MIDDELBURGSCHE COURANT Vrijdag 9 Juni M 133 139° Jaargang 1910 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes t 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 «ent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 «ent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. MAANDAG, TWEEDEN PINKSTER DAG ZAL. DE MIDDELBURGSCHE COU- HANT NIET VERSCHIJNEN. WEGENS IIET VROEGER TER PERSE GAAN VAN DE COURANT OP DINSDAG A.S, WORDT VERZOCHT ADVERTEN TIES VOOR DIT NUMMER ZOO V ROEG {MOGELIJK UITERLIJK'ELF UUR, TE DOEN BEZORGEN. De Vrijzinnige Gandidaten. "We zullen ons niet tot politiek be palen; onze aanbeveling om de vrijzinnige candidalen te stemmen, niet alleen doen berusten op de „richting". De Provinciale Staten zijn weer meer ©n meer een lichaam geworden dat een rol van beteekenis in ons openbare leven speelt. Na den glorie-lijd van de uit pro vincies gefedereerde republiek, zijn ze onder de nieuwe staatsregelingen telkens opzettelijk lol een onbeduidende positie geaoemd. En dat heeft o,ok na de grond wetsherziening van '48 bijna de heele negentiende eeuw door gewerkt. Maar de omstandigheden zijn sterker gebleken dan de wet. Een provincie bleek niet alleen een geografisch begrip te zijn, maar ook een belangengemeenschap. En vooral in de laatste jaren is het steeds duidelijker geworden dat de bijna tot een waterschaps-parlement beperkte Provinciale Staten, op allerlei gebied het aangewezen lichaam werden voor leiding ia praktische vraagstukken van maal- «cliappelijk belang. Ilier in Zeeland heeft reeds zeer spoe dig de eigenaardige toestand aan het provinciale college een leidende plaats gegeven in het verkeerswezen (sloom- bootdienst). liet is ook in de Prov. Staten geweest dat de beslissing viel' inzake den weg over den dam naar Brabant. En welke rol de Provinciale Stalen spelen bij de ontwikkeling van het vak-onderwijs blijkt bijna iedere zitting uit de debatten over subsidies voor teekenseholen, am bachtsscholen, zeevaartschool, landbouw- «ursussen, enz. llaar dat alles is nog klein, vergeleken bij het algemeen belang van de vraag stukken die in de laatste jaren aan do orde zijn gesteld. We denken aan hel van provincie-wege gedaan onderzoek ■aar drinkwatervoorziening, aan de be sprekingen van een provinciale eleelrici- leitslevèring, aan het instellen van een provincialen keuringsdienst. Al moge hier nog geen beslissing in die zaken zijn gevallen, in andere provin cies is dal wel gebeurd. En hel kan hier ook zoo gaan. Dat zijn onderwerpen vau een omvang waaraan men vroeger in de Statenverga dering niet dacht f Maar we herhalen hetde tijden zijn veranderd, de Pro vinciale Staten zijn door de omstandig heden lot een positie gekomen van veel graoter boleekenis dan ze hadden. Zoo zelfs dat in 1905 liet te eng geworden opzettelijk nauw dichf gehaald financi- eele keurslijf moest worden vervangen door een ander. Het moest wel. De ont wikkeling liet zich niet terughouden door weisbeperking. En hel kan, zijn nut hebben. dat nog eens nadrukkelijk in herinnering Ie bren- gep nu er een verkiezing nadert, want not altijd denken velen voort in de oude sleur-gedachte, dat in de Provinci ale Staten weinig of geen dingen worden behandeld dan polder- en wegenkwesties, waar zij geen direct belang bij hebben. Dat verwijt is maar geen losse bewe ring. Het feit dal bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten bet geringste aantal kiezers opkomt, is teekenend. Laat toch ieder beseffen dat ook bij de Statenverkiezingen groote belangen zijn gemoeid, ook buiten de politiek om! Voor een lichaam van zoo'n toene mende beteekenis zijn de leden ook niet louter mandatarissen voor een of twee politieke stemmingen. Ze moeten ook werkelijk de belangen kunnen behartigen van degenen die zij vertegenwoordigen En wanneer men nu het lijstje van de veertien vrijzinnige candidalen doorziet, dan moet men tot de slotsom komen dat zij het om hun persoon waard zijn, lid Pit worden vau het hoogste provinciale college. En bovendien vormt dal iijslji een staalkaart van belangen, waardoor «ok een veelzijdige vertegenwoordiging