MIDDELBURGSCHE COURANT. V rijdag 14 Juli. JVs 164 159- Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dit nummer bebowt een Bijvoegsel. IfllEILAJI. NEDERLAND EN DE OORLOG. De suiker kwestie. Uilgeschreven door den Nederlandi- schen Grossiersbond -werd gisteren in „Bellevue" te Amsterdam onder voorzit terschap van den heer E. D de Jong uit Joure een vergadering gehouden ter bespreking van ,,<le vele en zeer ern stige bezwaren, welke bestaan tegen de leiding van de „Commissie van ad vies in zake suiker". Als spreker trad daarna op de heer B. Oosterhuis, lid van het suikerbureau Weinig bemind noemde deze inleir der de „Commissie van advies in zake suiker", die toch niet als ondeskundig kon worden beschouwd. Maar honder den anderen zouden met minder ken nis, heel wat beter arbeid hebben ge presteerd. Ten opzichte van de binnen- landsche voorziening is de commissie beslist in gebreke gebleven. Heel, heel zachtjes is zij opgetreden tegen dege nen, die groote hoeveelheden suiker speculatief hadden opgeslagen. Zoo b.v. ten aanzien van één partij van 36 000 balen. De vraag rijst volgens spr zelfs of er geen connectie bestaat iussclien tusschen deze partij en een der leden van de commissie. In ieder geval heeft de commissie, ten gevolge van haar laat-maar-waaien-systeem, het mogelijk gemaakt ,dat deze en dergelijke specuf- laties niet konden worden voorkomen. Onderwerp van de verdere discussies vormde een adres bevattend: een klacht over de distributie, het verzoek om die voor de nieuwe campagne te verbeteren en te voorkomen dat de met de Friescte- Groningscbe coöperatieve suikerfabriek gesloten contracten worden geannuleerd. Besloten werd dit adres in scherper be{- woordingen te formuleeren dan eerst het geval was. Bij de discusies vroeg o. a. de heer Runalda of er voldoende suiker in ons land is. Waarvoor .ook de verkoop van cubes9 Daar kan toch gewone suiker van worden gemaakt, De voorzitter antwoordde ,dat de re- geering zegt, dat er voldoende suiker is. Menschen uit het vak zeggen evenwel, dat er niet genoeg is tot de nieuwe campagne De verkoop van suiker in cubes is voor de fabrikanten voordeeli- ger dan de verkoop van kristalsuiker en dat zal ook wel de oorzaak van dien verkoop zijn. De heer Oosterhuis, die van een ver gadering van het Suikerbureau terug keerde, deelde mede, dat in het distri. butiebureau is benoemd ter behartiging van de belangen der grossiers, de heer Mirrer, voorzitter van de Handelskamer fc Rotterdam en tot directeur de heer Hollander, tot dusver voorzitter van de varkensdistributie. 'Protesten.) Besloten werd telegrafisch tegen deze benoemingen onmiddellijk bij den minis ter te protesteeren. Uitvoer van manufacturen, Reuter seint uit Londen: Reuter's bureau verneemt uit gezag hebbende bron, dal het bericht, als zou Engeland de Nedcrlandsche regeering verzocht hebben den uitvoer lc verbieden ran manufacturen naar onzijdige landen, onjuist is. De Brilsche regeering heeft ah- leen aan de Nederlandsche Overzee- Trust, in den loop der nu aanhangige be sprekingen, gevraagd den uitvoer naar eenig onzijdig land te verhinderen van katoenen goederen, gemaakt van katoen door bemiddeling van de N. O. T. Hoewel de uitvoer van katoen uit Ne derland sedert eenigen tijd verboden is, was de N. O. T. in staat katoenen manu facturen onder consent naar enkele on zijdige landen te zenden. De wensch van de Britsche regeering is, dat deze uitvoe ren in het vervolg zullen ophouden, zelfs onder consent voor alle katoenen goede ren,, gecontroleerd door de N. O. T. II oe er gesmokkeld wordt. Hot blad van den Zeelieóenbond „Vol harding" schrijft Er is vorig jaar door de vloot aan