MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 24 Juni. JVs 147 llflö Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courcrrft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één nur te bezorgen. bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. ZU, die zich nc op ons Mad stnnneeren, a:ttransen de nop in deze maand verschillende now- mers gratis aiNNENLAHB. ONJUIST is de voorstelling die men in bijna alle rechtsclie bladen vindt., n.l. dat de stem mingen voor de Provinciale Staten aan rechts een overwinning hebben bezorgd. Van een positief resultaat voor onze politieke tegenstanders is geen sprake; met groote moeite hebben zij weten te verhinderen dal de mogelijkheid werd geopend om nu reeds bij een ontbim ding de Eerste Kamer om te zetten. de herstemmingen van gisteren hebben bewezen, dat de meerderheid der kie zers, nu ze eenmaal ontwaakt is, van rechts niets hebben moet; links boekt een aanzienlijke terreinwinst; in Zuid-Holland werd het verlies van .één zetel te Leiden gewroken en werden daarenboven nog vier zetels "ge wonnen in Gelderland ging links één zetel vooruit; er is goede hoop dat Maandag a s. Overijssel om zal gaan; - in Zeeland kan Woensdag het verlies van één plaats te Goes worden goedge maakt; Aan Middelburg de eer daarvoor te zorgen werkt mee, dat de vingerwijzing aan de Eerste Kamer zoö duidelijk mogelijk zij! Komt Woensdag als één maft op voor den man van links in ons district en bezorgt een goede meerderheid aan MR. J. ADRIAANSE. DE HERSTEMMINGEN. Zoowel in Zuid-Holland, als in Gelder land hebben de herstemmingen voor links een zeer bevredigenden loop geno men. Met name in Zuid-Holland hebben concentratie en sociaal-democratische ar beiderspartij zich trouw gehouden aan de afspraak en 3.111 links een winst van vier zetels bezorgd. Zelfs Rollerdam II, hel eenige districL in Rotterdam, waar de meerderheid van links twijfelachtig is, werd de sociaal-democraat gekozen, zij het ook slechts met 35 stemmen meer dan den Christelijk-Historischen heer Gerretson, die echter in Rotterdam voor den meest populairen candidaat van rechts gold. Droevig is het evenwel om aan te zien, dat ook nu nog in de Rot- terdaujsfhe districten en in Den Haag een zeer groot deel der kiezers van de stembus bleef. In Rotterdam bedraagt dit ca. een derde van het totaal1 aantal; in Den Haag wat meer, 21,581 van dc 48.S07 kiezers bleven daar thuis. In Dordt werd beter gestemd, al waren daar op de 8628 kiezers nog 2050 thuisblijvers. Als een bewijs hoe trouw daar de vrijzinnigen zich aan het accoord hielden, moge die nen, dat de socialist slechts 150 stemmen hij den unie-liberaal achterbleef. De an dere aftredende unie-liberaal, die zich had teruggetrokken, kreeg slechts 318 stemmen, en dat was de burgemeester van Dordt, de heer Wichers, die een graag geziene persoonlijkheid is. In Gouda, de bedreigde veste waar het -persoonlijk woord van dr. Kuyper te hulp moest komen, heeft rechts ook den derden zetel behouden met een mooie meerderheid van 800 stemmen. In dit rechtsche district is echter een stemmen- cijfer van 5936 op den man van linies op zich zelf een mooi resultaat. De totaal uitslag in Holland is, dat de rechterzijde 4 zetels verliest. De vrijzinnigen verloren één zetel aan rechts te Leiden en één aan de S. D. A. P. in Rotterdam V, voorts twee (één in Den Haag en één in Dordt) volgens het herstemmingsac- eoord. eveneens aan de S. D. A. P Deze veVkreeg een winst van 3 zetels op de vrijzinnigen (Den Haag, Rotterdam V en Dordtl en van 5 op rechts, alle te Rot terdam. De verhouding in de stalen is nu 44 rechts, 28 vrijzinnigen en 10 soc.