M1DDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 6 Juli. FEUILLETON, As Io7 159* Jaargang 19ifc Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes i 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. ^ameroverziGhi. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag Alle voorzitterspogingen om de spi-e- kers over de verhooging der successie^ belasting binnen het nauw gareel van dit voorstel te houden, konden niet be letten dat er ten slotte toch over den aïgemeenen financieelen toestand werd gesproken. Het moest ook- wel. Dit verhoogings- voorstel dient ter (gedeeltelijke) dekking van een tekort op de gewone begrooting. En er waren verscheiden leden die, ge zien de mooie baten van het eerste halfjaar '16 vroegen of dat. tekort nog altijd op 20 millioen geraamd wordt De heer Ver Loren had dat gevraagd, en de heer Ivoolen had dat herhaald De Minister van Financiën heeft er op geantwoord, en de optimis tische verwachtingen naar aanleiding van den gunstigen stand der rijksmiddelen wat getemperd. Zeker, door het meevallen van de in komstenbelasting zal het tekort over 1916 van 20 millioen worden terugge bracht op 16 millioen. Maardaar komt nog bij 3Vs millioen rente en af lossing van de leening van dit jaar, en er valt niet op te rekenen, dat in 1917 de toeneming der uitgaven beneden het accrès der middelen zal blijven, waar voor hoogstens op een paar percent mag worden gerekend. Over 1917 moet dus worden gerekend op een tekort van 21W millioen. Letten wij nu op hetgeen thans aan'* liangig is dan komen we tot de volgen de resultaten Het statistiekreebt zal opbrengen 3 millioen, de successiebelasting S mik" lioen, de bierbelasting 3.6 millioen, de dividend- en tantièraebelasting, die aan vankelijk geraamd was op 2 millioen, maar door spreker op slechts f 1 400 000 zal na de aangebrachte wijzigingen niet meer bedragen dan 1 A 1 1 millioen. Te zamen dus f 16 600.000 Daarbij komen dan de zegel- en registratierechten ad 3 2 millioen en de vermogensbelasting ad 1 4 millioen, indien de onroerende goe-' deren worden belast naar de verkoop waarde Dat wordt dus te zamen 12.2 millioen. Maar bovendien waarschuwde de Mi nister legen te groot optimisme ten aan zien van de stijging der middelen. De staten van het jaar 1916 zien er lang niet zoo gunstig uit als de heer Kooien meent. Een groot deel van de Inkom stenbelasting 1915/16 is eerst betaald in 1916. Wanneer wij de vermogen--,bof lasting eener-, de inkomstenbelasting an derzijds uitschakelen, en ook de wissel vallige successiebelasting, en dan '1914 vergelijken met 1916 dan was de hoogero opbrengst in 5 maandeu 4 millioen Een aanzienlijk bedrag f 3 300.000 zit alleen in de ..uiker De suikerrechten nemen sterk toe. Zij stegen wel eens in een jaar met 3 millioen, maar nooit in 5 maanden. De verklaring zit iiierin dat vele jam- en andere fabrieken, welker product niet mag worden uitgevoerd, door blijven fabriceercn, en dus in de ma,- gazijnen een enorme hoeveelheid pro? ducten met veraceijnsde suiker hebben staan Vandaar de enorme opbrengst van den suikeraccijhs in de eerste 5 maanden van dit jaar. Ma laïi<g© Japen naar het Engelsch, door L. G. MOBEP.hY. 39). Zij draaide zich dadelijk om bij liet geluid van de stem en toen zij merkte dal men lol haar sprak, keek zij op en zag dat de man, die in den tegenovcd- geslelden hoek zat, voorover boog cn zijn bruine oogen op haar gevestigd hield Het was een knappe man, een zeker zorgeloos, roekeloos uitziend type, maar de brutale blik uit zijn donkere oogen deed haar een weinig terugdeinzen en zij gaf een kalm, koel antwoord op zijn vraag' over het sluiten van het raampje. Hij dook weer in zijn hoekje, maar zijn oogen waren nog steeds op haar geves tigd met een