MIDDELBURGSCHE COURANT. is??* Jaargatss» Dinsdag li Juli. BINNENLAND. Dit Stad en Profincie. JV° 161 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van f—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 8^*" Advertenties vóór één uur te bezorgen. DE HEER DE SAVORMN LOHAIAN EN DE ONDERWIJS-COMMISSIE. In een door den heer De Savornin Lobman mei zijn naam onderteekend arti kel in de „Nederlanden" wijst hij er op, dat meer dan eens in. de Christelijke pers, vfoorzoover deze zich over het On- derwij's'rapport uitliet, le kennen is ge geven, dat dit stuk oen „compromis' was, in. den zin dat men over en weer zijn beginsel min of meer ontrouw was geworden. Dit werd dim, bij de veroor deeling van het werk der Commissie, als „verzachtende omstandigheid" aange voerd." De heer Lobman acht het eereplicht te verklaren, dat hij voor zich deze „verzachtende omstandigheid" niet kan aanvaarden en dat hij overtuigd is dat ook dr. Bos ware hij nog in leven, van deze welwillendheid tegenover zijn persoon, niet gediend zou geweest zijn. „Het is zeer wei' mogelijk, zoo schrijft hij verder, dat het werk der Commissie broddelwerk is; dat de Commissie noch de strijdpunten goed gevat, noch de op lossing gevonden heeft, en de Commissie zal' zeker gaarne de kritiek annhooren, waaraan evenwel, dunkt mij, een ietwat uitgewerkte (uiteenzetting van een b e- tere oplos&ing niet ontbreken mag. Groote woorden en klinkende phrases ge ven in dit stadium der quaestie hoe genaamd niets meer. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat ik, bij gebrek aan j|uist oordeel of tenge volge van mijn „pacificatiezucht" mij bij den neus heb laten neuten, en de heeren critici zullen dan goed doen met dit dui delijk in het licht te stellen Maar bij' mij en ik durf met stellig heid le zeggen ook bij dr. Bos is ran, modderen nimmer sprake geweest; bij ons ik Trie en ook bij geheel' de com missie was dit de eenïgte vraag, hoe kunnen in een land, zoo verdeeld als het onze op godsdienstig gebied, de openba re schooi en de bijzondere scholen beide even onmisbaar zóó naast elkander leven, dat redelijkerwijze nie- mands consciëntie wordt gekreukt, de vrijheid der keuze van scholen zoo groot mogelijk zij, en het schoolonderwijs aan de eisëhen voldoet die in een staat als den onzen lieden ten dage moeten wor den gesteld. Aan die eisChen die boven den partijenslrijd en de partijgevoeligheden staan en de zaak zelve beheersclien dient m. i. de deugdelijkheid van het werk dor Commissie ie worden getoetst" DIT DE ANTI-REV PARTIJ. De „Standaard" had in een beschou wing over de Rotterdamsche Statenver kiezingen o a. geschreven, dat men daar de gevolgen ondervond van de felle op positie die in 1904 tegen liet Kabïnel- Kuyper in de Maasstad los kwam, en niel minder van ,,de nog altoos doorwerkende poging om voor het beleid van het Cen traal Comité en het streven van dr. Ituy- per, door middel van de Rotterdammer Pers, een afwijkend slreven in de plaats te schuiven." Tegen deze ,.krenkenden en door niets bewezen dooddoener" zegt de „Rotter dammer" met evenveel recht de bewering te kunnen plaatsen dat door het optreden van de „Standaard", dat trouwe parlij- genootcn verketterde, en afstootte, een kwaad is gesticht, dat nu nog nawerkt En bovendien acht hef blad uitlatingen als deze in strijd met liet accoord door dr. Ituypcr en de vijf heeren van Leider en Leiding gesloten, daar alle bespreking van geschil zou blijven rusten DE GEMEENTEN EN DE VOLKS VOEDING. B. en W. van Amsterdam, s-Graven- hage en Rotterdam hebben in een uit voerig schrijven aan de regeering hun ernstige bezwaren le kennen gegeven tegen het ingediende wetsontwerp tot re geling van de volksvoeding. Hun hoofdbezwaar is dat daarin aan de gemeentebesturen de verplichting wordt opgelegd, zorg le dragen, dat steeds vol doende hoeveelheden aanwezig zullen zijn. Zij meenen dat noch deze besturen noch de burgemeesters beschikken over de ïriacht