MIDDELBÖRGSCHE COURANT. lay Jaargang Vrijdag 23 Juni. BINNENLANB. Kameroverzicht. FEUILLETON. Uit Stad en Prorineie. JVs 146 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg eirvoor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 9^" Advertenties vóór één uur te bezorgen. ZU, die zich nu op ons blad ahonneereu, ontvangen de nog ie deze maand versch nende nom mers gratis. DE OPROEPINGSKAARTEN voor de herstemming voor Prov. Stalen in het district Middelburg zijn gisteren verzonden; de kaarten voor de kiesgerechtigden, die gemobiliseerd zijn, worden aan hun adres hier ter stede bezorgd; willen deze soldaten verlof beko men om te kunnen gaan stemmen, dan moeten zij hun oproepingskaart kunnen vertonnen de familie wordt daarom verzocht deze kaarten onmiddellijk op te zenden aan dengeen voor wien zij bestemd zijn; nalatigheid mag geen oorzaak we zen, dal er één vrijzinnige kiezer Woens dag 28 Juni van de stembus weg zou blijven; hel komt ditmaal op iedere stem aan; zij, die stemgerechtigd zijn, doch geen kaart ontvingen, zooals bij de eerste stemming is voorgekomen, mogen niet thuisblijven, doch gaan zonder kaart naar het stembureau, waar de voorzitter htm een kaart moet ter liand stellen laat schroom u dus niet weerhouden; werke ieder vrijzinnige m!ee, dat voor onzen candidaat het hoogst bereikbare stemmcncijfer wordt verkregen; verzekert het succes van MR. J. ADRIAANSE. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag Het zijn rustige debatten, die thans in de Tweede Kamer gevoerd worden over de verschillende voorstellen voor een lieffing-in-eens. De heftige strijd van '14 over dat onderwerp Is sterk geluwd. Maar wat ook geluwd schijnt, is de po pulariteit die het denkbeeld eenigen lijd gehad heeft. In-eens-er af is men toch niet en door de betaling te verdeelen over eenige jaren zooals de regeering wil, wordt het meer een verzwaarde belasting dan een vermogensafdracht De debatten zijn nu zoover, dat van daag de Minister zal kunnen antwoor den. En we kunnen dan binnenkort te gemoet zien de beslissing over de vraag welk voorstel den voorrang bij de ver dere behandeling zal hebben. Want we brengén nog eens in her innering dat de voorstellen slechts ten deele amendementen zijn. Het voorstel der regeering en dat der vrijzinnig de mocraten staan door haar afwijkend ka rakter vrij naast elkaar Immers de vrijz. democraten wen- schen een toenemend percentage van het vermogen en van dè gekapitaliseerde zui vere inkomsten, terwijl de regering zich bij het bestaande belastingstelsel aansluit en zich bepaalt tót: a. een ver dubbeling der bestaande veraiogensber lasting; b. een progressief surplus voor vermogtens boven f 50 000 en: c extra heffing van alle die aangeslagen zijn in de rijksiukomstenbelasting. Maar het gaat hierbij niet alleen om het stelsel van heffing Immers de op- brengst van bet regeeringsvoorstel wordt y 'geraamd op 80 85 niillioenen die van liet voorstel der vrijz. democraten op 200 millioen Vanzelf komt men aldus terecht op de kwestie van hef; tarief. En dan ontmoet men ook de twee amendementen die op het regeeringsvoorstel zijn inge diend le dat van De Meester-Patijn dat het tarief der regeering iets zwaarder maakt; 2e liet amendement-v d. Tempel en zijn mede soc. dem„ om het regeerings- tarief voor de vermogens aanzienlijk te verhoogen. Na lange jaren naar het Engelsch, door L. G. MOBERUY. 