MIDDELBURGSCHE COURANT. 159* Jaargang Maandag 7 Augustus. BINNENLAND. FEUILLETON. NT» lang© jaren Uit Stad en Provincie. mmmammmm X 184 1916 Deze ccurant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50'. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën S 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Van de grens. In de broodregeling voor de Belgische gemeenten zijn belangrijke veranderingen gebracht. Er is nl. een controle-bureau opgericht te Hulst, waarvan de heeren F. van W'aesberglie en C. de Goeie leden zijn om fraude tegen le gaan. Voortaan mag elke bakker brood uitvoeren en kan daartoe consenten bekomen Aan de grenzen staan controleurs, die liet we gen en een prijsbon afgeven. Deze bon wordt dan idoor de betrokken burgemees ters uitbetaald Het wit brood wordt be taald met 20 et. en het bruinbrood met ,17 ct. de kilo. Alle leveringen moeten franco aan de grens geschieden. Bij frau de zullen straffen toegepast worden. DeiVoor d-Hinder. Naar de Tel verneemt, zal op t Sep tember a,s. het lichtschip Noord-Hinder binnengehaald en door een groote boei vervangen worden. Deze maatregel zou genomen worden, om de bemanning tij dens de herfst- en winterstormen niet bloot, te stellen aan het zoo dreigend mijnengevaar. De papier prijzen. Bij de Tweede Kamer is ingediend (een wetsontwerp tot verhooging van de be grooting der Landsdrukkerij met F 230 000 voor papier. Tabak. Naar aanleiding van het door ons aan liet Hand. ontleende bericht, dat Enge land binnenkort maatregelen zou nemen om den, oogst van den particulieren ta- balcsverbouw op Java, dus dti productie ■der boorenplanters niet meer naar ons land door te laten, tenzij geadresseerd aan de N. O. T terwijl van dezen maatregel dan de bekende groote plan tages zouden zijn uitgesloten, wordt ge meld dat daarvan der N O T. uitvoe rende commissie niets beleend is. Boonen, De minister van L., N. en H. heeft bet- paald, dat de z.g Wasboonen en Wage- naarboonen op ingschreven veilingen aangevoerd, onder consent ten uitvoer zuilen worden toegelaten, zonder dat een zeker percentage er van voor het binnenland behoeft te worden gleveild. Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Crt. Eieren. Door den Minister van L N en H. is voor "de week van 6—12 dezer, de hoe veelheid ter beschikking te stellen vol- versche kipeieren voor iedore 100 uit gevoerde vastgesteld op 50, van welk gen ial 20 moeten worden geleverd legen f 5 per 100 stuks ter conserveering en 15 tegen don prijs van f 5 80 per 100 stuks .aan gemeente-besturen naar het Engelsch. door L G MOBT5RLY 54). „Zog mij den naam van dien geheim zinnige» „hij"," zei ze, „je moeder slaapt ze is zeer vermoeid na al haar angst van. gislcren, en ze slaapt nu eens goed, wij kunnen dus wat langer samen praten, je kunt toch nog niet naar haar toe gaan." Deze verloederde Hetty, die door haar nieuwe ondervindingen zooveel van haar oud? knorrige ontoeschielelijkheid scheen te hebben afgeschud, was toegankelijker (lr.n ze ooit geweest was en Joyce, beden korde dat het verstandig was het ijzer te smeden terwijl liet heet was, moedigde het meisje aan tot spreken, terwijl de neiging haar hart le openen nog sterk in haar was. ,',Dc naam van den dokter is Brampion, Christoffel Brampton", antwoordde Iletty, te vervuld van haar eigen overpeinzingen om op le merken, hoe Joyce schrikte bij liet hooren van dien naam, „ik heb rog nooit ecu man ontmoet zooals hij. Hij maakte mij beschaamd en toch, of schoon liet vrceselijk is, zich zoo te scha- men. paf hij mij de vaste overtuiging, dat ik van voren af aan kon beginnen eni irachten heel anders te worden, hij deed Tentoonstelling vluchtoord Ede. Zaterdag is bovengenoemde expositie officieel geopend Zij wordt gehouden in de groote concertzaal vah het kamp, die ruim 2000 personen kan bevatten De verschillende stands zijn met eenvou