iiflSlÉf Advertentiën. Openbare VarKoopïnp. verkoopen 0PE?*BABE VRïJWILLIfiE VEMQOPIM BOUWLAND BOUWLAND BOUWLAND regjeeringssysteem is het tegenwoordige gekomen Daarbij staat op den voorgrond, dat eerstr dan mag worden uitgevoerd als voor de binnenlandsche consumenten voldoen,- de voorraden beschikbaar zijn. De mislukking van dit overigens juiste stelsel ligt in de commission van toe zicht «uit Kamerleden. Daarop wentelt de minister zijn fouten af. Aan de samenstelling der commission zijn tal van bezwaren verbonden, welke spreker nader uiteenzette De commissies konden nog niet voor komen, dat ten nadcele van den land bouwer nog zeer veel tussclien schip en wal verloren gaat. De landbouwer moet zich daarom ver weren Zijn verzet betreft niet het begin sel maar het misbruik maken daarvan. De landbouwers moeten zich verweren, om dat zonder hun verzet liet gevaar groot is daar anders de nu in het leven geroepen maatregelen zullen blijven bestaan en de misbruiken zich uitbreiden. De landbou wers moeten door hun vercenigingen steeds tegen ongeregeldheden protesUee- ren op waardige wijze. Door hechte aansluiting kan zeer zeker veel van de regeering worden verkregen. Aan een volksvertegenwoordiging die ban ger is van arbeiders en schoolmeesters dan van boeren, mag niet te veel wor den overgelaten. Uit alles wal Ibijaiis gebeurd is, spreekt een gebrek aan waardeering voor dc bewerkers van den bodem. De land- en tuinbouwers mogen nim mer geroepen zijn ten 'koste van hun bedrijf voor de algomeene volksvoeding te zorgen. De heer Wel le man betuigde zijn in stemming met het gehoorde Ook deze spreker wilde op den voorgrond stel len dat deze tijdelijke maatregelen noodmaatregelen moeten blijven Het volk mag geen veranderd rechtsbegrip krijgen en de landbouw mag niet on der publieke voogdij komen te staan. De landbouwers wenschen na den oor log weer op eigen beenen te staan Spre ker wil trachten een molie in dien geest samen le stellen, welke tevens de stem ming der Z L. M. weergeeft, ("applaus.) Dc- heer Te u nissen wees er op, dat z. i het begrip agrarische of landbouwbe- weging moet op den achtergrond gesteld mogen worden. Spreker zou wenschen dat de heer De Boer zich eens aan het hoofd stelde van een gnoote lïmdbouwbeweging. In de groote ren moeten niet alleen roofvoge- ICncicren gelegd worden maar jok de boerenkippen toegelaten worden De Iboeren (moeten ,wel degelijk aan (eco nomische politiek (gaan doen. Tegenover de gehouden arbeidersbe weging moet een Iwie ren be weging gesteld worden. De heer De Boer repliceerende,wees er op, dal politieke partijen uit den drang naar noodzakelijkheid worden geboren. Jonge krachten kunnen tater dit werk ter hand nemen. De voorzitter bracht spreker en debaters hartelijk dank. Tegen de motie van den lieer Welleman heeft spr geen bezwaar De. later door den heer Welleman ingediende motie, uitsprekend dat de landbouwers, zich neerleggend bij de regeeringsmaatregelen, deze beschouwen als noodmaatregelen, werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. Lezing De M urait. Vervolgens hield de heer jhr De Mu- rait een rede over oeverbescherming- Spreker wees er op, dat hij reeds meermalen aantoonde, dat de dijken veel te laag waren. Aan de hand van interessante platen liet spreker zien waaraan een goede dijk moet voldoen en toonde vervolgens aan hoe dijkbreuken in Zeeland ontstaan. Een balk met steunpunten aan beide zijden buigt bij welke drukking ook, steeds liet meeste in het midden door. De balk trilt in het midden het meest en zware