34). ,,Arm kind!'' sprak Bramptoil „De dood gaapte ons van alle kanjen aan', herhaalde biet meisje. „Eenige maanden na den dood van mijn zusjes begon moeder ziek te worden en zij scheen niet beier te kunnen worden, daar was zij- le zwak voor, zij kon de ziekte niet te boven komen. Nadat al1 de anderen gestorven, waren, had zij geen levensmoed meer. Ik geloof werkelijk dat het dat was zij had geen moed meer om langer te leven en zoo was mijn offer vergeefs." Toen zij haar geschiede nis verleid had, eindigde zij met een snik, terwijl de oogen van den geneesheer met aandacht op haar gevestigd waren. Het is goed die onderscheiding steeds voor oogen te houden omdat de de hal ten over die vier voorstellen bij deze algemeene beschouwingen dooreen loo- pen Gisteren hebben twee 'leden een waar schuwend woord doen hooren, om de vermogens niet té zwaai- te belasten, 111 de heer De Monté Verloren (a.-r en de heer Visser van IJzcndoorn (V.-1.) Maar beiden toonden toch sterke neiging om met het regeeringsvoorstel mee te gaan. Of er veel 'beteekenis zal moeten worden gehecht aan het nieuwe stelsel dat de eerstgenoemde ontwikkelde van een heffing op een andere wijze, (aangegeven onder Laatste Berichten in ons vorig nummer) welen we niet. Tot nu toe lieeft het niet den vorm van een amendement aangenomen. De heer Visser van IJ zendoorn sloot zien aan bij de bezwaren door den heer De Geer gemaakt legert het feit dat men volgens liet regeeringsvoorstel drie jaar achtereen een belasting zou' heffen naar een grondslag, bepaald naar den toestand alleen van liet eerste jaar Er dient meer op draagkracht gelet Vervolgens is gisteren de heer Ter- laan (Rotterdam) het voorstel der sociaal democraten komen verdedigen en de heer Marchant dat der vrijz. demo craten. Laatstgenoemde heeft daarbij in het bijzonder gewezen op dc overeenkomstige plannen van Lloyd George in Engeland, en hield vast aan het oorspronkelijk doel van hei. voorstel om de eerste oor- logsleening met de opbrengst af te los sen. Ook in Engeland acht men oorlogs teen ing'en een groot kwaad, al zijn ze soms noodig. Zoo veel het mogelijk is moet men betalen nit belastingen, die tij dens den oorlog' zoo hoog mogelijk moeten worden, opdat nh den oorlog de druk verlaagd zal kunnen worden. Want altijd moet men blijven letten op den toestand die ha den vredezal ont staan. En dan is iedere zware druk te veel. Bij een verdeeling van den aanslag over drie jaar wordt het doel van de héffings-ineens voorbijgeschoten. Het doe] van het wetsvoorstel van spreker en zijn partijgenooten is niet om dc lee- ningsopcenten weg te nemen ,docli wel om de schuld af te lossen, waardoor indirect dus de opcenten verdwijnen zul len. De vennootschappen zullen daarvan o a. profiteeren Het wetsvoorstel moet blijven zooals het is. Van uitstel wil spr. niet weten want het zal stellig tot af stel leiden. „Uw offer?" herhaalde Hiij en hij zette zijn eigen groot voflangen, om alles wat zij hem vertellen kon van Joyce Trevor, te weten te komen, op zijde en trachtte het meisje tegenover hem te hielpen. .Wal deed u dan?" „Dit!" Zij stak haar linkerhand uit mei een onwillekeurig dramatisch gebaar en aan d en derden vinger zag hij den pracli- ligen ring, dien hij den eersten lieer dat hij hij haar geroepen werd, reeds had op gemerkt. De smaragd ving de zonnestra len op, die het groote venster binnenr vielen cm vertoonde een schitterend groen, de prachtigste edelsteen, gezet in fon kelende briljanten, scheen al het licht uit de Ikamer in zich op te nemen Brampton riep onwillekeurig uit' „Ik gelioof niet, dat ik ooit zulk een prachtigen ring gezien heb." „Wij waren heel arm", gin!g het meis je voort, schijnbaar geen acht slaande op zijn woorden, vervuld als zij was met haar eigen gedachten. „Moeder was zoo ziek, ik wist niet wat ik dóen zou, het Scheen de eenige uitweg le zijn. Ik kon We zullen niet fineer