FEUILLETON. Na lange jaren LAATSTE BERICHTEH. MlT-EH L A k B. recht gegeven, waarom zouden de Ne- derlandsche mannen het dan niet doen? Spreekster wekt de mannen van Wal cheren, in wie zij vertrouwen" stelt, op de linkerpartijen te steunen, omdat deze zich als partijen hebben uitgesproken voor- het vrouwenkiesrecht. Ook deze woorden werden met applaus bezegeld. p Thans was weer de muziek aan de beurt, waarna alle aanwezigen, begeleid door het muziekkorps „Het Zeeuwsche (Volkslied" op de wijze van „Wij leven Vrij" aanhieven. De volgende spreker, de hoer inr. E. E. van Raai te, onze afgevaardigde naai de Tweede Kamer, die met applaus der aanwezigen begroet werd, vond daarin aanleiding te zeggen, dat hij juist de .oehoorders in die stemming wilde hebben, omdat hij zich de enthousiaste Junidagen van 1913 herinnert, toen Zee land, toen in het bijzonder Walcheren, getoond heeft, de .linksche partijen te willen doen zegevieren. In den breede zetle de heer Van Raalte uiteen, dat het de dure plicht der vrijzinnigen is thans de overwinning 'van 1913 te bekrachti gen. Mocht hel niet gelukken de eerste Kamer direct |0m te zetten, dau is spreker overtuigd, dat die Kamer toch reeds moreel beïnvloed wordt, als uit de ver kiezingen maar blijkt, dat de meerderheid der kiezers steun wil verleenen aan hel ministerie en inzonderheid aan de grond wetsherziening eu de ouderdomsverzor ging. Spr. ging na hoe de vrijzinnigen, die aanvankelijk voor een ouderdoms- verzekering waren, gezien hel voorbeeld van Duilschland, na 1908, toen in En geland de ouderdomspensionnoering werd ingevoerd zich meer lol dit stelsel aan getrokken gevoelden en daarvan thans wanne voorstanders zijn. De geschiedenis van de wet-Talma en het ameudemenl- Duys ging spr. na om verder de drog redenen te behandelen, die van rechts tegen de ouderdomsrente worden aan gevoerd. Die rente is geen aalmoes maar een recht, het is een zedelijk recht ook. .Met een warme opwekking om links te stemmen eindigde mr. Van Raalte ouder dankbaar applaus. Met een kleine afwijking van het pro gramma werd thans gezongen Kloek Zeeland" op de wijs van „Manuen in oorlog en mannen in vree" van Viotla, voor deze gelegenheid door den heer Morks gearrangeerd voor harmonie. Als laatste spreker betrad de heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, de katheder, om de politieke beteekenis der a s Statenverkiezingen te bespreken. In zijn Krachtige opwekkingsrede vond deze spreker gelegenheid om er op te wijzen, dat bijeenkomsten als deze door rechts genoemd worden Fabrieken van den Volkswil"; hij beschouwt «lil als een eerenaam eu stelt er prijs op in zulk een Tabriek dan als machinist werkzaam te mogen zijn. Waar de heer Siemelink ge sproken had over de drassige wegen der politiek, meent deze spreker dat men nu eenmaal die wegen moet bewandelen om zijn doel te bereiken, al ontkent hij niet dat er ook nu weer dapper met modder wordt gegooid. Hij loont dit aan door het aanhalen van enkele driestarren uit de „Standaard", waarvan hij den inhoud op humoristische wijze hekelt. Er zijn drie zaken waarom het bij deze verkie zing gaat: grondwetsherziening, ouder domsrente en belasting naar draagkracht; voor geen dezer zaken heeft men van de tegenwoordige Eerste Kamer medewer king te verwachten; voor het laatste punt bleek dit reeds bij de wijziging der wel op de vermogensbelasting. Spr. be schouwt de houding van rechts als die van een jongen, die, als hij ecrsl bij het knikkeren wint en dan verliest, /egt ..laten wij nu maai- uilscheiden". Daarom wil rechts na het échec van 1913 .iu den godsvrede handhaven en had zij deze verkiezing