balken breken dan ook in het midden, waar de kracht ook werkt. Tal van dijks- gcdcelten zijn met een dergelijken balk te vergelijken. Op zich zelf beleekeneai dijkscheuren. niet veel', maar als water zoo hoojg komt, dal het in do scheuren Hoopt, schuift de dijk af. De dijken moeten dan ook hooger zijn. De dikte der dijken in Zeeland is zeker voldoende Toch kan de dijk niet ongestraft wor den opgehoogd. Men dient door boringen neuwkcurig den ondergrond te kennen Verhooging aan de buitenzijde is niet wensehelijk gebleken. Zoo kwam spreker lot den bekenden muur. Deze moet aan bepaalde eisciten voldoen. Bij groote golfaanslagen moet aan den muur aansluitend een steenglooiing zijn Spreker wees er op, dat tevens tal van afschuivingen aan de achterzijde van dij ken ontstaan, hoewel over den dijk geen water ging. Het onderzoek van den ingenieur Coo- mans te Goes wees uit dat dit volkomen juist was, al komen dergelijke gevallen zeer zelden voor Achter den dijk moet dan een zware binnenberm gelegd worden. Bij dijken op zand glaat het water in de polders met cb en Vloed op en neer Bij' ui* ij keu met zand en klei verliest de ondergrond zijn samenhang. Ten slotte wordt het evenwicht verbroken en ont staan scheuren Sprekers verklaringen van dijkvalien worden voornamelijk in het buitenland algemeen gewaardeerd Het komt er op aan een afdekking te krijgen die zoo zwaar is, dat de stroom ze meeneemt, en die den ondergrond' beschermt. De vooroever moet met «>en licht zinkstuk verdedigd worden Spreker bepleitte zijn eigen systeem' waarbij elasticiteit op den voorgrond treedt Vervolgens nam spreker eenige inr leressante proeven om aan te toonen dat hot beton zinkwerk systecmrDe Mu- ralt zeer goed voldoet. Spreker loonde aan hoe een zinkstok moet neergelaten worden, waarbij hij mededeelingen over zijn werkzaamheid in Indiê deed Meermalen werden de zinkstukken op verkeerde door spreker nader aangetoonde wijze neergelaten, waardoor hel zelfs voorkwam dat de volgenden dag ergens een zinkstuk aan kwam drijven Bovenalles hebben ingelanden belang bij hun dijken Zorg dat ze veel te hoog zijn cn de ongelukkige gebeurtenissen in Noord-Holland zullen hier niet behoeven* voor te komen Met eenige lichtbeelden van oever verdediging besloot spreker zijn voor dracht Den heer Welleman kwam het voor dat men nog slechts halverwege is Spreker gaf een kort resumé van de gebeurtenissen in onze eigen omgeving en drong op coöperatie aan De achteri- liggende polders moeten ook toonen groot belang te hebben bij de buitenpol ders Spreker wilde dit onderwerp heat serieus hier ter sprake brengen. De afd Kruiningen meent dat men ook maar eens moet hooron wat kan gedaan wor den om den buitendijk le beschermen. Spreker be veelt dit punt in de aan dacht van hel afdeelingsbestuur aan De voorzitter antwoordde, dal hel dagelijksch bestuur, dat hierover ook een schrijven van don heer Dorst uit Stave- nisse kreeg, het hiermede volkomen eens is. Het dag. bestuur zal later ook den eco- nomisclien kant van de vraag doen inlei den. Spreker betuigde den heer De Murrüt zijn hartel'ijken dank voor diens interes sante rede. Rede jhr. van Vre den burg h. Jhr van Vredenburgh leidde vervol gens het onderwerp in „De uitvoerver boden in verband met de teelt van con sumptiegewassen in Zeeland voor 1917. Spreker drong er op aan, dat de ver bouwers niet alle risico mogen dragen. Waarom staan de Zeeuwen aan buiten gewone maatregelen bloot? De onbillijkheid van den uitvoer van vroege aardappelen springt in het oog. Dank zij den