over de gevoerde beschouwingen uitweiden. Bel as ting-the orieën leenen zich daar slecht toe, en onze plaats is gering. Maar. we vreezen dok voor.iets an ders, nl spoedige moeheid van de lezers, zoodra we het :e veel over belastingen hebben En deze lieeie verdere zitting zal er nog aan gewijd zijn! Want achter eenvolgens zullen nu nog in deze zomer zitling behandeld worden de verschillende belastingen die uit Treub's groote plan zijn gelicht ten «inde vóór 1917 althans te voorzien in de .tekorten van we meenen 30 millioen vooi^len gewonen dienst Want men lette wel de reeds aangeno men oorlogswinstnelasting, en de nu be sproken z gn. ,-erdedigingsbelasting of heffing-in-eens hebben uitsluitend betrek king op de crisisuitgaven. MINISTER POSTUUM A Naar het „N. v. d. D." verneemt, is Minister Posihuma in zoover hersteld, dal hij met 1 Juli zijn werkzaamheden denkl le hervatten. NEDERLAND EN DE OORLOG. De landbouwcentrale In aansluiting met het reeds ver melde omtrent de oprichting van een Centraal Landbouw-l'itvoerbureau kan het Handelsbl. nog mededeelen, dat. het dc bedoeling is bet daarheen le leiden, dat voortaan van al het vleeseh, dat uitgevoerd wordt, de helft wordt verkocht naar Duitscliland en Oostenrijk en de andere helft naar Engeland, waar, zoo- als bekend is, voor den oorlog -ons voornaamste afzetgebied was. De onge kende prijsstijging in de midden-Euro- pcesche landen was evenwel oorzaak, dat dit gedurende den oorlog totaal veranderde en bijna niets meer naar Engeland ging. Om nu ons afzetgebied daar niet verliezen, werden al reeds een en kele maal door een landbouw-corporatie varkens naar Londen gezonden. Het verlies, dat daarop geleden werd, was echter van dien aard, dat aan een ge regelde verzending niet kon worden ge dacht. Men bleef zich echter bezorgd ma ken om het mogelijk verloren gaan van het afzetgebied. En toen nu de En- gelsche Regeering aan enkele vooraan staande mannen Uit het vereenigingsle- ven van den landbouw aanbood het verschil bij te passen tusschen de op brengst in Engeland en de hoogste markt, welke elders gemaakt worclt, be stond er voor onze exporteurs geen be zwaar meer om' den uitvoer te verdee- len naar Oost en naar West.. werd deze gelegenheid zelfs gaarne aan gegrepen om blijvend verzekerd te zijn van het oude afzetgebied. Wij vernemen nog, dat de controle van den verkoop zal plaats hebben door speciaal daarvoor te benoemen commis sies. 1 e v e n s m i dl d o ■- Distributie len De vereeniging van Xeclerlandschc ge meenten en de verefeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten heb ben een adres gezonden aan den mi nister van landbouw er niets anders op bedenken, en hij maak te mij alles zoo gemakkelijk. Ilij was rijk en hielp ons met zijn geld en betaalde dokters en verpleegsters en alles wat moeder noodig had. En in ruil daarvoor beloofde ik mijzelf aan hem te geven." „Herinnert ge u iels van liet ongeluk, waardoor u in het St. Tude's Ziekenhuis werd opgenomen?", vroeg Brampion, zien de lioe diep ontroerd zij was en verlan gend haar te helpen, hpar zelfbeheer- sching terug te krijgen. „Was u op weg van het station toen het ongeluk gebeur de?" „Het was geen ongeluk", antwoordde zij met groole oogen vol angst t was vreese- lajlk, maar 't was geen ^ngeluk. Ik kwam uit hel slation Charing Cross enhpd een toilet doos bij mij. Daar waren mijn weinige juwcelcn in, heel weinig en van geringe waarde; maar ik droeg het zelf omdat ik heel veel zwak had op die dingen. ofschoon ze voor anderen geen waarde hadden. Maar ik veronderstel dat dc koet sier dacht dat ze wel wat waard waren, want hij reed een smal straatje