MIDDELBURGSOHE COURANT. Vrijdag 80 Juni. JVs 162 139* Jaargang i9ie Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. BINNENLAND. KIEZERS ZONDER KAART. In verband met de vele vragen die gedaan worden en de afwijkende lezin gen die de rondte doen over het wei geren van kiezers zonder kaart in Mid delburg III, hebben "We |ons tot den voor zitter van dit stembureau om nadere toe lichting van feiten en beweegredenen gei- wend. Hij deelde onsTiet volgende, kort Weergegeven mee; 's Ochtends vervoegden zich achter eenvolgens drie personen aan het stemj- bureau die geen oproepingskaart bij zicli hadden Nu luidt de desbetreffende be paling van de Kieswet: „Aan den lot deelneming aan de stem ming bevoegden kiezer, die zijn kaart heeft verloren, of wien geen kaart is toegezonden, wordt op zijn aanvraag door of van Wegje den burgemeester eend kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken. Tot de uit reiking, bier omschreven ls ook het stem bureau bevoegd" De voorzitter van het stembureau kern de de drie personen niet. En daar hij volgens de wet niet verplicht is een nieuwe kaart te geven maar slechts be voegd mits hij de idenditeit kan vaststel len, deelde hij den drie kiezers mee dat ze op de secretarie ten stadhuize de nieuwe kaart moesten halen. Daar het nog geen negen uur was, meende hij dat tot vijf uur daarvoor tijd glenoeg was. Een van de drie is ook terugge komen, en heeft gestemd. Later, toen de voorzitter er opmerk zaam op was gemaakt dat de achtereen volgende ï-egeeringen op een ruime op vatting der wet hebben aangedrongen, en het verleenen van zooveel mogelijk faciliteiten aan de kiezers hebben-aan bevolen, heeft hij een anderen weg ge volgd, en bij het zich aanmelden van hem onbekende personen zonder kaart, aan de aanwezigen gevraagd of een hun ner den persoon ook kende. Bleek dit het gieval dan kreeg die persoon een kaart. In een geval waarin niemand den persoon keilde, werd ook- naai de secretarie verwezen. Zooals men weet is naar aanleiding van 'l gebeurde bezwaar gemaakt door den heer L. Onderdijk. Dit bezwaar is opge nomen in het proces-verbaal en komt dus bij de geloofsbrieven terecht, die door de Provinciale Stalen bij de toelating van het gekozen lid moeten worden on derzocht. We vermeldden reeds dal blijkens mec- deeling Donderdagochtend op het hoofd- stembureau in hel proces-verbaal dit be zwaar werd opgenomen met de formu leering dal het werd ingebracht; „op «rond' dat door den voorzitter aan drie personen een oproepingskaart is gewei gerd. om reden identiteit van die perso nen niet bleek." De heer L. Onderdijk deelt ons echter mee dal zijn bezwaar niet gold de terug- fLuring van die drie personen, daar ook z. i. hel stembureau niet verplicht is een nieuwe kaart te verstrekken. Wel meent hij dal de voorzitter daarbij te zeer aan do letler der wet vasthield, en afweek van den algemeenen regel dat den kiezer een nieuwe kaart wordt verstrekt, wan neer zijn opgaven kloppen met de kie zerslijst. Maar als de voorzitter de lijn was blijven volgen bij de eerste drie aan genomen, dan zou hij geen recht gehad hebben Ie nrolesleeren. Zijn bezwaar is echter dat de voorzit ter later een anderen weg insloeg, en aan kiezers zonder kaart wel een nieuwe ver strektezoodat er ongelijk gehandeld werd tegenover verschillende kiezers Vermeld zij nog dat twee der eerst bedoelde kiezers niet terug kimden ko men, daar zij uit de stad moesten. We voegen hieraan nog toe dat er 's middags ook door de contróle van rechts geprotesteerd is toen een kiezer werd teruggestuurd, welk protest echter Averd ingetrokken, toen de kiezer terug' kwam met een kaart van de secretarie, een houding die o. i. weinig principieel was. Wc hebben hier de feiten weergegeven zooals ze ons van weerszijden werden mfccgedeeld. Aan de Provinciale Stalen j,s hel nu om te