dige hulpmiddelen, alle vervaardigd door de vluchtelingen, smaakvol versierd. Luitenant Freeman vrijgelaten. De vlieger R, FreeTnan, luitenant der Engelsche marine, die Donderdag Hoek van Holland door het Belgische stoomschip An vers js aangebracht, isi, naar Dc Tel. meldt, uit zijn voorloopige de tineering ontslagen en zou per 'Hanvich- boot weder naar Engeland vertrekken. Export naar Engeland Naar „Het Centrum' verneemt doen zich met betrekking tot den uitvoer van verschillende artikelen naar Engeland nog eenige moeilijkheden voor. Het hoofdbezwaar is wel, dat Engeland niet op de vrije markt in Nederland wil kool pen,. doch consignatie verlangt naar de Engelsche markt, zoodat het risico van den prijs bijv. zou komen ten laste van den Nederlandschen verkooper Begrijpen lijkerwijze is men in handelskringen niet gfezind over dit bezwaar heen le slap pen, terwijl men van Engelsche zijde niet genegen schijnt in dezen toe te geven Om tot een oplossing te geraken waartoe het in de gegeven omstandig- heden wel zal moeten-komen zou nu vermoedelijk van onze regeering pen aanvullende regeling te verwachten zijn die het bovengenoemde risico dekt. EEN MANIFEST OVER DEN VREDE. Door een aantal vooraanstaande per sonen in Engeland, waaronder de beken de theoloog proL Carpeter, lagerhuislid, Thomas Bart Iioogerhuislid, Lord Court ney of Penwith, voorts Edward Fry, Engelsch afgevaardigde op de tweede vredesconferentie, de econoom Hóbson, Ben Turner, secretaris van den Textiei- arbeidershond. en Wool F, leider der Fabian society, is blijkens mededeeling door den Nederi. Anti-OorLogsraad een manifest verspreid, bevattende een schema van 'redesvoorwaarden, dat groote overeen komst vertoont met het manifest aan de oorlogvoerenden van de conferentie der neutralen le Stockholm UIT DE PERS. Lichtpunten. AMr. H. P.) M.(archant) wijst in „De Vrijz.-Democraal" op twee lichtpunten van de socialistische conferentie van neu tralen Troelstra en de Zweed B run ling heb ben beiden met nadruk verklaard, dal het nihilisme op militair gebied door de so ciaaldemocraten is verlaten. Hel is zeker geen toeval, dal Vliegen in „Het Volk" mij voelen, dat ik het in mijn eigen macht had iels beters le worden." Rramplon' Die naam weerklonk steeds' in Joyce's hart; en uit het verleden doem de een gezicht voor haar op, een mannen- gezicht, heel sterk en heel zacht, met b'auwc oogen vol standvastigheid en stra lende van liefde voor haar. Was de man, nu wien Hetty sprak,«de man, die in druk had gemaakt en invloed uitgeoe fend op het meisje met het moeilijke karakter, dezelfde, welke zulk een groote rol had gespeeld in haar eigen leven? Hel was zoo geheel de Christoffel dien zij ge kend had. Frissehen moed storten in oen anders gemoed, hem helpen weder op te s.aan en te strijden, hem nieuwe kracht geven dal alles kenschetste den man, wiens aandenken nooit in haaf hart was verflauwd. Ofschoon vele en vele lange jaren waren voorbijgegaan, sedert zij el kaar gekend hadden op de met pijn- boomen begroeide berghellingen van liet Westen, steeds weder was de gedachte aan hem het plechtanker geweest wan- ro(r ze bijna overweldigd werd door den (hv."« en de beroeringen van bet leven. Afec dan eens, wanneer het hopeloos scheen voort te gaan met den strijd en slechts mogelijk ae wateren van den te genspoed over haar hoofd te laten ko men en haar verzwelgen; meer dan eens als 7ij getracht bad alle verheven idealen op te geven, goedheid en reinheid te la ten glippen en zooveel mogelijk geluk en welvaart te koopen met haar eigen schoonheid, menigmaal wanneer deze ver- juist nu mei groote beslistheid dit stand punt lveeft verdedigd. Men wil een weer machl. Indien dit ernst is en daaraan kan niemand twijfelen /.uilen wij op dit punt kunnen samenwerken lol de lier vorming in de richting van liet militie leger niet vooroefening, korten