zonder strijd willen zien «f- loopon. Ten slotte herinnert spr. aan een rede van een Engelsch parlementslid, die een verhaal vertelde van een jongen die bij een omgevallen wagen stond en die hulp inriep van enkele boeren om Jen wagen weder recht te zetten. Eerst ging hij echter mede eten, zeggende dat zijn vader dit wel goed zou vinden. Toen hij terugkeerde met zijn helpers zeide hij eerst dal zijn vader onder den wagen lag Spr hoopt dat de kiezers niet zullen wachten totdat de vrijzinnigheid onder naar bet Engeiseh, door L. MOBERbY. 28). Breng ze maar spoedig mogelijk hier", zei James Tracey hartelijk, „jij en je Dulcie zult het park een zeer geschikte plaats vinden voor een geëngageerd paar." Humphry glimlachte en knikte, maar zijn neef merkte op dat zijn oogen niet deelden in dien glimlach, er was een merkwaardige sombere uitdrukking in die oogen. ,,Een ideaal plaats" antwoordde hij, maar in Marion's ooren schenen die woor den alle overtuiging te missen; zij vond dat hij al heel spoedig afstapte van dat punt of het park eén uitgezochte plaats voor minnaars kou wezen. „Ik moet op de een of andere wijze uitvinden wanneer Dulcie en haai- moe den wagen dood is gedrukt, maar dat zij direct zullen helpen om den wagen recht te zetten. Deze rede sloeg niet minder in dau de andere. Dc heer S n ij d e r s sloot de opge wekte bijeenkomst met dank aan de spreekster en sprekers en aan hel mu ziekkorps en zijn directeur, herin nerde met een kort woord nan de Sep temberdagen van 1913 toen de linksche kiezers verzuimden te voltooien wat in Juni begonnen was en wekte ook zijner zijds allen op Vrijdag op hun- post te zijn, terwijl hij tevens opwekte tot bezoek aan de vergadering op Donderdag a.s., waarop de heeren Ilavestein cn De Mu- rall zich zullen doen hooren. Met n.og een marsch sloot de muziek de bijeenkomst, waarvoor het korps ook door applaus door de aanwezigen werd dank gebracht. BONDSDAG OP N BEVELAND Onder voorzitlerscliap van den heer Swenne werd Zaterdagavond te Kortgene de tweede Vrijzinnige Bondsdag op N Bevcland gehouden Hoewel de dag inzette met onweer en regen klaarde het weer gelukkig 's mid dags op, zoodat dc bondsdag gehouden kon worden op een weide van den heel de Korte. Door den heer mr. Roodenburg, lid der Tweede Kamer en de heeren P. Linden- bergli en Jac. Welleman, beiden candida- len voor de Prov. Staten werd de be teekenis der Statenverkiezing breedvoe rig uiteengezet en aangetoond waarom men links moet stemmen Als laatste spreker trad op de heer T H. Siemelink, die op de hem eigen wij ze een boeiende rede hield over „Vrij zinnigheid cn haar "heerlijk doel." De pauzen werden aangevuld door het mu ziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" en door het zingen van bondsliederen, die door dat gezelschap werden bege leid. Er was een Rink publiek, nl. ruim 300 personen, die met aandacht de ver schillende sprekers volgden Waar het door de verschillende sprekers behan delde hij het overgroote gedeelte der aan wezigen ingang vond, wat getoond werd door een hartelijk applaus, lean dc Vrijzin nigen Bond voorzeker niet genoegen op dezen dag terugzien Door den heer Swenne werd deze 2e Bondsdag in N. Beveland gesloten, waarbij hij dank bracht aan allen die tot hel welslagen ervan hadden meegewerkt. KERKNIEUWS. De twaalfde jaarvergadering van de vereeuiging tot cbr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zal gehouden worden op a.s Woensdag 21 Juni in het Schuttershof te Middelburg. In den bidstond, welke des voormid dags wordt gehouden, treden als voor ganger op ds. J. A van Seltas van Grijps- kerke en ds. G. Sijbesma van Zierikzee In de middagvergadering" worden versla gen gegeven en hebben verkiezingen plaats, terwijl' ds. L. Aalders een rede zal houden over „De gewestelijke verzor ging van krankzinnigen." 