gebouwde eigendommen, meubilaire en lijfgoederen, alsmede aan land- en tuin bouwproducten. De algemeene commissie, aan wie de aanvragen, met de adviezen der plaatse lijke commissie, zijn doorgezonden, be sliste, Welke der opgegeven schade zal vergoed worden. Over enkele dagen heeft de uitbetaling plaats. Aan de algemeene commissie is groote dank gebracht voor de uitnemende zorgen. Volgens de Tel. hebben de ingenieurs van den provincialen waterstaat in Noord- Holland het bedrag, dat voor de herstel ling en de verzwaring van den zeedijk in deze provincie noodig zal zijn, geschat op twaalf en een half millioen gulden. Van den Helder lot voorbij Muidcrberg zal nu overal, waar geen voorland aanwe zig is, de weg naar den binnenberm wor den verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zijn gebouwd, levert dit groote bezwaren op. Zoo moeten tusschen Enkhuizen en Me- demblik meer dan honderd woningen worden gesloopt. LIT COST-INDIE. Officieel. Bij het dep koloniën zijn de navolgende berichten ontvangen Vreemde invloeden'? De Indische regeering houdt zich be zig met de vraag, welke maatregelen be- hooren te worden genomen tegen den inlandschen arts Tjipto Mangoenkoesomo die te Semarang in eeai rede, voor de vereeniging „Insulinde" gehouden, waar toe sedert eenigen tijd verschillende vreemdelingen zijn toegetreden, tot om verwerping van het gezag zou hebbeu (opgezet Ook de dagbladschrijver R<Y- zoux Kuhr te Bandoeng tracht haat te zaaien tusschen de verschillende groe pen der bevolking Men vermoedt dat hier vreemde invloeden in het spel zijn. Verdediging van Ned Indië Onder voorzitterschap van mr H. s Ja*- cob, voorzitter van de Kamer van koop handel te Batavia, is aldaar een conv missie gevormd ,die zich ten doel stelt het tot stand komen en de uitvoering van een plan tot verdediging van Ned Indië te bevorderen. Men stelt zich voor, in "verband daarmede op 31 Augus1- tus te Batavia eene volksbetooging te houden en in den komenden herfst eenif ge voorstanders van het denkbeeld uit de inlandsche maatschappij' naar Nederland af te vaardigen, ten einde met invloed rijke staatslieden over invoering van mi litie en andere gewichtige inlandsche belangen van gedachten te wisselen. Aankoop van landerijen door vreemdelingen. Te Soerabaja loopt liet gerucht, dat vreemdelingen pogingen aanwenden om verschillende landerijen in handen te krij gen Ook zouden door buitenlanders on derhandelingen worden gevoerd over den aankoop der, Tegal-Waroe-landen, in de residentie Batavia, afdeeling Krawang, gelegen Deze landerijen, welke padi, vogelnestjes en boschproducten opbren gen, hebben een uitgestrektheid van ruim 60.000 H A. en worden door ongeveer 50.000 opgezetenen bewoond Bij dere- gCeving zijn plannen tot aankoop of ont eigening ten algemeenen nutte in ovter- •weging De rijstoogst. De vooruitzichten omtrent den rijst oogst luiden niet onbevredigend Hit Stad en Proviweig. Uit Zuid-Beveland Te K a p e 11 e had Maandagmiddag een treffend ongeluk plaats. Een milicien met landbouwverlof thuis reed inet een voer mest naar het land. Vermoedelijk raakte hij onderweg met zijn paarden op hol, althans alles viel in een sloot en hij zelf lag onder het voer mest. Toen een half uur later zijn kameraad voorbij kwam. zag deze dit ongeval. Met ver eende krachten werd hij onder den mest vandaan gehaald, maar er was niets meer aan te doen, de arme jongen was dood. Uit Noord-Bereland. Voor de betrekking van vader en moeder in het in September a.s. te ope nen diaconiehuis der Ned. Herv. gem. te Colijnsplaat hebben zich 12 paar sollicitanten aangemeld. o