rijksLuiiibouwteeraar is de commandant van Zeeland gedeeltelijk op zijn besluit teruggekomen. Reeds nu wil spreker er op wijzen, dal men wel de landbouwers wil dwin gen bepaalde gewassen te telen, maar hun geen waarborgen geeft dal deze voldoende betaald zullen worden. Het verbod van verbouw had in vele gevallen achterwege kunnen blijven. De duurte van sommige eetwaren ligt niet aan Plechten verbouw maar aan knoeierij en slechte organisatie. Spreker drong tevens op betere prij zen, door het leger te betalen, aan. De landbouwers moeten allereerst op juiste wijze de gevraagde opgaven ver strekken. Doet men dit niet, dan bena deelt men niet alleen liet algemeen maar in dc eerste plaats zich zeiven. (applaus De voorzitter herinnerde ei* aan dat de commissie voor de voeding van mensch en dier den vice-admiraal niet tott het uitvoerverbod geadviseerd heeft. Juist deze oommissie verkreeg, dat. weer belangrijke concessies konden wor den verkregen. De heer Stevens ondersteunde dat, en wees er op, dat de commissie voor menscli en dier volkomen haai- plicht deed. Wat de vroege aardappelen betreft wees spreker er op, dat er absoluut geen voldoende voorraad vroege aardappelen was. 7.00 gauw men aan den oogst van de Eigenheimers komt, zullen de verbods bepalingen zeker worden opgeheven. De heer Bloemsma herinnerde er aan, dat 52'/® pCt. binnen ons land moet blijven. Tholen blijft thans met de helft van zijn vroege aardappelen zitten. Wanneer Tholen deze aardappelen zal kwijl kun nen raken is nog niet te voorspellen. Een opgerichte veiling zal zeker ver- belering voor uitvoer brengen. De heer Welleman lichtte de aard- appeikwestie nader toe. Er is te weinig overleg tusschen het militaire en het ci viele gezag, vooral in de streken, welke in slaat van beleg verkeeron. Men moet trachten te bewerken, dal ook in deze streken de militaire autori teiten meer mei de burgerlijke autoritei ten overleg plegen. De v o o r z i t L e r antwoordde hierop, dal de vice-admiraal meedeelde, dal de door hem getroffen maatregelen berust ten op deskundig advies uit Iandbouw- kringen. De afgevaardigde van Hulst bepleitte maatregelen te nemen opdat nog niét tot inbeslagname van rogge wordt overge gaan. De voorzitter herinnerde er aan. dat in plaats van de rogge mais zal wor den gegeven. Spreker wilde gaarne pogingen in het werk stellen om ongemakken voor land bouwers te voorkomen. De heer IIan ken besprak de hooi- vordering in Zeeland, behalve in het Je cn 5e district. Spreker heeft een rechtskundig advies ingewonnen, aan de hand waarvan spre ker op een nader onderzoek wilde aan dringen. Dun kan voorkomen worden dat hooi, dat men niet missen kan, opgevorderd wordt en men bovendien geruimen lijd op zijn geld moet wachten. De voorzitter zegde een onder zoek toe. De heer I. G. J. Kakebeeke bracht de spijt van den heer Van Hoek over dat deze verliinderd was over le komen. Spreker dankte voor de hartelijke woor den lot hem gericht. Het was hem zeer aangenaam weer een vergadering van de Z. L M.. die sprekers volle sympathie heeft, te kunnen, bijwonen. Spreker hoopte, dat de Z. L. M. door de aanstaande reorganisatie in kracht zou winnen cn uitte dc beste wenschen voor den bloei der maatschappij. De heer Lovink uitte eveneens zijn beste wenschen voor de Zecuwsche maat schappij van Landbouw. Onder dank voor de belangstelling sloot de voorzitter vervolgens de bijeen komst STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Electriciteitsmuniv me te r s. Naar aanleiding van de vraag or het wensehelijk was