0 Ned Herv Kerk Beroepen te Groede D. Bins, te Elle- vvoutsdijk; (e Sür huister veenJ. D. Stra ling, eand te Groningen. Gercf. Kerken. Aangenomen naar Axel A. Tielen. te Vijfhuizen, 'Haarlemmermeer). KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Toorts Verschenen is onder dezen titel een nieuw staat- en letterkundig weekblad voor Holland, Vlaanderen en Z Afrika Het staat onder redactie van prof dr II. D. J. Bodcnslein, dr. Réné de Clercq en mr. W. J. L van Es, en wil voorname lijk de Groot-Nederlandsche zijde vail de vraagstukken belichten. ONDERWIJS. Mej. H. J. Breel te Ooslkapelle .erwierf te Rotterdam de acte voor be- waarschoolhiouderes. der "in Engeland aankomen'zei hij. „Het klinkt heel vreemd, maar ik weet er hoe genaamd niets van waar ze op dit oogen- blik zijn, Er moet iets bijzonders gebeurd zijn met mijn brieven, want sedert ik uit Californië vertrokken ben, nu twee maanden geleden, heb ik geen letter van Dulcie ontvangen. Voor dien tijd schreef zij heel geregeld, maar in haar laatslen brief schreef ze dat ze op reis ging en mij geen adressen kon opgeven „Hoe onaangenaam voor je", zei .Ma rion vol medegevoel. ,Ik dacht dat die toestand niet meer dan één of twee weken zou duren, maar het blijft maar altijd hetzelfde', antwoordde Humphry, „het is mogelijk, dat brieven verloren gaan wanneer de menschen op reis zijn, dat gebeurt vaak en wij waren in verschillende halfronden Dulcie heeft mijn club-adres, ik twijfel er niet aan of ik zal spoedig hooren dat zij in de stad i§. Zij cn haar moeder wa ren van plan kamers te nemen, die me vrouw Rendergast eenige jaren geleden gekend had, als mijn brieven niet terecht gekomen zijn zal de hospita daar mij Benoemd tot onderwijzer aan de bijz. school „Groot Emeus voor zwak zinnigen te Ermelo de heer A. Meijll van Oud-Vassëmeer, thans onderwijzer aan ide Glir. schpol te Bruinisse. Tot directeur van de Middelbare R. Kath. Handelsschool te Bergen op Zoom, die een vierjarige cursus zal1 geven, is benoemd de heer Th de Jager. LANDBOUW. (Keuring afd. Zeeland Nederl Trekpaard ens tambock. Men schrijft ons uit Goes Aangeboden werden 93 paarden, waar van er 32 werden opgenomen. Deze ge tallen zijn, vergeleken met vorige ja ren, zeer gunstig. Het percentage goed- gekeurden is zeer bevredigend. Ook de betere kwaliteit der aangeboden paarden wijst er op, dal de fokkerij in deze streek sterk vooruitgaat. Stand fruit en warmoezerij- ge was sen. Aan hel in de St Crt. opgenomen o'verzicht betreffende d en stand van hel fruit en van de warmoezerijgewassen onder glas en in de open lucht op 1 Juni ontleenen wij liet volgende- De vooruitzichten van den fruitoog.-.t blijven algemeen belangrijk beneden die van het vorig jaar. De stand der kersen blijkt niet zoo gunstig te zijn als zich tijdens den bloei liet aanzien. De Engelsche kro zen zijn ten dcele o a. in Zeeland als mislukt te beschouwen; iets beter is hel gesteld met de andere pruimen, be halve in Zeeland. Van appels is de stand vrij goed Dooreengenomen zijn de vooruitzich ten omtrent de appels beter dan die voor de peren. De stand van vroege kersen is in Zeeland vrij slecht tot matig; late ker sen slaan op Z Beveland vrij goed, druiven onder glas op Walcheren zeer goed. Kasperziken vrij goed, behalve in Zeeland vrij slecht tot matig. Dooreengenomen is de stand der ver schillende warmoezerijgewassen zeer be vredigend. Komkommers staan op Walcheren goed tot zeer goed; meloenen wij' goed tol goed; vroege aardappelen vrij goed; tuinboonen op Z.