- democraten. In 1919 moeten door links dus 4 zetels op rechts gewonnen worden om de Staten van Zuid-Holland hm te zetten. In Gelderland wonnen de vrijzinnigen twee zetels op rechts, één in Arnhem1 en één in Voorst. Waar er bij de stemming één te ZaH-Bonünel verloren ging, is het stemmenaantal in de Staten voor links met één vooruitgegaan. De verhouding is nu 35 rechts—27 vrijzinnigen. Drente geeft o'ogenschijnlijk een min der gunstigen afloop te aanschouwen. In Assen moesten twee van de vier af tredende vrijzinnigen het veld ruimen voor sociaal-democraten. De stemmen- cijfers op vrijzinnigen en socialisten zijn daar ongeveer gelijk. Ernstiger is echter hel verlies van twee liberale zetels te Hoogeveen aan rechts. Bij een beschou wing der cijfers blijkt dit verlies echter van minder beteekenis te zijn, doordat de socialisten er hun twee candidaten, die met de beide gekozen rechtschen, stonden tegenover de vier vrijzinnigen hebben geliandhaafd. Van. een rechter- meeraerheid op de vereenigde linkerzijde is te Hoogeveen geen sprake. Zoo hebben dus deze verkiezingen ten duidelijkste bewezen, dat er van een ken tering in den Volkswil geen sprake is. Onder de zeer ongunstige omstandighe den, die voor links den strijd zwaarder maakten dan in gewone dagen, ondanks hel vaak ongepaste gebruik, dat de rechterzijde van die omstandigheden ge maakt heeft, is er van een toename van den rechtschen vloed geen sprake. Onze olksmeerderheid houdt vast aan de be ginselen, die het bij de stembus van 1913 zoo duidelijk naar voren heeft ge bracht Aan de Eerste Kamer is een ernstige vingerwijzing gegeven, die zij ter harte zal hebben te nemen Aan het district Middelburg is de taak opgelegd om voor Zeeland de in Zuid- Holland en Gelderland beliaalde over winning kracht bij te zetten. Hier moet het betreurenswaardige verlies van den liukschen zetel tc Goes worden goedge maakt. Hier, uit dit van huis-uit rechtsche district, moet eveneens een waarschuwen de stem komen aan ons Hoogerhuis waohl u voor de ontkenning van den volkswil, maaict geen misbruik van de macht die u is opgelegd. Voor socialisten en vrijzinnigen geldt nog hetze* fd; parool, dat in 1913 de overmacht van rechts in dit district mocht breken. Schouder aan schouder trekken zij thans weer op voor hetzelfde ideaal. Het kan en het moet hun gelukken dit opnieuw te doen zegevieren. Aan den candidaat der vrij zinnigen. aan ADRIAANSE, moet Woensdag de overwinning 'en deel rallen -MOED VOOR 1917. Hierboven vinden onze lezers een over zicht over de herstemmingen voor de Provinciale Staten, die vooral in Zuid- IToIland en Gelderland een voor links bevredigend verloop hadden. Er heeft, mede onder den invloed van de ontevre denheid over de duurtepolitiek der re geering, bij de eerste stemming onder de vrijzinnigen een groote matheid ge- lieerscht, die hun op een welverdiend verlies van zetels aan de socialisten is komen te staan. Bij de herstemmingen was deze matheid nog wel niet geheel overwonnen, maar toch heeft het kiezers- •oJk zich duidelijk voor een democrati sche politiek uitgesproken. Van oen ver schuiving naai- rechts is geen sprake. Dat ge.eft moed voor den strijd, die het volgend jaar gestreden zal worden om de Tweede Kamer links te houden, Zoo- eel heeft de, provinciale stembus ge leerd, dat, mits een krachtige actie gevoerd zal1 worden, de beginselen der linkerzijde liet volgende jaar zullen zegeviereh. Maar daarvoor moet van stonde af aan gewerkt worden. Van een verslapping na afloop dezer her stemmingen mag bij links geen sprake wezen. Vooral de vrijzinnigen hebben nog veel op te halen. Nu ging de strijd te eel aan ons voorbij. Maar al le zeer was de tegenstelling rood-zwart. De vrijzin nige lriezers bleken wel niet gediend van do conserratier-kerkelijken, maar de warmte voor hun eigen beginselen iiet op vele plaatsen te wenschen over. Zij bezorgden aan de sociaal-democraten overwinningen in districten, waar'bij var den beginne af goed msezette actie de vrijzinnigheid had moeten zegevieren, Het volgend jaar moet dat vermeden wor den. Dan moeten de vrijzinnigen reeds bij de eerste stemming de groote oelan- gen duidelijk voor oogen hebben en hun candidaten den vollen steun geven, dien hel hun bij machte staat te verleenen. Do meerderheid van ons volk heeft ge toond vrijzinnig Je zijn gebleven en heeft dal bij de verkiezingen van 1917 .tol uiting le brengen. Met kracht moet daar om nu reeds hel verkiezingswerk wor den aangevat. De voorteekenen zijn gun stig!" KameroverziGbt. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Het belangrijkste van zakelijken aard uit de redevoering die gister mini ster Van G ij n gehouden heeft over de hei- fing'-in-eens was de aankondiging van een nota van wijziging waardoor hij1 „de par tijen tot elkaar hoopt te. brengen", d z. de partijen die zich ten opzichte van het regeeringsvoorstel hebben doen kennen door de l>ezwaren aangevoerd door de heeren De Geer en de Monté ver Loren. De Minister was het. er mee eens dat de hoogere bedrijfsinkomsten zwaarder behooren te worden getroffen dan in t ontwerp geschiedt. Als men ziet dat iemand stel dat er zoo n persoon be staat die f 100 000 aan bedrijfsinkom sten heeft slechts 14 pet betaalt en iemand die f 400.000 uit vermogen neeft 100 pet. betaalt, dan is de verhouding wel wat scheef. Maar niet zooals de heer ver Loren wil de minister dadelijk onderaan begin nen hij wil beginnen met f 1000, zoodat hij bij f 10.00 010 pet. hooger komt dan zijn tarier en bij de F 60.000 tot 50 pel. Dan komt hij tot een vermeer dering van 5 millioen ongeveer En wat de surplus-belasting voor ver mogens boven f 50 000 betreft wilde de Minister te gemoel» komen aan de bezwa ren van de heeren Patijn en De Meester, door een afronding van de lagere ver mogens naar boven en voor de hoogere •mogens naar beneden Dan krijgt men ook een millioen meer Die zakelijke meedeelingen kwamen aan het slot van de rede, waarin de Minister ook nog een bestrijding van het voorstel der vrijz.-democraten en voorts een uiteenzetting van zijn algemeene bc lastingpolitiek in dezen tijd \gaf Ten opzichte van dit laatste zette de Minister uiteen dat men thans voor een dubbele vraag staat hoe kunnen wij zoo spoedig' mogelijk terug lreeren in de oude lijn? en hoe worden de lasten het best verdeeld Herstel van den ouden loepfand is, zoo zei de Minister, alleen te verkrijgen door mindere vertering, door versobe ring. Dat de belasting alleen wordt be taald uil 't inkomen is niet voldoende. Om in de oude lijn terug te koeren, moeten we meer dan 200 millioen per jaar inhalen, en daartoe is noodig dat betaald wordt ook van de extra bespa ring De lieer Kooien beweerde, dat dit ten nadeele zou komen van de liefda digheid, maar de liefdadigheid zal ook on der de belasting worden opgebracht, on verschillig of deze snel of langzaam moet worden opgebracht. Ook vreesde de heer Kooien voor bezuiniging op onderhoud, maar bezuinigen op noodza kelijk onderhoud is geen bezuiniging Indien wij onze huizen wat minder snel laten verven en onze gordijnen wat min der gauw vernieuwen, dan is dat lim!- pido-winst. Dat besparing de werkloos heid zou bevorderen, is een redeneering die we nu toch wel ontgroeid zijn Be sparing van een volk leidt niet tot ver mindering^ der productie maar tot. veran dering in de productie Daarbij lcomt dat de menschen niet allen in dezelfde richting besparen, doch in verschillende richting Het ligt echter niet op den weg van de gemeenschap van den staat, om te sparen, dat moeten do individuen zelf doen. In theorie moe ten wij wel alle uitgaven zooveel moget- lijk dekken door belastingen, maar de Staat kan de individuen niet dwingen om te sparen, en als de Staat te veel vraagt dan wordt ten slotte niet het extra spa ren bevorderd, maar neemt men van het kapitaal. Daarom «ban de voorstellen der so ciaal- en vrijz.