L'it Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. Te N e u z e u werd Maandagavond na een uiteenzetting van den lieer C. L. Plugge, arts te Souburg, omtrent de strek king en de werking van liet Groene Kruis", overgegaan tot h.et stichten eener afdeeling. Naar aanleiding van een door een der aanwezigen gestelde vraag, deed het voorloopig comité uitkomen, dat het geenszins de bedoeling is, om in strijd te komen met de bestaande vereeniging lit Ziekenverzorging, die het ziekenhuis exploiteert, noch met de afdeeling van het Roode Kruis, en dat in de allereerste plaats zal getracht worden te voorzien in het aldaar beslaande 'gemis in ver- plfgingsarlikclen, om deze aan de leden die daaraan op medisch voorschrift be hoefte hebben, te verschaffen. Mocht in middels van wege de vereeniging tot Zie- kenverzorging worden overgegaan tot het 1 beschikbaar stellen eener wijkverpleeg ster (wal als in de naaste toekomst aan slaande werd medegedeeld), zoo zal zulks me1 zeer veel genoegen wórden gezien. De heer Plugge wees op Vlissingen en Middelburg, waai* meerdere ziekenhuizen bestaan en daar naast bloeiende afdeelin- gen van het Groene Kruis, een bewijs dat hef eene het andere niet in den weg slaat. Tol leden van een voorloopig be stuur werden benoemd de heeren Th. van Pienbroek, A. Moggré en C. Ie Nobel. Gisternamiddag speelden te Ne u- zen eenige kinderen aan den middenka- iiaalarni, ter plaatse van de vroegere draaibrug. Het 7-jarig zoontje van M. Leiuiis viel te water, en verdween in de diepte. Toen dit ongeval werd opge merkt, kwamen aanstonds enkele pen» sonen toesnellen, die zich geheel gelüeed te water begaven en naar den drenkeling doken, tevergeefs echter, daar men in twijfel verkeerde, omtrent de plaats waar deze verzonken was. Met behulp eener dreg was het knaapje betrekkelijk spoe dig boven water en op den wal gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch de pogingen, om de levens geesten op te wekken, bleven zonder resultaat. Tcrn. Gt. Blijkens het orgaan van den „Volks bond", vereeniging legen Drankmisbruik, is de or den burgemeester van Neuz en gunstig beschikt op een aan hem gericht verzoek der afdeeling Ter Neuzen, om het dansen in de herbergen le doen ein digen en de herbergen^ te sluiten op de lioog- en marktdagen des avonds te 11 uur in plaats van te middernacht, zoo- als dit daar de gewoonte was. KERKNIEUWS. Ds. H. C. Hogerzeil nam Zondag avond in de Groote Kerk te Vlissin gen afscheid van de gemeente met een leerrede naar aanleiding van Psalm 37 vers 5 (laatste gedeelte): „Hij zal het maken." Het ruime kerkgebouw was geheel ge vuld met een belangstellend gehoor, w. o. enkele predikanten van den ring. Gezongen werd Ps. 89-7 en 8, Gez. 52 13, Gez 204 1 em 1, terwijl de slotzang, Gez. 96, door de gemeente staande werd gezongen Na het afgeven van den zegen, werd den vertrekkenden leeraar Ps. 121-4 toegebeden, waarvoor spreker met en kele gevoelvolle woorden dankte. Zooals wij destijds reeds gemeld heb ben, vertrekt dr. Hogerzeil' naar Am sterdam, om daar werkzaam te zijn als leider van den arbeid onder jongeman nen, uitgajinde van de jonge-mannen-ver- eeniging „Excelsior" aldaar (VI. Ct.) Zondagmorgen werd in alle Gere formeerde Kerken in Nederland een bid stond gehouden, in verband met den nood der lijden. Er hadden vooraf predicatiën plaats, naaf aanleiding van toepasselijke teksten, waarna in het gebed een spoedige vrede, bijstand voor Koningin en regeering en ondersteuning des Heeren aan gewonden en stervenden werd afgesmeekt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid-Beierland 'C. Vlas blom te St. Pancras; te Oterleek: J J. T. Spaargaren te Driehuizen en Zuid- Schermer; te Raalte J. Cramer Cz. te' Mauri k. Geref. kerken. Beroepen te Hendrik-Ido-AmbachtC. J. de Kruyler te Oost-Kapelle. Bedankt voor Idskenhuizcn A. Schip pers te Dóesburg. