MiDDELBURGSCHE COURANT. JYs 124 I59e Jaargang 1916 Vrijdag 26 Mei. Kameroverzicht. ftlKNEKLANB, FEUILLETON. Dit Stad en Provincie. fl Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Als de Minister van Oorlog nog al tijd van dezelfde meening is als in zijn bekende vergoelijkende uitlatingen over de hospitaal-toestanden te Amsterdam en over den geneeskundigen dienst in het algemeen, dan zal hij zich toch wel wat onbehaaglijk zijn gaan voelen bij de eensgezinde afkeuring van letterlijk alle sprekers die de laatste dagen het w oord voeiden Tegen zoo'n algemeene afkeu ring in nog vol te houden ,dat alleen het groote aantal simulanten de oorzaak js van de wantoestanden, is wel niet mogelijk Vandaag komt de Minister aan 'l woord en dan zullen we dus weten wrik standpunt hij inneemt Maar erkend werd ook dat de ver betering niet slechts een kwestie is van voorschriften De geneeskundige dienst moet grondig omgewerkt worden en dat kost geld Wij behoeven ons geen illusies te makenzei de heer Ter Spill, een be hoorlijke reorganisatie zal millioencn kos ten Daaruit verklaarde deze spreker dal minister Colyn bij de aanzienlijke uitbreiding van het contingent het ern stige verzuim heeft gepleegd niet te zorgen voor verbetering van den genees kundigen dienst. Iedere minister moest wel opzien tegen deze enorme vermeerdering van de uilgaven Tiet is te hopen, als de tegenwoordige crisis voorbij is, dat de voorzichtige geest san bezuiniging bij oorlog voorbij zal zijn. Alleen dau zullen de noodige be dragen kunnen worden gevonden. Ook de heer Van Hamel wees op de noodzakelijkheid van meerder ver hand lussclieu de militaire en de bur gerlijke geneeskunst. Maar van een staatscommissie als in de motie-Van der Voort van Zijp es. wordt gevraagd wilden zij niet weten. Dat geefl niets voor het oogenblik Er zijn daden noodig. De heer Van Hamel achtte daarom echter de motie-Ter Laan (een grondige verbetering noodzakelijk verklarend) ook onvoldoende Hij zou in deze motie den volgenden tusschenziu willen doen op nemen ,,en vertrouwende, dat de Minis ter bij de indiening van het ontwerp tder staatsbegrooting voor 1917 aan de Kamer zal willen mededeelen wat in deze rich ting sedert de aanneming dezer motie verricht is." AVen sell t de heer Ter Laan deze aanvulling niet, dan zal spr. daarvan een afzonderlijke motie maken. Nu, dit laatste zal wel niet noodig zijn, want Ter Laan's partijgenoot, de heer Schaper achtte die aanvulling gewenscht. Van den Minister worden d a- d e n gewacht, zoo zei ook deze, daarbij de hoop uitsprekend dat de Minister be grijpt, dat er moet worden ingegrepen Hoe en wal hij doet, moet de Minister zelf welen. De Minister is de verant woordelijke man, niet de opperbevelheb ber dien zou spr. wel eens hier wil len hebben' (Gelach). De Minister is ver antwoordelijk, ook ten aanzien van zijn optreden jegCns onwillige officieren van van gezondheid Ook de heer Koster drong aan op aanneming der molie-Terlaan Dit was het eene onderwerp van deze discussie. Hel tweed<^ was de bij komende straf door den opperbevelheb ber opgelegd aan lien die eigenmachtig Paaschverlof namen Er word o a. op gewezen dat volstrekt niet alle officieren zich de moeile hebben gegeven om aan de soldalen duidelijk te maken wat de strekking van de inhouding der ver loven was. MINISTER POSTUUM A Naar aan hel „Fin. Weekbl. v d. Fond senhandel" wo,rdt gemeld, zal de heer Posthuma eerstdaags aftreden als Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en mr. M. W. F. Trcub als zoodanig wor den benoemd. Hel Handelsblad zegt echter alle re denen te hebben om aan le nemen, dat dit bericht onjuist is. De heer Treub zei nergfens van te we