uitdrukking, waarin bewon- Een tweede punt waarop spreker wijst, is ,dat de geslachtaccijns is gestej- ;en met 16 millioen ,- een exorbitant >edrag in 5 maanden op een lotal<*"i-a- ming van 6 millioen Maar deze stijging is alleen te danken aan de hooge waarde der runderen en niet aan meer vleesch- verbruik Deze twee middelen hebben samen reeds 9 ton boven de 4 millioen accrès in deze 5 maanden opgebracht. Dat de grondbelasting meer heeft op gebracht ligt hieraan, dat de boeren nu veel geld hebben en dus hun belas ting betalen.'Daarentegen is hel. perso neel, een betere maatstaf voor de volks welvaart, f 330 000 achter. Die dit te betalen hebben zitten niet zoo dik in hun middelen. De jenevezaceijns helaas ook nog een maatstaf van welvaart - is f 360 000 ten achter Ook het zegel is guns'ig, dank zij den velen contracten ook V. O. T.-conlracten die nu worden afge sloten. en dank zij velen emissies. De registratie is óók hooger, omdat zij vele maanden stil heeft gestaan wat nu wordt ingehaald. In het algemeen geeft dus het accrès van 4 millioen niet zulk een gunstig beeld van de middelen als 'iet werd voorgesteld, Van de middelenkwestie ging de Mi nister over naar de veel aangeroerde noodzaak tot bezuiniging. Maar heel te recht haalde hij de bekende snedige op merking van minister Heemskerk aan. dat de Kamerleden zuinig zijn bij de al- gemeene beschouwingen en royaal bij de artikelen Maar de Minister wil zijn best doen om zich schrap te zetten tegen aller lei nieuwe zaken. De Minister wil ook een enquête-com missie of een koninklijke commissie van onderzoek .Het oogenblik is daartoe even wel ongunstig, al is de commissie ook aan sprekers departement welkom De heer De Savornin Lobman. Dit alles had u moeten zeggen bij \le Ouderdomsrente. Minister Van Gijn: lk heb mij inder daad de vraag gesteld of ik te dien aanzien de taak van mijn voorganger op mij moest, nemen, en heb gemeend, dat ik daarvoor maar de verantwoordelijk heid moest aanvaarden. De zaak was trouwens al voor drie vierden behan" deld- De heer De Savornin Lehman: De wet is nog veel erger nadat uhaar hebt verdedigd. Minister Van G ij n Het is de vraag in hoeverre dit betoog juist is. Mijn ambtgen oo ten hebben mij het tegendeel verzekerd, en op hun goede trouw gaan ik af Vervolgens ging de Minister over naar het eigenlijke onderwerp dat aan de or de was, n 1. de verhooging der successie belasting Drie punten komen daarbij voorna melijk in aanmerking, l. w. le het verder doorvoeren van het in 1911 ingevoerde beginsel der pro gressie, wat o. a. beteekent verhooging van' de successie voor nalatenschappen in de rechte lijn; 2e. de gelijkstelling der verkrijging bij schenking met de verkrijging krach tens erfrecht of krachtens legaal; 3e de gelijkstelling der verkrijging krachtens een overeenkomst van levens verzekering door het overlijden van een ingezetene des rijks met verkrijging uit zijn boedel Op alle drie die punten verdedigde de Minister zijn voorstellen, in het bij zonder wat de schenkingen en levens verzekeringen betreft. Hij erkende, dal de wijzigingen op Jiet gebied der schen kingen van fiscalen aard zijn teneinde ontduikingen van het successierecht te gen te gaan De menschen worden vaak door staatsambtenaren-notarissen gehol pen om den fiscus beet te nemen. Een groot deel van de successie wordt ech ter betaald uit de rente ,die van de erfenis gemaakt wordt tusschen het ©ogenblik van overlijden van den erfla ter en het oogenblik waarop de notaris het geld uitkeert En de Minister heeft zijn best gedaan dien termijn nog wat verlengen. Ten opzichte van de levensverzekering- kwestie welk onderwerp uitvoerig was besproken door den heer D r i o n, die allerlei technische bezwaren tegen de regeling