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naai- Amersfoort: L. H. Beekatop te Arnhem. o De „Modus vivendi" in de Synode. In de gister gehouden vergadering van de Synode der N.-H. kerk bracht dr. Visser rapport uil over den door de zes Ulreclitsche hoogleeraren voorgestelden moQUS vivendi. Twee vragën had de commissie zich gesteld: hoe hebben wij. te oordeelen over het beginsel der regeling? En zal een uitwerking beproefd worden, in een regle ment te belichamen? Er is thans groot verschil van richtingen. Dit kan genoemd worden een bewijs van gezond confessio neel leven, want iedere richting voelt *ich gedrongen, wat zij als waarheid ziel, als zoodanig uil le spreken. Maar de belij denissen, die men thans voorstaat, zijn vaak versteend, en daarmede wil men elkander overheerschen. Zoo ontstaat in de kerk de heerschappij van de helft -f- 1, kerk en gemeente lot schade. Een voorstel is ens voorgelegd, waar door het verschillende groepen mogelijk zal zijn, in „geméentekerken" te leven overeenkomstig hun geweten en krach tens eigen beginsel. Is hiermede de vrij heid prijsgegeven'? Of de eenheid der kerk'? Tegenwoordig is er toch ooft ver scheidenheid. Evenwel blijven er bezwaren, niet ge ring te achten of voorbjj le zien. Te mid den van de beslaande verhoudingen rij zen er allerlei vragen. Bij de reglemen taire uitwerking zal men noodzakelijk op moeilijkheden sluiten. Bij dien arbeid ver zekerden de hooglceraren hun medewer king met voorlichting en raad. Tijdeus de zitlingon der Synode kon dit werk na- luurlijii niet geschieden. Daarom bepaalt dc meerderheid der commissie zich tot het volgende dub bele voorstel op grond van de voormelde overwegingen: lo. instemming te betuigen met hel beginsel van het ontwerp; 2o. bedoeld ontwerp, zooals het daar ligt, met de toelichting, aan het oor deel der kerk te onderwerpen. De minderheid, den diep droeven toestand, waarin de kerk verkeert, erken nende, kan toch met dezen modus vivendi niet medegaan Zij heeft principiëele be zwaren. Naar haar innige overtuiging zóu de invoering van dezen modus vivendi niet anders zijn dan de opheffing van de kerk als kerk, waaraan zij nooit mag medewer ken. Zij adviseert mitsdien- lo. den modus Vivendi te verwer pen; 2o indien de Synode nochtans meent, hem aan het oordeel der kerk te moeten onderwerpen, dan stelt zij met allen ernst voor, dat in de vergadering der Synode naast de principiëele ook «Ie praclische bezwaren, als feller wordende strijd, diep gaande scheuring, moeilijkheden inzake liet beheer en meer andere, worden on der de oogen gezien en besproken; 3o. meent de minderheid dat dit stuk in den vorm, zooals het nu voor ons ligt, niel in de kerk kan worden ingezonden. Dit rapport zal worden gedrukt en ver volgens behandeld. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Op de schilderijententoonstelling le Domburg zijn verkocht van J. Hevse: no. 30, Triptiek, Veere, en de etsen no. 34, Lezend meisje; no. 35, Kade te Veere en no. 36, Raadhuis te Veere (twee keer). Het jongste nummer van „Het Le ven" geeft o a een afbeelding van de „Koningin Wilhelininaen van de lorpe- dobooten, oic dc reddingsloepen van het gezonken schip op sleeptouw namen. Ook treft men er in aan een tweetal kijkjes in de bosschen van Domburg 0 Oude s c h i 1 d e r ij gevonden. Eenigen tijd geleden liet de heer v. W. [e Goes eenige herstellingen aan zijn woning aanbrengeai. Dit huis, aan de Kade slaande, is reeds eenige eeuwen oud.