MIDDELBURGSCHE COURANT. iu9< Jaargang Zaterdag 17 Juni. Kameroverzicht. alNNENLAND. Uit Stad es Provincie. De Schat tier Armee. M 141 1910 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor ben, die de eourirft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Dit awmmer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Zitting ran Wijdag. Na de zakelijke rede Donderdag van den heer Schaper en het even zakelijke, antwoord van minister Dort van Jer Lin den over de levensmiddelenkweslie, daal de Donderdagmiddag en gister het debat herhaaldelijk lot een veel lager peil. Do ongelukkige kibbelarijen tusscken de hee- ren Duy s en Duymaer en trouwens' ook tusscken andere leden vonden hun oorzaak in hel feit dat men nu aan de Kamerleden, die lid waren van een der vele levensmiddelenoommissie verwijten ging doen over hetgeen er in de levering van hun speciaal voedingsmiddel niet in orde was geweest, alsof /ij daar verant woordelijk voor konden worden gesteld! En een tweede element van onaangena me wrijving waren de verwijten nan, en de verdediging van de gemeentebesturen. De heer van der Moolen verdedigde Rot terdam, de keer van den Tempel Amsterdam, de heer Duys Zaandam. We meeuen ons daar niet in te moeten verdiepen. Als we uit dit debat naar voren willen brengen wat voor de oplos sing der moeilijkheden van beleelcenis is, dan moeten we weer in 't bijzonder wijzen op de repliek van Minister Gort van der Linden. In de eerste plaats heeft, hij nog eens duidelijk gemaakt dat men den toestand van Minister Posthuma ern stiger voorstelt dan hij is. Er is niets van aan dat hij min of meer invalide zou zijn. 1 De Minister heeft een kuur moeten doen, eenigie weken langer dan 't nor male zomerverlof, maar hij* nlijft de verantwoordelijke persoon aan het de partement en dit blijft beheerd, zooals bij een gewoon verlof. Maar omdat men thans nu en dan onmiddellijk moet op- treilen en gewichtige beslissingen nemen, heeft de Minister zich daarmede nelast. Het stuitte op zeer groote bezwaren, voor zeer korten tijd een interimair minister te vinden. De Minister lieert zich met die taak belast, omdat bij dit zijn „verdammte Pilicht und Schuldigkeit" achtte en omdat hij de gansche arbeids kracht, waarover bij beschikt, ten dien ste lieeft gesteld van het land. Maar zegt men: „Gij hadt interimair minister moeten worden,' dan zegt de MimV.cr „Gij vraag!! te veel". Bij de behandeling van het twintigkhillioen-ontwerp zal de- Minister van landbouw hier terug zijn om zijn beleid te verdedigen. De heer Cort van der Linden hield vol dat de door de regeering gevolgde politiek de juiste-is geweest. Wij moeten niet trachten, de winst bij export ge maakt te beperken. Eerst moeten wij zorgen voor de beschikbare hoeveelheid volksvoedsel, daarna dient de uitvoer geregeld te worden, maar als. daarbij dan winst wordt gemaakt, dan is dat een voordeel voor ons land. Daardoor is onze industrie in stand gehouden en zijn de loonen hoog gebleven; daardoor konden we ons grondstoffen verschaf fen, nieuwe industrieën vestigen en ons krediet hooghouden. De Minister gaat dus niet mede met 't denkbeeld om een bureau voor uitvoer in te richten Met was ook hoogst gevaarlijk voor do neu traliteit van ons land, als onze regee- ring zicli in den handel ging mengen': Dan zou zij verantwoordelijk worden ge steld als er te veel naar het eene en te weinig naar hét andere land werd uitge roerd Tegen burgemeesters heeft de Minis ter geen beschuldigingen geuit, maar 't is niet goed, dat er verschil van mee rling bestaat lusschen de burgemeesters en de regeering over de economische politiek. In dezen dient eenheid van beginsel en van macht te zij'n Daartoe dienen maatregelen genomenals de Mi nister van landbouw hier terug is, kan deze zich verdedigen op de kritiek te gen zijn