LAATSTE BERICHTEN. fen, kwamen tegen half tien de eerste bezoekers op het terrein en konden dezoi getuige zijn van het aankomen van de deelnemers aan het eerste nummer van het programma, iijet concours voor het bestgaand paard (lichtwagenslag éénspaa) toebehoorcnde aan tyandelaar, stalhouder of particulier, gespannen voor tweewielig gebruiksrijtuig. Hoogtste minimum 1 52 M istio'kmaat. Voor dat nummer waren 6 deelnemers ingeschreven en waren, de volgende prij zen beschikbaar. Eerste prijs f 30 en verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer mr. H. J. Dijckmeester, commis- saris der Koningin in. Zeelandtweede prijs f 25 en zilveren medaille, uitge loofd door den heer mr. B. W. F. Kro nenberg president der rechtbank alhjier, derde prijs f 15 en.vierde prijs f 10. Evenals bij de andere nummers kun nen de winnaars van prijzen voor de geldprijzen ook kunstvoorwerpen van ge lijke waarde kiezen. Te kwart voor tienen kwamen de deel nemers met hun paarden in den, ring, waarna vanaf tien uur iedere minuut een der deelnemers het terrein verliet om in draf de route af te leggen van het Molenwater «door de Koepnortstraat, Singelstr. Brakstraat, Nederstraat, .Veer- sche Brug en vervolgens langs de Sin gels tot den Koudekerkschen weg, dezen op tot het inrijh]ek van „Slot ter Hoo- ge", daar keeren en weder denzelfdeu weg terug lot de Noordbrug, en vandaar door de Noordpoortstraat en langs de Korte Heerengracht naar hot terrein te rug. De maximumtijd, die over dezen weg mocht worden gereden was 32 mi nu ten, de lengte van den w«g 8.1 KM. De jury, beslaande uit de heeren Ph. J van DLxiioorn te Axel, H. A. Hanken, di recteur van den Wilhelminapolder, en J. Kraamer te Koudekerke, lette bij dit nummer op exterieur, gangen, conditie en ensemble; de paarden moesten na te rugkeer op het Molenwater en na een rust van drie minuten in stap en draf voor de jury verschijnen, om de beoor deeling des te beter te kunnen verrich ten. Vau de ingeschrevenen waren er 5 op gekomen; de heer Hartman uit Rotterdam ontbrak. De jury besloot, met het oog op de hitte, dat de rijtoer verlengd zou worden lot 37 minuten. Precies op tijd verlieten de 5 deelne mers ieder op hun beurt het terrein bij de gasfabriek. Onder weg stonden pad vinders, die deze beide dagen geheel ter beschikking van bestuur en jury staan, om den weg le wijzen, terwijl' met iede- ren deelnemer een padvinder medereed om te conlrolecren of er ook tegen de hepalingen werd gehandeld. De verschillende deelnemers waren al ten binnen den vastgestelden tijd terug en reden na een paar minuten rust eerst stapvoets en daarna in draf den ring rond, ten aanschouwe van een nog niet groot, doch steeds aangroeiend publiek. De jury had zeker een makkelijke taak met het toekennen van den eersten prijs, want niemand zal dezen niet gunnen aan den heer K. Meertens Kzn.. alhier, met zijn zwarte merrie „Mina". Het toekennen van de overige prijzen .toverde grootere moeilijkheid op. Toch moest ook hierin een beslissing genomen worden en werden deze. prijzen als volgt toegekend tweede prijs mej. M. Heijse, Middel burg; derde de heer J C. Persant Snoep uit Kapelle bij Goes (gereden door zijn Koetsier; vierde de heer F. J. Gastel uit 'Voore. Den vijfden deelnemer, den heer B. Giljam uit Ouwerkerk, werd een eer volle vermelding toegekend. Onder toejuichingen van hel publiek werd nog een ommegang gemaakt. Zoo was dan het eerste nummer van hel concours achter den rug, maar de jury werd geen ritst gegund, want reeds waren in de daarvoor bestemde ruimte tegenover de gasfabriek de deelnemers voor het tweede nummer aangekomen. Dit nummer begon te half twaalf en was een concours voor het bestgaand paard (licht wagenslagv gespannen voor vier wielig gebruiksrijtuig, toebehoprende aan handelaar, stalhouder of particulier, hoog te