oefenings- tijd, algemeenen dienstplicht. Het tweede punt is dit, dat door de heide leiders ter conferentie als liet naaste politieke doel is genoemd de strijd voor het parlementaire stelsel. Het moge vooral zijn uitgesproken met liet oog op Duitsclie toestanden, die aan de Dnitsche sociaal-democraten de vruchten van bun groote getal hebben onthouden, hel is niettemin van algemeene strekking, als Troelstra hel volgende zegt- ..Volledige verwezenlijking der burger lijke democratie en van het liberale staatsrecht zal in de periode van uit breiding der staatsmacht, die wij tege moet gaan, meer dan 'ooit noodzakelijk zijn. Daarnevens zal een zekere decentra lisatie onvermijdelijk zijn, opdaL niet bet centrale gezag vrijheid en initiatief der maatschappelijke krachten onderdruklce." De oorlog heeft dc aandacht afgetrok ken van loekomstdroomen en gevestigd op hetgeen het naast in uitzicht is. Zoo zullen bij het moeilijke werk, dat ons na den oorlog wachl, de krachten tot elkan der kunnen komen.' O ïi i e ©economische zelfstandigheid. De ,,N. B Ct." schrijft: Onze graanschepen worden aan de En gelsclie kust' aangehouden en geruime.n tijd opgehouden, omdatde Ameri- kaansche aflader van het graan door de Engelsche regeering op de „zwarte lijst" is geplaatst. Dit schijnt voor Nederlanders een beletsel te moeten zijn, om met dien man handel le drijven. Een abonné van het Balaviaasch Han delsblad sclirijfl ons, dat, terwijl de an dere Indische oladen geregeld hier le lande worden ontvangen, sedert h^lf Mei liet Bal Hbl. wordt gemist Bij onderzoek is hem gebleken, dal ook het Ministerie van Koloniën geen Balaviaasch Hbl. meer ontvangt. „Is bet niet ontvangen vraagt hij -soms een gevolg van het feit. dat genoemd blad is geplaatst op de Engel sche zwarte lijst? Beoordeelt de Engel sche censor dus, of een Hollandscha courant, bestemd voor den minister, al of niei zal worden doorgelaten?" De aangelegenheid lijkt ons een onder zoek waard. De beide door ons genoemde punten zijn van liet hoogste belang, omdat zij geen van twee direct verhand honden niet den oorlog, doch vallen in het kader van den oeconomischen strijd, die voor nü den oorlog in Engeland voorbereid wordt. Er is mitsdien geen de minste zekerheid, dal wanneer de vrede den oeconomischen oerliog met ffissehe woede zal doen ont branden, de hierboven aangeduide wa penen zullen worden nedergelegd. Wij meencn, dat zelfs in oorlogstijd de Nedcrlandsclie Regeering gerechtigd is leiding tot haar kwam. had de herinne ring nan Chrisloffel's kalme goedheid' haar kracht ge/even, den strijd voort te zetten naar die hooge idealen, die in haar oogen vertegenwoordigd werden door zijn karakter. Zoo James Douglas de kwade invloed was geweest in haar le ven, Christoffel Brampton was de invloed geweest ten goede en de gedachte die dikwijls bij haar was opgekomen wanneer zij aan Christoffel dacht, kwam ook nu' weer terug. Zijn mooie naam Chris toffel beteckende- drager van den Christus. Was het omdat Christoffel den Christus altijd droeg in zijn hart en zijn leven, zooveel in zijn vermogen was hel leven van Christus leidende, was het daar door dat zijn invloed op baar en op anderen zoo ver reikend was en zoo diep'' Zij zou nu op het oogenblik een heel andere vrouw geweest zijn indien Christoffel niet zulk een ver reikenden in vloed op haar had uitgeoefend. Zij deins de terug van de gedachte aan den af grond,-waarin zij misschien verzonken was, indien zijn onwankelbare invloed op haar, haar niet had tegengehouden. En mei die gedachten, welke elkaar met snelheid opvolgden, kwam 't verlangen in haar op, zijn gezicht weer te zien, zijn stom le hooren. een verlangen dat haar haast deed schrikken, zoo levendig wérd het in haar. Indien de Chrisloffel Bramp ton. waar Hettv van sprak, dezelfde was dien zij gekend had, en het scheen on mogelijk daaraan