MiDDELBURGSCHE COURANT. 139' Jaargang Donderdag 15 Juni. BINNENLAND. FEUILLETON. Na lang© jaren KameroYerzieht. Jé 139 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cenf per regel. Grootè letters en randen naar de plaats die zij innemen. SNS^" Advertenties vóór één uur te bezorgen. DE STATENVERKIEZING IN ZEELAND. ^De candidaten der vrijzinnigen zijn: In het district Middelburg: ror. J. Adriaanse, v.-d. dr. J. C. Bolle, v.-d. jhr. P. J. Boogaert, I. Sn het district Vlissingen: dr. A. Slaverman, v.-d. J D. Vjruly, lib. In hel district Goes: W. Kakebeeke, u.-l., af Ir. P Lindenbergh, vrijz. A. T: C. Swenne, vrijz. Jae. Welleman, v.-d. In lvel district Tholen: W. Moelker, u.-l. "W. M. J. Rijuberg, u.-l. in liet district Zierikzee: B. Giljam, v.-d., aftr. J. W. van Oeveren, vrijz. J. van der Vliet Cz., vrijz. In het distriêt Hulst A. C.M. Poppe, v.-d. ALS ZEKERE JUNIDAGEN IN AAN TOCHT ZIJN Werkelijk, ze staan voor niets, aan de rechtsche zijde! Heden is hier een strooibiljet verspreid waarin o. a. het volgende staal Kiezers, Duur vlee'scli! Duur en slecht brood! Dure aardappelen Geen suiker meer le krijgen! Aan wie de schuld dat de* kleine man .geen vleesch meer eten kan? zelfs geen stukje spek! Hoe komt het dat wij slecht brood moeten eten, en dat het goede brood zoo peperduur is? Waar ligt het aan dat er scliepen vol aardappelen naai1 Duitschland worden verkocht, of, wat nog erger is, le Rotter dam met toelating en goedkeuring der regeering (het staat er zoo! Red. M. C.) liggen te verrotten? Dal gaat dan nog een poosje in dien trant voort, en dan komt de slotsom. „De schuld is bij deze regeering, die wel aan politiek denkt, maar niet aan de voeding van het volk. Wilt ge verbeteringDan niet uw stem aan links, dan niet gestemd op de men sehen van het dure brood, de dure aard appelen. Stemt alleen op de rechtsche candi daten", enz. Deze vuiligheid is niet onderteekend, wal begrijpelijk is. Hel is te vies om daar nog in te gaan naar het Engelscfh, door L\ G. MOBERfeZ. 30). „Daar zult u haar nooit toe kunnen bewegen", antwoordde Hetty onverschil lig,- „zij zegt dat ze wel woei wat ze doen moet en dat geen enkele dokter meer voor haar zou kunnen doen dan zij zelf doet. Zij heeft ook een hekel aan dokiers, in ieder geval zou ze nooit willen dat 'n vreemdeling hel huis inkwam. Het helpt niets of u over een dokier denkt." „Zij zal stellig morgen niet in staat zijn op reis te gaan", ging Joyce op beslisten toon voort en dadelijk vertoonde zich een verschrikte blik in Hetty's oogen, de vrij onverschillige uitdrukking veran derde in schrik. ,T>at doel ze in ieder geval", riep het meisje uit, „Ik geloof niet dat iels haar zou kunnen verhinderen, al' was zij ster- ventte, toen zou ze gaan. Zij gaat ge regeld iedere drie maanden, er is nooit jets dat het haar kan beletten." „Kan die reis dan niet een paar dagen worden uitgesteld? Het komt er toch niet wroeten, en zulke beweringen le gaan weerleggen. We hebben een sterk vemioeden dat de rechtsche candidaten, wier namen ón- der dat stuk geplaatst zijn, zich daarover zullen schamen. Eu we getooven zelfs, dal zij zich mei een onbehaaglijk gevoel in de herinnering zullen roepen de tal rijke Kamerleden van links, die zich in de voedingkwestie hebben geweerd, en de weinige leden van rechts die het zelfde deden. Om nu nog litaaf in 't ge» heel niet te spreken van de bovenmeti- schelïjke inspanning^dcr regeering, bijna "wee jaar achtereen, om' voor de voeding ran het volk le zorgen. Maai- we zullen er niet verder op in gaan. Wie vragen ons wel af, of er rechts niet binnenskamers een hartig woordje zal vallen tegen hen die door de ver spreiding van dit biljet aan de partij zoo'n goor