minimum 1.50 M. Voor dit hummer waren 12 inschrijvers, en waren de vol gende prijzen beschikbaar; Eerste prijs f 30 en verguld-zilveren medaille, uitgeloofd door den burgen mef ster van Middelburg, den heer P. Du inen Tak; tweede prijs f25 en zilveren medaille, uitgeloofd door den heer jhr. A. A. van Teijüngen, lid van den gemeen teraad van Middelburg; derde prijs f 15 on vierde prijs f 10. De deelnemers aan dit concours moes ten alleen in den ring rijden, daar de jury alleen beoordeelde op gangen en ensemble. De prijswinners \an dit nummer en ook vim hel eerste zullen hedenmiddag te kwart over vier nogmiaals in den ring ver schijnen om dezen eenïge malen rond te rijden. Ook thans ontbrak een inschrijver, na melijk de heer J. W. C. Houtman uit1 Rotterdam, die ook bij het eerste con cours ontbrak. Do deelnemers stapten eerst twee maal den ring rond, om vervolgens de ronde in draf te maken. D prijzen werden als volgt toegekend le prijs de heer jhr. P. J. Boogaerl met de donkerbruine merrie Nellygere den door den Koetsier Kortekaas: tweede ,de beer K. Meertens Kz. met vosruin „Vosje", derde prijs mej. M. Heijse met vosmorrie ..Freya"; vierde prijs Gravin vau Lynden met een zwarte- merrie, ge reden door den koetsier Maas. Nog was op het laatst door luitenant Donker een zilveren medaille beschik baar gesteld voor vijfden prijs, welke be- haala werd door den eersten luitenant Mehzer uil Serooskerke, met de vos- merrie „BarbaraDen heer J. Wiele- rnaker werd een eervolle vermeldiug toe gekend. Hel bezoek was hedenmorgen nog niet groot te noemen. Een militair muziek gezelschap liet zich af en toe hooren. Na dit concours werd gepauzeerd tol hedenmiddag twee uur. Toen wij na de pauze tevugkéerden,' bleek ons direct, dat onze verwachting dal het middag-programma meer belang stelling zou trekken, dan dat van - he den morgen, juist was, het werd reeds spoedig moeilijk een zitplaatsje te vin den en nog steeds hield de stroom van bezoekers aan De zon was wat weggekropen ach ter een dun woikengordijn, een zuchtje kwam over het terrein en maakte hel verblijf aldaar aangenamer dan des mor gens. - Thans was een ander militair mu ziekgezelschap aanwezig om de pauzes aan te vullen en gedurende de verschil lende numnjers te spelen. Ook buiten het terrein waren zéér velen aanwezig om het voor Middelburg zeldzame schouwspel gade le slaan; op den Zuidsingel1 was vanaf de Bleek tot het bekende smalle laantje het blijven staan verboden, ook het laantje werd vrijgehouden. Precies te twee uur werd met hel derde nummer aangevangen Ook hedenmiddag moest dezelfde jury die hedenmorgen reeds bij twee nummers de beoordeeling voor haar rekening had gehad, nogmaals haar diensten prestee- ren en wel voor het concours voor het bestgaand tweespan licht wagenslag, ge spannen voor vierwielig gebruiksrijluig, toebehoorcnde aan stalhouder, handelaar of particulier, hoogte minimum 1.54 M. stokmaat. Ook bij dit concours, waarvoor 5 tweespannen waren ingeschreven werd op gangen en ensemble beoordeeld. Er waren voor dil nummer drie prijzen uil- geloofd. Eerste prijs f 25 en verguld zil veren medaille, uitgeloofd door deu heer mr. E. E. van Raalte. afgevaardigde voor Middelburg in de Txvèede Kamer, Iweede prijs f 15 en verguld;zilveren medaille, uitgeloofd door den heer mr. P. Diele- man, lid van Ged. Stalen van Zeeland; derde prijs f 10 en bovendien een koet- siersprijs van f 5 voor den eersten prijs- winner. Nadat ook de 5 deelnemers van dit concours, die allen waren opgekomen, stapvoets en in draf haddien rondgere den deed de jury uitspraak en kende de prijzen als volgt toe. Eerste prijs gravin van Lijnden met de zwarte merries Mela en Mirza; tweede prijs jhr. P J- Bop- gaert met de donker bruine Nelly en Mies; derde prijs IC. Meertens ICzn.; eer volle vermelding J. Wielemaker. Is het