aanvoerde, was de Minister in zoover bereid tot wijziging dat hijl toet. zei met zijn ambtgenoot voor justitie te overleggen wat te do^n is om het ver- verschil weg te nemen tusschen binnen- en builenlandsche maatschappijen. Maar van uitstel en een afzonderlijke regeling oor de levensverzekeringen wilde hij niet weten Na de replieken zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Vandaag komen dus de artikels aan de orde dering en een zekere nieuwsgierige be langstelling le lezen stond. Hoe eenvou- dit zij altijd gekleed was, hoe lal ra zij was in haar manieren en gedrag, toch was het onmogelijk dat Joyce, in welke omstandigheden ook, onopgemerkt voor bijging. Het was geen vrouw om over het hoofd le zien, geen vrouw die zelfs on der een menigte menschen als onbedui dend beschouwd kon worden. Haar mooi gezicht, met de diepe grijze oogen, haar leere gelaatskleur, haar kroon van wit haar, moest overal de aandacht trekken, en de man in den tegenovergestetden hoelc was niet de persoon om een mooie vrouw niet op te merken. Maar het was iets meer dan haar schoonheid dal hem Joyce zoo lang en onderzoekend deed aankijken; iels meer dan haar schoon heid, dal hem na eenige oogenblikken stil zwijgen voorover deed buigen en met levendigheid uilroepen: ,,Neem mij niet kwalijk, mevrouw, en beschouw het niet als onbeschaamdheid maar ilc heb mij zelf steeds afgevraagd op Dinsdag 11 Juli 1916, des namiddags om 2 uur. in de bovenzaal van de socië teit ,,St. Joris." Uw aanwezigheid aldaar wordl dringend verzocht en zal zeer op prijs gesteld worden." iNNENLANO STEMPLICHT. De Haagsche correspondent van het Hand verneemt, dat een ontwerp lot in voering van stenipliem, tegelijk mei de Grondwetsherziening, het deparietnenl van binnenlandsche zaken reeds eenige da gen geleden heeft verlaten. Het is in ge reedheid gebracht naar aanleiding van h|et overleg met de commissie van rappor teurs, waarvan het ai'deelingsverslag over de herzieningsvoors teilen gewaagt. TEGEN DE KINDERSTERFTE. Onderleekend door bijna alle artsen in de provincie Zeeland, is een circulaire rondgezonden waarin o. a. het volgende wordl meegedeeld ,Het is sedcrl jaren gcbLekon, dat in Zeeland de zuigelingensterfte een schrik- barenden omvang heeft. In andere pro vincies zijn sedert eenigen tijd instellin gen en vercenigingen tol stand gekomen, die de zuigelingensterfte trachten le be strijden. In onze provincie is behalve enkele plaatselijke pogingen van dien aard nog niets gedaan, terwijl het hier meer noodig is dan elders. Ondergete kenden zijn niet Slechts bekend met de cijfers die den wantoestand aangeven, maar door hun werk weten zij van nabij hoevele en hoe groot de gebreken zijn in de zuigelingenverzorging in onze pro vincie. Zij meenen een openbaar belang le dienen door pogingen Ier verbetering in te stellen en doen een dringend beroep op uwe medewerking. -Het is een belang rijk deel van de volksgezondheid, waar hel om gaal. Teneinde lot het oprichten van een vereeniging voor zuigelingenzorg le ko men. stellen ondergeteekenden zich voor en vergadering te houden te Middelburg SPOORLIJN TIIOLEN—BRABANT. Men meldt ons uit hel eiland T holen- Het heeft hier en daar wat moeite ge kost om gemeentebesturen en waler- scliapbosluren te bewegen tot deelname aan den loeaallrein door het eiland. Wal scherp leekent hierbij af de medodeeling, dal le Zevenbergen dezer dagen een ver gadering werd belegd van liet dagelijksch besluur dier plaats, met de directeuren van verschillende industrieele onderne mingen en 't bestuur der middenstands- en landbouwvcreeiiigingen om besprekingen le houden in verband met den aanleg van bovenbedoelde lijn. Er werd daar besloten een krachtige actie le beginnen om ook voor Zevenbergen, dat