om te zorgen, dat de voor de bevolking vereischle voorraden, hetzij in <le gemeenten, hetzij, voor zoover het producten Wan buitenlandschen aanvoer betreft, binnen de grenzen van hel Rijk zullen komen, terwijl ook het treffen van uitvoerregelingen voor net hier le kmd< geproduceerde geheel buiten de macliC der gemeenten ligt. De Onteigeningswet van 1911 geeft den burgemeesters slechts de bevoegdheid tol inbezitneming van de voorraden, die in hunne gemeenten aanwezig zijn. doch 'erschafl in geen opzicht het middel om te zorgen, dat er voorraden komen. In dien die voorraden er niet zijn, zijn de gemeentebesturen op aankoop dezer voor raden en opslag aangewezen. De adressanten meenen dal de zorg vcor de aanwezigheid van voldoende voor raden levensmiddelen en brandstoffen al leen in handen van het rijk moet berus ten en dal het Rijk de regelingen moet treffen, waardoor deze voorraden in de vereischle hoeveelheden de gemeenten zullen bereiken en ter beschikking van de gemeentebesturen zullen komen, 'die dau de nog zeer zware taak van de ver dere distributie dienen le vervullen. Een tweede bezwaar belreft de door den Minister aangegeven welsfandsgrens, die in Amsterdam en Rotterdam f 2750 bedraagt, en in Den Haag f 2500. Boven deze grens zal slechts zoo n klein per centage der bevolking vallen, dal het verre de voorkeur verdient den maatregel algemeen te maken. Voor Amsterdam zon dat uitgesloten volksdeel zijn 8 pCt„ voor Rotterdam 6 pCt., voor den Haag 13 pCI. Door hel algemeen maken der rege ling voorkomt men ook de moeilijkheid dat Kvee soorten niet van elkaar te her kennen waren in één winkel aanwezig zouden zijn. Bovendien hebben B. en W van A ma ster dam en vim Rotterdam in een adres nog eens hun bezwaren uiteengezet tegen het aan de gemeenten opleggen van een deel der kosten. Zij meenen dat de ge meentebesturen geen invloed kunnen uit oefenen op de factoren die het nadceüg verschil tusschen den inkoopsprijs en den verkoopsprijs beheerschen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het niet vergoeden van schade door mijnen. In een beschouwing over de gister vermelde regeeringsinlich t ïngen inzake het niet vergoeden van schade te Retran- chetaent, Vlissingen en Dom burg, veroorzaakt door liet doen sprin gen van mijnen, Schrijft de hoefijzer-cor respondent vim het Hand. o. a. liet vol gende ,Wij vinden het heele standpunt, dat de Minister van Oorlog in deze inneemt, klein en benepen. Den heelen juridischen kant van de zaak had hij, in dezen tijd aarin men waarachtig wel wat anders tc doen heeft dan ooiriogsverschijnselen taet advocatenoogen te beturen, links moeten laten liggen. Hij, of de Minister van Binneinlaudsche Zaken als die van Oorlog vond dat hel: niet onder zijn de partement hoorde, had moeten zeggen Er is, in dezen buitengewonen tijd, door ecnige Nederlanders schade van geheel abnormalen aard geleden tengevolge van oorlogsdaden der strijdenden. Zij kunnen niemand daarvoor iji rechten aanspreken Welnu, dan zal de Staat, die- in dezen buitengewonen tijd zooveel buitenge woons doet, waartoe geen wet hem verplicht, ook de kleinigheid - want hét is een kleinigheid voor de schatkist, maar recl voor de benadeelden - óók nog op zich nemen. Te meer daar in de meeste gevallen de schade, rechtstreeks is ver oorzaakt door een maatregel, genomen •oor de openbare veiligheid 1e zor gen" en liet ongerijmd, ware, wanneer hij daarmee ten aanzien van enkelen precies Wet tegenovergestelde (mocht uitwerker zonder zich daarom verder te bekreu nen. En te mt-er nog omdat, in sommige gevallen, de scliade niet, of in slechts zeer onbeduidende, mate ware aange bracht indien men van den aanvfmg af het juiste inzicht hadde bezeten in de (e bezigen methode. Het ware belachelijk en ergerlijk wan neer wij uit 's rijks schatkist tientallen millioencn bleven spe.ndeeren ter bijpas sing van levensmiddelen voorziening toch ook niet iets waartoe de Staal, juri disch, 