ten. SLECHTE OPKOMST. Naar Het Volk verneemt, is het feit dat de kommissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake beschikbaarstellen van levensmid delen, is samengesteld uit rijf leden der linkerzijde, waarbij twee sociaal- dembkraten, een gevolg van de omstan digheid dat de leden der rechterzijde voor het aMeeliugsouder zoek zeer slecht waren opgekomen. BELASTING BETALEN. Men zij indachtig dal het eerste gedeel te van de aanslagen in do Grondbelasting vóór 1 Juni as. betaald moet worden, daar men zich anders bloot stelt aan vervolging. Grondbelasting voor andere kantoren kan Lot en met 31 Mei nog betaald wor den bij den ontvanger op de woonplaats van den aangeslagene, mits de aanslag ineens voldaan wordt. NEDERLAND EN DE OORLOG. De nota inzake de „B e r k e 1- stroom." Hel Haagsclie Correspondentiebureau meldt Bij gisteravond aan het Departement van Buitenlandsche Zaken gedane na vraag bleek ons, dat de Miuister den Ma lang® japen naar het Engelsch, door L. G. MOBERLY. 20). ,,Zij is precies een stom dier, dat ieder een, die in zijn buurt komt, krabt en bijl omdat het pijn heeft", dach Joyce vol medelijden en met niet minder medelij den dacht zij na over de gespannen ver houding tusschen moeder en doch',ter. ..Om een reden 'die ik niet gissen lean heeft zij een sterken afkeer van het ar me meisje", dacht Joyce „Heeft haar man haar slecht behjandeld en zet fcij het Hetty betaald, omdat de dochler gelijkt op den vader'' Of lijkt ITetty op de een of andere afkeu renswaardige bloedver wante en maakt ze haar moeder daar door boos. Of is het eenvoudig omdat de twee karakters zoo wanhopig slecht harmonieenen De vraag bleef onbeant woord gedurende die eerste dagen van haar verblijf bij' de Marshalls, toen zij gevoelde dat het leven bepaald niet uil te houden geweest zou zijn als zij de uitgestrekte heide niet gehad bjad, de rui me lucht, de rust van het landschfap, die baar steeds de vreedzame woorden van den dichter te binnen bracht „And I miled to think Gods greatnes» flows around our incompleteness. Round our restlessness. His rest"*). .De groolschheid van dit uitgestrekt landschap doel mij denken aan de groot heid van God," zei ze eens op een avond tol zich zelve na een meer dan ongewoon ingespannen dag; Hetty en haar moeder hadden van den vroegen morgen tot nu toe steeds cnaangenaamheden met elkaar gehad en ook met de gouvernante. „Als k daar naar kijk komen die andere woor den in mijn gedachten „Het is of men alles uit 'n natuurlijker oogpunt be schouwt hier in deze kalme natuur." Zij had de twistzieke atmosfeer van het huis verlaten, laat iu den namiddag en was een wandeling gaan doen, een der wegen op die op de collage uitkwamen, om de liooge lucht in te ademen die zoo frisch en zoo heerlijk was. En met de onwille keurige begeerte uil het gezicht zelfs te verdwijnen van den verwaarloosden tuin en het witte huis, dat men van den weg hf kon zien, sloeg zij van den grooten weg af die over de heide voerde en oen smal pad in dat regelrecht naai- het dal afliep. Voor de vrouw, die langen lijd gewoond lmd in een vuile Londensche straat, was het een heerlijke opfrissching om zich heen !e kijken, waar de sleutelbloemen haar teere kopjes oprichtten naar den gelen avondhemel en welriekende viool tjes haar kleine bloemetjes in het windje heen en weer bewogen. Zij hield van de En ik glimlachte, toen ik dacht, dat Gods grootheid onze onvolko'meuheid, Zijn rust onze ourust omzweeft. in de dagbladen bekend gemaakten brief van de Directie der Tïollandsche Sloom- hool-Maalschappij nopens de vernieling van de „Berkelstroom" nog niet had ontvangen. Ons werd levens medegedeeld, dal de Minister bereids een