gewaarborgd wordt. In hel district Middelburg is tor. J. Adriaanse iemand, die alteen reeds door de wijze waarop hij zich door sta len arbeidskracht heeft opgewerkt, res pect afdwingt. En behalve dat hij in Mid delburg als raadslid en als ijverig lid in lal van besturen getoond heeft open oog voor het openbaar belang te hebben, heeft hij door zijn vroegeren werk lering als deurwaarder in het Land van Hulst door zijn tegenwoordig beroep van advocaat le Middelburg, een inzicht ge kregen in de belangen van een groot deel der Zeeuwsche bevolking. Om dr. J. C. Bolle bij'de kiezers van hel district Middelburg in te leiden, is water naar de zee dragen. Een bijna 40-jarige zorg voor de zieken heeft hem alom bekend en populair gemaakt. In al les wat met geneeskunst, op ziekenzorg en gezondheidsleer betrekking heeft, had zijn gezaghebbend woord grooten invloed. Voor de Middelburgers is het bovendien bekend dat hij de laatste jaren als raads lid met onbeschroomdheid opkomt voor wal hij nuttig oordeelt, en daarbij over allerlei gebied zijn blik laat gaan. De heer jhr. P. J. Boo gaert heeft als voorzitter van de afdeeling Middel burg (d. w. z. de afdeeling Walcheren) an de Zeeuwsche Laudbouwmaatschappij nauw voeling mei den belangrijksten tak van bestaan in deze provincie. Alleen die factor reeds is een aanbeveling voor een lid der Sinten, want ook bij alle nieuwe kwesties zal steeds voor onze provincie een der eerste vragen blijven hoe staal de landbouw daar tegenover? In het district Vlissingen is de heer dr. Staverman een bekendheid als chirurg, maar ook als scherpzinnig raads lid. die warm voelt voorde nooden van den1" kleinen man en den arbeider. Zijn op ernslige studie gebaseerde sterke overtuiging heeft reeds menigmaal in den gemeenteraad van Vlissingen een beslis sing in zijn geest doen vallen. Trouwens, zijn werkzaam aandeel in den arbeid van verschillende colleges toont wel zijn be langstelling voor de algemeene zaken. De heer J. D. Viruly is slechts' eenige jaren in ons midden. Sedert 1913 is hij burgemeester van Westkapelle. Maar des te verwonderlijker is het, dat hij in dezen korten tijd er in geslaagd is nieuw leven te geveh aan wat van belang kan zijn voor de aan hem toevertrouwde gemeente. De vergeten beteekenis van zijn dorp als oord voor vreemdelingen, de verbinding met andere gemeenten, zijn door hem verzorgd En bovendien leeft hij met de bevolking mee op een wijze die hem groote genegenheid heeft doen verwerven. In het district Goes een lijst van vier. Van één ervan, den heer Walter K a lc e b e e k e, welen we al wat we aan hem als lid der Staten hebben, nl. iemand wiens woord gezag heeft door de tallooze functies waarin hij met allerlei belangen der maatschappij in aanraking komt. en die aan zijn oordeel groote waarde geven. Dat hij speciaal in landbouw- en pol derzaken doorkneed is, behoeven we niet nader uiteen le zetten. En evenmin behoeven we onze lezers te vertellen wie Jac. Welleman is. Hij schroomt er niet voor in 't openbaar mondeling of schriftelijk zijn meening over de dingen te zeggen. En hij doet dat met overtuigende welsprekendheid. Bij zijn benoeming tol burgemeester van Krabbendijke kreeg hij volop bewijzen van zijn populariteit. Maar bovendien heeft hij daardoor gelegenheid gekregen, door ijverige bemoeiingen ook in de prak tijk na te streven wat hij zoo vaak als noodig en nuttig had bepleit. De heer P. Lindenbergh is een 'y- van dch intelligenten Zuid-Beveland- sclien landbouwer. Hij was dat in zijn be drijf. hij was.'hel als lid van den raad van Wemeldipge, als wethouder, als lid van ja, de lijst zou te lang worden, want in allerlei vereenigingen is hij een persoon die meetelde. En bovendien is hij een spreker naar wien men graag luistert en wiens wel overwogen raad men graag volgt. Zijn actie voor de vermindering van onkosten bij de publieke veilingen, zijn voorzitterschap van de commissie van arbitrage in den aardappelhandel en van liet voorioopigc comité voor de Goöp, Kunstmest fabriek, liet zijn slechts en kele voorbeelden van zijn zeer veelzijdi ge bemoeiingen. En dan eindelijk