MIDDELBURGSCHE COURANT. JVs 142 159' jaargasg 1919 Maandag 19 Juni. 8INHEHLANB. FEUILLETON. Uit Stad es ProTiaeie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en"voor hen, die de eour««rt bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën i 20 cent per rogel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. W Advertenties vóór één uur te bezorgen. I>E HERSTEMMINGEN VOOR DE PROV. STATEN. Men meldt uit 's-Gravenhage Tusschen hel Centraal' Comité dei' Vrij zinnigen en het Partijbestuur dei- S. D. A. P. is overleg gepleegd ten aanzien van de herslemmingen voor de Provinciale Stalen in de provinciën Zuid-Holland, Overijssel, Gelderland, Zeeland en Utrecht. De' overige provinciën werden voorloopig niet in dit overleg betrokken, daar in deze een herstemmingsaccoord tusschen vrijzinnigen en sociaal-democra ten niet in aanmerking komt of, zooals in Friesland, naar verwacht wordt door de provinciale organisatie zal worden ge troffen. Het overleg leidde tot het resultaat, dal beide partijen de dislrictsbesturen met den meeslcn aandrang hel volgende zullen adviseeren- In de districten, waar candidaten der vrijzinnigen met mannen der rechterzijde in herstemming komen Aalten, Ede. Ommen, Amerongen, Gouda en Mid delburg, steunen de sociaal-democra ten de vrijzinnige candidaten zoo krach tig mogelijk. In de districten, waar sociaal-democra ten met candidaten van rechts in" her stemming komen: Rotterdam I, II, IV en V en Utrecht II, steunen de vrijzinnigen zoo krachtig mogelijk de sociaal-demo craten. In de districten Zwolle, Voorst, Zut- phen, Arnhem, Utrecht I en Rotterdam III trekken de sociaal-democraten, hun candidaten, die in herstemming komen, terug en bevorderen de verkiezing der vrijzinnige candidaten. In Den Haag trekken de sociaal-demo craten en de vrijzinnigen ieder één hun ner in herstemming-komende candidaten terug en bevorderen beide partijen zoo ^krachtig mogelijk de verkiezing van vier vrijzinnigen en één sociaal-democraat. In Dordrecht trekken de vrijzinnigen één hunner in herslemming komende candi daten terug en bevorderen heide partijen zoo krachtig mogelijk de verkiezing van één vrijzinnige en één sociaal-democraat. BETOOGING VOOR VROUWENKIES RECHT. Gister heeft in Amsterdam de gröote betooging plaats" gehad voor vrouwen- kiesreclit op dezelfde voorwaarden als voor den man, welke betooging was op louw gezet door de Vereen, voor Vrou- wenkiesrecht. De optocht trok uit van het terrein van de IJsclub waar 18 000 personen, voor de meerderheid vrouwen, aanwezig waren. Van daar werd een wandeling van drie ,uur door de stad gemaakt om weer op hetzelfde terrein terug te keeren, waar de aanwezigen van ver schillende plaatsen werden tocgesp-o>- ken.. Leden van het hoofdbestuur der Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht wandel den voor in den optocht, voorafgegaan door groepen de eerste, voorstellende de landen waar de vrouwen reeds vol ledige politieke rechten verkregen Deze vrouwen waren in geelwit gekleed. Dan weer groep geelwit gekleede vrouwen, voorstellende dc landen, waar dc vrou wen een gedeeltelijk kiesrecht bezitten. Na lange jaren naar het Engelsch, door L. G. MOBERbY. 32). „Is juffrouw Trevor al laug geleden vertrokken?" vroeg het meisje, ,,cn weel u waar zij is?" Het lieve gezicht van het meisje en haai- vriendelijke manier van doen. maakt ten een aangenomen indruk op de huis juïfrouw; ze-vertelde gaarne, dal ze een echte dame dadelijk herkende als ze er een zag en ze behandelde haar dan ook dadelijk als zoodanig! „Ja. juffrouw, ze is hier ruim drie maanden geleden vandaan gegaan," ant woordde juffrouw Bruce, ,,en ik_ weet niet meer van haar af dan een pasgebo ren kind Dit spijt mij genoeg ,want er zijn al twee lieeren geweest, die Dan de Nederlandsche Maagd omstuwd door