MIDDELBURGSCHE COURANT. 139" Jaargang Zaterdag 21 Mei. Kameroverzicht. 8tnie®iaiÉ 0 Dit Stad en Provincie. De zenuwen en de oerfot? J\i° 123 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de counmt bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dil nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. De Minister van Oorlog heeft hel er gisler kranig afgebracht. Hij kan de voldoening hebben dal hij door rijn zakelijke uiteenzetting verschillende spre kers beeft overtuigd, ten eerste van zijn goede trouw en ijver en ten tweede van het feil dat er naast de erkende gebre ken toch ook tal van goede dingen zijn op le merken, die bij het debat wel wat genegeerd waren. Dal gold vooral van den geneeskundi gen dienst bij het leger. De Minister trachlle niet de gebreken weg be doeze len, al gaf hij van sommige aangehaalde voorvallen een andere lezing dan de Ka merleden hadden gedaan. Inderdaad is het een argument van gewicht dal in de twee jaar van de mo bilisatie, terwijl eenige honderdduizenden soldalen onder de wapens waren, sleclils ruim 400 slerfgevallen over het geheele land werden geteld (behalve 27 meningi- tislijders, en dan nog 52 zelfmoordenaars uit de eerste zenuwachtige dagen). Door de beslaande hospitalen, de noodzieken- inrichtingen en de contracten met bur ger ziekenhuizen zijn 120.000 bedden beschikbaar voor 't geval het tot oorlog mocht komen. Er zijn in de hospitalen gebreken, zeker, maar de Minister heeft reeds na zijn bezoeken gezorgd dat de meest noo- dige aanvullingen en verbeteringen wer den aangebracht, en hij gaat daar mee door De Minisler wilde geen cijfers noemen, maar wel mededeelen, dat van het totaal aantal militaire arisen burgerartsen zijn, onder wie specialisten op elk gebied, die in de hospitalen zijn werkzaam ge steld. Gedurende de mobilisatie is het in stituut \an de militaire tandartsen door den Minister ingesteld. In de opleiding van verplegend perso neel moet verbetering lcomen. De Minis ter roemt overigens den ijver en prac- tischen zin van dat personeel. Waar daar aan behoefte bestaat, zal het aantal zus ters worden uitgebreid. Het aantal gedi plomeerde verplegers is niel groot en uitbreiding daarvan wordt .belemmerd door de moeilijkheden die de opleiding ondervindt van de tijdsomstandigheden. Behalve gediplomeerde militaire verple gers zijn ook gediplomeerde burgers er- plegers te werk gesteld. Over een nieuwe organisatie van den geneeskundigen dienst kon de Minister zich nu niet uitlaten. Wat de verpleging in burgerziekenhuizen betreft, wees hij op de groote moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn. Men moet verzekerd zijn van de opneming en dus bedden reserveeren, maar dit is zeer duur. Ten aanzien van de moties wilde de Minister niet zeggen, dat de balans geheel1 ten gunste van den geneeskundigen dienst overslaat, maar spr. liet zich ook niet meeslepen door de alarmeerende pers berichten. Aan hetgeen aan den dienst ontbreekt, heeft dc Minister part noch deel. Hij heeft gedaan wat hij kon, en zal' daarmee voortgaan. De Kaïner kan de motie-Ter Laan aannemen of verwerpen voor spreker blijft de zaak dezelfde. Spre ker zal voortgaan te doen wat zijn hand vindt om te doen. Tegenover de molie van der Voort van Zijp staat de Minister niet vijandig. Het was reeds zijn voorne toen om een commissie in den geest van de motie in te stellen. Wil de heer van der Voort van Zijn na deze verklaring zijn molic handhaven, dan is het den Minister wel. Het resultaat van deze ministerieel® verklaringen was, dat de wel is waar overbodig geworden, maar ook van alle scherpte beroofde motie-Ter Laan zon der hoofdelijke stemming werd aange komen. De tweede kwestie van beleekenis was de extra-straf voor hen die eigenmach tig Paaschverlof namen. De Minister gaf daarbij