als in dustrie- en landbouwplaats de belang rijkste mag genoemd worden voor hel Noord-Westen der provincie, aansluiting le verkrijgen aan deze lijn. NEDERLAND EN DE OORLOG. De annex a t ie-b©weging Reuter seint uit Londen ,,Het .Algemeen Handelsblad" maak te in zijn avondblad van 27 Juni melding van nel bestaan van een propaganda ten gunste van de inlijving van Xederlandsch 'ebied bij België, die door de Belgische regeering zooal niel gesteund dan toch vrijelijk toegelaten zou worden Reuters agentschap is officieel ge machtigd le verklaren, dat bovengenoem de mededeeling totaal ongegrond is. Noch de Belgische regeering, noch de Engel- sche of Fransehe r< gceiingen, ten. beltfio- van kie Belgische, hebben ooit een pror paganda of plannen om van Nederland een afstand van grondgebied le verlangen of af te dwingen, gesteund of aangemoe digd." We willen geen spijkers op laag water zoeken; maar nu Reuter spreekt van de totaal Ongegronde" meedceling, willen we er toch op wijzen dat lint „Iland." evenals andere bladen sprak van het rijefijk toelaten van deze propaganda, en dal dit punt door Reuter niet aangeroerd wordt. B e d e n k e 1 ij li e distributie. De „Nieuwe Tielsclie Crt." verneemt uit Zetten Voor de gemeente Valburg werd 65 baal regecringsrijst gezonden Do burgemeester verdeelde de rijst als volgt 60 balen aan de Heldringgestich ten, 4 baal voor enkelen der meest gegoede ingezetenen menschen met: F 2000 a f 3000 inkomen per jaar - en 1 baal voor den burgemeester zelf. In heel korten tijd was de heel© rompslomp van de distributie afgeloo,- pen Of 't evenwel overeen kwam met de bedoeling der regeering "n of het wel naar genoegen der andere gemeen tenaren was, is nog de vraag Elke baal was van 200 pond. En uit Roermond vernam de N. Ct het volgende Zaterdag j.l. kwam te Roermond re- geeringsrijst aan Maandag d a v bracht een gemeen te-werkman hiervan achtereenvolgens: Ï0 KG. bij den burgemeester; 100 K bij den wethouder 50 K G bij den waar ik u vroeger ontmoet kan hebben en nu herinner ik mij waarom uw gezicht mij zoo bekend voorkomt. Ik kon hel eerst niel begrijpen, maai- nu weet ik liet." Joyce keerde zich weer om en zag hem huiverend aan, haai* hart klopte luide. Voor dc tweede maal dien dag had een vreemdeling haar gezegd dat haar gezicht hem l*®end voorkwam en juist op dal oogenbïlk vreesde zij in de eerste plaats herkend le zullen worden. Zij was nooit vrij van de wees die haar overal vervolgde, dat 'de man, die haar gevonden had op dat kantoor te Londen, hear weder zou opsporen en zij was bijna do.odelijk verschrikt wanneer een vreem deling haar scheen te herkennen. U» angsl waarvan haar hart nooit vrij was, stond in haar oogen te lezen, toen zij ze opsloeg tol het knappe gezicht tegen over haar. Een gezicht dat niettegenstaan de de onmiskenbare schoonheid, zoo dui delijk de kenteekenen vertoonde van een slecht leven. ,Ik heb u nooit eerder gezien", zei ze op nog steeds koelen, kalmen toon. ,U vergist u, wij hebben elkaar nooit ont moet.- „Neen, wij hebben elkaar nooit ont moet", luidde dadelijk het antwoord, „maar ik weel nu hoe uw gezicht mij zoo beleend voorkomt. Ik heb uw portret ge zien en het geleek zeer goed." „Mijn portret?" Verbazing verving nu den angst in haar oogen, „hoe en waar zou u ergens een portret van mij heb ben gezien? „In Zwitserland', zei hij; men zag dal hij al zekerder was haar herkend te heb ben; ,,u hebt uw portret indertijd ge geven aan juffrouw Graham juffrouw ÏWcie Graham, en zij is toevallig - oen vriendin van mij ook. Zij liet mij uw portret zien." „Dulcie Graham?" Nu was het de beurt van Joyce om met nieuwsgierigheid voor over te buigen, terwijl zij een kleur kreeg. „Het is zoo lang geleden sedert ik iets van