de elf provinciën en Nederlandsch Indië allen gekleed in de groene kleur der hoop Provinciegewijze volgden dan de af- deelingen en in elke provincie zag men een paar vrouwen in de typische, oude dracht van het gewest In Noord-Holland reed dan nog in een. ltooge sjees Marijtje uit Broek-rn-Walerlandde propagan diste der Verceniging njel haar Teun Op de afdeelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht volgden o. a. de putaties van den Mannenbond voor .Vróu wenkiesrecht, het hoofdbestuur van No" sokomos, de Nederlandsche Bond van Rijkstelefonisten, het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond met afdeelingen, de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Bond van Jonge Demo craten, het hoofdbestuur van de S D. A. P. en de leden van Sociaal-Democra tische Vrouwenclubs uit verschillende plaatsen allen met vaandels en doeken, die frisch kleurden in roodwitte linten. Voorts wei-den banieren meegedragen met opschriften. Na de redevoeringen bij de terug komst op hel terrein werd een motie aangenomen waarin de aanwezigen van oordeel dat de vrouwen van Ne derland geen genoegen mogen nemen mei de voorstellen tot Grondwetsherzie ning, zooals die door de regeering bij de Tweede Kamer zijn ingediend, waar in het algemeen mannenkiesrech t in de Grondwet verzekerd zal worden en voor de vrouwen alleen de belemmeringen ter verkrijging van kiesrecht uit de Grond wet verwijderd zullen worden; van meening dat het landsbelang vor dert dat mannen en vi-ouwen beide aan de verkiezingen kunnen deelnemen, zoo dat uit de de stembus de stem van Jiël geheele Nederlandsche volk spreekt; overtuigd dat de rechtvaardigheidszin van ons volk niet gedoogt dat op nieuw in ons land een Grondwet van kracht wordt, waarin de rechten der vrouwen zoozeer ten achter gesteld wor den bij die dér mannen; spreken den wensch uit, dat bij de openbare behandeling der voorstellen tot Grondwetsherziening in art. 80 en daar mede verwante artikelen zoodanige wij zigingen zullen worden gebracht, dat na het in werking treden der nieuwe Grondwet alle vrouwen van ons jand, evenals alle mannen, het kiesrecht zul len uitoefenen. NEDERLAND EN DE OORLOG. De actie der Amsterdamse hc groenten li andelaars. Tpt allerzonderlingste toestanden leidt de actie die thans de groentenhander laars in Amsterdam voeren. Er is daar gebrek aan groenten en aardappels,, en nu welen de groenten- handelaars niets beter te doen dan een dag 'vandaag) hun winkels geheel te sluiten. Dat heet te gebeuren om de regee1- ring te. dwingqu den uitvoer vou groenten g'cheel te verbieden Maar behalve dat die reeds vrijwel geheel verboden is, blijkt uit dc redevoeringen op de ver gaderingen dat de hoofdoorzaak van de beweging heel ergens anders schuilt, nl in een naijver van de groenten winke liers tegen de socialistische coöperatie „De Dageraad" Ze beweren dat de „Dagei'aad" be- naav haav gevraagd hebben, en het is al heel gek, dat ik niet in staat ben er iemand iets van te zeggen en nu u weer Deze brief is voor haar gekomen toen zij pas weg was; ik heb hem bewaard, ho pende, dat ze mij haar adres zou zenden maar dat heeft ze niet gedaan Niet dat ze ondankbaar was, dat wou ik volstrekt niet zeggen. -Ze was heelemaal niet een van die ondankbare lui. Ze heeft mij geschreven en bedankt omdat ik vrien delijk voor haar geweest was, een brief waar ik trotsch op ben, maar ze schi-eef niet waar ze woonde en er was geen postmerk op Waar ik uit wijs kon wor den of iets van dien aard NVant de brief was in Londen op de post gedaan Juffrouw Bruce nam een bestoven brief van den schoorsteenmantel en reik te hem de bezoekster toe deze nam hem aan en schudde het hoofd „Ik weet niets van dezen brief," zei ze, ,,ik ken het schrift ook niet Maar ik wou juffrouw Trevor weervinden Ik had