gestie. Dat te doen is niet 's Mi nisters taak. De fouten, die men bij de levensmiddelenvoorziening heeft gecon stateerd, vloeien niet voort uit de re- goeringspolitiek, maar waren Ponten in de toepassing^ Het denkbeeld van een afzonderlijk ministerie voor de volksvoeding verdient geen aanbeveling. Men heeft gewezen op tte dualiteit van de vereeniging van de productie en 'de consumpte in één depar tement, maar dit is niet anders mogelijk. Dc belangen van beiden hangen te nauw samen. De Minister stelt er pr ij sop te verklaren, dat de tegenwoordige minis ter van Landbouw ten volle tegen zijn taak is opgewassen. Dat er fouten zijn begaan, ligt niet aan den be windsman, maar in den aard dor zaak daar hel ondoenlijk is, het geheele maat schappelijk leven te beheerschen. De so ciaal-democraten achten dit mogelijk, de Minister kan die mogelijkheid nog niet inzien. Als een bankier of een koopman zich vergist, staan naast hem honderd anderen die een ander iuzieht hebben, maar als een Minister zich vergist, dan lijdt daaronder - het geheele volk. Do mensclielijke krachten schieten te kort om 't mogelijk te maken dat men steeds de juiste besluiten neemt in liet econo misch leven., Het denkbeeld van een verantwoor delijk ambtenaar verwerpt de Minister, maar Het denkbeeld van centralisatie wil de Minister gaarne met zijn ambtge noot van landbouw bespreken. De mi nister achtie het echter niet geweuscht, alle commissies af te te schaffen Men moet voeling houden met de practijk Een andere vraag is, of in die commis sies Kamerleden moeten zitten We zullen ons overzicht hierbij laten. Hei .doel der interpellatie was van de regeering te weten te komen, hoe de za ken staan en Wat zij denkt ie doen. Jn ;de meedeelingen van Minister Cort van dei- Linden is dat opgesloten, en we moeten zeggen dat zij veel onjuiste meeningeu hoeft weggenomen. Het debat is dan ook gesloten zonder motie of dergelijks. De voorzitter heeft heeft den minister bedankt voor zijn inlichtingen Of échter aan Minister Posthuma een prettige ontvangst te wachten staat, be twijfelen we. De heer Schaper zei nu reeds dat als hij niet toegeeft een vergissing te hebben begaan inzake de aardappelen en de suiker, hem geen joyeuse rentree bereid zal worden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Toekomst". Na De Amsterdammer komt nu he* Dagblad van Zuid-Holland en 's-Grnvcn- hage met mededeelingen over De Toe komst, Het blad schrijft „Twee der redacteuren ontvingen gelds waardige papieren uit Duitschland ophot oogenblik, waarop de van oorsprong Dutt- sche onderneming een in naam en nqnr den vorm Nederlandsche werd. „Vóór ons liggen fac-simile's van de contracten, die dit bewijzen. Het blad, dat in de eerste maanden geheel en al voor rekening van den heer Reichinann werd uitgegeven, ging later over in handen van de z g. „Nederland:- schc" „Nieuwe Uilgevers-Maatschappij". „Het contract, waarbij die overgang geschiedde, bepaalde wel, dat de heer Reichinann voor den inbreng van het blad 20 aandeelen van f 1000 zou ontvangen, maar een gelijktijdig ge maakte overeenkomst, bepaalde /dat de redacteur Van Vredenburcli van den heer Reichmann 15, de redacteur Slees- wijk eveneens 15 aandeelen zou krijgen Nu is het aardige hierbij nog- het vol gende „Reichmann 20, Van Vredenburch plus Sleeswijk 30 zou nog altijd een nu ja min of meer Nederlandsch overwicht geven in de vergadering van aandeel houders, en niet Nederland, maar Duifschlahd moet in „De Toekomst" (God geve: niet in de toekomst) baas zijn. Daarom werd bepaald, dat van de 30 Nederlandscli geworden aandeelen 13 tot aan 1 Januari 1916 niet zouden worden gestort, doch z.g. „geblokkeerd*" blijven bij de bank, waarbij de lieer Van Vredenburcli is betrokken. „Nu is 20 grooler dan 30 minus 13! „Buitendien Werd bepaald, dat de