MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 8 Augustus. FEUILLETON. As 181 159* Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft .bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. SINNENLANO. .NEDERLAND EN DE OORLOC. De dienst op Enge land. Men meldt aan hel Hdbl. dat er alle ians bestaat, dat de „Zeeland" haai* dienst weer zal openen daar een der dagbooten weer wordt gereed gemaald. Naar aanleiding van dit bericht, wendden den wij ons tot de dirjcctie, die ons me dedeelde, dat inderdaad een dpr booten voor den dienst in orde wordt ge bracht, doch dat nog geen beslissing1 is genomen. Denverzen ding van. de post voor Enge lland zal. intusschen beden en Zaterdag .5 dezer en vervolgens des Maandags, Woensdags en Zaterdags geschieden van Rotterdam met de booten der „Bata vier-lijn, welke te 10 uur 's avonds ver trekken. —o De vliegers boven Z. Vlaanderen. Waarschijnlijk tengevolge van liet ne velige weter loopen de verschil lende cor respondenten-berichten die wij heden nog ontvingen over het gister boven Z.- Vlaanderen waargenomen vliegereskader, uiteen wat het aantal: betreft. Te, Sas van Gent zag men er dertien, iéén voorop, dan de rest twee aan twee. en één achter aan. Maar te Breskens en Cadzand zeventien. In )aats,tgen.oemL de plaatsen zag men ze uit het N. W. komen en naar het Z. O verder vliegen. .Br kwamen echter na een goed jhalf uur •weer een tiental' uit die richting terug. Bij dezen terugkeer zijn ze beschoten door onze militairen, en bovendien door de Buïlschc kanonnen Van ICnocke. In Cad zand vielen lal van scherven van de grana ten neer, zoowel iuae kom der gemeente als daar buiten, gelukkig echter zonder .jeinand te deren. Van de nationaliteit was niets te on derscheiden. Maar uit het schieten der Duitschers te ICnocke valt af te leiden dat liet vliegtuigen der geallieerden wa ren. f Wat ze hebben gedaan, is nog niet bekend. Er loopen geruchten over een bezoek aan Gent, waar branden zouden zijn waargenomen Maar we melden dat onder voorbehoud. In ieder geval zijn ze boven ons ge bied op een plaats geweest waar ze niets te taaken hadden Volgens de garnalenvisschers hebben zij op de Noordzee ruim vijftig vliegers gezien. De in den grond geschoten „Zeeland" Naai* vernomen wordt, zijn alle op varenden van de „Zeeland" gered. Het schip was met steenkolen geladen en op ireis van Schotland naar Frankrijk. Daar steenkool contrabande is, geldt het hier geen onrechtmatige daad De duilcboot- comhiandant nam de scheepspapieren en gaf den gezagvoerder der „Zeeland" last met de bemanning het vaartuig le verla ten. De Scheepvaart- en Sieenlcolenmij. te Rotterdam, waaraan het schip behoorde, - verliest met de „Zeeland" in den oor lóg haar vijfde schip. Engeland en onze visscherij. Naar de N. R. Gt. meldt, zijn ojpnieuw drie Nederlandlsche visscherssphjepen op gebracht en zijn voor het prijzenfipf ge bracht de ladingen van twee andere schepen. Naar de N. Ct. verneemt; hebben zich gisteren bij den Engelschen vice-consul té s Gravenliage een vijftal' Sclievening- sche vrouwen vervoegd, die namens haarzelven. en een 400-tal anderen de medewerking >van den vice-consul1 kwa men inroepen om te bewerken, dat bij f\e Engelsche regeering stappen werden gedaan tot hel loslaten van de beman ningen der opgebrachte visscbersscha pen, zoodat de visschers weder in de gelegenheid werden gesteld voor hun gezinnen het brood te verdienen. De vice-consul gaf aan de vrouwen te kénnen, dat hij haar verzoek aan den consul-generaal van Engeland te Rotter dam zou overbrengen. Te oordeelen naar het hieronder vol gende, door ons aan hetzelfde blad ont leende bericht, schijnt overigens de be langstelling te IJmuiden voor deze toch zoo belangrijke