MIDDELBURGSCHE COURANT. 159® Jaargang W oensdag 5 Juli. A° 156 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.5© elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Grootc letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Kmemmicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag De Kamer werkt als een millioeneir- pomp. In de laatste weken der vorige maand heeft zij door aanneming van de oorlogswinstbelasting en van de twee z.g. verdcdigingsbelastingen (heffing ineens) er voor gezorgd dat er ongeveer 150 rail- lioen, waarschijnlijk echter meer, in de schatkist komt ter betaling van hetgeen er van de crisis-uitgaven nog niet gedekt werd door de groote oorlogsleening, die ons op 45 millioen per jaar komt En de eerste weken van de maand Juli zal ze gebruiken om althans eenige der belastingvoorstellen af te doen, wel moeten dienen om hel tekort op den ge- wonen dienst aan te vullen. Hoe groot dat tekort zal zijn hangt af van de beslissing1 ,die de Eerste Kar mer zal nemen over de Ouderdomsren te. Neemt ze die aan dan zal er 30 ïnif- lioen Ie kort zijn Verwerpt ze die dan moet er nog voor 20 millioen dekking gezocht worden. En in dat laatste geval zal de Minister van Financiën wel niet doorgaan met de pensioenbelasting, die toch al zoo'n slecht onthaal vond bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Ka mer; de beantwoording van dit afdee" lïngsverslag zal de Minister vermoedelijk uitstellen tot hij Weet wat de Eerste Ka mer met de Ouderdomsrente doet. Maar in ieder geval blijft cr dan nog 20 millioen te dekken waarvan de eene helft komt op rekening van de nog altijd ongedekte Talraa-renten, en waarvan de andere helft ontstond door verhoogin,- g|en van verschillenden aard. Uil liet stel belastingen van minister Treuh zijn er acht naar voren gehaald om voor dat tekort te dienen til. de dividend en tantième-belasting; de wijzigingen der inkomstenbelasting; der vermogensbelas ting; van hel successierecht; hel zegel recht en het registratierecht; de heffing van een stalislïekrecht en de verhooging van den bieraccijns (met afschaffing van den azijnaccijns). Maar vóór hel zomerreces zal de Ka mer slechts drie van deze acht onder han den nemen, nl de dividend- en inliöme- belhsling (2 millioen), de verhooging van het successierecht (8 millioen) en het statistiek-recht (3 millioen1). Gister is ze begonnen en ze heeft er al dadelijk, bijna zonder discussie, en zonder stemming een aangenomen, nl. het sta- tistiekrechl, dal trouwens een belasting van heel bijzonder soort is, en dat voor namelijk dienen moet om de kosten voor een betere handelsstatistiek te dekken. Ze wordt ten bedrage van 1 per mille gehe ven van de waarden der in- en uitgevoer de goederen. Én daarna heeft de Kamer de verhoo ging van het successierecht aan de orde gesteld. De algemeenc beraadslagingen daarover zullen heden worden voortgezet. B1NRENIA9D. GRONDWETSHERZIENING. Het verslag van het afdeelingsonder zoek is verschenen van dc regeerhigst- voorstellen voor grondwetsherziening, d w. z. alleen die inzake kiesrecht Over art. 1.92 (on der wij s-ar t i kei) loopt dit verslag nog niet. Alleen werd door sommige leden betreurd dat de regeering niet met haar voorstel gewacht hoeft tot ook een voorstel tot herziening van art 192 kon worden ingediend, waartegenover door een aantal leden der linkerzijde werd verklaard dat zij, als een voorstel tot herziening van artikel 192 tijdig in staat van wijzen mocht kom men, geen bezwaar hadden dat tegelij kertijd met de voorstellen betreffende het kiesrecht te behandelen. De hoofdpunten van het verslag zijn dan ook mannenkiesrecht vrouwenkiesrecht evenredige vertegenwoordiging. In zalcc mannenkiesrecht werd door een een deel der leden het or- glanis'ehe kiesrecht verdedigd tegenover het nu voorgestelde individueele kiesi- recht, waartegenover