MIDDELBURGSCHE COURANT, Dinsdag 30 Mei. lisaesiasi. Uit Stad es Provincie. J& 127 139° Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een' per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. WT Advertenties vóór één uuf te bezorgen. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. WEGENS HEMELVAARTSDAG ZAL DONDERDAG 1 JUNI DE MIDDELBURG SCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN Ees goed woord voor de boeren> We hadden reeds eenigen tijd eenige cijfers uil de regeeringsstukken gereed liggen om ze bij voorkomende gelegen heid te gebruiken tegenover het onbe suisde geschimp, vooral van stedelingen, op de hebzuchtige boereu, die rijk wor den ten koste van de bevolking. Wie! vonden nu wal Wij wilden zeggen, zoo goed uitgedrukt door een bij uitstek be voegden, den heer IC. de Boer Czn., lid der Eersle Kamer, dat we niet beter bunnen doen dan hem allereerst in zijn pleidooi aan hel woord te laten. In de Vaderlander" had een polemiek geslaan legen een door hem gegeven beschouwing over de regeeringsbemoei- ingen. Hij komt nu in zijn antwoord er legen op dat ieder door de boeren gesproken, woordt wordt gebruikt als een bewijs te meer voor de kortzichtigheid en hebzucht der boeren, die maar niet willen begrij pen, dat de buitengewone tijden buiten gewone maatregelen vereischen en dat ook van hen in het algemeen belang opofferingen moeten worden gevraagd. ,,En toch heb ik, zoo gaat de heer De Boer voort, het ten honderden uit ge zegd, dat wij volstrekt geen principiëelen strijd voeren tegen deze levensmiddelen- politiek, overtuigd als wij zijn van de noodzakelijkheid, maar alleen opkomen tegen de misbruiken, waartoe die maat regelen aanleiding geven. Wanneer u nu zegt, dal wij in onze critiek billijk moeten zijn, omdat geen regeling is le maken ■die die misbruiken geheel zal voorko men, dan herbaalt u slechts wat ik voort durend heb gezegd. En als wij dan toch niettemin met kracht daartegen opko men, dan is dat, omdat alleen daardoor de dislribulie-commissiën althans tot eenige waakzaamheid worden aange spoord. Hield de landbouw zich daar tegenover geheel stil, dan zou daarvan hel eenige gevolg zijn, dat ,,de lekkage" steeds grooler werd, en dat, zonder dat de binnenlandsche consument daar iets van profileerde, een steeds grooler deel van de vrachten van zijn arbeid in ver keerde zakken zal komen. Daarom, waar de redacteur, strijden wij tegen die mis bruiken en zullen wij voortgaan ze aan de kaak le stellen. Dat mijn toon daarbij wel eens wat beflig is geweest, ilc zal hel niet ont kennen, maar dat was hensch niet een' jacht op applaus in landbouwvergade- ringen, maar ccn uiting van een op rechte verontwaardiging, over het feit, dal het eerste woord van waardeering nog moet worden gesproken tegenover die landbouwbevolking, die, zij het dan ook gedwongen, toch in deze dagen aan de gemeenschap zulke groote dien sten bewijst en dat met grooler lust zou hebben gedaan, wanneer die waar deering ook maar eenmaal ware geuit. Wilt n dit ontkennen, wijs mij dan de plaats, waai- het 'is gesproken of ge-, schreven. In plaats daarvan hoorden wij niets dan allerlei verhalen van fantasti sche oorlogswinsten en hatelijke toe spelingen op een gebrek aan gemeen schapszin bij die bevolking, vooral' ge uit door stedelingen, die het bewijs nog moeten leveren, dat zij «die deugd met meer succes beoefenen en die nog heel wal zouden moeten afleeren, eer zij ziel) tevreden zouden gevoelen in de positie van dien sober levenden, hard werkenden, kleinen boerenstand." Wij willen deze opmerkingen nog aan vullen met de cijfers die wij boven be doelden. Tri de Memorie van Toelichting tot de aanvraag van 20 millioen voor de be schikbaarstelling van levensmiddelen worden ook uitvoerige tabellen gegeven van de bedragen die tengevolge der re- geeringsmaatregclen betreffende kaas, groente, varkensvleesch, boter