eleclriciteit over den muntmeter te leveren, hebben B. en W. daar ook de directeur van het G. E B reeds daarop gewezen had, hem opgedragen daarnaar een onderzoek in te stellen en zoo noodig ecu ontwerp verordening samen te stellen Het onderzoek heeft dan daartoe ge leid, dal in de gemeente zeer weinig ingezetenen zijn, die eein verbruik tot ongeveer 100 eenheden met een bedrag van f 25 's jaars hebben. Ofschoon die ingezetenen, die voor bovengenoemd jaarïijksch verbruik in aanmerking komen, wel clectrisch licht willen gebruiken, schijnen zij toch niet niet het oog op de installatiekosten* daartoe te kunnen overgaan, daar de ontstane kosten in verreweg de meeste gevallen voor den verhuurder gemaakt moeten worden Het komt B. en W. voor het middel ter bestrijding van deze bezwaren ge vonden te hebben in het gratis installee- ren tot een beperkt aantal lichtpunten en wel in perceelen tot een huurwaarf- degrens, die geen al te groote beper king oplegt, aangezien de meerdere prijs reeds een zekere grens in zich sluit en andere gemeenten waar eveneens elek triciteit over den muntmeter geleverd wordt, geen huurwaardei-grens gesteld hebben Tevens zou het dc bedoeling zijn geen meterhuur te heffen, hetgeen met een enkele uitzondering overal in Nederland het geval is Tot dekking van alle onkosten hebben B en W. dan gemeend een stroomprijs van 30 cent per eenheid te moeten vaststellen De grens, waarbij de jaar- lijksche kosten voor levering van elecf- triciteit over den gewonen meter en over den muntmeter dezelfde zijn, ligt dan bij 96 eenheden, daar de meterhuur f 4.80 's jaars bedraagt voor een gewo nen meter terwijl voor den muntmeter geen huur gevorderd wordt en de een heid f 0 05 duurder verkocht wordt dan over den gewonen meter. In verband met deze grens van on geveer 100 eenheden voor een bedrag van f 30 is dan een in maximum le insta 1- leeren aantal lichtpunten van 8 stuks verkregen. De commissie van fabricage vereenigt zich met het voorstel'. Zij merkt evenwel op, dat zelfs hij een munt-electriciteitsprijs van 30 cent de net to winst per eenheid ook zelfs bij het maximum van 8 lichtpunten enke le centen minder is dan bij levering over den gewonen meter, zoodat er alleszins reden is, om een grens vast te stellen voor de personen, die voor hel verkrij gen van munt-eleclriciteit in aanmerking komen. De commissie gaat mede met het denk beeld. om de huurwaarde-grens zóó vast te stellen, dat daarbinnen burgers met een inkomen tol ongeveer f 1500 zou den vallen, en vermeent daarom, dat die huurwaarde-grens in geen geval lager don f 200 (de voor de munt gaslevering gestel de grens) en evenmin, hooger dan f 350 (als voor de afbetalingsinstallatiën vastge steld' zou mogen zijn. Burg en We th stellen voor het bedrag, boven bedoeld, te bepalen op f 300 Op een vraag van de c o m m i s si e van financiën om nog eens te over wegen of het wel noodig is een maxi mum-huurwaarde vast te stellen en niet kan worden volstaan met hel vaststellen van hot maximum-aantal' lichtpunten, ver klaren Burgh. en We tb. hun voorstel te handhaven. Bepaling minimum-loon en ma ximum arbeidsduur Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Middelburg van den Alg Ned,. Timmerliedenbond om eenige wijzigingen te brengm in de bepalingen omtrepjt minimum-loon en maximum-arbeidsduur bij aanbesteding van gemeentewerken, merken B en W. op, dat een herziening dier bepalingen, in verband met den »u den laatsten lijd aanzienlijk veranderden loon standaard hier ter stede, zeer zeker gewenscht is, en dat