weer door -,vele andere leden" de gronden ter aanbe veling van het gezinshoofdenkiesrecht uiterst zwak werden genoemd Een deel der leden meenden uil de opmerkingen in de M v T over domot cratie de conclusie te kunnen trekken dat het alg. kiesrecht den "Minister van Binnenlandsche zaken volkomen koud laat, en hij zijn voorstel alleen heeft in- •ediend omdat het naar zijn jggening overeenkomt met den volkswil En dit laatste werd betvföst. In 1913 legden de tariefkwestie en de staatspensioneering meer gewicht in de schaal dan het kies recht. Van andere zijde werd de nuchter heid in de Mem. v. T. verklaard door de positie van dit extra-parlementair mini sterie, dat alles wil vermijden dat par tij-strijd kjin bevordefcen Onder de voorstanders van het ret- geeringsvoorstel vielen verschillende stroomingen waar te nemen Er waren leden, die meenden ,dat het algemeen kiesrecht een noodzakelijkheid is gewor den Vele andere achten de invoering er van noodig, ten einde den invloed der geheele bevolking op de richting van wetgeving en staatsbestuur te ver sterken Een derde groep van leden ver dedigde liet algemeen kiesrecht boven dien op grond van de sociaal-democra tische beginselen Vrouwenkiesrecht. Vele leden betoogden, dal de door de vrouwenbeweging, niet in 's lands belang, maar als strijdmiddel, verlangde volko men gelijkstelling der beide sexen met de roeping der vrouw niet is overeen te brengen. Van de zijde van de vele leden, die voor invoering van het vrouwenkiesrecht gestemd waren werd betoogd, dat het er hier niet op aankomt de vrouw in al len deele met den man gelijk te stellen, maar alleen op de vraag, of aan vrouwen 'l kiesrecht behoort te worden toegekend. Deze leden ontkenden verder ,dat er tusschen mannen en vrouwen een zoo danig verschil van geaardheid bestaat, dat deswege onthouding van kiesrecht -gerechtvaardigd zou zijn. Eenige leden waren bovendien voor het vro uwen kie si- re eht gestemd op grond van liet klasse*, belang der arbeidsters Erkennende dat de regeerhig door haar voorstel om het passieve kiesrechf aan de vrouw toe te kennen' verder ging dan haar programma, waarin alleen van. opheffing der grondwettelijke belemmer ringen voor het vrouwenkiesrecht sprake was, meenden verscheidene leden dat het gCwenscht is zich ten aanzien van het actieve kiesrecht niet tot het weg nemen dier belemmeringen te bepalen Doet men dit wèl, dan zal het gevolg zijn, dat het nog vele jaren zal kunnen duren, voordat in de wet een regeling van vrouwenkiesrecht wordt opgenomen. De kwestie zou dan een storenden in vloed op de verkiezingen blijven uitoefet- nen Deze beschouwingen vonden bij an deren tegenspraak. Zij waren van oor deel, dal het vrouwenkiesrecht een meer persoonlijk en subjectief karakter aan den politieken strijd zou geven Dat een bruikbaar tusschenstelsel niet zou zijn te vinden, werd door verschei dene leden niettoegegeven. Verschillende overwegingen werden der overweging waard geacht. Hel denkbeeld om het kiesrecht voiorsliands alleen toe le kennen aan de vrouwen, die in eigen on derhoud voorzien, vond instemming. Som migen wilden, ten einde verband met den »elsland zooveel mogelijk te vermijden, kiesrecht toekennen aan de vrouwen, die zelfstandig wonen, waardoor hetgeen men wenschelüjk achtte de inwonende dienstboden zouden worden uitgesloten. Verdediging vond ook liet denkbeeld om hel kiesrecht te beperken tot hen, die het verlangen te kennen geven op de kiezers lijst geplaatst te worden of tot lien die aan zekere eischen van bekwaamheid vol doen. Er waren verder leden, die zouden kunnen meegaan met toekenning van het kiesrecht aan dc vrouwelijke gezinshoof den en daarmede gelijk te stellen vrou wen, mits dan voor de laatste de mini mum leertijd hooger gesteld werd dan voor de mannen. Toekenning van kies recht aan gehuwde vrouwen werd door hen in