gevoerd rond 100 millioen kilogram hai- rin'g Daarvan is, blijkens statistiek ii Nederland opgepeuzeld rond 20 millioen kilo. Bleef ter uitvoering over oen tach tig millioen kilo, Mis! De haringhandel kom! tot beter cijfer Er is vorig jaai ^uitgevoerd rond 120 kilo! Beroerde cijfers! In alle beschtadea- heid toonen ze aan, dat er veertig mil lioen kilogram goed over de grenzen is gegaan als haring; netjes in en tus schen deze beestjes verpakt en gepe keld, hoewel het den pekel waarschijn lijk zoo min van noode 'had als suiker. De „Sch. 103". Men meldt uit Scheveningeu Do reeder van den in den grond ge- boorden stoomdrifler „Sch. 103", ge naamd „Geertruida", heeft sedertdien geen berichten/ ontvangen van den schip per of van de beide andere door de Duifsche duikboot medegevoerde opva renden. Betrekkingen tusschen het departement van Ko loniên en Amerikaanse he fabrieken. 'Officiéél). De directeur van liet Tech nisch Bureau van het departement van Koloniën, de heer J. E. Inckel, is van zijn reis naar de Vcreenigde Staten dezer da gen teruggekeerd. Do heer Inckel heeft, in opdracht van den Minister van Koloniën, te New-York een Bureau opgericht, dat, als onderaf- deelïng van het departement, belast is met <ien aankoop van goederen, weikei voor den Indischen dienst zijn bestemd en welke niet hier te Lande kunnen wor den vervaardigd. Als hoofd der onderafdeeling te New- York is opgetreden de heer J. C. Anker smit, ingenieur le lel. bij dit departement, die tegelijk met den heer Inckel naar Amerika is vertrokken en zich thans te New-Yora heeft gevestigd. UIT OOST-INDIË. Een complot legen Europeanen ontdekt. Volgens een telegram uit Weltevreden aan de „Tol." koesterde de- politie le Makasser reeds sinds eenigen lijd arg waan tegen de handelingen van een aanjLal inboorlingen die verdacht werden, mis dadige plannen in het schild te voeren legen de daar wonende Europeanen. Na dat er voldoende gegevens waren ver zameld, heeft de politie thans in den nacht de samenzweerders verrast. Zij vond 130 inboorlingen in een vergadering bijeen en stelde vast, dat dezen een complot hadden gesmeed om alle Euro peanen te Makassar te vermoorden. De samenzweerders werden gevankelijk weg gevoerd. Bij de gisteren le Hengstdijk ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 88 stemmen, waarvan één blanco. Daarvan "erkregen A. v. Ilijfte en J de Maagd respectievelijk 49 en 38 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. In de Voorstraat te Stoppeldijk reed de dochter van den landbouwer B, uil Hulst pardoes van den sleilen kant van den weg, doordal zij een o,ogenblik hel stuur van haar fiets niet moeder was, :n kwam terecht in een diepen sloot, die erst onlangs was gedolven. Hel rijwiel rolde op haar, zoodal zij zich niet kon helpen. Stellig zou zij dan ook verdronken zijn, als de landbouwer R. uil deze gemeente die in de verte liet ongeval had gezien, niet per fiets was toegesneld, en loen mei groote moeite eerst de fiets en toen het meisje uit het water liad gehaald. Do drenkelinge werd per rijtuig thuis, gebracht. o Uit Zee u w s-ch-VIaao de re n W D. Woensdagavond gaf de militaire ka pel van Groedc een concert op de Markt le O o s l b u r g, terwijl' Donderdagavond het militaire muziekkorps uit IJzendijke een concert in de Graanbeurs gaf en een muzikale wandeling deed. Ten bate van het Protestantsch Tehuis te Sluis zal Zondag in de Ne- derlandsch Hervormde Kerk (e Aar de n b u r g een concert gegeven wor den, waar o,a. de artisten J A de Zwaan, mevr. van Ruijtentenburg, Aug van der Looven en Louis Boer zullen meewerken o Ned Herv. Kerk Beroepen te Pun??erend dr. K F, Proost te Drempl. Aangenomen naar Wezep bij Zwolle): M, Boonslra te Schoonhoven Bedankt voor Bleiswijk- D. M. Boonstra te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Wezep G. Doekes te Nieuwdorp. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Hedenmorgen ging een ingezetene van Koudekerke een bestelling doen in den winkel van Gebr. Hildernisse a 1- hicr. Toen hij den winkel verliet, bleek zijn rijwiel, dat hij even builen had laten slaan, te zijn ontvreemd. Het programma voor het Zondag a.s. 's avonds half acht in het Schuttershof alhier le geven 2de Zondagavond-con cert van het Middelburgseh Muziekkorps, luidt als volgt. Generaal Snijders, mar sch, Morks; Ouverture van de opera „Die lusligen Wei bel" von.1 Windsor", Nicoiaï; Menuet. Mo zart; Intermezzo, Delibes; Zwredsche Bruiloftstoet, SödermanSouvenir de Na- poli, Ködel; Hoch'St.-Petersburg, mar sch, BlonIntocht der Waeretddeelen en Bei aardlied uit de Rubcnscantale, Benoit: Treurmarsch uit het oratorium Samson" Handel; Cleopatra (solo voor cornet a piston), Damaré; Zeeuwsche Boerendans, Morks; Le Réveil du Lion, De Kont sky. Uit Vlissingen. De conducteur 2e Klasse der Staats spoor, II. Scha, te Vlissingen, wordt met ingang van 30 Juli a.s. overgeplaatst naar Boxtel. o Uit Zuid-Beveland. Door den Minister van Oorlog is het inkwarlieringsgeld, ria gunstig advies van den burgemeester, voor de gemeente Sch ore gebracht op 90 cent per dag, niet terugwerkende kracht tot 15 Juni '16 fT i t Zeeuwse h-V laanderen O. V 'Een veldarbeider die in de schuur bij den landbouwer Van Hoeve nabij het Veer te Zaamslag bezig Was hooi te tassen, viel van bovenuit den tas op den dorschvloer. Als gevolg daarvan kreeg de man een bloedspuwing en werd in be- denkelijken toestand naar zijn woning verroerd. KERKNIEUWS. pier, L. P J Bellaars Lormier, A. J Labeer P. Magielse, J. Massee, F C Rot tier, Aa. Ca. de Vries, II. C. van Hoye, M C de Jonge, H. Folmer, J C. v. d. Voorde, J. Noteboom, Ha Stegenga, A. Rottier, C. J, Felius, Ha Gerretsen, Ha Jo. Ila. Moliiem, Ma. N. Mays, T v. d. Vliet. B. M. Meijaard, M Mol, W. L. P. Bom, W. Bom, N- P Kruithof, I-Ia. Pe- kelder, Ea. N Griep, L D. de Jonge, T. M W. Quadekker, H. Joziasse Voor enkele vakken Ca. Aa de Vries. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Spoorweg Tb olen—Wesl-Brahan t. Woensdag 12 Juli j.l. hielden de com missarissen voor bovenvermelden spoor weg hun eerste vergadering te Bergen op Zoom. De heer dr. J. W. Jenny Weijerman nam lijdelijk hel voorzitterschap op zich. In hel dagelijkse!» bestuur van den raad van commissarissen werden gekozen de heeren E. M. C. Laane tc Bergen op Zoom lot voorzitter; jhr. J. van Vreden- burgh te Tiiolen Lol onder-voorzitter; J. A. Snijders le Bergen op Zoom tol secre taris, terwijl ais tijdelijk directeur dei- spoorwegmaatschappij bij acclamatie werd benoemd de heer Jenny Weijerman le Utrecht. De heer Laane, die hel presidium aan vaardde, sprak eenige hartelijke woorden ■li stelde verdere punten der agenda aan de orde, waarbij o. a besloten werd den raad van commissarissen bij de eerstvol gende vergadering een concept-reglement van orde aan te bieden Ier behandeling. Uit de gehouden discussies bleek, dat de zaken geregeld voortgang hebben, en dat door den ingenieur van de S.S. krachtig gewerkt wordt aan een meer gedetailleerd plan voor de lijnen en een daarmede gepaard gaande meer nauw keurige berekening van de aanlegkosten. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Dinsdag, 18 Juli a.s., zullen pl.ra 1200 manschappen van het 19e Reg. Inf. aan den Estafetteloop deelnemen van De venter via Voorst en Dieren naar Does burg. De schilderijen-tentoonstelling te Domburg zal Zaterdag, 29 Juli, ge opend worden. De Goesche orkestvereeniging „De Symphonie heeft onder leiding van den heer F. X Mannhardt gisteravond een zeer goed geslaagde uitvoering in de1 sociëteit V O V. gegeven. Jammer genoeg was de bedekte lucht oorzaak, dat het aangekondigde tuinc eert ditmaal binnenshuis moest plaats vinden, maar zoowel de medewerkenden als de toehoorders hebben niet minder hun best gedaan, de uitvoering in alle opzichten te doen slagen Het programma bevatte een zevental nieuwe werken, aangekocht uit het „ma- ziekfonds" waarvoor bij het 25-jarig be staan der verceniging de gelden door kunstliefhebbers bijeen gel>raeht zijn. De milde gevers waren gisteravond uitgenoodigd hun oordeel te vellen over de keuze en de uitvoering der aange kochte stukken en hun herhaald endank- baar applaus heeft zeker wel bewezen, dat zij over spel en leiding in alle opzichten voldaan geweest zijn. «- «WIJS. - Zooals uil het verslag der Statenver gadering blijkt, is door de Prov. Staten, afwijking van het voorstel van Ged Staten, met 21 tegen 18 stemmen op voorstel van den heer Dieleman, besloten om aan de Handelsdagschool te M i ti de 1 b u r g van af de oprichting tot aan het jaar 1920 een jaarlijksch subsidie te verleencn van 10 pet in dc kosten De eergister door ons vermelde opgave van den overgang aan het gvi nasium alhier dient, te worden aab- gevuld met de mecdceling dat van de 5e naar de 6e klasse voorwaardelijk is toe gelaten 'R Heeringa Voor Engelsche hafrdelscorresponr den tie slaagde te 's Gravenhage mej A. ran Riel van Middelburg Tot de le klasse dor R. H. B S. te Goes zijn toegelaten A. W. Jonge- LEGER EN VLOOT. ZOMERZITTING DER STATEN VAN ZEELAND. (Vervolg van bet Bijvoegsel) Handelsavondschool. Het voorstel van Ged. Staten strekt tot verhooging van het maximum van het subsidie voor den avondcursus in han delsonderwijs te Middelburg In een afdeeling merkt een lid op, dat Ged Staten afwijken van het gebruik om 10 o/o van de uitgaven toe te staan. Ook vermoedt hij, dat aan Ged. Stalen uht bekend is, dat er nu twee parallelklassen zijn, tegen in 1916 maar een De meer dere kosten, hierdoor ontstaan, zijn uit eigen middelen betaald Dit was nu uiter aard niet meer mogelijk Een lid uit een andere afdeeling zag gaarne het toegekende maximum plaats van tot f 600 tot f 1000 ver hoogd, daar bijna zeker bij de uitbreiding van dit onderwijs in het vervolg meer zal noodig zijn "Wat de eerste opmerking aangaat merkt een lid van Ged. Staten op, dat dit wellicht niet bij Ged Staten bekend was, en acht hij het wenschelijk, dat deze opi- merking aan hun college wordt medege deeld Wat de laatste opmerking aanh gaat. bestreed het lid van Ged Staten de verhooging van het gestelde maximum, daar di( thans alleszins voldoende was. en hij het meer wenschelijk acht' hier mede te wachten, tot de noodzakelijltf- heid blijkt In eene afdeeling wordt over het voor stel van Ged. Staten gestemd6 leden verklaren er zich voor, 1 tegen en leden wenschcn zich hun stem voor te behouden. In een andere afdeeling wordt geen stemming gehouden, terwijl in één afdee ling alle leden zich met het voor .tel van Ged Staten verecnigen - Ged Staten vinden in dit verslag geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. Bespreking. De heer Dieleman bepleit, da» de huur van het gebouw ten volle op de bef grooting van de a vondschool mag worden gebracht, zoolang niet vaststaat dat het gebouw over dag voor andere doeleinden kan worden gebruikt Uitbreiding der leerkrachten is bijna zeker noodig, maar ook al was dit niet het geval, zoo vraagt spreker toch, waarom kan het maximum niet op f 1000 worden gebracht Dan