in bij de Waar gebleken is, dat de betrokken organen niet steeds of niet voldoende Worden geraadpleegd omtrent den aan hen op te dragen uitvoeringsmaatregel inzake cle levensmiddelenvoorziening, be pleiten adrdat de regecring een com missie van advies instelt, hoofdzake lijk bestaande uit gemeentelijke autori teiten of andere personen, die prao tisch met de gemeentelijke distributie bekend zijn, ten einde de te nemen maatregelen zoo goed mogelijk voor te bereiden. Het komt adr aanbevelenswaardig voor, dat de leden dier commissie wor den gekozen uit vertegenwoordigers san bepaalde groepen van gemeenten, zoo wat grootte als gesteldheid betreft, en uit vertegenwoordigers van verschillen de streken, aangezien ook de toestanden in den lande zeer verschillend zijn. De „O ti s Tarda." Volgens te Rotterdam ontvangen be- •icht is het stoomschip Otis Tarda, van dc firma Iludig en Pieter's Algemeene Scheepvaartmaatschappij aldaar, op een mijn geloopen. De Otis Tarda was geladen met mar garine en stukgoederen, bestemd voor Huil en Goole. Schip en lading zijn ver zekerd. Het ss. „E e m d ij k." In de gistermiddag gehouden vergade ring van den Raad voor de Scheepvaart, werd door den voorzitter medegedeeld, dat in het s.s. „Eemdijk", dat den 6en, April nabij St. Catherinepoint (Wight) lek werd, stukken metaal gevonden werden. Deze stukken werden door de Britsche Admiraliteit ter hand gesteld aan de Nederlandsche regeering, die ze weer doorzond naar hel departement van Ma rine. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de stukken metaal afkomstig waren van een torpedo, waarvan de nationaliteit niet vast te stellen was. DE TWEEDE BIJDRAGE VOOR WEGSVERBETERING. Het feit dat Ged. Staten van Zeeland in afwijking van vroegere besluiten, thans voorstellen onder zekere beperking een renteloos voorschot als tweede hijdrage le vcrleenen \oor wegsverbelering, is be langrijk genoeg om woordelijk te vermel den op welke wijze Ged. Stalen dit voor stel toelichten. Het voorstel wordt gedaan naar aanlei ding van een verzoek van den gemeente raad van Vrouwenpolder aan de Prov. Staten om terug te willen komen op de afwijzing van een aanvraag om een ren teloos voorschot voor den Gapingschen grindweg. „Die afwijzing, zoo brengen Ged. Sta len in herinnering, geschiedde omdat in 1864 uit de Provinciale fondsen een ren teloos voorschol aan die gemeente was verleend voor de begrinding van den weg, welken men thans wil bestraten. Het be ginsel, om niet tweemalen voor de ver betering van denzelfden weg een rente loos voorschot te verleenen, werd her haaldelijk door u bevestigd, het laatst hij besluit van 6 Juli 1913, no. 30, waarbij een verzoek van het dageljjkseh bestuur van den Algemeenen Nederlandschen, AVielrijdersbond om dat beginsel prijs le geven, werd afgewezen. Door de toepas sing van dat beginsel zijn echter meer malen wenschelijke wegs ver beteringen te gengehouden, terwijl net ook op zich zelf onbillijk is, dat voor liet aanbrengen een .bestrating in ééns het volle be drag der kosten als renteloos voorschot wordt verstrekt, doch dal de volle kosten niet voorgeschoten worden, wanneer die bestraling in twee termijnen, d. w. z. pa een vroegere begrinding, tot stand komt; wij meenen daarom met wijziging van liet vroeger door ons ingenomen stand punt dat het de voorkeur zou verdie nen, om voortaan in dergelijke gevallen wel voor de tweede maal een renteloos voorschot te verleenen, doch dan het voor de eerste maal verstrekte voorschot in mindering te brengen. Inwilliging van liet verzoek op dien voet achten wi| daarom wenschelijk." DE LIJN NEUZEN—IIOEDEKEXS- KERKE—IIANSWEERT. Men