enz., aan de verbruikers zijn ten goede gekomen. Daarin worden naast eikaar gesteld de marktprijs of wel de exportprijs dier ar tikelen, benevens de prijs waarvoor een hoeveelheid dierzelfde artikelen ter be schikking der regeering werd gesteld Het zijn de boeren geweest, die op die wijze aan de consumenten 'goedkooper levens middelen moesten verschaffen. En het verschil in waarde tusschen het voor bin- nonlandsch gebruik beschikbaar gestelde en de waarde die deze hoeveelheid zou hebben gehad als zij op de markt kon zijn verkocht, loopt in bedragen veel hooger dan de meeste stedelingen wel beseffen. Zoo bedroeg het ve r s c h il-bedrag voor lcaas, vau 1 Mei 1915 tot 30 April 1930 niet minder dan bijna 32.5 millioen Voor groenten (peen, uien, rapen, kool, boonen, vatgroenlen) was het verschil tus schen exportprijs en distributie-bedrag bijna 1.5 millioen. Voor varkensvleesch en spek 1(5 mil; lioen, voor boter f 12 millioen Had de minister niet het recht om de groote bereidwilligheid" te roemen van van den producent waar de regepring van hen eischte een „belangrijk deel" der productie tegen matige prijzen voor de voeding van bet Nederlandsche volk beschikbaar te stellen En is er niet alle reden om dal feit en die bedragen wel in gedachten te houden vóór men zich tol een algemeen oordeel laat leiden door het hooren van gevallen van boeren die werkelijk builen gewone inkomsten hebben gehad van den verkoop van hun producten'' Nog daargelaten dat er toch werke lijk wel eenige rekening inoeL worden gehouden met de hoogere bedrijfskosten die ook de boeren moeten betalen, ter wijl lang niet alle oorlogswinst op landbouwproducten in den zak der boe ren is gekomen, maar in tal van ge vallen in dien van den Lusschenhande- laar. s De heer De Boer besluit zijn artikel mei eenige opmerkingen over de vraag of na den oorlog de staat zich weer vrijwillig van het nu betreden terrein zal zal terugtrekken. Hij is daarover pessi mistisch gestemd. Hij meent dat de zeer groote meerderheid van de be volking in de maatregelen niets abnor maals vindt, en daardoor de rechtsop vatting huldigt: dat de producten van den nalionalen bodem zijn nationale producten waarover het beschikkings hij voorspelt al zou hij het zelf ook be recht aan de gemeenschap toekomt. En treuren, dal noodzakelijkheid zal be staan voor het vormen van een agrari sche 'partij, wanneer na den oorlog getracht wordt die gewraakte rechts opvatting in onze staatsrechterlijke ver houdingen te verwerken of vast te leg gen. We kunnen dat pessimisme niet dee- len Zoolang de oorlog duurt, en wel licht nog korten tijd daarna, omdat de toestanden wel niet dadelijk normaal zullen zijn, ja zoolang zal wel op landbouwgebied evenals op zooveel an dere terreinen een abnormale regeling gëwenscht en door iedereen goedger keurd worden, Maar we hebben te veel vertrouwen in de nivelleerende uitwerking van het wereldverkeer om niet te verwachten, dal daarnfi van dergelijk diep ingrijpen op het eigendomsrecht geen sprake meer zal zijn. 'famfiroverzinht. Tweede Kamer. Zitting van Maaudag. Het onderwerp dat de Kamer gister aangesneden heeft, betreft een zaak die van de grootste beteekenis kan worden voor de opvoeding vim het toekomstig geslachl, n 1 het U L O. en het M. V L. O., anders gezegd het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs. Hel meest merkwaardige van dit on derwijs is wel dal het zich heelemaal niet in officieele bevoorrechting heeft moge verheugen; dat het „ondanks ver- 'aarloozing uit zich zelf naar boven is gekomen", zooals de heer Tvdeman her innerde. Dc heer Gerhard stelde ook nog eens in het licht dat in 1899 rechts van een subsidiëering niets wilde welen. De hoer Lobman was toen van meening, dat de M L. O-scholen zichzelf wel konden bedruipen. Zij waren, op en top standenscholen. In 1905, bij dc wijzi ging van de subsidie-regeling