te twijfelen, dan kon het best wezen dat zij elkaar weer ontmoet ter markt te gaan waar en bij wien haar goeddunkt, en zich aan Engelsche zwarte lijsten niet behoeft gelegen te laten lig gen. Wij mecnen dal wij hier in Holland de HolJandsch-Indische bladen mogen Ie zen, die wij verlangen, ook ai-staal aan de Engelsche regeering de inhoud niet aan. Er moet aan gehecht worden, dal zich niet, zij het in oorlogstijd, onrechtmatige georuiken gaan vestigen, waardoor ons onze vrijheid ontnomen wordt. Dat is voor onze oeconomische toekomst van overheerschend belang. Wordt de Engel sche inmenging in onze zaken inmen; ging die niets meer le maken heeft met de oorlogvoering en dus niet meer daar uit valt te verklaren, laat staan le ver ontschuldigen zonder protesl of verzet geduld, dan is het na den oorlog mei onze zelfstandigheid gedaan. Oorlogshan delingen houden vanzelf met den vrede op -- de oeconomische dwangmaatrege len,.waartoe de Engelsche regeering zich bevoegd acht, zullen pa den oorlog eerst recht gaan beginnen. Daarom zijn deze maatregelen op het oogenblik voor onze toekomst dubbel zoo gevaarlijk nog als die, waarloc in het belang van de oorlog voering wordt overgegaan, en welke mits dien van voorbijgaanden aard zijn. Uit Middelburg. Door de politie is verleden week twee maal proces-verbaal opgemaakt Le gen personen, die zonder de vereischte vergunning aan het phologi'apheeren wa ren Waai' vooral tijdelijke bezoekers van ons eiland, o. a. badgasten uil Domburg, zich aan deze overtredingen schuldig ma- "-en, en zij dit natuurlijk onwetend doen, s Het wel gewenscht, dat hotelhouders en dergelijken de vreemdelingen waar schuwen. om hen voor onaangenaamhe den te behoeden - Het was Zaterdag goed te merken in de stad, dat de boeren en boerinnen en wel speciaal hel jonge geslacht, on danks het ontbreken van de Middelburg- sche kermis, evenals verledenjaar toch den .ualslen kermisdag vierden. Er was heel wat jong goedje in de stad. De ker- misvierders zonder kermis waren voor groot deel per fiets naar de stad ge komen en zaten nu in de café's, waar de .■loeren het ontgelden moesten, of fla neerden langs Mantt en aangrenzend^ slraten. Tol laat op den avond galmden de lie deren langs de straat, totdat de politie hel zingen verbood, aan welk verbod men zich gewoonlijk niet erg veel stoort. Een tweetal, dat wel wat al te veel aan Bacchus geofferd had, werd in arrest gestold, ter wijl de politie een paar maal moest op treden om erge-rustverstoringen te voor komen. Bij een bewoner werden door (ot nu toe onbekende personen eenige ruiten in gegooid. ten. Zou de oude vriendschap uit haar jongen meisjestijd vernieuwd kuijnen wor den, de vriendschap die haar leven zoo heel anders gemaakt had' Die vraag school haar als een bliksemstraal door hel hoofd; en toen de bliksemstraal voor bij was, zei ze tol zich zelf dal zulke gedachten niet anders waren dan kinder achtige droomen, gebaseerd op onmoge 1 Ticheden Christoffel zou haar al lang eu huig geleden uit zijn hart hebben verbannen; waarom zou hij haar daar hebben be waard? Zij was ontrouw, geweest tegen over hem, welke reden kon hij heb ben met e enige vriendelijkheid aan haar le Üenken? Natuurlijk had een andere .Vrouw de plaats ingenomen die zij een maal had bekleed in zijn hart; zij' had gee» recht, geen grond om te den ken dat zij nu nog iets zou tellen in het leven Van Christoffel, indien zij el kaar bij toeval weer mochten ontmoeten. En de waarschijnlijkheid van zu\k een ontmoeten was te gering om er de aan dacht bij te bepalen Zoo toevallig moge lijk had hij Hetty's pad gekruist, en hij had tcgénover het meisje, dat zich in ongelegenheid beyond de rol gespeeld van den barmhartige» Samaritaan, maar de rol die hij in Hetty's leven had gef- speeld'was afgedaan, het was al heel on waarschijnlijk, dat hij meer voor het meisje zou