kwestie maar gering te zijn Gisterenavond toch zouden de heeren Joh. Brautigam en A W. Ileylcoop, bei den vah Rotterdam, voor de Zcemans- vereeniging Volharding en den Cenlralen Bond van Transporl en Havenarbeiders in hotel1 Cycloop te IJmuiden spreken over het optreden van Engeland inzake de visscherij. Blijkbaar hadden dé meesüen de voor keur gegeven aan een wandeling in de vrije natuur boven een samenkomst in een warme zaal', want de opkomst was zoo matig, dat de voorzitter hel beter achtte de vergadering tot een volgende week uit te stellen. De meel'kwestie. Naar „Het Centrum" verneemt, is van regeeringswege aan de meelfabrieken last gegeven, om' geen bloem meer te leve ren aan handelaren in voederartikelen. Deze bepaling is getroffen, teneinde het gebruik van bl'ocm als veevoeder den kop in te drulcken. Uit Stan en Provincie. Uit Vlissingen. De begï-afenis van de twee siachtotf fers van de ramp met do mailboot „Ko|- ningin Wilhelmina" zal morgenmiddag te 1 uur plaats hebben. Het in ons vorig nummer onder Mid delburg opgenomen bericht betreffende de inschrijving van de Belgische vluchtelingen betrof het regeeringscomité voor de belangen der vluchtelingen te Vlissingen. De directer-generaal der S.S. beert o. m een loffelijke vermelding wegen» bor loonde eerlijkheid toegekend aan den hoofdconducleur der S S P. Vos te Vlisf- singen Gisterenmiddag zette zich een bij[- enzwerm neer in een der boomen aan de Badhuisstraat te Vlissingen. Het leek een levende knoest. Een half uur later vloog de zwerm op gelukkig niet in de richting der vele openstaande ramen der woniré gen, waarvan de bewoners blijkbaar niet Ha lang© jaren naar het Engel Bch door L. G. MOBERLY HOOFDSTUK XVIII. „Ik begeerde iets anders". Hel was een kille namiddag, er viel een druilerige regen en de straten zagen er heel anders uil dan ze gedaan zouden hebben op een dag midden in Augustus. Toen Christoffel Brampton de deur van zijn huis achter zich sloot, dacht hij ver langend aan de prettige kamer die hij pas verlaten" had, aan hel vuurtje dat zijn huishoudster voor hem had aangelegd, aan deu gemakkelijken stoel naast het vuur, waarin hij juist een bijzonder in teressant artikel in een medisch tijd schrift had zitten lézen. Een boodschap per telefoon uit het ziekenhuis had zijn op de hoogte waren van het dreigend ge^ vaar. o— Uit Walcheren. Gisteren fietste de vrouw van den timmerman K. van Middelburg naar Se- roos kerke huiswaarts. Nabij hel dorp gekomen zijnde had zij het ongeluk met haar fiets te vallen. Juist passeerde de liter J. uit Middelburg met zijn auto, die niet meer tijdig kon stoppen, met het on- geiukkig gevolg dat de vrouw door de auto werd aangereden en deerlijn ahn haar hoofd werd gewond. Bewusteloos werd zij weggedragen. Zij werd verbon den in het café van J. Versluis, waar ze lot bewustzijn kwam, en van waar ze huiswaarts kon gebrachl worden. Heden morgen was haar toestand naar omstan digheden niet ongunstig. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Oostka- p e T l e werd het nieuwe raadslid, de heer A. de Kam, gekozen in de plaats van ucn heer K. Melis, tevens wethouder, dis naar Serooskerke vertrok, geïnstal leerd. Tot wethouder werd gekozen de heer Iv Jause, die. tevens werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Als lid der commissie voor de behandeling van reclames tegen den hoofdelijken om slag werd gekozen de heer J. Poppe. De gemeenterekening over 1915 werd vastgesteld. De oufvangstcn hadden be dragen f 11.156.371/» en de uitgaven f 9930.90V»- Het suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag over 1916 werd ten slotte vastgesteld. Uit Zuid-Beveland. In de Maandagavond gehoudea ge- meenleraads-vergadering