luchtje gaven. In ecu ander pamflet wordt de voor stelling gegeven alsof men van links tegenover de Talma-welten niet anders gesteld heeft dan de ouderdomswet. Dus allereerst- geen uitkeering bij ziekte, en Iweedens geen uilkeering bij invaliditeit, zoo wordt in dat biljet beweerd met v.olkaraeÉ negeering van dö bij cle Ka mer ingediende wijzigingswetten van Trcub, en van de uitdrukkelijke verkla ring van Minister Le'ïy, dat hij de noodige voorbereidende werkzaamheden zou doen voor Je invoeriijg van de Talma-welten ten behoeve der regeering die na de verkiezingen van 1917 die wetten onge wijzigd zon wenschen in te voeren. Ook dit biljet is ongeteekend. (Juist toen wij met het opmaken van de vormen van dit nummer zouden be ginnen ontvingen wij een advertentie; van de Centrale anti-rcv kiesverecniging ver klarend dat door haar, noch door de plaatselijke anti-rcv. kiesverceniging een ongeleekend pamflet is rondgezonden Hef. doet ons genoegen (Jat men zich rechts niet wil compromiltecren door ook maar het minste-aandeel in druksels als de hier boven bedoelde). DE STATENVERKIEZING VAN GISTEREN. Van de provincies Gelderland, Noord- Brabant en Groningen, die gisteren hun erston strijd aan de slembus streden, was de meeste aandacht op Gelderland gericht. N.-Brabant en Groningen zouden wel blijven wat ze waren. En dat is ook gebeurd, Maar voor Gelderland bestond een mogelijkheid, zij hel ook een ze'er ge ringe, voor een verandering. Er moest daar in een provincie, die al sedert jaren en jaren steeds overwegend rechts is ge weest; een omzetting plaats hebben van zes zetels, wilde men van oen omzetting spreken Én dat is gqen kleinigheid. De uitslag van gister heeft veel her stemmingen gebracht, maar het Is uu reeds zeker dat de Staten van Gelderland niet zullen worden omgezet. Maar ove rigens kan links tevreden zijn. op aan of ze den eenen dag gaat of den an deren,- in haar toestand moet de inspan ning van een spoorwegreis heel' slecht voor haar zijn." „Ik zou niet denken dal. ze den eenen dag evengoed zou kunnen gaan als den. anderen". Hetty sprak met niet minder beslistheid dan 't oudere meisje. „Ze laat zich nooit door iets weerhouden; en het is altijd op een bepaalden dag, ik weet niet waarom1." „Zij lean morgen niet op reis gaan", herhaalde Joyce met nadruk, „het zou eenvoudig een dwaasheid zijn." Maar het was duidelijk dat Hetty dc woonden n'iet hoorde, haar aandacht was op iets an ders gevestigd. Haar oogen waren weder op het venster gericht, zij keek onver schillig- naar de gouden lucht in het Westen met zulk een wanhopige uitdruk king op het gezicht, dat lipt Joyce met haar teedere hart pijn deed. „Lieve, waarom zie. je er zoo diep ongelukkig uit?" zei ze terwijl ze haar hand op den schouder van het meisje legde, „ik kan liet niet aanzien. Wat is er toch „Niets", luidde liet hfertige antwoord. „Kunt u mij niet aan mij zelf overlaten? Waarom moet ,U u mij met mij bemoeien 1 Ik heb er een hjékel! aan te worden be spied. Wat doet het er 'toe of of" Haar heftigheid' verminderde plotseling; haar stem brak, en Lot grooton schfrik van Joyce zakte zij op den grond bij De stand was daar 36 rechts legen 26 links. Bij de stemming van gister is dén zetel voor links in ^alt-Bommel verloren ge- gaifn, Maar bij de herstemmingen is er nog kans dal er vier 'aflredenden van rechts zullen vallen, nl. in Arnhem één, in Ede twee, in Voorst één. Mocht dat werkelijk gelukken, dan zou de verhouding in de Staten dezer pro vincie worden 33 rechts tegen 29 links. Dus iu ieder geval geen omzetting. Maar he' resultaat is toch opmerkelijk in dit van ouds zoo vast-rechtsche gewest. Misschien zou de uilslag reeds anders zijn geweest, als er beter gestemd