zoo gehoopt dat zij hier was. Dade lijk nadat ik mijn geheugen terug had voorrecht wordt door het gemeentebe stuur, betere aardappels krijgt, gemak kelijker losplaats enz Dat heeft aanlei ding gegeven tot pogingen Zaterdag om met geweld de lossing te verhinderen van een schuit, geladen met aardappelen voor die coöperatie. En hel feit dal die .Dageraad" socialistisch is, en dat de aardappellossers „syndicalistisch" zijn vereenigd, heeft door de bekende vijand schap tusschen S. D A. P. en syndicalis ten ertoe geleid dat ook de lossers zich tegen de „Dageraad' keerden-en weiger den te lossen Ter wille van partij-strijd wordt dus aan een deel der bevolking het voedsel onthouden! "Wethouder Wibaut die nu deze volks beweging speciaal tegen zich gekeerd ziel verklaarde met beslistheidi dat er niets waar is van de-beweringen van bevoorrechting van de „Dageraad", noch wat hoeveelheid noch wat hoeda nigheid betreft. Hij zag de oorzaak van het optreden tegen de „Dageraad" in de hulp die deze coöperatie aan het go meentebestuur heeft verleend door het verkoopen van aardappelen tegen go mcenteprijs, terwijl de kleinhandelaars de prijzen veel hooger hielden. In ieder gevjfl zijn er maatregelen ge nomen om van gemeentewege groenten en aardappelen te verkoopen als de groentehandelaars gesloten blijven. Ver moedelijk zullen de militairen hulp ver- leenen bij het lossen der verwachte aardappels wanneer de lossers weige ren le werken. Duit sellers" «Tver de grens g - zet Men schrijft aan het Hand Te Venlo gaat de politie nog door met het houden van klopjachten op dc Duitschcrs. Uit alle hoeken en gaten worden ze voor den dag gehaald en •oorloopig opgeborgen op het politiebu reau. Zijn er tot een voldoend aantal bijeengebracht Vrijdagavond had men er over de twee honderd dan wordt hel geheele gezelschap op transport ge steld naar de grens onder geleide van marechaussee en politie. Den maatregel past men uiteraard slechts toe op hen, die zich zonder geldige reden m de stad ophouden Op liet politiebureau visiteert men dan ook ieder aan den lijve en neemt er alle ten uitvoer verboden goed, dat men daarbij aantreft, in beslag De jjedoeling van den maatregel is tevens om een einde te maken aan den wantoestand, dat de burgers waren op hun eigen naam ko.open en deze met woekerwinst binnenshuis of op de straathoeken weer aan de Duilschers van de hand doen. Een toestand te vens die ten gevolge heeft, dat van sommige winkelwaren voor de burgers geen voldoende hoeveelheden voorradig zijn, of wel dat deze waren met opzet vorden achter gehouden. De laatste menschenlransporten,- wel ke door hun bijzonder groot aantal vooral dc aandacht trokken, werden begeleid door tal van ingezetenen uit de stad Maar de Duitschers toonden zich brutaal genoeg, om hun volk^ liederen en vooral het „Deutschland übev Alles" te zingen Het slot was dan ook, dat de Hollanders zich ge prikkeld gevoelden en met hun natio nale liederen tegen-betoogingen hiel den Aan de greas matigen, de Duitschers zich gewoonlijk wel. Tegenover Duitsche glimmende knoopen permitteert nieu zich niet zooveel vrijmoedigheid. En bovendien hier wacht hun dc verras sing De geheele bezending wordt name lijk overgeleverd in handen van de Duit|- sche militairen, die verplicht zijn ieder een die zonder behoorlijk paspoort de grens passeert op te brengen tot het betalen van boete of het ondergaan van gevangenisstraf. Men meldt uil Waubach aan de Lihib. Koerier Een troep Duitsche smokkelaars, n^ar schatting 14 a 15 man, waarbij vele kin- ueren. poogde een massa eetwaren naar Duitschland te brengen. Eenige hulpcom miezen kregen contact met de beudie. Er werden tal van scholen door de soldaten de lucht gelost om de smokkelaars tot staan te brengen; er wordt halt geroepen. De bende vlucht, kruipt