van Rilland Bath, gepresideerd door den wethou der den heer Van der Werff, waar alle leden tegenwoordig waren, werd de gemeenlerckening met een be drag van f46.972.791/2 ami uitgaven en f -16.036 92 aan ontvangsten, verwezen naar een commissie bestaande uil de hee ren De Jager, A. Blok Jz., J. Blok Jz. Jr., F. M. Bool en W. F. van Gorsel. Uit de rekening van het Burg Armbe stuur bleek dat ontvangen was een bedrag groot f 2109 68 en uitgegeven f 1129.10. Uit Schouwen-D uivelanil In de raadsvergadering der gemeente Bruinis se van j.l. Dinsdag werd met algetneene stemmen benoemd tol lid van hel burgerlijk armbestuur Izak Hage Lz. cn M. Jiunélet War. Ingekomen was een circulaire van den algemeenen politiebond, verzoekende duurtetoeslag voor de gemeenteveldwach ters. B.enW. stelden voor deze voor ken- iicpeving aan te nemen, omdat de jaar wedden pa» verhoogd zijn. Aldus ge schiedde. Besloten werd 50.000 nieuwe straat keien aan te ,koopen k f 43 de 1000. In verband daarmede en met den aankoop ■au een nieuwe weegbrug werd de be- gr do ting gewijzigd. 8 maanden afschrijving H. O werd ver leend aan Stof. v- d. Berg wegens Over lijden. H. v. d. Berg en A. C. Mijll 5 maanden wegens vertrek, en aan gebr. v. Popering afschrijving hondenbelasting. Met algetneene stemmen werd afwij zend beschikt op het verzoek van L. Juntplel Joksz. om half schoolgeld te betalen. rust verstoord en de buitenwereld leek hem op dal oogenblik heel weinig aan trekkelijk, vergeleken bij de warny? ge zellige kamer die hij verlaten had. De vuile straten rondom 't St. Jude's zieken huis zagen er akelig vuil uit op dien som beren namiddag 'n grauwe lucht, grau- slraat steen en, grauwe huizen alles scheen getint met diezelfde eentonige Kleur; de regen vïol druilerig neer en de bewoners van de buurt, die haas lig voort liepen en hun armoedige kleeren zoo vast mogelijk om zich heen trokken, zagen er in Brampton's oogen nog magerder en liulpeloozcr uit dan gewoonlijk.' Uit vrije verkiezing, niét uit noodzakelijkheid, woonde de chirurg in deze sombere straat dicht bij het ziekenhuis. Hij had het volk lief, wier huisjes vlak bij elkaar stonden in deze smalle straatjes; velen hunner noemden hem hun vriend en zijn hart was vol genegenheid en mededongen voor hun treurig leven, hun moeilijken, einde- Icozen strijd om het bestaan alleen, huu armoede die menigmaal aan gebrek grens de. lu menig armoedig plaatsje of gangetje was Ciiristoffei Brampton een vertrouwd vriend, zoowel als ,,de dokter uit SL. Tude, die mij geopereerd heeft". Ver scheidene menschen die liet goed met hem dachten te meenen, smeekten hem l<? verhuizen naai* West End; zij hadden hem verzekerd, dat hij een prachtige praktijk zou krijgen in.de Warley Street maar hij had altijd het hoofd geschud en gewèigerd hun raad op le volgen. ,.i)e menschen die mij willen consultee. ren moeten maar hier komen of ik zal naar hun toe gaan", was onveranderlijk zijn antwoord, „maai* ik ga hier niet van daan, mijn ziekenhuis en mijn arme men- sclien hebben mij noodig. Ik blijf hier." Meer dan één armoedig gekleed man of vrouw groelle hem op. dezen natten namiddag, toen hij de grauwe straat door liep, hun groet riep oen glimlach le v schijn op zijn gezicht, die er nog opzicht- baar was, toen hij het ijzeren hek vhn het ziekenhuis doorging. Het geval' waar bij hij ontboden werd, was spoedig gezien en hield hem niet lang op, en loem hij den ziekenhuistuiu weer doorliep en zijn hart Uit Tholen. In de gemeenteraadsvergadering le Scherpen i ss e, gehouden den len Augustus j.l., kwam onder de ingekomen stukken een schrijven voor van den raad van beheer „Tho.olsche waterleiding" be treffende teruggave van geslorte gelden oor een voorloopig