voorlezing «en legerorder van 17 April, waarin de schorsing der verloven werd be sproken en verklaard, dat de schor sing gebiedend door 's lands belang werd gevorderd en betreurd werd, dat uitin gen van slechten geest te zijner ken nis kwamen. Aan de commandenten ■werd aangemaand op bezadigde en ern stige wijze legen dergelijke onvader landslievende uitingen op te komen. Zij tooeslen de soldaten wijzen op hun plicht en tevens met klem elke uiting van verzet onderdrukken Zwakheden en vergoelijking mochten niet w orden geduld Waarom die order niet gepubliceerd werd? Hel is weer een raadsel Zij zou niet anders dan goed hebben gewerkt. En de Minister erkende zelf dat pu blicatie wellicht beter was geweest In ieder geval i^ het niel gebeurd, en een feit is het geweest dat met de Paaschdagen duizenden zijn gedrost Evenwel niel de gehuwden, die naar hun gezin verlangden. Het waren bijna allen zeer ionge manuen, die nog kort in dienst waren En de opperbevelhebber heeft juist om hen tucht te lecren be paald dat behalve de krijgstuchtelijke straf ook nog strafoefening en inhou ding van „bewegingsvrijheid" zou wor den opgelegd. Op de vraag, -of men er op kon reke nen, dat met 1 Juni de gestraften weer periodieke vprloven zouden krijgen, her haalde dc Minister Dat hangt af van de beslissing die elke commandant zal ne men in zake den duur van het „strenge régime", maar hij voegde er aan toe „Laten we nu maar vertrouwen dat het met 1 Juni uit zal zijn" Waarna hij nog min of meer ter zijde lot eenige om hem heen staande afgevaardigden, zei- de „Gij begrijpt dat ik het hier zóó zeg. maar dat het tol de commandenten" nog wel een weinig anders zal worden ge zegd." Dc voornaamste mededeelingen over andere onderwerpen zijn reeds vermeld onder Laatste Berichten in ons vorig nummer. We kumien er nog aan toevoegen dat het ontwerp van het buitengewoon oor- logscrediet z. h. s. werd aangenomen. Maar één onderwerp van algemeene beleekenis, ter loops in het debat aange rold, dienen we nog even aan te stippen, omdat er later waarschijnlijk meer over gezegd zal worden. Bij de bespreking van het maken van stalen helmen zei de Minister dat het moeilijk was het daarvoor benoodigds erkrachtigc staal le krijgen. Bestellen wij, zoo zei hij, dat in het buitenland, dan loopt het ook zoo glad niet. De regeering heeft zich op hel standpunt gesteld geen ruilhandel aan te gaan. Nu is het voor den Minister van Oorlog een hard gelag als hij voor millioenen aan producten, die wij te veel hebbende grens ziet overgaan, terwijl hij niet kan zeg gen: houdt dat nog even vast, totdat wij het benoodigde staal hebben. Die opmerking gaf den heer Ter Spill aanleiding om aan 1e kondigen dal hij later op die handelspolitiek zou terug komen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Inzake de „T oe k o ms t". De aanval in de „Amsterdammer" wordt ook deze week voortgezet. Dit blad had beweerd dat de „Toe komst- ingevolge overleg van den heer Sleeswijk met de Duilschc regeering. voor rekening van deze, en op haar aan wijzing. in honderden exemplaren naar Ncderlandsch-Indië is gezonden gewor den. Het adresboek voor Nederlandsch- Indiè was daartoe door de administratie van de „Toekomst" gezonden naar "Ber lijn, aan den stro oman, den heer F. J. J. van der Kolk, Budapeslerstrasse 14, met wiei\ men de zaak was gaan bespreken, en door wien de adressen voor Java zijn opgegeven. De bestuurders van de „Toekolmvl" ontkenden dit. De lijsten uit Berlijn voor de zending van proefnummers naar Ned Tndië ont vingen wij van een aldaar (te Bërlijn) oonachligen met onze overzeesche ge westen goed bekenden landgenoot, met wien wij in correspondentie staan. Van Duitsche invloeden in deze is ons niets bekend". De „Amsterdammer" deelt nu echter mee dat hel genoemd adres