- Toen nu de schilder de keuken aan het behangen was, ontdekte, hij boven den schoorsteen een oude schilderij, vuil cn gescheurd. Zij werd uitgesneden en door bemiddeling van den antiquair L. N. te Goes verkocht aan den heer B. te Middel burg. Deze liet haar restaureeren, en nu bleek zij Prins "Willem I te paard voor te stellen. ONDERWIJS. Men verzoekt ons nog volledigheids halve te vermelden dat zich om hun af wezigheid op de sluitingsplechtigheid der Belgische school alhier de volgende heeren lieten verontschuldigen S. Blaauw, tandarts, J. G. Nijk, directeur Rijkskweek school, A. F. Hiller, secretaris Steunco mité, J van Houte, onderwijzer, G F. Maris, dito. Geslaagd voor hand tee kenen 1. o. de heeren C. v. d. Putten, P. Stuurman en S. Dronkers, allen van Middelburg. Mej. M. Slruve, van Middelburg, slaagde voor het staatsexamen tol toe lating aan de Universiteit te Utrecht, en verkreeg diploma B. In de heden gehouden raadszitting le Zaamslag werd benoemd tot on derwijzeres aan de openbare school1 in de kom der gemeente, mej. C. A. Th. Knijff, aldaar, met wie als no. 1 en 2 op dc voordracht stonden de dames D. L. Iiause en C. de Jong te Vlissingen. De heer R. Rijkse, hoofd der M. U. L. O-school te Aar den burg, is als zoodanig benoemd te Maassluis. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Hel bestuur van den cal. Suzanna-' pold'°r heeft heden aanbesteed in het gemeentehuis le St.-Annaland het maken van werken tol verdediging van den on- derzeeschen oever aan de waterkeering van bovengenoemden calamiteuzen pol der. Laagste inschrijver was J. Roskam Cz. te Sliedrecht voor f 15.966. LAATSTE BEBICHTE8. NAT. OLYMPISCHE SPELEN. Naai- men ons meldt, zal op 10 Sep tember a. s. de gbhvedslrijd worden ge houden te D o m b(u r g of te Noordwijk. De beker voor heeren zal alsdan worden verspeeld. UIT GOES. Van liet nieuwe gewas was heden aan gevoerd koolzaad, hetwelk werd verhan deld voor f 33—f 35 per 100 K.G. UIT ROTTERDAM. Te Rotterdam is overleden de Belgische majoor van de 11e linie E. C L. Digerich uit het internoeringskamp le Amersfoort De teraarde-bestelling zal met miliiaire eer plaats hebben. Het driejarig meisje van E. kroop in een onbewaakt oogenblik met een bran denden lucifer in bed; de kleine geraak te in brand en l>ekwam zulke wonden, dat zij spoedig daarna overleed BEURSBERICHT AMSTERDAM, 2.18 u 5 <y0 Nederland 1027/e2y2 o/o Ned. W Schuld 63s/33 oyo do Oblig 73i/i; 3 do Certif 73>/s Kon. Petrol Aand. 503; Gecons. Holl. 207; Perlak 47, Zuid Perlak 78; Amst. rubber 198; Nederl. do 68 Ned. Amerik vaart 408; Nieuwe do. 399; Kon Holl Lloyd 175; Kon. Ned Stoomb Mijk«i2043/1. Anaconda 164i/2; Steels 82; Denver 11 Erie 34%Miss Kansas Texas 5 vijf zes tiende Gar Foundry 57VsHide Leather 52%Common Marin'e 24 vijf zestiende. Prefered do 84%; Cert. v. Obi do 96" Maxwell 27, Lappen do. 84i/2; Cigars 51%; Studebaker 129. EEN NOODLANDING. Door een defect aan den motor 10 minuten gaans van Leiden, om 12 u. he denmiddag een noodlanding gedaan door een vliegmachine, waarin gezeten wa ren de lui tenant»-vliegenier Van Oosten W de aspirantfid. Colette. Doze heb ben geen letsel bekomen RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD,' 7 Aug. Onder den druk der Turken trokken onze troepen in de streek van Kermansjah terug. JAPANSCHE ADMIRAAL OVERLEDEN. TOKIO, 8 Aug. Admiraal Kami Moera is overleden. fiagskomsa Bericliteii. UIT VLISSINGEN. Op het verzoek van „Eigen Hulp" om een der