onderzoek tot een bedrag van f 119.15. De gemeenterekening over 1915 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 14.519.63 en in uitgaaf op f 13.901.67i/»: de rekening van hel burg. armbesluur 1915 in ontvang en uitgaaf 'an f 588.761/» en de begrooling voor 1917 van dal college in ontvang en uitgaaf tot f 180 B. en W werden gemachtigd een tij delijke leerkracht aan te stellen in de plaats van den heer Meulendïjk, die zijn landstormplichten heeft te vervullen. De jaarwedde voor die tijdelijke leer kracht werd vastgesteld op f 550. Hel maximum hoofd, omslag werd ver hoogd vau f 2800 tot f 3200, geldig 1 Jan. 1917. Als vergoeding voor niel ontvangen marktgelden die anders uil de kermis voortvloeiden en in verband met de duur te der levensmiddelen werd aan den ge meenteveldwachter een tegemoetkoming verleend van f 50. 0—— Uit Zeeuwseh-Vlaanderen OU Een 12-jarig jongetje was 11a het elen op de tweede brug over het kanaal te Sas van Gent gaan vissclien Bij het vooroverbuigen stortte hij plot seling van de hooge. brug naar beneden en verdween in de diepte. Na lang dreg gen werd het lijkje opgehaald Ondanks de toepassing van de kunstmatige adem haling door den inmiddels aangekomen geneesheer en eepige militairen van het Roode Kruis was het niet meer mogCf- lijk de levensgeesten op te wekken De oude grootmoeder van hef knaapje werd bij het vernemen van hel ongeluk zoodanig door een beroerte getroffen', dal haar toestand zorgwekkend is. Uil goede bron meldt men ons, dat het groote veilingsgebouw der V. P. N. le Oostburg in liet begin van September in gebruik zal worden genomen. o Besmettelijke ziekten Van 26 Juli—1 Aug. zijn uit Zeeland r kennis van deu Cenlralen Gezond heidsraad gekomen de volgende besmet telijke ziekten: diphterilis één geval te Middelburg en Neuzen en 2 te Ovezande. Roodvonk: één 'geval' in Neuzen en Ziudzande. Typhus één geval te Middelburg. Het Goneours Hippique. De Eerste Dag. Wij moesten gisteren het verslag af breken na de mededeeling van do prijs winners van het springconcours en wij gaan daarom thans met hel. vermelden voort van hetgéen de dag van gisteren nog verder aan de talrijke aanwezigen bracht De wedstrijden werden thans een oogenblik geslaakt om ons een kijkje te geven op het kunnen van onze artillerie. Een afdeeling veld-artillerie, onder com mando van den eersten luitenant van het derde regiment van dat wapen, den heer Van der Hout, reed een manoeuvre Di! nummer bracht ons onwillekeurig hem riep naar zijn gezellige kamer, zijn vuurtje en zijn medisch tijdschrift, kreeg hij een meisje in het oog, dal zwaar tegen he} hek stond aangeleund, en groots uit putting in de gebogen, zakkende houding vertoonde. Altijd bereid hen die in nood waren te helpen, ridderlijk teeder voor een lijdende vrouw, ging de chirurg vlug hel hek uil en legde vriendelijk een hand op den schouder van hel meisje, dat doornat was van den regen. Bij zijn aan raking schrok zij hevig en uitte een kreet van angst, zij zag hem daarbij aan met zulk een onverklaarbare vrees, dal liij zich afvroeg wat zij de laatste oogenblik- kon kon ondervonden hebben, dat hij zulk eeii angst verwekte in die donkere oogen „Wees niel bevreesd," zei hij en in zijn ernstige slem was een klank van ver troostende vertrouwbaarheid, „ik ben dokter; ik zal u geen kwaad doen, er is, geen reden tot angst. Ging u naar het ziekenhuis? Kan ik u ergens mee heli pen?" „Het ziekenhuis?" Er wus een ontstel hel vreeselijk wereldgebeuren in de her innering. maar wij trachtten dit af le schudden, want dit concours was juist georganiseerd om een gepaste afwisse ling te geven in dezen treurigen tijd, nn de zenuwen van een ieder zoo buiten gewoon sterk gespannen