niet is de particuliere woning van den heer Van der Kolk, maar liet officiëelo bureau van de „Presseablcilung zur Beeinflüs- sung der Neutralen", staande onder lei ding van het bekende lid van den Rijks dag Erzberger. En de heer Van der Kolk is niets an ders dande leider van de afdcel'ingf Nederland" op die AbtciTung. In het nummer van heden van de „Toekomst" wordt tegengesproken dat h«U. bezoek van prof. Sleeswijk aan het Auswarlige Ami tc Berlijn in verband zou slaan met die adressen. Hij kwam slechts een vergunning vragen lot hel bezichtigen van het gevangenkamp to Döberitz. De suiker nood. Men tueldt aan het Hand De moeilijke toestand waarin de gros siers in suiker op het oogenblik ver- keeren, is het hoofdonderwerp der be sprekingen geweest ju de -op 25 Mei te Utrecht gehouden bestuursvergadering van den Nederlandschen Suikerbond. Was de levering tot op heden onregel matig en lang niet voldoende, thans be gint de toestand zeer le nijpen, daar niet alleen niet voldoende geraffineer de suiker wordt beschikbaar gesteld, doch ook de fabrieken, die zgn. afge draaide suiker vervaardigen, de afleve ring hebben ges taal: t. Mondeling, telegrafisch en per request het ministerie op de hoogte gebracht van den moeilijken toestand waarin de grootliandel' in suiker verkeert. Ook het suikerbureau waarnaar men werd ver wezen lean den handel' niet "helpen, daar er eenvoudig geen suiker meer schijnt beschikbaar te zijn. Algemeen vond men hel noodzakelijk,, dat een paar bestuursleden van den Sui kerbond door de regeering werden aan gewezen om zitting te nemen in het sui kerbureau. Er werd besloten in dezen geest een verzoek tot. de regeering te richten. Men meende te weten dat er nog heel wat ruwe suiker in het land is en de noodzakelijkheid werd aangetoond, dat de Minister deze suiker in beslag dient te nemen, wit er eenigszins in den nood worden voorzien. Uitvoer va r oeulvruchlcn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang j van heden onder dc bekende bepalingen vergunning zat worden verleend voor den uitvoer van schokkererwten, krooncnv- ten, Kaapsche groene erwten, a'smede an voor menschelijk gebruik niet ge schikte groene erwten, onder voorwaarde dat voor 100 K.G. uit 1e voeren erwten worde gedeponeerd voor binnenlandsch gebruik 40 K.G. bruine boonen, witte boenen, Kapucijners of grauwe erwten; en 40 K.G. kleine groene erwten, Kaap- sclve erwten, kroonerwteu of schokkers. Dc beschikbaar 1e stellen peulvruchten fuoeten zijn van den oogst 1915, voor menschelijk gebruik geschikt en natuur- droog (houdbaar"'. De prijzen, waarlegen do exporteurs zich moeten verbinden de peulvruchten ter beschikking te stellen, zijn als volgt bruine boonen, machinaal geschoond, f15 per 100 K.G.; witle boonen, gelezen, f 18 per 100 K.G. Kaapsche erwten, kroonerwten, schok kers van puik kokende qualiteit en goed machinaal geschoond, f 15 per 100 K.G. idem gelezen, f 18 per 100 K.G. kleine groene erwten, puik kokend, goed machinaal geschoond, f 16 per 100 K.G. idem gelezen f 18 per 100 K.G.; capucijners eu grauwe erwten, goed machinaal geschoond, f 15 per 100 K.G. idem gelezen f 19 per 100 K.G. Op de qualiteit der te deponeeren peul vruchten zal in het bijzonder gelet wor den. (St.ct.). zullen t z t. nader worden vastgesteld bij afzonderlijke publicatie. STATENVERKIEZING. Woensdagavond a s. zal 1e Vlis singen in het Concertgebouw een bij eenkomst plaats hebben, belegd door de vrijzinnige Kiesvereenigingen aldaar Als spreker zal optreden de heer Van Santen uil Kloetinge met de onderwerpen de be- teckenis der komende Statenverkiezing en de Ouderdomsrente. De Christelijk-Historischen besloten de Anti-Rev. candidaten in de districten Middelburg en Vlissingen over te nemen en krachtig te steunen. De (lentrale R K Kiesvereeniging