geheele concours voor Middel burg een weinig gekend iels. bet nu vol gende nummer is bij mensclienheugenis in Miltlolburg nooit te zien geweest. Wij be not! en het nationaal concours vOor springpaarden, dat te half drie begon en >vaarvoor niet minder dan 24 inschrijvers waren, terwijl vijf prijzen waren uitge- lo^ fd en wel eerste prijs f75 en verguld zilveren medaille van den heer A. J. Gooszen, luitenant-kolonel, commandant vim Walcheren, tweede prijs f50 en zil veren medaille van den heer Groothof, kapitein-commandant van de wielrijders- afdeeling te Middelburg; derde prijs f 30; vierde prijs f 20 en vijfde prijs f 15. Te vens waren nog twee speciale prijzen uitgeloofd, één door den eersten-luilenant R. Meltzer uit Serooskerke voor den best geplaatsten reserve-officier, en één door mejuffrouw M. Heijse voor den actief dienenden officier, die hel hoogste aan tal punten behaalde na den winnaar van den eersten prijs. Op.de baan voor dit concours waren een zevental hindernissen aangebracht, waarvan twee tot twee keer Loe moesten worden gepasseerd; hierdoor ontmoetten de deelnemers de volgende hinderpalen een groene heg van onge veer een meter hoogte, twee boomen naast elkander, hoog ongeveer 75 C.M., eea palissade van eenige dwarsliggers, hoog ongeveer 75 c.M.. een schaapskooi, diep ongeveer 6 meter en hoog onge veer 70 c.M-, een muur, hoog ongeveer 0.80 M vervolgens opnieuw de eerste twee hindernissen,heg en boomen, en lol slot een afsluitliekje van 1 M. en een triplo bar, bestaande uit 3 losse witte boomen. hoog resp. ongeveer 40. 75 en 90 c.M. De jury voor dit nummer bestond uit de heeren majoor Bloem, kapitein Sin gels, luitenant van Woerkom en S. R van Franok uit Bergen op Zoom. Deze jury had gezien de tol' van be palingen, die voor dit concours gelden een zware taak met het bijhouden der lijsten van aanteekeningen over het aan tal1 gemaakte fouten. r Deze wedstrijd was er een. die van de aanwezigen zéér vóel belangstelling trok en er zit dan ook voor leeken veel meer afwisseling in dan in het voorrij den van één of tweespannen, die lioe fraai ook loopende voor hen toch niet de aantrekkelijkheid bezitten «an een ruiter of rijderes dravende op een mooi paard en met groote nauwgezetheid ie dere hindernis, die op. den weg komt, nemende. Mooie sprongen werden door luid applaus toegejuicht; terwijl als het ongeluk trof, dat een hindernis werd af- gestooten, 't publiek niet naliet daarover zijn spijt te doen blijken. Speciaal de eenige rijderes wei-den de toejuichingen van het publiek niet ont houden, daar, al mocht hjet haai- niet gelukken de baan geheel zonder fou ten af te leggen, zij toch ook zéér goede sprongen nam. Bij dit nummer deden de padvinders zeer goede diensten door het overbren gen der contrötekaarlea van de bij hin dernissen staande opneiners naar de jury. Juist waren de vorige regels naar de drukkerij, toen een treurig voorval' de feestvreugde kwam storen De eerste luitenant Meltzer had het ongeluk, dal zijn paard kwam te vallen. Gelukkig* kwam de rijder er zonder letsel af, maar hel arme paard had biet rechter- voorbeen gebroken, en er was voor den eigenaar geen andere keuze, dan het dier met twee revolverschoten af te maken, .waarop het werd weggetrokken Naar wij vernemen, is dit het tweede paard, dat luitenant Meltzer tijdens de mobilisatie op zoo"ri droeve wijze ver liest. Ondanks het ongeval' reed luitenant Meltzer, die voor Uvee paarden wa* ingeschreven, even later toch weer me de; thans mocht hüj gelukkig met de vos-merrie Barbara den weg zonder on gelukken afleggen. Het paard, dat den poot gebroken had, was een bruine mer rie. De prijs-winners van dit nummer ver melden wij onder Nagekomen Berichten. EINDEXAMEN HOOGERE BURGER SCHOLEN IN ZEELAND Van de vijfde .ploeg slaagden heden; L. F. Jansen, J. J. C. Kraamer, A. J