-Beveland vrij goed tot goed: wortelen vrij 'goed tot goed in Zee land; asperges zeer goed op Walcheren aardbeien zeer goed ,in Zeeland- LEGER EN VLOOT. De zee-miliciens naar In dié. In antwoord op de bekeude vragen van den heer De Meester heeft de Minis ter van Marine geantwoord lo van het detachement zee-miliciens bestemd om in jdjen loop van deze maand naar Ncderlandsch-lndiê te vertrekken zullen deel uitmaken 17 manschappen, die daartoe het verzoek deden. 2o. Gebruik makende van de in art .76. 2e lid, sub. loder Mililiewct ver leende bevoegdheid, is door den minister bepaald, dat vijftig zeemiliciens-matroos der lichting 1915 die te voren niet de reis naar Wesl-Indiê hebben gemaakt, zullen worden aangewezen voor den dienst in Nederlandsch-Indië, met dien verstande, dat aan miliciens der lichtin gen '12, '13 en '14, die mochlen verzoe ken voor uitzending in aanmerking te komen zulks kon wórden toegestaan, met handhaving van het totaal van 50. 3o. Aanleiding om aldus te handelen vond de minister in de ongeregeldheden, die onlangs te Soerabaja hebben plaats gevonden en den commandant der zee macht 44 matrozen naar Nederland deden opzenden, met voordracht tot ontslag we gens verregaande plichtsverzaking als mi litair. Voor zoover lot nu toe verkregen in lichtingen tot oordeelcn in slaat stellen, hebben die ongeregeldheden haar oor sprong gevonden, in een protestbeweging in verband met klachten over het ho:pj- te 'Soerabaja. Het blijkt mitsdien zelfs in de tegen woordige tijdsomstandigheden mogelijk, dal de matrozen-vrijWilliger in Indië, on der welken invloed dan ook, zich overge- waarschijnlijk wat van liaar kunnen ver tellen." l „Je maakt je toch niet. ongerust over Dulcie?" vroeg Marion met meer belang stelling in haar stem dan -te voren. „Neen, niet juist ongerust", antwoord" de Humphry eenigSzius ftveifelend. ,Ik moet toegeven, dat ik er'niets! van be grijp geen brieven van Itaar gevonden l. hebben in mijn club, maar de post kan je soms leelijk voor den gele hou- dpn en ik zie niet in waarom ik er jets anders achter zou zoeken dan verkeerd bezorgen van brieven. Indien-het je niet ongelegen koriit Marien, zou ik den da tum van het huwelijk zoo vroeg mogelijk willen bepalen, zoodra Dulcie terug is in Engeland." „Met groot genoegen wat ons betreft, denk je, dat Dulcie dat ook goed zal vinden?" „Dulcie zal bereid zijn alles te doen wat ik besloten heb", antwoordde Hum phry een weinig kortafhij verzachte deze bruuske woorden eenigszins door er bij te voegen: „je zult liaar zeer volg zaam' vinden, Marion. Dnlcie is juist een ven aan gezamenlijke demonstratieve be- toogingen, gepaard met plichtsverzaking. Aangezien hierdoor de gevechtsgereed heid van de vloot 'daar te lande niet ver zekerd is en vooralsnog twijfel bestaat of de vigeerende militaire strafwet tegen zoodanig gezamenlijk optreden voorziet, acht de Regeering het haar plicht maat regelen te overwegen om de rechten van den dienst te doen eerbiedigen en, in af wachting daarvan, onder de bestaande tijdsomstandigheden de uitzending vau matrozen-vrijwilliger te staken, voor zoo ver in hun dienst door dienstplichtigen kan worden voorzien VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Fen briefkaart, 13 Dec. 1902 te Arn hem gepost, is 7 Juni j.l. aan haar adres te Arnhem bezorgd! Op de Maas, tusschen Andenne en Gives, niet niet ver van het huis Quévy is dc ketel gesprongen van de sleepboot Alliance 7 uit Luik De kapitein en zijn vrouw en de machinist werden gedood Het huis Quévy en andere gebouwen be liepen schade. BURGERLIJKE