aan de Duitsche regeering te overhandigen protest-no ta aan den gezant te Berlijn heeft toegezonden. De tekst dezer nota zal in hel eerstdaags le verschijnen Oranjeboek worden opgenomen. Vervoer en ncdcrlage van goe- goede ren. De SI.cl. van heden bevat een beschik king van den Minister van Financiën, houdende wijziging der beschikking van 28 Febr. j.l. betreffende hel vervoer en de nederlage van goederen. E nge I s c li e sclieepsonderdoelen Naar de „Telcgrmedeelt heeft zij van de Mij. „De Schelde" op haar na vraag de meedeelïng ontvangen dal ook haar niet het minste bekend was van den beweerden maatregel van Engeland om de levering van scheepsonderdeelen af hankelijk le stellen van het verhuren dei- schepen aan Engelsche firma's. De prijzen an zontevisch. Naar aanleiding van een opmerking in Het Volk over hooge prijzen van zon tevisch, schrijft D. T G. Schilling aan dat blad De hooge prijzen der zoutevisch vloei- i voort uit de omstandigheden, dat er geen zoutevisch wordt aangevoerd De Noordzee zoutevisch kunnen wij gevoeglijk laten rusten omdat dit een luxe is in de laatste jaren. Rest dus de IJs- landvisch. Wanneer echter voor de versche IJs- landrisch zulke enorme prijzen worden betaald, dat de zoutevisch noemelijk goedkooper is, wordt dat produkt ook bijna nie t aangevoerd Een voorbeeld Alhoewel de zoutevisch ongeveer vier maal meer opbrengt dan in normale tij den, is de prijs ongeveer f75 per kantje. Daar er nu ongeveer 50 stuks kabel jauw in een kantje, gaan, lieteekent dit ongeveer f 1.50 per stuk De versche kabeljauw echter is onge veer 20 maal duurder dan in hormate tijden en brengt ongeveer op f 3.50 en 1 per stuk. Dus brengen 50 stuks versche kabel jauw op f 175 f 200. Daar er nu in zoutevisch veel meer arbeid zit, worden ook de reizen langer, afgezien nog van de kosten van tonnen en zout. Zoo ook de verhouding van de tweede kwaliteit, ninl. de koolvisch en schel- visch. In normale tijden, wanneer ér geva ren wordt op zoutevisch, duren de rei zen dan ook gemiddeld 5 weken met een besomming van. wanneer zij buiten gewoon hoog is, f 10 000 Daarentegen worden de reizen thftns gedaan in 17 a 24 dagen met besommin gen van f 30 000 tot f 50 000, nogal een verschil dus Nu zal het voor menig lezer duidelijk worden, waarom de zou tevisch zoo duur is. Er wordt niet aan gevoerd. hooge heggen, waar dc katjes van den hazelaar grijs en goudkleurig uitkwamen langs de gladde takken en meer dan eens bleef zij stil slaan om mei geopende lippen te luisteren naar het gezang der lijsters, die zongen in het hakhout, waar de sleedoorn bloeide en een sluier van groen zïcli uitspreidde over de hage- ooornen. Haar gedachten, die zich eerst hadden bezig gehouden met het moei lijke vraagstuk van haar tegenwoordig leven, dreven langzamerhand weg van de Marshalls en hun onsympathieke atmos feer en dwaalden naar haar eigen ver verleden en haar verwoest leven. Langen tijd had zij zich zelve gedwongen dat geheele verleden van zich af te zetten zij had zich niet willen veroorloven met Ui aar gedachten terug te keeren naar die lang vervlogen jaren, die haar zooveel verdriet veroorzaakt hadden. Maar de plotselinge verschijning van James Douglas, den man die haar jeugd te gronde gericht had. had oude herinne ringen doen opkomen, en dagen uit het verleden, gedachten en gevoelens uit dien tijd lie stormden haar met onweer- slaanbaren drang. „Ik lieb het valschf? geldstuk verkozen boven liet echte", zei ze 'tol zichkelve, terwijl zij de lange laan doorging tusschen de hazelaars en de randen .sleutelbloe men. „Ik heb Jem Douglas gekozen in- plaats van Christoffel Bram'pton O, ik was dwaas en blind Ik verdiende te boeten in