een voorstel daar toe, ook zonder de aansporing van de zijde der adressanten, te zijner tijd, hunnerzijds gedaan zou zijn Het komt hun echter gewenschl voor hiermede te wachten tot de raad een beslissing zal hebben genomen omtrent hun voorstel tot herziening der salarissen van gemeenteambtenaren en -werklieden. Dc commissie van Fabricage ziet dit verband niet in en zou reeds nu een voorstel tot herziening willen zien ingediend. Burg li. cn W e l\h handhaven htun voorstel. Zij zouden het als een onbil lijkheid beschouwen, indien in de l>e- sfekken voor gemeentewerken aan ar beiders voordeelen werden toegekend, welke niet toegekend waren aan de vaste arbeiders in gemeentedienst. Het bestaan van eenen tijde [ij ken duurtetoeslag zou die onbillijkheid niet wegnemen, redenen waarom Burgemeester en Wethouders meencn de behandeling van deze zaak te moeten in verband brengen met de voorgestelde en naar de ra a d s- com missiën verzonden salarisher ziening van de gemeenteambtenaren en -werklieden De meerderheid der commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel van B. en Wde minderheid met het rapport der commissie van fa bricage. Verslag Kindervoeding Uit de rekening, die gevoegd is bi] het verslag, dat ingevolge art 11 van het kon. besluit van 19 Nov 1900 over kindervoeding wordt uitgebracht blijkt, dat in den winter van 1915/16 30903 porties voedsel zijn verstrekt aan 276 schoolgaande kinderen, waaronder 68 van school B, -19 van school I. 106 van school K, 21 van de school op den Zuid singel en 32 van de roomsch«-katholiekc school. De kosten van het voedsel bedroegen f 3464.166 of f 0 ll25 per portie Verkoop voormalig ijk kan to or. B en W stellen voor het voormalig ijkkanloor (Dam NZ. F 97) voor f 7750 met de kosten voor rekening van de koopster) te verkoopen aan de N V Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthan del v. h S. en M Boogerd De commissiën van fabricage en fi nanciën vercenigingen zich met dat vojr- stel. Voorts stellen B en W nog voor aan W. M Desson tot wederopzegging in ge bruik af te staan een watervlakte van ca 20 M2 achter zijn pakhuis in de Dokhaven tot liet maken van een meer- inrichting voor een motorbootje legen een vergoeding van f 1.50 per jaar. De commissiën vereenigeu zich ook met dit voorstel. APOTHEKEN. Morgen zijn de navolgende apotheken geopend Middelburg: M J. van Pienbroek Vlissingen A. J. v. Ockenburg Jr Goes: G. v. d Hoek. De Notaris H. R. STRUVE le Middel burg is voornemens op DINSDAG 18 JULI 1916, des namiddags 2 uur. in „PAX INTRANTIBUS" aan het ZAND le Koudé- kerke. PUBLIEK TE VERKOOPEN: Een WOONHUIS met SCHUUR, ERF, TUIN en MOESGROND, genaamd „DE OUDE VISSCHERIJ', aan den Langeviele- singel le Koudekerke, ter grootte van 17 aren. 82 centiaren; te veilen in 10 tper- ceelcn, als. 8 perceelen Bouwterrein en de gebouwen voor afbraak in 2 percee len, daarna gecombineerd Hel Woonhuis en de Schuur zijn in zeer goeden toestand. De Schuur, die een lengte heeft van 12.411 M. en een breedte van 6.35 M., is zeer geschikt voox- ver plaatsing. Bezichtiging Maandag 17 Juli van 10 - 12 en van 2—4 uur en Dinsdag 18 Juli van 10-12 uur en van 1—2 aar. Na afloop dezer veiling zal aan voor meld woonnuis publiek wordeu verkocht te 3 uur Inboedel, Landbouw- en Tim mergereedschappen. Notitièn der veiling met kaartje der bouwterreinen met nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van voornoem den Notaris STRUVE, Pijpstraat N 23 (bij de Molstraat) te Middelburg. De Notaris H. W. NEERVOORT te s GRAVENPOLDER zal op