STAND. Goes. Van 8—10 Juni. Bevallen: W. Steutel, geb. van de Kreeke, d. A Heerinck, geb. Vermerris, twee z. VERVROEGDE UITGAVE. Daar ons blad heden wegleins derden Pinksterdag eenige uren vroeger ter per se gaat dan anders, kunnen slechts de tot hedenmiddag één uur -ingekomen tele grammen worden opgenomen. Wegens plaatsgebrek moesten sommige provinciale berichten worden aangehou den. J. A. v. d. BROEK. Zaterdagavond overleed 1e Goes de heer J. A. van den Broek, leeraar aan de R. L. W. S. aldaar. De overledene was een man, die om zijn groote gaven van geest een hart in Zeèuwsche landbouwkringen en daarbuiten algemeen gerespecteerd, werd. Telkens kwamen zijn groote stu wende kracht en zijn organisatietalent aan den dag, voornamelijk bij de voorberei ding voor verschillende landbouwten toonstellingen. Van den Broek was de vriend van zijn collega's en zijn leerlingen. De liefde voor zijn vak dreef hem tot ernstig onderzoek. Het vorige jaar publiceerde Dij de be kende brochure. „Grondslagen der se lectie van de voornaamste landbouwge wassen." In de „Veldpost" en in Cultu- ra", het orgaan van het Ned. Inst, van landbouwleeraren zijn talrijke belangrijke artikelen van zijn hand opgenomen. Meer malen werd de heer Van den Broek, die zich oolc als secretaris van de commissie lol keuring van gewassen te velde zeer verdienstelijk heeft gemaakt, door land- büuwspecialiteile» in verschillende pro vincies geconsültcerd. Een ernstige, slepende ziekte heeft aan ait veelbelovende leven op 37-jarigen leeftijd een einde gemaakt. Bij de begrafenis, die hedenmorgen plaats liad, waren tal van belangstellen den uit landbouwkringen tegenwoordig. Vele kransen dekten de baar. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 12 Juni. 11 uur nrn. Na een gnootsche artillerievoorbereiding deed de vijand den geheelen dag met groote troe penmassa's aanval' op aanvl op onze po sities ten Noorden van Thiaumont. Ons geschut en het infanterievuur dreef den vijand overal terug. Hij leed uiterst zware verliezen. Het beiderzijdsche hevige artillerievuur duurt voort ten Westen en ten Zuiden van het fort Vaux. Ten Noorden Van Chat- tancourt vond een. artillericduel plaatst. BOMMEN OP SMYRNA. KONSTANT1NOPEL, 12 Juni. Vijande lijke vliegers hebben 50 bommen gewor pen op Smyrna. De aangerichte schade is (betrekkelijk gering. goede naam voor haar, het is het zacht ste meisje "dat 'ik ooit gekend heb." HOOFDSTUK X, Hetty's tranen. Terwijl Joyce langzaam terug wandel de van Greyslone Farm en den weg naar l)et huis op de heide opliep, dwaalden haar gedachten vol belangstelling af naar hetgeen zij pas ondervonden had en naai de bewoners vau de hoeve in Fairies' Hollow (het Elfendal. Waarom had de jonge man met het mooie zigeunergezicht in het boschje met Hetty staan praten en <5p haar knorren op een wijze, die een groote intimiteit verried? Waarom sn?kte Hetlly zoo erbarmelijk? Welke stappen' behoorde zij zelf te doen, zij 'had de' zorg voor het meisje toch op zich ge nomen en ziji moest over haar waken. Waarom had mevrouw Marsha'l hanr met zooveel nadruk gewaarschuwd tegen de Fenwichs? En aan den anderen kant waarom hadden vader en zoon Fenwich beiden met verachting gesproken over mevrouw Marshall? De toestand vervulde haar en maakte haar nieuwsgierig,- zon der dal zij precies wist waarom; een ge DE VER. STATEN EN MEXICO LONDEN, 13 Juni. Uit Wasliingotn wordt gemeld, dat 1000 man troepen, bestaande uit iufanterie en. artillerie, en een bataljon genietroepen naar de Mexi- caansche grens zijn gezonden voor de bewaking en ter beveiliging van de Ame- rikaansche consulaten in "Noord-Mexico, welke