deelde ons mee, dat de provinciale dienst op de Wester-Schekle, lijn Neu zen— Hoedekenskerke—Hansweert, onge veer half Augustus zal worden openge steld. Bij informatie bleek ons echter dat dit nog geheel onzeker is. Alles hangt af van hel tijdstip van aflevering der stoom- bnoten. Het is mogelijk dal half Augustus de dienst zal worden geopend, maar er kan nog niet vast op gerekend worden. DE SPOORWEG-MIJ. THOLEN EN WEST BRABANT. Tol onze spijt blijkt ons dat Woensdag in de telegrafische opgave van de com missarissen der maatschappij de naam van den heer jhr. J. van Vredenburch té Tholen is weggevallen. rivier, tusschen hooge pakhuizen, een heel eenzaam en verlaten straatje. Ik kan er nu haast niet aan denken". Zij werd doodsbleek. ..Hij haalde mij uit hel rij tuig, trok de doos uit mijn handen en gaf mij een hevigen slag, waardoor ik op den grond viel en alles donker om mij heen scheen te worden. En ik herinnerde mij niets meer. voordat ik in het zieken huis lag en Zuster Janet op mij neerzag. Nu herinner ik mij de geheele geschiede nis weer. Het is net een vreesclijke nachtmerrie", zei ze huiverend, „en toen ik mij dien koetsier herinnerde en mijn reis, toen wist ik ook weer dat ik ver loofd was met den persoon die mij dezen ring gegeven heeft. Ik heb een belofte gedaan en ik moet die belofte hou den". Haar lippen trilden zoo erbarme lijk, er sprak zulk een smart uit haar oogen, dat Christoffel zich over haar heen boog en haar handen vol medege voel aanraakte. „Houdt u niet van den man dien u beloofd hebt te trouwen?" vroeg hij be daard Uit Middelburg. Naar wij vernemen zullen Dinsdag avond. den avond voor de herstemming voor de Provinciale Staten, de Kamer leden W. J. E. H. M. de Jong (Hoorn) cn W. O. A Koster voor het centraal vrij zinnig comité in Schuttershof alhier komen spreken over de herstemming. Wij hopen, dat allen die de candidaluur- Aciriaanse steunen, hun Dinsdagavond vrij zullen houden en zooveel als in hun ver mogen is, hun vrienden en kennissen en vooral hen, die nog mochten wanke len, zullen opwekken dien avond in het Schuttershof te verschijnen. Met de electrische tram Vlissingen -- Middelburg werden gisteren niet minder dan 6153 personen vervoerd. Het was gisteravond voor velen een ■errassing, toen het muziekkorps van de hier in garnizoen liggende afdeeling mi litaire wielrijders zich voor het stad huis opstelde en van daar uit te negen uur een muzikale wandeling maakte door de Langedelft, langs Dam en alle kaden door de Gorlstraat, over de Markt, Burg, Ba lans, St. Pieterstraal en Langedelft om: voor het stadhuis te eindigen met het slaan en blazen, van de taptoe door tam boer en horenbliazer, gevolgd door liet Wilhelmus. De burgemeester, <lie op de pui van het stadhuis getuige was van een „Ik haat hem!" riep zij vol heftigheid nil, „maar hij is zoo goed geweest voor mijn moeder, hij heeft ons geholpen in onze grootste moëielijkheden, wij hadden hem op reis ontmoet en hij heeft heet veel voor ons gedaan. Ik ben hem meer verplicht dan ik hem ooit kan vergelden, tenzij ik doe wat ik hem beloofd heb. 't Was een belofte weet u maar nu v zij zweeg weder en Brampton antwoordde- ,r wilde mij raad vragen in dit ge val?" „Ja. Ik weet wel dal ik liet recht niet heb u daarmee te komen lastig val len. Ik weet dat ilc niet meer voor u ben dan een ziekenhuispatiënt en nu ik weer; gezond ben, moest ik u niet langer tot last zijn. Maar u is zoo: flink en verstan dig, u zal mij zeggen wat ik doen moet. T* zult niet alleen denken aan hetgeen verstandig is, maar o.ok aan hetgeen bil lijk is en goed." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1