heeft het ons ook veel genoegen gedaan dat men voor den vierden candidaat voor dit district op N. Beveland gezocht heeft, en daar den heer A. T. C. Swenne heeft gekozen. Toen hij eenigen lijd geleden zijn betrekking van hoofd der school neerlegde, heefl de bevolking getoond boe buitengewoon zij hem waardeerde als paedagoog. Maar hij was meet*. In hel vereenigingsleven van N. Beveland was hij een der stuwkrach ten. NEn als we nu speciaal vermelden dal niet het minst door zijn toedoen het Departement N. Beveland van het Nut zich reeds met de zorg voor arbeiders woningen bezig hield, lang vóór de wo ningwet dat ook in andere plaatsen mo gelijk maakte, dan heeft men daarin te vens een aanwijzing van zijn neigingen, Van zijn ijver en van zijn praclischen zin. In het dislricl Tholen zijn de beide vrijzinnige candidalen personen die zich van een nederige plaats kranig hebben opgewerkl tot ze oen eervolle maatschap pelijke positie hebben bereikt. De heer L. M o e 1 k e r, oesterhande laar, is sedert 1901 lid van den raad van Tholen en bovendien is hij lid van tal van vereenigingen. Hij betoonde zich daarin een man van vooruitgang En dal hij in zijn vak een man van gezag is, blijkt wel hieruit dat hij sedert 5 jaar lid is van het bestuur der Visscherij op de Zeeuw sche stroomen. Zijn medecandidaat, de heer W. M. J. R ij n be r g, winkelier te SI. Maartensdijk, is sedert jaren lid van den raad aldaar. En wie de verslagen van die raadszittin gen volgt, weel da! hij daarin een plaats van beteekenis heefl. Hij is een man van vooruitstrevende beginselen; de ard. St. Maartensdijk van den Bond voor Staals- pensioneering heeft hem als liaar voor zitter gekozen. Ten slotte Zicrikzee. De heer B. Gil jam, ruslend landbou wer le Ouwerkerk, het eenig aftredend lid in dat district, is een oude bekende. Sedert 1904 heeft hij al zitting in de Prov. Staten en met eere. De verslagen der Statenvergadering getuigen daarvan. De lieer J. van der Vliet Cz. te Zierikzee, die gesteld is in de plaats van zijn onlangs overleden broeder mr. D. der Vliet, komt door zijn ambt van kassier, assuradeur en ontvanger-griffier van enkele polders in aanraking met tal van menschen, zoodat hij een bekend heid, zelfs een populariteit geniet ver buiten Zierikzee. En bovendien is hij op kerkelijk ge bied en inzake armenzorg iemand met praclische ervaring. Dc heer J W. van O e ve re n, land bouwer. heeft dc erkenning van zijn verdiensten gekregen door zijn verkie zing tol verscheidene bestuurs-lidmaat- scliappGn van beteekenis van de afdee ling Zierikzee der Z. L. M., van de On der!. Veeverzekering Mij. D. E L van de coöper suikerfabriek te Dinleloord. Bij zijn optreden in 't openbaar heefl hij zich doen kennen «als iemand met broe den blik en open oog op velerlei gebied ook buiten den landbouw. Dat hij een goed redenaar is, en voor zijn meening vrij durft uitkomen, maakt, zijn invloed nog grooter. We hebben bij dit overzicht do po litieke schakeering buiten beschouwing gelaten. Dat kon gebeuren. Het con centratie-programma maakt dat zij allen in één verbaud staan. In dat opzicht hoeft de keuze voor den vrijzinnige, van welke richting ook, geen moeilijkheden tc kosten En wij mogen wel aannemen dat iedere vrijzinnige nu weet welk poli tiek belang er met deze verkiezing ge moeid is BINNEMLAM1. NEDERLAND EN DE OORLOG. De moderne strijdmiddelen en ons leger. Naar aanleiding van gerezen vrageu of onze strijdmacht voldoende is uitgerust met de moderne strijdmiddelen die in den tegenwoordigen oorlog in toepassing zijn gekomen, wordt vanwege het alge meen Hoofdkwartier een uitvoerige moe- deeling gedaan, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontleenen. Gewezen wordt er allereerst op dat bij de mobilisatie in "14 onze matericele uitrusting veel te wenschen overliet, en bovendien de ervaringen, gaandeweg in dezen oorlog opgedaan, nimmer gekende eischen dedon ontslaan. Het legerbestuur zag zich bij de voorziening in die behoef ten voor ontzettende moeilijkheden ge steld uitbreiding der niet op zoo'n snelle massa-pr oductic berekende rijkswerk- plaatsen; deelneming