doen dan hij reeds gedaan had Daarom was het ongerijmd de hoop hem weer te ontmoeten to vestigen op zijn tijdelijke bemoeiing met Hetty's za- Op het telegraafkantoor alhier zijn sedert een paar dagen twee dames werk zaam, die zich opgegeven hadden bij den Urgcntieraad De muziektent, die verleden, week op de Markt is opgesfagen voor het. Concours Hippique, zal daar blijven slaan tol na afloop van het fecsjt van Middelburg Vooruit op 29 dezer en van het gynmasliekfeest op 4 September as Het Middelburgsch Muziekkorps zal op Vrijdag 11 Aug. 191(T des avonds ten 8 uur een muziekuitvoering geven op het Molenwater. Uit Vlissingen. Zooals wij gisterenavond reeds door een bulletin op enkele plaatsen in de stad bekend maakten, is de „VI. 15", visseher Sclirot-vers, te Duinkerken aangekomen. Zaterdagavond laat werd een telegram ontvangen, dal de boot in de Fransche haven was. Of zij daar vrijwillig heen is gegaan of opgebracht door een Fransch of Engelsch oorlogsschip, is niet hekend. Wel vermeldde hel telegram nog. dal al les aan boord in orde was en dat de op varenden naar Vlissingen komen. Of dit Kal zijn met de boot of als passagiers over Engeland, is uil hel telegram' niet op te maken. Dal het heerlijke zomerweer van het begin der vorige weeek gunstig ge*- werkt heeft op het aantal genomen zee baden, blijkt wel hieruit, dat van 29 Juli tot -6 Augustus niet minder dan 2940 ba den genomen zijn, waarvan 1752 door heeren en 1188 door dames, Bij de politie te Vlissingen is door een manufacturier aangifte gedaan dat hij door een 17-jarig meisje is opge licht voor een blouse en een rok Het bleek dat hei meisje te Middelburg woont en dat het zich ook te Goes aan oplich- ling Schuldig maakte Na verhoor is zij ter beschikking der justitie gesteld EenigGn tijd geleden werd een rij wielhandelaar aldaar door militairen op gelicht. voor drie rijwielen Thans zijn twee dezer rijwielen te Rotterdam op gespoord, waar zij verkocht waren De eigenaar koeht de fietsen terug De daders zijn, nog niet gevonden Uit Walcheren. Dat de Middelburgsche kermis niet door de plattelandsbevolking velgelen is, hebben ook de caléhoudcrs le Dom burg laatslleden Zaterdag gemerkt, (oen hun zalen met bezoekers overvuld wer den en*voor de talrijke fietsen niet genoeg bergplaats was. Onophoudelijk reed het door de Domburgsche straten af eu aan. - Het druk bezochte bal op het bad paviljoen des avonds van denzelfden dag heeft laten zien ,hoe zeer Domburg ook bij de Hollanders uitverkoren is. Bijna alle hotels en pensions zullen zich ken en zelf eenige toenadering tot hem zoeken, daar kon zij geen oogenblik over denken Hij was haar geheele be staan zeker al lang vergeten, of herhA- nerde zich liaar tact eenzekeren Weerzin Neen, hel was niet waarschijnlijk dat hij ooit weder haar pad zou kruisen. Maar zijn invloed zou altijd levendig blijven, zijn invloed behoefde nooit verloren te gaan: het beste deel van de liefde, die hij haar gegeven had zou zij steeds bet- waren, zijn kracht en "goedheid kon den hraar nog den weg wijzen dien zij moest volgen om het hoogste be be reiken en 't was zonderling hoe deze gedachte haar troostte Maar ze deed haar den draad verliezen van hetgeen Ilelty zeide en zij werd plotseling tot het heden teruggeroepen door het hooren van een bekenden naam „Juffrouw Dulcie Graham het is- zoo'n lieve naam en zij is geheel en al als die naam. Ik vond haar heel lief „Dulcie Graham? Waarom spreek je over Dulcie Graham?" vroeg Joyce met zeer verbaasde oogen „hoe heb je die gezien?" „Ik heb u verteld dat dr. Brampton mij naar haar pension gebracht heeft. Ik denk dat hij voor haar ook heel vrienj- delijk geweest is; zij sprak juist alsof zij het geheel met mij eens was; zij denkt ook dat hij geheel anders is dan andere menschen. verstandiger en bei- ter" (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1