beslissen of ér al of niet aanleiding is tot ingrijpen. „PJjze uil aller hart een toon van diep ontmoedigen dank aan den Heere hij deze onverdiend behaalde, ja verbeurde zege. Spreke het meerderheidscijfer in zijn aangrijpende geringheid tot de consciën tie, dat van nu af onze leiders in liet district het besluit nemen tot ernstig aanpakken, tol een getrouw voeren van de actie op het terrein der beginselen, lot hel onderhouden op elk gebied van een levenspraktijk die de weifelaars, de poliliek-onverschilligen, (lp zoogenaamd- neulralen dringt zich bij ons aan te sluiten 1" WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ „THOLEN". Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende toezegging van rentelooze voorschotten (subsidies) aan dc Naamlooze Vennootschap Waterleiding Maatschappij „Tholen", gevestigd te Tho- len, (en behoeve van de watervoorziening der in die vennootschap opgenomen ge meenten De rentelooze voorschotten zullen een gezamenlijk bedrag van f 50 000 niet overschrijden. In de memorie van toelichting zegt de minister te meenen, dal de staat niet al leen de risico-garantie op zich behoeft te nemen In overeenstemming met het standpunt, door hem reeds vroeger inge nomen, was de minister van oordeel, dat eok hier de van Rijkswege toe te zeggen steun moet gepaard gaan met eene gelijk soortige medewerking van de provincie, iri dhr voege, dat de van die zijde te ver leenen risico-garanlie en de dientenge volge onverhoopt voor te schieten som men de helft zouden beloopen van de door het rijk eventueel te verstrekken be dragen. Door de Provinciale Staten van Zeeland werd die toezegging bereids gedaan tot een bedrag van ten hoogste f 25000, mits hel Rijk op de aangegeven grondslagen genegen is lot een financieelen steun van ten hoogste f 50.000. De vraag of de huidige tijdsomstandig heden zich zouden moeten verzetten te rn inwilliging van het ingediende ver zoek om steun in dezen vorm, wordt dooi den minister om meer dan één reden ont kennend beantwoord. De minister acht hel in het belang van het eiland Tholen, dat dit wetsontwerp spoedig tol stand komt. dijk staan en die natuurlijk beletten een doodkist* overdwars op een kruiwagen te vervoeren. Maar AVat praten we toch, zei weer een ander: we hebben hier toch' een tram die dat karweitje kan opknappen, we zijn gered. Neen, lezer, de menschen waren niet gered, want de „Ira'm" vroeg voor vervoer van het lijk f 27.50, zegge zeven en twintig gulden en vijftig cent, voor vervoer van een lijk over 4 K.M. af stand. Lezer, ik zal mijn verhaal bekorteh. Woensdagmorgen zeven uur was het lijk te Philippine. Het is vervoerd over de 1 meter "breede kruin van den zee dijk beplant met telefoonpalen, maar ik vertel u niet met welke moeilijkheden dat veryoer gepaard ging en evenmin hoe het Stoffelijk overschpt moest wor den ontwijd. Dat is te droevig. U, lezer, verzoek ik een antwoord op het opschrift van dit eenvoudige verhaal. X. NIET VRIENDELIJK. Pc Zeeuw" richt tot haar partij' Ccnooten in Middelburg den volgenden bedcnkelijken en zeer gereserveerdCn ge- Tiikwenscli met het behoud van den zetel in Middelburg. IS IIET TOT STANDKOMEN VAN DEN WEG TUSSCIIEN OOST- EN WEST ZEEUWSCII-VLAAN- DEREN DAN ZOO NOODIG 11 (Ingezonden.) Waarde lezer, verwacht bij dit wijd- sclie opschrift geen ellenlange betoogin- gen; mijn verhaal1 is slechts eenvoudig, doodeenvoudig, misschien wel1 langdradig en toch waard gelezen te worden in ver band met den zooveel besproken weg. Zondag 25 Juni stierf een man wonen de aan de Bouchautsclie haven, een ge hucht behojorende tot de gemeente Phi lippine, tellende ongeveer 100 bewo ners. Vroeger vóór den oorlog ging het heel gemakkelijk over den vrijen Dijk Phi lippine, op ongeveer drie kwartier af stand van de Bouchautsclie haven gele gen, te bereiken. Wel is die dijk niet