haar gehoord heb. Heel spoedig na- gemeenle-ontvanger100 KG bij den weihouder Voorts kregen een controleur bij de gemeente-belasting 100 K.G de gemeen te-secretaris, een ambtenaar van den Burg Stand en twee. secretarie-ambten naren elk 50 KG, de grossier 600 K.G een coöperatieve bakkerij 1800 K.G. De winkeliers en de Coöp. Vereeni ging Het Centrum ontvingen niets o Te dure groenten. Naar aanleiding van tal van klachlen van huisvrouwen in den lande, dat er niettegenstaande de door den minister van landbouw, nijverheid en handel vast gestelde maximumprijzen voor jonge groenten, waarvan de uitvoer nu immers verboden is. nl. bloemkool, bosjespeen, peulen, doperwten cn vroege aardappe len, veel le hooge prijzen gevraagd wor den door groentenhandelaren, houders van groentenwinkels, die cchler levens per groenlenwagen de waar aan huis be zorgen, merkt men „van alleszins bevoeg de zijde" aan hel Ncd. Corr. Bureau op, dat aan die klachlen zeer spoedig een einde zou komen, indien de koopsters flinkweg weigerden aan die exorbitante cisehen van de bovenbedoelde groenten- handelaren te voldoen. Te veel toch blijkt uit hel oog te wor den verloren, dat de vastgestelde maxi mumprijzen weliswaar gelden voor de groenten venters langs de straat, die er geen winkel op nahouden doch dat even zeer aan die prijzen gehouden zijn de winkeliers in groenten, in wier winkels de groenten worden afgehaald, dus wat men neemt over de toonbank verkocht worden. Ten overvloede worde nogmaals in herinnering gebracht, dat men voor de vastgestelde maximumprijzen allereerste soort groenten lean krijgen, en dal de maximumprijzen zijn: voor bloemkool 1ste soort 12 cl., 2de soort S ct„ uitschot 4 ct.; voor bosjespeen 1ste soort 6 cent 'per bos van 25 wortelen\ 2de soort (eveneens per bos van 25 wortelen) 4 cent; peulen lsle soort 18 el„ 2de soort 14 ct. doperwten 1ste soort 19 cl.. 2de scorl 15 ct., vroege aardappelen, ronde, 10 cl. per K.G muizen 9 ct Bit S"ati en ProYimtie. Velen zullen gisteravond tc half elf opgeschrikt zijn door het zware kanon - gedreun. De schoten klonken zx><> hevig, dal van zelf de vraag opkwam, of onze marine op de reede van Vlissingen weer nachtelijke schietoefeningen hield. Die gevolgtrekking lag le eerder voor de hand omdat qiGTi telkens vier of vijf schoten achtereen hoorde en dan weer een lijd niets. Onze marine heeft echter gisteravond geen schietoefeningen gehouden. Naar wij van de Walchërsche kustplaatsen ver namen was het te heiig om te zien of er op zee dan wel op de Belgische kust iets voorviel Te Wcslkapelle en te Koudelcerke zag en in de richting van Knocke af en toe vuurstralen. Na een half uur was het weer stil. Uit Middelburg. "We maken er op verzoek de betrok kenen nog eens attent op dat de uren vcor inwisseling ten stadbuize alhier dat zij op reis gingen heb ik hen uit liet oog verloren; Dulcie hield op met schrij ven cn ik wist haar adres niet. Kent u haar goed?" „Ja, ik geloof dat ik zeggen kan haar goed te kennen", een cynische lach ver- loonde zich op het gezicht van den spre ker en gaf er een onheilspellende uit drukking aan. „Zij zal mij de eer aandoen mijn vrouw le worden; zoodat ik mij be roemen mag. denk ik, haar intiem te ken nen." Zijn toon scheen Ie kennen te geven, dat hij die eer aandeed aan zijn toekomstige bruid en niet zij aan hem. Er was verbazing in Joyce's antwoord, teleurstelling zelfs, niet zeer vleiend voor haar reisgenoot. „Uw vrouw?" zei ze. „Heeft Dulcie beloofd met u te zullen trouwen ?"- „Dulcie heeft beloofd met mij le zul len trouwen", antwoordde hij Langzaam met een herhaling van zijn cvnischen glimlach; „dal denkbeeld schijnt u te verwonderen. Is dat zoo verwonderlijk (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1