zak en assche en God weet hoe bitter be rouw ik er ran gehad heb. Als ik Chris- Uit Middelburg. Met ingang van 1 Juni a s is bo- :oeind lot bode ter provinciale griffie van Zeeland de lijdelijke amanuensis dor provinciale bibliotheek J. A Bal a 1- li i e r. Op den Noordsingel bij den Nadorst 1 h i e r is gisterenmiddag een treurig ongeluk gebeurd. De 17-jarige P. G. liep mei een paard aan een touw. Hij had moeite met het dier en kreeg een trap tegen den buik. Bewusteloos bleef hij liggen Spoedig was een geneesheer ter plaatse, die directe opname in het gast huis gelastte, waarheen de ongelukkige, die de ecnige zoon was van den paarden- slachter G., door een agent van politie •n een paar pleegzusters werd vervoerd. Binnen een uur na aankomst is hij aldaar overleder De -8-jarige ongehuwde vrouw M. J., onlangs wegens diefstal met braak 'croordeeid tol vier maanden gevangenis straf en Zondag j.l. uit de gevangenis ontslagen, was, nadat zij beterschap be loofd had, opgenomen door den koop man v. L. in het Cellebroersliof, bijwien zij reeds tweemaal in huis liad gewoond. Toen v. L. haai- Dinsdagmorgen eenigen ijd alleen liet, heeft zij met een vatschen sleutel een kist geopend en uit een on gesloten kistje 4 rijksdaalders weggeno men, terwijl zij haar oude schoenen voor goede van v. L, verwisselde. Daarop is zij heen gegaan. Toen v. L. Woensdag gewaarschuwd werd, dat de vrouw zoo bijzonder goed gekleed ging, stelde hij een onderzoek in en ontdekte den dief stal. Aangifte werd gedaan en Donderdag morgen werd dc onverbeterlijke op het Bolwerk aangehouden en naar het bureau gebracht. Zij bekende den diefstal; voor liet geld had zij kleeren gekocht. Na op gemaakt proces-ver baal is zij gisteren nog voor den officier van justitie geleid cn op last van dezen in het huis van bewaring gedetineerd. 0 Uit Vlissingen. De mailboot Koningin Willielmina, die te vier uur gisteren binnen moest zijn, is eerst te negen uur aangekomen. Hiervan kwam te ongeveer 5 uur be richt. De hoot was door mist opgehouden en had toen moeien wachten om de gevaarlijke zone hij de Galloper tepas- secren hij hoog water. De 56 passagiers, oorzoover zij verder moesten dan Vlis singen, bleven hier overnachten en ver- toffel nog maar eenmaal kon weerzien en hem zeggen dat ik inzie hoe ik mij ver gist heb' Ik wou zoo graag dat hij dat wist, ik was zijn groote liefde niet waar dig Ik besef nu wat ik gedaan heb Ik ilde dat h ij mij vergiffenis kon schen ken. Maar het is ongerijmd om zulke din gen te denken. Misschien is hij mij al lang vergeten en heeft hij al lang een andere vrouw gevonden, die hem naar waarde schat; het is niet waarschijnlijk dat hij zich mij herinneren zou. feu fliij dat deed zou hij zeggen dat ik het verle den uit mijn gedachten moest verbannen het leven flink opnemen. Christoffel wilde geen morren of terugzien op het verleden Hij zou zeggen ,Ga voort" Zij glimlachte een weinig bij haar ei gen overdenkingen en brak toen plotseling haar gedachtengang af. Zij werd eens klaps van het verleden tot hel heden te ruggeroepen door een geluid van stem men, dat van den anderen leant van de heg kwam, waar de heuvelrug met dicht kreupelhout begroeid was. Eén van de personen die ze hoorde spreken was oen man en hij sprak op korten, mees te rachtigen toon En de andere slem? Zij 'kon zich niet vergissen in dien diepen klank, ofschoon de gewone knorrigheid nu veranderd was in een loon van veront schuldiging. de stem van.het meisje was zonder eenigen twijfel die van Hetty Marshall (Wordt vervolgd trokken hedenmorgen per eersten trein Ook de mail, bestaaude uit 700 zakken, bleef daar tot hedenmorgen. Uit Zuid-Beveland Te Borssele viel Donderdag