verhard en in het najaar modderig, dikwijls heel modderig, maar de bewoners van de Bouchautsclie haven zijn spoedig tevreden en klagen doen ze niet. De electrische draad scheidt nu over langs den vrijen Dijk Holland van België en zoo lang reeds de oorlog duurt is die weg voor het verkeer afgesloten. Philippine lean nu alleen bereikt wor den over de 1 meter breede kruin van den zeedijk van den Philippinepolder en deze is heel slecht begaanbaar en erg schuiverig na nat weer, maar. ik zeg de u reeds, de bewoner van de Bouchaut sclie haven is spoedig tevreden en klaagt niet. Nij bij dit sterfgeval zaten de bewoners toch in zak en asch. Woensdagmorgen zeven uur moest liet lijk in Philippine zijn en over de 1 Meter breede kruin van den Philippinepolderdijk is liet toch niet mogelijk, vooral na de vele regens der laatste dagen, met acht man een lijkbaar met het stoffelijk overschot van een ïnensch te dragen' Iémand wist raad op een kruiwagen zou het lijk vervoerd worden. Mis, men liad zoo. gauw niet gerekend op de tele foonpalen, welke op de kruin van den NEDERLAND EN DE OORLOG. De aardappelen voorzieninig De minister van L., N. en H. heeft bij de Tweede Kamer een uitvoerig .uit- Avoord ingezonden op de schriftelijke vragen van de Kamerleden De Jong en Spiekman betreffende de aardappe" lenvoorziening. In zijn antwoord wijst de minister op de moeilijkheid van het vraagstuk Gelet moet worden op de voorziening in de behoefte der bevolking aan aardappel- len, zooAvel als op het in stand hoiï- den van de productie van dit belang rijke voedingsmiddel Daar er in het jaar slechts één aardappeloogst is en men niet met een groote reserve oude aardappelen den nieuwen oogst tegemoet kan gaan, omdat de aardappelen in den voorzo mer steeds meer bederven, zijn er ook in normale tijden moeilijkheden bij den overgang van oude tot nieuwe aardapf- len. Die moeilijkheden zijn thans vermeen- derd omdat op toevoer van het bui tenland van oude zoo min als van nieuwe aardappelen niet -te rekenen viel. De minister heeft daarom den uitvoer A'an aardappelen gedurende den gehee- len winter tot begin Maart verboden. Daarna was. het toestaan van eenigen uit voer niet ie ontgaan, omdat het zich liet aanzien, dat de voorraden te groot waren om in het binnenland te plaatsen In hel vorig-jaar zijn bij den overgang an oude tot nieuwe aardappelen groote partijen tot bederf overgegaan, terwijl andere met groot verlies zijn verkocht. Het gevolg daarvan is, dat er dit jaar belangrijk minder consumptie-aardappe len worden geteeld dan in vorige jaren. Dit moet in het vervolg zooveel mo gelijk vermeden AVorden, en dit kan al leen geschieden door te zorgen dat de cultuur niet minder loonend wordt Ook moet in het voorjaar uitvoer op beperkte schaal worden toegestaan, omdat vele soorten aardappelen in het voorjaar tol bederf overgaan en dit be treft hoofdzakelijk soorten, die hier te lande niet gegeten worden, tenzij in hoor gen nood Aan de mededeelingen van den mi nister ontleenen wij nog, dat van 1 Januari tot 1 Juli 1916 is.uitgevoerd 152.5 millioen K G aardappelen, terwijl in de jaren 1911-1914 gemiddeld 380 K G AA'erd uitgevoerd. Omtrent het drógen van aardappe len Avordt gemeld, dat uitsluitend aard appelen mogen gedroogd worden, Avaar- •an de uitvoer is toegestaan. Sedert be gin Juni is echter aau de drogerijen het drogen van aardappelen verboden, ter- Avijl de aanwezige voorraden zijn opge nomen. Wat daarvan geschikt bleek, is in bezit genomen Na medegedeeld te hebben, welke maatregelen liet departement heeft genor men, toen in het begin van Juni klachf ten OA'er de sterke prijsstijging inkwamen, wijst de minister er nog op dat de aan voeren van vroege aardappelen met den dag grooter Avorden, zoodat bij gunstig weder binnen eenige dagen voldoende nieuwe aardappelen voor het geheelo land