'verplicht is, Excellentie- en wan neer wij eenige honderdduizenden arme Belgen met vijf millioen gulden- uit onze schatkist zouden hebben geholpen op wolken .juridischen" grond? en een klein aantal Nederlanders hun ei'gen deu ren en vensters en zolderingen lieten op knappen, die kapotgeslagen zijn door mij nen, welke vanwege den Staat tot sprin gen zijn gebracht „óm voor de open bare veiligheid te zorgen". Bewaar ons voor den Staat der Nederlanden, zouden de benadeelden anders :dlicht zeggen, had vader Staat die mijnen maar laten liggen. De Noordzee zou ons misschien genadi ger hebben behandeld. Erger dan de Staat had zij 't in geen geval kunnen ma ken. Wij hopen, dat de Tweede' Kamer, die meer dan eens genade voor recht heeft laten gelden wanneer het, in volkomen normale tijden, ging om een pensioenver- zoek, dat niet door een wetsartikel was te halen maar waarvoor dan een „grati ficatie" werd gevonden, toonen zal dat zij de afmetingieu van dezen tijd beter be grijpt dan de Minister van Oorlog. En dat zij een streep zal halen door diens kleine politiek op dit punt De uitvoer van manufacturen. Hel valt mei deze, gister vermelde kwestie nog al mee, wat. de beteekenis van den Engelschen maatregel betreft. Het Ned Corr. Bureau meldt ,dat de onderhandelingen over een beperking van den uitvoer uit ons land van manufactu ren tusschen de Engelsche regeering en de N. O. T. nog niel beëindigd zijn, maai de N. O. T. aanleiding geven te verwach ten, dat bedoelde uitvoer slechts voor een zeer klein gedeelte zal behoeven le worden stopgezet. Reeds gister wist de N. Ct. mee tc deelen dal de zeer categorische vormi van het bericht der N. R. C. geen juisten indruk gaf van den. eisch, die door do En gelsche regeering (natuurlijk niet aan onze regeeri ng) inderdaad gesteld moet zijn. De bedoeling daarvan is geen andere dan die van de overige belem meringen, door Engeland aan onze han dels vrijneid in den weg gelegd, nl. le ver zekeren dat geen Nederl'andsclie export artikelen, ten aanzien waarvan het in staal is den toevoer van grond- of hulp- sloffen te beletten, aan Duitschland of Duilschers verstrekt worden. In dien ge- dacnteueang zou de maatregel alleen kun nen celden voor den uitvoer van manu facturen naar die neutrale landen, van welke wederuitvoer naar Duitsciiland mo gelijk wordt geacht of waar die goederen op andere wijze aan Duilsche belangen ten goede zouden komen. Hoewel deze nieuwe aantasting van onze handelsvrij heid zeker erg genoeg is, zou dan de eisch niet betreffen onzen uitvoer van manufacturen naar Britsch-indiê, Oost- Azië, (onze eigen koloniën uiteraard in begrepen) en wellicht, hoewel daar Duit- die belangen bij menigte vertegen woor- gd zijn, ook niet Zuid-Amerika. Uitvoer van aardappelen Het Landbouw'-Export-bureau heef weten te bewerken, dat van de voor het buitenland bestemde aardappe1- len 25 o/o naar Bngelaud gezonden zal worden. De regieling is ongeveer als met de kaas Wat de aardappelen min der opbrengen dan de vrije marktprijs •zal later worden vergoed Aanvankelijk schijnt men zich in de kringen van de Duitsche inkoopsccntrale een weinig tegen deze regeling verzet t< hebben De veilingen werden vandaag echter gehouden, zonder dat er iets bijzonders voorviel Niemand kan trou wens meer aanknopen dan ten verkoop ordt aangeboden En op de vrije markt blijft bij de tegenwoordige rege ling toch nog 100 o/o 30 o/0 voor het binnenland 70 o/o Daarvan 25 o/o voor Engeland. Rest dus 52i/2 °/o van 'l totaal voor de vrije markt (Hand De r ij s t d i s t r i b u ti e l e Roer mond. De Burgemeester van Roermond heeft Zaterdag in den raad meegedeeld hoe hel met de distributie van de rijst is gegaan. Volgens hem had er met het doen der opgave aan het distributiebureau zooveel haast gemaakt moeten worden en had het dientengevolge zóóveel moeite gekost ohi op deugdelijke wijze in contact te komen met het bestuur der winkelVeree- nigimg, dat Siij het, ten