en het deed haar liefhebbend hart pijn om te zien boa Hetty ontstelde toen de naakte feiten haar werden medegedeeld; hoe erbarme lijk bleek zij werd on welk een pijnlijke uitdrukking eY in haar oogen kwam „Dus mijn vader zit in de gevangenis; hoe innig droevig dat hij daar zit als hij er niet behoefde te zijn," zei ze sta melend, „en ik heb altgjd gedacht dat hij dood was Moeder gaf een reden op, waarom wij van naam veranderd waren en ik gelooide natuurlijk wat ze zei Hot 'is niet bij taij opgékomeu dat va,- der nog in leven was. Ik hield zooveel van hem, hij is altijd zoo goed voor mij geweest Ik geloof dat hij ook veel an mij hield, maar moeder scheen het niet prettig te vinden, dat hij dol op mij scheen te zijnik geloof dat zij bang was dat ik mij tusschen hen bei den zou dringen Maar ik zie niet in hoe ik dat zou kunnen Het was dwaas zoo iets te veronderstellen, niet waar: ik was immers van hen beiden? Ik be-- hoor aan hen beiden toe Zij herhaalde de woorden die ze lot liaar moeder ge sproken had Joyce besefte ten volle "het aandoenlijke daarvan fWordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1