DONDERDAG 20 JULI 1916 des voormiddags 11 uur, in de herberg van Mej. de Wed. L VER BEEK te 's-GRA VENPOLDER, in het openbaar, ten verzoeke van den heer JOHS. DE GRAAG, VERKOOPEN: Eene GOED BEKLANTE BROODB AK- KERIJ met WINKEL IN KRUIDENIERS WAREN, op het dorp 's-Gravenpolder, kad. bekend als. Huis, Schuur en Erf, groot 3 A. 48 c.A. Aanvaarding onmiddellijk bij de be taling. D« Deurwaarder P. A. VERVAAT te Middelburg zal op Woensdag; 19 Jall 1916, des namiddags om hiaittweeuur aan bet woonhuis en ten verzoeke van Mej. de Wed. J. KRAMER te Wcst-Sonbarg Pijporgel, xnah. Buffetkastje, wah. Tafel, Speel-, Penant-, Bloemen-,Wasch- en andere Tafels, Canapé, 3 Leuning en andere Stoelen, diverse Linnenkas ten, Hoekkasten, diverse Spiegels, w.o. één met Kroon, Regulateur en andere Klokken, Pendule met stolp, Barometer. 2 mah. Kelderkistjes, Tuintafel met 5 Tuinstoelen. 2 Keukenkuchels, 2 Frank lins, koperen Doofpot, koperen Ketel, 2 Veeren Bedden, Springveeren- en andere Matrassen, Dekens, Ledikant, Kleeden, Karpetten, Zeil, Hanglampen, Ganglamp. Paraplniestauder, Arnerik. Veger Bankeu, Trap, Ladder, opge zette Vogels, Ketels, Petr. Stellen, Keukeugerei, Glas- en Aardewerk, enz. enz. Alles te bezichtigen op den dag der veiling van 10 tot 12 uur. ten overslaan van de Notarissen -Mr. VAN WIJNGAARDEN en KOOPMAN, te ROT TERDAM op DINSDAG 18 JULI 1916 bij VEILING en op DINSDAG 25 JULI 1916 bij AFSLAG, telkens des voormid dags 11 uur, in het Notarishuis aan de Gclderschekade aldaar, van. een kapitale met aanhooriglieden en diverse perceelen Bouw- en Weiland, waarvan eenige zeer geschikt voor TUINGROND, staande en gelegen aan de Rotiekade en aan den Middelweg inden EENDRACHTSPOLDER le ZEVENHUIZEN', Ier gezamenlijke grootte van 49 Hectaren 83 aren 8 centi aren. Grondbelasting over 1916 f 215.58 Polderlasleu f 3 per Hectare. Schielands Fenninggeld (1.50 per Hectare. Schie lands Hooge Boezemgeld f2 per Hectare. Verhuurd aan ARIE KRIJGSMAN de bouwmanswoning tot 1 Mei 1917, het bouwland tot blootschoof 1916. en het weiland tot Kerstmis 1916. voor f 2600 per jaar. De veiling geschiedt in 12 perceelen, nader bij notitièn omschreven. De perceelen zullen eerst afzonderLijk worden geveild en daarna eerst afzonder lijk en vervolgens in combinatiën wor den afgeslagen. Betaling 2 October 1916. Bezichtiging dagelijks behalve op Zon dagen. Notitièn met schetskaart zijn gratis verkrijgbaar ten kantore van voornoemde Notarissen aan de Zuidblaak No. 24 te Rotterdam, alwaar inmiddels nadere tn- formaliën zijn te bekomen. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg ia voornemens te verkoopen op Vrydag 4 Augustus 1916, des morgens 10uur. op de Bovenzaal van de Sociëteit »De Ver genoeging" te HIDDGIjBURG}, ten verzoeke van de Erfgenamen van Mevrouw de Weduwe Mr. C. P. LENSHOEK VAN WOLPH AARTSDIJK: In de gemeente Nieuw- en Sint Joosland: 810 25 Hectaren af 20 Gemeten 194 Roedel. bij den nieuwen Opril aan den Rijksetraat- weg van Middelburg naar Goe9. 879.80 Hectaren of 22 Gemeten 126* Rneden aan den Boomdijk en den Binnendijk bij de Hofsteden »Broederlust" en »Land en Zeezicht". In de gemeente Amemniden: 11 92 05 Hectaren of 30 Gemeten 113* Roeden aan dsn Rijksstraatweg van Middelburg naar Goes, nabij der, Sloescbendam. Alles vrij van tiendrente en te aanvaar den met rooven oogst 1916. Zulks in 24 perceelen en verschillende samenvoegingen, als omschreven is in de Notities dezer veiling, gratis verkrijgbaar ten kantore van don Notaris.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 7