elk geval niet toelaatbaar geacht. Tegen hel uilsluiten van de gehuwde vrouwen werd door anderen aangevoerd, dat dit tot verzwakking van het arbeiders element zou leiden, omdat de arbeider over hel algemeen op jongeren leefLijd huwt dan de man uit de gegoede kringen De uitsluiting der bedeelden vond enkele verdedigers maar meer bestrijders. Evenredig kiesrecht. Zeer vele leden konden zich in beginsel met de invoering van evenredig kiesrecht voor de vertegenwoordigende lichamen ver eenigen. Door enkele leden werden prin- cipieele bezwaren tegen het stelsel ge opperd. De heer Drion heeft aau het Verslag een nota toegevoegd, waarin hij uitvoerig betoogt, dat het voorgestelde stelsel van evenredige vertegenwoordiging deels prnc- lisch onuitvoerbaar, deels om principieele redenen niet le aanvaarden is. Stemplicht. - Zeer velen achtten dadelijke invoering van stemplicht met opneming van een daartoe strekkend im peratief voorschrift in de Grondwet ge- wenscht. De Commissie van Rapporteurs heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgenoodigd lot hel houden van een mondeling overleg teneinde bij hem aan te dringen op opneming van een dergelijk imperatief voorschrift in de Grondwet. De Minister heeft zich bereid verklaard de zaan nader te overwegen. Meervoudig kiesrecht. Eeni ge leden achtten invoering van een stolsel van meervoudig kiesrecht gewensclit, doch anderen meenden, dat dit geen aan beveling verdient, omdat er geen goede criteria voor de toekenning van meer dan een stern zijn. te vinden. De Eerste Kamer Naar aan leiding van het voorstel der Regeering om de bijzondere vereischten voor dc verkiesbaarheid der Eerste Kamer 'e doen vervallen <in verband met de invoering van evenredig kiesrecht) betreurden som mige leden, dat de Regeering deze gele genheid niet heeft aangegrepen om een voorstel1 te doen tol afschaffing der Eerste Kamer. Vele andere leden waren echter van meening, dat de Regeering le recht geen. vèr-slrekkende voorstellen ten aanzien van ède Eerste Kamer heeft gedaan VERSTERKING DER INDISCHE VLOOT Het aangekondigde wetsvoorstel tot ver meerdering der Indische vloot met een kruiser en drie onderzeebooten is bij de Tweede Kamer ingekomen. In dc memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat verleden jaar een be drag van zes millioen gulden is toegestaan als eerste termijn voor den bouw van twee kruisers en vier onderzeebooten voor den dienst in Ned -Indië, waarvan do totaal-kosten op ongeveer 28 millioen gulden werden geraamd. Voor het dienstjaar 1916 werden als tweede termijn voor den bouw van be doeld materieel, voor de beide kruisers 3 5 millioen en voor de vier onderzeeboo ten 2.5 millioen, dus te zamen 6 millioen gulden toegestaan. De Regeering Ss echter van oordeel, dat zonder uitstel verdere stappen moeten orden gedaan lot versterking van de vloot in Indië, zoodat thans gelden wor den aangevraagd voor het op stapel zet ten van een derden snellen kruiser van hetzelfde type e n van drie onderzee booten, en wel een som van 1 millioen gulden voor den kruiser en 1 millioen voor de onderzeebooten Bij gereedheid van «lat materieel zal dan in Indië de beschikking worden verkregen over 3 kruise-rs en 10 on derzeebooten, zoodal bij eiken kruiser een 3-tal onderzeeboot en kan worden ingedeeld, terwijl liet mogelijk zal zijn door het naar Indië zenden van de thans in aanbouw zijnde ruim 300 ton groote torpedobootenaan eiken krui ser ook nog twee jagers en twee zee gaande torpedoboolen toe 'te voegen. OORLOGSWINSTBELASTING. Bij resolutie van den minister van fi" nancièn is ingesteld een commissie, wier taak zal zijn den minister desgevraagd van advies te dienen in zake de uitvoer ring dor wet op de oorlogswinstbclasting 1916, voor zooveel betreft het toelaten van arschxijvingen of daarvoor in de plaats tredende reserveeringen bij de be