herhaaldelijk zijn aangevallen BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER. BENOEMD. De gemeenteraad van Zierikzee be noemde heden tot onderwijzeres met acte Fransch aan de school voor L. en M. L". I.. O. mej. S. M. A. F. Ncderveeu te Boxtel; tot secretaris-boekhouder van het Burgerweeshuis den heer P. D. de Vos en tol voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur den heer W. C. de Crane. LIJK AANGEBRACHT. Een op de Noordzee kruisende sloom- loodsboot heeft op zee drijvend aange troffen liet lijk van een Fransch vlieger- officier, die blijkens de op hem gevon den papieren uil Lyon afkomstig was. Door de politie te IJmuiden is oen photo rail hel lijk gemaakt, ter opzending naai de Fransche autoriteiten. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 10 Juni. We s tel ij k oorlogstooneel. Op den Westelijken Maas-oever wei den handgranatenaanvallen met groot succes voortgezet Onze batterijen De- schoten die des vijands met zichtbaar" re sultaat. Oostelijk van de rivier zetten onze troepen eveneens liuime aanvallen voort. Na zware gevechten werd de vijand op de hooge ruggen Zuid'-Wes'lielijk van het fort Douaumontin het Chapitre boscl» en op den Fumin rug uit verscheidene stellingen verdreven Westelijk van de vesting Vaux be stormden Beiersche jagers en Oosf- Pruisische infanterie een sterk vijande lijk veldversterkingswerk, waarvan de bezetting groot meer dan 500 man, be nevens een 22-tal mitrailleurs, in onze handen viel. Het totaal der sedert 8 Juni gemaak te gevangenen bedraagt 28 officieren en meer dan 1500 man. Op den Hartmannweilerkopf haalde een Duitsche patrouille verscheidene Franschen gevangen uit de loopgraven. Oostelijk en Balkan-oorlogstooneel Bij de Duitsche troepen niets van belang DE RUSSISCHE LEENING PETROGRAD, 10 Juni. De oorlogallee- ning van 2 milliard Roebel is geheel ge plaatst. UIT HET FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 10 Juni 3 u In Champagne is een Duitschen aan val ten W. van den Mont Têtu door hand granaten verstrooid. Op de beide Maasoever bombarde ment. Voorts betoogt het legerbericht dat de. actie der Duitschers bij Yperen gesn beteekeniS" heeft gehaddat de vorde ringen van zeer gcringen omvang waren, en dat daardoor regimenten van de re serve der Duitschers in actie zijn ge bracht. TRANSPORTSCHIP GETORPE DEERD Volgens bericht uit Rome is in hot Westen der Adriatische zee een ran drie Italiaansche transportschepen do >r een duikboot getorpedeerd. De helft der opvarenden kwamen om. E OORLOB. De Toestand. Het Russische offensief in het Oos ten neemt een waarlijk \errassenden om vang, waarmee de resultaten in overeen stemming zijn. Zaterdag alleen werden een generaal', 109 officieren en 35 100 manschappen krijgsgevangen gemaakt, waardoor dien dag het totaal' aantal ge vel van ongerustheid drukte haar. Haar aangeboren eenvoud en eerlijkheid en oprechtheid kwamen op tegen alles wat niet recht door zee was en het was of zij in liaar nieuwe omgeving voortdurend iels geheimzinnigs, iels verborgens ont moette. Zij voelde dat zij met meer ge lijkmoedigheid de scherpe long en het scherpe humeur van mevrouw Marshall cn ook de driftbuien van Hetty ver dragen kon, dan den onderstroom vati twijfel en geheimzinnigheid, dien zij zich vaag bewust was zonder precies in staat te zijn het onder woorden tc brengen. (Wordt vervolgd). De „Middelburgsche Courant" wordt 'savonds te zes uren in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen f 1.30 per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent P. A. H. PIETERMAN.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2