werd in grijpen nog-"niet noodig geoordeeld on der het minis terie-Kuy per Eerst bij het in 19iÓ doer Minister Heemskerk- voorgestelde wet, bleek, dat hel M. U. L. O. en het .U L. O een geheel andere plaats in hel volksleven zijn gaan innemen. Maar men weet ook dat toen tevens op de voorgestelde regeling een „bevrie zing" werd toegepast, die haar inbaar werking beperkte tot de toen bestaande scholen oipfjal men niet, door het een zijdige bevorderen dér onderwijsontwik keling in een bepaalde richting (in die var het M U. L. O en U. L. O en niet* tegelijkertijd, in die van het M.. 0.)wilL de vooruitloopen op het rapport der in- ecnschakelingscommissie De terugwer king van dat z.g „bevriezingsartikel" is daarna een pa ir maten verlengd maar daar er, mede tengevolge van de tijds omstandigheden, vaak voorshands niets kon komen van een geheele behandeling der inecnschakelingsvoorstellen, heeft mi nister Cort van der Linden nu al vast het voorstel betreffende het U L. O. en M l' L O. er 'maar uitgelicht. Door die afzonderlijke regeling is deze vorm van onderwijs losgemaakt van de Lyceomonderwerpen Het kan op zich zelf worden beoordeeld. Maar al stelde de voorzitter voor om buiten de bespreking ie sluiten liet rapport der ineenschakelingscommissie7 het ligt voor de hand dat iedereen bij de beoordee- deeling van dit ontwerp van zelf reke ning lioudl met dc gedane hervormings voorstellen. De sprekers van gisteren konden zich allen in hoofdzaak inel het ontwerp vereenigen, al hadeten zij opmerkingen over onderdeelen. Het waren de hecrai Tydeman, Otto, Gerhard en De Jong, dus allen leden van links. Geprezen werd door hen dat er hu een eind zal worden gemaakt aan ergci'lijke misbruiken. Uit hun redevoeringen willen we één ding naar voren brengen, n 1. dat zij allen aandrongen op wijziging der wet in dien geest dat ook de kleinere scholen geholpen kunnen worden. De heer 011 o wees er op dat er thans tal van bona fide U L O. en M. LT. L. O. scholen zijn, die- niet in aan merking komen voor rijkssubsidie en dat zijn juist -de beste De verklaring hiervan is, dat de wet geen paedago- gische eischen stelt, maar alleen for- meele eischen omtrent het aantal leer lingen e. a Men denke aan een dorps school ,die gesplitst wordt in een ge wone lagere school en een M. V. L. O - school met 30 leerlingen. Dan is !t aan tal leerlingen van die school ie klein ooi* rijkssubsidie. De heer Gerhard heeft een amende ment ingediend te dier zake. Vandaag voortzetting van het debat. DE ONGESTELDHEID VAN MINISTER POSTUUM A Op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Schaper heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken gisteren het vol gende geantwoord Hel laat zich aanzien, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel na betrekkelijk korte rust de dagelijksche leiding van zijn Departement weder zal kunnen op zich nemen. Hel landsbelang vordert niet de tijde lijke vervanging van den Minister van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De algemecne leiding van het Departe ment is toevertrouwd aan den secretaris generaal, op den voet zooals zulks bij ver- Loven der Departementshoofden gebrui kelijk is. Personen buiten het Departement staande worden als deskundigen geraad pleegd, doch van beslissenden invloed is daarbij geen sprake. STATENVERKIEZING Op Maandag 12 Juni a.s. (2en Pink sterdag) zal in het Schuttershof alhier aanvangende des nam. half 'wee oen landdag van de vrijzinnigen worden ge houden met hel oog op de a.s. verkiezin gen voor de Provinciale Staten. Als sprekers zullen daarbij optreden, mevr. Bergsma—Bergsma te Zoutelande, de Kamerleden mr. E. E. van Raalte en Th M. Ketelaar, en de heer T. H. Sieme- ttftk te Goes. NEDERLAND EN DE OORLOG. De eerste Urgentie-Raad. Leeuwarden is de eerste stad waar een urgentie-raad voor vrouwenarbeid tijdens mobilisatie lol stand kwam. Het gemeen tebestuur verleent krachfigen steun, heeft uitstekend gelegen lokaliteiten afgestaan, welke van gemeentewege gemeubeld en schoongehouden worden. De inlichtingen, wat het aantal vrouwe lijke hulpkrachten voor de gemeente-be drijven, voor de scholen en voor de post- en telegrafie betreft, zijn reeds groolendeels ontvangen. liet bestuur, dal evenals alle overige uracil lie-raden, geheel zonder fondsen werkt, werd reeds voor den aanvang zij ner werkzaamheden, verblijd met een gift van f 50 van de afdeeling „Tes- selscbade". 