de Lange, J. Snoep, G. A van Steen bergen, J C Sutherland, S J. Hage, allen van de R II B. S. te Middelburg; K. J Spek van de R. II. B. S. te Zie- rikzee. Een extraneus trok zich terug, en een werd afgewezen. X UIT GOES De gemeente Krabbendijke en de pa- troonsvereeniging „Eensgezindheid" te Goes hebben beiden een subsidie aan de Goesche - ambachtsschool toegekend. Bij den brievenbesteller Geluk te Goes slaat thans de „Iuca-jpendula" ook wel genoemd „lufca-gloriosa" in vollen bloei. Deze zeldzaam voorkomende plant bloeit eerst op 30 a 40 jarigen leeftijd De thans hier bloeiende toont een groot aantal geel-witte bloemen aan een bloem steel van ruim 1 M lengte De plant zelf is li/» M. hoog en breed en bestaat uit een stam met stevige donkergroene, scherp gepunte bladeren Vele belang stellenden hebben heden deze zeldzame plant bezichtigd UIT DEN HAAG. De luitenant-kolonel van den generalen staf Muller Massis hoofd der afdeeling generale staf aan het departement van oorlog wordt belast met een militaire zending naar Berlijn r Do vice-admiraal "Van Hecking Colen brander is ontheven van zijn betrekking van commandant der marine te Hellevoet- sluis. tévens commandant der stelling van do monden van de Maas en van het Ha ringvliet, terwijl dezen vlagofficier tege üjkertijd op verzoek wegens latigdurigen dionsl eervol ontslag uit den zeedienst is verleend met pensioen en dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande verleend. Verder is de betrekking van comman dant der bovengenoemde stelling opge dragen aan den schout bij nacht W. C. J. Smit, onder eervolle ontheffing van zijn betrekking van chef van den marine staf en van de afdeeling defensie aan het departement van marine, welke belrele ning thans wordt opgedragen aan den kapitein ter zee Wi. J. G. Umbgrove. Voorts as bevorderd tot schout bij nacht de kapitein ter zee J. A. M. Bron en tot Kiritein Ier zee de kapitein-luitenant Ier zee J. H. Zeeman- De verjaardag der Koningin-Moeder is ook dit jaar zonder openbare feestslijk- hedeu' gevierd. Van gebouwen van rijk, provincie en gemeente en vete parti culiere woningen zoomede van de gezant schapsgebouwen wéj-d gevlagd. Op hel fe- licilatieregister tef| paleize der jarige vorstin en ten palajze Noordeinde werd druk geteekend. De internationale socialistische confe rentie van neutralen sprak zich unaniem uit tegen de plannen der oorlogvoeren den om dezen oorlog door een econo- mischeu oorlog te doen volgen en vóór volledigen vrijhandel, daarbij hulde bren gende aan de groep Fransche socialisten, die zich tegen de plannen tol den econo- misc.ien oorlog verklaarde. BEURSBERICHT AMSTERDAM, 2.17 u 5 o/0 N,-de-land 101—104; 2Va 0/0 Nedèrl. W Schuld 03>/« 3 0/0 do Oblig 731/2; 3 0/0 do Certif. 73'/i- Kon. Petrol Aand. 49 |3/iGecons. Holl, 192%— 1911,2; Perlak 16. Zuid Perlak 78; Amslerd rubber 199; Nederl dol Ned Amerik. vaart 389; Nieuwe do. 376; Kon. Holl. Lloyd 170; Kon. Ned. Sloomb Mij 1981/3. Prolongatie 1%. Anaconda 164; Steels 82 vijf zestiende; Denver 14; Erie 34Va; Miss. Kansas Texas Ss/s; Car Foundry 58s/s, exd.Hide Leat- ther'533/4; Common Marine 248/g; Prefered do 851/aCert v. Of>l. do. 96; Maxwell 27; Lappen do. 84«/i; Cigars 52'/»; Studebar ker 1271/2. P:EN ZEEGEVECHT. De-,,Niobe" uit Bordeaux en de „Een dracht" uit Lpnden, beide met vertraging te IJmuiden binnengekomen, rappor teeren, dat zij op de Noordzee, vóórdat zij den NoordfHinder bereikten, ver plicht waren ten anker te gaan Zij oevonden zich midden in een zeeger vecht dat geleverd werd in den nacht van Zondag op Maandag Het gevecht had plaats tusschen torpedobooten,, tor pedojagers, duikbooten en Zeppelins. De „Niobe" en de „Eendracht" .on dervonden meer dan 12 uur vertraging. De kogels vlogen over de beide schepen heen, zoodat de bemanning zich ge noodzaakt zag, vlak