rekening van de in eenig beclrijf ge maakte oorlogswinst, en zijn in die com missie benoemd tot lid, tevens voorzitter de heer dr A. Plate, oud-voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam; tol leden ,de hecren C L Bressers, industrieel, lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant te Dongen; D Croll, oud-directeur der Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw ..Fijcnoord" te Rotterdam; H. (er Kuile, industrieel, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé; mr J P V. Laman dc Vries hoofddirecteur der <11- recte belastingen .invoerrechten en ac cijnzen te 's GravenhagoR U. Mesdag, directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Rotterdam, II C Rchbock, koopman te AmsterdamAd Roelvink, bankier te Amsterdam; dr C A Verrijn Sluart, hoogleeraar aan «le rijksuniversiteit te Groningen Aan de commissie is als secretaris toegevoegd de heer mr G II A. Gros heide Jr., accountant en advocaat le Am sterdam. GED. STATEN VAN ZEELAND. Dat de heer J G van Niftrik jr. niet herkozen zou worden als lid van God Staten was te verwachten na den uitslag der verkiezingen. k Wij zien hem met leedwezen heen gaan van een plaats waar hij met zijn optimistisch ijveren voor de welvaart van Zeeland nog veel goeds had kunnen1 doen Al is bij «le beslotenheid van de vergaderingen van liet college van Ged. Staten ook naar buiten niet waar te ne men, wat precies hel aandeel van ieder lid was, we meenen toch nu en tlan aanwijzingen te hebben geconstateerd van zijn persoonlijke zienswijze En we wis ten dat we in den heer Van Niftrik een man van onverdacht vrijzinnige begin selen in de Ged. Stalen hadden Hij is vervangen door mr P Diele- man, iemand van wien wij, al is hij onze politieke tegenstander, zeker niet zullen ontkennen dat hij door zijn reeds vroeger betoonde bekwaamheid in dit college veel voor de provincie zal kunnen doen Merkwaardig is het zeker dat bij «fe stemming de coalitie niet censgeziml bleek De vermoedelijk van de katho'ie- ken afkomstige zeven stemmen op den heer Fruytier dwaalden eerst bij tie tweede stemming en dan nog op één af op den candidaat der antit- revolutionnairen. De verhoudiug in Ged. Staten is nu 3 rechts, 3 links, benevens den voor zitter, n 1. den Commissaris der Konin gin. NEDERLAND EN DE OORLOG. 51 et verkeer met Engeland. Hef verkeer tusschen Engeland en het wisteland zal, volgens een bekendmaking ran het Engelsche ministerie van oorlog, aan een strengere controle worden on«ler- worpen, in het belang, heet hief, van de algcmeene veiligheid. Noodelooze reizen orden «laarom door het ministerie ont raden. Kool De minister van L N. en H heeft bepaald, dat onder zekere voorwaarden consent tot uitvoer kan worden ver leend voor vroege roode, savoije- en witte kool. Het percentage van den dagelijkschen :anvoer ler veiling van vroege roode, savove en witte kool ,dat op de inge schreven veilingen voor het binnenland moet worden geveild, wordt van 5 tot 9 Juli 1916 gesteld op tien pet Een verdwaalde bode Op een land bij Beverwijk is een zeer vermoeide postduif gevangen, met groen en gele vleugels Op den eenen vleugel stond gestempeld M. van Gent 55, op den anderen 105 Aan een poot was een al- Itiminiutn kokertje bevestigd, waarin een briefje van den commandant «ler Duit- schc duikboot UB. 16 dd 27 Tuni 3 uur), waarin assistentie gevraagd werd de Belgische visschersboof. Z Z 20 (van Zierikzee) op te brengen, het- n gelijk wij de vorige week meldden, ook gebeurd is. Kraaien naar Duitsehland Naar het Rott Nwsbl verneemt, wor den uit het land van Maas en Waal kraaien naar Duitschlaml verzonden. Zij brengén 45 ets per stuk op Hit Stad en ProFincle. Uit Middelburg. 