einde althans oen behoorlijk quantum regeeringsrijst in de gemeente te krijgen, gewenscht had ge vonden om tevens een inschrijving te openen voor de beambten en werklieden, zoowel raste als losse Van die gelegen heid was ook, zooals uit een voorgelezen opgaaf bleek, door verschillende bij de gemeente werkzame arbeiders die 2, 5 en 10 KG. besteld hadden, gebruik maakt. Hij erkende ten siotfe dat er eett ernstige fout was gemaakt, al was dat dan ook geheel te goeder trouw schied en hij verklaarde dat de door hem en de beide wethouders ingesla gen hoeveelheden, in totaal 250 KG, voor nadere distributie beschikbaar wa ren gesteld. De meerderheid ran den raad was van meening dat de burgemeester te goeder trouw had gehandeld. o Rubber. De bandenfabriek Hevea te Hoogef- zand heeft weer rubber gekregen en is gisteren, na 6 weken stilstand, weer in Werking gesteld De in den grond geschoten Sch. 10 3. Omtrent den door een Duitsche duik boot in aen grond geschoten Nederland- scheii trawler Sch. 103, meldt het Cor respondentie-bureau, dat van de heman- ning, behalve de schipper, ook de 2e ma chinist en een matroos aan boord zijn ge nomen, ten einde getuigenis af te leggen Ier plaatse van terugkeer. De overige bemanning werd. nadat het schip met meer dan 20 schoten vernield was, en zij overboord was gesprongen in de uitgezette sloep, door den onderzeeër op sleeptouw genomen, tot zij aan de Sch. 307 werd overgegeven. Volgens eenparige opgaven van de 11 man, die gisteravond binnenkwamen, heeft de duikboot na het eerste schot zonder waarscliinving te hebben gelost, geen respijt gegeven, maar dit schot doen •olgen door ruim een 20-tal schoten, vaarvan verscheidene de masten, den schoorsteen, de brug en andere belang rijke deelen van het schip raalclen, tot, bij hel laatste schot, dat van veel zwaar der kaliber was en door de machineka mer heen ging, het schip binnen 3 minu ten zonk. Gelukkig kreeg niemand van de beman ning verwondingen. Hel schip droeg alle kenleekenen van zijn nationaliteit. Ten eerste had het de kleine Nederlandsche vlag in top en na hel eerste schot werd de groote Neder landsche vlag geheschen. Inmiddels was de duikboot, die op 1000 meier afstand had gevuurd, de sloepen genaaerd. De schipper van den drifter maakte den duikbootcommandanl op merkzaam dat hier een Nederlandsch schip, dal zich van niets bewust was en reeds een 4-tal duikbooien was gepas seerd, de beschieting had oudergaan. Hierop antwoordde de commandant dat hij in de meening verkeerde, da! de koers an den drifter N. "W. was. nlzoo in de richting van Engeland. Het vaartuig bc- ond zich dicht bij de Engelsche kust op >7° 15' N B. en 1 15' O, L., dit is ver benoorden de Doggersbonk, ter hoogte van Aberdeen.) De bemanning verklaart verder eenpa rig, dol het schip, dal op weg naar huis was, omdat de kolen op waren, dadelijk was stil blijven liggen. Het vaartuig was geladen met 70 kantjes liaring. De be manning icon zich de daad van den duik- bootcommandant slechts daaruit verkla ren dat hij de stoomspil voor een mi trailleur had aangezien. Toen hij op zijn vergissing opmerkzaam werd gemaakt, zeide de commandant ..Duilschland zal hel wel betalen." Enkoio leden van de bemanning kregen op hun verzoek iets te drinken. De „We Ida ad" Om tien ïict werpen van een bom van uit een Zeppelin naar den Nederland- schen schoener „Weldaad' verneemt de V Ct van een der opvarenden van een zeetjalk, die liet gebeurde met de „Wel daad" van nabij heeft waargenomen'dat men aan boord van de tjalk de bewe gingen van het luchtschip goed had kun nen volgen, en dat men daar de mee ning was toegedaan, dat de aanval1 niet den 'Nederiandschein schoener betrof, doch een of anderen Engelschen onderzeeër, die beschutting tegen een aanval had gezocht achter don schoener. Men had weliswaar geen duikboot waai'genoimen, doch liet is bekend, dat deze vanaf een groote hoogte spoediger wordt opgemerkt dan vanaf een varend schip Met