-democraten te ver Waar wij een normale besparing hebben van 200 h 300 millioen per jaar, kan men ons volk er nitet toe brengen 75 a 100 millioen per jaar extra te besparen. Aan den anderen kant als de regeering te weinig vraagt, doet. zij' ook verkeerd Op het oogenblik is het psychologisch mo ment om een veel zwaarder .belasting te vragen dan na den oorlog Wie dan drie jaar extra heeft bespaard om die belas ting te betalen, zal ook na den oorlog er gemakkelijk toe bijdragen ons nationaal vermogen weder op peil te brengen Wij moeten zei de Minister, een belas tingbiljet hebben ,dat zóó ^waar dat het de optimisten opschrikt, maar niet zóó zwaar, dat men zegt :Daar moot ik mijn kapitaal wel voor aanspreken, want dat kan ik uit mijn inkomen niet oeta- len Heeft men dit gedaan, dan moet men hetgeen nog ontbreekt, trachten in 10 12 jaar, gelijk men in Engeland doet, bij elkaar te krijgen. Wie drie jaar veel heeft bespaard zal nog gedu rende eenige jaren iets minder .kunnen betalen. De replieken in de middagzitting neo- ben weinig bijzonders opgeleverd en de algemeene beraadslagingen konden dan ook gesloten worden Nu komt echter Dinsdag vóór de aï- likelsgewijze behandeling allereerst in stemming het voorstel-Marchanl betref- fenden den voorrang van het voorstel der vrijz.-democraten. Ms een bijkomende kwestie maar die waarschijnlijk nog wel eens ter sprake zal komen willen we nog-de aandacht vestigen op het volgende De heer Mar chant richtte in zijn repliek een woord tot den Minister. Spre ker had hem altijd beschouwd als een economisch-politiek geestverwant Thans betwijfelde de Minister of door de socia le wetgeving de productieve kracht wordt verhoogd Deelde spreker die mee ning, hij zou tegen sociale wetgeving zijn en zich scharen onder hen in de Kamer, die zich weerstand biedende, neerleggen bij elk stukje sociale wet geving dat him wordt afgeperst. Maar spreker heeft de heilige overtuiging, dat een sociale wetgeving die het perspec tief opent van verhooging van het peil der bevolking ,een zegen is voor het 'Mfi'OTöRit MeaeHsBiiRtisp. Een tevredengestelde naaister Mejuffrouw Germaine Henrv, naaister, wonende te Parijs, rue Roquépine, ver heugt zich over de genezing die zij door de Pink Pillen heeft verkregen en heeft ons gemachtigd haar getuigenis te publi- ceeren, opdat die, zooals zij zeide, lot voorbeeld kan dienen aan de talrijke lij ders aan bloedarmoede^ die overal in het algemeen voorkomen, en in het bijzonder in hel nnaislersbedrijf. ,,Ik verklaar, schreef Mej. Henrv, dat ik zeer tevreden over de behandeling met de Pink Pillen ben geweest. Ik heb de Pink Pillen genomen in de hoop mij tp verlossen van mijn bloedarmoede en hoofdpijnen die aan verscheidene andere geneeswijzen hadden weerstand geboden en mij gedurende vele maanden deden iijden. Tk ben nu volkomen hersteld." Wij wenden ons nu lot allen die aan bloedarmoede en zenuwzwakte lijden en steeds op hunne genezing wachten, en zegge"r> hen „Gelooft gij dat de Pink Pillen een voorkeur hebben en dat zij wal zij voor den een deden, niet bij machte zijn voor allen te doen? Dat kunt gij niet denken. Gij denkt te recht dat het doosje Pink Pillen dat gij bij uwen apotheker lcoopl, volmaakt dezelfde sa menstelling heeft als dat welks pillen Mej. Germaine Henry zoo goed nebben genezen. Doet dus als zij en gij zult er u spoedig over te verheugen hebben Het. zou overdreven zijn van de "Pink Pillen te zeggen dat het een middel is tegen alle kwalen Zij zijn uitsluitend gemaakt om bloed te' geven en het zenuwstelsel te versterken. 