was. Want het aantal thuisblijvers was groot in enkele districten. Arnhem, aantal kiezers 12.097, aantal opgekomenen 8805; Ede: 8176 en 5954, Nijmegen 9750 en 3957; Oldebroek 4978 en 2190; Tiel 5398 ep 3168; Zutnhen 6863 en 4341; Voorst 10.795 en 7807. In Zaltbommel kwamen 2797 van de 3402 kiezers op. De liberaal, die gesteld was in de plaats van liet aftr. liberale lid, had 500 stemmen minder dan de katho liek die in zijn plaats gekozen werd (1072 en 1576). Dc sociaal-democraat had er 370 Vandaag is, o.a. Zuid-Holland~ aan de beurt. Tweede Kamer. Zitting vati Woensdag. Begrijpelijk is het dat de heer S c li a- p e r aaudrong op spoedige aan de orde stelling van zijn interpellatie inzake de voorziening in levensmiddelen. De om standigheden zijn er werkelijk Wel naar dal een bespreking der regeeringspolifiek dringender is dan andere zaken. En begrijpelijk is liet ook dat Minis ter Gort van der Linden zich be reid verklaarde die kwestie zoo spoedig mogelijk le behandelen Dc agitatie in het land kan slechts verminderen door klaarheid in het vele dat nu duister is in die verwarde kwestie Vandaag in de ïniddagzitting zal die In terpellatie aan de orde komen. Voor de rest was de zitting gewijd aan de heffing in-eens. Het gaat hier niet om één voorstel. Het zijn er vier, twee wetsontwerpen, n 1. dat van de vrijz. democraten en dal der regeering, maai- dan ook twee amen dementen op het regeeringsvoorstel, een van de sociaal democraten, die een veel hooger percentage willen heffen, cu-^en van de heeren De Meester en Pa tij n die een kleinere verhooging van hef larief in het regeeringsvoorstel wenschen In volgorde van druk en opbreugsl komen dus achter elkaar: regeerings voorstel, amendement-Do Meesler-Patijn, ontwerp vrijz. democraten en amende ment-sociaal democraten De algemeene beraadslagingen over deze voorstellen werden tegelijk aan «Je orde gesteld, maar de lieer M a r c h a n t hel raam ineen en barstte in snikken uit terwijl' zij trilde van het Iifoofd lot de voelen. Al1 het moederlijk gevoel, dat zulk een groot deel uitmaakte van Joy ce's gemoed, ontwaakte bij het zien van Hetty's wanhoop, zij knielde neder naast het snikkende meisje en sloeg hfar ar men om haar h(een. „Lieve", zei ze zachtjes, „lieve." Een oogenblila liet Iietty die armen toe en op dat zelfde oogen blik rustte zij met haar lipofd tegen Joyce aan als ecu klein kind en ze snikle nog sleeds erbarmelijk. Maar op eens maakte zij zich zelf weer los, zij nam een zittende houding aan, keek Joyce aan met de woeste, schitterende oogen van een wild dier, dat in hel nauw is gebracht en zijn leed verbergen wil voor al zijn mede schepselen. ,.B?moei u niet mot mij, zeg ik u", riep zij, „ik héb u niet noodig, u even min als iemand anders die mij bespiedt. Laat mij mijn eigen belangen op mijn eigen manier behandelen. Wal kan het u schelen of ik mij gelukkig voel of on gelukkig. U haal mij; moeder haat mij; er is haal overal, ik geloor nicl dat er eenige liefde op de wereld is." .Ioyce begreep dat een poging om met haar te redeneeren, terwijl' zij in zulk, een stemming was. meer dan nutteloos zou Wezen Zij boog zich voorover en kuste i stilzwijgend het uitdagende, betraande ge sprak den wenscli uit dat na afloop van de alg beraadslagingen zal gestemd wor den over de priorileif van liet voorstel der vrijz. democraten, iels wagrlngen de voorzitter geen bezwaar had We willen voorts nog in herinnering brengen, dat het voorstel sier vrijz. demo craten oorspronkelijk Ge bedoeling had de leening van 275 millioen in eens af le lossen terwijl dat der regeering eeil heffing van SO a 85 millioen vraagt Ier dekking van latere oorlogsuilgaven. en dus met ongewijzigd laling