bestuursleden van een der daar gevestigde verbruikscoöperaties alsnog in de levonsmiddeleni-commissie op te ne men is van den w.n. burgemeester M. Laernoes het volgende antwoord on Ij- vangen „In antwoord op. uw hiernevens ver meld schrijven heb ik de eer u le bef richten, dat door mij geene uitbreiding meer kan worden verleend aan het le dental der commissie inzake levensf- middelen. MARKTBERICHT. Vlissingen, 8 Augs. Boter geen aanvoer. Eieren 1' 0.90 per 13 stuks. TOEGELATEN De Koningin heeft alsnog bevolen de toelating als lid van den raad der ge meente Baarland van P EleubaasJzn gekozen ter vervanging van A. Brugge)- man, die ontslag nam als burgemeester maar secretaris bleef, en daardoor het raadslidmaatschap niet kon blijven waar nemen. VAN DE GRENS. Heden Dinsdag werden op de forten te Antwerpen schietoefeningen gehouden door de Duitschers met zwaar geschut. HERSCHEEN LIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NI MMER. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 7 Aug. Westelijk oorlogstooneel. Bij Pozières werden aan de EngeB- schen de loopgraven, die zij veroverd hadden, bij een tegenaanval ontnomen Sedert gisterenavond zijn tusschen Thiep- val en Bazentin-le-Petit nieuwe gevechten aan den gang. Ten N. van de hoeve van Monacujwerd 's avonds een zwakke en vervolgens een zeer sterke aanval, der Franschen vol komen afgeslagen De gfevechten bij den Thiaumonfe bergrug zijn tot staan gekomen, zonder den vijand voordeel te geven. Aan den ,0 kant van het bergwoud sloegen wij aanvallen der Franschen af Meermalen herhaalde vijandelijke vlie^- geraanvalleu op het achter ons front gej- lcgen terrein, hadden geen bijzondere' uitwerking. Bij herhaling geworpen bommen ver oorzaakten geen schade. Oostelijk oorlogstooneel. Legergroep Von Hindenburg. Op het N deel van het front gebeurde niets bijzonders De eergisteren ten Z van den zandheuvel ten Z van Sczaretze nan de Slochod vooruitgeschoven vijandelijke afdeeling werd door tegenaanvallen lor rug'geslagen. Ten N W. en "W. van Zalacze hadden Russische aanvallen geen succes. Ten Z daarvan wordt op den rechter oever van de Seréth ge-sttrediett Onze vliegtuigeskaders hebben met waargenomen succes tal van bommen geworpen op troepenl-concenlraties aan èn ten N van de spoorlijh Kowel—Sarny Legergroep Aartshertog Karei Bij het leger van Von Bothmer is de toestand over hei algemeen onveranderd. In de Karpaten bereikten onze troef- pen aan de Szcremos de hoogten van Pliak en Dezeshowata. Van hel Balkanoorlogstooneel niets nieuws. VERK00PIN6EN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inform Dinsdags. Middelburg, Bessen, Veilings- vereeniging. 9 Aug. Ziérikzee, Hofstede, v. Nouuuijs en Schram. 9 Aug. Souburg, Huizen, Paap T Aug. Oostkapelle, Vruchten te Velde, Verhulst. 15 Aug. Koudekerke, Hofstede, Loeff. 16 Aug. Veere, Vruchten te Velde, Loeff.- 16 Aug. Goes, Hofstede. Treub en Neervoort. 18 Aug, Koudefterke, Hofstede, Struve 22 Aug. Middelburg, Bouw- en Weiland, Verhulst. 24 Aug. Neuzen, Hotel Centraal, Dregtnans. 29 Aug. Veere, Inspan, Loeff VERSCHILLENDE BERICHTEN. - De gemeenteraad van 's-Gravenhage besloot met algemeene stemmen tot aan koop van de buitenplaats „Vreugde en Rust" te Voorburg. y Amsterdam was nog altijd in het be zit van een. paardentram op het lijntje van het Ilaarlëmmerplein tot Slolerdijk. ^Gisteren is ook dat lijntje in electrisch bedrijf genotoen. SIMULEERENDE PAARDEN. Niet alleen soldaten, ook paarden pro- beeren door het voorwenden van ziekten zich aan den militairen dienst te onttrek ken. Een Framch veearts doet over dit onderwerp