1 Gistermiddag had een glazcnwas- scher, die op den I)am alhier zijn beroep uitoefende, het ongeluk achter over te slaan. De voeten bleven tusschen «le sporten van de ladder hangen, terwijl de man met zijn hooftl op een ijzeren hek terecht kwam en een bloedende wonfle opliep Door «jen ter hulp geroepen ge neesheer werd de man verbonden en per rijtuig naar huis gebracht Tijdens de hevige regenbui viel gis teravond een boerenmeisje, dat hard naar huis liep, in de Langedelft alhier in een plas en kwam met het hoofd op een stoep terecht Na bij een der ornwor nenden te zijn binnengebracht, werd zij door een in de buurt zijnden geneesheer onderzocht en geholpen, «laar zij een wonde aan het hoofd had. Na een uurtje kon zij te voet huiswaarts keeren. Hedenmorgen omstreeks vijf uur zou de schoenmaker De Ruit de Lange Noordstraat alhier aan het werk gaan en had een petroleumlampje aangestoken om enkele gereedschappen van een kast te nemen Hierbij kwam De R te vallen en ontstond een begin van brand Een paar doozen verbrandden. Door de bewoners en een buurman met emmers water, en door de politie met een minimax, werd het vuur in den aan vang gestuit. Overmorgen, Vrijtlagavond, stelt het bestuur van het Middelburgsch Muziek korps zich voor in den tuin van het Schuttershof alhier een feeslconeert te geven van een bijzonder karakter, n 1 ter viering van het 25-jarig «lirecteur- sebap van den heer J Morks en tevens van het 100-jarig bestaan van het korps. Alle contribuanten (met een dame- zijd uitgenoodigd en voorts ook verschillen de autoriteiten Als nu het weer wat wil meewerken kan het een avond worden die in de geschiedenis van het korps onder de bij zondere uitvoeringen zal worden (opgetee- kend. Uit Vlissingen. De spoedeischende zitting van den gemeenteraad te Vlissingen is bijeen roepen tegen Donderflag 6 Juli. des middags 2 uur. Behalve het punt waar- r de vergadering is belegd, komen op den oproepingsbrief nog voor: mededee- lingen en over te leggen stukken. Blijkens het verslag van het Re- erings Comité voor vluchtelingen tel len de naai- en breikassen 129 vrouwen en 23 meisjes. Het aantal gebruikte werkkrachten «oor de pantoffel-indus trie bedroeg 52, thans nog 44 Boven dien werd het vak aan 41 personen ge loerd. Gemaakt werden 8286 paar pan toffels zomler zolen en 5011 paar met gevlochten zolen. Aan grondstof werd gebruikt 1018 KG. zelfkant, 1010 KG. touw, 58199 M. zcilgaren en 17508 M. hand. De opbrengst bedroeg f 3974. Aan werkloon werd f 2079 651). uitbetaald. - Door den directeur-generaal der SS. is de hooMconducteur le klasse P. Vos alhier eervol vermeld wegens betoonde eerlijkheid Uit Zuid-Beveland Van de te Kruiningen .beschik baar gestelde Regeeringsrijst is door de ingezetenen oen ruim gebruik gemaakt Te Kruiningen en te Hamweert werden ieder zes balen uitgewogen Uit Schouwe n-D uiveland. - In Bruinissc komen In ver scheidene gezinnen vele gevallen van mazelen voor. Hoewel eenige kinderen erg ziek zijn kwamen nog geen steriV gevallen voor Op de bewaarschool wa ren hedenmorgen slechts drie kinderen aanwezig, zoodat deze gesloten zal wor den. Zomerzittirp Prov Staten Vergadering van Dinsdag avond. In de gisteravond gehouden vergade ring van Frov. Stalen werd do zomer- zitting op de gebruikelijke wijze geopend. Aan «te orde was liet onderzoek van de geloofsbrieven der herkozen en nieuw gekozen icdeu. Hiertoe benoemde de voorzitter twee commissiën. de eene. be slaande uil de luieren Dieleman, Van Teijlinren cn Ysebaert voor hel onder zoek der geloofsbrieven van de gekozenen in Zierikzee, Goes en Sluis, de andere bestaande uil de heeren Fruijtier. Dekker en Blciker voor die der gekozenen in Middelourg, Vlissingen, Tholen en Hulst. Tijdens liet onderzoek van de geloofs brieven werd de vergadering tijdelijk ge schorst. Er bestond op de publieke tribune zeer veel belangstelling voor deze vergadering. Onderzoek geloofsbrieven. Nadat de vergadering heropend was,

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1