zijn. Maai* geconstateerd dient te worden, dat de manoeuvre uitstekend geslaagd is. Het was een mooie aanblik, hel nemen dei korte draaien bij het zigzag rijden over hel terrein; het flink in den zadel blijven der mannen bij het in draf rijden over het veld. Het hoorngeschal der trouir petters bracht aan liet geheel een krijgsf haftig karakter bij Nadat de manpeuvru geëindigd was, klonk het Wien Neêyf- laudsch Bloed van een der muziekkorp sen als een waardig' slot van dil nummer Door het applaus werd nogmaals rond het veld gedraafd Nog een nummer ter opluistering volg de, namelijk het voorrijden van de be kende mooie ponv van Gravin van Lijn den door den heer P. Maas. Het aardigje klier reed eenige malen den ing rond en den heer Maas deed zich daarbij keunen als uitstekende koetsier. De winnaars van de bpide eerste num mers verschenen daarop nogmaals, ge tooid met de door de jury uitgereikte strikken, in den ring. Nadat deze prijswinners nog een paar paar maal hadden rondgereden werden hun de behaalde prijzen uitgereikt, waar hij de heeren Meertens en Korlekaas, de koetsier van jhr. P J. Boogaert, de prijzen ontvingén 'Can de schenkers der medailles respectievelijk de heeren mr II J Dijck- meesleren den heer P Dumon Tak; ter wijl de overige prijzen werden uitgereikt door den voorzitter der vereeniging, den heer mr. J Adriaanse Het laatste concours van den eersten dag begon Ie half vijf en was voor het bcstgaand officiersdienstpaard gereden door een officier in uniform. De paarden, die aan dit concours deel namen, moesterj óf behooren tot een der regimenten, óf toebehooren aan een offi cier en sedert een maand geregeld in dienst zijn gereden. De gestelde eischen waren stap. draf. galop op beide han den, rustig stilstaan en achterwaarts gaan zooals gecommandeerd wordt en het nemca van 2 vrijstaande hoogte-hindernis sen van hoogstens 85 c.M. De paarden werden alle volgens <ie voorwaarden gereden met officiers-har- nachement en sabel. De prijzen voor dit concours, waarvoor vijf deelnemers met 7 paarden waren in geschreven, waren, de volgende eet*ste prijs f 25 eu verguld zilveren medaille van den heer jhr mr. E O de Casern- broot, lid van Ged. Staten, tweede prijs f 10 cn verguld zilveren medaille van den heer mr. F. J. Sprenger. lid van Ged. Staten'; derde prijs f 5 en zilveren me daille van den heer H. W. J- Geh'ncli, chef van den militairen geneeskundigen dienst. Bovendien was door den heer P. S. Buteux, burgemeester van Oost- en West-Souburg, een kunstvoorwerp uitge loofd voor den officier uit hel lcanlonne- menl Souburg, die hel hoogst aantal] punten in dit concours behaalde. Dc jury voor dit concours bestond uit dezelfde heeren als voor hel springcon cours. Zooals te verwachten was werden hier bij voorbeelden van hooge rijkunst te zien gegeven. Tijdens dil nummer werd een verrag- de, vragende blik in die donkere oogen. ..Is daf een ziekenhuis, daar achter het ijzeren hek? Dat wist ik niet. ik ben hier vreemd en beu nooit eerder hier ge weest." Brampton merkte op, dat haar slem beschaafd was, haar kleeren, of schoon wat haveloos en niét goed ge maakt, waren toch dameskleeren, haar gezicht, niettegenstaande de sporen van groote vermoeidheid, was niel van een bewoonster der achterbuurten. Hij zag ook, dal, hoe vermoeid en uitgeput ook, hel een heel jong meisje was en naar haar kleeren en manieren le oordeelen, hoorde ze niet in Londen thuis. „Kan ik u ergens naar toe brengen?" was oe volgende vraag van den dokter. „IJ ziet er zoo moe uit, misschien heeft u een heel eind geloopen en kent u den weg niet goed in Londen. Waar wou: u naar toe gaau? Zeg of ik u helpen; 'kan?11 (Woedt vervolgd',

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1