beschikbaar zullen zijn Op de vraag van den heer Spiekman lOtatrenl de aardappelen, die in sche pen te Rotterdam lagen, bestemd voor uitvoer naar Frankrijk, antwoordt de mi nister, dat deze aardappelen door des kundigen zijn onderzocht en- voor de consumptie hier te lande ongeschikt zijn verklaard Daar geen enkele autoriteit hier te lande deze aardappelen wilde doen dlstribueeren en het bederf met den dag toenam, is besloten de aardap pelen alsnog ten uitvoer toe te laten, met uitzondering van die partijen, wel ke ook maar eenigermate geschikt'"voor consumptie hier te lande worden acht. Deze partijen zijn in beslag genop men, en zullen, indien zij daartoe ge schikt blijken, alsnog worden gedistri bueerd. Soda-vervalsching. De minister van L., N en H heeft aan het rijksbureau tot onderzoek van han delswaren te Leiden opgedragen eene enquête in te stellen naar de deug delijkheid van als soda verkochte ar tikelen. Hiertoe is de medewerking der bur gemeesters ingeroepen. o Groentenconlröle De minister van L., N en H. heeft bepaald dat aan de lijst van plaatsen, Avaar groenten onder ambtelijk toezicht kunnen AA'orden ingeladen, wordt toe gevoegd Goes, terwijl Bergen op Zoom s toegevoegd aan de lijst van plaatsen Avaar vroege aardappelen kunnen wor den ingeladen o De v-isch-kiwestie te IJmuiden. De door de vereenigde reeders geM stichte coöperatieve verkoopvereeniging van visch, welke met een groot kapi taal is opgericht is Donderdag inwer king getreden. Ei- worden goede ver wachtingen van deze jonge vereeniging gekoesterd. Naar men aan de N. Ct. verzekert, AAordt de visch niet aan particulieren, doch uitsluitend in consignatie naar Duitschland verzonden Door de ver eeniging is aan. verschillende gemeentet- besluren in Duitschland kennis gegeven van de oprichting en het doel daarvan Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendmaking, inhoudende, dat van 2JuIia.s. af de Oude Kerkstraat alleen door bespannen rij- of voertuigen, motorrijtuigen, motorrijwielen en fietsen mag Avorden bereden van de zijde van de Langedelft. In de gisteren gehouden ledenverga" dering van den Cliristelijken Volksbond lhier werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van genoemde veree niging, die zich nagenoeg uitsluitend be palen tot het verschaffen van arbeid aan Averlceloozen gedurende de winter maanden. Uit dit verslag blijkt, dal bij de inschrijving in November jl zich aan meldden 82 personen, die of reeds wer keloos Avaren of het Aveldra zouden Avor den. Hiervan waren 13 eigenlijke am bachtslieden; de overigen opperliedenen arbeiders. Van dezen werden ér 50 tot werken in de gelegenheid gesteld. De Averkzaamheden begonnen met 23 man, welk aantal later klont' tot 31 man. Do ;eringe opkomst is volgens den directeur toe te schrijven aan de inlijving A'ah vele jongere personen, bij den landstorm, die nu door ouderen konden AVorden vervangen. Hel loon werd bepaald op /80 ct. daags, voor de lioulklievers - op 35 cl voor hen die bij particulieren Averkten op 15 ets. per uur. Het AA'inkeldebiet was gering. Het meest Averd gearbeid aan het verwerken van brand- en kachelhout, dat vlug werd verkocht. Het gedrag der werklieden was over 't algemeen zeer goed; en velen stelden er prijs op, dat ze weder in aanmerking wa ren gekomen in spijt van "hun hongeren leeftijd. Gisterenavond heeft de muziek van de militaire wielrijders weder een tap- lce gehouden; ditmaal werd niet zoo ver gemarcheerd als verleden Aveek. De tocht duurde juist een half uur, maar was lang genoeg om een kolossale men- schenmassa op de been te brengen. Alles liep in de beste orde af. Bij kou. besluit is benoemd tol commissaris van politie te Hellevoetsluis, tevens commissaris van rijkspolitie, onze vroegere stadgenoot de heer N Corne- lisse, thans inspecteur van politie te Dordrecht. Uit Vlissingen. - De