van onze particu liere industrie die niet op de vervaardi ging van oorlogsmaterieel was voorbe reid de belemmering in den aanvoer ran grondstoffen uit hel buitenland. In liet licht dezer hoogst ongunstige omstandigheden mag op de desondanks verkregen uitkomsten niet voldoening worden gewezen, dank zij ook den lijd die ons was gegund door hel tot dusverre uitblijven van vijandelijkheden op Neder land schen bodem. De m u n i ti e v o o r r a a d voor gewe- iren en geschu,t is in zeer belangrijke imale toegenomen en de thans bereikte capaci teit der hierbij betrokken rijks- en parti culiere fabrieken waarborgt voorlaan een krachtige aanvulling van den voorraad. Een voorraad han dgranaten is aan wezig en wordt nog bij voortduring uitge breid. De troepen worden geregeld in het werpen dier granaten geoefend, een centrale haudgranalenschool voor het vor men van instructeurs is opgericht, ter wijl nog zes andore dergelijke scholen bij verscliillende garnizoenen in voorbe reiding zijn. Bommen we rpers voor den loopgravenoorlog zijn beschikbaar, voorts zijn in aanmaak calapulten voor lief werpen van handgranaten. Een ruime voorraad gasmaskers is reeds sedert lang in voorraad opgelegd; een nieuwe hoeveelheid is aanmaak. Aan de troepen zijn eenige van zulke maskers met ge bruiksaanwijzing ter kennismaking uitge- iréikl. Voor de toepassing van gassen als afweermiddel is een zeer doeltreffende oplossing bereikt. Hel vraagstuk der stalen helmen is in behandeling.. De uitrusting der infanterie met pio- niergere cdschap, die voor de eischen der tegenwoordige oorlogvoering le beperkt werd geacht, is belangrijk uitgebreid; ieder soldaat draagt boven dien een zandzak als dckkingsmiddel mee. Een aanzienlijk aantal stalen loop- graafschilden met afsluitbare schiet gaten wordt binnenkort ten deele in de stellingen ten deele als centrale voor raad in het algemeen verdedigingspark opgelegd en voor een ander deel tot oefening ter beschikking van de troe pen gesteld Versperrings- en dekkings- maicriaal is in groote hoeveelheden aan geschaft onze voorraad springmiddelen is belangrijk uitgebreid Een „hoogslroomiiigsafdceling zijnde personeel bestemd voor het op ruimen van draadversperringen onder sterken eleclrisclien stroom, wordt op>- gtrichl. Ons aanlal electrisclic zoek lichten, zoowel voor de kustverdedi ging als voor de landslellingen is belang rijk vermeerderd; een groot aantal gas- zoeküehlen, ook voor de veldkampen is aanwezig Eenige automobiele stations voor ra- diotele grafie zijn hier te lande door militair personeel gebouwd. De uitrus ting der troepen met telefoonmaterieel is belangrijk uitgebreid Ten behoeve van den etappendiensl zijn oen groot aantal vrachtauto's aangeschaft, ter vervanging van de kort na de mobilisatie ui (ge vorder de perso nenauto's geconstrueerde ,doeh op dcu duur minder doelmatig bevonden bale- auto's. Hel inrichten van auto's voor ver voer van gewondenis voorbereid. Een aanlal uit goederenwagens samen gestelde gewonden-treinen worden steeds gereed gehouden; hunne inrichting Wordt verbeterd; ook personenrijtuigen zijn voor vervoer van gewonden ingericht Hel aantal onzer vliegtuigen met bijbehoorend materieel (personen, maga- zijns en reparatie-auto's, vervoerwagens voor vliegtuigen) is belangrijk vermeer derd en de lucht vaar tafdeeling in even redigheid daarmede uitgebreid. Vlieg- luigbommen zijn aanwezig Alle vlieg tuigen kunnen met een geweerm i t r ai 1- leur of ander snelvurend wapen wor den bewapend. Zoodra uit de berichten van het oorlogstoonecl bleek ,dat de aldaar verkregen ondervinding er toe had geleid, de aan vliegtuigen te stel len eischen van snelheid en slijgkracht op tc voren en over te gaan tot eene specialiscoring der vliegtuigtypen voor de verschillende tactische en strategi sche bestemmingen, zijn slappen gedaan om vliegtuigen van deze nieuwe types te verkrijgen, cenerzijds door aankoop buiten 's lands, anderzijds door aan bouw bij de eigen industrie. Er bestaat gegronde hoop hierin te zullen slagen Voor vliegtuigmotoren blijven wij nog steeds van liet buitenland