op het dele te gaan liggen. De „Niobe" zag vlak vóór zich een groote Duitscke duikboot uit het water te voorschijn komen, die haar zoeklicht op de „Niobe" liet schijnen. Onmiddellijk werd de duikboot door de tegenpartij zwaar beschoten. Ook rapporteerde de „Niobe", dat zij waargenomen had, dat een torpedojager van onbekende nationaliteit getroffen werd, in brand Vloog. en spoedig verdwe nen was. EEN VLIEGESKADER Hedenmiddag passeerde te Neuzen een eskader van tien vliegtuigen, die dicht bijeenvliogen in Westelijke richting. De nationaliteit kon door den nevel niel worden waargenomen. ENGELAND EN DE NEUTRALE SCHEEPVAART KOPENHAGEN, 2 Aug Het Deens die hoofdbestuur der posterijen meldt dat de pakketpost op het Deensche stoomschip „Bosnia" op weg van IJsland naar Kdj- penhagen, door de Engelschen te Leith in beslag is genomen. UIT DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 2 Aug. De Deensche Rijksdag is tegen Vrijdag a.s. bijeengeroe pen voor een geheime zitting, waarin de regeering vertrouwelijke mededeelingen zal doen betreffende de DeenschWest- Indische eilanden. KOPENHAGEN. 2 Aug. De Deensch)- Engelsche overeenkomst van 3 Mei 1913, waarbij het arbitrage verdrag voor vijf Jaar werd verlengd, is te Londen ber krachtigd. VERGADERINGEN EN CONCERTEN TE MIDDELBURG. lederen dag, behalve Dinsdags, Bios- coop-Strengholt 7—12, Zondag6 6-12 Donderdag 3 Aug. Concours hippiq.ue, Molenwater 8—5i/» u. Donderdag 3 Aug. Operetle-voorst. Schuttershof, 8 u* Zondag 20 Aug. Z. A. C. Schuttershof, 7i/« uur. Woensdag 23 Aug. Abonnementscon cert Schuttershof, 8 u. Donderdag 31 Augs. Abonnementscon cert Schuttershof, 8 u. V r ij d a g 15 Sept. Abonnementscon cert Schuttershof, 8 u. Maandag 9 October, Nat. Gezelscnap, prof. dr. Th. J. Stomps. Maandag 23 October. Nat. Gezelschap, prof. dr. Th. J. Stomps. Dinsdag 31 October. Concert Kathl. Parlow, Concertzaal. Maandag 13 Nov. Nat. Gezelschap, dr. R. de Josselin de Jong- Dinsdag 21 November, Concert- en Ge- hoorz. Concert Zangv. T. O. en U. Maandag 27 November, Nat. Gezelsch prof. dr. H. Jordan. Donderdag 7 December. Concert en Gehoorz. Ver. v. Inst. Muziek. Dinsdag 10 Dec Concert. Josef Pem- baur, Concertzaal. Maandag 18 December, Nat. Gezelsch., dr. J. Clay. 1917. Maandag 22 Januari, Nat. Gezelschap, prof. di*. J. H. F. Kolilbrugge. Maandag 12 Februari, Nat. Gezelsch., dr. H. van der Hoeven Jr. W o e n s da g 21 Februari. Nat. Gezelsch., A. F. J. Portielje, inspecteur van „Artis". 's Middags lezing voor scholieren. Dinsdag 27 Febr. Concert Holl Strijk kwartet, Concertzaal. Maandag 12 Maart. Nat. Gezelschap, prof. dr. W- Reinders. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT VLISSINGEN, De stoker de Vries, die bij. de ramp van de „Koningin Wilhelmina" ernstige brandwonden bekwam, is overleden DE LUCHTAANVAL OP ENGELAND BERLIJN, 1 Aug. Officieel. Een Marine luchtschepen-eskader hleeft in den nacht van 31 Juii op 1 Augustus Londen en de Oostelijke graafschappen ,van Engeland met succes aangevallen, waarbij met zichtbaar resultaat bommen werden geworpen op de kustwerken, afweerbatterijen en ünfustrieinrichtingen op 'militair gebied. Alle luchtschepen* keerden in weerwil van de beschieting onbeschadigd terug. 'Er zijn terugkeerende Zeppelins waar genomen op Vlieland en te Sluis. In laatstgenoemde plaats heeft men waargenomen dat de kuslbatterijen te Knocke scholen op een vliegmachine. Men zag de granaten springen. De vlieg machine ontkwam DE ECONOMISCHE GUERILLA BERLIJN, 1 Augustus. Als repressaille- maalregel tegen de door Engeland toe gepaste methode van liquidatie van Duit sche ondernemingen, heoft de Bonds raad een besluit genomen, waarbij de Rijkskanselier gemachtigd wordt tot ge dwongen liquidatie van ondernemingen, welker kapitaal in hoofdzaak in Engelsche handen is, 01 die van uit