0 St ij ging der vee p r ij zen. Op de Amsterdamsche markt is gister de prijs van het rundvleesch weder op- geloopen lol f 1.28 per K.G., dit is slechts 2 cent onder den hoogsten prijs van de zenuwachtige markt van 15 Mei. Als oorzaak van deze nieuwe stijging van de vee prijzen werd op de markt ge noemd, het gerucht, dal toestemming zou worden verleend voor de verzending van vet vee naar België, voor de voorziening der ziekenhuizen aldaar. Het Hand. heeft onmiddellijk geïnfor meerd, wat er van dit gerucht juist zou kunnen zijn. Het bleek daarbij, dal er geen enkel stuk vet vee over de grens wordt gelaten, geen slachtkoe en geen melkkoe. De vorige week werden uit Sas van Gent 310 stuks verzonden voor de Iw volhing van België en Noord-Frankrijk. Dal was liet laatste, en thans kunnen al leen nog kennelijk drachtige koeien en jonge stieren worden uilgevoerd. Op grond van deze mededeeling zou men kunnen concludeeren, dat de prijs- verhooging van het oogenblik uitsluitend zou moeten worden toegeschreven aan speculatieve overwegingen. Tevergeefs vragen wij ons echter af, zegt het Hand., welke dan wel de basis is der haussiers? Nederlandsch schip opgebracht. Wolff seint uit Einden- liet Nederlandsche zeilschip Holland is. wegens verdenking van spionnage door een Duilsch oorlogschip opgebracht en lol nader onderzoek te Borkum voor an ker gelegd. Uit Middelburg. Het is lang vrij rustig geweest in •erband met het ontslag der bedienden van de firma E. II. Boasson en Co. al hier. Wellicht ook door de vergadering in het Schuttershof, die le half negen be ginnen zou, verzamelden zich gister avond echter meer menschen legen acht uur voor den winkel, dan anders het geval' is, zoodat de politie meende lot doorloopen te moeten aanmanen. Daar op werden alle nieuwsgierigen naar de verschillende straten, die op de Markt uitkomen, gezonden. Hierbij hadden twee aanhoudingen plaats. Ten eersle van den oorzitler van de afdeeling van den Alge- meenen Nederlandschen Handels- en Kantoorbediendenbond, die liep Ie pos ten. Toen ook hem werd aangezegd. zich te verwijderen, deed bij het niet. Hij werd naar het polilieburcau gebracht maar spoedig weder in vrijheid gesteld De tweede aanhouding betrof een. man, die op herhaalde aanzeggingen van een inspecteur om door te loopen toch bleef staan. Hij werd op last van den com missaris naar den wachtpost op de Markt overgebracht en daar hij verzet pleegde, tijdelijk in arrest gesteld Tegen beide personen werd proces verbaal opgemaakt wegens liet niet vol doen aan het bevel van de politie era tegen den tweeden ook nog wegens mis handeling van twee agenten. Van den laatst bedoelde (G. Bliek uit Souburg) ontvingen wij echter een inge zonden stuk, waarin hij zegt op de Markt te wachten op twee dorpsgenooteu, toen het bevel om achteruit te gaan werd gegeven Hij schrijft dat dit hevel ook door hem werd opgevolgd. Hij ontving eenige duwen, en toen hij zei dat hij loeh door liep, zou de commissaris hem beetgepakt hebben, waarop enkele agen ten toesnelden en hem op ruwe wijze in arrest brachten. Hij beweert daar door drie agenten, wier nummers hij noemt, ergerlijk le zijn mishandeld en te zijn ge fouilleerd; en voorts dat het bloed aan de pink van een der agenten, flat aan leiding was toi het proces-verbaal we gens mishandeling, bloed was van z ij n