middag de vrouw van den arbeider P. Corstanje die zich op den zolder der schuur bevond, door het breken van een der zolderplanken op den steenen vloer der schuur. Met kwetsuren aan hoofd, armen en beenen lag de gevallene bewus teloos neder. Dc loestand der gekwetste maakte het niet raadzaam dadelijk een onderzoek in le stellen naar mogelijke inwendige kwetsuren. Dc harmonie „Euphonia" te Goes hield gisteravond hare jaarlijksche alge meene vergadering De vereeniging telt 138 kunstlievende en 30 werkende leden en had le kampen met moeilijkheden doordat ongeveer een derde deel der werkende leden gemobiliseerd is en een vrij groot aantal kunstlievende leden hebben bedankt De rekening over 1915 werd goedgekeurd in ontvangst op f 685.8T', in uitgaaf op f 679 10 Dc begrooling voor 1916 werd zoo zuinig mogelijk opgemaakt en vastgesteld op f 570 met een post voor onvoor zien van f 58 85, een vermoedelijk te ko.-t van ruim f 100 wordt dit jaar verwacht Naar aanleiding dezer begroo- ling werd gewezen op de moeilijke finan- cicelc positie, waarin de vereeniging ver- ke erl Een eerste bezuiniging werd verkre gen door hei aanbod van den onder directeur. den heer F. X Mannliardt, om 7).n salaris te laten vallen en de ver eeniging op dezelfde wijze gratis le wil len blijven dienen Dit aanbod werd onder luid applaus aanvaard Verder zal men trachten nieuwe leden te win nen en de oude le behouden De aftredende bestuursleden jhr. Von Schmidt Auf Altenstadt en .T Covers werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Met ingang van 1 Juni a.s. zijn benoemd tot kommies te Goes H. Jan sen; le Hansweerl Ant. Jeremiasse, ter wijl zijn verplaatst de kommiezen H. G. Wijsbeek van Hansweert naar Ierseke en A. G. Ceelaert van Huijbergen naar El'ev.outsdijk, en Kamp van Ierseke naar Roosendaal In de Donderdag gehouden verga dering van ingelanden van het waterschap Hoedekens kerke werd de rekening goedgekeurd met een goed slot van 2412.32. Met algemeene stemmen werd beslo ten aan de N. V. Spoorweg Mij „Zuid- Beveland" de gevraagde verhooging sub sidie. thans ad f0.40 per H.A toe te slaan gedurende 20 achtereenvolgende jaren. In de Woensdag te 's-Graven- polder gehouden vergadering der in gelanden van de polders Oosler- en Middel Zwake werd het dijkgeschot voor O. Z. bepaald op f 3.50 per H.A. of f 0.50 lager dan het vorige jaar. Voor M. Z. werd hel dijkgeschot met f 1 verhoogd en gebracht op f 4 per H.A. Beide polders besloten de gevraagde subsidie van f0.40 per H.A toe le slaan aan dc N. V. Spoorweg Mij. Zuid-Be- •elnnd". De heeren S. Paul en J Rijk, resp. dijkgraaf van Ooster- en Middel Zwake, werden benoemd als afgevaar digden naar de op 30 Mei te houden algemeene vergadering. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rilland- Ba lli werd medegedeeld, dat door de Mij. tol Exploitatie van S S afwijzend was beschikt op het verzoek om des morgens don sneltrein, die ongeveer 10 uur te Goes aankomt, ook te Rilland- Batli te doen stoppen. Van Gedeputeerde Staten was bericht ingekomen, dat zij afwijzend hebben beschikt op liet door mej. Zorgdra ger, tijdelijk onderwijzeres aan de school te Rilland, ingesteld beroep betreffende) het niet-toekennen van duurleloeslag Aan mej J H Weststrate Parlevliot werd verlenging van ziekteverlof toege staan Tevens werd ingewilligd het ver zoek van C Rottier om van liet bouw terrein, bestemd voor de huisvesting, een gedeelte grond le mogen koopen, ten einde daarop een woning te bouwen Afgewezen werd een verzoek van den heer P A .van Boven om hernieuwde verhooging zijner wedde evenals een verzoek van hel bestuur der gerefor-

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1