en rent door de roggevelden. Weer klinken waarschu wingsschoten; het wordt voor de Duit schers een sauve qui peul. Een der meis jes, van een jaar of 13, 14, wordt doode- Iijk getroffen, en een knaap krijgt twee schoten in hel lichaam, een in den schou der, een in de knie. De Duitschers moe ten het lijk en de verwonde mee hebben genomen 0 Vervoer en nederlage van goe deren. Dc minister van financiën heeft be paald, dat art 1, letter g, zijner /re- schikking van 28 Februari j.l., no. 78, laatstelijk gewijzigd bij die van 1 Mei j.l, no. '96, moet worden gelezen als jgplgt g vee, behalve paarden en andere als trekkracht gebezigde dieren, zoo mede voortbrengselen van landbouw en veeteelt, voor zoover dat vee en die voortbrengselen van de landerijen naar de schuren, ter molen, ter markt of ter verwerking naar eene fabriek wor den gebracht of van daar worden te ruggevoerd, zoomede zaaigraan en mest stoffen die van de schuren naar de landerijen, en. afvalproducten die van de fabrieken naar de landerijen wor den vervoerd (St. Gt na mijn ziekte, begreep ik dat ik haar moest gaan opzoeken Ik had haar adres en dadelijk nadat ik van de reis was teruggekeerd was ik van plan regel recht naar haar tioe te gaan en haar hulp en raad in te roepen Maar ik ben ziek geworden. Ilc heb er niet over gedacht, dat ik haar niet zou kunnen vinden. Ik rekende vast op haar vriendschap Zij zou mij wel zeggen wat ik doen moest Een uitdrukking van groote smart en verslagenheid vertoonde zich op haar lief gezichtje. „Ach, ze zou zulk een goede vriendin geweest zijn", antwoordde juffrouw Bru ce hartelijk, "zij is een dier menschen al tijd gereed om een ander* te helpen 11c heb nog nooit iemand gezien zooals zij wat dat aangaat, en zij ontziet zich zelf nooit, altijd denkt ze aan anderen. Jam mer dat er niet meer zulke menschen zijn Maar ik kan u niet zeggen waar ze gebleven is, al bood. n mij veertig duizend pond. Jk wou dat ik het kon Zo is in allerijl heengegaanhet overviel mij heelemaal toen ze zei dat ze heen- Tweede Kamer gedaan met betrekkiag tot het levensmiddelenvraagstuk o Gift van de Koningin. Het Heli. Nb. seint uit Weenen Naar de Reichspost mededeelt, heeft Koningin Wilhelmina op een schriftelijk verzoek van de eclitgenoote des ottr- gemeesters van "Weenen, verscheidene wagons gecondenseerde melk laten stu ren voor kinderen en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke ant woord van het moederhart der Konin gin. Het koninklijke geschenk wordt ver deeld onder de arme vrouwen der re servisten. Eieren. Voor de week van 18—24 Juni is door den Minister van L., N. en H. de hoeveelheid ter beschikking te stel len volvcrsche kip- en eendeieren voor iedere 100 'uitgevoerde, bepaald op 100. o Certificaten van oorsprong. De N O. T. heeft naar aanleiding van de voortdurende klachten van de Engel- sche regecring betreffende verzending van Duitsche goederen op Nederlandsche certificaten van oorsprong en de gevol gen, die daaruit voor de scheepvaart kunnen ontstaan, aan de reederijen ver zocht geen verzendingen meer aan te nemcu op certificaten van oorsprong, wanneer deze niet eerst door de N. O. T. geviseerd zijn. Runderen Door het Departement van Landbouw is aan alle burgemeesters in Zuid-Hol land opgave gevraagd van het aantal slachtrijpe runderen in hunne gemeen Ie Naar men verneemt houdt deze ann- rage. verband met dc mededeeling de zer dagen door de Regeering in de ging Je zou mij met een veer tegen den grond hebben kunnen slaan, zoo ver baasd was ik Ik had nooit gedacht dat zij heen zou gaan, ik dacht dat het iemand was die hier vast zat om zoo te zeggen Bin ikgeloof ook zeker, dat z.e van plan was te blijven. Ik geloof niet dal ze ooit plan had zoo gauw weg te gaan als ze gedaan heeft. Wat ik zeg, en wat ik tot mijn dood toe zal