'Hunne uitstekende en onna volgbare samenstelling doet hen aanbe velen tegen vele ziekten «lie in schijn verschillend zijn, maar welker oorsprong in verbinding staat met deze bepaalde uitgangspunten- slapte van het bloed* zwakte der zenuwen. De Pink Pillen zijn onovertroffen le gen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, schele hoofd pijnen zenuwpijnenrheumatische pij nen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Da- costajcade 15 Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K157, Midöielburg, S A. Luitwieler, A. C. Bemest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken volk en dat maatregelen om dat te be vorderen na het beëindigen van dezen crisistijd geen oogenblik mogen worden vertraagd of nagelaten. Dat was ook een der hoofdredenen waarom spr's partij met haar voorstel is gekomen Daarop antwoordde de Minister het volgfende lk heb den heer Marchant verdriet ge>- daan door te zeggen, dat ik in sociale wetgeving niet zulk een verhooging van de productieve kracht der natie zag - Na tuurlijk kan zij gimstigwerken op de productieve kracht maai- ik betwijfel zeer of met name de invaliditeitsverze kering zal medewerken tot verhoogiog der productieve kracht. Integendeel vrc^s ik, dat de invaliditeitsverzekering eer ver slappend zal Werken, zooals ik den Ne- derlandschen arbeider ken De Nederlander in het algemeen is iu dat opzicht wel wat aan den slappen kant. Hij zal' eerder zijn productieve kracht verslappen dan versterken Het is in Duitschland gebleken, dat de invaliditeits verzekering verslappend werkt, en de Ne- dfcrlandsche werkman is nog wel iets slapper dan de Duitsche In de ouder domsvoorziening geldt dit niet; daarin ligt het zedelijk elc-ment, dat de ouden van dagen weten, dat zij niet op straat staan. ONDERZOEK GF.WENSCIIT. I11 de Vrijz. Democraat schrijft IC.: De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, enz. te II u 1st Hen behoeve van 's rijks stchatkist, van een onbekende, is ontvangen f 100, ter ver- [oeding van te weinig geleverde eetwaren aan liet Nederlandsche leger- Zou bij de controle, die toch zeker plaats heeft bij elke leverantie aan het leger, niet gemerkt zijn van het tekort, waarvoor hier boete wordt gedaan Blijkbaan niet. De goederen zouden an ders zijn geweigerd en 'boete ware onnoo- dig geweest. Hier is dus een geval van knoeierij bij levering aan het leger aan het licht gekomen Zal de minister van borlog er aanlei ding in vinden een zoo streng mogelijk! onderzoek te doen instellen naar knoeie rijen bij legerleveranties, daarbij dank baar gebruik makend van inlichtingen en gegevens die men hem wil verstrek ken'' Of beschouwt hij ook -deze zaak met de zelfopgelegde straf van honderd gul den boete (of is 't een restitutie0) als afgedaan? Het ware gevaarlijke politiek een èuvej als het hier bedoelde niet volledig, zoo ver 't mogelijk is, te onderzoeken, niet alle consequenties van het onderzoek te willen aanvaarden. Te gevaarlijk dan dat de volksvertegenwoordiging er vrede mee zou kunnen hebben. DE ZAAK-WOLZAK. God Staten van Gelderland hebben op het hooger beroep van den heer G. Wol- zok te Oosterbeek, tegen het besluit van den raad der gemeente Renk'um, waarbij op voorstel van B. en W. dezer gemeente werd verklaard, dal de heer Wolzak heeft opgehouden lid van den Raad ie zijn, wegens zijn vrijwillige verbintenis bij den landstorm, het bestreden raadsbesluit goedgekeurd. Ged. Staten zijn dus ook van meenïng dat het lidmaatschap van een Raad onver- eenigbaar is met het deelnemen aan den vrijwilligen landstorm. NEDERLAND EN DE OORLOG. Opgebracht. Te Vlissingen binnengekomen visschers rapporleerden, dat gistermorgen een Har- wichboot door negen Duitsche torpedo- booten is aangehouden en opgebracht naar Zeebrugge. De aanhouding geschied-, de bij Schouwenbank. Do N. Ct. brengt deze aanhouding in verband mot het vertrek van den Fran- scheó gezant in Den Haag naar Engeland. Deze was echter over Vlissingen gereisd 1 H et „T o e k 0 m s t"-d o s s i e r. Aon het „Vad.ontleenden wij hel be richt. dat de heer F. Wirtz Jr., particulier detective le 's-Gravenhage, geweigerd heeft aan den rechter-commissaris voor strafzaken mcdedceling te doen omtrent de herkomst van het „Toekomsf'-dossier, waarvan hij aan prof. J. A. van Hamel

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1