afhankelijk Met betrekking lot de uitbreiding en verbetering onzer artillerie werden de grootste moeilijkheden ondervonden Toch is de regeering er in geslaagd eenige bestellingen te plaatsenmaar ten opzichte van !de leveringttijden wordt teleurstelling ondervonden Inlusschen is hel aantal onzer veldbatterijen met voorhanden geschut en daarbij aange maakt of aangekocht materieel belang rijk uitgebreid Het beschikbare aantal mitrailleurs onderging een flinke meerdering zoodat de uitrusting van het gehcele veldleger en van de reserve-regi menten waaraan bij de mobilisatie nog veel ontbrak thans compleet is, terwijl bovendien nog in verscliillende ander» bestemmingen is kunnen worden voor zien. Voorts zijn een groot aanlal ge- weermitraïlleurs aangeschaft en ook van dit wapen nog verdere besiellingen in behandelingen Onze geweerfabricagi' heeft eene zeer verhoogde capaciteit bereikt -0 De aardappelenschaar s chic De oorzaak van de dreigende axrdap- pclensc-haarschle die reeds tot een aan merkelijke stijging der prijzen geleid iueft, is volgens De Nederlander loe te schrijven aan het volgende bedrog dal met medewerking van een der (thans ontslagen) Rijkscontroleurs moet hebben plaatsgehad De zaak zoo deelt het blad mede - moei zich als volgt hebben toege dragen De regeling van den uitvoer geschiedt door de z g. Aardappelen-Ver- eeniging, onder Rijks-contröle lil die •dappelen-Vereeniging zitten uiteraard de groote exporteurs, die tegelijkertijd deskundigen zijn Nu was in overleg met de regeering bepaald dat de zooge naamde wit-rieezige aardappelen, die de consumptie van geen waarde ziin. mochten worden uitgevoerd, en van dezen uitvoer hebben enkele expor teurs gébruik gemaakt tot het smokke len van groote partijen consumptie-aard appelen Dit kon echter niet geschieden zonder hulp en medewelen van een der Rijks-contröleurs, die aan de grens de laak der douane vergemakkelijken Toen de regeering van den verboden uitvoer de lucht kreeg en den burgemeesters telegrafeerde om de aardappelen aan te houden, waren de geladen wagons of schepen) telkens juist tevoren vertrok ken Daaruit bleek dat de smokkelaars werden ingelicht en van de voorne mens der regeering op dc hoogte wa ren. Het departement moot toen een valsch bericht hebben uilgegeven, slechts aan zeer enkelen als zoodanig bekend, en ook dit bericht bereikte den expor teur Toen was de schuldige spoedig gevonden het was een der Rijks-contró- lenrs, die reeds bekend moet hebben en onmiddellijk ontslagen is Hel on derzoek tot het instellen eener strafver volging legen den exporteur, die van alsche verklaringen en stukken gebruik moet hebben gemaakt, is reeds in vol len gang, en men kan er op aan dat de schuldigen hun straf niet zulten ontgaan De regeering koestert de hoop. dat zij nog eenige partijen aardappelen zal kunnen achterhalen, maar intusschen is aan onze bevolking buitengewoon groo te schade toegebracht door hel ver achtelijk bedrijf van een paar schavui ten, die er niet tegen opgezien heb ben, bun zak te spekken ten koste van de volksvoeding Naar het Hbl verneemt, zijn begin- dezer week 100 000 kilo aardappelen. „Dunbars", te Rotterdam in beslag genomen Deze zijn reeds onderweg naar Amsterdam Voorts worden in Friesland niet minder dan 70 waggons onteigend. Ook deze aardappelenmerk ,,Rcd Star", zullen per snelste gelegen heid naar de hooFdstad worden verzon den üit Stad es Profiscie.' - In het Prov. Blad no 46 is opgeno men het besluit ran Geel. Staten van 26 Mei betreffende de definilieve vaststel ling van de 8 Juni van kracht geworden lijst van de 155 hoogstaangeslagenen In deze provincie. Uit de vergelijking van deze lijst met de voorldopigc lijst, opgenomen in de Staatscourant van 5 Mei j.l'., blijkt dat daarvan is afgevoerd A T. J. M. Dierick, Koewacht, en dat er bij gevoegd is mr J. A Heijsie, Middelburg. o Uit Middelburg. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende publicatie van den Burgemeester, behelzende, dat bij nadere aankondiging zal worden be kend gemaakt, wanneer tegen inlevering

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1