volhouden is, datvze uit angst is wegge- lojopen „Uit angst weggeloopen? Waarom dat? Wie zou haar bang kunnen maken?" „Ja, daar is een mijnheer geweest, die •en bezoek kwam brengén,' sprak juf frouw Bruce geheimzinnig fluisterend, „een echte mijnheer was het keurig gekleed en zijn horloge en de ketting alles heel mooi. Juffrouw Trevor was niet thuis toen hij hier kwam, maar toen ze hoorde wie er geweest was, werd ze zoo wit als een doek en ze keek zoo ver schrikt of er iets vreeselijks gebeurd was En ze zei mij heel kort daarna de kamers op, ze moest naar buiten verze- - Daar het den laatsten tijd herhaal delijk voorkomt dat werkgevers aanvra gen doen om tewerkstelling van geinter- neerden, zonder dat zij een aanvraag doeai om personeel bij de districls-arbeidsbeurs wordt bij dezen den betrokken werkge vers alsnog aangeraden geen aanvragen om geïnterneerden in le zenden alvo rens zij een aanvraag om personeel heb ben ingediend bij de districts-arbeids- beurs Stadhuis ingang Ilelm te Middel burg, dagelijks geopend van 10—12 uur. O Uit Middelburg. - In de Vrijdag gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Volkshond tegen Drankmisbruik werd na Vafdoening der huishoudelijke zaken tot afgevaardigde voor de op 28 en 29 Augus tus te houden algemeene vergadering be noemd mejuffrouw G van der Weel 'en tot plaatsvervangend afgevaardigde mejuf frouw L. Backer Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief gaf het hoofdbestuursvoorslcl nopens de uitbreiding van het museum van den Volksbond aanleiding tot de op merking, dat daardoor andere vereeuigin- gen weer in de gelegenheid worden ge steld met Volksbondveeren te pronken. Een der leden had het nl gehinderd, dat bij de jongste tentoonstelling van het lu- berculojse-museum zoovele ideeën van den Volksbond (hooikist, kookboekje, ta bellen van alcoholbeslrijding, etalage en dergelijke) onder valsclie vlag waren bin nengeloodst Hoewel het bedoelde ver schijnsel eigenlijk een complimentje in hield aan het adres van den Volksbond oordeelde de vergadering, instemmende met de woorden van den voorzitter, dat een dergelijke adoptie op zijn zachtst uit gedrukt een serieuze vereeniging onwaar dig was. - Het eerste Zondagavondconcerl al hier heeft gisteren, ondanks het kille weder, een druk bezoek gehad; het viel dan ook werkelijk mede in den tuin. Het Middelburgsch Muziekkorps moest twee nummers van het programma ten deele herhalen en wel de Holland-België- marsch en de Kukokama-Estapo. Uil alles bleek dal het goed gezien is an dc commissie, om deze c.oncerlen, die •erleden jaar niet plaats hadden, weder te doen doorgaan. - Door de politie is proces-verbaal opgemaakt legeu den schipper V., die op de Loskade alhier een koetsier 'an Van Gend Loos met een bezem mishandelde en dezen beleedigde Ook werd proces-verbaal opgemaakt kerde zij En er was niets aan le doen, zij moest .weg'.''. v .Ach, arme juffrouw Trevor'', het ge zicht van het jonge meisje betrok, „het spijl mij voor haar het spijt mij vreese- lijk. Maar er zijn zoo veel nare dingen in de wereld." zij huiverde toen „ten minste hel lijkt wel dat het leven heel moeilijk is; ilc voel mij ook zoo dikwijls angstig." U ziel cr niet uit of u het leven erg moeilijk vindt met uw aardige gezichtje, als ik zoo vrijpostig mag zijn dat te zeg gen, en ilc zie niet in* dat u eenige reden zou hebben om bevreesd te zijn, juf frouw antwoordde juffrouw Bruce. „Er zal menigeen bereid zijn u het beste van alle dingen aan te bieden, wees maar niet mistroostig neem die verzekering van mij aan, de dingen zijn dikwijls zoo kwaad niet als ze schijnen." Zij sprak eerbiedig en vriendelijk, het meisje stak haar onwillekeurig de hand toe, ofschoon zij al weder huiverde. (VVordi vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1