Engeland wor den beheerd of gecontroleerd. Da in Duitscliland wonende Engelsche onderdanen zullen uit de opbrengst wor den voorzien van levensonderhoud. ONLUSTEN IN' CHINA LONDEN, 1 Aug. (Part. Handelsblad.) De Morning Post verneemt uit Sjanghai dat er in Haiikow ernstige onlusten plaats hadden. Een groot deel' van de nieuwe Chineesche wijk ,en van de aangrenzende Duitsclie concessies verbrandden. De schade bedraagt 1 millioen thaler. DUITSCH LEGERBERICHT. (Verkort.) BERLIJN, 1 Aug. Officieel. Westelijk oorlogstooncel. Ten N. van de Somme hebben ver bitterde gevechten plaats geliad als uit vloeisel der groote aanvallen van 20 Juli. Ten Westen van het Fourreaubosch werden de op een smal' front binnenge drongen Engelschen weder teruggedreven. Een vijandelijke aanval yan aclrt golven tegen Maurepas werd gemakkelijk afge slagen. Ten W. van de Somme zijin 's avonds oprukkende Fransche troepen bij Moe- acu volkomen teruggeslagen. - Ten Z. van de So'nrme levendige weder- zijdsche artillerie-activiteit, evenals réchts van de Maas. Oostelijk oorlogstooncel. In nieuwe vergeefsche aanvallén put ten de Russen zich uit aan het Stochod front, waar zij driemaal werden terugge slagen ten N. van Solarije, N. O. van de spoorlijn Kowel—Rofno. Bij Porsk werden ze bij een tegenaan val verslagen. Bij Litoniêk en Kinselin. stormden de Russen zes maal tevergeefs. Om het be zit van enkele loopgraven bij1 Litoniêk wordt nog verwoed gevochten, Ia Juli hebben de troepen van gene raal von Llnsingen, 70 officieren en 10.998 man gevangen genomen, en 53 machinegeweren buitgemaakt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Heden herdenkt de Koningin-Moeder haar 58en geboortedag. Hel de laatste twee jaar algemeen herleefd nationaliteitsgevoel heeft zich Maandag o.ok in de Prov. Staten van Fries land geuit. Tegen alte gewoonten in be gon een der Statenleden in het Friesch te spreken. „Ik vvoe ek for in egenblik it wird freogje".... De voorzitter: „U mag niet in het Friesch spreken. Ik mag liet Friescli heel graa^ hooren, doch we kunnen niet in allerlei talen het woord nemen." De heer De Zee: „Ik spreek in de taal' van het volk zelf. Het is hier vroeger meer gebeurd. We zijn hier in Fries land...." De voorzitter: „In Nederland..." Gedwee vervolgde spr. daarop zijn rede in het Hollandscli. o HULDE AAN FRANKRIJK Een Havas-lelegram uit Parijs meldt, -dat op een vraag van het „Journal de Lyon" aan verschillende hooggeplaatste personen in neutrale landeu over de posi tie en de houding van Frankrijk tal; van antwoorden inkwamen, die allen hulde brachten aan Frankrijk en het Fransche leger Uil Nederland antwoordde de oud mi nister Coüjn, dat de houding van het Fransche leger en de toewijding van het Fransche volk overal de grootste bewon dering wekken. Frankrijk toonde een moreele kracht, die aan de schoonste dagèn in zijn ge *schiedenis herinnert. Generaal Staal, oud-minisler van oor log, verklaarde- Het is zeker dat de oor log aan Frankrijk werd verklaard en dat het werd gedwongen dien aan te nemen, het is zeker dat het 'Fransche volk zich buitengewoon en bewonderenswaar dig gedraagt gedurende den oorlog' en. wist om te toovereu in een gewapende natie en dal de toewijding, de 'nwed, en het vaderlandslievende gevoel, dat alle Franschèn bezielt, mannen en vrouwen, eeu treffende grootheid tooiien, boven al ten lof verheven. Tot de politieke personen, die de Jo.ur- ual de Lyon naar huune meening over de positie en houding van Frankrijk had ge vraagd, behoorde, voorts nog de lieer Viisgen, oud-lid van de Tweede Ka mer en wethouder van Amsterdam Deze bracht in zijn antwoord hulde aan den geest van opofferingsgezindheid en de eendracht van Frankrijk, die de wereld hebben bewaard voor de ramp van de hegemonie van Duitscliland.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2