groote snelheid had men het luchtschip in de richting van Helgoland zien terugkoersen, waardoor men nog meer in het vermoeden versterkt werd, dat er iets bijzonders aan de hand was. het welk met grooten spoed aan de Duit sche autoriteiten moest worden bekend gemtaakt. Uit Middelburg. Aan G. Kooman, arbeider bij de gas fabriek alhier is bij Kon Besluit een pensioen toegekend van f 263. e Uit Vlissingen. Aan B. en W. van Vlissingen is een adres gezonden, met verzoek maatregelen te willen nemen, teneinde den nadeeligen- invloed der bioscoopvoorstellingen op de jeugd tegen te gaan. Dit adres is onderleekend door alle bedienaren van den godsdienst, alle ge- neesiieeren op één na en alle hooiden van scholen. O— Uit Walcheren. - Aan L. Bosselaar, gemeente-secreta ris van Meliskerke, is bij Kon Be sluit een pensioen verleend van f 171. Gisteravond viel te V-eere een ze venjarige jongen hals over kop van den muur voor de sluis in den Veerschen ratergang. De sluisknecht E van Offen- beek sprong gekleed te water, greep den jongen die al onder de sluis was gedre- oh hield hem al zwemmende boven water, waarna door middel van een toe gestoken haak beiden behouden aan wal gebracht werden, Dinsdag 18 Juli zal de stemming plaats hebben voor een lid voor den gemeenteraad van Serooskerke W.). va- calure-J. de Visser. Twee candidalen-lijs- len zijn ingeleverd een voor den heer W. Jobse en een voor den beer Joh. Wondergem. Eerstgenoemde is door twaalf vrije kiezers candidaat gesteld en laatstgenoemde door de u. r. kiesvereeni- ging. Uit Zuid-Beveland Maandag hield de raad der gemeente Schore een openbare vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren- Mei algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school mej. P. L. Kriekaart legen 16 luli op een jaarwedde van f 500 en f 50 voor hel geven van handwerkonderwijs en onder verplichting in die gemeente te wonen. Besloten werd tot den verbouw van het gemeentehuis. Bij de rondvraag vestigde de heer Gle- rum de aandacht van B. en W op de vacantie aan de school mol de Kruiaingsche kermis. Hij meent dat die vacantie geen doel meer heeft en ziet liever eenige da gen vacantie gegeven tijdens het bessen plukken. De voorzitter zal rekening hou den mei hel gesprokene en zoo mogelijk verandering in de vacantie brengen. De lieer In 't Anker meent, dal de om wonenden van „de Va te" volgens raadsbe sluit f 1 voor uitweg moeten betalen. Dit geschiedt niel meer. De voorzitter erken de vergelen le hebben, dezen post op de begroeiing te brengen. Hij acht het ge wenscht. dat de raad op dergelijke din gen bij de begrooting de aandacht vesligt. Uit Noord>-Beveland. - In de Maandag gehouden gemeente raadsvergadering te C o 1 ij n s p I a a t die bij ontstentenis van den burgemeester ge presideerd werd door den lsten weüiouj- der, den lieer P Tazelaar, werd de ge meenterekening over 1915 aangeboden. Op een request van J D de Koster om ecu stukje gemeentegrond voor zijn nieuw aangekochte woning in de Krui si- straat aan te koopen, werd in beginsel gunstig beschikt Tot ambtenaar van den burgerlijken stand (vacature de heer M. Noordijke) werd benoemd de heer A J Ridder. Afwijzend werd beschikt op een reclame in den hoofdelijken omslag van Adr. Iloogerheide Cz. Op de voordracht! voor zetters, wegens aftreding van de heeren C Kievit en J M Haringman, wen den geplaalsL de heeren C. Kievit met 1. P vim der Weele en J M. Haringman met. M. J Krijger Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Tot lid van den gemeenteraad te II o o f d p 1 a a t is bij enkele candidaat- stelling benoemd de lieer .1. Dieriks, in do plaats van den heer Hijp Temmer manThomaes. Deze was gedurende 14 jaren lid van -den raad - Te Biervliet is een vervol ging ingesteld tegen bakker Dwijl zijn brood van 14 tot 17 dekagram te weinig gewicht had Reeds lang was aldaar geklaagd over #e kleine broodje».

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1