mailboot Prins Hendrik van de Zeeland is Woensdag tor hoogte van SchouAA'enbank, toen de boot onder weg was naar Engeland aangehouden door een Duitsche torpedoboot, die deel uit maakte van een floltille van 7 tor pedobooten Gevraagd werd of er ook lading aan boord Avas, en op het ont kennend antwoord kon de mailboot na een kwartier oponthoud weder vertrek ken; de passagiers hadden intusschen enkele zorgvolle oogcnblikken gehad Uit .Walcheren. Op den Nieuwen Vlissingscheu weg nabij de A b e e 1 e wilde gisteren een man, die met twee paarden aan den Aveg stond, niet voldoen aan het verzoek van een sergeant om ruimte te maken voor een militaire auto. Toen de serge ant zelf daartoe overging, werd de man zoo boos, dat hij tot handtastelijkheden overging Eén. gevecht ontstond, waar bij beiden op den grond vielen en de aanvaller een blqedende wonde opliep. De worsteling zou waarschijnlijk nog lang geduurd hebben, wanneer een voorbijkomend officier er geen einde aan gemaakt had Uit Zuid-Beveland Woensdagavond, omstreeks half acht, werd in een put op dc hofstede van den landbouwer 3Geluk te Wolfaarts- dijk het lijk gevonden van den ongeveer 50-jarigen landbouwersknecht M. N., Averk2aam bij bovengenoemden landlvou- Aver. Hel ongeluk moet zijn gebeurd door uitglijden of kantelen van de plank die over den pul lag en die de gelrolfenei wilde overgaan om op de hofstede te komen. Daar er maar ongeveer 50 c.M. water in bedoelden put was, is het niet onwaarschijnlijk dat de ongelukkige bij het te water geraken reeds dadelijk het bewustzijn heeft verloren. Hij had dien middag nog met andere knechts tot 7 uur in het hooi geAverkl en was langs een anderen weg dan zijn kameraden naar de hofstede teruggekeerd. Hel zeilschip „De Hoop", schipper v. d. Griendt, is gisteren in aanvaring ge weest met het reramingswerk vóór de sluis te Wemeldinge en veroorzaakte aanzienlijke schade. Na borgstelling kon dc reis worden vervolgd. Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d - Tot leden van den gemeenteraad van Duüvendijke zijn herkozen de heeren K W. den Boer en A van Staalen en gekozen dé heer W. de Voogd, in plaats van den heer P Jonker, allen bij enkele candidaatstelling. In de op Woensdag j.l gehouden A-oltallige raadsvergadering van B r o u» wersIiavcn Averd o. m mededeeling gedaan, dat de commandant in Zeekind te Middelburg geen toestemming kon verleenen om "de kermis dit jaar door laten gaan Verder Averd besloten dat de gemeente toe zou treden als do natrice der algemeene Nederlaudsche vereeniging van vreemdelingenverkeer. De algemeene politieverordening zoome de die op de haven, werd gewijzigd, en aan den gemeenteveldAvacli ter J C Blaas een gratificatie toegekend A'an f 10 per kwartaal, te beginnen met 1 Januari 1916 voor zijne bemoeiingen, inzake het re geer ingsbrood. als het schrijven dei: broodkaarten, contróle, enz Door den burgemeester van Brou- ershaven is aangeAvezen als per soon. belast met de afgifte van verklarin gen tot hel bekomen van een premie voor het dooden van zeehonden de heer H. M. Beije. zulks met 1 Juli a.s., in plaats van den heer K. v. d Linde, die op zijn ver zoek met ingang van dien datum van die aanwijzing is ontheven. De Brouwersche bouAvvereeniging te Brouwershaven heeft in principe besloten wederom 4 AA-oningen Ie bouwen en wel in aansluiting met die van den Heer en wegblokop het perceel tuingrond, dat zij verleden week bij openbare ver- koopïng heeft gekocht; Uit Zee uwsch-Vlaanderen O.D. Er was Donderdag te Neuzen veel belangstelling toen de eerste trein van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram daar arriveerde, 'die eenige ritten maaktej voor het comité voor het Zeeuwsch- Vlaamsch Zendingsfeest, dat te Zaam,- slag gehouden werd Algemeen Avas men

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1