voorkomt men, dat de school elk jaar om verhooging van het maximum moet vragen Hij doet een voorstel in dien est. De heer Sprenger lid van Ged. Staten) verdedigt he) voorstel van Ged Staten. Verbooging van het maximum bo ven f 600 kan alleen gewettigd zijn met het oog op de instelling van meerdere parallelklassen, waarop men niet lean vooruitloopen. De huur mag men zeker niet hooger stellen dan op f 800, dat is ruim gerekend, als men in het oog vat dat de dagschool 6, de avondschool slechts 3 uur per dag van het gebouw gebruik zal maken De heer Dieleman is het hier niet mee eens, zoolang de dagschool nog niet is opgericht, mag men met haar evenmin rekenen als met de parallelklassen, die nog moeten worden opgericht Het voorstel Dieleman wordt daarop in stemming gebracht en ver worpen met 31 tegen 8 stemmen Voor de heeren Bolle, Mulder, Vogelaar, van Zuijen, Willemxen, Dieleman, de Veer en W van Oeveren Het voorstel van Ged. Staten wordt daarop z. h s. aangenomen Teekenscho#l Kortgene Het voorstel van Ged Staten strekt tot afwijzing' van het verzoek om subsidie van het bestuur der Ambachtsschool voor Noord-Beveland te Kortgene. In de afdeelingen kon men zich alge meen met het voorstel vereenigen. Het wordt zonder bespreking en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie onderwijzers land- n tu in bouwcur sussen Het voorstel van Ged Staten strekt nt toekenning van een subsidie voor de cursussen 1916/17 tot en met 1920/21 In de afdeelingen kon men zich alge meen met hel voorstel vereenigen. Hel wordt zonder bespreking en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie Toonee1scfioo1 Ho» voorstel van Ged Staten strekt tot afwijzing van het verzoek om subsidie "n de afdeelingen kon men zich alge meen met het voorstel vereenigen Het wordt zonder bespreking en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Rechtsgeding Het voorstel van Ged Staten strekt tol het voeren van het rechtsgeding, inge steld door 'mevrouw H. G. de Ranitz Tak van Poortvliet over het plaatsen van den Zeedijk van den Bijleveldpolder op den ligger der wegen en voetpaden In de afdeelingen kon men zich alge meen met liet voorstel vereenigen. Hel wordt zonder bespreking en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. "Wegsverbetering Vrouwen polder. Het voorstel van Ged. Stalen strekt tot toekenning van een renteloos voor schot van f 4150 aan de gemeente Vrou wenpolder voor de verbetering van een weg voor welks verharding reeds een maal een renteloos voorschot is ver leend. Af dealings verslag. In allo afdeelingen waren leden, die hunne ingenomenheid er mede betuigden, dat Gedeputeerden gebroken hadden met het standpunt om nooit andermaal een renteloos voorschot voor wegsverbetering toe te kennen als dit al eenmaal was ge schied Alleen in de tweede afdeeling kwam de vraag naar voren, 'of Gedepu teerden ook bij benadering konden zeg gen, welk offer dit in de toekomst aan de provincie zou vragen Namens Gede puteerden werd medegedeeld, dat dit met geen mogelijkheid is te ramen. Ook de breedte van den weg en de tol, die op den weg nog wordt geheven, werden in alle afdeelingen besproken Door Gedeputeerden werden deze bezwa ren weerlegd. Ook zij verkiezen een broeden weg, doch dit als eisch te stel ten kwam hen niet redelijk voor; dan ook, kan haast wel met zekerheid wor den gezegd, dat van de geheele wegs verbetering niets zou komen om de groo te kosteD, die dit met zich zou brengen. In de eerste afdeeling deed een der leden het voorstel, om hij het verteenen van een renteloos voorschot ook nu daar bij de voorwaarde te verbinden den tol

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1