in de Paris-Midi de volgende interessante mededeelingen. „Hoe onge looflijk het ook mag klinken", schrijft hij, „ik heb 'werkelijk ontdekt, dat onder de paarden aan het front werkelijk simu lanten voorkomen Ik merkïfe dit hoofd zakelijk op aan die deelen van het front, die voortdurend aan een hevig artillerie vuur ?ijn blootgesteld. Sommige paarden sleepen (meth un poot, anderen laten hun kop tot op den grond zakken, alsof ze i\jet 'meer in staal zijn, hun last verder te dragen. Het is duidelijk, dat ze zich ziek houden, in de hoop, naai' een depot achter liet front vervoerd te zullen wor den. Bij de meeste gevallen bleek, dat er van geen ziekte sprake was Achter het - front springen al de simulanten weer vroolijk in *het rond." Wij vragen ons echter af, of boven genoemde veearts niet te veel zoekt achter de symptomen, die zich bij de paarden, voordoen. Ons dunkt, dat het niet te ver wonderen is, dal een in hooge mate ze)- nuwaclitig, gevoelig dier als het «paard, zich allesbehalve op zijn gemak voelt, wanneeer om hem heen de granaten: springen en de kanonnen donderen, cn wij achten het dan ook niet onmogelijk dat de bovenbeschreven verschijnselen al leen uit deze ongerustheid zouden voort spruiten en toet simulatie" niets uit staande hebben. RECHTZAKEN. Door Fr. W„ 39 jaar, koopman te Amsterdam is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van deze rechtbank van 28 Juli 1916, waarbij hij ter zake van de bekende poging tot uitvoer van een lading lijnolie bij RillancV-Balh is ver oordeeld lot 3 maanden gevangenisstraf- o Arr. Rechtbank te Middelburg. Voor de vacantiekamer dezer recht stonden heden terecht J R. en A. v. d. H beiden te Zaamslag, beklaagd van' huisvredebreuk, de eerste bold tevens wegens bedreiging van den herbergier A. van Fraijeiihove Op 10 Juni omstreeks 10 uur kwamen beide beklaagden in het lokaal van Van Fraijeiihove en weigerden op zijn bevel heen te gaan R. nam een stoel op, pakte den herbergier beet en onder opheffing van den stoel zeide hij „kapot moet je" Aldus verklaarde de herbcrt- gier, als getuige gehoord. Bekl R ontkende, dat getuige hem gezegd heeft weg te gaan, en ook ont kende hij gedreigd te hebben De tweede getuige, M van Fraijen'- hove, dochter van den herbergier, ver klaarde als haai* vader, zij nam dem stoel van K. af. Bekl. bleven ontkennen. De officier van justitie wees er op hoe moeilijk de tweede getuige uit haar woorden kan en gaf in overweging als nog te hooren de vrouw van den her* bergier. De rechtbank achtte dit niet noodig. De eisch luidde nu f 20 of 40 dagen voor R en f 15 of 30 dagen voor v d. II Niet verschenen was A. C R„ uit C o- lijnsplaat, die beklaagd werd van mis handeling van S Meer se, door dezen met een boksbeugel of mes bloedend te ver wonden. Volgens een Voorgelezen verklaring van bekl heeft deze Meerse als den aanvalf- ler aangewezen en wel bekend met zijn vuist, doch niet met een boksbeugel te hebben geslagen Getuige Meerse heeft duidelijk held, iets uil zijn zak zien halen. Hij had mot bekl. enkele woorden gehad De tweede getuige M. de Regt, heeft de mishandeling gezien Meerse viel op den grond Nader ondervraagd, blijkt getuige noch den mishandelde, noch bekl goed te kennen hij heeft ech'er later bekl. bij den veldwachter gezien, en herkende toen de gestalte van Jen dader vande mishandeling. De eisch luidde f 15 of 30 dagen Wel verschenen was D. B. de Cuit Overslag, ook beklaagd van mishande ling, en wel van M M. Goossens Dit meisje als getuige gehoord, zeif- de eerst woorden met bekl te hebben

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2