heer Beichmann een raadgevende slem zou hebben in de redactie' „Duitschland's haan kraaide dus wel victorie Lot aan 1 Januari 1916 en sedert schijnt men gerust te zijn omtrent de gezindheid der „Nederlanders". „Ze kunnen nu veilig alle aandeelen krijgen en de adviseerende stem van Reichmann hebben ze niet meer van noode, ze kunnen het nu zelf., „De heeren hebben trouwens ruzie, zooals men weet, ook tusschen den heer Reichmanll en het Duitsclie gezantschap botert het niet meer, maar „Toekomst" en Duitschland blijven schouder "aan schouder}.4' o Uitvoerverboden. De St. Crl. no. 140 bevat een Icon. besluit, waarbij de uitvoer van staal- en ijzerafval, oud ijzer en staal, spinazie, andijvie, postelein, peulen, doperwten en eapucijnërs is verheden. 0 Bloemkool en Bosjespeen. Men meldt uit Rotterdam aan het Hand. Niettegenstaande dezer dagen een be richt verscheen dat de uitvoer van bloem kool en bosjespeen verboden was, kan men toch het verschijnsel waarnemen, dat er sinds den fatalen termijn nog uit voer ongehinderd heeft plaats gehad. De blijkbare tegenspraak tusschen deze hei de feiten moet, naar wij vernemen, aldus verklaard worden, dat het uitvoerverbod der regeering (wat men daaruit zeker niet lezen kan) betrekking heeft op den vrijen uitvoer, doch dat uitvoer op consent nog altijd veroorloofd is. Het zal dus zeker van dc veelvuldigheid dezer consenten afhangen of er inderdaad in de eerst volgende dagen sprake kan zijn van een eenigszins beteekeneude prijsverminde ring, die zich nu nog niet voordoet, al zal men bij de beoordeeling ook niet het schrale weer der Junimaand buiten be schouwing mogen laten, hetwelk zeker niet meehelpt in de richting van over vloedige productie en prijsdaling. Katoenen en wollen goederen uit Duitschland. Men schrijft aan de ,N. R. Ct."; Sedert ecnige fdogon komen ei' weer zendingen katoenen goederen uit Duitsch land aan. Door het aanvragen Van de uitvoervergunningen gaat veel1 tijd ver loren i ook geven de meeste fabrikanten nu de voorkeur aan. verschillende kleine zendingen tot een groote te ver- renigen. De fabrikant vraagt het consent bij het Ministerie lian Handel te Berlijn aan, de Nederlandsche kooper heeft dus met niets te maken. Alleen worden de kosten ad 2 pet. ongeveer in rekening gebracht. Voorloopig is er dus nog geen alge heel uitvoerverbod. Door de nieuwe re geling schijnt de rijksregcering alleen, toezicht te willen houden op" lielgeen over de grens gaat. Uit Middelburg. In het polderhuis in de Vb dij had hedenmorgen de opening plaats van de slembriefjes der verkiezing van zes leden van het bestuur van den polder Walche ren. Door 137 ingelande_n was van hun stemrecht gebruik gemaakt. De zes aftredende commissarissen wer den herkozen en wel de heeren jhr. P. J. Boogaerl te Middelburg met 125, mr. J. A. Heijse te Middelburg met 117, W. Me lis Pz. te Serooskerke met 130, A. Min- derhoud J.K.z. te Weslkapelle met 128, G. van de Putte te Vlissingen met 129 en J. dc Visser te Aagtekerke met 131 stem men. De overige stemmen waren over •erscliillende personen "verdeeld. Als curiositeit mag zeker wel worden ermeld dat de heeren Blum, de Veer, Staverman, Viruly en Gerlach ook één of twee stemmen verkregen, als bewijs van de verwarring tusschen deze stem ming en die voor de Staten. Een der alhier verblijvende, voor den dienst ongeschikt verklaarde Bel gische soldaten, de heer "Richard Coö- nen is door koniug Albert vereerd met liet ridderkruis van Leopold II. Te dezer gelegenheid werd oen hulde betuiging georganiseerd welke gisteren middag in de sociëteit „De Vergenoe ging", ven zeer groot aantal Belgen ver een igde. Ook een tiental Middelburgers waren aanwezig. Na het zingen der Bra- banconne werden wanne woorden van hulde uitgesproken door de heeren Bael- de, namens het Belgisch