pols. Waar deze inzender met zijn naam deze zelfverdediging onderteekent, heb ben wij gemeend de meedeeling van de door hem genoemde feilen niet achter wege te mogen laten, de verantwoorde lijkheid daarvan geheel voor hem latend. Bij de strafvervolging zal daarover wel nader licht opgaan. De Nederl. Bond voor Vrouwenkies recht, afdeeling „Middelburg—Vlissin- gen", zal een bijeenkomst houden op Dinsdag 6 Juni a.s in bet Schuttershof ie Middelburg, 's avonds ten 8 ure. Spreeksters zijn mej Hubrechl uil Doorn en mej. Staas uit Amsterdam. Mej II. zal behandelen het onderwerp: „De vrouw in Noorwegen"; mej. S. zal vra gen, die haar gedaan worden, beantwoor den en voordragen het gedicht van Henr. Roland Hoist, getiteld „Gebroken kleu ren". 0— Uit Vlissingen. -- De commandant van Vlissingen heeft dc omwonenden van de batterij op den Boulevard uitgenoodigd hun ven sters op Vrijdag 2 Juni in verband met le houden schietoefeningen open te hou den, daar anders geen schadevergoeding wordt gegeven 0 Uit Z ui d-Be ve 1 a nd. In de Maandag le W o 1 f a ar t s dijk gehouden poldervcrgaderingen werd na vaststelling van de rekeningen en begroo tingen het dijkgeschot bepaald, voor den polder Dost Nienwland weer op f 6 50 per H A., voor den Heerenpolder op f 4.50 (25 cent minder dan 't vorig jaar); voor het waterschap Oud-Wol [aartsdijk weer, op f 33.50, voor het waterschap Wol- faartsdijk op f 7.50 ,f 1 50 meer dan 't vorig jaar.) .Aan de N. V. Spoorweg Maatsch. Z. Beveland werd door alle polders toezeg-j ging gedaan van een subsidie tot de ge vraagde bedragen, berekend op f 0.40 per HA der schot bare landen. - In de Maandag te IIei n ken sz and gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap 's lieer Arendskerke wer den de rekening en "begrooting vastge steld Het dijkgeschot werd bepaald op f 12 per H A voor de schot bare- gronden en op f 10 50 per II A. voor de vroouen of f 2 per H A. meer dan in 1915 16 Aan de spoorwegmaatschappij Zuid-Be veland werd het gevraagde bedrag toege staan. —De verplaatsing van den kommies te water C J Bijnagte van Ilansweert ir Rotterdam is ingetrokken, terwijl den kommies te water D. Walraven te Balh als standplaats is aangewezen De Kem pen in plaats van Hans weert Uit S chouwen-D ui veland Bij de Maandag le Zïerikzee gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad verkregen de lieeren P. M Pannv, candidaat der lib. kiesver. 292 ■stemmen"W kien Boer. candidaat der: anti-rev. 1desver 322; J. Catshoek. S, D. V P. 74, en C. L de Vos tot Nederveen Cappel, candidaat van een griiep kiezers 94 stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen den lib. candidaat Pannv en den anti-rev. candidaat den Boer In dc gemeente Oosterlandheer- schen in circa 50 gezinnen de mazelen. De ziekte is nog al van ernstigen aard. De bewaarschool' is reeds gesloten. 0 Uit Tholen. Te O ud-Vossemeer wrerd een- vaartuig in de haven van den Hollare- polder geladen met aardappelen, waar voor dispensatie was gegeven tot 300 HL. T-oen evenwel bleek, dat dit cijfer rerre overschreden was. werd het schip aangehouden, maar den volgenden dag weer vrijgesteld o Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O t). Te Hontenisse vierde Zondag het echtpaar Mangnus—Hendriks in de wijk Schuddeheurs zijn gouden huwe lijksfeest Er waren een 35tal eerebogen opgericht. Des middags werd een op tocht gehouden, waaraan oen dertigtal gardes d'honneur deelnamen. 0 Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een soldaat, die Zondag meer dronk dan goed voor hein was, wist niets beters te doen dan in de werkplaats van A'. v. d W. te IJzendïjke de ruiten stuk te slaan. De belooningen voor zijn onge vraagd optreden waren een stuk glas in den pols, een hevige bloeding, een verband van den dokter en een nacht vrif logies buiten zijn kwartier.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1