nam hetzelfde besluit. Op 8 Juni e k zal voor do leden der Vrijzinnige kiesvereeniging Eendracht te V e e r e en voor verdere belangstel-1 lenden op den Gampvcerschen Toren een 'ergadering worden gehouden, waarin door den heer Van Santen uit Kloetinge een rede zal gehouden worden over de aanstaande Statenverkiezingen. In de vergadering der Liberale kies vereeniging te Z i e r i lc z e e op Vrijdag avond gehouden voor de candidiaa'.stelliug an een lid der Provinciale Staten in de plaats van den kortelings overleden heer mr. D. van der Vliet, verkreeg de meeste stemmen daarvoor de heer J. van der Vliet Cz. te Zierikzee De namen der andere genoemden, die minder stem men verkregen, zijn die van de heeren E J. Gelderman en L. Koopman Cz Een motie, de wenschelijklieid uitspre kende, dat er twee zetels door de stad Zierikzee bezet blijven, werd aangeno men. Kunstmest Dc kunslmestcommissie maakt in St Crt no 124 bekend een lijst van cerste- handshandelaren door wie, ten behoeve der bestellingen van superfosfaat, zwa velzuren ammoniak, chilisalpoter cn am moniak, super voor dc bemesting van deu oogst 1916/17, op 1 Juni as kaar ten voor haar zullen worden uitgereikt. De leveringsvoorwaarden op deze be stellingen betrekking hebbende, volgens akte van 12 Mei 1916, werden gedepo neerd ter griffie van de arrondissi menls-rechtbank te 's-Gravenhage Afschrift dezer voorwaarden zal voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar wor den gesteld door bemiddeling van den handel. De prijzen voor deze meststoffen zul len vrij zeker niet minder bedragen dan voor superfosfaat f 8, zwavelzuren am moniak f 25, Chilisalpeter f 25, ammo niak super f 14, alles per honderd kilo met inbegrip ran de provisie voor den handeldoch zonder boot- spoor- en andere vrachten van de bekende plaat sen van levering. (De definitieve prijzen Uit Middelburg. Er is gisteren door velen nie3 eenige vrees naar de lucht gekeken en was beducht, dat ook ditmaal hel eerste concert op het Molenwater zou moeten worden uitgesteld. Toch bleek het goed gezien, vertrou wen le stellen in het weer en het concert te laten doorgaan, want des avonds bleef het droog en het was heerlijk op heb Molenwater; velen hadden dan ook een zitplaalsje genomen, terwijl honderden stonden 1e luisteren en nog meerderen buitenom wandelden. Het Middelburgsch Muziekkorps voerde een programma uit, waarop o. a. een viertal nieuwe nummers oorkwamen. Het was een goede inzet van het concert-seizoen. Uit Vlissingen. De opening der baden te Vlissin gen is door Burgemeester en Wethou ders bepaald op Donderdag 1 Juni a.s Door de afdeeling Vlissingen der S D. A P en de Vlissingsche Bestuurders- bond wordt op Maandag 5 Juni in het Concertgebouw een openbare vergadering gehouden, waarin de heer H. Spiekman, lid der Tweede Kamer, zal spreken over de duurte en de levensmiddelen-voorzien ning. - De perroncontroleur der Staats spoor A J. "Wiggelinkhuizen 1e Vlis singen herdacht heden den dagwaai-- op hij voor 25 jaar aangesteld werd bij de S S Van de Directie ontving hij de ge bruikelijke gratificatie en oorkonde Door de politie zijn twee individuen aangehouden, verdacht van niet nader 4e noemen handelingen met jeugdige meis jes Zij bekenden en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt Uit Walcheren. Het beambtenpersoneel der Staats spoor te Vlissingen, dat de Souburg woont, heeft van de Directie dier Maat schappij toestemming gekregen, nog lot 1 Mei 1917 aldaar te blijven wonen Door het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Padvindersvereeniging is tot dislriëls-coimmissaris voor de provincie Zeeland benoemd de heer E. W Hen- drikse te Domburg - Te R i 11 h e 'm is opgericht een af deeling van de vereeniging tot chr. ver zorging van lijders aan vallende ziekten le