comité, Philips, namens de Club des Allies, Tschoffen, namens de Belgische leeszaal, Demaegt, namens de Belgische scliool, terwijl de heer Vullings in een pakkend slotwoord van dank ook de heldenfeiten herinnerde waarvoor dc heer Rl. Cocnen gedeco reerd is. Een zestal liederen werden ge zongen on. door mej. Tiets en den lieer De Nietz Een „Hulde gedicht aan den Wapenbroeder", een „Groet" van liet front" en een voordracht „L'Arméo helge' maakten diepen indruk. Talrijke geschenken werden den jongen ridder aangeboden een verkleind model van het ridderkruis Club des Alliés), het portret van den held der betooging (Kring der Belgische Gereformeerden), de beel tenis van koning Albert (Firma Den Boer).. Joli. Demaegt las een „Liedje van den IJzer-Ring" voor door liem aan den ge- vierden invalied opgedragen, aan mevr. Coenen werden bloemen aangeboden. Na dat de nieuw-geridderde had bedankt voor de vriendelijke woorden en de mooie ge schenken sloot een „Vlaamsche Leeuw' aangeheven door de heele zaal, dc goed geslaagde, indrukwekkende plechtigheid. o Uit Walcheren. Men sclirijfl 'ons uji Vee re Het is vandaag 63 jaar geloden, dat or bij het vermaken der brug over de vest bij Veez-e een ongeluk gebeurde. Een achttal1 schoolkinderen, die op een vlot overgezet werden, geraaklen allen tewa- ter en een, de achtjarige Jan Kas se, die wat ver afdreef, verdronk Nu wordt, de brug weer vermaakt, doch er is vacanlie Maar de volgende "week beginnen de scholen: weer en vier maal per dag pas- seeren daar een aantal kinderen den Vccrschen watergang. Zal er dan een behoorlijke, veilige weg Zijn naar de school? Uit Schouwe n-D u i v e I a n d. Te Zierikzec wordt dezer dagen ui adres bij de boekhandelaren ter lee- kening gelegd ten einde den heer mr. A. J. F. Fokker in het belang van oie gemeente op zijn besluiten te doen terug komen betreffende het niet meer wen- schen van hel burgemeestersambt als mede hel neerleggen van het wethouders- schap zoodra een nieuwe burgemeester is benoemd, een en ander ten gevolge an de onmogelijkheldsverldaring van sa menwerking met dhr. L. Koopman Cz„ mede wethouder. Voormeld adres gaat uit van alle raads leden, behalve den pas gekozene, en van enkele particulieren. Te Noordwelle is Donderdag middag aan het strand eên in verren staat van ontbinding verkeerend lijk vermoedei- lijk van een Engelsch matroos, aange spoeld- Een yinger droeg nog een gou den ring en (hip leen stuk van de gehavende onderkleeding trof men het woord „Se- burn" aan Het lijk is terstond begraven Z. N o Uit Zeeuwseh-V<laanderen Wi. D. - Door hel hoofdbestuur van „Schnt- tevaer" is in een adres aan den inspec teur van het Loodswezen te Vlissin gen, verzocht, wel te willen overwegen op welke wijze in den Braakman die aanwijzingen kunnen worden aangebracht die de vaart zoo veilig mogelijk doen zijn, oni daarna tot toepassing daarvan te kunnen overgaan. -- Vrijdag vergaderde de gemeenteraad an Sluis. Voor cte geldleening van f 3300 a 5 pCt. (voor aankoop van een perceel weiland) waren 2 inschrijvers, waarvan slechts een voor het geheele bedrag. Toegestaan aan deze. Besloten is geen subsidie te verleunen voor den verbindingsweg lusschen "Wes telijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaauderen. De wijziging in de begrooLing van het algemeen armbestuur van Heille werd goedgekeurd. Besloten werd tot wijziging der ge- meenlebegrootingen van 1915 en 1916. Ten slotle werd nog besloten het jachl- rechl op de gemeentegronden te ver pachten aan A. J. Zonnevijlle voor f 2.50 's jaars. ONDERWIJS. De lieer A. Nederhand te Koude kerk e-komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der chris telijke school te Nieuwland bij Leerdam. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Brouwershaven is benoemd mej. C M de Waard te Anna Jacobapolder LANDBOUW. De Minister van L., N'. en H. heef' bepaald dat met ingang van 17 Juni 1916 de dienstkring van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen zich zal uit strekken over het geheele Rijk. KERKNIEUWS. Ned H*e r v. Kerk. Beroepen te Makkinga, Elsloo en Lan- gedijke (toez.) J. R. Strafingh, cand. te Groningen; te Etten J. P. C. Poldervaart, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Eemland G. W. Oberman, cand. te Oegstgeesl; voor Noordwijlc- Binnen M. J. Prinselie te Leiden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Spijk ,Gr.) H. L. Both te Eindhoven. Bedankt voor Kamerik R. de Jager te Scherpenzeel. de Gij hebt hel geradendie schat gezondheid. Daar de Fortuin zicli ten hunnen op zichte karig heeft betoond, door hen de aardsche goederen te weigeren, moeten de armen wijs zijn en wijl de mcnsch. een kapitaal is, zorgvuldig hun eenigen rijkdom zichzelven, bewaren. Zonder een groote kennis van geld zaken te bezitten, kan ieder gemakkelijk begrijpen (kil een kapitaal eerst dan wer kelijke waarde verkrijgt wanneer het in terest opbrengt. Het is dus vóór alles van belang, voor hem die geen andere in komsten bezit dan de vruchten van zijn arbeid, voortdurend te zorgen dat hij in staal is voort te brengen en nooit zijn onwaardeerbare schat de gezondheid, bloot le stellen of te wagen. Waakt er dus over, bega niet die mis daad tegenover uzelf: lijdelijk te wach ten lot zij onherroepelijk verloren is. Zorgt er voor, zoodra een eerste aanval van ziekte heeft plaats gehad, hoe licht deze ook zij, dat zij niet voor een tweede maal terug komt, want die indringster zou eindelijk vroeg of laat zich schaamteloos bij u nestelen. Overdenk hetgeen de lieer O. Jarin, landbouwer te Rolher, bij La Molle-Cha- lnncon (Frankrijk), ons schreef en zijn 'oorbeeld zal heilzaam voor u zijn .Gedurende twee jaren was ik ziek, ten gevolge van lange en verwaarloosde verkoudheden en leed aan trekkingen in de maag en aan duizelingen; ik had al tijd koude handen en koude voelen. Na zonder succes geneesheeren geraadpleegd te hebben, vernam ik dal de Pink Pillen verrassende resultaten gaven. Ik heb er toen genomen èii ben er eenigen tijd ge leden mee uïlgescheden. Ik ben buiten gewoon tevreden over hun resultaat en weel Diet hoe u te danken. Ilc denk dat mijn brief aan de zieken zal' meedeelen dat uwe pillen een uitmuntend middel zijn En zegt gij nu ook aan de Pink Pil len verlost mij van 'den boozcuw wensch zal vervuld worden. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar t 175 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Da- costakade 15 Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luitwieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken. VERSCHILLENDE BERICHTEN. POLDER OVERSTROOMD De buiten den zeedijk gelegen polder „Het Hemmeland" bij Monnikendam is tengevolge van den boogen stand van het .zeewater ondergeloopen. Het ree, dat bij uitzondering tengevolge van de scliaarsch- tc aan gras in Waterland, thans in dezen polder liep, is bijtijds gered kunnen wor den. De zee blijft tengevolge van de Noor delijke winden hoog; derhalve is af spui ing nog niet mogelijk. KOUDE EN REGEN. Enkele belangwekkende cijfers omtrent de lage temperatuur en den groeten re genval in de eerste helft van deze zo mermaand vinden wij in de „Zutph. Crt." medegedeeld: De gemiddelde temperatuur van 1 tot en met 13 Juni bedroeg slechts 11.90 gr. C. (53 gr. F.*), terwijl he< maandgemid- dcldc 16.3 gr. C. (61 gr. F.) aanwijst. Fr kwam in dit tijdsverloop nog slechts één dag voor met een hoogslen stand van 21.5 «r. C. (71.gr. F.) op den len; op do overige dagen bewogen zich de maximum temperaturen tusschen 10.7—19.5 gr. (51 -67 gr. F.). De hoogste stand der temperatuur,

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1