dierlee- ning. i Een feit is hel; ook dal de stand «'.'til zaken niet weinig veranderd is sedert de nog al heftige'deballcn van hot na jaar van 1914 - Inplaats van de besliste afwijzing van de regecringslatel toen door Min. Treub uitgesproken heeft men nu een voorstel van die zijde om althans een deöl der enorme crisisuitgaven door zoo'n heffing' te dekken En anderzijds wordt erkend dat men onmogelijk alle crisis-uitgaven ineens kan aflossen. Het voorstel - om de betaling der heffing over eenige jaren te verdeden maakt de toenadering nog sterker Gister is er over deze onderwerpen gesproken door de heteron De Geer, De Meester en Van den Tempel. Eerst genoemde heeft daarbij nog een nieuw amendement aangekondigd om de heffing billijker le maken MINISTER POSTUUM A In de uitvoerige verslagen van hetgeen door Minister Gort van dor Linden gister gezegd is lot de vrouwendeputatie. vin den we een krachtiger uitdrukking dan ons geseind werd. Volgens die verslagen toch zou de Minister in antwoord op de klachten over hel gebrek aan aardappels volmondig hebben (oegeslemd dat er ten opzichte van deze kwestie een fout was begaan". Die verklaring van den voorzitter van den Ministerraad maakt de positie van Minister Poslhuma niet behaaglijker en met te grooler* belangstelling zien we daarom le gemoet wat heden Minister Gort van der Linden zal antwoorden op de interpellatie van den heer Schaper. We hebben zelf dc neiging om zoo bezadigd mogelijk te zijn in ons oordeel over een Minister die de reusachtige taak heeft om in abnormale tijden abnormale maatregelen le nemen tegenover hande laars, die, opgezweept door een koorts achtige, alle moraliteit vernietigende zucht naar geld-maken, alles doen om die maatregelen te doen mislukken. Wc heb ben hol voor de hand liggend gevonden dat er met dc beste bedoeling fouten, groote fouten werden gemaakt De kri- lek is o! zoogemakkelijk. De praktijk met liaar onverwachte wendingen is bui tengewoon moeilijk. Maar dat in deze dagen het departe ment van L., N. en H. z-onder hoofd is, en Qöt zoo'n ontzaglijke hoeveelheid van een dergelijke volksbehoefte als aard appelen kon verdwijnen uit den voor het binnenland bestemden voorraad, dat zijn dingen die opheldering vragen, ook zan- zicht, lei haar hand een oogenblik lief kozend op het slordige hoofd, toen stond zij op en ging de kamer uit om Tiaar haar patient te kijken. Mevrouw Marshall was in oen onrnstigen slaap gevallen, een slaap afgebroken door zware zuchten cn kermen, nu en dan uitte zij enkele on samenhangende woorden. Joyce ging een poosje voor hel bed zitten en hetzij door de rustige tegenwoordigheid van de anoerc vrouw of tengevolge van uitput ting, Mevrouw Marshall werd rustiger en liaar slaap werd kalmer cn dieper. Een uur later verscheen Hetty aan het soupér, zij zag er uil nis gewoonlijk, behalve de sporen van tranen op liaar gezicht en dc nog norsclier uitdrukking dan anders. Zij maakte geen toespeling op haar uitbarsting van straks, antwoord de zoo korl mogelijk op al wat Joyce zei, sprak in liet geheel niet uit zich zelf en toen Joyce vroeg of zij liaar moeder nic! goeden nacht zou gaan zeggenwei gerde zij ronduit. „Moeder komt die aanvallen altijd goed le hoven", zei ze met schijnbare onge voeligheid; „ze Zou het heel onaange naam vinden als ik bij liaar kwam. Ze 'zou denken dat ik gek was. U hoeft u niet ongerust te maken nu hel ergste weer voorbij is, moeder houdt cr niet van dat iemand zich drukte voor haar geeft, en ze zou heel boos zijrv als er iemand bij haar waakte, of iu baar kamer I der eenig wantrouwen in het persoonlijk beleid van den Minister. En zoo mogelijk voorkoming voor 't vervolg. De Haagsche correspondent van de „Telegraaf" verneemt dat bij enkels le den der Tweede Kamer liet voornemen beslaat, binnenkort aan te dringen op het instellen van èen parlementaire enquête haar de uitvoer-politiek der regeering. speciaal ook in verband met de fixian- ciëcring der graanpoliliek. Men zal er spoedig wel iets meer van hooren. NEDERLAND ËN ilË OORLOG. De Tubantia. Na de verklaring van Duil-c'ne zij de, dal de Duitsclie torpedo 2U"3 den 6dcn Maart 1916 om 4 u 13 m nam ongeveer 4 mijlen van het lichtschip Noordhinder door een Duitsclie duik boot is afgeschoten op een Brilschen torpedojager, met het gevolg dat hei schot miste rijst thans de vraag, of het. in verband met de heen en weer loopende stroomingen in de nabijheid van het lichtschip waarschijnlijk of mo gelijk is, dat dezelfde torpedo na tien dagen nog in de buurt van de Noord- hinder, alwaar ook de Tubantia is ge zonken, heeft kunnen drijven Wij hebben ons lot beantwoording van die vraag ter l>evoegde plaatse om inlichtingen gewend en vernamen, dat dc marinestar zich niet een onderzoek van dit punt ook reeds heeft bezig ge houden Als resultaat daarvan werd ons op gegeven, dat „het zeer wel mogelijk is", dat de torpedo zich na do JQ dagen ongeveer op dezelfde plaatsheeft bevonden als zij Werd gelanceerd Theore tisch was op grond van de stroomin gen in verband met het getij en den wind berekend, dat de torpedo den 16den Maart had moeten zijn op een punt, dat gelegen is op 10 mijlen af stand van meergenoemde plaats, maar, zoo zeïde men ons, men heeft hier m el geen wiskunde te doen. Indien de torpedo 100 mijlen ver was afge dreven, zou een conclusie mogelijk zijn geweest, nu was dat niet het geval N. R C Onverklaard bljjft ook door de Duit sclie meedeelingen de bellenbaan die van de „Tubantia" werd waargenomen'. In een beschouwing over de Duitschc verdediging, schrijft de N R. Crt. heden ochtend: Nu willen wij voorshands aannemen, dat de Duitsche regeering in gomoede overtuigd is, dat de Tubantia niet door een Duilsch oorlogsschip is getorpe deerd. Zij weet, dat er aan uezen kant der grens anders over gedacht wordt Wat doet Duitschland 'nu in dergelijke gevallen tegenover het groole Amerika9 Het stelt, zooals reeds bij herhaling ge- .schied is, uit eigen beweging eene in ternationale commissie van onderzoek voor Tégenover liet kleine Nederland wordt zoo iets te Berlijn blijkbaar over bodig gevonden. Er is meer De Duitsche regeering kwam slapen. ,Zii heeft mij gezegd, dat ze liever al leen wou blijven", antwoordde Joyce; „maar ik zal mijn deur open laten staan, dan hoor ik haar dadelijk als zij roept. Zeg, is er iels wat ik voor je doen kan, lieve," voegde zij er bij toen Hetty de deur uitging met het blijkbare voorne men naar baar eigen Jcamer le gaan ..Voor mij?" Hetty trok de schouders op. uit haar loon en uitdrukking sprak de grootste verbazing: in beide was een zekere spotlende onbeschaamdheid „O neen, wat zou er voor mij gedaan kunnen worden. Ik ben niet ziek of zoo iets. Ik mankeer-niets. Hoe dwaas om mij zoo iels te vragen." Tiet uiterlijk van hel meisje, dat een poosje geleden zoo hartverscheurend ge snikt had, was nu hard. koud ep stiler was een sarcastische glimlach om haar lippen en in haar oogen dé zelfde spot tende onbeschaamdheid als in haar toon en manieren. Zij knikte Joyce koel toe en zei zoogenaamd vroolijk: „Heel vriendelijk van u aan te bieden iris voor mij le doen, maar er is niets lo doen. Goeden nacht, vermoei u niet mei over moeder le tobben. Het zal best mei haar gaan, het dient nergens voor drukte te maken." En met «dit afscheids woord ging zij de leerkamer uit en floot zachtjes een vroolijk straatdeuntje. fWordi vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1