Haarlem en te Heemstede met aan vankelijk 30 leclsn Een viertal leden der Alleen het lezen der dagelijksche oor logsgebeurtenissen. verhalen van moord dadige gevechten, van bedreven gruwelen, van woeste aanvallen, is reeds voldoende geweest om bij een groot aantal niet- strijdenden een toestand van zenuwach tige overprikkeling te verwekken, die ver zorging noodig maakt. Indien dit het geval is met hen die van verre, enkel in de verbeelding, van die tafereelen van slachting getuige zijn, kunt gij u voor stellen dat bij de ongelukkige soldaten aan dat alles hebben deelgenomen, die in die ondenkbare hel hebben ge leefd, de zenuwschok nog veel erger is geweest. Inderdaad, overal waar soldaten zijn die van het front terugkwamen, zijn er met de gekwetsten zieken, en onder deze laatsten lijden velen aan zenuw storingen of hebben er aan geleden. Een belgische soldaat die deel heeft genomen aan de hevige gevechten in het begin van den veldtocht en die nu in het kamp van Harderwijk is geïnterneerd, heeft ons kennis gegeven van de uit muntende resultaten die de behandeling met de Pink Pillen hem hebben gege ven, door eerst zijn zenuwstoringen te verminderen en daarna le genezen. De heer Adelson Botte is de naam van dien soldaat, die vóór den oorlog te Brussel woonde. Oude Groote Markt straat No. 22. Hij heeft ons het volgende geschreven „De maanden die ik te velde heb doorgebracht, hebben mij zeer aan gepakt en verzwakt. Sedert mijn inter- neering werd ik er, ondanks zorg en rust, niel beter op. Ik was zoo ter neer ge slagen, zoo moedeloos, dat ik mij dik wijls afvroeg of ik nog wel bloed in de aderen had Mijn ergste lijden kwam voort uit hoofdpijnen en overmatige zenuwachtigheid. Ik had zeer dikwijls hart krampen en dan was het of ik ging sterven. Wanneer ik door een verhaal of door een gesprek was getroffen, onder vond ik een heklemming van de keel. Ik was gevoelig en prikkelbaar. Ik had des nachts nare droomen en gevoelde mij des morgens bij mijn ontwaken stijf en meer vermoeid dan den vorigen avond. Na geneesmiddelen te hebben gebruikt die geen verbetering brachten, heb ik de Pink Pillen genomen en mijn toestand is onmiddellijk verbeterd. Ik hen met de behandeling voortgegaan en genezen. Nu ben ik volkomen wel en betreur hel niet naar mijn kameraden te kunnen weer- keeren." De Pink Pillen zijn onovertroffen legen bloedarmoede, bleekzucht, schele hoofd pijnen, neurasthenie, rheumatiek, maag pijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Da- costalcade 15 Amsterdam Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K157, Middelburg, S. A. Luitwieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken. meisjesverconiging halen maandelijks de contributie op Voorzitter en secretaris is ds. H. A.t en Hove en penningmeester de heer B. J. de Meijl De militairen te Domburg zul len dezen zomer hun eigen badstrand hebben, waar ze behalve verfrissching ook gelegenheid zullen vinden tot uit en aankleeden. Uit Zuid-Beveland. In een ingezonden, stuk in de plaat selijke bladen I© Goes, geteekend ,.de niet-actieve leden van het Plaatselijk Steuncomité te Goes", wordt uitvoerig uiteengezet hoe verschillend© handelin gen van dat comité (levering van eierko len, erwten, boonen, regeoringsharing, enz.) buiten hen om is geschied Dat znj ongemotiveerd zijn gepasseerd, noemen zij echter niet de hoofdzaak. Zij kriti- sceren de wijze waarop de verstrek king dier behoeften werd uitgevoerd. Volgens ,,De Zeeuw" zijn de hier be doelde leden de heeren A. Schrijver, M Nieuwenhuijse. A M Sampson Jr. en D. Glerutn'. Vrijdag werd aan den heer J C Corntlisse te lersekc controleur le kl. van de visscherijpolitie, <lö zil veren modal je voor 20-jarigbn trouwe* politiedienst uitgereikt

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1